■mm 'Oliebollen zijn het!' KAMER VAN KOOPHANDEL BLIJFT IN VLAARDINGEN' EXTRA OPEN Oudejaarsdag is ook voor ons :ir anders dan andci s. VLAMDMGS lilBIli SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CBffilif VERTROUWEN IN GEMEENTERAAD BENEDEN PEIL In Vlaardingen leidt politiek tot mopjes Recepties Winterslaap taboe voor Avalance Noodslachting in Nieuwland JfcaJ POSTBANK Weer celstraf geëist tegen Maassluizer Labyrint opent met Line en Stroopwafels De Kameleon begint goed DINSDAG 30 DECEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaatdingen. poabus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343239, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Voor de meeste muziekkorpsen is de winter een stille tijd. Zo niet voor bet Vlaar- dingse drum- en buglegezelschap Avalance. De leden zijn druk be zig met de voorbereidingen van Winterguard, een hartverwar mend spektakel voor de liefheb bers van een kleurrijke en wer velende show op 'ingeblikte' mu ziek. De fans van Avalance moeten het zonder drum- en blaasmuziek stellen, want Winterguard wordt uitgevoerd door de 'guard' van het korps. Dat zijn de niet musi cerende leden die ieder optreden met vlaggen, linten en spinners begeleiden. In januari wordt het evenement voor de derde keer gehouden. In de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan wekt Ava lance samen met guards van korpsen uit Dordrecht, Haarlem en Hilversum het fanfareleven uit zijn winterslaap. Avalance zoekt het dit keer met een Japan se samourai-show in oosterse sfe ren. Schiedam Personeel van het abattoir heeft gisieren een noodslachting moeten uitvoe ren in de Laan van Spie rings- hoek. Een koe die uit het slachthuis was ontsnapt en loeiend door Nieuwland dool de, was met geen mnogelijk- heid meer tot bedaren te bren gen. Een schot met een verdo vingsgeweer miste zijn uit werking, zodat het 600 kilo zware dier tenslotte werd ge vangen en met een schietmas- ker afgemaakt. Plankenkoorts nekt omroep Schiedam Vlaardingen Voorbarig. Zo noemt de Kamer van Koophandel de zorg van het Vlaardingse gemeentebe stuur over het voortbestaan van het plaatselijk kantoor aandeHoflaan. Het overhevelen van .taken naar de centrale Kamer in Rotterdam heeft volgens B en W nadelige gevolgen voor het Vlaardingse bedrijfsleven. Maar er is geen reden tot angst. De secretaris van de Kamer, H.H. Hors ting, vindt het veel te vroeg de stormbal te hijsen: „Vlaardin gen weet donders goed waar wij mee bezig zijn. Ik heb burge meester Van Lier twee weken geleden nog persoonlijk gespro ken. Hij zou beter moeten we ten". Dat de Kamer van Koophandel de Vlaardingse vestiging op doekt, is volgens Horsting niets anders dan een gerucht De In dustriële Kring Vlaardingen, die dat gerucht opving en aan B en W doorspeelde, had beter eerst contact met de Kamer kunnen opnemen, aldus Horsting. Daar mee was een hoop misverstanden voorkomen. Oorzaak van alle verwarring is de overplaatsing van twee mede werkers van de Vlaardingse Ka mer naar Rotterdam, Hun afde ling ('certificaten van oorsprong en import- en exportdocumen ten*) verhuist naar de Coolsingei om daar te gaan werken met een nieuw computersysteem. Door de gegevens centraal te verwerken kan de Kamer de dienstverle ning aan het bedrijfsleven aan zienlijk opvoeren. Ondernemend Vlaardingen is daar alleen maar bij gebaat, meent Horsting. „Maar die overplaatsing houdt niet in dat we nu zomaar weggaan uit Vlaardingen. Daar is geen sprake van". Horsting maakt er overigens geen geheim van dat er op den duur mogelijk meer personeelsle den naar Rotterdam zullen ver huizen. Momenteel werken er ze ventien mensen in het Vlaar dingse kantoor. Hoeveel er na - een eventuele reorganisatie zul len overblijven, is nog -niet zeker. Dat hangt af van de mogelijkhe den, die de automatisering in Rotterdam biedt. De Kamer van Koophandel gaat in elk geval binnenkort op zoek naar een ander pand voor het Vlaardingse kantoor. Het ge bouw aan de Hoflaan is al enkele jaren te ruim. Na de inkrimping per 1 januari wil de Kamer met de vijftien voorlopig overblijven de medewerkers zo spoedig mo gelijk verhuizen naar een goed koper adres. Het Vlaardingse gemeentebe stuur wil hoe dan ook op de hoog te blijven over alle plannen die betrekking hebben op het plaat- selijke kantoor. B en W hebben o daarom een gesprek aan ge- 2 vraagd met het bestuur van de Kamer. WÈzÊÊÊÊÈÊ i Het Vlaardingse kantoor van de Kamer van Koophandel aan de Hoflaan is te ruim. De Kamer wil elders in de stad een pand betrekken. Albert Scheen loop Hoewel het niet de eerste keer is dat de ZOS geconfronteerd wordt met problemen bij de omroep- partner, ziet de ziekenomroep geen aanleiding de samenwer king op te zeggen. Maar de zie kenomroep trekt er wel lering uit. De ZOS mag dan nu gaan uit zenden via het kabelnet; de ra- diolijn met het ziekenhuis blijft voorlopig wel gehandhaafd. Zo lang er nog onduidelijkheid be staat over de levensvatbaarheid van de SOMS, wil de Ziekenom roep niet alle schepen achter zich verbranden. docr KOR KEGEL Schiedam Het is een feesttijd voor gehaaide mini- mumhjders. Overmorgen gaan de nieuwjaarsrecepties weer van start; op veel plaatsen blijkt dat sommige minima een drempel over schrijden en gewoon wat gaan meedrinken, gratis. Wie er niemand kent, heeft aan een beetje bluf genoeg om zich toch interessant te gedragen. Dat doen er wel meer. Je geeft een handje, mompelt 'beste wensen' en je bent als ge haaide minimumlijderbezig met proletarisch winkelen zonder dat het strafbaar is. Je pikt immers niks, je krijgt de drank aangeboden. Schiedam stopt ermee. Schiedam gunt zijn minimumlijders geen borrel meer. De paar vrolijke no ten, die enkele jaren geleden tra ditiegetrouw burgemeesters Roelfsema, Lems en Te Loo de hand kwamen drukken, de 'jon gens van de gestampte pot' die hun nieuwjaarsgroet met dubbele tong uitbrachten, die kunnen er bij het hedendaags stadsbestuur niet meer in. Het waren de enige Schiedammers, niet behorend tot de incrowd, die de moeite namen Reinier Seheeres, 'mijnheer de burgemeester, en de wethouwers ook', een gezegend nieuwjaar te komen wensen. Maar zij deden dat luid. Dus eerst kwam er bewaking bij de stad huisdeuren, om 'dronken drop- pies' buiten te houden. Vervol gens werd besloten te recipiëren zonder alcoholische versnaperin gen. Toen (dientengevolge?) ook Schiedam Het college van B en W heeft vier dagen in 1987 aangewezen, waarop winkeliers hun zaak buiten de normale uren mogen open houden. Dat zijn 20 april (tweede paasdag), dinsdag 30 april (koninginnedag), zondag 21 juni (tropische markt) en zon dag 27 september (brandersfees ten). De Kamer van Koophandel is gevraagd goedkeuring te verle nen aan die extra openingsuren. de gemeenteraadsleden zeil weg bleven die van een pilsebiertje niet vies zijn, en de opkomst dus helemaal mager was toen be sloten de vroede vaderen zich van een nieuwjaarsinstuif in het geheel te onthouden. Dat lijkt acceptabel. Als er nie mand komt, waarom zou je dan? Maar er is natuurlijk meer aan de hand. Want: waaróm komt er niemand? Waarom valt er voor een mini mum in Vlaardingen en Maas sluis meer te halen? (En niet al leen voor die arme sloeber, maar ook voor degenen die iets for tuinlijker plukken aan de vluch ten dezer aarde.) Waarom? Contactgestoord Het was vlak voor Kerst, dat de bewonersvereniging Wonen Leven Nieuwland klaagde over het Gemeentelijk Woningbeheer. Bij de opknapbeurt van 32 wo ningen aan de Dr. De Visserlaan wilde de gemeente meteen een energiebesparend pakket opne men, maar de manier waarop vond de vereniging getuigen van 'minachting voor huurders, werkgroep en bewonersverenï- gtng'. Het was tussen Sinterklaas en Kerst, dat drie bewonersvereni gingen in Schiedam besloten alle contacten met de gemeente Schiedam te verbreken. Oost, Zuid en West betreurden de arro gante houding van de PvdA/ VVD-coalitïe die de dienst uitmaakt, zij voelden zich belata feld omdat moeizaam bevochten afspraken met de ambtenarij door de wethouders om zeep werden geholpen. Tot in futilitei ten is dat volgens hen het geval: de bewoners van het Fabriplein drongen aan op rood asfalt, de ge meente gaf toch zwart, want an ders werd het schoonspuiten van de asfaltwagen zo duur! Het was nog vóór Sinterklaas, dat het Bureau Alternatieve Hulp verlening van John Zwart het zelfde deed. Zwart was letterlijk ziek geworden van gemeentelij ke tegenwerking en verbrak alle contacten. Bah, zei het BAH. En het was ruim voor Sinter klaas, dat de in Schiedam op ver schillende fronten actief zijnde Bert van Kan zich afvroeg, waar om toch geen enkel gemeente raadslid vragen stelde over de op handen zijnde fusie van de wo ningbouwverenigingen; 1 januari moet het zover zijn, dat lukt na tuurlijk niet, dacht Van Kan, en hij was beduusd dat geen stadsbe stuurder hierop inspeelde. Het leek hem, alsof depofitiek zich op een eilandje bevond. En toen nog niemand aan Sinter klaas dacht, kwam er een rapport van het AdvocatencoUectiel, het Bureau voor Rechtshulp en de Rechtswinkel Schiedam, waaruit sprak dat veel cliënten van bu reau Huisvesting honds worden behandeld. En ook stapten be stuursleden van de stichting Sa menlevingsopbouw Schiedam- Noord op, omdat, zoals zij bries ten, er met de gemeente over een gewenst jongerencentrum niet meer te onderhandelen viel. We gaan nog even door, om het in een breder perspectief te zien dan dit oudejaarsoverzieht. Het was al ver voor Sinterklaas van 1384, dat de Scbiedamse pers be sloot geen enkele volksvertegen woordiger te benoemen tot Ge meenteraadslid van het Jaar en dat was nota bene in de tijd van Herman Noordegraaf! Het was een teken aan de wand, dat de lokale pers niemand boven de grauwe middelmaat vond uitste ken. En het was al voor de Sinterkla zen van 1975 tot 1985, dat, telkens weer, de Calamity Jane van de PvdA, het vurig oud-raadslid Tiny Krikke-Hein, er in haar panij op hamerde dat er 'nu ver dorie eens' contacten moesten worden aangeknoopt met de bur gerij. „Want wij dwalen van de bevolking af, wij horen ze niet meer!" O ja, waarom, was de vraag. Onvrede Veel Schiedammers, vooral zij die in hun activiteiten met de plaatselijke overheid te maken hebben, zijn de laatste tijd boos op de gemeente. De onvrede is er op allerlei fronten. Een ernstige, veel gehoorde* beschuldiging is dat de PvdA en de WD teveel achter de schermen bedisselen, wat het beleid niet bepaald ver duidelijkt. In die zin is er gemor in het sociaal-cultureel werk (en dat is een breed terrein), in de sport (acties dreigen), in het on derwijs (het mes gaat erin).., maar dat is allemaal misschien meer geschikt voor het oudejaarsover zieht eind 1987. Waarom het gaat' men is boos, Men mist het contact met stads bestuurders, vooral die van de re gerende coalitie. En voor zover men er contact mee heeft, krijgt men maar zelden het gevoel dat er begrip bestaat voor de geschet ste problemen. Veel raadsleden krijgen het verwijt op te gaan in huiskamerpolitiek, waar alleen gluurders iets kunnen merken van heersende fractiediscipline waarin individuen ondersneeu wen. Het valt velen de laatste tijd op, dat alleen raspolitici in het mon sterverbond van PvdA en WD behoefte tonen zich periodiek los te weken. Gerard Verhulsdonk is daarbij een paar keer onderuit gegaan: de VVD-fractieleider presteerde het om te doen alsof hij tegen een woonwagencen trum aan de Schie was, aan het eind van de Delflandseweg, ter wijl uitgerekend VVD-wethou- der Luub Hafkamp zich daar zo sterk voor heeft gemaakt. En Verhulsdonk vond ook dat bewo nersverenigingen veel meer in vloed moesten krijgen in het nieuwe instituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieu wingsgebieden; zijn opstelling leidde bij de VVD tot een draai van 180 graden, de bewonersver enigingen zagen hun invloed juist afbrokkelen. Duidelijkheid in dit soort kwes ties is volgens actieve Schiedam mers zoek; de gemeenteraadsle den werven er geen publiek mee voor een nieuwjaarsborrel. „Het zijn ook zulke oliebollen", roept men in de oude wijken uit. „Nie mand voelt zich toch geroepen met zo'n gemeente te gaan borre len?" vraagt Albeit Bons reto risch, in zijn hoedanigheid als voorzitter van de bewonersvere niging Sehiedam-Zuid. Zijn collega van Schiedam-West, Hans Coster: „De gemeente durft de burgerij niet meer onder ogen te komen". En de voorzitter van Schiedam-Oost, Aad de Wolf, geeft als zijn privémening; „Ik denk dat de gemeente van die borrel af wil, omdat de kiezers al leen maar interessant gevonden worden in verkiezingstijd". Smalend zeggen ze: „Misschien dat er in 1990 weer een nieuw jaarsborrel is..." Maassluis Nieuwjaarsre cepties van de gemeenten Maasland en Maassluis vin den plaats op respectievelijk 1 januari (van vier uur tot half zes) en op 5 januari (van half acht tot half tien). Zowel In Maassluis als in Maasland wordt gerecipieerd ten stad- huize. De dejlgemeente Hoek van Holland houdt 5 januari een nieuwjaarsreceptie tussen acht uur en half tien in ge bouw De Hoekstee. Vlaardingen Anders dan j m Schiedam gaan Vlaardin- Igers met hun gemeenteraad 1 om. Kritiek alom, ook hier, al zijn het naaktlopen in de Lickebaert en de parkeerga- rage aan de Afrol de laatste I maanden de belangrijkste maar in aantal beperkte j blikvangers geweest Het valt op, dat, veel meer dan in Schiedam, aan de kritiek een zekere vorm van humor wordt gekoppeld en een verklaring is dat het in Vlaardingen ontbroken heeft aan een coalitie die achter gesloten deuren alles bekokstoofd. In de Vlaar- dingse raad houdt men straatgevechten. Iedereen kan meegenieten, in café De Steeg heeft hei publiek zelfs staan dansen toen Remi Pop- j pekwam vertellen dat de ge- 0 meentebegroting verworpen was. Er is dus een voedings bodem voor Vlaardinger PU mopjes, meent Gerrit van •gL den Berg, die de indruk heeft dat Belgenmoppen en ande re geijkte grappen daarvoor het veld moesten ruimen. Van den Berg is een gewone burger, die steevast naar de raadsvergaderingen gaa t VoorbeeldenSinds Acta- mat-directeur B.A.C. Knaape tien dagen geleden bij de opening van de par keergarage aan de Afrol zei, dat er ooit nog wel eens een straat naar wethouder Bas Goudriaan genoemd zal worden, vinden andere Vlaordingers dat die toe komstige straat geen straat moet heten, maar Bas Gou driaan wég. Voor de langza me begrijpers: Goudriaan (moet) wég. Of deze: Wat is het verschil tussen oliebollen en gemeen teraadsleden? Oliebollen hebben verstand van poli tiek". Vlaardingen houdt wel een nieuwjaarsreceptie, vrijdag 2 «L januari om half acht; kan dus een vrolijke bedoening wor- den. /fj- Schiedam Het nieuwjaarsprogramma van de Stadsom- roep Schiedam gaat niet door. De SOMS zou na vijf jaar voorbereidingen voor het eerst te beluisteren zijn op 1 janu ari, maar door ruzies tussen programmaraad en bestuur en door plankenkoorts bij de medewerkers is het debuut op de radio voor onbepaalde tijd uitgesteld. Gisteravond laat besloot de Stadsomroep de uitzending af tegelasten. Het nieuwjaarspro gramma wordt nu verzorgd door de partner van de SOMS, de Ziekenomroep Schiedam. Die draait vanaf acht uur 's avonds op de 94.1 Mhz van het kabelnet verzoekplaten. Tijdens spoedvergaderingen voor en na de Kerst werd duidelijk, dat de programmaraad van de SOMS de grote stap nog niet aan durfde. De programmaraad, ver antwoordelijk voor de opleiding van de medewerkers, was bang een modderfiguur te slaan. Argu ment; de vrijwilligers beschikken over te weinig radio-ervaring om een kwalitatief verantwoord pro gramma te maken. Het voorstel om tijdelijk personeel van Om roep Vlaardingen in te huren ging de programmaraad te ver. Dat zou het aanzien van de SOMS alleen maarafbreuk doen. Wegens de tegenstellingen tussen programmaraad en dagelijks be stuur verliep het overleg in een tamelijk grimmige sfeer. De ver houdingen binnen de SOMS zijn al geruime tijd onwerkbaar voorzitter Freek Elias Koelman en secretaris Albert Seheenloop regelen volgens de program ma- aad te veel op eigen houtje. Seheenloop geeft toe dat er door 'lange communicatielijnen* vaak misverstanden ontstaan. Hij wil het in de toekomst zoeken in een meer democratische structuur bij de omroep, zodat ook de mede werkers hun zegje kunnen doen. Koelman daarentegen houdt de boot af: hij weigert ieder com mentaar. Moet de bevolking dan niet we ten of de Stadsomroep op 1 janua ri nu wei of niet in de lucht komt? Koelman: „Daar geef ik geen in lichtingen over". De nervositeit bij de SOMS vindt Seheenloop heel verklaarbaar: „Op papier heb je alles geregeld. Maar als dan de dag van uitzen den nadert, is al dat papier niets meer waard. Dan moet je prak tisch denken. De medewerkers zijn zo goed als klaar voor hun eerste programma. Maar dat kan niet eerder dan halverwege janu ari de lucht in". Dat de Ziekenomroep op het laat ste moment werd gevraagd het karwei over te nemen, is weinig minder dan een noodsprong. Wethouder Aad Wiegman liet de SOMS kort voor Kerst weten, dat hij bmnen enkele dagen een pro gramma voor de Nieuwjaarsuit zending wenste le zien. Zonder dat overzicht kon de omroep het voor de toekomst wei vergeten, liet Wiegman doorschemeren. De wethouder voelde er weinig voor om de gemeente de dupe te laten worden van de besluiteloosheid bij de SOMS. De openbare nuts bedrijven hadden alle rcchnische voorzieningen voor de uitzen ding al getroffen. (ADVERTENTIE) i PTT Post en de Postbank laten u even het volgende weten: Morgen 31 december zijn de postkantoren open tot 15.00 uur, lokale wijzigin gen voorbehouden. Ook voor 0017, het algemene service-telefoonnummer van PTT Post, geldt dat u er morgen tot 15.00 uur gebruik van kunt maken. De afdelingen klanten service van de Postbank zijn tot 16.00 uur bereikbaar. Evenals 06-0400. dat u gratis kunt bellen voor het aanvra gen van fblderinlbrniatie. Naméns al onze mensen wensen wij u pret tige Oudejaarsavond en Gelukkig Nieuwjaar. Den Haag Tegen een 43-jarige inwoner van Maassluis is bij ver stek opnieuw twee weken gevan genisstraf en een jaar rijontzeg ging geëist. De procureur-generaal van het Haagse gerechtshof eiste dat le gen de Maassluizer, die tegen het vonnis van de Haagse politie rechter in hoger beroep was ge gaan. De eis was overeenkomstig het oorspronkelijke vonnis. De man reed in zijn proeftijd op 19 januari verleden jaar met zijn personenauto over de Wateringse Heulweg. Hij had op dat moment een alcoholpromillage van 2,12 in zijn bloed. De man was eerder in 1981 en 1983 veroordeeld wegens rijden onder invloed. Het hof doet 7 januari uitspraak. Vlaardingen - Het voormalig open jongerencentrum (OJC) aan do Zomerstraat gaat met een nieuwe formule weer open. De naam ervan wordt Labyrint, en niemand kan zeggen waarom, maar in het doolhof van de Ne derlandse taal is de bijbehorende h uit de naam komen te verval len. Op oudejaarsmiddag, aanvang drie uur. is er een programma dat nog wel een tikje aan hel verle den als OJC zal doen denken. Dan treden namelijk de Amazing Stroopwafels op, evenals de Vlaardingse formatie Line die onlangs als vierde eindigde in een landelijk vermaarde talen tenjacht. Ook zorgt Omroep Vlaardingen er woensdagmiddag voor, dal de jongeren nog wel aardigheid kunnen beleven in hel voormali ge jongerencentrum. De omroep zendt dan de plaatselijke Top 50 uit. Ook de muziek van Line en de Stroopwafels zal op de radio te beluisteren zijn. Schiedam De eerste lessen in het n»eu\ve jaar op basisschool De Kameleon zuilen nog maar net achter de rug zijn, of er wordt feest gevierd. Wethouder Hans van Kleef opent woensdag 14 ja nuari de uitgebreide en verbouw de school aan de Thorbeckesin- gel. Na de facelift beschikt De Kameleon over een speellokaal voor de jongste kinderen, een ge meenschappelijke ruimte, perso neels kamer, stencil ruimte, doeu- mentatieruimte en extra bergin gen. Het allerbelangrijkste voor de school is echter dat allèleerlingen voortaan onder één dak les krij gen. De dependance aan Nde Bur gemeester Honnerlage Greteiaan is overgedaan aan de school voor. voortgezet speciaal onderwijs De Wegwijzer, die dringend .om ex- ^tra ruimte verlegen zat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1