Jongeren sparen voor gedupeerde winkeliers Voorzitter D66 stapt op In gala naar receptie Ook ANGO tegen drankvérgunning Cheque bij afscheid 'ambassadrice' Otik Inbrekers actief in nieuwjaar VUMI1W5 DAGBLAD SCHIEDAMSCHE CBIRAIT *0* WflIEilïl COURANT Atie Hoogenboom: 'Waanzin' mmme 'Maar de kit heeft onze bomen gejat' Vrouw gilt en bonkt vergeefs Jongeren aangehouden Politie zoekt getuigen van verkrachting Voorruit vernield Gewapende overval MAANDAG 5 JANUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 3C Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Voor winkeliers en omwonenden hoeft het niet meer. Als het aan hen ligt, heeft het laatste nieuwjaars- vuur tegenover de Heilig Hartkerk gewoed. Het bleef vori ge week namelijk niet bij een keretboombrand op het kruis punt van Nieuwe Maasstraat, Lekstraat en Rijnstraat Het nieuwe jaar '87 werd te- vens ingezet met het inkegelen van ruiten, door op wraak "be luste en in dronkenschap ver kerende jongeren. De gedupeerde winkeliers, die van de verzekering lang niet alles terugkrijgen, hebben aangekon digd een front te vormen om over een jaar herhaling te voor komen. „Dit willen wij niet meer", aldus kruidenier Toon. de Leede. „Toen twee jaar geleden per ongeluk een ruit bij ons sneu velde, kon ik dat nog zien als een incident. Maar wat nu gebeurt is, was duidelijke opzet". Inderdaad leek het kruispunt, door de dicht getimmerde winkels, op nieuw jaarsdag wel een afbraakbuurt Eén winkel heeft nog steeds hou ten schotten in de raamkozijnen. De jongeren, van wie een deel vaak vertoeft in clubhuis De Dijk aan de Westfrankelandsedijk, zijn tot hun wangedrag overge gaan uit woede over het politie optreden op woensdag 31 decem ber, zo is eerst nu gebleken. Afge lopen weekeinde keerde jonge renwerker Kees te Gussinklo te rug van een kerstvakantie op Trafalgar Square. Hij hoorde wat er allemaal voorgevallen was tij dens zijn afwezigheid en is van plan met deze en gene daarover eens duchtig van gedachten te wisselen. Twee gebeurtenissen staan hierin centraal. In de eerste plaats heeft de politie, volgens de jongeren, hun kerstbomen gestolen, zodat zij tijdens de jaarwisseling maar aan een schamel vuurtje toekwa men en uit rancune handelden. In de tweede plaats wil Te Gus sinklo de veroorzaakte schade vergoed zien. Hij zal van de jon geren eisen, dat zij een geldinza melingsactie houden en zelf ook wat geld opzij leggen om de win keliers genoegdoening te geven en enige sympathie te herwin nen. Want die sympathie is verlo ren gegaan: de buurt rond de Lekstraat spreekt al dagen schande van water gebeurd is. Container Kees te Gussinklo werd er ook zaterdagmiddag tijdens de recep tie van bewonersverenigijng Schiedam-Zuid over aangespro ken. Hij reconstrueerde wat er misgegaan moet zijn. Het was, in de week van 28 december, de be doeling dat er in de Gorzen een container zou worden geplaatst om daar alle verzamelde kerstbo men in op te slaan. Vorig jaar had er wel een container gestaan, maar die was niet gebruikt, om dat jongeren uit een andere wijk op de loer lagen om die open te breken. Toen de jongeren uit die wijk daadwerkelijk de container forceerden, lazen zij slechts een bordje: 'Gefopt?' Gelet op die er varing vonden de jongeren een container helemaal niet nodig. Te Gussinklo had hen op het hart gedrukt geen enkele boom op te slaan in clubhuis De Dijk, wegens het brandgevaar. In zijn vakantie echter bleek het de politie, dat De Dijk tjokvol bomen lag. Met de waarnemend beheerder werd af gesproken, dat deze bomen op de middag van 31 december alle maal naar een grasveld voor Wïl- ton-Fijenoord zouden worden ge bracht, opdat daar 's avonds het nieuwjaarsvuur ontstoken kon worden. De Lekstraat zou er dan dit jaar van verlost zijn. Het moet, volgens de reconstruc tie, de politie te lang geduurd hebben voordat de bomen naar het grasveld bij Wilton getrans porteerd werden. Daarom werd besloten zelf de bomen te verwij deren en aan een kraakwagen mee te geven. Hiertoe werd de deur van De Dijk geforceerd. Drie jongeren zouden hiervan getuige zyn geweest: „De kit heeft onze bomen gejat!" Nadat andere jongeren waren in geseind over dit politie-optreden, is een stemming ontstaan waarin men verschrikkelijk nijdig werd en waarin ook flink wat drank vloeide. Kees te Gussinklo. ach teraf: „Die jongens kunnen best wat hebben. Maar als uitgere kend de politie hun bomen gaat lopen stelen, want zo zien zij het, dan is de beer los. Dan is het hek van de dam. Als de kit zo'n voor beeld geeft..." De jongeren trokken zich niets meer aan van afspraken met de politie. Zij weigerden om de paar kerstbomen, waaraan zij nog konden komen, bij Wilton in de buurt te verbranden. In plaats daarvan kozen zij voor de hun vertrouwde piek: het kruispunt, waar elk jaar het vuur hoog op laait. Maar het was een klein vuurtje deze keer, en de boosheid van Ts middags stak opnieuw de kop op. De winkeliers, ofschoon buitenstaanders, werden daarvan het slachtoffer. Toon de Leede wilde net een borrel nemen op het nieuwe jaar, toen een bak steen zijn huiskamer b.anen- vloog. Vervolgens gingen bij dro gist L.A. Wolters en snackbar Vita-Nova de ruiten in; de scher ven zaten tussen de frikandellen. Ook de winkel, waar vroeger groenteboer Spekman zat, werd getroffen. Tact Volgens Te Gussinklo, die het ge drag van de jongeren allerminst wil goedpraten, was er niets ge beurd als de politie met meer tact opgetreden had. Hij vindt het ook een teken aan de wand, dat, waar de Mobiele Eenheid wel in Groe- noord optrad, de politie in nieuw jaarsnacht uit de Gorzen weg bleef. Want men moet op het bu reau geweten hebben hoe boos de jongeren op de politie waren. Zouden agenten zich hebben la ten zien, dan was het ongetwij feld tot een flinke rel gekomen, vermoedt hij, afgaand op de ver halen zoals hij" die na zijn terug keer gehoord heeft Het gevolg is bovendien, dat er onder de jongeren ruzies uitge broken zijn, tijdens en na de on geregeldheden in de Lekstraat Te Gussinklo: „Door die ongein is de hele saamhorigheid in De Dijk zoek". Zaterdagavond was het jongeren centrum dicht. De politie had het clubhuis laten dichtspijkeren. Zelfs Te Gussinklo als jongeren werker kon er met meer in. Van ochtend is het pand weer toegan kelijk gemaakt De bewonersvereniging van Schiedam-Zuid betreurt, dat in telefonisch contact tussen de poli tie en één der winkeliers de in druk moet zijn gewekt dat het al lemaal aan de vereniging gelegen heeft en dat die geen container geplaatst wilde zien. Veel klanten van de winkeliers dreigden hun lidmaatschap van de vereniging op te zeggen. „Maar dat is absolu te onzin", zegt voorzitter Albert Bons over dat gerucht Inmiddels is dat de winkeliers ook duidelijk gemaakt en via hen bereikt het ook de klanten wel, hoopt hij Anders geeft de vereniging een communiqué uit Men vermoedt, dat Kees te Gus sinklo er wel een zware dobber aan zal hebben om in het komen de nummer van het wykorgaan de Gorzette het imago van De Dijk op te poetsen Schiedam Een bewoon ster van serviceflat Strickle- de aan de Burgemeester Stu- lemeijerlaan heeft vanaf vrijdagavond tot zaterdag morgen half 'ien tevergeefs geprobeerd buren wakker te maken. De bejaarde vrouw, die slecht ter been was, was in de deuropening van haar flat gevallen. Zij was niet in staat op te staan. Haar voort durend gillen en bonken om hulp werd weliswaar opge- meikt, maar pas de volgende ochtend werd de politie ge waarschuwd Het letsel van de vrouw bleek mee te val len Maassluis De politie van Maas sluis heeft acht jongeren aange houden, die op oudejaarsavond betrokken waren bij vernielin gen in een flat aan de Zwaluw straat De jongens hadden ruiten ingegooid, brievenbussen kapot gemaakt en de werkkamers van de twee huismeesters met de grond gelijk gemaakt. De schade loopt in de duizenden guldens. VlaardingenHet feit dat D66-raadslid Atie Hoogenboom samenwoont met PvdA-fractievoorzitter John Ranshuijsen heeft tot nieuwe problemen geleid binnen de afdeling Waardingen van D66. Afdelingsvoorzitter Ton van der Steen is in verband met deze affaire afgetreden. Als het lan delijk hoofdbestuur van D66 geen oplossing voor de proble men aangeeft is het mogelijk dat voorzitter Wil van Rijn van de tweemansfractie van de democraten in de gemeen teraad eveneens opstapt. Van der Steen en Van Rijn zijn hoogst verontwaardigd over het advies van het landelijk dagelijks bestuur om de breuk met Hoogenboom te lijmen. „Wij hebben genoeg pogingen gedaan", aldus Van der §teen. „Ik voel me gekrenkt dat het dagelijks bestuur gewoon een besluit van de afdeling naast zich neerlegt. Wij hebben half november het vertrouwen in Atie Hoogenboom opgezegd. Dat was niet zomaar. Praten met Atie had niets uitgehaald". De afdeling vond dat Atie Hoog enboom haar raadszetel moest opgeven omdat zij door haar rela tie met John Ranshuijsen per soonlijke en politieke belangen niet meer uit elkaar kon houden. D66 wilde daar geen schade van ondervinden. Van der Steen, die vijf jaar afdelingsvoorzitter is ge weest, zegt 'de zaak-Hoogen- boom' naar eer en geweten te hebben behandeld. „Ik word heel boos als dan het landelijk bestuur deindruk wil wekken datje niet je best hebt gedaan het conflict op te lossen. Voor mij bleef toen niets anders over dan te zeggen: ik kap er mee". Van der Steen blijft wel gewoon lid van D66. Wil van Rijn heeft het hoofdbe duur schriftelijk laten weten dat 2r snel een oplossing moet ko men. Is de zaak half februari nog liet uit de plooi getrokken, dan overweegt Van Rijn af te treden als fractievoorzitter en 2ijn zetel n de raad ter beschikking te stel en. Het besluit van Van der Steen om op te stappen heeft Van Rijn nauwelijks verrast Van Rijn: „In feite betekent zo'n ad vies van het dagelijks bestuur dat de afdeling wordt gewantrouwd. Ik kan Van der Steen daarom wel begrijpen. Maar het blijft jammer. Hij is politiek een kei". Wil van Rijn ziet één laatste mo gelijkheid, de kwestie voorgoed uit de wereld te helpen. Dat is dat bet hoofdbestuur een gesprek ar rangeert tussen Atie Hoogen boom, het bestuur van de afde ling Vlaardingen en Van Rijn zelf. „Buigen of barsten Is voorlo pig niet het goede uitgangspunt Als alle betrokkenen uitgaan van buigen, dan kunnen we eindelijk eens gaan werken aan het her stellen van het vertrouwen. Dat lijkt me een zinvol voornemen aan het begin van het nieuwe jaar". Atie Hoogenboom is het daar van harte mee eens. Dat Van der Steen is opgestapt noemt zij 'waanzin'. „Het is toch onbegrij pelijk dat als een landelijk be stuur een uitspraak doet, een voorzitter daarop reageert met aftreden. Zo blijf je aan de gang. Laten we nu eindelijk eens aan het werk gaan, en ophouden met dat eeuwige gehakketak". Atie Hoogenboom is best bereid nog een keer met alle betrokke nen rond de tafel te gaan zitten, al betwijfelt zij of dat veel uithaalt „Er zijn in het verleden verschil lende gesprekken geweest met het hoofdbestuur. De sfeeF is zo verziekt dat we er met praten al leen niet uitkomen. Ik denk dat we met gewoon bezig zijn meer bereiken". Vlaardingen De jeugd- en zedenpolitie is op zoek naar twee mannen, die zich vorige week maandagavond op een parkeerplaats aan de Bleek- straat hebben vergrepen aan een 40-jarige Vlaardingse. De mannen overvielen de vrouw en trokken haar een doek over het hoofd. Het slachtoffer liet op het parkeerterrein haar hondje uit. Dat beestje, dat zijn bazin wil de beschermen, werd door de mannen met een trap op de vlucht gejaagd. De vrouw werd ontzet door een tweede hond, die zo agressief blafte dat de twee verkrachters geschrokken de benen namen. De Vlaardingse ging naar huis, waar haar hondje voor de deur zat te wachten. De politie zoekt getuigen van het misdrijf, dat maandagavond tus sen kwart over elf en twaalf uur plaatsvond. Zij zou ook graag in contact komen met de eigenaar van de hond, die de mannen op de vlucht joeg. De daders waren tussen de 20 en 30 jaar oud. Eén van de twee droeg een rood jack en had lang, blond haar. Getui gen wordt verzocht de jeugd- en zedenpolitie te bellen (434.25.55, toestel 147), Schiedam De voorruit van de auto van een 25-jarige inwoner uit Dordrecht is zaterdag op de 's- Gravelandseweg door een nog onbekende man met een mes of schroevedraaier vernield. De Dordtenaar stopte daar om de au tomobilist,, die voor hem reed, te vragen waarom hij even daar voor op rijksweg 20 plotseling was gestopt. De Dordtenaar moest daardoor op de rem trap pen om een ongeluk te voorko men. Wat de reden voor de noodstop was, is nog steeds niet bekend. De geschrokken automobilist weet inmiddels wel dat zijn nieuwsgie righeid niet op prijs werd gesteld. De dader reed na de vernieling zonder een woord te 2eggen ver der. Maassluis Na de plaatselijke horeca, is ook het bestuur van de Algemene Nederlandse Geheel Onthoudèrsbond (ANGO) afde ling Maassluis in het geweer gekomen tegen het verlenen van een volledige drankvergunning aan de plaatselijke sportvereni ging MSV'71. Het gemeentebestuur van Maassluis verstrekte on langs de vergunning, waardoor er in de kantine van de vereni ging naast zwak-alcoholische dranken, ook gedistilleerd ge schonken mag worden. „Deze gang van zaken betreu ren wij ten zeerste", schrijft het bestuur van de ANGO aan het gemeentebestuur. „Juist in een tijd, dat de overheid eindelijk actief wordt ten aanzien van beperking van alcoholgebruik, zou u juist een beleid gaan voe ren wat daar tegengesteld aan is". De Kamer van Koophandel heeft een negatief advies uitgebracht over het verlenen van de vergu ning. De ANGO is daar blij mee: „Degenen die u op grond van de gevolgde opleiding hun handels kennis en het diploma vakbe kwaamheid laat inbrengen die nen daadwerkelijk met de instel ling of het bedrijf economische gebondenheid te hebben door een dienstverband of pacht Het is onjuist om 'papieren die elders reeds gebruikt wonden nogmaals voor een andere instelling te ge bruiken". Om pnncipiele redenen is de ANGO tegen het verlenen van de vergunning: „Alcohol veroor zaakt naast persoonlijk leed, ern stige nadelige gevolgen voor de volksgezondheid. Het is al erg ge noeg, dat alcohol binnen de be staande regels op vele plaatsen te koop is. Het wordt nog erger als u daarenboven het aantal verkoop punten gaat uitbreiden". De plaatselijke uitbaters hebben enkele weken geleden tijdens een vergadering van de commis sie voor de bezwaarschriften de bezwaren tegen het verlenen van een vergunning uiteen gezet. De leden van de commissie hebben het college geadviseerd over de kwestie, maar het stadsbestuur heeft nog geen definitief stand punt ingenomen. •Koos van Meeuwen en Otik Flores nemen bij de VLOS afscheid. Een cheque van 22.000 gulden gaat mee naardeFlippijnen. Vlaardingen Met 22.000 gulden aan bankcheques in haar ba gage is Otik Flores gisteren op het vliegtuig naar Manilla gestapt. De kleine Filippijnse die twee maanden in Nederland op bezoek is geweest, zal in haar woonplaats Bacolod het geld overhandigen aan Serge Chemiguin, vertegenwoordiger van de National Fede ration of Sugar Workers. Het geld stelt de vakbond in staat stukjes grond te kopen waar •werkloze plantage-arbeiders rijst kunnen verbouwen. De hongers nood is groot in Bacolod waar door het Instorten van de suiker prijs op de wereldmarkt honder den gezinnen zonder inkomen zitten. Ruim de helft van het geschon ken bedrag werd ingezameld door scholieren van het Vlaar dingse Groen van Pnnsterer-ly- ceum. Zij organiseerden een ba zaar om Otiks landgenoten van de hongerdood te redden. Het mi nisterie van buitenlandse 2aken verhoogde de opbrengst met tien duizend gulden, en dat had vol gens Koos van Meeuwen, aard- njkskundeleeraar op het 'Groen', nog meer kunnen zijn als het sal do van de bazaar eerder tot op de cent nauwkeurig was uitgere kend. Maar pas als alle rekenin- fen zijn betaald staat vast hoeveel e Filippijnen-aktie van de school precies heeft opgeleverd. Van Meeuwen houdt het voorlo pig op circa 14.000 gulden -2000 gulden heeft Otik Flores dus nog tegoed. De 24-jarige Filippijnse is met het 'voorschot' al dik tevreden. Daar van kunnen rond de 500 gezin nen een nieuw bestaan opbou wen op het door voedseltekorten geteisterde eiland Negros. Otik neemt trouwens nog meer mee naar huis dan enkel geld: ze heeft tijdens haar verblijf in Nederland zoveel contacten opgedaan, dat daar ongetwijfeld al op korte ter mijn praktische hulp uit voort zal vloeien. Diverse kerken, politie ke partijen en ziekenhuizen die zij tijdens haar toer nee door Ne derland bezocht, hebben Bacolod steun toegezegd. „Een betere ambassadrice dan Otik is niet denkbaar", zeggen de medewerkers van de VLOS (Vlaardingen voor ontwikke lingssamenwerking). In het Der de Wereld-lokaal aan de ComelÜs Houtmanstraat werd Otik zater dagmiddag voor de laatste keer door haar Vlaardingse gastheren innig omhelsd, „Een beter begin van het nieuwe jaar kan ik me niet voorstellen", was Otiks ant woord toen zij de bedragen op de cheques onder ogen kreeg. Aan haar Engelse dankwoordje voeg de zij' een onberispelijk Neder lands 'dankjewel' toe. De goedlachse Filippijnse nam daarna geroerd afscheid van Vlaardingen. Maar er was niet al leen weemoed: Otik heeft in Ba colod twee kinderen die vol span ning en ongeduld op haar wach ten. Schiedam Inbrekers in Schie dam zijn het nieuwe jaar actief begonnen. Uit een woning aan de Jan Steenstraat werd voor 5500 gulden cheques* en sieraden ge stolen. Uit een flatwoning aan het Bachplein werden girobetaal kaarten meegenomen. Een be woner van het Griegpleïn mist sinds dit weekend zijn auto van 18.000 gulden. De kantine van SVV kreeg we derom bezoek van inbrekers. Als vanouds kwam men via een lichtkoepel binnen. Er werd voor 900 gulden aan een sigarettenau tomaat vernield. Van een drogisterij op de Broers- vest werd de winkel ruit vernield. Men ging met 100 gulden aan parfum en zeep aan de haal. De schade bedroeg 650 gulden. Bij HBSS werden een radio en geluidsinst- 11atie gestolen. Haar- import Van Ham aan de Lange Kerkstraat werd voor 2000 gul den gedupeerd. Uit een etalage werden kappersbenodigdheden gestolen, Uit een schuurtje in de Julianalaan werden voor 1750 gulden fietsen en gereedschap ontvreemd. De politie boekte ook een succes je: drie jongens werden bn een in braak in een autobedrijf aan de Ketelstraat op heterdaad betrapt Twee wisten na een korte wor steling met de politie te ontsnap pen, maar een 19-jarige Schie dammer kon worden ingere kend. Vlaardingen Een ongeveer 25- jarige man heeft vrijdagavond bij een overval op het BP-benzine- station aan rijksweg 20 enkele honderden guldens buitgemaakt De man vroeg een pakje sigaret ten. Toen de pomphouder dat ge pakt had en zich weer omdraai de. keek hij in de loop van een zil verkleurig pistool. De overvaller eiste en kreeg het geld uit de kas sa en ging er vandoor. De man is nog voortv] uch tig. Vlaardingen Onder de gedempte klanken van het Haags Sa lon Orkest, of althans een combootje dat uit enkele muzikanten van dat vermaarde gezelschap was samengesteld, heeft Vlaar dingen vrijdag een toast uitgebracht op het nieuwe jaar. Niet gans Vlaardingen: hoewel er echt hun manier van feestvieren ook enkele burgers zonder open bare hoedanigheid te vinden Wa ren, bestond het merendeel van de reeeptiegangers uit loges con verserende bestuurders uit poli tiek en verenigingsleven Op de traditionele nieuwjaars borrel in de raadszaal ontbraken dit jaar opvallenderwijs de mi granten. De vertegenwoordigers van de culturele minderheden, die er in voorgaande jaren wel bij waren en zelfs één keer de mu ziek verzorgden, waren om on duidelijke redenen weggebleven. „Misschien omdat dit toch niet giste een bezoeker. Voor menige andere Vlaardinger was het wel degelijk een geslaagd partijtje. Een adelborst van het Zeekadettenkorps had zich zelfs in gala-uniform, compleet met sierdegen, gestoken om zijn op wachting te maken bij burgmees ter Van Lier. Terwijl sommigen het op een naar golfkledij nei gend uitgaanstenue'tje hielden ruitjesbroek, sporthemd, hals doekje verschenen anderen in smetteloze avonddracht, zoals en kele leden van een plaatselijk muziekkorps, die in een wit uni form vol gouden tressen, de pet onder de arm, hun beste wensen kwamen aanbieden. De parketvloer noodde m combi natie met de walsjes van het Haags Salon Combo zeker tot een dansje, maar daartoe liet nie mand zich verleiden Het bleef bij een staande receptie en een soms amicaal, soms gereserveerd han denschudden De borrel duurde tot ver na de klok van negenen, het afgesproken 'sluitingsuur'. De dames, die de verfrissingen aan droegen en die voor de gelegen heid galant waren geschoeid, hadden liet razend druk. Maar net als de meeste aanwezigen vonden ook zij het reuzegezeLlig „Het lijkt wei of het elk jaar drukker wordt", zei één van de serveersters tevreden. Tijdens een geanimeerde receptie speel de heel /be schaafd het Haags Salon Orkest

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1