Zorgen om Verolme Elektra Architect walgt van makrelen Siso sleept opbouwwerker voor de rechter Turkse verenigingen ruziën over moskee i 'Met roddelen kun je iedereen gek maken' HUPSS® DAGBLAD 8GHIID1MSEHE GOIMNI «HUK WEBWEG COUBAKT Kethel- onveilig Raad 7 j vergadert f j over drie jaar in 7 bibliotheek;; Vijandige sfeer aan Lange Haven Kruiswerk fuseert Jf ai lïl Panamees even aan de grond j f weg WATERWEG VRIJDAG 9 JANUARI I9S7 Brede Haven£traat_e^3131^BC viaareiingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4360557 - sportredactie; 4346209 Maassluis De fractie van de PSP/CPN/PPR in de provinciale staten maakt zich zorgen om Verolme Elektra in Maassluis, ïn schriftelijke vragen aan ge deputeerde staten willen de linkse statenleden weten of de provincie op de hoogte is van de overname van Verolme Elektra door Elve Beheer. De verontruste leden vragen ver der of het college op de hoogte is van het feit dat als gevolg van doorlichting van de onderne ming door een organisatiebureau vrees onder hel personeel bestaat over het al dan niet afstoten van banen. „Plannen tot afslanking bedrei gen de werkgelegenheid in Maas sluis", stellen Sïem van der Helm en Erik Meijer. De statenleden vragen ook of het provinciaal be stuur bereid is om stappen te on dernemen om de werkgelegen heid in Maassluis te behouden en de onrust bij het personeel weg te nemen. De overname van Verolme Elek tra door Elve Beheer kwam eni ge maanden geleden rond. De ge meente Maassluis en de provincie Zuid-Holland werden van de transactie op de hoogte gesteld. De directie van Elve verzekerde toen dat de overname van het be drijf geen consequenties zou heb ben voor het personeel. Ook zou den de verplichtingen jegens de gemeente en de provincie nage komen worden. f me Elektra heeft enkele ja- geleden financiële steun van cie provincie en de gemeente ge had om de gevolgen van het RS V-drama voor het bedrijf op te vangen. Met de leningen is een bedrag van vijf miljoen gulden gemoeid. Een deel is inmiddels al terugbetaald. Schiedam „Ik lust best een gerookt makreeltje, maar dit gaat me te ver". Ben van Dop wordt al jaren met een rauwe keel wak ker. Blauwe smook dringt zijn slaapkamer binnen, vaak al op een onmogelijk vroeg uur. Sinds kort moet hij niet alleen bij het ontwa ken hartverscheurend hoes ten, ook tijdens de dagelijkse arbeid is het.gekuch niet van de lucht Het woonhuis van de getergde architect ligt nog op zekere af stand van de makreelrokerij van Geerlin^ de bron van alle overlast maar het kan toorpand, dat hij begin dit jaar betrok, niet; dat grenst er di rect aan. „Daar zit het perso neel met rode ogen te werken, het is erstikbenauwd. Alsof de rook dwars door'de muren heenkomt. Niet te harden". Het lijkt wel of Van Dop overlast aantrekt Eerst zat hij vorig jaar met onduldbaar lawaai opge scheept Met succes voerde hij toen actie tegen café Podium, waar popgroepen naar zijn smaak wat al te luidruchtig hun Instrumenten beroerden; Podi um kreeg geen muziekvergun- ning meer, totdat het café af doende was geïsoleerd. Nu vecht hij tegen de stankoverlast, ver oorzaakt door de firma Geerlïngs. Lekkernij De makreelroker oefent aan de Lange Haven nummer 44 al vele tientallen jaren zijn bedrijf uit. Zijn veelverkoehte produkt ge niet ïn de wijde omtrek grote be kendheid, ook Van Dop mag graag zijn tanden zetten in zo'n goudgele lekkernij. Maar tussen genietend proeven en walgend snuiven ligt een wereld van ver schil. Hoewel er aan de Lange Haven regelmatig over een scherpe rooklucht werd geklaagd, zag de overheid geen reden in te grijpen. Totdat Van Dop en het aanne mersbedrijf SBO [Sehiedamse Bouwonderneming) het voorma lige wijnpakhuis naast de rokerij verbouwden en er hun kantoren vestigden. Op de laatste dag van 1986 ontving Geerlings een brief van de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond. Geerlings werd duidelijk gemaakt dat maatrege len niet zullen uitblijven, als hij geen voorzieningen treft om de overlast te beperken. - Waarschuwing De vergunning voor de rokerij dateert uit 1927 en houdt volgens de DCMR bij lange na geen reke ning met de milieu-eisen van de huidige tijd. „Het zal duidelijk zijn dat in deze toestand niet kan worden berust", waarschuwt de milieudienst in ambtelijke, maar niet mis te verstane bewoordin gen. Om de klachten op te heffen zal Geerlings flinke investerin gen moeten doen, schrijft de dienst vorder. Geerlings Is momenteel met va kantie en kan dus niet aangeven wat er zoal zou moeten gebeuren vooropgesteld dat hij bereid is zijn ambachtelijke bedrijf voor veel geld te moderniseren. Maar Van Dop doet graag enkele sug gesties. „Andere rookkasten aan schaffen en zijn schoorstenen verhogen. En een actief koolfilter op zijn schoorsteen, zelfs de kleinste bar heeft dat, maar Geerlings niet". Als de visroker die investeringen te kostbaar vindt, moet, aldus Van Dop, „de gemeente er maar een subsidietje voor uittrekken, die zegt tenslotte Makreelrokerij Geerlings: buren klagen erover. op de bres te staan voor de werk gelegenheid in. Schiedam". Boeman Een harde opsteL^o, maar toch wil Van Dop niet o-, boeman worden afgeschilderd.„Ik. ben er niet op uit Geerlings kapots ma ken". De andere gebruikers van" Lange Haven nummer 42 zijn volgens de architect ook tegen de stank in het geweer gekomen, evenals 'diverse buren'. Peter Bodhi van café Podium vindt de sfeer op de Lange Ha ven bepaald vijandig geworden, sinds Van Dop met zijn acties is begonnen. Peter Bodhi raakte door het geruzie over het lawaai in zijn café indertijd danig van de kook. Hij dreigde tenslotte zelfs met een hongerstaking als hem nog langer een vergunning werd geweigerd. Uit die tijd dateert ook de schop die hij buurvrouw Arma Brouwer één der kla gers onder de linkerbil toe diende. „Ik had niet van mezelf gedacht dat ik daartoe in staat was", zegt de om zijn zelfbeheer sing bekend staande Peter Bodhi' nu nóg verwonderd. Schiedam/Vlaardingeri- /Maassluis De drie kruisverenigingen in het Waterweggebied heb ben besloten de krach ten te bundelen. Vanaf medio dit jaar gaan ze ais één organisatie verder. De fusie is ingegeven door de behoefte om activitei ten in de regio beter op el kaar af te stemmen. Als het samengaan al persone le gevolgen heeft, zullen er eerder mensen worden aangetrokken dan dat er ontslagen vallen, meent voorzitter J.J. van Collen- burg van de Sehiedamse afdeling, die tevens de scepter zwaait in de on langs in het leven geroe pen stuurgroep samenwer king. Do plannen voor een fusie ontstonden tijdens bestuurs- contacten in het vooijaar van 1986. „Het sloot logisch aan bij d& herstructurering van de provinciale kruisvereni ging", verklaart Van Collen- jurgdestap. Maar de drie verenigingen hadden meer redenen de handen ineen te slaan. Het snoeibeleid van minister Brinkman (WVC) zorgt voor een verschuiving van het werk binnen de totale ge zondheidszorg naar de eerste lijn. Bezuinigingen op bud getten van ziekenhuizen be tekenen dat patiënten eerder worden ontslagen, waarbij vaak voor de nazorg een be roep op de kruisverenigin gen wordt gedaan. Het werk >aat meer en meer richting 14-uurszotg. In de regio trekt met name de invoering van de avondzorg een stevige wissel op de drie organisaties. Ook de vergrijzing van de sa menleving houdt extra werk in voor de kruisverenigin gen, die een explosieve groei van 'hulpvragen aan huis' verwachten. Van Collenburg vindt het dan ook terecht dat het kruiswerk tot heden niet van de bezuinigingsdrift van de bewindsman te lijden heeft „Integendeel: we hebben de laatste jaren meer geld ge kregen. In 1985 vier procent en vorig jaar twee procent". In de nieuwe situatie veran dert er voor de patiënten niet veel. Uitgangspunt blijft om wijkgericht met verpleeg kundigen te werken. Het is evenmin de bedoeling pan den af te stoten. Op langere termijn denkt Van Cohen- burg dat er wel behoefte is aan een apart onderkomen voor directie en staf. Waar dat centrale punt moet ko men, is nog niet bekend. Na de fusie is het de bedoe lingeen aantal dan overbodi ge functies voor andere te verruilen. Met name het aantal voorlichtingsfunctio narissen zal worden terugge bracht '<ï{- "59 door AAD RIETVELD Vlaardingen Het stede lijk instituut voor samenle vingsopbouw (Siso) heeft de kantonrechter in Schiedam gevraagd de arbeidsove reenkomst met opbouwwer ker Wim'Leewis te ontbin den. Penningmeester An van der Hoeven, die met de affaire is belast, weigert elk commentaar. Medewerkers van het instituut hebben een verklaring onder tekend, waarin staat dat zij niet langer bereid zijn met Leewis samen te werken. De opbouw werker zou, vertelt voorzitter Aad Struijs, niet in 'het team' passen. Vertegenwoordigers van bewonersverenigingen begrijpen niets van de aversie van het Siso tegen Leewis. „Ik kan geen slechts van hem ver tellen", zegt een van hen. „Een heel geschikte vent, die goed is voor zijn werk", zegt een an der. Leewis, die al zo'n zes jaar in Vlaardingen werkt, kreeg op 30 december een dagvaarding van het kantongerecht Op 27 januari wordt de oproeping tot ontbin ding van de arbeidsovereen komst behandeld. Leewis is alge- ruime tijd 'ziek' thuis. Hij is met echt ziek, zo heeft hij ook de be drijfsvereniging verteld. „De me dewerkers van het Siso hebben achter mijn rug over mij gerod deld, ze hebben mij informatie die ik nodig had onthouden. Ja, zo krijg je iemand wel gek". De brief, waaraan de ontslagaan vraag voor Leewis wordt opge hangen, lijkt, futiel De opbouw werker belde hij was toen al ziek thuis het Siso en hoorde op de achtergrond An van der Hoeven 'een rotopmerking" over hem maken. Toen Leewis schrif telijk om excuses van de pen ningmeester vroeg, ontkenden alle medewerkers dat de ge wraakte opmerking ooit was ge maakt Zij zeiden 'geschokt' te zijn door de brief van Leewis en verklaarden dat zij niets meer met de opbouwwerker te maken wilden hebben. Die brieven zijn nu als bijlage bij de dagvaarding gevoegd. Maar er is iets vreemd niet die dagvaarding, vinden betrokke nen. Zo is bij het arbeidsbureau geen ontslagaanvraag ingediend. Het bestuur is onmiddellijk naar de kantonrechter gestapt. En voorzitter Struijs zegt zelfs van geen ontslagaanvraag te weten. „Zo ver is het nog niet Wij sturen v mensen niet zomaar het bos in", zegt hij. Vreemd De dagvaarding van het kanton gerecht spreekt andere taal en volgens de gedaagde, Wim Lee wis, is het absoluut onmogelijk dat Struijs van niets zou weten. „Hij heert alle brieven onderte kend". De betrokken wethouder Ary Maarleveld, die verder graag afzijdig wil blijven, zegt dat hij de onwetendheid van Struys op z'n minst vreemd vindt George Herders, een van de col lega's van Leewis, weigert ook al elk commentaar. „Wij hebben af gesproken dat wij niet over het personeel praten met anderen, Dit is een zaak tussen werkgever en werknemer". Net als voorzit ter Struys verwijst hij naar An van der Hoeven. Maar die geeft op geen enkele vraag antwoord, „Omdat ik daar geen zin in heb", is haar summiere verklaring. Het middelpunt van de rel, Wim O Leewis, wil zich vooralsnog op de g vlakte houden. Hij geeft er de voorkeur aan eerst met zijn advo- t caat te spreken. Daarnaast heeft hij vandaag ook een gesprek met het bestuur van het Siso. Maan- I dag praat hij met wethouder w Maarleveld, die „wel wist dat het g bij het Siso niet zo lekker zat Maar daar zal ik mij niet al te in- tens mee bemoeien", aldus de wethouder. 7 jj Zie verder pagina 19. De Gefïon kon binnen het uur doorvaren naar zee. Maassluis Het Panamees vrachtschip Gefion is gistermiddag om-.? g kwart voor zes op de Nieuwe Waterweg bij Maassluis aan de grond ge-. - lopen. Het schip had een defect aan de besturingsapparatuur. Binnen- het uur was het euvel verholpen en werd het schip, dat geen averij aan;;; de noodstop overhield, door sleepboten losgetrokken en kon het de^ weg naar zee vervolgen. De Gefion kwam uit de Rotterdamse haven. jj Volgens de rivierpolitie komt het regelmatig voor dat schepen met kleine defecten zich tussen twee kribben laten vastlopen om daar re- -, - paraties uit te voeren. „Dit was zo'n ongelukje uit het boekje", vertelt;* f een woordvoerder. „We zijn even ter plaatse geweest, maar onze be-{- c moeienis was verder niet gewenst". 1: jj Vlaardingen Bewoners vinden de verkeerssituatie op de Kethelweg bijzonder onveilig. In een brief aan de gemeenteraacf hebben zij om maatregelen gevraagd. „Aanrijdingen en het omver rijden van lichtmasten ko men herhaaldelijk voor", al dus M.G. Verbelst in een brief, die ook door twee con rectoren van scholenge meenschap Groen van Prin ster er is ondertekend. Dat automobilisten op de Ke thelweg het gaspedaal extra diep intrappen, ligt volgens Verhelst aan het feit dat door de mooie, gerenoveerde flats 'het lengte-idee' van de weg wordt benadrukt De bewo ners maken zich vooral zor gen over de vele scholieren 'van het Groen van Prinste- rer, die fietsend naar het bij gebouw aan de Rode Kruis- laan gaan. i-Veel vrachtwagenchauf- feurs malen volgens Ver- helst niet om het feit dat de Kethelweg gesloten is ver klaard voor vrachtwagens. s„Aan deze gevaarlijke toe standen moet een einde wor den gemaakt door een drasti sche reconstructie", vinden fde bewoners. Maassluis Harde aanwij zingen dat de brand in het Islamitisch Centrum Maas sluis is aangestoken heeft de brandweer nog niet, maar na een eerste onderzoek aan de P.J. Troelstraweg heeft commandant Jacques Claes- sen het sterke vermoeden dat het vuur niet spontaan is ontstaan. Ir, voorgaande jaren werd het centrum al drie keer door brandstichting geteisterd. Dat de oorzaak van de brand van donderdagnacht, die voor on geveer 60.000 gutden schade aanrichtte, "bijzonder' is, staat voor Claessen vrijwel vast. Brandweer en politie brengen het incident in verband met de ruzie tussen twee Turkse groepe ringen, die van de moskee in het gebouw gebruik maken. De twee verenigingen liggen al geruime tijd met elkaar overhoop. Onge veer een jaar geleden werd tot ongenoegen van de Turkse soci aal-culturele vereniging in Maas sluis de Turkse arbeidersvereni ging opgericht. De eerste groep, die al zon driejaar bestond, vond één vereniging voor de circa dui zend Turkse inwoners wel ge noeg. Dat de nieuwe vereniging een ruimte in het Islamitisch Centrum opeiste, schoot bij de eerste gebruikers in het verkeer de keelgat Volgens Jan Deorsen, hoofd wel zijn op het Maasssluisse stadskan toor, is het conflict terug te voe ren op verschillen in godsdiensti ge opvattingen. De finesses daar van ontgaan hem, maar dat de twee clubs elkaar regelmatig in de haren vliegen is hem genoeg zaam bekend. De gemeente is daar als lid van de beheerscom missie van het ICM regelmatig mee geconfronteerd. Als subsi diegeefster heeft de gemeente zich ook met de scheuring in de Turkse gemeenschap moeten be zighouden, omdat beide vereni gingen rekenen op een financiële bijdrage. Deursen: „De gemeente ziet lie ver geen overlappingen in het so ciaal-cultureel werk, want dat betekent dubbel subsidiëren. Maar we hebben zo'n tachtig tot honderd verenigingen in Maas sluis, en dan zijn twee verenigin gen op duizend Turken niet echt bijzonder". Hoewel de migranten, er onlangs mee akkoord gingen dat rij het gebouw om beurten zouden ge bruiken, sloeg vorige week de vlam in de pan. De Turkse soci aal-culturele vereniging ver scheen in het ICM op een. mo- TafelvoetbaJspelen worden In veiligheid gebracht na de brand in het Islamitisch Centrum Maas sluis. ment, dat volgens de afspraak de Turkse arbeidersvereniging er mocht bivakkeren. De rivalen werden op straat gezet en de deur ging dicht Dat kwam de 'bezetters' woens dagmiddag op een reprimande van wethouder Snoeck te staan. Tijdens een bijeenkomst op het stadskantoor beloofde de Turkse sociaal-culturele vereniging be terschap. Nog dezelfde nacht waarschuwden buren om half vier de brandweer dat het ICM in lichterlaaie stond. Binnen de Turkse gemeenschap is het bericht van de brand hard aangekomen. „Wij weten niet of de brand is aangestoken", aldus een woordvoerder van de Turkse sociaal-culturele vereniging. „Wij willen helemaal geen ruzie met de andere Turkse organisatie, maar wij vinden wel dat één club voor alle Turken voldoende is in Maassluis. Twee verenigingen, dat is gewoon teveel van het goe de. Wij zien de Turkse gemeen schap in Maassluis als een geheel. Het klopt dat wij van de wethou der een uitbrander hebben ge kregen, maar echt, ruzie willen wij niet". Het gaat in het conflict ook om een generatiekloof tussen de bei de groeperingen. In de Turkse so ciaal-culturele vereniging, die zo'n 80 leden telt, zijn vooral jon geren van de tweede generatie actief; in de Turkse arbeidersver eniging, die 20 leden heeft, vooral de al wat oudere Turken uit de Maassluisse gemeenschap. „De ouderen willen thee drinken en een kaartje leggen, maar de jeugd wil meer. Daar rijn het jongeren voor," aldus de woordvoerder van Turkse sociaal-culturele ver eniging. Het is wel de bedoeling dat via gesprekken de problemen uit de wereld geholpen worden. Schiedam Over een jaar of,1"- drie kan de Sehiedamse gemeen—; teraad eindelijk op waardige wij-"' ze vergaderen. Tenzij de kosten te hoog uitvallen, wordt in de bouwplannen voor de nieuwe bi bliotheek op het stadserf een gro-;~ te vergaderruimte opgenomen.- t. De gemeenteraad kan daar vanaf, - 1990 haar maandelijkse bijeen--.' komsten gaan houden. De huidi- ge vergaderruimte, in de kantine van het stadskantoor^ waar de ambtenaren tussen de middag' hun boterhammetjes oppeuzelen,- vinden veel raadsleden eigenlijk.-1; verbeneden hun waardigheid. De behoefte aan een nieuwe .1" t raadszaal was één van de belang-1 - l rijkste redenen waarom B en W_ besloten de bibliotheek op het; f Stadserf te situeren. Wethouder Hafkamp acht het niet uitgeste-' ten dat bureau voorlichting, nu jj gevestigd op de vierde etage, 1 straks ook verhuist naar de bega- j ne grond in de 'dependance' vam„ het stadskantoor. 1 -7= f Hafkamp vindt het fijn dat tie plaatskeuze voor de bieb nu ein-„ delïjk rond is. „Die witte pilaar,-: j die wij het stadskantoor noemèn,' heeft al die tijd alleen gestaan, j, Architectonisch oogt dat ding saluut niet Straks, als de biblio-1 theek er aan vast zit, is het edhCt j .een volwassen gebouw". t -j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1