Steendij kpolder afgraven Rustig anti-fraudebeleid: geen tandenborstels tellen Fanriy dë Graaf (34) directrice Schiedam Makelaars: taxatie door gemeentewerken overbodig mmfwmm. Tram-alternatief voor rijksweg 19 VLSAROIGS MSBIAD SSHif DAMSCHE EOORANI Wil WATERWEG! COURANT "f Ambtenaren krijgen ijsvrij Schaatser valt bewusteloos Ijsbaan in liuis CBS WIL BEWONERS RAADPLEGEN Schip op helling door onbetaalde rekening Sauna Arons heropent bar Bewoner grijpt inbreker Jongens gijzelen inbreker Weer vrouw overvallen Turks feest al traditie Brand in houtzaak DINSDAG 13 JANUARI 1967 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 fee Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Mevrouw F.A. {Fanny) de Graaf wordt de eer ste directrice van de woning bouwvereniging Schiedam. Het bestuur van de op 1 januari gefuseerde vijf corporaties zal haar benoeming op donderdag bekrachtigen. Mevrouw De Graaf begint haar werk bij Schiedam officieel per 1 april. De in Rotterdam woonachtige Fanny de Graaf (34) studeerde in 1982 aan de TH in Delft af als ingenieur bouwkunde in de richting volkshuisvesting. Zij is momenteel werkzaam bij de gemeente Den Haag als be leidsmedewerkster bij de dienst volkshuisvesting, spe ciaal belast met stadsvernieu wing; bovendien bekleedt zij de vacante functie van hoofd van de afdeling ontwikkeling en toezicht. In die functie heeft zij regelmatig contact met wo ningbouwcorporaties. Cees Kamminga, die tot de be noeming van een directeur bij Schiedam de honneurs waar neemt: „Zij kent alle facetten van het werk. Ik denk dat zij een zeer goede keuze is. Ze stond ook zeer hoog op onze kandidatenlijst". Fanny de Graaf behoorde tot één van de twintig kandidaten, die in september solliciteerden naar de directeursfunctie bij de nieuwe woningbouwvereni ging. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de post aan haar voorbij zou gaan: het bestuur van de voormalige SSSW gaf de voorkeur aan Pêet Bos, ad junct-directeur bij een Rotter damse woningbouwvereni ging. Maar Bos trok zich op het laatste moment terug. Hen voorkeur voor de keuze van een man of een vrouw heeft volgens Kamminga bij de sollicitatie geen enkele rol ge speeld. „Mevrouw De Graaf heeft gewoon alle vereiste kwaliteiten". De vervulling van de vacature heeft overigens nogal wat voe ten in de aarde gehad. Oor spronkelijk zou Kamminga slechts voor korte tijd de lei ding van de SSSW op zich ne men. Hij zou teruggaan naar zijn vorige werkgever (de Na tionale Woningraad) zodra er een opvolger was gevonden voor de ontslagen directeur Gerard Prins. Maar een sollici tatieronde in april '85 leverde geen enkele geschikte kandi daat op. Pogingen om via ande re woningbouwverenigingen een directeur te werven liepen op niets uit Met de fusie in het vooruitzicht besloot het bestuur in septem- lyr '86 opnieuw per adverten tie op zoek te gaan naar een di recteur. Ook toen wilde de pro cedure niet vlotten. Oorspron kelijk zou al eind november be kend worden gemaakt, wie lei ding zou gaan geven aan de nieuwe woningbouwvereni ging. De benoeming hep ten slotte anderhalve maand uit Cees Kamminga neemt dit voorjaar zijn functie als stafme dewerker bij de Nationale Wo ningraad in Al mere weer op. Hij vertrekt wanneer me vrouw De Graaf is ingewerkt. Schiedam De ambtenaren op het Schiedamse stadskantoor hebben gisteren onverwacht ijs vrij gekregen. Het personeel werd rond half elf door gemeen tesecretaris Arno Gorissen naar huis gestuurd, omdat de verwar ming was uitgevallen en een Si berische koude het werken on mogelijk maakte. Toen de ambte naren maandagmorgen hun werkplek betraden, wees de thermometer een temperatuur aan tussen de vijf en tien graden boven nul. De monteurs, die het euvel zou den verhelpen, kwamen al snel tot de ontdekking dat het karwei wel een poosje in beslag ging ne men. Het personeel zou m ieder geval de rest van de dag in de kou moeten zitten, Onder die omstan digheden vond Garissen he be- ter iedereen een dagje vrij te ge ven. Volgens de technici was de venvarmingsinstallatie zaterdag al onklaar geraakt, maar werd de storing pas maandagmorgen vroeg ontdekt. In het koude en donkere stads kantoor bleven na de uittocht al leen een bode en de telefoniste op hun post. Dat zij gewoon konden blijven doorwerken, dankten ztj aan een straalkacheltje dat het glazen vertrekje van de telefonis te behaaglijk warm stookte. Schiedam In Schiedam heeft de ïjspret zijn eerste slachtoffer geeist. Een 13-ja- nge jongen, die op de SneUi- ussingel de eerste baan nes trok. maakte gistermiddag een lelijke val. Hij kwam met het hoofd op het ijs terecht en bleef bewusteloos liggen. Per ambulance werd de schaatser met een zware her senschudding naar het zie kenhuis gebrach L Schiedam De strenge vorst en een gesprongen slang van een wasmachine hebben een woning in de Pendrechtse- straat gisteren ver anderd in een ijs baan. De slang van de draaiende was machine bezweek onder de vrieskou, waarna de boven verdieping en de twee etages daaron der blank kwamen te staan. Het water bevroor vrijwel terstond Al leen door flink te stoken konden de bewoners het ijs ont dooien, waarna het water werd opge dweild. Door het eu vel ontstond kort sluiting, zodat de elektriciteit moest worden afgesloten. Aulobrand Een door de vorst onklaar geraakte benzineleiding was waarschijnlijk de oorzaak van een au- tobrand op het Sta- uompletn. De eige naar van een Saab zag de vlammen vanonder de motor kap slaan op het mo ment dat hij de auto startte. Vanuit de te lefooncel, waar hij de brandweer te hulp riep, zag hij hoe ziin auto achteruit gleed en op een ge parkeerde sportwa gen botste. De brandweer wist te voorkomen dat bei de auto's geheel uit brandden. door CHRIS WOERTS Maassluis De sanerings- opties voor de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder ma ken één ding duidelijk: de verontreinigde grond zal worden afgegraven. „Alle opties die besproken zijn houden inderdaad afgraven in", stelt Nico Kikke, secre taris van de Commissie Bo demonderzoek Steendijk polder (CBS). De CBS wil nu eerst overleg gaan Vlaardingen De vier er kende Vlaardingse make laars willen af van de ver plichte taxatie van koopwo ningen door gemeentewer ken. Met die taxatie, die no dig is voor het verkrijgen van een gemeentegarantie, gaat minstens een week ver loren, stelt makelaar M. Timmermans. „Terwijl voor koper en verkoper elke week telt. Als je moet wach ten op de taxatie, staat de verkoop stil". De gemeente is bezig met het wij zigen van de voorwaarden voor het verkrijgen van een gemeen tegarantie. Over het algemeen zijn de makelaars over die wijzi ging wel content „Er zijn drem pels weggenomen en extra zeker heden ingebouwd". Maar dat be halve een makelaar/taxateur ook gemeentewerken een taxatie moet uitvoeren, dat vinden de makelaars overbodig. „De taxatie door gemeentewerken is in den lande over het algemeen onge bruikelijk", aldus Timmermans in een brief aan de gemeente raad. De vier makelaars vragen de ge meente ook om collega s van bui ten Vlaardingen uit te sluiten van taxaties. Vlaardingse makelaars zouden de marktwaarde van hui zen in Vlaardingen beter kunnen beoordelen. Bij dat verzoek, geeft Timmermans toe, speelt bescher ming van de werkgelegenheid van de Vlaardingse makelaars een grote rol. voeren met de bewoners. „Wij hebben altijd gesteld dat afgra ven moest, maar uit het feit dat wede be wonei's gaan raadplegen, mag je afleiden dat we niet hele maal tevreden 2ijn. De opties houden namelijk niet in dat er wordt afgegraven tot schone grond. Er blijft een stukje ondui delijkheid Als er een volledige afgraving zou komen, dan zou den we daar zijn we arrogant genoeg voor de bewoners niet bij elkaar roepen. Dan was alles in orde geweest". Het is de bedoeling dat de bewo ners van de grootste gifwijk die Nederland momenteel rijk is, op 20 en 21 januari in ontmoetings centrum Koningshof over de stand van zaken op de hoogte ge bracht worden. De zalen zijn al gereserveerd, maar volgens Nico Kikke is er een grote kans dat de bijeenkomst uitgesteld wordt: „Wij zouden aanvullende infor matie toegespeeld krijgen en dat is niet gebeurd. We zullen nu een politiek standpunt in moeten gaan nemen en daar willen we de bewoners graag over horen". De afgraving van de grond in de wijk zou voor de bewoners grote gevolgen hebben. „Alles wat niet is onderheid in het verleden zal moeten worden afgebroken, zo als carports en schuurtjes. Het funderingsonderzoek is ook nog aan de gang, dus of er bijvoor beeld iets gaat gebeuren met de Albert Sehweïtzerdreef is nog niet duidelijk. Het is ook nog niet duidelijk of het technisch moge lijk is om alles af te graven zon der af te breken". Opties De commissie bodemonderzoek wil dus van de bewoners weten, hoe 2ij staan tegenover de opties. „De keuze hangt natuurlijk ook af van de beheersbaarheid in de De schuurtjes en de carports tn de Steendijkpolder zullen bij een eventuele afgraving afgebroken worden. komende tijd. Dan pas kun je spreken van een optimale sane ring. Is er geen beheersing, dan blijft ook de verontreiniging be staan, Dat is dus geen oplossing. Het economische aspect komt daarbij ook om de hoek kijken", aldus Nico Kikke. De gemeente Maassluis wil geen commentaar geven. „Alles is nog onder de kurk en we hebben de afspraak, dat pas naar buiten wordt getreden als de provincie de stukken openbaar maakt. Dat is nog niet het geval, dus do^n wij er het zwijgen toe", aldus een woordvoerder van de gemeente. «.Enkele maanden na het faillisse ment van scheepswerf De Haas in Maassluis ligt er toch een schip op de helling van de werf. Niet ter reparatie, zoals oud-werknemers veronderstellen, maar omdat de nieuwe eigenaar van het schip weigert een rekening van 80.000 gulden te betalen. Het schip is kortgeleden verkocht door de scheepshypotheekbank aan een inwoner van de Hoeksche Waard. Deze weigert echter de oude re paratierekening. die bij de ver koop op hem is overgegaan, te voldoen. De curator had redenen om te veronderstellen dat de nieuwe eigenaar zijn schip zou kunnen wegvaren. Vandaar dat werd besloten het schip uit het water te halen. Vlaardingen Sauna Arons heeft van de Raad van State te horen gekregen, dat de bar in het pand aan de Waalstraat weer mag worden geopend. De bar werd enkele weken geleden, met de sauna en het koudwaterbad, op last van dezelfde Raad van State gesloten. Maar na de laatste hoorzitting is de Raad deels op dat besluit teruggekomen. Buurman C. van den Berg drong, eerst via de gemeente en later met een procedure bij de Raad van State, aan op volledige slui ting van de sauna. Hij en zijn buurvrouw, mevrouw Bosscher, ondervonden vocht- en geluidso verlast De twee wonen boven de sauna. Arons heeft hen de huur opgezegd, omdat hij zelf boven de sauna wil gaan wonen. Het verzet van de buren tegen de sauna lijkt nu toch tevergeefs. Arons verwacht binnenkort ook sauna en koudwaterbad weer te mogen openen. Het wachten is op een nieuwe bouwvergunning. Schiedam De gemeente Schiedam blijft vasthouden aan het plan vooreen tram lijn door Midden-Delfland. Koppeling van de tramnet ten van de HTM en de RET lijkt Schiedam een betere oplossing voor het vervoer sprobleem dan de aanleg van rijksweg 19, Onder het motto 'beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald' vraagt het Schie damse gemeentebestuur de minister van verkeer en waterstaat, Smit-Kroes, met klem dit alternatief te overwegen en de aanleg van de rijksweg alsnog te schrappen Bij de herziening van het streekplan Rijnmond brak Schiedam ook al een lans voor het koppelen van de tramlijn in Delft aan die in Sehtedam-Noord. Het tracé van rijksweg 19 zou uitste kend geschikt zijn als talud voor de rails, vinden B en W. Ook in een brief aan de Raad van de Waterstaat, een adviesorgaan van de minister, pleitte Schiedam onlangs voor verbetering van de openbaar vervoers- faciliteiten tussen Schie dam, Vlaardingen en Delft. Voor de bewoners van Schiedam-Groenoorü en van de Vlaardingse wijk Holy verslechtert het leef klimaat aanzienlijk als njksweg 19 er toch komt. Een nog niet voltooid onderzoek van Rijkswater staat heeft al uitgewezen dat de kosten voor geluid- werende voorzieningen langs de toekomstige ver keersader zeer aanzienlijk zullen zijn. Bovendien zal de kwaliteit van de lucht in de aan de weg grenzende wijken sterk verslechteren Schiedam vraagt zich daar om af of de aanleg van rijksweg 19 nog wel maat schappelijk verantwoord is Met meer wegen lost de overheid het fileprobleem niet op. laat Schiedam de minister weten- „Elke we- guitbi eidtng schept immers weer een nieuw verkeers aanbod". Schiedam De sociale dienst van Schiedam is van plan een zeer gematigd anti- fraudebeleid uit te stippe len. De stad zal zeker met voorop lopen met het aan trekken van een reeks soci ale rechercheurs. „We gaan geen razzia's houden of tan denborstels tellen", vertelde wethouder Chris Zijdeveld naar aanleiding van vragen van het PSP/PPR-gemeen- teraadsiid Bart de Leede. „We gaan uit van de goede bedoelingen van de cEënt", voegde hij er verklarend aan toe. De raadscommissie sociale za ken informeerde gisteravond naar het anti-fraudebeleid, omdat het in de stad zou gon zen van de spookverhalen. De Leede vroeg aan die onduide lijkheid snel een einde te ma ken en bepleitte een discussie in de commissie. Ook Zijdeveld zei er veel voor te voelen de angst onder de mensen weg te nemen. Al even onduidelijk is het gesteld met de hoogte van de hennnch- tingskosten, die de dienst na ver huizing betaalt. De Leede zei over informatie te beschikken waaruit bleek dat in Schiedam relatief lage bedragen worden uitgekeerd. John Zwart, coördi nator van het Bureau Alternatie ve Hulpverlening (BAH), beaam de dat „We hebben de Schie damse situatie met die in Vlaar dingen en Rotterdam vergele ken. Een sober pakket in Vlaar dingen komt op 8.700 gulden. Hier wordt slechts 3.100 gulden uitgekeerd. De nonnen zijn al ja ren oud en moeten nodig women opgetrokken", meende hij. 2 .vart schetst het achterblijven van Schiedam als een laatdunkende visie op bijstandstrekkers. Direc teur Gérard Smits van de sociale dienst zegde toe de vinger aan de pols te houden. Ook over de her- inrichtingskosten zal de commis sie zich binnenkort buigen. Aanleiding tot de kritiek op de sociale dienst was de bespreking van het rapport 'Op weg naar 1990', waarin de plannen voor een koerswijziging worden ont vouwd, De sociale dienst wil af van het imago slechts een uitke- ringsfabriek te zijn. De komende jaren moet meer aandacht wor den geschonken aan immateriële zaken als minimabeleid, vervan gend werk, scholing en vorming. „Minder confectie, meer maat werk, en dat allemaal volledig cliëntgericht," vatte beleidsme dewerker P.A.W. van Noord het nieuwe beleid samen. De commissie toonde zich blij met de ambitieuze plannen, maar waarschuwde ervoor door te dra ven in haar enthousiasme. „De GSD heeft niet als primaire taak scholing en vorming aan te bie den. Ze moet dichtgeslibde kana len openen en vooral signaleren en verwijzen. Pas als dat niet lukt, ligt er voor de dienst nog een resttaak", vond De Leede. Zwart waarschuwde voor een ander gevaar. „De eerste doelstel ling is de uitkering op tijd te ver strekken Uit een onderzoek heb ben wij gemerkt dat de dienst daarm al ernstig m gebreke blijft. Door zich ook met immateriële zaken bezig te houden vrees ik dat de feitelijke taak straks nog slechter wordt uitgevoerd", kant te hij zich tegen de koerswijzi ging. Hij vond dat het aanreiken van vervangend werk beter door 2ijn bureau, het BAH, kan ge schieden. „Er is nu al sprake van een desorganisatie bij de dienst", meende hij. Vlaardingen Een bewoner van een flat aan de Holysingel heeft gis termiddag een 15-jangejongen aangehouden, die met een vnend in brak in een kelderbox. De poliue haalde de jongen op. Zijn eveneens 15-jarige mededader meldde zich later m de middag vrijwillig bij de politie. Toen de twee door de bewoner werden verrast hadden zij het latwerk van de kelderbox al verwijderd De schade viel mee. De politie heeft een hartig woordje met de jeugdige inbrekers gesproken en hen ver volgens naar huis gestuurd, Vlaardingen Vier Vl^rtlbï- gers, tussen 16 en 21 jaar oud, hebben vrijdag het recht in ei gen hand genomen en de 17-ja- rige jongen, die een gasmeter had gekraakt 'verhoord' en mishandeld. Eerder mishan delden zij ook al een jongen die met de diefstal niets te ma ken had. Een van de vier, een 18-jarige jongen, is vandaag voorgeleid voor de officier van justitie in Rotterdam. De anderen zijn na verhoor naar huis gestuurd. Het slachtoffer stal vorige week woensdag veertig gul den uit de gasmeter van een woning aan de Van der Spie gelstraat De bewoner van het huis betrapte de dader, maar die wist te ontkomen- De zoon van de benadeelde ging daarop met drie vrienden op strafexpeditie. Daarvan werd eerst een onschuldige het slachtoffer. Donderdag kregen de vier jongens de da der te pakken. Die werd mee genomen naar het huis van eén van de vier, waar hij werd 'verhoord' en mishandeld. De 17-jarige jongen werd vrij dag voor de tweede keer aan gehouden, nu door de politie. Hij bekende de inbraak in de meterkast en vertelde de poli tie van de mishandeling. De vier jongens werden zater dag aangehouden op verden king van mishandeling en we derrechtelijke vrijheidsbero ving. Eén van de vier, een 18- jarige jongen, is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. De an dere drie zijn naar huis ge stuurd, nadat proces-verbaal was opgemaakt Schiedam In de voetgangers tunnel onder het station Schie- dam/Rotterdam-West is gister avond opnieuw een vrouw het slachtoffer geworden van een be roving. Een 29-jange.Schiedamse werd omstreeks kwart voor ne- gen in de verlaten tunnel bij de schouder gegrepen. Een onbe kende rukte haar de tas van de schouder. Het slachtoffer zag de dader, een man van ongeveer vijfentwintig jaar, alleen op de rug. In haar tas, zo vertelde de vrouw later aan de politie, zat een grote hoeveelheid slaaptabletten en andere medicijnen die bij in name door kinderen gevaarlijk kunnen zijn In de voetgangerstunnel werd vorige week een 16-jarig meisje uit Schiedam eveneens beroofd van haar tas. Vlaardingen Twee keer heeft de Turkse jongerenvere niging samen met buurthuis De Haven een 'volkscultuur- feest' gehouden en nu al spre ken de organisatoren van een traditie. Ten eerste omdat het vorige feest zo druk bezocht werd en ten tweede omdat er Vlaardingers zijn, die nu al naar de volgende editie uit zien. Die mensen hoeven niet lang meer te wachten: zater dag is het weer zover. Vorig jaar bezochten zo'n vier honderd mensen het feest in de theaterzaal van het buurthuis. „Wij zijn hier nu al uitgegroeid", zegt Erna Lohrnann. Maar geld om een grotere zaal te huren heeft de organisatie nieL Boven dien, De Haven vindt het wei prettig om een avondje vierhon derd mensen binnen te hebben Dat heeft weer een gunstige in vloed op bii voorbeeld het bezoek aan de Turkse jongerensoos. Het programma van het feest is smds vorig jaar nauwelijks ver anderd. Er zijn weer een Turkse (Papatya) en een Nederlandse band (Kummel), twee Turkse zangers die zich begeleiden op de saz, volksdansers, een kwls en een toneelstukje van de eigen theatergroep van de Turkse jon geren. Het feest begint al om zes uur en duurt tot middernacht. Voor kinderen is er in de kleine re benedenzaal een speciaal pro gramma. Schiedam Een winkel in doe- hetzelf-artikelen aan de Grote Markt heeft gistermorgen door brand aanzienlijke waterschade opgelopen. De opslagruimte op de derde verdieping brandde geheel uit. Het vuur ontstond toen de ei genaar van de winkel, die op de bovenetage bezig was met: ver bouwingswerk, tegen de kou een heteluchtkanon inschakelde. Door de warmte vatte een jerry can dieselolie vlam en vervolgens een stapel hout De brandweer had een paar uur werk het smeu lende vuur te doven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1