'Tekort aan wisselwoningen Jongerenwerk kan niet om 'Gouwe'Brug heen De krant is nooit weg Verkeerschaos duurt voort mnaËÈÈm WAABDINSS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Jongeren willen meer dan kaarten' Bibberende Schiedam is minder g buitenploeg: waarom wij geen ijsvrij GISTEREN AUTO INDE KRANT. VANDAAG VERKOCHT. 'Besluit bibliotheek ging buiten Jde raad om' Oefenen voor Elfstedentocht dSÊ vuil dan het lijkt WOENSDAG 14 JANUARI' 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350657 - sportredactie: 4345209 MaassluisBij een sanering van de Maassluise gifwijk Steendijk- polder zal er vrijwel zeker een te kort aan wisselwoningen ont staan. Momenteel worden, de ver schalende saneringsopties bestu deerd, maar deskundigen van DHV, die de opties uitwerken, gaan bij afgraven van de gif grond uit van het gebruik van wisselwoningen. Herman van Hoeven (RPF), die zitting heeft in de raad voor de volkshuisvesting: „Als er 40 wo ningen direct beschikbaar zijn, ben je spekkoper. Meer zijn er eöht niet En wat denk je wat dat voor gevolgen heeft voor het huisvestingsbeleid in de gemeen te. Dat is er bij een zo'n massaal gebruik van wissel woningen niet meer". ,;En dan komt de gemeente in de problemen", is de stellige overtui ging van CDA-raadslid Harm Woudstra. „Als er inderdaad maar zo weinig woningen be schikbaar zijn, dan kan een sane ring tussen de acht en 16 jaar gaan duren. Dat is natuurlijk te dol om over te praten". Alle opties die in de rapporten van DHV genoemd worden gaan uit van afgraven. Over de diepte van de afgraving bestaat verschil. De afgraving kan variëren van 50 centimeter 1.75 meter. „Als er wisselwoningen gebruikt gaan worden, dan moeten de mensen gedurende drie maanden de wo ning uit Daar moetje, vind ik, nu al over nadenken", aldus Woud stra, De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder wil nu de bewo ners raadplegen. „Dat is hun goed recht. In de projectgroep is afge sproken dat er met de verschil lende achterbannen overleg ge voerd gaat worden. Voor de di recteur gemeentewerken is dat zijn gemeentebestuur, voor de in specteur van volksgezondheid is dat de provincie en voor de CBS zijn dat de bewoners. Daar is he lemaal niets geheimzinnigs aan", stelt Harm Woudstra. Het raadslid haakte daarmee in op de beschuldiging van wethou der Izaak van der Knaap als zou de CBS voortijdig uit de school geklapt hebben, door de bewo ners te willen informeren tijdens een bijeenkomst op 20 en 21 janu ari in ontmoetingscentrum Ko ningshof in Maassluis. „En. dat terwijl op 26 januari pas in de projectgroep een standpunt door de verschillende partijen wordt ingenomen", aldus wethouder Izaak van der Knaap. Besluiten „Er moeten belangrijke besluiten worden genomen, daar moeten de bewoners van op de hoogte zijn", probeerde Harm Woudstra zijn partijgenoot en wethouder duidelijk te maken. In onze krant van gisteren was al te lezen dat de verontreinigde grond wordt af gegraven en dat de sanering ver regaande consequenties heeft voor de bewoners van de wijk. „Maar laten we eerst afwachten wat uit de verschillende opties komt", stelde Pieter Hoogenraad (PvdA). „Misschien is het wel he lemaal niet nodig om wisselwo ningen tè gebruiken. Misschien bestaat wel de mogelijkheid om de bewoners In hun huizen te la ten blijven wonen gedurende de sanering". De projectgroep moet de minister adviseren. Van der Knaap: wel duidelijk zijn dat de partijen in de projectgroep niet voor het grootste gedeelte van de kosten opdraaien. De minister moet be talen en zal een definitieve beslis sing nemen". De kosten van de verschillende opties liggen vrij dicht bij elkaar. Een probleem is echter de opslag van de verontreinigde grond. Die kan gestort worden in de slufter- dam, of vervoerd worden naar Oost-Duitsland. „Maar dat is wel de duurste oplossing", aldus Van der Knaap. „We moeten verder gewoon afwachten. We kunnen de bewoners pas goede voorlich ting geven als er duidelijkheid bestaat. Daar moeten we op wachten". Vertegenwoordigers van de com missie bodemonderzoek gaan binnenkort nog wel praten met de milieu-deskundige van het. CDA Aad Lansink en verant woordelijk minister Ed Nijpels (WD). Schiedam Het is niet in de haak als gemeenteraadsleden een door burgemeester en wethou ders genomen besluit via de krant moeten vernemen. Bart de Leede (PPR/PSP) verweet wet houder Luub Hafkamp gister avond een nogal eigenmachtig optreden door buiten de raad om èen zo belangrijke beslissing te hemen alsde locatie voor de nieuwe bibliotheek. ;,Ik moet in de krant lezen dat dat gebouw aan het stadserf komt Dat is wat wilt. Maar denkt de gemeenteraad daar ook zo over? Naar onze mening is nooit ge vraagd". Ook Harry van Doom (D66) vond overleg vooraf over een zo ingrijpende beslissing wel Hafkamp kreeg in de commissie welzijn en cultuur nog meer kri tiek op zijn bibliotheekplan te flikken. „De plaats is nmwel be kend, maar wanneer denkt u de Teerste paal te,.gaan slaan? Wordt 'dat een of een tienjaren plan?" 'wildeEls Heliwig (CDA) veten, Jafkamp meent dat hij (in tegen- helling tot zijn voorganger Her- ■njan Posthoorn) wel degelijk rfiempo zet achter een nieuwe bi- ■ijjiotheek. Maar wanneer de eer- Se paal de grond in gaat kan hij .ondanks al zijn "ijver niet zeggen. ;Eerst moet bekeken worden of „-de gemeente voor de 5,4 miljoen (gulden die er voor het gebouw "beschikbaar is, wel alle wensen tkan vervullen. Als het even kan •"komt er ook een nieuwe verga- (dèrzaal voor, 'de "gemeenteraad in biblipthëëk."Met die plannen gn het achterhood noemt Haf- fkjamp hét 'budget 'zeer aan de kifappe kant'. '^Consumentenbond Pgeen recht gedaan' tVÜaardir.gen „Bent u dan de jèfiige die objectief over het VCP kunt oordelen", vroeg WD'er Oan Bulva gisteravond geërgerd taan wethouder Bas Goudriaan (jerkeer). Hij zag dat een enquete Van de Consumentenbond over TOt verkeersplan als 'niet objec- £iéf werd afgedaan. „Toen de gSinkeliers kritiek hadden werd dat ook al genegeerd omdat het riu,et objectief was". Bulva's fractiegenoot George Neijssel had ook stevige kritiek dp de reactie die de gemeente de Consumentenbond wilde sturen op de enquete over het VCP. „U doet die bond geen recht Uw héle antwoordbrief gaat over de suggestieve vraagstelling in de enquete. Omdat die mensen het 'ëèn keer hebben over 'dure gara- ïgés'. Toen ik uw antwoord las Jdacht ik: Oh jee, zij voelen zich fweer aangevallen en ze moeten |zo nodig terugslaan", zei Neijssel. CDA'er Maarten Vermeer, vond Ibet antwoord van de gemeente jaan de bond knap arrogant: „1385 i mensen doen aan zo'n enquete |mee en dan zegt u: Wij kunnen er jniets mee doen". jHet merendeel van de geënque- iteerden vond dat door het VCP jhet verkeer tussen de wijken er met gemakkelijker .op was ge worden en het Vlaardingse win kelcentrum erruet leuker op was geworden: -^Terwijl het beleid van de gemeente daar toch wel op was gericht". Alleen de PvdA/Vónd dat de ge meente volkomen gelijk heeft <pn aan de enquete geen aandacht itë bested en .'r Volgens Marl van' •Qpijnen sprak-uitde enquete ge brek aan ervaring. De gemeente had zich nog wel wat steviger te gen de Consumentenbond mogen verweren, zei Van Opijnen. Secretaris Izzet Akplnar is met zijn bestuur naarstig opzoek naar een nieuw onderkomen. Enkele landgenoten luisteren geïnteres seerd mee. Turken vragen nieuw onderkomen Maassluis Het bestuur van de Turkse sociaal-culturele vereniging zit met de handen in het haar. Sinds de brand van vorige week in het gebouw aan de Troelstraweg liggen alle ac- tmteiten stil: „De ménsen die bij oris kwamen, kunnen tnii' nergens heen. Zè" lopen op' straat of in winkelcentrum Ko ningshoek. Dat is erg jammer", aldus de voorzitter van de ver eniging, Unal Gelikkaya. In Maassluis' bestaan twee Turkse verenigingen. De Turks sociaal-culturele vereni ging en de Turkse arbeiders vereniging. De beide vereni gingen functioneren naast el kaar in Maassluis, „Dat betreu ren wij ten zeerste", stelt Izzet Akpinar, secretaris van de club. „Het liefst zien wij slechts één vereniging voor aUe Tur ken in Maassluis. We zijn één volk en moeten proberen sa men te werken". Het samenwerken is juist een probleem. Het is volgens het bestuur heel moeilijk aan te ge ven waar het in het verleden fout is gegaan, want de Turkse arbeidersvereniging is een af splitsing van de Turkse sociaal- culturele vereniging. „De besturen van beide vereni gingen zijn het erover eens dat één vereniging voldoende is, maar tot op heden is er geen toenadering geweest", stelt op bouwwerkster Lydia Kersten. Theedrinken „Bij ons is iedereen welkom. Wij richten ons veelal op jonge ren, zeker het laatste halt jaar", maakt Unal Gelikkaya duide lijk. „Jongeren willen niet al leen maar kaarten en theedrin ken. Die willen muziek maken. Dat stoorde een hoop ouderen. Maar ook jongeren van de Turkse arbeidersvereniging bezochten onze avonden. Zij zijn welkom, maar andersom mogen wij niet naar binnen als zij activiteiten hebben. Dat be grijpen een hoop Turkse men sen niet. Ze willen gewoon ge bruik maken van het gebouw aan de Troelstraweg. Dat zijn ze nu al zolang gewend. Ze be grijpen niet dat wij twee dagen en ook de andere vereniging twee dagen gebruik mogen maken van h et gebouw". Aan het probleem ligt ook een generatiekloof ten grondslag. Lydia Kersten: „De ene vere- nigng richt zich meer op jonge ren, de andere op ouderen. Dat is van essentieel belang". Niet alleen de ruimte van de twee verenigingen werd door de brand van de afgelopen week beschadigd, ook de mos kee liep schade op. „Het is onze eerste prioriteit om een nieu we, geschikte ruimte te vinden voor,de moskee", maakt Izzet Akpinar duidelijk. „De kinde ren kunnen nu geen eateehesa- tielessen meer volgen. We rich ten. ons nu niet zozeer op de vereniging, maar op de mos kee. Dat is nu even belangrij ker". Inmiddels is er al overleg ge weest met de gemeente Maas sluis. Een geschikte ruimte is nog niet gevonden, maar het bestuur van de vereniging is naarstig op zoek naar een nieuw onderkomen. Van de moskee, die in de voormalige Groen van Prinstererschool is 'gevestigd, willen de gelovigen geen gebruik maken: „Die ruimte is niet alleen te klein, het gaat ook om een ander soortig geloof. De koran en de god is dan wel hetzelfde, er zijn toch essentiële verschillen. Je kunt het vergelijken met het katholieke en het gereformeer de geloof. Iedereen heeft het over dezelfde god, maar het is toch iets anders", aldus Unal Gelikkaya. Vlaardïngen De herinrichting van de Gedempte Biersloot mag dan achter de rug zijn, de ver keerschaos in het Vlaardingse centrum is er nog niet minder ap geworden. Een hele reeks men sen kwam gisteravond bij de commissie voor verkeer en ver voer klagen over de gevaarlijke toestanden op de wegen rond de Afrolgarage. „Auto's rijden het trottoir op en voetgangers wor den de straat opgejaagd klaagde Cj?. de Reus, bewoner van de Delftseveerweg. Bewoners van de binnenstad klaagden opnieuw over parkeer overlast in hun straten. „De au to's staan midden in de straat om dat alle parkeerplaatsen vol zijn", aldus één van de bewoners. Hoofdinspecteur Ruud Meijer van politie kon alleen maar tér verontschuldiging aanvoeren, „dat het gebied dat wij moeten controleren te groot is voor het aantal mensen dat wij ervoor hebben". De Reus klaagde ook nog over de enorme vrachtwagens van super markt Bas van der Heijden, die de verkeereeüanden op de krui sing van Gedempte Biersloot en Afrol kapot zouden hebben gere den, „Ik ben zo bang dat de bur ger dat moet betalen". Vlaardinger W.van Rij kwam klagen, dat hij verplicht is tegen betaling zijn auto in de parkeer garage te zetten. Van Rij woont in de Huygensstraat, waar bewo ners wel gratis op straat mogen parkeren. Maar als hij binnen kort verhuist naar de Afrol is dat gratis parkeren er niet meer bij. „Het was toch 20 dat de bewoners in die garage konden parkeren, niet dat zij er moesten betalen", vroeg WD'er Jan Bulva en CDA'er Maarten Vermeer toon de zich geschrokken. NIEUWE OPLOSSINGEN VOOR OUD PROBLEEM Schiedam Bij het zoeken naar een accommodatie voor de jongeren van Schie- dam-Noord kan de gemeen te niet om de Blauwe Brug heen. Er is teveel geld gesto ken in de Gouwe Brug —zo als wethouder Luub Haf kamp het voor vijf miljoen gulden gebouwde wijkcen trum noemtom in Woüd- hoek-Noord een eigen on derkomen voor de SSSN neer te zetten. De Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord wü het Jiefst alle banden met het wijk- gebouw aan het Bachplein verbreken. In een eigen pand zou de opvang van de jeugd die in Groenoord nog steeds ner gens terecht kan, eindelijk ge stalte kunnen krijgen. Maar daarmee kiest de stichting voor de duurste oplossing. De poli tiek voelt meer voor goedko pere alternatieven, zoals ver bouwing van de Blauwe Brug. Nieuwe fase Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor welzijn en cultuur werd duidelijk dat het laatste woord over een jongeren centrum in Noord nog lang niet is gesproken. De zich nu al jaren voortslepende discussie ging gis teren een nieuwe fase ui. De commissie kon kiezen uit drie mogelijkheden, maar bleek vin dingrijk genoeg zelf nog diverse tussenoplossingen aan te dragen. In de eerste keuze, voor de jonge ren een (eenvoudig) onderkomen bouwen en de Blauwe Brug in tact laten, zag alleen Annie Rens- kers (VVD) iets. Haar partijge noot Hafkamp voelt meer voor alternatief twee: de Blauwe Brug verbouwen ('maar dan wel met een goed') zodat ook de jongeren voortaan, zonder andere gebrui kers te storen, van het wïjkge- bouw gebruik kunnen maken. Tijdens de verbouwing zou de jeugd tijdelijk in een houten keet ('die kan er binnen een paar da gen staan') plaatjes kunnen draai en. Betonmuziek Dat is ook de keuze van Huub de Ruiter (PvdA), maar Harry van Doom (D66) betwijfelt of die 'be tonmuziek' nog beluisterd kan worden als de Groenoordse jeugd straks in de Blauwe Brug een ei gen vertrek heeft „Voor zover ik het publiek dat daar aan de bar zit ken, houdt men vooral van André Hazes". Van Doom steunt, om aan alle wrijvingen in het wijkgebouw voorgoed een einde te maken, het plan van de SSSN: die moet los van de Blauwe Brug een eigen leven gaan leiden in Woudhoek. Ook Bart de Leede (PPR/PSP) vindt dat in het ver leden afdoende is bewezen dat jongerenwerk in de Blauwe Brug geen kans van slagen heeft Het CDA ziet eveneens in dat een streekmuziekschool, een biblio theek, peuterwerk, sociaal-cultu reel werk en dan ook nog eens jongerenwerk in één gebouw wel iets te veel van het goede is. De gebruikers komen dan onvermij delijk met elkaar in botsing. „Is de muziekschool verhuizen geen goede oplossing?" vroeg Els Heli- wig. Hoe verschillend de politiek ook denkt over het jongerenwerk in Noord, voor Hafkamp staat vast dat niemand om de Blauwe Brug J heen kan. Elke dure accommoda tie die er in Groenoord of Woud- hoek bijkomt betekent in feite kapitaalvernietiging. "Heel na drukkelijk kijken' naar verbou wing van de Blauwe Brug lijkt Hafkamp nog de meest voor de hand liggende oplossing. Jong en oud van de trainingsgroep van Maaslands Ijsvermaak hebben plezier op de baan aan de Koningin Julianaweg. Maassluis/Maasland Het be stuur van de Friesche Elfsteden mag dan voorlopig de boot afhou den, honderden schaatsers in deze streek hebben maar alvast de schaatsen uit het vet gehaald en zijn stevig in training gegaan. Zo ook twintig schaatsers van de trainingsgroep van Maaslands Ijsvermaak, die er eigenlijk op rekenen: de Elfstedentocht zal ook in 1987 plaatsvinden. Te vraagt je natuurlijk wel af of het goed is voor het evenement, maar nu het bijna zover is, moet het er maar van komen ook", maakt schaatser Ype Kramer duidelijk. Vorig jaar reden 18 leden van de Maaslandse vereniging mee in de monstertocht Dit jaar zullen het er, als de Elfstedentocht inder daad doorgaat, meer zijn. Twee leden zijn in het voorjaar ingeloot en enkele nieuwe leden van de vereniging waren al lid van de Friesche Elfsteden. „Voor veel schaatsers hoeft het eigenlijk niet, een derde Elfstedentocht op rij. Die stemming kon je vooral aan het begin van het schaatssei zoen proeven. Nu raakt iedereen toch langzamerhand weer in de ban van het evenement Je traint niet voor niets zo hard natuur lijk". Vorig jaar veroverden de meeste schaatsliefhebbers het zo felbe geerde elfsteden kruisje. De rit door het Friese land betekende voor de duizenden deelnemers een ware triomftocht. Het schaatsen heeft door de Elfs tedentochten van de afgelopen twee jaar een enorme impuls ge kregen- De verschillende vereni gingen in de regio merken dat Niet alleen wedstrijdrijders slui ten zich aan, ook de toerrijders die gewoon de techniek wat beter onder de knie willen krijgen. „Er shoorn, de eerste vrouw vorig jaar in de Elfstedentocht", maakt schaatsliefhebber pur sang Ype Kramer duidelijk. „De complete trainingsgroep binnen de vereni ging bestaat uit zo'n 80 schaatsers. Niet iedereen traint even fanè- tiek, maar er zijn schaatsers die elke dag bezig zijn". Ook dit jaar is het bedoeling dat er op de vlieten en vaarten toch ten en wedstrijden worden ver reden. Voor zaterdag staat de Westland-toertochl al op het pro gramma. Gestart kan worden over drie afstanden: 15, 30 en 60 kilometer. Schiedam/Vlaardlngen Dat uitgerekend Schie dam, dat zo zijn best doet zich als een milieuvriende lijke gemeente te profileren, een enorme vuilprodu- cent is, gaat er bij wethouder Chris Zijdeveld niet in. Hij reageert hoogst verbaasd, als hij hoort dat in 1985 in zijn stad 33.493 ton huisvuil is geproduceerd, ter wijl in het grotere Vlaardingen slechts 26.778 ton langs de kant van de straat was gezet „Vreemd, ik zoek meteen uit hoe dat kan". Zijdeveld heeft het antwoord snel paraat Schiedam dumpt zijn vuil bij de VAM, terwijl Vlaardingen net als alle an dere gemeenten in het Rijnmond-gebied hij de AVR inlevert „Die organisaties moeten verschillende tel- methoden hanteren. Wij hebben inderdaad ruim 33.000 ton geproduceerd, maar dat is niet alleen huis vuil, zoals de cijfers van de dienst Rünmond doen vermoeden. Ook groot vuil en bedrijfsvuil vallen daaronder*. Bij het berekenen van de Vlaardingse hoeveelheid afval is wel een scheiding tussen huis- en bedrijfs- vuil aangebracht Door te goochelen met de cijfers is dat vertekende beeld ontstaan. Overigens wordt in Schiedam, volgens de officiële opgaven van Rijn mond, al sinds 1978 beduidend meer huisvuil gepro duceerd dan in buurgemeente Vlaardingen. In Maas sluis werd 10.936 ton opgehaald. Schiedam Dezelfde dag, dat de ambtenaren in Schiedams stads kantoor ijsvrij kregen omdat de verwarming uitgevallen was, moesten vuilnisophalers, politie, brandweer, ambulancepersoneel en plantsoenendienst de straat op. De ambtenaren, die er altijd warmpjes bij zitten, mochten naar huis omdat bet koud was.' Maar de mensen; die altijd in de kou werken, moesten in die kou blijven. „Ik snap niet wat wij op het ogen blik buiten moeten doen", mop pert een medewerker van de plantsoenendienst „De grond is te hard om een spa in te steken, je kunt hooguit wat bomen snoeien. Maar ja, da's ook geen pretje mét dit weer". De onvrede hierover komt volgens hem ook bij colle^ ga's van de buitenploeg voor. „De mensen in de bouwvak, straten makers en zo, die hebben ten minste nog vorstverlet". t De chef van de plantsoenen, ïng, W.C. Hoogeweii, kent de klach ten niet die onder zijn personeel leven. Hij is verbaasd dat er spra ke is van jaloezie; „Geluiden, over onvrede heb ik niet gehoord. Onze mensen buiten werken vol gens het gewone win terprogram ma. Dat wil zeggen dat ze minder hoeven te spitten en vooral snoei- werk doen. Ik vind het ook geen vergelijk: met een pen in je hand bij een bevroren verwarming zit ten, of buiten in de weer zijn. Als er klachten zijn, vind ik die niét terecht". Hoogeweij zegt dat'hij één van de weinige ambtenaren was die maandag gewoon bleef doorwerken, ondanks de kou in het stadskantoor. "**i Gisteren was overigens de ver?- warming in het stedskantoor"gep repareerd, zodat de ambtenaren maar één dagje ijsvrij hebben gé- had. ->**■.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1