Tweede renovatie Sint Jozef is financieel nog niet rond Gymzalen krijgen telefoon demissionair college Cor Huyken: klaar met SSSW, klaar voor PvdA Vrije liggers beter af in woonboothaven9 Crossers: nieuwe baan en clubhuis Muwi-Dura te zwaar voor Zuid gewapend tegen inbraken MMDINGS BAE81AD SüiSSiSOK COURANT IHÜf WATERWEB COUfEAN? Wordt het Van der Louw akkoord opengebroken? alles gaat gewoon door. Affiche voor analfabeten f Therapie voor X stotteraars Luxe woningen v aan 'S Kastanjedal h Muziekavond Regionale redactie: Breda Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardmgen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardinflen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 VSIJDAG 23 JANUARI 1987 Vlaardingen De politieke kopstukken van Vlaardingen moeten binnen een maand een nieuw college van B en W smeden. Dat is absoluut noodzakelijk om een gefundeerde beslissing over de toekomst van het complex 461 Muwi-Dura woningen in de West wijk te kunnen nemen. Die beslissing moet medio februari zijn genomen. Op de afdeling Volkshuisves ting zitten de ambtenaren met de handen in het haar, nu de mi nister voor dit jaar slechts 5,5 miljoen gulden voor renovatie in heel vlaardingen beschik baar heeft gesteld. Alleen al re novatie van dat complex gaat een viervoud van dat bedrag kosten. „We krijgen weliswaar via huurverhogingen iets terug, maar er blijft een gat gapen van tenminste tien miljoen", becij fert A.M.C. Besters van Volks huisvesting. Voorlopig voelt hij er niets voor het renovatieplan uit te kleden. „Van de vier opties is de meest minimale variant al van tafel. Die voorziet vooral in onder houd en daar bovenop nog een beetje isolatie. Zo'n oplossing is niet te verkopen aan de men sen", meent hij. Met zijn collega's wordt druk gestudeerd op een plan dat zo wel financieel als technisch de toets der kritiek kan doorstaan. Uitgangspunt daarbij is dat het woningbedrijf niet op korte ter mijn voor nieuwe uitgaven komt te staan. Met lapmiddelen verschuif je het probleem, vindt Besters. Hij hoopt dat Den Haag bereid is Vlaardingen onder de nieuwe opslagregelïng te laten vallen. Die regeling is speciaal bedoeld voor noodlijdende woningbe drijven. „Als we kunnen aanto nen dat wij onder die categorie vallen, wat natuurlijk het geval is, krijgen we 20 procent meer subsidie. Daaraan kleeft echter één probleem. Het xijk stelt de nodige voorwaarden en of we daaraan kunn'en voldoen is nog maar de vraag". In de politieke afweging moet het nieuwe college volgens Bes ters ook de consequenties voor volgende complexen meene men. Er staan nog verscheidene opknapplannen op de rol waar aan hoge onderhoudskosten zijn verbonden. Na Muwi/Dura vol gen de 512 Dura-Coignetwonin- gèn. „Als je nu al het geld In één kèer uitgeeft, trekje een forse wissel.op de volgende projec ten". Besters meent dat dergelij ke verstrekkende beslissingen niet aan een demissionair colle ge kunnen worden overgelaten. Schiedam De bewonersvere niging Schiedam-Zuid heeft bij de woningbouwvereniging Schiedam en het Gemeentelijk Woningbeheer gedaan gekre gen dat er in hun woningen maatregelen worden getroffen, waardoor inbrekers voortaan moeilijker kunnen binnenko men. Tijdens een serie gesprekken, waaraan ook de politie en 'civie le werken* deelnamen, is afge sproken dat bij renovatie en nieuwbouw meer aandacht wordt besteed aan inbraakveilïg hang- en sluitwerk. Toezicht houdend en uitvoerend perso neel van de nieuwe bouwvere niging en van het woningbe heer worden hierover uitge breid geïnstrueerd. Verder is toegezegd dat in bestaande wo ningen bij verhuizingen de no dige maatregelen worden ge troffen. V De bewonersvereniging had bij de verhuurders op een anti-in- braakbeleïd aangedrongen, na dat er in de wijk ruim een half jaar geleden sprake was van een hoos van inbraken. Sommige bewoners gingen toen zelfs zo ver, dat ze uit voorzorg hun poortjes dichtspijkerden. Hoe wel ae inbreker kort daarop kon worden gearresteerd, wilde de bewonersvereniging toch maatregelen afdwingen om eventuele herhalingen te voor- komen. - De - woningbouwvereniging -Schiedam beeft zich bijzonder 'coöperatief opgesteld door een extra service aan huurders te bieden. Zij kunnen als er toch iemand langskomt om onder- houdsklachten te verhelpen gratis dievenklauwen krijgen. Met 'civiele werken 'is afgespro- T K; ken dat er h'ooravonden worden X -gehouden waarop dé knelpun-; j. ten in "de; woonomgeving wór- ^en geïnventariseerd. Schiedam De gemeenteraad krijgt er in de persoon van Cor Huyken (40) een geboren Gorze- nees bij. Gisteren heeft de PvdA'er het stembureau laten weten, dat hij klaar staat om Wim Oomen op te volgen. „Het komt net op een mooi moment", zegt hij, „want wij zijn net klaar met de afwikkeling van de SSSW en ik ben nu dus vrij om Cor Huyken: frisse moed. wat nieuws te beginnen". De SSSW, dat is de stichting van samenwerkende Schiedamse wo ningbouwverenigingen, die per 1 januari is gefuseerd tot.de nieuwe woningbouwvereniging Schiedam, Geruime tijd is Cor Huyken als SSSW-bestuurslid doende geweest om tot die nieuwe opzet te komen. In het SSSW-bestuur zat hij na mens de arbeiderswoningbouw- vereniging Schiedam Vooruit, die overigens pas op het laatste mo ment besloot na aarzeling van fi nanciële aard-om aan de fusie mee te doen. Het fusieproces heeft lang geduurd en nu het rond is, valt er een loden last van Huyken af. „Maar ik ga met frisse moed verder, de Pvd A-fractie in". Vanuit de Gorzen kreeg de PvdA vorig jaar bij de raadsverkiezingen een onverwacht grote''steun en Huyken zal daarin zeker een rol hebben gespeeld, Hij was tot op dat moment actief bestuurslid van de partij. Als eerste reserve voor de gemeenteraadsfractie toonde hij zich een ijverig werker, bereid om met name voor fractieleider Gé Brouwer de nodige hand- en span diensten te verrichten. Huyken stapte een jaar geleden uit het be stuur van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. Een aanleiding was het stemadvies dat in het wijk- blad stond, namelijk om op de klei ne linkse partijen te stemmen en niet op de PvdA. Huyken werkt als machinist en onderhoudsmonteur in het Sport- fondsenbad aan de BK-laan. Hij heeft dus.nog altijd met water te maken, na vroeger vijftien jaar op de vaart te hebben gezeten. Lande lijk is hij actief in de cao-onderhan delingen voor particuliere zwe minrichtingen. Schiedam Eén dag voor de financiële be schikking van het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening afliep, heeft de wo ningbouwvereniging Schiedam het startsein ge geven voor de renovatie van 127 woningen in Schiedam-West De huizen maken deel uit van het in de wijk be ruchte complex van 213 Sint JozefwoningenEen opknapbeurt werd daar een paar jaar geleden zo slecht uitgevoerd, dat een nieuwe renovatie noodza kelijk was. De financiering van de tweede renovatie heeft heel wat voeten in de aarde gehad en is nog steeds niet rond: het uiterste bod uit Den Haag is 4,5 miljoen gulden, 800.000 gulden te weinig om alle woningen op te knappen volgens een toch al gekortwiekt wensenlijstje van de bewoners. Vandaar dat slechts een deel van de renovatie is aanbesteed, de rest kan pas worden aangepakt als daar geld voor is losge peuterd. Wethouder Hans van Kleef ondernam daarvoor af gelopen week een reis naar het ministerie. Maar volgens Jo Schaap van de bewonersvereniging Schiedam-West heeft die excursie niet het gewenste resultaat opgeleverd en gaat Van Kleef het eer daags opnieuw proberen. Benieuwd Ondertussen zijn niet alleen bewoners, maar ook politici benieuwd hoe het verder moet met de reno vatie van de 213 huizen van de voormalige woning bouwvereniging Sint Jozef (nu met de overige vier corporaties gefuseerd tot woningbouwvereniging Schiedam). De zaak ligt zo gevoelig dat Van Kleef a deuren over wil praten, zo- tijdens een vergadering van voor stadsvernieuwing. Zelf zal de gemeente het tekort niet bijpassen. „Van een kale kip valt niet veel te plukken", zegt een ambte naar bij stadsvernieuwing laconiek. Zorgen D66-woningbouwspecialist Adri Reijnhout blijft zich zorgen maken over de voortgang van de reno vatie. „Waarom, wordt nou nooit eens de knoop echt doorgehakt", klaagt het raadslid. „Iedereen heeft 5 van tevoren zien aankomen dat het weer mis zou =s. gaan. Door het uiterst knullige optreden van Sint B" Jozef indertijd blijft er een doem rusten op dat com- J plex. N u weettfog niemand waar hij aan toe is". o Jo Schaap zegt alle vertrouwen te hebben in de be- -2 kwaamheid van de nieuwe womngbouwverenï- ging. Hij gaat er ook vanuit dat Van Kleef er wel in zal slagen het geld uiteindelijk boven water te krij gen. Maar ook Schaap wil ondertussen wel eens van alle ellende af. De renovatie, zoals die nu wordt uit gevoerd, bestaat weliswaar uit een pakket van 52 maatregelen, maar één van de belangrijkste defec ten wordt slechts gedeeltelijk verholpen. Dat is de condensvorming die door het verkeerd gebruik van isolatiematerialen in de huizen optreedt Toezegging Schaap beweert dat er een toezegging ligt van de SSSW, de voormalige overkoepelende organisatie van de vijf corporaties, dat alle huizen goede kozij nen krijgen om aan de vochtvorming binnen een einde te maken, 'ongeacht waar het geld vandaan komt*. Die kozijnen zitten niet in het huidige pak ket Dat deel van het onderhoud staat dus nog als toegift op het programma. Wel worden binnenkort de meeste aluminium ko zijnen van de buitendeuren vervangen door hou ten. Ook die maatregel is hard nodig tijdens de strenge vorst van de laatste weken vroren de deu ren aan de posten vast en moesten de bewoners ge middeld één uur vroeger uit bed om de deur met een haarföhn of een straalkacheltje te ontdooien. In Schiedam-West werd vorige week begonnen met de hernieuwde renovatie van een deel van de213 Sint Jozefwoningen. Schiedam De gemeente Schie dam gaat een strenger 'woonboten- beleid* voeren. De vrije liggers on der de woonschepen kunnen bin nenkort een brief van het stadhuis verwachten, waarin hun animo om te verhuizen wordt gepolst. De gemeente wil alle vrije liggers liefst op één plaats bij elkaar afme ren. Sommige woonboten hinderen door hun ligging het schaarse scheepvaartverkeer. Aan die toestand, en aan het feit dat enkele vrije liggers niet op.de riole ring zijn aangesloten, moet snel een eind komen, vindt wethouder Aad Wiegman. Volgens de uit 1947 daterende woon schepenverordening mogen er al leen woonboten liggen in de Wester haven. Het aantal plaatsen (24) kan daar met drie worden uitgebreid, omdat de Breeuwwerkfabrlek op de hoek van de Warande de opslag plaats op de kade heeft geruimd. Maar Schiedam telt behalve de 24 schepen in de Westerhaven nog der tien gezinnen, die op het water wo nen. Hun schepen zijn afgemeerd in de Nieuwe Haven en de Schie. Gezondheid1 Zij kunnen vanzelfsprekend niet alle dertien naar de Westerhaven worden versleept. Eén van de drie vrijkomende plaatsen is trouwens gereserveerd voor een gezin, dat al sinds jaar en dag een ligplaats heeft in de jachthaven achter de Haven- dijk en daar, om gezondheidsrede nen, niet kan blijven. Het echtpaar is slecht ter been en kan door de ver schillen tussen eb en vloed soms nauwelijks aan wal komen. Voor de twee overblijvende plaatsen in de Westerhaven heeft Wiegman nog geen kandidaten benaderd. Hij gaat eerst op zoek naar een plek in de Schiedamse havens om de rest van de vrije liggers onder te brengen. Concentreren Wiegman zegt nog geen bepaalde plek op het oog te hebben. Voordat hij een keuze maakt uit bij voor beeld de Korte Haven of de Lange Haven, wil hij weten of de bootbe woners iets voelen voor zijn 'concen tratiebeleid'. Zelf verwacht Wieg man dat zijn plan zal aanslaan: „Een wilde ligger, die nu zijn boot wil ver kopen, krijgt daar geen spijker voor. De waarde van zijn schip is afhan kelijk van een legale ligplaats. Die wordt hem straks geboden. Finan cieel is hij daarmee beter af". De Havendienst gaat onderzoeken welk stukje binnenwater geschikt gemaakt kan worden voor het afme ren van woonboten. Voorwaarde daarbij is dat alle schepen worden aangesloten op de riolering. Wieg man benadrukt overigens, dat een tweede woonboothaven nog niet wil zeggen dat iedereen die daar zin in heeft, op het water mag gaan wonen: uitbreiding van het botenbestand is beslist ongewenst. NEE, Maar: 1. Het akkoord ging uit van een tijdelijk en afnemend overcompleet. 2. Het overcompleet is structureel en neemt toe. 3. in het akkoord staat dat er dan aanvullend beleid moet komen. 4. Het overleg daarover is mislukt. 5. Bij instandhouding van het akkoord zijn dusookandere maatregelen noodzakelijk. DE STUKGOEDSTUWADOORSBEDRIJVEN. Maassluis De gymnastieklo kalen in Maassluis worden als nog voorzien van telefoons. Na jaren van discussie heeft wet houder Liesbeth Snoeck de knoop doorgehakt en besloten de toestellen weer aan te sluiten. Alleen de raad kan nog roet in het eten gooien, maar er is nie mand in Maassluis die dat ver wacht In het verleden was elke gym zaal uitgerust met een telefoon. Daarvan werd echter misbruik gemaakt De rekeningen vielen veel hoger uit dan was ver wacht Onderzoek leerde dat de telefoon niet alleen werd ge bruikt om een dokter te waar schuwen in geval van een onge luk, maar dat ook privégesprek- ken werden gevoerd. Gesprek ken met het buitenland maakte het allemaal nog eens extra duur. De gemeente Maassluis sloot de toestellen af en introdu ceerde een ongevallenkaart. Bij een ongeluk vulde de leer kracht de kaart in, gaf die aan één van de leerlingen mee, waarop een leerkracht van een school In de buurt gewaar schuwd kon worden. „Maar in de praktijk werkte dat niet", aldus J. Bos van de afde ling onderwijszaken van de ge- meente Maassluis. „Vooral niet bij de jongere groepen". „De gymzalen grenzen dan wel vrijwel aan de scholen; ideaal was het niet. Officieel mogen kinderen onder schooltijd niet zonder begeleiding over straat Wie draagt dan de verantwoor ding voor zo'n kind, kun je je dan afvragen". Andere aspecten speelden ook mee om de telefoons weer aan te sluiten. Bos: „De voordeuren van de scholen worden binnen kort zo/aangepast, dat het niet meer mogelijk is om zomaar de gebouwen te betreden. We doen dat als preventie tegen inslui pers. We hebben het al herhaal delijk meegemaakt dat spullen onder schooltijd verdwenen. Als de deur op slot zit tijdens school tijd, dan is het voor het kind dat een leerkracht moet waarschu wen ook niet meer mogelijk om de school binnen te gaan. Om nu op ramen te laten kloppen heeft d e n k ik geen zin". De gymzalen Margriet, Parkiet, Leeuwerik en de zalen aan de Wassenaar van Obdamstraat en Haydnlaan krijgen nu de be schikking over een telefoon. Bos: „De telefoons worden ge plaatst In de personeelsruimte. Die gaat op slot; alleen het per soneel heeft een sleutel. Als ex tra zekerheid komen er ook nog eens telefoonslotjes op de toe stellen. Maassluis De fïetscrossclub Maassluis krijgt de beschik king over een,nieuw terrein met clubhuis. Op een deel van het terrein van het ijsbaan- complex aan de Vlaardinger- dijk zal een nieuwe baan wor den aangelegd. Deleden van de Fietscrossclub Maassluis hebben nu de be schikking over een terrein in de recreatiestrook langs de Nieuwe Waterweg. Daar ont breekt het de leden echter aan een clubhuis en sanitaire voor zieningen, terwijl de baan ook niet aan de wedstrijdeisen vol doet Het bouwen van een eigen on derkomen op de huidige plek wordt door ae gemeente Maas sluis ongewenst geacht „Een clubhuis past niet in het beeld van passieve recreatie yoor dit gebied", aldus het gemeente bestuur. Op het terrein van de ijsbaan kan de fietscrossvereniging veel beter uit de voeten. Om een nieuwe baan aan te leggen en voor het aanbrengen van een scheidingswal is een be drag nodig van 18.000 gulden. Als de gemeenteraad akkoord faat met het verlenen van het rediet, kunnen de vrijwilli gers van de vereniging in bet voorjaar aan de slag. Nu is dat onmogelijk: het terrein is, on danks de invallende dooi, in gebruik als ijsbaan. Schiedam De voorlichting aan migranten in Schiedam,; wordt op andere leest geschoeide Omdat veel Turken en Marok-%; kanen niet kunnen lezen erb schrijven, gooit de gemeente het wat de informatievoorziening- betreft, voortaan over een ande-' re boeg: met videoprogran Niet dat de afdeling v ting er zelf met de can uittrekt om wetenswaardig den op de beeldband vast te leg^ gen: de videoprogramma's worg den gemaakt door Tv-Mozaïekj: een omroeporganisatie voor buitenlanders in het Rijnmond^ gebied. Koffiehuizen en mfc grantenverenigingen zorgeif voor de verspreiding van de films. Voor hen, die de lees- en schrijf- kunst wel machtig zijn, blijven de informatieve stukjes in de voorlichtingskrant 't Stadserf1 gewoon gehandhaafd. Een bijdrage aan de visuele voorlichting levert de gemeente wel: met een door Hans van der Sloot ontworpen affiche. De1 Schiedamse graficus maakte I een poster met een algemene 1 aankondigingstekst en een s groot, leeg, tv-scherm. Daarin kan de titel van het programma (met viltstift) worden ingevuld. De affiches zijn bestemd voor dg.' koffiehuizen. Dat er op een voor analfabeten bedoelde poster toch betrekke lijk veel letters staan, noemt voorlichting een onontkoomba re tegenstrijdigheid. „De jonge ren die meestal wel kunnen lé zen, moeten de ouderen die dat niet kunnen, dan maar helpen' de tekst te ontcijferen. Zo krijgt, de poster ook nog een zekere so; ciale functie", aldus voorlichter* Theo Reyman. Vlaardingen Ook stotteraars willen emanciperen. Donder dag 5 februari komen ten huize, van Willem de Groot mensen met spraakmoeilijkheden bijeen om te praten over manieren om- van het stotteren af te komen,. De Groot, die al eerder een den- gelijke voorlichtingsavond orh. ga niseerde, verwacht zo'n twin-1- tig belangstellenden. -1, De Groot vertegenwoordigt de stichting de Vredeberg die thé- rapiën voor stotteraars ontwik kelt. De stichting werkt aan" geestelijke "en sociale bewust^ wording van mensen met deze handicap. De avond wordt ge^ houden in de Com. Houtman straat 7. Inlichtingen: 4352791.1" Maassluis Een groot aantal bouwbedrijven heeft belang stelling voor de bouw van 24 lxis xueuze woningen aan het Kas tanjedal in Maassluis. De gronduitgifte moet evenwel nog plaatsvinden: „Iedereen zit dus nog in de wachtkamer", al dus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. „Vrijwel elke aannemer wil in de vrije sector bouwen. De lijst met kan didaten wordt steeds groter"- Het moeten luxe woningen worden. „Zeker geen rijtjeshui zen. Meer geschakelde bouw, of twee onder één kap". Voordat er gronduitgifte .zal plaatsvinden, moet eerst een aantal problemen uit de wereld worden geholpen. Zo loopt er nog een onderzoek naar de ge? luidsoverlast van de rijksweg, die langs het Kastanjedal loopt „Zijn die resultaten bekend en weten we wat voor extra maat regelen er genomen moeten worden, dan kan het gemeente bestuur een besluit nemen over de uitgifte", stelt de woordvoer der van de gemeente Maassluis^, Maasdijk De harmonie, tam-' boers, lyra's en majorettes van"' de muziekvereniging Een-«. dracht Maakt Macht geven vol-^ gende week donderdag en vrij dag een opvoering in gebouw dé Vluchtheuvel in Maasdijk Bei de avonden beginnen om half acht Na de pauze verschijnt de- toneelvereniging VOO met de- klucht Knalgas. Vriidagavondis er bal na met muziek van Moon-^ light Trio. jgSj £/;y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1