Basisvorming roept veel onzekerheden op Schapen Zuidbuurt raken onvruchtbaar Kamerlid wekt woede van bewoners gifwijk Te laag kopergehalte Gave broodjes bij Hazenberg Ombudsmens: onderzoekje Ontzag en wantrouwen voor computers ONS Put en Dijkzicht vrezen Peperklip Zuinigheid Braks kan nadelig zijn voor Vlietlanden VLAAMW6S DA6BUD OGHIEOAMSOHE ÖOURftüI HM WfffiülH GOUMT Inhoud 'Verlaat Zuid-Afrika' 'Nieuwbouw verpest Ambacht' Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. DONDERDAG 29 [ANUARI 1987 Telefoon: 010-434322s, 4352066, *4350557 - sportredactie: 4345209 -Viaardingen De basis vorming (dat is de nieuwe, "drie jaar durende opleiding met veertien vakken, die iedere Nederlandse mid delbare scholier straks ver plicht gaat volgen) roept veel vragen en onzekerhe den op. Omdat de Vlaardingse scho lengemeenschap De Vaart ,één van de twaalf onderwijs- instellingen in Nederland is die aan het experiment mee werken, is een bezinning bij ,de rest van de Vlaardingse scholen broodnodig. Uiterlijk 1994 moet het nieuwe systeem op alle scholen voor voortgezet onderwijs zijn inge voerd. De gevolgen daarvan zijn nog niet te overzien, maar volgens- onderwijswethouder Ary Maarieveld is het niet on denkbaar dat door het wets voorstel van minister Deetman mavo's en scholen voor lager beroepsonderwijs (Ihno, lts) worden 'weggeschreven'. De 'bavo' kan voor die scholen de dooddsteek betekenen, zegt ook J. Duijnhouwer, secretaris van de landelijke coördinatiegroep Scholen In Ontwikkeling. Hoe mavo's, scholen met een opleiding van vier jaar, na de verplichte basisvorming nog een eigen inhoud kunnen ge ven aan het resterende laatste jaar, is slechts één van de vele vragen. Feitelijk begint het pro bleem al op de basisschool (de vroegere lagere school), die het rooster nu zo moet gaan inkle den, dat de leerstof aansluit bij het niveau dat tijdens het eerste jaar basisvorming wordt ver wacht Die 'eindtermen' zijn nog niet vastgesteld, net zo min als het niveau dat na drie jaar basisvorming moet zijn bereikt, wil de leerling zonder moeite kunnen overstappen naar bij voorbeeld havo of atheneum. De minister erkent dat pro- bleem en heeft voor alle zeker heid de mogelijkheid lot een 'verdiepingsjaar' ingebouwd. Voorstander De kritiek die in de Vlaardingse onderwijswereld losbarstte, toen bekend werd dat De Vaart aan het experiment zou mee doen, is daarmee wel van de baan, veronderstelt de scholen gemeenschap aan de Koningïn- nelaan. Desondanks blijft Maar ieveld, die toch een warm voor stander is van de basisvorming, zo zijn vraagtekens plaatsen bij het op 19 december ingediende wetsontwerp. Maarieveld vindt dat de rege ring de zaak wel heel "eenvoudig voorstelt De invoering van de bavo mag geen cent extra kos ten. Hoe dat te rijmen is met noodzakelijke investeringen in personeel, leermiddelen en huisvesting, is Maarieveld een raadsel. Hoe de scholen met en zonder bavo zich tot elkaar zul len verhouden in de overgangs periode van circa tien jaar, en welke scholen dan de meeste leerlingen zullen trekken, is eveneens volstrekt onduidelijk. De Vlaardingse wethouder spreekt in dit verband over 'ka meleons in veelstromenland'. Moeilijkheden H. Scheffers, adjunct-directeur van De Vaart geeft toe dat rijn school met heel wat moeilijkhe den te kampen zal krijgen. Mee doen aan het experiment is am bitieus, erkent Scheffers. „Maar voor De Vaart staat het goed op leiden van leerlingen en hun individuele begeleiding voor op". Gisteren ging na een jaar van intensieve voorbereiding het 'dubbelproject' (inbegrepen het primair beroepsonderwijs, waaruit de leerling beter ge schoold naar voren moet ko men dan uit het huidige lager beroepsonderwijs) officieel van start De eerste bavo-leerlingen worden in augustus verwacht Op hun komst hief De Vaart het glas, bevattende een zelfge maakt dubbeldrankje: een gele en een groene likeur, verkleu rend tot een blauw geheel. Het drankje bleek symbolisch voor de basisvorming. De meeste aanwezigen moesten er duide lijk aan wennen. Viaardingen /Maassluis Bloedmonsters hebben uit gewezen, dat het de schapen uit de Zuidbuurt ontbreekt aan koper. En bij voortgaan de 'ontkopering', zoals agra riër P.J. Sonneveld dat gis teren uitdrukte, zullen de schapen onvruchtbaar ra ken. Bij een aantal schapen is reeds een verminderde vruchtbaarheid geconsta teerd. De oorzaak is de luchtvervui ling vanuit de Botlek en Per nis. Al jarenlang maakt kaas maker Slem van der Kooij al lerlei instanties erop attent, dat met name in de Zuidbuurt koeien en schapen hiervan het slachtoffer zijn. Het hoge flu- orgehalte was aanleiding tot onderzoeken, en de veehou ders hopen dat het resultaat op zijn minst is, dat de vervuilen de bedrijven een schadever goeding zullen honoreren. Hierover wordt onderhandeld met de stichting Europoort- /Botlek Belangen. Gisteren vergaderde de recon structiecommissie Midden-Delf land onder meer over een brief van minister Nijpels, waarin deze het heeft over een 'schaderege ling'. Commissielid Sonneveld vond dat deze term de indruk wekt, dat er al financiële afspra ken rijn getroffen. Maar een der gelijke regeling is er nog niet Van der Kooij vindt dat het niet bij een onderzoek naar fluorise- ring moet blijven. Er is volgens hem meer verontreiniging. Om die het hoofd te bieden verbrui ken schapen veel koper ïn hun li chaam, waardoor het gehalte te laag wordt. Hierover zullen de veehouders binnenkort een ge sprek hebben met de gedeputeer den O verwater en Hekkelman; die belofte deed Overwater gis termiddag. „Er zijn problemen en die wil ik dan naar voren ge bracht zien. Wij zijn niet te be roerd om naar u toe te komen. Dat zeg ik u nu toe, in een open bare vergadering", aldus de gede puteerde, die voorzitter is van de reconstructiecommissie. De provincie heeft ook in Bode graven te maken gehad met der gelijke problemen. Niettemin verlangen de veehouders, dat in de Zuidbuurt (en liever nog in de hele Liekebaert, dus ook ten noorden van rijksweg 20) een apart onderzoek wordt gehou den. Immers, redeneerde D. van den Bosch, afgevaardigde van de Midden-Delfland Vereniging: „Sinds wanneer vinden wij het niet meer nodig om een kwaal aan te pakken, die ook elders voorkomt?" Van der Kooij zette de problemen uiteen: „Wij krijgen dagelijks veel rook over ons heen. Witte schapen hebben wij, maar rij rijn zwart Als u ergens anders in Ne derland komt, zal het u opvallen dat witte schapen daar wit rijn. Als een veehouder bij ons met een koppel schapen naar de vei ling in loeiden gaat, zeggen de mensen daar: o, die komen uit de Zuidbuun". Van der Kooij gaf er mee aan, dat de Zuidbuurt onder de Neder landse veehouders slecht aange schreven staat. Hij vreest dat de veehouders tussen Viaardingen en Maassluis in de narigheid ko men, omdat er behalve de ge zondheidsaspecten ook economi sche nadelen aan verbonden zul len zijn. Dat vonden ze onwijs gaaf en 'waanzinnig, dat ze de zelfgebak ken broodjes bij bakker Hazen berg nog mee mochten nemen ook, om thuis te laten proeven. Terzijde: 't was natuurlijk hele maal niet waanzinnig, of onwijs .gaaf, maar dat is nu eenmaal het jargon van de moderne jeugd. Dus: wijs en zinnig vonden de leerlingen van de Paulusschool het, dat ze eerst in de bakkerij aan de Hoogstraat in Viaardingen een rondleiding kregen en toen zelf het deeg mochten rollen, in de oven mochten doen en ijzerkoek jes mochten proeven, en dat zij vervolgens prachtig bruine, kro kante bolletjes en staven mee naar huis konden nemen. Een reuze leerzame les, meende groepsleidster Annemarie Pieter- sen. Ook maandag al was er een groep van de school aan de Van Maeriantlaan op excursie naar Frans Hazenberg gegaan. Schiedam De gemeente Schiedam wil ernst maken met de aan stelling van een ombudsmens, maar eerst zal in andere gemeenten worden gekeken hoe ombudskwesties daar geregeld zijn. Het is de bedoeling dat, wie klachten heeft over bijvoorbeeld de gemeente, kan aankloppen bij eey ombudsman of -vrouw. Het gaat hierbij niet zozeer om problemen van sociale of juridische aard, want daar zijn in Schiedam andere instellingen voor, zoals het instituut Sociaal Raadslieden en het Maatschappelijk Werk Schiedam en de Rechts winkel, het Bureau voor Rechtshulp en het Ad vocatencolleetief. J Vtu.cn SPEUEif WaftjMöi K'lftSoH SEs.-i.ii De Steendijkpolder protesteert op het Binnenhof. Den Haag „Sinds 1980 werken wij in de Kamer aan de oplossing voor het pro bleem van de gifwijkert in ons land. Daar hoort de Steendijkpolder ook bij", verklaarde PvdA-parle- mentariër L de Bloois gister middag, nadat verontruste bewoners van de Maassluise gifwijk Steendijkpolder een petitie hadden overhandigd op het Binnenhof in Den Haag. De opmerking van mevrouw De Bloois wekte de woede van de tientallen ouders, die samen met hun kinderen de reis naar de residentie hadden gemaakt. „En in 1983 zijn er nog huizen opgeleverd. U wist dus in 1980 al van de verontreiniging af. Dat is helemaaL fraai", reageer den enkele bewoners emotio neel. Ook bij andere kamerleden, on der wie Lankhorst (PPR), Lan sing (CDA) en Leerling (RPF) riep de opmerking van de socia- liste vraagtekens op. „Waarom zijn er huizen op de grond ge bouwd, als de overheid toen al wist wat er speelde?", hielden wijkbewoners het kamerlid voor. „Ik ben betrokken geweest bij het onderzoek naar de Broekpol der en wist er dus van", repliceer de I. de Bloois. Dat zette nog meer kwaad bloed bij de bewoners. De Broekpolder in Viaardingen is opgespoten met hetzelfde veront reinigde havenslib als ook voor de Steendijkpolder is gebruikt. „De gemeente is verantwoorde lijk voor de woningbouw, niet het rijk. Bij de gemeente ligt dus ook de verantwoordelijkheid als hel gaat om het bouwen van wonin gen", stelde De Bloois. De massaal opgekomen bewo ners van de Steendijkpolder kon den maar weinig begrip opbren gen voor de uitlatingen van het PvdA-kamerlid. „Ek weet hoe kwaad mensen het hebben, die in een gifwijk wonen. Al kan het op zich geen kwaad, de mensen zit ten er maar mee. Daar moeten we iets aan doen en daar zijn we ook m? e bezig". „Wat een gezeur", stelde een wijkbewoner. „Laat ze dan direct zeggen, dat het allemaal zolang duurt omdat er geen centjes rijn. Dat is veel eerlijker dan het op hangen van zo'n verhaal. Daar schiet niemand iets mee op". Zie verder pagina 19 Gemeente Schiedam roept bedrijven op: Schiedam Welke Schiedamse bedrijven relaties hebben met Zuid-Afrika, is niet precies be- kend. Onder de gemeenteraads leden zijn er, die er niet één we ten te noemen, behalve dan de Shell die hier pompstations heeft, maar dat is niet typisch een Schiedams bedrijf. De gemeente Schiedam gaat 1 plaatselijke bedrijven oproepen om hun banden met-Zuid-Afri- "ka te verbreken. Maar omdat de gemeente niet weet waar zij moet aankloppen, wordt het een oproep van algemene aard. De betreffende bedrijven moeten ,dan zelf maar zien of zij zich ^aangesproken voelen. Wie de schoen past, trekke hem aan. De .oproep zal als advertentie ver schijnen in de plaatselijke kran- „tén. De oproep aan Schiedamse be drijven om te stoppen met Zuid- Afrika vloeit voort uit een vorig -jaar aangenomen motie van CCPN-raadslid Ulferd Bruseker, Deze week is er weer over ge- esproken en zijn er enkele af- - spraken gemaakt. Binnenkort zal 't Stadserf, de periodieke uit- gave van gemeente voorlichting, Uitgebreid aandacht besteden 'aan de strekking van de motie. :Het Schieland-ziekenhuis en andere instellingen zullen wor den opgeroepen om eventuele fverkoop van Zuidafrikaanse "produkten te staken. Ook zal op ^scholen voorlichting worden ge- 'gev^n over het Zuidafrikaanse .apartheidssysteem en dé'boycot van het blanke minderheidsbe- *_wind, Voorts zal de gemeente ^ontact opnemen met het comi- ,.44 Zuidelijk Afrika. Mogelijk leidt dat tot een tentoonstelling ÏTöjven. het land en de problema- -tiek, misschien ook is de ge beente bereid tot een donatie, oppert Bruseker. óyooT "de gemeente zelfveran dert er., niets. Het wagenpark van de gemeente tankt niet bij xShelL*- Schiedam Batchverwer- king? De raadsleden deden hun best niet met de ogen te knipperen. Maar de termen voor de allernieuwste appa ratuur,'die de logge voorlo pers van de huidige compac te computer heeft vervan gen, waren minstens zo ge heimzinnig: megabytes, dis kettes, inloggen. „Toch is er niets magisch aan, de com puter is gewoon een stuk ge reedschap", verzekerde Henk Eikenbroek, adjunct directeur van de openbare nutsbedrijven. De raadscommissie voor finan ciën en nutsbedrijven drentel de gisteravond wat onwennig rond beeldschermen en toet- i_ senborden. Aan belangstelling JL voor de automatisering bij de ONS geen gebrek, maar moei- S. lijk was de materie wel. „Geef mij maar een stukje papier en een potlood", zei een sceptische Piet Prins. Het WD-raadsIid, in het dagelijks leven speel- ndelaar, kan de 20.000 goedhande artikelen in zijn pakhuis ook wel zonder de moderne tech niek beheren: „Ik heb meer bedrijven met computers ka pot zien gaan, dan zonder". Dat wantrouwen werd niet door iedereen gedeeld. Op veel gezich ten tekende rich ontzag af voor de onbegrensde mogelijkheden van de computer. De nutsbedrij ven kunnen met een simpele druk op de knop aan de weet ko- Raadsleden Brouwer, Bruseker, Reijnhout en De Leede rond een ONS-beeldscherm: ontzag voor de mogelijkheden. men, welke Schiedamse kinde ren er in augustus leerplichtig worden, of mevrouw X uit de Westfrankelan dsestraat op tijd haar gasrekening betaalt, en wie er in aanmerking komt voor huursubsidie. Want de ONS be heren niet alleen- de eigen admi nistratie, maar ook die van enke le andere gemeentediensten. Handig als de gemeente bij voor dbeeld wil weten wie er vrijstel ling krijgt voor de onroerend goed belasting: even gegevens uitwisselen met de sociale dienst en de belastingen, en de aansla gen kunnen op de bus. Angst dat onbevoegden bij de computer kunnen inbreken en. al die persoonlijke gegevens stelen, is volgens Eikenbroek onge grond. Daarvoor de is de beveili ging te degelijk. „We zijn safe". Eén van de ONS-medewerkers die demonstreerde wat de com puter zoal kan, bewees hoe streng de veiligheidsmaatregelen rijn: .Zodra jullie weg rijn, tik ik een ander wachtwoord in. Het oude durf ik niet meer te gebruiken er hebben vanavond te veel men sen over mijn schouder staan kij ken". Viaardingen Door vijf la gen hoge nieuwbouw in Put en Dijkzicht wordt de wijk Vlaardinger-Ambacht op bruuske wijze verpest Die vrees uiten bewoners van Emaus, Voorstraat en Aster- straat in een bezwaarschrift aan de gemeenteraad. „De ge meente zet de zaak door tegen beter weten in", schrijft ir. J.M. van der Hout namens die be woners. „XI gaat voorbij aan de vele bezwaren en maakt alle procedures tot een farce". De bewoners zijn bang dat zij een variant van de in Rotterdam be ruchte Peperklip voor de deur krijgen. Daar heeft architect Pie- dro Hammei volgens Van der Hout rijn idee vandaan gehaald. Een slecht voorbeeld, vinden de mensen die bezwaar maken. Hun aantrekkelijke woon- en leefmï- Maasland De natuurbescherming en de gemeente Maasland zijn ontstemd over de weigering van minister Braks om mee te betalen aan een jachthaven in de toekomstige Foppenpias. Met die weige ring wordt het compromis ondermijnd, dat vorig jaar zo moeizaam bereikt is over de Inrichting van het nieuwe recreatiegebied, aldus natuurbeschermer Jan-Willem van Rijn van Alkemade. in op zijn voorstel hierover een brief te schrijven aan de minister. Voorzitter Ton Verhagen van het bureau van uitvoering Midden- Delfland redeneerde namelijk, dat Braks de plannen voor de Fop penpias onverlet laat. „De minister beveelt aan de jachthaven tot stand te laten.komen door het particulier initiatief. Daarin zie ik voor ons een belangrijke opdracht En tja, als dat na inspanningen niet lukt, dan moeten wij alsnog bezien wat er dan te gebeuren staat". Die onzekerheid was voor Van Rijn van Alkemade nu juist het pro bleem. In het compromis, dat vorig jaar met de gemeente Maasland en de boeren in de Foppenpolder bereikt werd, staat dat de thans aanwezige jachthaven in de Middelwetering moet worden ver plaatst naar de Foppenpias. „Dat is zo bepaald om de druk, die de watersporters geven op de Vlietlanden, te verminderen. Dat na tuurgebied moet worden ontzien, daarom moet de jachthaven weg. Maar stel nu dat er geen financier te vinden is, die in de Foppenpias een jachthaven wil beginnen? Als we zeggen: dan doeken wij toch die oude jachthaven op, dan vind ik hetbest, dan heb ik er geen moeite mee. Maar ik geloof niet dat wij die conclusie al getrokken hebben". Dus is er een kans, vreesde hij, dat de watersporters, ook als de Foppenpias er eenmaal is, gebruik blijven maken van het wa ter langs de Vlietlanden en dat zij ook dan nog zullen aanmeren in het natuurgebied. Maas lands burgemeester Mieke Bloemendaal bleek dat helemaal met hem eens te rijn. Zij vond ook, dat minister Braks zorgvuldiger moet omgaan met de gemaakte afspraken. De zuinigheid van de minister leidt tot een verschraling van de toekomstige recreatie voorziening, zei rij. De kleinschalige eilandjes, die de Foppenplas zouden verfraaien, kunnen bij een goedkoper uitvoering niet wor den betaald. Dat zou Maasland zonde vinden. lieu wordt onherstelbaar ver woest, aldus Van der Hout. De ar chitect heeft twee hoefijzervor- .mige complexen ontworpen, die aan de voorkant de loop van de Schiedamsedijk volgen. De bewoners van de straten rond Put en Dijkzicht maken al sedert 1982 bezwaar tegen de plannen van Hammei. Zij vinden vyf woonlagen te hoog. Die passen niet in het vriendelijke wijkje, waar voornamelijk laagbouw staat. Naar de wensen van de be woners is al die jaren niet geluis terd, menen rij. „Het is onver standig van de gemeente om de zaak door te drammen", aldus Voorstraatbewoner Van der Hout- Het enige uitgangspunt van de architect is volgens Van der Hout geweest, om zoveel mogelijk wo ningen te bouwen. De molen Ae olus, volgens de ingenieur een van de meest karakteristieke ob jecten van Viaardingen, zou daarvan de dupe worden. Hij vindt het stuitend, hoe de ge- meerrtë dat bezwaar tegen de plannen totaal negeert. „Van die hoogbouw komt alleen maar el lende", zei SP'er Remi Poppe al eens cynisch in de gemeenteraad. „De wieken van de molen gaan de verkeerde kant op draaierijen daar krijg je vierkante broodjes van, en meer van dat soort narig heid". In Put en Dijkzicht, nu nog gras veldjes onderaan de dijk, komen respectievelijk 72 en 38 premie huurwoningen. Volgens wethou der Bas Goudriaan (stadsver nieuwing) klopt bij een lager aan tal woningen de exploitatie niet 'meer. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1