Duurder parkeren, minder schoonmaak Buslijnen 125 en 126 ruilen hun route om Zapata Scotian vult 'Wilhelmmahaven op HET WAAIGAT AbvaKabo maakt zich op voor acties Onderwijs zonder godsdienst of levensbeschouwing Gasexplosie drukt gevel naar buiten r v - Brandweerkazerne moet nog aantal jaren mee VUSftMBS BAGBIAD ICIIIiOAMSCffiCOtfflAKI NIEUWE WATERWEE COURANT Een garderobekast die al het goede in zich bergt Vlaardingse Westwijk weer ontsloten Scharensliep overrompelt oude vrouw ^düfL&j oo ÖQ0 asese cm fiaannpaol WONEN Natuurbeschermer: inpassen rijksweg blijft ondoenlijk Overval op agentschap «stans Marconiplein eindpunt voor snelle lijn 124 WATERWEG VRIIDAG 30 JANUARI 1987 3131 BC Vlaardingen. Posibus 110. 313D AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Viaardlngen Het bestuur van de AbvaKabo in Viaar dlngen kreeg van de ge meente-ambtenaren gister avond groen licht om acties voor te bereiden. Welis waar zijn de onderhande lingen met de regering over de arbeidsvoorwaarden nog gaan de, maar, zei afdelingsvoorzit ter Joop van Papeveld: „Onze ervaringen zijn niet hoopge vend. Wij moeten met elkaar laten zien dat wij een vuist kunnen maken1'. De leden waren over de onder handelingen net zo somber ge stemd als hun voorzitter. ..Het ad vies van de com missie-Albeda is door het kabinet als een vodje pa pier in de prullebak gegooid", had hoofdbestuurder Guus van Huygevoort de aanwezigen in het zaaltje van café De Lijn- draayer voorgehouden. „Wij ge loven niet dat het overleg tot een redelijk compromis leidt". Van Huygevoort veronderstelde nog, dat de Vlaardingse ambtena ren wellicht optimistischer wa ren. Maar dat was niet zo. „Ac tie", klonk het links en rechts. Van Papeveld vond dat prima. „Wij zullen zorgen dat wij er klaar voor zijn". De afspraken met de CFO. de NBvGT en de BJTA, de andere ambtenarenbon den, over een centraal actiecomi té zijn al gemaakt. De grootste zorg van de ambtena ren is, dat het publiek zich tegen hen keert. „Wij moeten de les trekken van 1983. toen wij zoveel tegenstand kregen van de bevol king. Die maakte ons toen voor rotte vis uit. Dat moeten wij deze keer zien te voorkomen". Maar acties waar het pubhek niets van merkt zijn onmogelijk, hield Van Huygevoort de ambtenaren voor. .Als wij met elkaar uren naar een poppenkast op de Coolsingel gaan staan kijken, of hoe heet dat in Vlaardingen, dan bereiken we niks. Als het tot acties komt moe ten wij meteen een fors schot vóór de boeg geven". Van Papeveld en de zijnen heb ben nog een paar maanden de tijd dm de acties voor te bereiden. Als het overleg met de regering tot ryets leidt, wachten de bonden eerst het oordeel van de commis- sie-Albeda at „Want of je er nou Heil van verwacht of niet, zo n ar bitragecommissie is er niet voor niets", aldus Van Huygevoort. Een gasexplosie zorgde gisteravond in de Van Aerssentraat voor grote opschudding. Vlaardingen Een woning in de Van Aerssenstraat in Vlaar dingen is door een gasontplof fing flink beschadigd. De mees te ruiten bleven heel, maar de deels houten gevel werd tien centimeter naar buiten gedrukt. Bij de oorverdovende explosie, die gisteravond rond kwart voor zes veel buurtbewoners de stuipen op bet lijf joeg, raakte niemand gewond Het gezin, dat de flat bewoont, was op het mo ment van de ontploffing niet thuis. De brandweer haalde drie honden en een kat uit de wo ning. Ook de dieren waren e- met de schrik vanaf gekomen. De oorzaak van de explosie is vermoedelijk een lek tussen de gaskraan en het fornuis. Daar door stroomde de keuken vol gas. Het gas ontplofte toen de koelkast aansloeg. Een alerte buurman sloeg een ruit in en draaide, toen hij geen slachtof fers had aangetroffen, de gas kraan dicht. Het keukenbrandje werd geblust door de brand weer. De bewoners, een echt paar met twee kinderen, bivak keren tijdelijk bij familie, totdat de schade is hersteld. Schiedam Met een opval lend gebrek aan kritiek vooraf gaat de gemeente raad maandagavond over tot nieuwe bezuinigingen. Maar zo noemt men het niet: de Schiedamse raad zal het hebben over een herover wegingsoperatie, niet afge kort tot hoo, maar tot hop. Voortaan vindt de hop elke twee jaar plaats: iedere ge meentelijke uitgave en elke formatieplaats in hetambte- narenbestand zal dan kri tisch worden doorgelicht. Het is een kalme voorberei ding geweest. Hoewel ideolo gische thema's als levensbe schouwelijk of godsdienston derwijs op openba cholen op het spel staan, kwam er uit confessioneel of filosofisch mi lieu tot dusver weinig tegen spel. Hoewel allerlei tarieven ver hoogd zullen worden (parkeren, muziekschool, cremeren en be graven), hielden ook structurele bezwaarmakers als de CPN zich in. Hoewel speelobjecten in de stad zullen verdwijnen en subsi dies worden verminderd, k%vam er uit de burgerij nauwelijks ver zet. Uiteenlopende reacties van medezeggenschapscommissie, schooldirecties en medezeggen schapsraden in het onderwijs zijn met openbaargemaakt Er werd dan ook amper aandacht aan besleed; de indruk ontstond dat de politieke partijen hun kri tiek opzoutten en pas spuien tij dens de raadsvergadering zelf. De voorbereiding verliep even rustig als m november de begro tingsbehandeling voor 1987. Met de nu op tafel liggende bezuini gingsvoorstellen (heroverwe ging) wordt enerzijds die begro ting '87 alsnog sluitend gemaakt, anderzijds beoogt het gemeente bestuureen besparing die m 1991 uiteindelijk 4,65 miljoen gulden groot zal zijn, ofschoon de raad als taak had gesteld tot een bespa ring van 5,7 miljoen te komen. Geen vijfde In het voorstel aan de gemeente raad spreken B en W van 'nau welijks personele .consequenties'. Gedwongen ontslagen zullen niet plaatsvinden. Wel zullen vacatu res, die al geruime tijd niet ver vuld zijn, komen te vervallen, wat een besparing van acht ton oplevert. Een papieren bezuini ging van 90.000 gulden betreft B en W zelf: definitief wordt afge zien van een vijfde wethouder. Gesproken wordt van hogere in komsten bij de Openbare Nutsbe drijven en tariefsverhogingen voor het precariorecht, de mu ziekschool (vijf procent) en het betaald parkeren. De gemeente is van plan flink te bezuinigen op schoonmaak van openbare ge bouwen, zowel die waarin de ge meente gehuisvest is als scholen, wijkcentra, bibliotheken, het mu seum, sportzalen en buurtaccom- modaties Schoollokalen, die wei nig gebruikt worden, moeten door de scholen zelf maar wor den schoongehouden; de ge meente geeft daar geen geld meer voor, ook niet aan het bij zonder onderwijs. Braakliggende terreinen worden niet meer gemaaid. Gemeente werken mag minder externe ad viesbureaus inschakelen; gebeurt dal wel, dan moet de formatie worden verkleind. Speelvoorzie- ningen worden verwijderd, maar omdat het verwijderen ook geld kost, levert dat voor dit jaar geen bezuinigingen op. Voor het jeugd- en jongerenwerk gaan de subsidies terug, omdat het aantal jeugdleden bij de meeste vereni gingen terugloopt Een belangrijke besparing van 1,2 miljoen gulden over vier jaar ontstaat door het vroeger aflossen van geldleningen (ook leningen van net rijk, voor woningbouw), waardoor het omslagpercentage kan worden verlaagd. Verder wil de gemeente gebouwen afstoten, die veel onderhoud vergen; ook scholen op 'dislocaties' (afgelegen scholen) worden zo mogelijk ver kocht. Automatisering kan ertoe leiden, dat de bevolkingsadmini stratie doelmatiger wordt ge bruikt en ook dat is voordelig. Vlaardingen/MaassluisBuslijn 125 gaat vanaf 31 mei via de Lickebaert rijden, buslijn 126 neeipt de route via rijks weg 20 over. Schiedam Ruim honderd gul den voor het slijpen van een viertal messen vond een bejaar de dame aan de Burgemeester Stulemeijerlaan bij nader inzien toch wel duur. Via haar huishoudelijke hulp waarschuwde ze alsnog de poli tie. Die beloofde te zullen uitkij ken naar een vrouw met opval lend veel gouden tanden ïn de mond, want dat was de enige bijzonderheid die de bejaarde zich van de scharensliep kon herinneren. Het hoge tarief had haar volkomen overrompeld. Overigens kwam zij er nog goedkoop van af: aanvankelijk had de messenslijpster ruim tweemaal zo veel gevraagd voor haar arbeid. Door de komst van de booreilanden heeft de haven van Schiedam weereen volle aanblik. Schiedam Dat de offshore op z'n achterste ligt, zoals havenmeester Theo Sabel dat zo plastisch uitdrukt, betekent dat de activiteiten in de Wilhelmmahaven in Schiedam weer enigszins aantrekken. Stuivertje wisselen dus, op de twee trajecten tussen het sta tion Maassluis-Centrum en het Liesveidviaduct in Vlaardin gen. Westnederland heeft hiertoe besloten, omdat het-op die manier weer mogelijk wordt de Vlaardingse West- wijk in de route op te nemen. De verandering is het gevolg van •en integratiestudie, die Westne derland heeft gemaakt. Het streekvervoer nam in augustus 1984 de Schiedam-Vlaardingen- verbinding voor een belangrijk deel over van de BET, en beke ken is nu wat de voor- en nade len in de praktijk zijn. Tot dusver rijdt bus 125 vanaf het Mareoni- plein via Schiedam, Vlaardingen, rijksweg 20 en het viaduct bij Maasland naar de Steendijkpol- der in Maassluis, vice versa. En bus 126 rijdt vanaf het Marconi- plein via Schiedam, Vlaardingen en het Lickebaeribos naar Maas sluis, Naaldwijk en Den Haag Centraal, vice versa. De garderobewand van Deens fabrikaat heeft alles méé; een schitterend natuurlijke vormgeving in diverse houtsoorten: grenen, eiken, teak, mahonie of wit; een prachtige afwerking van hei elegante, tijdloze ontwerp; het soepele bedieningsgemak van de In nylon rails gevatte schuifdeuren. De kasten zijn leverbaar met verschillende fronten t>, v. glad of regelwerk of louvredeuren. Deze kasten zijn verkrijgbaar in de hoogten 178/226 en 239 en In de breedte van 100 tot 238 cm, diep 60 cm. Verder kan de inrichting van de kasten gewijzigd en aangepast worden, om tegemoet te komen aan uw individuele wensen. Met zijn vele toepassings mogelijkheden past deze kast ook in uw Interieur. SB" Markt 57 Vlaardingen 010-4343685 .1 Het is er geruime tijd stil geweest, maar nu zijn in korte tijd vier booreilanden in de Wilhelmmaha ven afgemeerd. „De één zijn dood, de ander brood", meent Sabel, die desondanks niet echt staat te juichen bij die toegenomen bedrijvigheid. „Echt veel geld levert dit natuurlijk niet op. Er wordt havengeld betaald, maar het uitstralingseffect is mini maal. Andere klanten brengen vaak een stukje werk gelegenheid met zich, n.„ar deze mannen komen al leen omdat het zo slecht gaat met die industrie. Er wordt wat gerepareerd en aan onderhoud gedaan, maar zelden wordt daarvoor de hulp van derden inge roepen". Het vierde booreiland, de Zapata Scotian, werd gister middag met twee zeeslepers en twee havensleepboten uit Hoek van Holland naar de monding van de haven gebracht. Daar haakten de zeeslepers af en werden twee extra havensleepboten ingezet om het driehoe kige gevaarte van ongeveer 75 x 65 x 65 meter de Wil- helminahaven binnen te loodsen. Met de komst van de Zapata Scotian geeft de haven een volle aanblik, zoals men die in Schiedam lange tijd niet gewend is geweest „Maar", haast Sabel zich, „het zal weer snel over zijn. De komende maanden ver trekken de nodige schepen enik heb nog geen idee of daarvoor weer iets terugkomt". Maasland/Schiedam Natuurbeschermer Jan- Willem van Rijn van Alkemade heeft rijkswater staat gewaarschuwd voor al te groot optimisme over de aanleg van rijksweg 19. Hij wees erop dal het onderzoek naar de inpassing van de omstreden rijksweg zich tot dusver beperkt heeft tot de akoestische problemen en dat over de landschappelijke consequenties nog heel wat te ver hapstukken valt. Van Rijn van Alkemade kwam met deze zienswijze in een periode, dat al algemeen wordt aangenomen dat de aanleg van de rijksweg tussen Schiedam/Vlaardingen en Rijswijk doorgaat en niet meer tegen te houden valt. Van Rijn van Alkemade zit namens organisaties voor natuurbescherming in de reconstructiecom missie Midden-Delfland. Tijdens de vergadering, gistermiddag in Maasland, kwam bovendien naar voren dat het recreatieschap Midden-Delfland, al een halfjaar vergeefs zit te wachten op rijkswater staat. Het schap heeft vorig jaar verzocht om in spraak inde coördinatiecommissie voor rijksweg 19, maar nog altijd is niet bekend of het rijk dat toestaat. Vlaardingen Brand weercommandant Piet de Jong zal de nieuwbouw, verbouw of uitbreiding van de kazerne aan de Hoflaan niet meer mee maken. Als De Jong op 1 maart offi cieel het korps verlaat, heeft de politiek nog lang niet uit gemaakt of er wel geld is om de brandweer een rui mere behuizing te bezorgen. Er staan in Vlaardingen nog zoveel grote projecten op sta pel, dat de brandweer waar schijnlijk nog een aantal jaren moet wachten op een ver nieuwde kazerne. Dat de am bulances van de GGD binnen afzienbare tijd uit het zelfde pand vertrekken en er dus ruimte vrij komt, doet daar mets aan af. Eerst moet een ar chitect maar eens tot op de cent nauwkeurig berekenen, welke van de drie alternatie ven het goedkoopste is. „We bekijken de mogelijkhe den heel serieus, maar het groene licht durf ik voorlopig niet te geven", temperde bur gemeester Fred van Lier gis teravond de verwachtingen binnen het korps. Haar heeft men al leren leven met het geldgebrek bij de overheid; met welke lapmiddelen de ge meente soms probeert knel punten op telossen ondervond de brandweer enkele maan den geleden, toen werd voor gesteld, enkele door de Delta werken afgedankte barakken aan de Hoflaan neer te zetten. Dat plan werd door de mede zeggenschapscommissie weg gestemd. Op de jaarlijkse korpsavond bij Lever aan de Deltaweg wa ren gisteren desondanks ook vrolijke gezichten te zien. De scheidende brandweercom mandant maakte een aantal bevorderingen bekend en speldde een achttal spuitgas ten een onderscheiding op voor tien of meer jaar trouwe dienst. Het was één van de laatste plechtige handelingen van Piet de Jong. Op 26 februari installeert burgemeester Van Lier aan de Hoflaan de opvol ger van De Jong, J.W, van Es, momenteel nog werkzaam bij de brandweer m Haarlem. De Jong gaat de geschiedenis in als de eerste beroepscomman dant van de Vlaardingse brandweer. Voordat hij in sep tember 1973 zijn "bureau aan de Hoflaan betrok, had Vlaar dingen het altijd mei vrijwilli gers in de hoogste functie bij het korps moeten stellen. De brandweer nam gisteren ook afscheid van F.M. Brob- bel. Deze vrijwillige brand meester zet na 28 dienstjaren een punt achter zijn activitei ten voor het korps. Bus 126 bestrijkt derhalve een groter deel van het Waterwegge bied en het Westland en daarom is het nodig dat ook de snelheid vergroot wordt. Haagse of West- landse passagiers komen via rijksweg 20 sneller in Vlaardin gen, Schiedam of Rotterdam dan via de Lickebaert Nu lijn 125 dat overneemt komt de dienstrege ling van 126 minder onder druk te staan En het 'Waterweg-lijn tje' 125 is hierdoor in staat de om weg via de Dr. Wiardi Beekman- singel te rijden. Hiermee komt Westnederland de scholen en het bejaardencentrum in de West- wijk tegemoet. Er rezen in sep tember protesten, toen de omweg werd geschrapt en 126 alleen nog over de Marathonweg reed. Aansluiting Uitvloeisel van deze veranderin gen is wel. dat de aansluiting van Maassluis op sneldienst 124 tij dens de daluren komt te verval len. Lijn 125 kan dan niet meer tegelijkertijd op het overstappunt Maasland-viaduct aanwezig zijn. Als tegemoetkoming voor reizi gers in de richting Rotterdam wordt straks in de ochtendspits vanaf Maassluis-Rontgendreef een aantal ritten ingelast naar Maasland-viaduct, waar op de snel bus kan worden overgestapt. In de mïddagspits gebeurt dan het omgekeerde. Voor reizigers uit Maasland wordt in de avonduren en op zondag de overstap richting Rot terdam verbeterd. Overdag ver andert er echter vrijwel niets. Westnederland onderzoekt te vens de mogelijkheid voor een rechtstreekse sneldienst tussen Maassluis en het Marconiplein. Deze studie is nog niet afgerond en hangt voor een groot deel sa men met het effect van de aange- kondigde wijzigingen. Vlaardingen Vanmorgen heeft rond de klok van tien uur een ongeveer 27-jarige jonge man een overval gepleegd op het postagentschap in winkel centrum de Winkelhoeve in Vlaardingen-Holy. Met een gaspistool bedreigde de overvaller het aanwezige perso neel. Nadat hij geld had gekre gen verdween de man op een bromfiets. Hoeveel geld er is verdwenen is nog onbekend. De overvaller moet hulp hebben gehad, want de Schiedamse po litie trof later op de ochtend twee vluchtwagens aan in de Laan van Bol'Es. Het signalement van de over valler; ongeveer 27 jaar, hij droeg rode bivakmuts, grijs jack, groene broek, witte helm en is ongeveer 1.85 meter lang. Wie meer informatie kan verschaf fen wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Vlaar dingen. Telefoon: 010-4.34.23.55, Maasland Stel: een buspassa gier staat bij de centrale over- staphalte m Maasland en moet in Schiedam zijn. Tot nog toe was lijn 125 de meest voorde- handliggende mogelijkheid: via Vlaardingen kwam de passagier dan wel op zijn bestemming. Er komt een mogelijkheid bij. Een maal in hel uur stopt de snel dienst uit Den Haag, lijn 124, in Maasland om vervolgens in één lange ruk door te rijden naar Rotterdam. Tot 31 mei is het eindpunt bij het Centraal Sta tion. Maar daarna wordt het eindpunt van lijn 124 het Mar coniplein. Je slapt over op de tram naar Schiedam en je bent eerder ter plekke dan wanneer je dwars door Vlaardingen heen moet. Kost één strip meer, dat wel. Voor Westlanders betekent het, dat hun directe verbinding met het CS wegvalt Zij moeten na 31 mei overstappen op de metro. De wijziging is recentelijk goed gekeurd door minister van ver keer en waterstaat Smit-Kroes. Volgens regio-manager Ane van der Lugt en verkeersdes- kundige Peter Dubbeling van het streekvervoer Westneder land zit het aantal reizigers weer in de lift opwaarts, sinds in het voorjaar de metro ging aan takken bij het Marconiplein, „We rijden op lijn 125 en 126 tel kens met een volle bak". Het Samenwerkingsorgaan Westnederland had liever ge zien, dat het CS was gehand haafd als eindstation, maar uit eindelijk wordt de nieuwe situa tie gezien als een goede oplos sing. Een andere mogelijkheid was namelijk geweest om lijn 124 een eindpunt te geven bij station Maassluis-Centrum. De passagiers zouden dan moeten overstappen op de trein. Maar volgens Van der Lugt waren de nadelen biervan te groot, hoge re reiskosten in de eerste plaats, in de tweede plaats het verloren gaan van de goede onderlinge aansluitingen van de bussen in Naaldwijk. Bovendien: „Over stappen op het Marconiplein is minder vervelend dan in Maas sluis op de trein", vat Dubbeling het kort en bondig samen. Vanaf 31 mei kunnen de passa giers tegen dezelfde kosten in een iets kortere reistijd in hartje Rotterdam beland zijn. Want; de sneldienst doet er thans 35 mi nuten over om van Naaldwijk bij het Centraal Station te ko men. Lijn 124 heeft straks 26 mi- nuten nodig om op het Marconi plein te arriveren; vandaar naar het Churchillplein (het onder grondse overstappunt aan het eind van de Coolsingel) is het per metro nog acht minuten. Een winst van één minuut.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1