Politie en brandweer van laksheid Vindt u mij dan een Lastige Vlaardinger Anho tevreden met renovatie van 120-jarige Blauwhuisschool jon Hartman: 'Stop zinloze vernielingen" VlMRaWBS DAOBtAD 5 SGHÜCtMSCff C8UMNT -1 NUK WATERWEG COURANT Bevangen door kou Schiespoor maakt veel bezoekers 'treinengek' 'Gemeente heeft inspraak van de burgers gestolen' MariKoppeschaar na drama in Schiedam-Oost: Scheikundelokaal uitgebrand Zelfs Smit-Kroes lukt het niet Bommelding Polshorloge in Op Hoop van Zegen Inbraken in zeven huizen WATERWEG MAANDAG 2 FEBKUARI 1987 JJelft - Een 19-jarige brom fietser uit VIaardingen is vrij dagavond aangetroffen op het Landbouwpad in Delft Hij was door de kou bevangen. De jongeman is overgebracht naar het ziekenhuis, waar werd geconstateerd dat hij een lichaamstemperatuur had van nog slechts 33 graden. Na dat hij weer een beetje op tem peratuur was gekomen, kon hij naar huis. Maassluis „Je krijgt er af en toe een sik van. Die zinloze ver nielingen, waar doen ze het nu voor? Een oplossing voor het probleem is er niet Het aantal vernielingen aan verkeerszui- len en openbare verlichting is de afgelopen jaren schrikbarend toegenomen. En waarom nu toch?" Jan Hartman, afscheid nemend chef van de afdeling distributie elektriciteit en cai, moest het in zijn laatste optre den kwijt. Hij niet alleen stond stil bij de vernielzucht van de Maassluisse jeugd. Ook de directeur van de dienst gemeentebedrijven, J. de Krosse, haakte er tijdens zijn toespraak op in: „Tussen kerst en nieuwjaar is er voor 6700 gul den vernield in Maassluis. Stop lichten en verkeerszuilen wer den gesloopt Wij konden de schade gelukkig snel en goed herstellen, maar het is zinloos. Het kost veel tijd en geld. Het wordt tijd dat er paal en perk wordt gesteld aan die verniel zucht. Hier ligt een taak voor de stuurgroep kleine criminali teit". Na een dienstverband van 44 jaar bij de overheid nam.Jan Hartman dan vrijdagmiddag met een bijeenkomst in de bur gerzaal van het Maassluisse stadhuis afscheid van zijn colle ga's. Burgemeester Hans van Es speldde bij die gelegenheid "de scheidende ambtenaar een ko ninklijke onderscheiding óp. Jan Hartman nam de ereme-' daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verrast in ontvangst Van het gemeentebestuur ontving Jan Hartman de de zilveren roemer met inscriptie, van zijn collega's een fraaie kaarsenstandaard, gemaakt van koperdraad. iiiiiiiiuiiiiiiillliiiiimiiiiiiiiiiNiiiMniiiimmi Vlaardingen Het scheikun delokaal van scholen gem een schap Casïmir aan de Claudi us CivilLslaan in Vlaardingen is zaterdagmorgen ïn vlam men opgegaan. Inbrekers sloe gen in het lokaal flessen met chemicaliën kapot en staken de inhoud in brand. De brand weer wist de schade tot één lo kaal te beperken. llllilllllllllttllIlillllDMIIllllIlIUIIIIHIHIIIIlllllli vervolg van de voorpagina Schiedam Onder de ken nissen, die een poging on dernamen de 23-jarige, John Groeneweg en zijn één jaar óude zoontje Raymond'te redden uit de brandende bovenwoning-aan de Buys Ballotsingel in Schiedam, bevond zich Mari-"Koppe schaar (38) uit Schiedam- 'West, die later op de dag po litie én brandweer zou be schuldigen van grote laks heid. Koppeschaar reed zondagoch tend met zijn auto langs, juist toen in de woning het tv-toe- stel ontplofte, dat de 5-jarige Jeroen (samen met zijn moeder Thea wel gered) een uur tevo ren had aangezet Koppeschaar alarmeerde de familie; „Ik dacht meestal slapen ze uit en dan merken ze het misschien niet eens1'. Hij vroeg buren de brandweer te alarmeren en lietThea's vader waarschuwen die enkele straten verderop woont Koppeschaar: „Die man heeft een hartinfarct en kan niet snel lopen. Maar hij wasser al, toen de brandweer nog lang niet in zicht was". John Groe neweg was intussen, nadat Koppeschaar gevraagd had: „Zeg, jullie hebben toch twéé kinderen?" en Thea overstuur had geroepen: „Die is nog bo- vea'" naar de brandende derde etage gehold. Koppeschaar ging er achter aan, maar kwam door de dikke rookwolken niet verder dan de tussenver- dieping ^John, ben je daar?" riep hij nog. „Ja, ja, ja, ja", -klonk het boven aan de trap. Bandopname Politie en brandweer spreken dat via hun woordvoerders tegen. Bij de politie zegt adjudant Kroon dat de eerste melding binnen kwam om 11.17 uur. Ook brand meester Ad van Leeuwen noemt die tijd. „En om 11.20 uur waren wij ter plekke. Dat is heel snel. Wij stonden namelijk net klaar voor een andere uitruk; in Schie- dam-Noord zaten mensen vast in een lift". Volgens Van Leeuwen is het wel zo, dat de brand heel laat is ge meld: „Toen wij aankwamen, sloeg de brand namelijk al op twee verdiepingen uit. En toen kwamen er veel alarmtelefoon tjes tegelijk binnen". Van midde nalarm werd vervolgens groota larm gegeven. „Onze hele actie is gericht geweest op bet redden van die twee mensen. Met veertig mensen stonden wij er, drie auto spuiten, een redvoertuig en twee andere wagens". Van Leeuwen: „Wij nemen alle telefoontjes op op de band. Want dit komt wel meer voor, dat omstanders van elkaar denken dat de brand wel gemeld zal zijn. Hoe de juiste toe dracht is, is dus na te gaan. De banden zullen worden nagetrok ken. Maar ik heb het reeds de centralist voorgelegd, en in hem heb ik het volste vertrouwen". Volgens adjudant Kroon was politie reeds om 11.18 uu- ter plekke, één minuut na de irel - ding. Met pereluchtmaskers op hebben agenten geprobeerd op cle tweede verdieping te komen. Koppeschaar: „Hier klopt geen sodemieter van. Het moest een uur of elf geweest zijn dat ik die steekvlam uit de tv zag. Toen meteen heb ik buren gezegd: bel de brandweer". Die buurman komt naar mij toe en zegt, ze zeg gen dat ik eerst de politie moet bellen"; Hij is van plan een klacht in te dienen: volgens hem is er zo wat een half uur verstreken tus sen de steekvlam en de eerste druppel uit de brandsl ang. Familie aan de Lorentzlaan heeft Thea en Jeroen Groeneweg op gevangen; beiden waren over stuur. Thea's vader moest behan deld worden, toen hij op straat onwel werd. Treintjes hebben nog steeds een grote aantrekkingskracht op klelneen ook grote jongens. Schiedam „Dié kunnen we ^n voormalig schoollokaal op de goed gebruiken!" roept voor- S1?"0 maar bimien- zitter Son. vah de Graaf. als. J* dan naartoe?" heeft Schiespoor al een 'paar keer aan de gemeente gevraagd. Maar reacties kwamen er nauwelijks. Het bleek onmoge- -lijk wethouder Hafkamp hier over te spreken te krijgen. „Stuurt u maar een brief', liet zijn secretaresse weten. „Hebben we al gedaan", reageerde voorzit ter Van de Graaf, „moeten we dan weer opnieuw beginnen?" Dus waren ze blij, dat er zaterdag wat stadsbestuurders kwamen. Vorige zaterdag was PvdA'er Arie van Loenen al langs ge weest; hij had zich een weekje vergist „Met de meest idiote ruimte zijn we al tevreden", zegt Ron van de Graaf. „Voor mijn part de kelder van het M.C.M. de een hts'er elektrotechniek zich aanmeldt als lid van Schies poor. De open dag bij de vere niging voor modeltreinijes is dan nog maar net begonnen, en meteen al heeft de club er een paar nieuwe leden bij. Het wordt een zeer drukke zater dagmiddag. Ook gemeenteraadsleden komen langs, daar heeft Schiespoor spe ciaal om gevraagd, want de vere niging zit een beetje in ruimte nood. Sinds wijkvereniging Het., Zuiderkwartier van de Dwars straat is verhuisd naar de Lelie straat, rijden de mod el treintjes in. Groothuis. Maar het liefst een lo kaal van de school hiernaast, in de Zalmstraat". De vraag is of dat lukt Schiespoor is een regionale vere nigingde leden komen uit alle windrichtingen, Capelle, Rotter dam-Zuid, Maasland, Hoogvliet, Dordrecht Vlaardingen maar- de wortels liggen duidelijk in Schiedam. Waar de vereniging ook komt, de Sc hied am se vlag gaat mee. Schiespoor heeft veel contact met andere clubs voor modeltreinen en landelijk is er de afspraak, dat plateaus waarop de treintjes rijden, de modules, op el kaar moeten kunnen aansluiten, zodat ze samen een héél grote baan kunnen bouwen. Eind au gustus doet Schiespoor mee aan een poging in Delft om de langste modelbaan ter wereld te creëren; dat wordt iets voor het Guinness „Dat is het laatste wat ik van John gehoord heb", zegt Kop peschaar verdrietig over zijn vriend, die hij destijds leerde kennen tijdens de zendbak- kies-rage. Beneden zei hij tegen inmiddels gearriveerde politie en brand weer, dat er boven nog twee mensen waren. De vlammen sloegen' uit de ramen van de tweede en derdè verdieping. Verbijsterd was Koppeschaar, toen volgens zijn relaaseen agent- antwoordde: „Nee, die mensen zijn al naar buiten geko men; die lopen onder het pu bliek"- Koppeschaar: t „Woest ■werd ik. Ik zei: nee, man, er zit ten mensen in nood". Vervolgens werd hem, zegt hij, te verstaan gegeven dat hij in de weg stond. Koppeschaar zegt, dat het drama te, voorkom en was geweest - als politie en brandweer sneller had den gereageerd.'Maar de brand-' weer zou verwezen hebben naar ,depolitie,'en de politie jzou pas de Brandweer - Hebben gewaar schuwd toen 'agenten -inderdaad constateerden dat er brand was. ;lSchahdelijk'*, zegt Koppeschaar, ijjs'dat soms een sevölg van be- -jzuinigingen? Darkest mensenle-" door KOR KEGEL Vlaardinger De bezwaar schriftenprocedure van Salon de Harmonie heeft in snelheid alle records gebroken. Organi satoren Dick van der Lugt en Aad Rietveld gingen zaterdag avond in beroep tegen een. nog te nemen besluit van de ge meenteraad om De Harmonie te slopen. Generaties Vlaar- dingers hebben elkaar daar hun eerste kus gegeven, was het argument van beide be zwaarmakers, „laten staan dus!" Antwoord van de ge meente kwam ai na een half uur „Sloop wil niet zeggen dat het historisch karakter van De Harmonie wordt ontkend". Dan maar in beroep bij de pro vincie. Opnieuw, na een half uur, en in een grotere envelop pe: „Uit informatie van Ben W van Vlaardingen is ons geble- ,ken dat sloop van De Harmo nie niet wil zeggen, dat het his torisch karakter ervan wordt ontkend". „Bah, hebben we niks aan", aldus Rietveld. „Gaan ze informatie inwinnen bij B en W! Ons hebben ze niet eens wat gevraagd!" aldus Van der Lugt. In beroep dus bij de Raad van State. Antwoord in een nog veel grotere enveloppe: „Uit informa tie van de provincie is ons geble ken-" In beroep bij de koningin. „Op haar verjaardag?" Antwoord komt binnen in de grootste enve loppe die er bestaat, maar het le vert ook niks op. „Zie je wel", bordelen :de organisatoren van Salon de Harmonie, „als zelfs Smit-Kroes stukloopt op de ge meente Vlaardingen, komt nie mand er doorheen. Want Neelie is toch een doordouwer". Voorzover het voorafgaande niet duidelijk is: het ging zaterdag om theater, niet om serieuze politiek want normaal duurt een be zwaarschriftenprocedure jóren; maar dan komen Monique Edel- schaap en Annemlek van der Sluijs er als pijlsnelle koeriers ook niet aan te pas. Bezwaar maken was de rode draad, die door deook nu weer goed bezochte Salon heen liep, want het thema was: de Lastige Vlaardinger. En de toespeling op minister Smit-Kroes was ingege ven door het feit, dat zaterdaga vond de door haar gestelde ter mijn afliep waarin Vlaardingen het verkeerscirculatieplan nader moest onderbouwen; dat is niet gebeurd... De minister kan lang wachten. En dit was wel serieus. Bliksem Zijn Vlaardingers lastig? „Ze poetsen hun tanden en gaan op tijd naar bed". Fluorescerende bliksemschichten op het fraaie bloemetjesdecor van Wilma Kuil onderstrepen hoe lastig Vlaar dingen kan zijn. Van der Lugt (geen Vlaardinger) en Rietveld (niet lastig) verwelkomen een aantal gasten, maar de eerste zit er al min of meer tegen zijn zin: „Vindt u mij dan een lastige Vlaardinger?" vraagt C. de Vries uit de Valeriusstraat- ,Hij heeft ooit bezwaar ingediend tegen metershoge schuur die VVD-raadslid Jan van Hemert liet bouwen en waardoor hij zijn uitzicht op de Maassluissédijk kwijtraakte. De Vries: ,Jk woon hier 65 jaar en heb één keer met de gemeente te maken gehad. Als je zoiets doet eenmaal in de 65 jaar, ben je dan lastig? Het is alsof ik meteen bij de grootste j- schreeuwlelijken behoor!" Jj Jarenlang is De Vries ermee be- J zig geweest Uiteindelijk, toen hij o verloor, mocht hij koffie komen drinken bij de wethouder. „Dat vind ik nu onbeschoft". De bur- gemeesterhad hem niet eens wil- 2 len ontvangen. Goochelaar Kees Kortlever en pianist Comelis Pons onderbre ken de interviews, aan bod ko men vervolgens de 'eeuwige in spreker' G. Vons („niet dat Van der Waal een slecht bedrijf is, want ik zie zijn wagentjes wel eens bij wethouder Goudriaan voor de deur staan") en oud- PvdA-raadslidHenk Krabben, die vindt dat raadsleden tegen woordig te weinig doen met klachten uit de burgerij. Vons: „Ik heb binnenkort een onder houd met Smit-Kroes over het verkeer, grappig, want Goudri aan heeft haar pas alleen op de gang even te woord kunnen staan, omdat hij 45 minuten te laatwas". Jan Bulva, ook uitgenodigd, neemt ter illustratie een meter hoge stapel papier mee, alles over het verkeerscirculatieplan. Wil van Rijn, voorzitter van de be zwaarschriftencommissie, mom pelt over de sauna in de Waal straat dat de bouwvergunning niet de schoonheidsprijs verdien de. Pons draagt een liedje op aan „de grootste kip van de Neder landse kakelcultuur, Sonja Ba rend", De Salon blijkt iets te lang te du- Elisa, meisje uit een hutje in de Broekpolder, verkoopt kaasjes om geld in te zamelen voor behoud van De Harmonie. In werkelijkheid ls zij AngéliqueTakens, het meisje met het langste haar van Vlaardingen. Book of-World Records. Je ziet soms amper dat het verschillende plateaus zijn, want ze,camoufle ren de aansluitingen met losse thee, heel behendig. Alleen waar een modem flatgebouw op schaal staat vlak naast een Zwitsers cha let, daar merk je dat twee pla teaus naast elkaar zijn gezet. De treintjes rijden rustig door, zon der hobbelen. En allesJdoet Schiespoor zelf, De leden bouwen de modellen zelf, zij bouwen de plateaus (vaak te zien in de etalage van secretaris Aad Luijsterburg in de Sint Lï- duinastraat), ze hebben zelfs imi taties van de oude Koemarkt en tramlijn l gemaakt: naast trein tjes gaat de club ook meer aan trammetjes doen. „Wij vragen geen subsidie", zegt bestuurslid Henk Muus, „maar dat is wel eens nadelig, want je krijgt de indruk dat de gemeente ons daardoor vergeet. Kijk, krijg je subsidie, dan kom je in de boe ken van de gemeente voor. Maar wij niet". Schiespoor begon in oktober 1984 en bouwde een bestand op van ruim dertig leden, allemaal trei nengek- Het publiek raakt er za terdagmiddag van in de ban. De 'open dag levert Schiedam heel wat meer treinengekken op. Penningmeester Bertus van Rij geniet, ondanks het feit dat hij met zijn been in het gips zit. Verschillende merken zijn het, de treinen die over de modelbaan rijden. Eén jeugdlid heeft de co ördinatie bij het besturen op af stand, en dat gaat goed, want bot singen worden steeds weer voor komen. „Zelfs met speelgoedt reintjes is het zo, dat een frontale botsing heel wat details kan be schadigen", zegt voorzitter Van de Graaf. Schiedam Ais 6-jarig jonge? Ije kwam Aad Wiegman voor het i^rst in de steeg, die naar de Blauwhuisschool leidt. Hij vond het een indrukwekkend pand. En dat is nooit overge gaan, want toen twee jaar gele den als bezuinigingsmaatregel werd voorgesteld het 120-jai> ge gebouw af te stoten en te slopen, toen sprong Aad Wieg man, inmiddels PvdA-raads-, lid geworden, op. Hij bepleitte dat de Algemene Nederlandse bond van ouderen (Anbo), afdeling Schiedam, en ook ouderenverenigingen als Sint Jozef en de biljarters van De Kromme Keu, daaraan de Lange Nieuwstraat gehuisvest konden blijven. Het lukte. En nu Aad Wiegman wethouder is, wie kon het anders wezen die vrijdagmidl dag de gerenoveerde ruimte van de Anbo officieel opende? Goéd,' hij kwam met lege handen, maar hij stelde leuke dingen in het vooruitzicht een financiële bij- drage van de gemeente Schiedam en, als deze telg van een oersehie- damse kunstenaarsfamilie "de Anbo-ruimte goed op zich heeft laten inwerken, een schilderij, voor aan de muur. - - Het was dus feest, vrijdag, voor geen voorbijganger in de Lange Nieuwstraat zichtbaar, verscho len als de Blauwhuisschool staat achter de muziekschool, „Veertig jaar tabaksrook is van de muren gehaald", wees Anbo-voorzitter Arie van Loenen op de schone witte muren. Het plafond is ver laagd, dat maakt de ruimte knus ser. „Voorlopig is onze ruimte voor drie tot vijf jaar gegaran deerd", aldus Van Loenen. En daarna zou hij wel een plekje wil len op het Stadserf, vlakbij de toekomstige nieuwbouw van de bibliotheekcentrale. Maar zover is het nog niet. Nu de ruimte vernieuwd is (een mooi cadeau van één der leden vorm de een orgel, „kunnen we een zangclubje oprichten", aldus tweede voorzitter Tiny Krikke- Hein), wil Van Loenen gaan pro beren in samenwerking met de ouderen van Sint Jozef een ach terliggend lokaal te gaan ver fraaien, om de accommodatie te vergroten. Maassluis Een bommelding zorgde vrijdagmiddag voor paniek in het stadhuis van Maassluis. Juist het moment dat Arie en Gon Vijfwinkel voor hun huwelijksvoltrek king het stadhuis wilden be treden, kwam de anonieme melding bij de telefoniste bin-' nen. Op de begane grond van het' stadhuis zou volgens de mel< ding een bom geplaatst zijn. De ruimten werden direct 1 doorzocht, maar niets werd ge vonden. Na een oponthoud van een kwartier kon de hu welijksplechtigheid gewoon doorgang vinden. Ook de'andere bijeenkomsten in het stadhuis, zoals het af scheid van ambtenaar Jan Hartman en de uitreiking van de herdenkingspenningen aan drie Molukse inwoners van Maassluis, vonden gewoon doorgang. iiiiifKiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiniuiiiiiniiiiiiiiiiiEiiiiiiMiiiiiiiiiiiiniiiitiiiiiiimiiiiiiiiiutiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiifiiiiiiii ren. Bij het spelletje aan het slot, met dilemma-kaarten, lopen toe schouwers weg. Het zit ook wat ingewikkeld in elkaar. Lastig Vlaardingen blijft in het theater café nog wat napraten, voor zo ver de muziek van het Jos Beer- ens Kwartet dat toelaat dure woorden gebruikte. Door gaans worden dure woorden in de Salon bestraft meteen kneep in het 'jargontoetertje', alsmede het betalen van een kwartje. Raadsleden Bulva en Poppe moesten wei betalen, de eerste een gulden „omdat u onderne mer bent" en de tweede omdat hij eenvoudig zijn mond moest houden. De opbrengst van de jargonpot is voor behoud van De Harmonie, waarvoor zaterdag ook met de verkoop van kaasjes werd ingezameld. Opbrengst: 82 gulden... Vlaardingen VVD-statenlid mr.Jet Bleeker-van Styrum heeft zaterdagavond de ge meente Vlaardingen ervan be schuldigd het inspraakrecht van de burgerij 'gestolen' te hebben. De bevolking wordt volgens haar op een zijspoor gerangeerd. Het voormalige Vlaardingse ge meenteraadslid noemde als voorbeeld het verkeerscircula tieplan (vcp). Tegen dat vcp kon geen bezwaar worden gemaakt, omdat het ging om een plan. en niet om een beslissing, aldus mevrouw Bleeker, die vond dat ook bezwaar moet kunnen wor den gemaakt tegen een beslis sing om een bepaald plan uit te voeren. De moeizame procedu res, die daarna zijn gestart en bij de Raad van State lopen, ontlok ten haar de uitspraak: „Lang zaam recht is geen recht". Mevrouw Bleeker hekelde het beleid om eerst woningbouw plannen te maken en vervol gens pas te concluderen dat be paalde straten moeten worden afgesloten, wegens geluidshin der. Haar algemene conclusie: „Wij leven in Nederland niet meer in een rechtsstaat. De be roepsmogelijkheden voor de burger om een onafhankelijk oordeel van de rechter te krij gen zijn afgenomen' Het VVD-statenlid was één der -gasten in de Salon de Harmonie, over het thema: de Lastige Vlaardinger. Terwijl partijge noot Jan Bulva haar uitgebreid fotografeerde, ontzag intervie wer Dick van der Lugt me vrouw Bleeker telkens als zij Vlaardingen Speelt het Vlaar- dings Centrum voor Amateurto neel een scène na uit Op Hoep van Zegenomdat het conflict tussen de kapitein en de lastige schippezsjongen zo mooi past in. het Harmonie-thema over de Lastige Vlaardinger en dan maakt kapitein Jan Kap, van to neelgroep 't Masker, een gebaar alsof hij op zijn polshorloge kijkt' „Als je binnen twee minuten niet aan boord bent.. Fout,'zien toeschouwers in hel publiek. Jan Kap had een gebaar moeten maken alsof hij een hor logeketting uit zijn vest haalde Hat was gezien het tijdvak waar in OpHoop van Zegen speelt ver antwoord geweest Bij navraag blijkt dat Jan Kap het gebaar met het polshorloge zelfs ingestu deerd heeft Bij de repetities maakte hij het ook al. Vlaardingen Dertigduizend gulden aan antiek, geld en be taalkaarten hebben inbrekers zaterdagavond buitgemaakt in vier woningen aan de Louise de Colignylaan en drie aan de Aal scholverlaan. De politie vermoedt dat in alle (zeven gevallen dezelfde dader of daders aan het werk zijn ge weest. Bij alle woningen werd de voordeur met grof geweld opengebroken en de hulzen werden van voor tot achter doorzocht. Er werd voor zo'n tweeduizend gulden breekscha- de aangericht. De inbraken moeten tussen zes en elf uur *s avonds zijn gepleegd. Uit een kledingwinkel aan de Peperstraat werden zaterdag in alle vroegte dertig leren jassen gestolen met een waarde van 18.000 gulden. De inbrekers sloegen de ruit van de deur in met een moker. Getuigen zagen na de inbraak drie mensen weg lopen in de richting van de Hoogstraat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1