SP mengt minister in ASHVB-affaire Boekje voor ouderen moet juiste weg wijzen Stadsomroep gaat het weer proberen Brandweercommandant: Blijf op je qui -vive Schiedamse gemeenteraad geniet van bezuinigingen Ouders knappen zelf school op DAT in geldzorgen mam V1AAHDINBS DAGBLAD SGHIDAMSCHE C8UMNI NIEUWE WATERWEG COURANT Joop den Uyl in HooRoosen Turken willen gebedsruimte Varkens gestolen Ieder mag golfen, maar komt die baan er wel? Superchannel op kabel Auto te water VOORZITTER KOELMAN STAPT OP Raad Maasland op excursie Schuur in as Visserijmuseum mikt op Denen IftÉiri vassal DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraa! 6, 3131 BC Vlaardingen. Poslbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teletoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De Schiedamse gemeenteraad heeft gisteren, met instemming van bur gemeester en wethouders, 35.000 gulden afgeknabbeld van de bezuinigingsplannen. De bezuinigingen leveren dit jaar al 2,5 miljoen gulden aan besparing op, en dat is pre cies het gat in de begroting. De raad was dik tevreden met het plan, dat 'nauwelijks pijn doet', zoals Adri Reijnhout (D6S) opmerkte. Zelfs Ulferd Bruseker van de CPN noemde de laatste bezuinigingsoperatie 'een verademing vergeleken met de vorige'. Het weghalen van speeiwerktuigen en bezuini gingen op de streekmuzïekschool en jeugdwerk wees de gemeenteraad van de hand. Een motie van Gé Brouwer, fractievoorzitter van de PvdA, om die kortingen maar te vergeten kreeg steun van de hele raad. Maar met de overige besparin gen was het merendeel van de gemeenteraad wel gelukkig. De voorstellen verdienden de naam 'operatie' nauwelijks, vond WD-fracrieleider Gerard Ver- hulsdonk. „Hier is geen narcose voor nodig. Schiedam In de Roo Roosenzaal van het Passa getheater houdt Joop den Uyl dinsdag 10 maart een spreekbeurt, vooral bedoeld voor de oudere PvdA-le- den. Den Uyl is uitgenodigd in het kader van verkiezin gen voor provinciale staten, r later die maand. Maassluis De Turkse Sociaal- Culturele Vereniging heeft op korte termijn geen uitzicht op een nieuw onderkomen. Na de brand in het verenigingsge bouw aan de Troelstraweg moest de Turkse vereniging haar activiteiten staken. Ook de moskee, die in het gebouw was ondergebracht, is door de brand onbruikbaar geworden. De Turken willen snel een nieu we gebedsruimte, maar de ge meente Maassluis kan die voor alsnog niet bieden. Daarom wil len de Turkse gelovigen een pand aankopen aan de Fenaco- lïuslaan en daar de geb§dsruim- te in onderbrengen. Overigens bestaan er bij de ge meente Maassluis wel plannen óm binnen twee jaar een soci aal-cultureel centrum voor min derheden te bouwen. Schiedam Uit een vriescel van het gemeentelijk slachthuis in Schiedam namen onverlaten drie halve varkens weg met een totaal gewicht van 270 kilo gram. De inbrekers konden het slachthuis;-'binnenkomen door- gebruik te maken van 'een valse sleutel. De waarde van het vlees is 700 gulden. Maasland Er is nog geen ge schikte plek aangewezen voor een golfbaan in Midden-Delf land, er is ook nog niet bekend hoe duur de aanleg wordt, en aangetoond is nog helemaal niet of er wel behoefte aan is. Maar één ding staat vast: éls de baan er komt, mag iedereen er golfen, tegen betaling van een (goedkoop) toegangskaartje. Het wordt in ieder geval niet 20 duur als in de Vlaardingse Broekpolder, waar het lidmaat schap duizenden guldens kost. Daar was de reconstructiecom missie Midden-Delfland deze week bang voor, maar voorzit ter Ton Verhagen van het bu reau dat de reconstructie uit voert, kwam met geruststellen de geluiden. Niettemin bleef er verbazing. Maaslands burgemeester Mieke Bloemendaal vond het maar vreemd, dat niet eerst de kosten en de behoefte worden onder zocht. In plaats daarvan gaat het bureau samen met belangheb benden bekijken, waar er in het polderlandschap van Midden- Delfland plaats is voor een golf baan. C.J. van Leerdam, verte genwoordiger van de gemeen ten in dit gebied, zei dat een beetje golfbaan al gauw hon derd hectare beslaat. En dan is er ook nog ruimte nodig om zo'n baan ïn te kleden in het land schap, aldus Van Leerdam. „Willen wij wel een golfbaan?" vroeg agrariër P.J. Sonneveld zich af. Maar de baan stond al in het oorspronkelijke pakket aan recreatievoorzieningen. De .Schiedamse wethouder Luub Hafkamp vond het raar, dat de reconstructiecommissie het on derzoek aan derden overlaat. Hij zal dat vandaag aankaarten in het recreatieschap Midden- Delfland. Over geschikte plekken werd met geen woord gesproken. Al eerder is verondersteld, dat er mogelijkheden zijn tussen Delft en Schiedam, tussen Delft en Schipluiden of tussen Vlaardin gen en Schipluiden. Een pijnstiller is voldoende en de huidige lage rentestand is een fantastische pijnstiller". De meeste besparingen bereikt de gemeente door nieuwe leningen tegen een lage rente. Dat levert dit jaar al 450.000 gulden op. „Geen schokkende bezuinigin gen, maar creatief boekhou den", vond Brouwer. Alleen CDA'er Daan Baart le verde in zijn eerste toespraak tot de raad kritiek op de voorstellen van het college. „Schimmig en onduidelijk", noemde hij ze. De raad had de plannen bovendien veel te laat gekregen. Wethou der Aad Wiegman was van die kritiek niet onder de indruk. „Het CDA roept altijd dat din gen te laat zijn", constateerde hij laconiek. Schiedam Zelfs wethouder Luub Hafkamp, die het oude renbeleid in zijn portefeuille heeft, kan zich er nog over ver- Wethouder Luub Hafkamp overhandigt Cil Westra het eerste exemplaar van de wegwijzer. Pre ventiewerker Pïm Cuipers kijkt te vreden toe. In een poging hun school een goede naam te bezorgen, zodat mis schien meer ouders hun kinderen ernaartoe sturen en de school be houden kan blijven, zijn bewoners van Schiedam-West begonnen met het opknappen van het interieur van de Goeman Borgesiusschool. Mei emmertjes sop, met verten witkalk, en met trapleer en kwast werd za terdag een start gemaakt met de 'renovatie'. Onlangs werd bekend dat het aantal leerlingen van de Goeman Borgesius onder de norm zit en dat de school met sluiting wordt bedreigd. De ouders wiilen daar een stokje voor steken. Zij wijzen op het unieke karakter van de leermetho de op hun school, hopen dat daar een wervingskracht van uitgaat en om de school ook voor het oog aanvaardbaar te maken, startten zij hun actie. Vlaardingen De SP heeft zich ten einde raad gewend tot de minister voor volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer en de commissa ris van de koningin in Zuid- Holland voor een onderzoek naai* het financieel beheer bij de algemene stichting tot huis vesting en verzorging van be jaarden (ASHVB). Eerdere verzoeken aan de ge meenteraad en aan het directo raat-generaal "van de volkshuis vesting hadden geen resultaat De SP, vertegenwoordigd in het algemeen bestuur, heeft de ver antwoordelijkheid voor het fi nancieel beheer bij de stichting opgezegd. De stichting beheert de bejaardencomplexen Billitonflat, Valkenhof, Wouthof, Bolder en Drieën-Huysen. Dt SP'ers Remi Poppe en Arnold van Wezel kondigden de brief van hun partij aan Nijpels en Pa- tijn al in november aan In de ge meenteraad. De brief komt bij zonder ongelegen voor de ASHVB, die juist met het minis terie aan het onderhandelen is over dreigende tekorten bij de stichting. Het grootste bezwaar van de SP is dat bij onderhoudswerk aan de beiaardencomplexen geen na calculatie wordt gedaan. „De stichting beschikt zelf niet over Maassluis Superchannel, het samenwerkingsverband tussen de Engelse omroepen BBC en ITV, is sinds vrijdag ook via de Maassluisse kabel te ontvangen. Het besluit om Superchannel door te geven viel pas in de loop van de vrijdag. Toen gaf het col lege van burgemeester en wet houders toestemming om de zender door te geven. Daarmee komt wel het programma van Anglia TV te vervallen. Door de slechte kwaliteit van de beelden vielen de programma's van de Britse commerciële zender toch al niet te volgen, ïn Vlaardingen en Schiedam zijn de programma's van Super channel ook te volgen: Music Box is opgenomen in de pro grammering van de Britse zen der. de deskundigheid om door der den ingediende rekeningen te toetsen aan de geleverde diensten of goederen. Slechts de controle op de boekhouding door het ac countantskantoor van de VNG moet waarborgen, dat er geen on regelmatigheden plaatsvinden". De SP wijst al driejaar op de twij felachtigheid van sommige uitga ven. Weliswaar verstrekt direc teur G.J. Verburg de opdrachten voor onderhoudswerk, maar het dagelijks bestuur van de ASHVB is daarvoor verantwoordelijk. In dat bestuur hebben PvdA, CDA en VVD zitting. Die partijen heb ben een ruime meerderheid in de gemeenteraad, die de vraag om een onderzoek dan ook eenvou dig naast zich neer kan leggen. De SP. verzoekt ministerie en provincie om op korte termijn een onderzoek in te laten stellen naar de financiële gang van za ken bij de stichting in de afgelo pen jaren. In dat onderzoek zou ook de boekhouding van derden moeten worden betrokken. bazen hoeveel voorzieningen er in Schiedam voor die leeftijds groep zijn. „Ik wist dat er op dat terrein het nodige gebeurt, maar zoveel? Nee", zei hij giste ren toen. hij mr. Cll Westra van de ouderenbonden het eerste exemplaar van het boekje 'Weg wijzer voor 55-plussers' over handigde. Dat boekje is bedoeld om inzicht te verschaffen in het woud van regelgeving, voorzieningen, be schikkingen en wetten. Preven tiewerker Pim Cuipers noemde het hard nodig dat alle informa tie op dit gebied werd gebun deld. „Het is nu zelfs ai zo ver, dat hulpverleners en vrijwilli gers door de bomen het bos niet zien. Kun je nagaan hoe de be jaarden het ervaren". Hoewel in het bijna honderd pa gina's dikke boek de problemen, waarmee ouderen kunnen kampen, zijn geordend, mag het volgens Cuipers niet blijven bij dit initiatief. Ook informatie bijeenkomsten in de wijken, vi deovertoningen en een eenma lige uitzending van die video band op de kabel moeten ervoor zorgen, dat alle betrokkenen op de hoogte worden gesteld. En het is zaak de vinger aan de pols te houden, meent Paul van Mansum, directeur van de Raad voor het Bejaarden werk. „Nieu we initiatieven moeten als het even kan worden geïncorpe- reerd in bestaande voorzienin gen. We moeten ervoor waken niet steeds een clubje met weer een telefoonnummer op te rich ten", waarschuwde hij. Hafkamp kon zich daarin vin den, maar vond het te ver te gaan op dit moment al te spre ken van wildgroei. „De voorzie ningen die we nu hebben zijn stuk voor stuk noodzakelijk", meende hij. Zelfstandig De belangrijkste doelstelling van. de werkgroep preventie van de stuurgroep flankerend ouderenbeleid is om 55-plussers zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Volgens Van Man sum moeten daarom allerlei misvattingen te lijf worden ge gaan. „Het is natuurlijk niet zo dat als je slecht ter been bent of je eigen maaltijd niet meer kunt bereiden, je op een bejaardente huis bent aangewezen. Toch schijnen veel mensen nog niet te weten dat bij voorbeeld gezins verzorging, het kruiswerk of maatschappelijk werk kunnen bijspringen. Hun hulp is vaak gratis. We moeten zorgen dat alle bejaarden dat gaan beseffen en vanuit die wetenschap keu zes maken. Mevrouw Westra was het hart grondig met hem eens. Ze noemde het boekje onontbeer lijk voor bejaarden om 'de juiste weg te vinden*. Een belangrijk hulpmiddel is ook de Centrale Informatielijn voor Ouderen (4731976) waar men sinds ruim een jaar met de meest uiteenlo pende vragen^terecht kan. Hoe wel de telefoon nooit roodgloei end staat, voorziet de informa tielijn wel degelijk in een be hoefte. meent Cuijpers, Het Schiedamse initiatief van de wegwijzer zal, als het aan slaat, worden overgenomen in Vlaardingen en Maassluis. Eerder zijn er ook voorlich tingsbijeenkomsten gehouden over inkontinentie en dementie. Het boekje is opgedeeld in vijf hoofdstukken: gezondheid en welzijn, rechtskundige hulp, •wonen, geldzaken en vnje tijd en vervoer. Duikers van de Maassluisse brandweer moesten eraan te pas komen om een aan de Go- vert van Wijnkade te water ge raakte wagen weer op het dro ge te krijgen. Vermoedelijk was de eigenaar van de wagen vergeten de handrem te ge bruiken, waardoor de wagen pardoes in de haven kon ver dwijnen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De brandweer van Maassluis had na korte tijd de wagen weer. aan de kant. Schiedam Of het deze keer doorgaat, is de vraag. De Stad somroep Schiedam heeft al zo vaak de voorgenomen eerste ra dio-uitzending op de laatste nip- pertjes uitgesteld, dat de nieuw ste streefdatum in Schiedam met enige terughoudendheid wordt begroet. In een rond schrijven laat de omroep weten, dat nu naai' zaterdag 14 februari wordt gelonkt Voorzitter Freek Eli as Koel man, vorige keer al weinig me dedeelzaam over de vorderin gen van de Stadsomroep Schie dam (SOMS), heeft zijn be- Maasland De gemeenteraad van Maasland gaat drie keer op excursie. Veel kilometers worden er evenwel niet aan gespendeerd. De eerste 'tocht' is al gemaakt naar de stichting Tuinbouwhis- torie in Naaldwijk, waar een ex positie wordt gehouden over de vroegere veilingen van Delft Westerlee én Maasland. Op een nog nader te bepalen da tum wordt ook een bezoek ge bracht aan de centrale meld- en regelkamer van de rijkspolitie in Leiderdorp. Als bij voorbeeld het lokale Maaslandse bureau niet bezel is, volgt bij het draai en van dat nummer automati sche doorschakeling naar de meldkamer in Leiderdorp. stuursfunctie eraan gegeven. Als reden gaf hij 'gezondheids redenen* op. Voor Koelman is nog geen nieuwe voorzitter in de plaats gekomen. Het vervult het dagelijks bestuur van de SOMS met grote zorg, dat er steeds zoveel algemene be stuursleden absent zijn bij ver gaderingen. Dat vertraagt de besluitvorming en brengt de omroep in problemen. Hetdb, waarin secretaris Albert Schee nloop nu de laatst overge blevene is van de oorspronkelij ke radio-Mohikanen, heeft daarom een vragenlijstje opge steld. De bestuurders wordt ge vraagd waarom ze niet komen: omdat alles toch al beslist is? Omdat de agenda oninteressant is? Enzovoorts. Het db voelt goed aan waar de pijn zit, want in de loop der tijd lieten veel mensen weten af te haken om dat Koelman en Schee nloop te veel op eigen houtje zouden be disselen. De bestuursleden kunnen op het vragenlijstje ook aangeven hoe vaak ze willen vergaderen, en waarover, bijvoorbeeld 'om roeppolitiek'. De subsidie is bij na op, meldt de SOMS voorts. Daarom wordt van elke meele vende en deelnemende organi satie een bijdrage van 200 gul den gevraagd. Waar de subsidie aan opgegaan is, meldt de om roep er niet bij. Op welke tijden de SOMS denkt te gaan uitzenden, wordt bin nenkort bekend gemaakt, be looft de omroep, wekelijks rnikt Vlaardingen Een discotheek en muziek zijn niet voldoende om de jeugd te boeien. Dat schrijft het bestuur van sociëteit DAT in een brief aan de ge meenteraad, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de weige ring van de gemeente om toe stemming te geven voor uitbrei ding van het pand in de Haven straat. De gemeente vreest meer klachten uit de buurt. men op een programma met ac- DAT wil na de panden Haven- tualüteiten, informatie en mu ziek. De- omroep zal, als het zo ver komt, te beluisteren zijn op de FM (frequentie 94,1 Mhz) en alleen voorcai-abonnees. Schiedam „De ene getuige heeft van de andere gedacht die alarmeert de politie of de brand weer wel. En uiteindelijk merk je dan dat er niemand gebeld heeft Ja, dan ben je er als politie of brandweer laat bij". Met die woorden reageren commissaris van politie Piet van den Hengel en brandweercommandant Arie Metaal op de inmiddels on juist geblekenbeschuldiging, dat hun korpsen zondagochtend laks gereageerd hebben op de brand aan de Buijs Ballotsingel in Sehiedam-Oosti Hierbij kwa- e gujgenj bij derge- isen, blijf ii-vive", is men twee mensen om. Metaal benadrukt hoe belang rijk het is, dat ook de burgerij het hoofd koel houdt bij lijke drama's. „Mensen, toch alsjeblieft op je qui- zijn boodschap aan de Schie dammers. Volgens Van den Hengel en Me taal is het zeker in chaotische omstandigheden moeilijk voor spontaan' reagerende burgers om te zorgen voor enige coördi natie, en controle daarop. „Je kunt er dan ook niemand de schuld van geven, en dat hoeft ook niet, maar laat men toch alstublieft liever teveel bellen dan te weinig, want zoals nu ïs er pas heel \&&igealarmeerd". Het zit met name Van den Hen gel hoog, dat zijn korps laksheid verweten is. Hij wond daar gis termiddag geen doekjes om, toen een groep 27-mc'ers uit Schiedam, vrienden van de om gekomen John Groeneweg, in het stadskantoor kwamen de monstreren voor een adequaat alarmsysteem. Zie ook pagina £5 klachten van omwonenden mi nimaal. Om de overlast te be perken is een logboek van klachten aangelegd. Daaruit zou blijken dat de meeste overlast niet wordt veroorzaakt door be zoekers van DAT, maar door klanten van andere cafés, die door de Havenstraat naar huis gaan. straat 24 en 26 ook nummer 28 bij het gebouw trekken. Daar zou een vergader- en ontmoe tingsruimte moeten worden ge vestigd, DAT zit in ernstige fi nanciële problemen en hoopt na de uitbreiding de magische grens van honderd leden te ha len. Toen de sociëteit in 1983 heropende, werd gerekend op 150 leden, maar daar blijft DAT ver onder. Volgens het bestuur zijn de Schiedam Na laswerk in zijn schuur dacht een Schiedammer dat alle vonken waren gedoofd. Hij vergiste zich echter schro melijk. In zijn woonkamer rook hij plotseling een sterke brand lucht Toen hij poolshoogte ging nemen, zag hij aat zijn schuur in de brand stond. De brandweer kon niet voorkomen dat de schuur volledig in de as werd gelegd. Vlaardingen In een bijna drie kwartier durende documentaire over de Deense visserij worden in het Visserijmuseum de ach tergronden belicht van de ver schillende visserijmethoden. Ook wordt een kijkje genomen achter de schermen van de Deense toeleverende industrie. Beelden van schepen op zee, in terviews en de Scheveningse visafslag, waar de Deense kotter Rï 420 de vangsten lost, zijn in het museum aan de Westhaven- kade te zien. Denemarken is met een kustlijn van 5000 mijl één van de belang rijkste visnaties van de Europe se gemeenschap. Het staand- wantvissen en de Snurxevod- visserij zijn voorbeelden van ty pische Deense methoden. Het museum is van maandag tot zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur voor het publiek geopend,, op zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1