'Urgent geval moet eerst echt kreperen' Opknapbeurt sauna in Sportfond senbad Zwembad Zuid tjokvol bij eerste 'samen op examen' Comité Brandersfeesten wil als stichting verder Veel ouders bij openbare lessen Pa tij ii opent Salon I VLAAMSS DASSLAO SGHIEDMSCHE COURANT MIEUWE DTOWEE SOUBAHT VERZOEK TOT HULP AFGEWEZEN Jongens trekken verfspoor Kastanjes aan Parallelweg niet populair Politie jaagt op jongeren WATERWEG MAANDAG 16 FEBRUARI 1987 Regionale, redactie: Brede Havenstraat 8, 3131 BC Vlaarriingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010-, 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 De leerlingen van de school hadden over gebrek aan belangstellinq niet te klagen. Vlaardingen Het was een drukte van belang op de Technische School aan de Deltaweg in Vlaardingen tijdens de openbare lessen. De leerlingen van de school verkochten hun 'produkt' aan de vele belangstellenden meer dan goed. Vól enthousiasme gaven de leer lingen vrijdag in de middag- en avonduren uitleg over de lessen die zij volgen en de machines, waarmee zij werken. Veel leerlingen, die zich al hebben laten inschrijven op de school, kwamen alvast een kijkje nemen. Ook veel ouders lieten hun ge zicht zien op de school. Zij namen geïnteresseerd kennis van de uit leg, die werd gegeven door de leerlingen van de school. Schiedam De Salon van de Maassteden, een expositie van hedendaagse, kunstwerken uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, wordt op 26 februari geopend door Schelto Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland/. r Bij het Stedelijk Museum ir» Schiedam, dat het evenement organiseert, hebben zich tot nu toe tachtig deelnemers aange meld. Hoeveel kunstenaars tot de Salon worden toegelaten, moet de jury nog bepalen.„Vast staat al wel dat de expositie niet meer de allure van vroeger zal hebben. Directeur Hans. Paal man is tot de ontdekking geko men dat zijn museum eigenlijk te klein is voor grootschalige tentoonstellingen. In de jaren zestig en zeventig mochten aan de Salon kunste naars meedoen uit het hele Maasgebied, van Hogk van Hol land tot Gorinchem. Dat gebied is nu Ingekrompen tot de drie Waterwegsteden; voor exposi ties met een grotere reikwijdte moeten de regionale kunste naars tegen woordig naar Rotter dam. De Salon-nieuwe-stajl in het Ste delijk duurt van 27 februari tot 10 maart. door CHRIS WOERTS Maassluis „Er wordt ge sproken over een regeling voor urgente gevallen, maar om in aanmerking te komen moetje echt kreperen". Harm Woudstra, voorzitter van de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder, is bard en duidelijk in zijn kritiek. Op verzoek van de verschil lende politieke partijen in Maassluis is een werkgroep urgente gevallen in het leven geroepen. Mensen, die door de bodemverontreiniging in de problemen zijn gekomen, kunnen een beroep op het fonds doen. Een groep des kundigen, waaronder drie raadsleden, bekijkt de aanvra gen. Henk van Kraanen deed als eer ste een beroep op het fonds. Door een reorganisatie bij zijn werkge ver werd hij gedwongen om te verhuizen naar Bilthoven. Hij raakte zijn huis in de Steendijk polder echter niet kwijt, moest een huis kopen in zijn nieuwe woonplaats en zit nu met twee woningen. Door een beroep te doen op de werkgroep urgente gevallen dacht Henk van Kraan- en uit de problemen te komen. Zijn verzoek tot hulp werd ech ter, voorlopig, afgewezen. „Ik ben zeer teleurgesteld", aldus Henk van Kraanen. „Ik denk dat de regeling een doodgeboren kindje is. Het inkomen moet tot ver beneden het bijstandsniveau gezakt zijn, wil je geholpen wor den. Door overmacht ben ik in de problemen gekomen. Je vraagt tenslotte niet zelf om een reorga nisatie en bodemverontreini ging" Aan de negatieve beslissing lag een aantal redenen ten grond slag. Zo zou Van Kraanen niet ac tief genoeg geweest zijn bij de verkoop van zijn woning, zou de afstand Maassluïs-Bilthoven da gelijks eenvoudig te overbruggen zijn geweest en had hij beter een huis kunnen huren inplaats van kopen. Reacties „Ik heb het huis ruim 2,5 jaar in de verkoop gehad", aldus Henk van Kraanen. „De reacties ble ven uit en op een gegeven mo ment heb ik het uit de verkoop gehaald. Daarbij speelde ook nog, dat we net naar de rechter waren gestapt om de gemeente Maas sluis aansprakelijk te stellen. Ook de kosten, zoals het plaatsen van advertenties, speelden mee". Over de af te leggen afstand: „Dat vind ik helemaal een rare zaak. Ik heb de afstand een jaargang gereden. Ruim vijf uur per dag ben je aan tijd kwijt Zelfs binnen v de rijksoverheid wordt dat als te veel ervaren. Daar zijn normen voor en in mijn geval zit ik duide lijk boven de norm. Nu zeggen een paar deskundigen binnen de gemeente Maassluis dat het alle maal wel te doen is". Henk van Kraanen heeft een vieze smaak aan het geheel over gehouden: „Om voor zo'n com missie te moeten verschijnen is al geen pretje. Je moet, financieel gezien, toch met je billen bloot Dat is niet prettig, voordat je met zo'n commissie in zee gaat heb je toch een bepaalde positieve ver wachting. Wat ik er van ver wacht had, is niet uitgekomen". Het standpunt van de werkgroep urgente gevallen is een voorlopi ge. Het huis van Van Kraanen wordt opnieuw getaxeerd, waar na een definitieve beslissing wordt genomen. „Xk verwacht ei genlijk geen verandering meer in het standpunt", kijkt Van Kraan- ten weinig optimistisch vooruit ,^De rechterlijke procedure loopt nog, maar het is juist de gemeente die de zaak loopt te vertragen. Juist in zo'n geval mag je van een werkgroep urgente gevallen iets meer venvachten". Harm Woudstra kan maar wei nig begrip opbrengen voor de be slissing die nu genomen is: „Wij hebben als commissie bodemon derzoek gelijk gekregen. Wij stel den direct dat het een uiterst ma- fere regeling is. Beter een halve, an een lege dop, maar het lijkt er nu verdacht veel op, dat het toch een lege dop is". Woudstra plaatst ook vraagte kens bij de argumentatie: „Je zou misschien kunnen zeggen dat de woning in verkoop had moeten blijven. Dat Van Kraanen beter een huis had kunnen huren, is in mijn ogen helemaal geen argu ment In de Utrechtse regio valt er namelijk helemaal niets te hu ren. Hij heeft een premie-koop woning gekocht dat was de laat ste kans op een goede premie-re geling. Verantwoordelijk wethouder Izaak van der Knaap wil inhou delijk niet op de zaak in gaan: „Het gaat tenslotte om personen. Beslissingen hebben een vertrou welijk karakter. Objectiviteit is onze maatstaf,-we hebben gewikt en gewogen. Direct al bij het in stellen van de werkgroep heb ik gesteld, dat het geen regeling vrije-woonkeuze is. Laat dat ie dereen wel duidelijk zijn. Het gaat hier ook nog eens om een' voorlopige beslissing. Het taxatie rapport kan nog verandering brengen". Henk- van Kraanen neemt voor lopig plaats in de wachtkamer „Ik ben nu afhankelijk geworden van de procedure bij de recht bank. Op die manier moet ik mijn geld en recht proberen te halen. Die procedure kan nog wel enkele jaren lopen". Harm Woudstra: „Nu zie je direct hoe slecht de interimwet bodemsane ring is. Mensen moeten gaan pro cederen om uit de problemen te komen". Eén van de telefooncellen, dfe een behandeling kreeg met de spuit bus. Schiedam Uit hun kleren gingen ze niet, wel uit hun bol. De genodigden, die de heropening van sauna De Knappert mochten bijwonen, waren stuk voor stuk diep on der de indruk. Met veel in ventiviteit en vakmanschap heeft het personeel van het Sportfondsenbad de zeven jaar oude sauna een facelifting bezorgd die er wezen mag, Een Turks bad, een ultramo- derne zonnebank, een sfeer volle bar, meer ruimte, meer comfort en speciale aanbiedin gen als een beauty-day voor de dames, dat zijn de middelen waarmee Schiedams oudste zwembad sinds eind vorige week dingt naar de gunsten van de verwende consument. „Willen zwembaden het hoofd boven water houden, dan moeten ze meer bieden dan een simpele bak met water", is de filosofie van bedrijfsleider Rob Schouten. Het Sportfondsenbad zag het be zoekersaantal de laatste jaren langzaam maar zeker teruglopen. Onder druk van de concurrentie kreeg ook het zwembad aan de Burgemeester Knappertlaan een' glijbaan, een whirlpool _en een zonneweide. Aantrekkelijke ex traatjes, maar voor een saunaatje ging de recreant toch liever naar een professioneler adres. Het 'zweetkamertje' aan de BK-laan werd zo druk bezocht dat nie mand er meer met goed fatsoen de ledematen kon strekken. Vier maanden overwerk in de avonduren en zestigduizend van de gemeente geleende guldens waren er nodig om dat probleem te verhelpen. Schouten verwacht het geld binnen drie jaar te heb ben terugverdiend. De enthou siaste reacties op de openingsa vond lijken zijn optimisme te rechtvaardigen. Wethouder Luuo Hafkamp, die sauna De Knappert opende door de schaar te zetten in een lint, beloofde stel lig nog eens terug te zullen ko men, maar dan in minder officie- Ie boedanigheid. In ruil voor die toezegging kreeg de wethouder een spaarkaart Een volle kaart geeft recht op een handdoek of een T-shirt. „Ach, gewoon een klantenbindertje", zegt Schouten. „Want het is natuurlijk de bedoe ling dat de mensen het niet laten bij één bezoekje uit nieuwsgierig heid". Ouders en kinderen plonsden in zwembad Zuid samen in het water. Schiedam Het terras om het zwembad zat tjokvol en de temperatuur in de dampige ruimte steeg al snel tot sauna- waarde. Zwembad Zuid had wel wat extra drukte verwacht bij het diplomazwemmen per slot konden voor het eerst ouders en grootouders meezwemmen met de kinderen maar de werkelijkheid overtrof alle verwachtingen. „Een groot succes", vond J.F. van der Linde, sportambtenaar bij de gemeente Schiedam en coördina tor zwembaden. Het zwembad aan de Westfran- kelandsedijk legde zaterdag eer in met het initiatief om ouders di rect te betrekken bij het diploma- zwemmen van hun kinderen. Dinsdag zag het er nog niet naar uit dat het erg druk zou worden. Toen waren er nog maar vijftien aanmeldingen. Later In de week kwam de stroom op gang en zaterdag plonsden 44 kinderen gelijk met Vlaardingen Helemaal van Rotterdam-Zuid kwamen zater dagavond elf jongens naar Vlaardingeri om, na een avondje fn de disco, roet de verfspuïtbus aan de gang te gaan. In de buurt van de Van Hogen c'orp laan spo-f ten zij auto's, telefooncellen en' bushokjes onder. Toen de politie ingreep, hadden zijhal een ïn- - druk-wekkend verfspoor achter- J gelaten. De elf werden aange houden en moeiten eén'nachtje f op het bureau doorbrengen. Zondagochtend werden zij door hun ouders opgehaald. Schiedam De naam Bran dersfeesten zal er wel in terug te vinden zijn, maar-nog niet precies is de naam bekend van de stichting die de Schie- damse feesten voortaan gaat organiseren. Het comité, dat tot dusver de Brandersfeesten voor zijn re kening nam, heeft besloten dat een stichtingsvorm de -meest solide organisatiestruc tuur is. Dan zijn de.comitéle- "den 'ook niet hoofdelijk aan sprakelijk meer. De Branderefeesten worden in september voor de derde keer in successie - gehouden. Tweemaal was het een daverend succes en "er mag, vinden' comitéïeden Chris; Cop pens en Gus Schram, nu alleen maar groei in zitten. Het idee van de Brandersfeesten staat in ieder geval recht over eind. Definitief is afgezien van de naam Feestweek Schiedam. „De benaming 'feestweek' komt over al in Nederland voor, dat is niet typisch Schiedams. Branders feesten weL Je hoort zelfs tegen woordig meer de naam Bran ders, tad voor Schiedam dan de naam Jeneverstad", zegt Gus Schram, die ambtenaar is bij de gemeente Schiedam. Bij de oprichting van de stichting is nog een belangrijke vraag, wel ke rol de gemeente denkt te gaan spelen in de nieuwe organisatie. In kringen van de Schtedamse horeca is enige discussie ontstaan er de vraag I nu zelfstandig een terras buiten kan zetten, gedurende de Bran dersfeesten, en in hoeverre men dient te wijken voor andersoorti ge kraampjes. Enkele horeca-on- dememere gaan ervan uit dat zij ook los van de organisatie van de Brandersfeesten een terras bui ten kunnen zetten, zonder hier voor aan de organisatie te hoeven betalen. „AL er maar precario recht wordt betaald aan de ge meente, is er niets aan de hand", -aldus één van hen. Zijn er hore- ca-ondememere die geen terras uitspannen, dan menen zij het recht op vrije doorgang en vrij uitzicht te behouden, zodat zij geen marktkramen van een an der voor de deur hoeven te aan vaarden. hun vaders, moeders of opa's in het diepe. Om het bad dromden de belangstellenden samen, be kers koffie en gevulde koeken in de hand. En de speaker schalde: „Niet in het ondiepe bad jongens, finders ben je straks veel te mee voor het diplomazwemmen". Zuid is hei eerste zwembad in de regio dat het idee van de Nationa le Raad voor de Zwemdiploma's, 'samen op examen', ten uitvoer brengt. En Van der Linde ver wacht dat bet bad daar in de toe komst profijt van zal hebben. „Er zijn vast en zeker mensen bin nen, die sinds hun jeugd niet meer in een zwembad zijn ge weest", veronderstelde de sport ambtenaar. ,Die hebben van een zwembad nog het beeld van een kille ruimte, waar een doordrin gende chloorlucht hangt Er is heel wat veranderd, dat kunnen zij vandaag zien". Wethouder Luub Hafkamp kon, vanwege de enorme drukte iets later dan gepland, aan alle 44 zwemmers hun diploma uitrei ken. De ouders kregen een certi ficaat „Dat doen wij eigenlijk meer voor de kinderen", legde Van der Linde uit „Dan kunnen die laten zien, dat hun oudere hebben meegezwommen". De ouders vonden het gebeuren heel geslaagd. Van der Linde: „Wij gaan er ook zeker mee door". Vlaardingen Het lot v«n zes tien 35 jaar oude kastanjes aan de Parallelweg is beslecht Uit een enquête onder de bewoners van de weg is gebleken, dat de meerderheid de weelderige be groeiing voor hun huizen liever ziet verdwijnen. De kastanjes Verhuizen' naar de Binnensin gel, waar zij de plaats van een aantal populieren zullen inne men. Toen de plantsoenendienst en kele maanden, geleden het plan om de bomenrij uit te dunnen wereldkundig maakte, kwam' een aantal bewoners van de Pa rallelweg in het geweer. Zij von den het maar onzin, dat de mooie kastanjes moesten ver dwijnen omdat zij bij sommige mensen het z&nlieht uit de ka mer hielden. Maar die tegen standers van het rooiplan zijn verre in de minderheid, zo bleek uit de enquête. Van de 134 for mulieren kreeg de plantsoenen dienst er 66 terug. Slechts zes van die 66 bewoners waren voor het behoud van de kastanjes. Zo snel als maar enigszins moge lijk is, worden de kastanjes pei dieplader naar de Binnensingel gebracht. Daar staan op de mid denberm populieren, die vol gens ir. J.G. Davidse, chef van de plantsoenendienst, gevaar opleveren voor de omgeving. De bomen staan zo dicht bij het randje van de rijbaan, dat zij re gelmatig tikken van auto's te verduren krijgen. Dat heeft het gestel van de .bomen geen goed gedaan, „Er waaien zo nu en dan grote takken,uit", weet Davidse. De omwonenden krijgen bin nenkort een briefje, waarin het kappen van de populieren wordt aangekondigd. Zij krijgen er de kastanjes voor in de plaats, en dat vindt Davidse zo'n slechte ruil nog niet. „In de midden berm van de Julianasingel, het verlengde van de Binnensingel, staan ook al kastanjes. Dat wordt dus een mooie kastanjelaan". Er is nog één probleem bij de verplaatsingsoperatie. Omdat door de politieke perikelen in Vlaardingen de begroting voor 1987 nog steeds niet is goedge keurd, is het benodigde bedrag van 16.000 gulden eigenlijk niet beschikbaar. Maar daar is vol gens de gemeentewei een mouw aan te passen. Schiedam De Schïedamse po litie heeft zaterdag een groot deel 'van de dag besteed aan jacht maken op baldadige jonge ren. 's Middags werd een zoek tocht op touw gezet naar de da ders van vernielingen aan de Harlekijnschool. Twee Schie dammers van 15 en 16 jaar, die werden opgepakt, bekenden dat zij enkele ruiten van de school aan de Burgemeester Van Haar- enlaan hadden ingegooid. 's Avonds werden twee jongens van 14 en 15 jaar in de kraag ge vat op het moment, dat zij aan de Lange Haven gasbetonblokken uit een container haalden en die in het water gooiden. Zij merk ten te laat, dat een paar agenten het tafereel vanuit een politieau- Rond acht uur 's avonds ging de politie opnieuw op klopjacht, na dat jongeren bij NS-station Nieuwland het viaduct en een voorbijrijdende tram met verf bespoten. De groep kladderaars was verdwenen toen de surveil lancewagen voorreed, maar bij de brandweerkazerne konden twee hardlopende jongens van 15 jaar worden ingehaald. Op het bureau gaven zij toe dat zij met zwarte verf 'Bali' op het via duct hadden gesachreven. De tram was door hen versierd met het woord 'Tom'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1