rBorden weg: actievoerders gaan proefproces uitlokken 'Rijk misleidend over rijksweg 19' De Federatie blijft bestaan VIAARDINBS DAEBIAD SOHIEOfiMSCÜE COilAffi «Bil WATERWEG GOÜRANÏ Vishandel Kwakkelstein dwarsboomt gemeente I PvdA heeft de buik 1 vol van gesprekken J Verhuizing Kreupelstraat .naar Lindenhof: wild idee Piet Jongbloed dynamische man ^!illllill!l!lll!lll!ill|j|l!!illlll!iililill!lli!IINI!llllillllli!llllillllllliiliil^ Piiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'''i''''''p Zwijmelsalon Sportraad mag aannemer kiezen Te klein voor kampeerterrein 'Weer met kanon op mug geschoten' Vlaardingse vrouwen naar de Filippijnen Bouwplan voor Weeshuisplein Nieuwe aanwinst reddingsmuseum WATERWEG redactie: Bfede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- VRIJDAG 20 FEBRUARI 1967 4343229, 4352066, 43505E7 - sportredactie: 4345209 mm Maassluis De actiegroep Be- houd Lïckebaert bekijkt sa men met het Advokatenkol- lektief Schiedam de mogelijk- heden om juridische stappen te ondernemen tegen het pro- Vindaal bestuur. Op last van de rijkspolitie Maasland moes ten vorige week de barden met leuzen tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel van de weilanden langs rijks weg 20 verwijderd worden, - omdat ze ontsierend zouden zijn voor het landschap. „Dat staat in een provinciale ver ordening", aldus Herman Sizoo, woordvoerder van de actiegroep. „Maar er bestaat ook nog zoiets als vrijheid van meningsuiting. Dat is in de grondwet vastgelegd. De vraag me af wat zwaarder weegt: een provinciale verorde ning, of een grondwettelijk recht". De actiegroep weet niet wie ver antwoordelijk is voor het plotse linge politieoptreden. „Daar kun nen we slechts naar gissen", stelt Herman Si200. Als het Advoka- tenkollekoef Schiedam brood ziet in de zaak, dan worden de borden teruggeplaatst langs de rijksweg. „We willen op die ma nier een proefproces uitlokken. Laat de rechter dan maar oorde len of het plaatsen van de borden wel of niet in strijd is met de be palingen, zoals die door de pro vincie zijn vastgesteld". De actievoerders zijn uiterst ver bolgen over het feit, dat de bor den weggehaald moesten worden. „We kregen daar zo maar bericht over. Zonder enige uitleg, want ook de politieagen ten wisten niet wat er nu precies in die verordening staat Dat zijn ze op ons verzoek nu aan het uït- Op last van de rijkspolitie moes- S ten de borden langs rijksweg 20 2 -- - - - - - xjiLikc— worden verwijderd. 'limmmtnuiimmiinmmumnuui„ul,m1 zoeken. De borden zouden, naar wat ik uit verschillende gesprek ken begrepen heb, horizonver- vuilend werken. Dat kan ik me bij reclameteksten heel goed voorstellen, maar we praten hier over een heel andere zaak. Wij proberen op een redelijk manier onze mening weer te geven. De aanleg van het Blankenburgtra cé, dat is pas vervuiling. Echte vervuiling van grond en lucht", maakt Herman Sizoo duidelijk. De bewoners van de Oostwijk in Maassluis en de Zuidbuurt zijn in het geweer gekomen tegen de mogelijke aanleg van de Blan kenburgtunnel, als vaste oever verbinding tussen Maassluis en Rozenburg. De aanleg richt vol gens de actiegroep onherstelbare In korte tijd is de bevolking ge mobiliseerd. Ruim 30OQ bewoners hebben al getekend tegen de aan leg van de Blankenburgtunnel. „Voornamelijk mensen uit de Oostwijk en de Zuidbuurt heb ben getekend", aldus Herman Si zoo. „De rest van Maassluis moeten we nog benaderen. Na een langzame start, zijn de men sen wakker geschrokken, want de aanleg heeft heel veel gevol gen voor Maassluis, De Licke- schade aan aan het landschap van de Lïckebaert „Een gebied dat als bestemming recreatie heeft", benadrukt Herman Sizoo nog eens. baert is na de aanleg van de tun nel geen recreatiegebied meer. Dat beginnen de mensen nu te beseffen. Aanleg heeft ernstige gevolgen voor het milieu. Het groene hart is dan het groene hart niet meer". "Schiedam Geruchten, dat de f vijf laatste huisjes van de Kreu- pelstraat zullen worden afgebro- *ken om vervolgens steen voor steen weer te worden opge- Ifböuwd achter de Lindenhof aan de Lange Achterweg, worden .door de gemeente afgedaan als 1,'^een wild idee dat in de wandel gangen wel eens is geopperd". De verhuizing van het complete buitenhofje van Belois, zoals de -huisjes in de Kreupelstraat ook ~wel worden genoemd, is slechts één van de mogelijkheden die de ..gemeente heeft overwogen. Wat "er met de straat moet gebeuren, is nog steeds onderwerp van dis cussie op de afdeling stedebouw - m het stadskantoor. De gemeen ste heeft nog geen oordeel uitge sproken over bet plan van de Historische Vereniging Schie dam om de huisjes met subsidie f,van het rijk op te knappen en r weer te verhuren. Dat plan ligt al' enkele maanden bij wethou- der Chris Zijdeveld in een lade. Opknappen, verhuizen, er -kunnen zo langzamerhand nog wel tien geruchten aan worden toegevoegd", aldus P. Bohré, - chaf van de stedebouwkundige afdeling. „Over de toekomst van de Kreupelstraat wordt al sinds •l!981 gesproken. Maar een be- slaitis nog niet genomen". Chris Zijdeveld zei onlangs dat het 'goed' ging met de ontwikke ling van de plannen voor de Kreupelstraat. Of hij daarmee de bouw van een warenhuis in "'het gebied rond Kreupelstraat, en Lange Kerkstraat bedoelde, óf restauratie van de zeventien- de eeuwse pandjes, liet Zijdeveld in het midden. Schiedam Als twintiger sloeg hij bruggen bij de genie, als der tiger stond hij bij nacht en ontij aan de grens om smokkelaars te vangen. Piet Jongbloed, die vol gende week bij de openbare nutsbedrijven Schiedam zijn 25- jarig jubileum als ambtenaar viert, kan terugzien op een .".kleurrijke loopbaan. De voor- malige militair en douanebe ambte is tegenwoordig chef bui tendienst bij het reinigings- en -.ontsmettïngsbedrijf, waar hij lei ding geeft aan zestig medewer- kers. De geboren Brabander, die tijdens het Schiedamse carnaval in de voorste gelederen te vin- den is, viert zijn jubileum aan de vooravond van het jaarlijkse zottenfeest Woensdag 25 febru ari houdt hij tussen kwart voor vier en vijf uur receptie in de kantine van de nutsbedrijven han de Van Heekstraat. m Ruzie om schoorsteen bedreigt nieuwbouw Vlaardingen Een bouwplan in de Prins Hendrikstraat dreigt vertraging op te lopen door een al jaren slepend conflict tussen de gemeente en haringhandel Kwakkelstein. Inzet van de strijd: een 33 meter hoge windmolen.en een schoorsteen van gelijke lengte. Tot die voorzieningen er staan, moet de gemeente maar wach ten met de bouw van dertig woningen en twee scholen, vindt de vishandelaar. Hij heeft geen zin in nog meer buren die klagen over stank en rook. Pure dwarsliggerij, zegt de gemeente. „Wij doen wat wij willen, niet wat Kwakkelstein wil". Kwakkelsteins haringhandel aan de Westhavenkade; de achterkant komt uit op de Vetteoordsekade. Zolang een conflict over stank niet is opgelost, wil het bedrijf niet meewerken aan bouwplannen in de buurt. Vlaardingen „Wij moe- ten een keer stoppen met dit gestuntel, met dit oe- verloos gezwam". De -= PvdA-leden spuwden gis- teravond in zaal Concordia S5 hun gal over het verloop van de onderhandelingen met WD en CDA over ss een nieuw college. „Als andere partijen denken, dat zij de stad beter kun- -jrs nen besturen, laten wij dan Er=: het roer maar eens uit han- ."sss den geven", vond Joop ♦sas van Papeveld. Maar zover =E kwam het nog niet. De on- derhandelaars krijgen nog een paar weken het voor- deel van de twijfel. sss Die paar weken zijn vol- gens fractievoorzitter 'John Ranshuijsen in elk !s== geval voldoende om uit te 'iSE vinden, of de gesprekken met CDA en VVD totgoe- de resultaten kunnen lei- sss den. „Die gesprekken zit- *sss ten in de eindfase", zei s=- Ranshuijsen, Dat was voor de leden een hele opluch- ting. Zij gaven de onder- handelaars nog .wat ruïm- „Maar het-móet wel snel P=, gebeuren", fpèx~ oud-raads lid Hans Versluijs, „Wat mij betreft gaan jullie za terdag met VVD en CDA in een kamertje zitten en praten jullie net zo lang tot je eruit bent Al moet het tot zondagnacht duren". Versluijs vindt dat in de Vlaardingse politiek lang zamerhand een onhoudba re situatie is ontstaan en dat zijn partij daar mede voor verantwoordelijk is. Er waren anderen, die vonden dat het maar eens afgelopen moest zijn met de gesprekken. „Ik heb het gevoel dat wij gewoon aan het lijntje worden gehou den door die knapen", zei John Albeda, doelend op CDA en VVD. „De bevol king begrijpt hier toch niks van, van deze koe handel. Couragetonen, he ren!", bond hij de onder handelaars op het hart. De ledenvergadering wil de de onderhandelaars nog niet in dewielen rijden. Maar op 9 maart is er al weer een vergadering van de PvdA. Dan moeten de onderhandelingen afge- - rond zijn, vond de meer derheid. Schiedam Rijkswaterstaat wordt beschuldigd van bedrog en manipulatie. Jarenlang zijn de Tweede Kamer, de provincie Zuid-Holland, de reconstructie commissie Midden-Delfland en een aantal betrokken gemeen ten 'misleid', aldus actievoerder Henk Tetteroo in de Midden- Delfkrant, een tweemaandelijk se uirgave van de Midden-Delf- lanc Vereniging. Onder de kop 'Wie niet sterk is, moet stiekem zijn' haalt Tetteroo verontwaardigd uit naar de 'on frisse praktijken', die rijkswa terstaat en het ministerie van verkeer en waterstaat volgens hem nodig hadden om de aanleg van rijksweg 19 tussen Schie dam en Rijswijk dichterbij te brengen. Tetteroo constateert, dat de democratie de dupe dreigt te worden van de 'twijfelachtige reputatie' die rijkswaterstaat als siaat-in-de-staat heeft. Onderzoek van de werkgroep Stop Rijksweg 19 wijst uit, dat rijksweg 19 veel meer schade aan het milieu zal berokkenen dan rijkswaterstaat de lagere overheden wil doen geloven. In ieder geval voor de bewoners van minstens 5000 woningen ih Schiedam en Vlaardingen zal het woon- en leefklimaat wor den verziekt. Luchtvervuiling en geluidshin der zullen groter .zijn dan. rijks waterstaat berekende. Tetteroo ziet die indi-uk bevestigd in een vorig jaar verschenen rapport van provinciale waterstaat. Dat rapport is echter in de doofpot gestopt, maar door de werk groep Stop Rijksweg 19 en de Zuidhollandse Milieufederatie werd het eruit gehaald. Geble ken is, dat provinciale water staat andere oplossingen aanbe veelt dan de aanleg van rijksweg 19. Zie ook pagina 21 Deze week gaan in de Prins Hen drikstraat de slopers aan de slag. Was er al een datum vastgesteld voor de eerste paal voor het woonblok en de scholen, dan zou die ongetwijfeld voor onbepaalde tijd worden uitgesteld. Want Kwakkelstein zal geen juridisch '.middel schuwen om de bouw op te houden. Hij wil eerst zijn schoorsteen, en liefst ook rijn windmolen. De problemen met het visver- werkende bedrijf aan de Westha venkade en de Vetteoordsekade dateren niet van vandaag of gis teren. „Allemaal oud zeer. Kwakkelstein was graag betrok ken geweest bij de invulling van het gebied. Hij heeft pas te elfder ure op het bestemmingsplan ge reageerd en toen een beroep schrift ingediend bij de Kroon", aldus Theo van Olst, ambtenaar ruimtelijke ordening op het stadskantoor. Hij noemt het voortdurende gekibbel met de haringhandelaar frustrerend. Kwakkelstein voelt zich óók ge frustreerd: „In dat bestemmings plan was de gemeente mij glad vergeten. Toch bezopen? Mijn be drijf beslaat tien procent van alle grond in dit gebied! Volgens de gemeente is er wel plaats voor een groothandel, maar niet één in levensmiddelen. Alsof vis niet eetbaar is. En de 700 toegestane vierkante meter, waar rij het over hebben, zijn er in werkelijk heid 12.000". De schoorsteen en windmolen, waar de vishandelaar zo'n punt van maakt, zijn nodig om de luchtjes van de rokerij af te voe ren. De vijf gezinnen die aan de Steenplaats wonen, een doodlo pend hofje dat aan Kwakkel steins haringhandel, kuiperij en stokvisbeukerij grenst, klagen al jaren over stank. Kwakkelstein Voorziet nog meer problemen, als er nog eens dertig woningen na genoeg op rijn erf komen te staan. B en W vinden een windmolen in een woonbuurt te gevaarlijk en een schoorsteen van.33 meter ontsierend. De ondernemer moet maar andere manieren verzin nen om de overlast, die hij ver oorzaakt, te beperken. „Hoe dan?" vraagt Kwakkelstein. „Ik zit tussen kolossale panden, dat van Spreij is bijvoorbeeld 23 me ter hoog. Dat veroorzaakt val winden, waardoor de rook de put niet uitkan. Ik krijg gewoon de kans niet het probleem op te los sen. Ik heb een hinderwetver gunning, maar geen bouwver gunning om de noodzakelijke maatregelen te treffen. De ge meente laat mij gewoon in de mist zitten". Theo van Olst vindt een nieuwe confrontatie met Kwakkelstein hoogsf'vervelendmaar dat de vishandelaar het bouwplan in het 'scholengebied' aan de Prins Hendrikstraat lang zal kunnen tegenhouden gelooft de ambte naar niet. „De bezwaren tegen de hoogte slaan nergens op: de school die er nu staat is 15 meter, de huizen worden niet hoger dan 9 meter. Door de zoneringsrege- iing mogen we inderdaad niets nieuws neerzetten, maar dat ge beurt ook niet: we bouwen alleen terug wat er al stond". Een buurtbewoner veronderstelt dat bij beide partijen het gezond verstand uiteindelijk wel zal ze gevieren. „Met een beetje in schikkelijkheid "Loeven bedrij ven en bewoners geen last van el kaar te hebben. Een windmolen maakt lawaai, dat bezwaar kan ik navoelen. Maar wat geeft het nou als er een glimmend pïjpie meer of minder staat op een pand dat er toch al niet uitziet?" Schiedam Er zijn plannen voor een alternatieve Salon van de drie Maassteden. Werd in de jaren zestig in Musis Sacrum de Salon van de Kouwe Neuzen ge organiseerd, voor kunstenaars die bij de Salon van de Maasste den in het Stedelijk Museum Schiedam geweigerd waren; thans wordt gedacht aan een Zwijmelsalon, in Podium. De ge wone Salon wordt donderdag geopend door Schelto Patïjn. Schiedam De nieuwe sport raad, die op 1 april van start gaat, krijgt het recht om aanne mers aan te trekken voor allerlei uitvoerende werkzaamheden, indien zij voordeliger zijn dan de dienst gemeentewerken. Voor particuliere ondernemers kan dat heel aantrekkelijk zijn. In de sportraad komen uitslui tend vertegenwoordigers van verschillende sportverenigin gen. Voorheen zaten er ook ge meenteraadsleden in. Naast de taak om politieke regelingen uit te voeren, mag de sportraad ook een subsidiepotje voor allerlei evenementen beheren. Wie er directeur wordt, is nog niet be kend. Als een kandidaat wordt Ben Hakkenbroek genoemd, chef van de afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJ). Schiedam Het begint een stokpaardje van D66 te worden. „Kun nen we geen kampeerplaats creëren in Schiedam?" vroeg democraat Harry van Doorn deze week in de welzijnscommissie. „Schiedam begint een toeristisch aantrekkelijke stad te worden. Wij hebben een VW-nieu we-stiji, zelfs Ontdek Je Plekje is geweest". Wethouder Luub Hafkamp hielp hem snel uit de droom. „Toezeg gingen zouden een illusie zijn, want het Schiedamse grondgebied is te klein en te dicht bebouwd om aan kampeerterreinen te denken". Ton de Vos (PvdA) schamperde dat het Stadserf misschien wel een leuk pleige is. Wel zei Hafkamp dat er besprekingen zijn over campings m Mid den-Delfland, en hij kan het weten want hij is lid van de reconstruc- tiecommissïe. Ook wordt gedacht aan een apenbare golfbaan. PSP/PPR-raadslid Bart de Leede maakt daartegen bezwaar. Jk vind; er is al genoeg natuurschoon verpest. Ik hou best van golfen, maar* ier ben ik tegen". Schiedam De Federatie in Schiedam blijft bestaan. Dat heeft de welzijnscommissie besloten. Alle partijen waren het er unaniem over eens, dat de taken en bevoegdheden van de Federatie (administra tie verzorgen van club- en buurthuizen en andere aange sloten instellingen in de wel zijnssector) doorgang moeten vinden. Sinds 1983 heeft een ambtelijke werkgroep andere mogelijkhe den onderzocht om de admini stratie van de instellingen te re gelen. Twee bureaus had de werkgroep op het oog: een nieu we centrale administratie wel zijnszorg (CAW) en het Verifica tiebureau-van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Mede door de grote tevredenheid van de aangesloten organisaties over de gang van zaken aan de Overschiesestraat, is nu besloten dat de Schiedamse Federatie van instellingen voor sociaal-cultu reel werk en samenlevingsop bouw gewoon blijft bestaan. Wel zal rij tienduizend gulden moeten ophoesten in het kader van de bezuinigingen. De Federatie kan een ruim pak ket aan inhoudelijke en beleids ondersteunende zaken bieden, waarvan bij de andere bureaus geen sprake was en zou zijn. In de afgelopen maanden heeft een groot aantal organisaties in Schie dam zich bij de Federatie aange sloten. Daar was de welzijnscom missie heel lovend over. Toch was er ook kritiek op B en W. „Er is hier weer met een ka non op een mug geschoten", ai- dus Bart de Leede (PSP/PPR). Jarenlang is tenslotte een hoop mankracht gestoken in het on derzoek naar reorganisatie. „Uit eindelijk wordt het roer weer he lemaal omgegooid". Met het nu uitgebrachte rapport is een einde gekomen aan jarenlange onze kerheid, die soms de omvang van een doodsklap kreeg. Kinderdagverblijf Katja, de WV, de Raad voor het Bejaar den werk en de Federatie moeten gezamenlijk 30.000 gulden inle veren van hun finaneieel-adrm- nistratieve budget Katja-voorzit- ter Willem Sloots (ex-PvdA-ka- merlid) protesteerde daartegen fel tijdens de commissievergade ring. „Wethouder, en andere commissieleden, jullie rijn harte lijk welkom om bij ons langs te komen om te kijken waar u het geld denkt te kunnen halen. Een kop koffie kan er nog'maar net van af"- Vlaardingen De vriend schapsbanden tussen Vlaardin gen en Bacolod op de Filippij nen worden nauwer aange haald. Na het recente bezoek van de Filippijnse Otik Flc.res aan Nederland stappen op 22 februari twee Vlaardingse vrouwen op het vliegtuig naar Manilla om deel te nemen aan Wïsap '87, een internationale conferentie over de positie van de vrouw op deze Aziatische ei landengroep. De conferentie, die tot 11 maart duurt, wordt georganiseerd door Gabriela, een coalitie van vrouwenorganisaties op de Fi lippijnen. ïn het programma is ook een bezoek opgenomen aan Bacolod, het stadje waarmee Vlaardingen via dc VLOS (Vlaardingen voor ontwikke lingssamenwerking) contac ten onderhoudt Dat verklaart de aanwezigheid van Agnes van Ardenne en Ria Chin Kon Sung op Wisap *87. Ria Chin Kon Sung, die na mens de VLOS de conferentie bijwoont, zal in Bacolod een di aserie maken over een dag uit het Leven van Filippijnse vrou wen in een krottenwijk, en die na haar terugkeer in Vlaardin gen in het_VLOS-lokaal verto nen. Agiies van Ardenne reist naar dc Filippijnen als afge vaardigde van het Landelijk CD A-Vrou wenberaad. Belangrijkste onderwerp van gesprek op Wisap '87 is de on derdrukking van de Filippijn se vrouw. De organisatie Ga briela is genoemd naar een vrouw, die in de achttiende eeuw samen met haar man een gewapende opstand tegen de Spanjaarden leidde. De Spaan se kolonisten namen haar ge vangen en brachten haar in 1763 om het leven. Vlaardingen Een winkelcen- trumpje van 1200 vierkante me ter, een bibliotheek met een vloeroppervlak van 2400 vier kante meter en daarbij honderd woningen: dat zijn de bouwplan nen die OMA (Office for Metro politan Architecture) voor de zuidkant van het Veerplein heeft ontworpen. Hoe het stadshart van Vlaardin gen er uil zal zien als dit ontwerp inderdaad wordt uitgevoerd, Is donderdag 26 februari te zijn op een informatieavond in buurt huis De Haven. Het buurthuis is ondergebracht in het Weeshuis, dat in de te presenteren plannen ook een rol speelt: het zal wor den gesloopt. Het Rotterdamse architectenbu reau kreeg de opdracht voor het ontwikkelen van een stede bouwkundig plan van de ge meente. Het bureau van Rem Koolhaas kwam als belangrijk ste gegadigde uit de bus na een prijsvraag, waaraan vier archi tecten meededen. Op de informatieavond, die om acht uur begint, geeft architect Kees Christiaanse van OMA een toelichting op de plannen. Hoek van Holland Het reddingsmuseum Jan Leis in Hoek van Holland heeft er weer een historische aanwinst bij. Het museum'is een oude strandtractor met bootwagen rijker. - De tractor deed voode twee de wereldoorlog dienst op het' reddingsstation op de Maas vlakte. Het museum heeft op het voertuig de hand kunnen leggen dankzij de bemiddeling van A.M. Leis. Toen het station werd opgegehe- ven, is de combinatie nog lange tijd in gebruik geweest in Ter ,Heijde, totdat een ongeluk de tractor in zee deed belanden. Na de berging bleek hij onherstel baar beschadigd en verdween in een schuur. Leis heeft het geheel nu gekocht en in permanente bruikleen af gestaan aan het reddingsmu seum. De tractor werd in de jaren dertig waterdicht gemaakt door de firma Rooney uit Hoek van Holland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1