Schiedam stoot sportparken af VCP: wijzigen mag Politici: geen oor naar actievoerders Schiedamse Molendagen verregaand nostalgisch Overval in plaats van schuldsanering VlflABDINSS DAOBIAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Subsidies komen niet op de tocht te staan Ambtenaren luisteren mee Zuid vraagt poepscooters Lokaal nog nooit zo goed bekeken Sieraden uit woning Hengels weg Bromfietser breekt been I Goudriaan zwijgt j Ridderkruis voor Moerland Zwijmelen aan Lange Haven 'Onderdoorgang zal er wel komen' Kent Van Doom Schiedam niet? DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teleloon: 010-4343229, 4352060, 4350557 - sportredactie: 4345209 lllillllll)llllllilllllllllll]ll!limilllllIimilJIIIIIHIIIIM!lllllllllllllllllllll!lllll!lllimiimi!ll!ll!llllll Onderhandelingen: einde is in zicht veiligheid en de getuigenispoli tiek. „We moeten er nu uit kunnen komen", aldus Jan Madern. „Maar we zijn er natuurlijk nog niet Er moet nog worden ge sproken over de begroting en de samenstelling van het college. Echte problemen zie ik niet meer opdoemen". Gisteravond is er wederom door de vertegenwoordigers van de verschillende partijen overlegd gevoerd. Zaterdag praten de partijen gedurende de gehele dag. „We kunnen dan een eind op streek zijn", aldus Madem. Vlaardingen De onderhande lingen overeen nieuw college in Vlaardingen verkeren volgens de liberale voorman Jan Madern duidelijk in een eindfase. „Over enkele weken moet de nieuwe ploeg er staan", aldus de VVD'er. Over een zestal punten moet nog overeenstemming bereikt worden: de afsluiting van de Anthony Knottenbeltsingel, de verkoop van woningwetwonin gen, de duur van de erfpacht, het aantrekken van onderwijs kundige medewerkers voor het bijzonder onderwijs, vrede en llltlIJllJIIIIIlllllllllllllllllUIIIIIIDIklIillilllUtlltlllBIllIlllllIlilllllIlllIHIIIIIIlltllllllllllllllJIIlUIIlll Vlaardingen De WD-afde- ling Vlaardingen presenteerde gisteren met trots de drie alter natieven om de Anthony Knot tenbel tsingel voor het verkeer open te houden. Dat gebeurde op het stadhuis in Vlaardin gen. Vooraf was burgemeester Fred van lier om toestemming ge vraagd de bijeenkomst in één van ruimtes in het stadhuis te houden. Dat mocht, maar tot ie ders verbazing stapten niet al leen de vertegenwoordigers van de verschillende media ka mer 10 binnen, maar ook twee ambtenaren. „Ze hebben gevraagd of ze er bij mochten zitten. Dat vond ik verder prima, vrij hebben niets te verbergen", aldus WD-frac- tieleider Jan Madern. Ve rkee rsa m b te naar Roel Blom en milieudeskundige Aad van der Steen noteerden driftig, wat er tijdens de bijeen komst werd gezegd. Geksche rend werd opgemerkt dat de twee ambtenaren als redacteu ren van het personeelsblad De Torenkijker aanwezig waren. „Wat Torenkijker, Pottenkij ker, zul je bedoelen", flapte WD-raadslid Jan van Hemert eruit „Het moet natuurlijk geen ge woonte worden, maar in dit ge val heb ik er geen moeite mee", aldus Jan Madem, die ook wel doorhad dat de ambtenaren niet uit vrije wil, maar duide lijk op last van hogerhand naar de persconferentie waren gestuurd. Toen tijdens de bijeenkomst aan Roel Blom werd gevraagd 'of het nu allemaal wel klopte wat de WD op tafel bracht, klonk het bits uit zijn mond: „Geen commentaar". Schiedam De gemeente Schiedam is voornemens om binnen afzienbare tijd de sportparken Bijdorp en De Langen Boogert voor andere doelen te gaan gebruiken. Luub Hafkamp, wethouder van onder meer sportzaken, heeft de besturen van de voet balverenigingen WK, Olym pus Schiedam (beide gevestigd in Bijdorp) en TJrsus eind vori ge week in een bijna twee uur durend gesprek duidelijk ge maakt, dat deze beslissing zo wel onvermijdelijk als onher roepelijk is. De "situatie van de vier voetbal velden, die WK en Olympus ge zamenlijk bespelen is van dien aard, dat een totale opknapbeurt minimaal 800.000 gulden zou kos ten. De gemeente wil deze inves tering niet plegen, omdat de kwa liteit van die velden niet kan worden gewaarborgd. Voor het pas acht jaar oude com plex van Ursus, gesitueerd tussen de rijksweg Rotterdam-Hoek van Holland en het NS-staüon Schie dam/Rotterdam-West, heeft het gemeentelijk grondbedrijf grote plannen. Men is van plan deze velden op te offeren voor indus triële doeleinden, waardoor de gemeentekas aanzienlijk zal wor den gespekt De drie voetbalclubs tasten voor wat betreft hun toekomst volsla gen in het duister. Hafkamp heeft hen slechts verteld dat zij moeten verd\vijnen, maar heeft ben geen alternatieven aangebo den. Dat is voorlopig de taak voor de sectie voetbal van de Schie- damse Raad voor Sport en Recre atie, die de komende maanden toch al een flink aantal harde no ten moet zien te kraken. De ver dwijning van de twee complexen maakt deel uit van een giganti sche bezuimgings-ronde, die moet leiden tot het afstoten van acht a tien voetbalvelden. Woudhoek Tevens is het niet uitgesloten, dat de voorlopig - geplande ver huizing van PPSC van sportpark Thurlede naar een nieuw aan te leggen accommodatie in Woud- hoek wordt geschrapt Ook is het allerminst zeker dat sportpark Kethel, waar DHS en DRZ zijn gehuisvest, in zijn huidige toe stand gehandhaafd blijft Al deze punten behoren tot de zo genaamde nota herstructurering sportvelden, waarmee Hafkamp klaarblijkelijk haast wil maken. Het sektiebestuur, dat gister avond ruim drie uur met de clubs over deze ingrijpende plannen van gedachten wisselde, heeft de clubs toegezegd, dat zij verder worden geïnformeerd zodra zich in deze operatie nieuwe ontwik kelingen nebben voorgedaan. Zie verder pagina 33 Schiedam Bewoners vereni ging Schiedam-Zuid heeft de ge meente gevraagd poepscooters aan te schaffen, zoals die ook in Amsterdam worden gebruikt. In de hoofdstad, één der vuilste ge meenten van het land, worden die rijdende 'stofzuigers' ge bruikt om hondedrollen op te ruimen. Ook in verschillende Schiedam- se wijken wordt veel over hon- depoep geklaagd. Zuid ziet de poepscooters als een probaat middel ter voorkoming van zo veel ongemak. Schiedam Inspirerend kan dat-zijn, als een schilder- en te kenleraar af en toe een gastdo cent meeneemt. Goede kans dat je ineens een heel andere kijk op de materie krijgt. Zo vroeg Victor Schalkwijk uit Den Haag de leerlingen van Jan Pïeters in wijkcentrum De Er ker om een deel van het lokaal, waarin zij zaten, als onderwerp te nemen. Nog nooit is dat lokaal zo goed bekeken. En doordat.er van verschillende technieken gebruik moest worden gemaakt, waarvan de collagetechniek verplicht, doorbraken sommige leerlingen het stramien waarin zij doorgaans plachten te wer ken. Ze kwamen los, zoals dat heet. Fijne les, vonden zowel de leerlingen als Pieters en Schal kwijk zelf. Maassluis Door aan de achter zijde een deur te forceren, kre gen inbrekers in Maassluis toe gang tot een woning aan de Lij sterlaan. Zij namen voor 800 gul den aan sieraden "weg uit het huis. Eerder op de avond1 probeerden inbrekers de deur van een wo ning aan de Kwartellaan te for ceren. De bewoners werden ech ter wakker van het gerommel aan de deur. De dieven verdwe nen toen zij merkten dat het ge zin wakker was geworden. Schiedam Uit de kelder van een woning aan de Van Tienho- venstraat in Schiedam namen inbrekers lal van spullen weg. De eigenaar mist na hei ongeno de bezoek drie fietsen, hengels, "molens en elektrisch gereed schap. De schade loopt in de dui zenden guldens. Door met een ij zeren stang het slot te verbreken konden de dieven toegang krij gen tot de kelder. Vlaardingen „Over iedere wijziging van het verkeerscir culatieplan Vlaardingen (VCP) valt te praten, zonder dat daarmee al veilig gestelde subsidies op de tocht komen te staan". Met die voor hen verheu gende mededeling keerden de WD-gemeenteraadsleden Jan Madern en Jan Bulva te rug uit Leidschendam, na een gesprek met enkele topambte naren van het ministerie voor VEOM. Wethouder Bas Goudriaan (ver keer) heeft altijd volgehouden dat wijziging van het VCP zeer grote consequenties heeft voor de gemeente Vlaardingen. Hij sprak zelfs van een verlies van 14 mil joen gulden aan subsidies. „Niet waar", stelt Jan Madern na het bezoek onomwonden. Het al dan niet afsluiten van de Anthony Knottenbeltsingel staat centraal in het gekibbel over het eventueel verliezen van de subsi dies. De liberalen willen geen af- sluidng, Bas Goudriaan wel. De WD-delegatie heeft op het ministerie gesproken met mr.J. Tesink, directeur van de afdeling geluid, mr.N.R. van Ravensteyn en xng.B.J.F. van Kortbeek. Op de vraag of wethouder Bas Gou driaan in het verleden de leden van de gemeenteraad niet de juis te informatie heeft doorgespeeld en dus de raadsleden heeft voor gelogen, klonk het uit de mond van George Neijssel: „Die conclu sie zou je kunnen trekken". Of, zoals raadslid Jan van Hemert het na de toelichting van het VDD standpunt noemde: „De in formatie van Goudriaan staat op gespannen voet met de waar heid". Een parlementaire om schrijving van het woord liegen. De liberalen toonden zich uiter mate ingenomen met het gesprek op het ministerie. „Wij hebben met ambtenaren hoger in functie gesproken dan waar de gemeente Vlaardingen in het verleden con tact mee heeft gehad", glunderde Jan Bulva. De WD heeft drie alternatieven voor het openhouden van de An thony Knottenbeltsingel. De plannen zijn al ingebracht bij de college-onderhandelingen en af gesproken is nu dat ambtenaren binnen een week komen met een advies. Jan Madern: ,.In Vlaardingen- Ambachtzijn al twee afsluitingen geëffectueerd en dat vinden wij genoeg. Via ons plan kunnen de verkeersbewegingen zodanig worden gewijzigd dat de gunstige effecten, die het terugdringen van geluidsoverlast met zich meebrengt, ten goede komen aan meer inwoners in het gebied dan alleen aan ae bewoners van de Anthony Knottenbeltsingel, zon der dat hiervoor een afsluiting of busbaan noodzakelijk is". Jan Madem verwacht dat de in breng van zijn partij op de juiste waarde wordt geschat „Het is on zin om te stellen dat wij de onder handelingen bewust ophouden. Wij stellen geen eisen die niet reëel zijn. Vlaardingen Een l?-iarige jongen uit Rozenburg heeft gis teren bij een verkeersongeluk zijn scheenbeen gebroken. De Rozenburger botste in de Ful- tonstraat met zün brommer op een bestelauto die een keerma- noeuvre uitvoerde. De bromfiet ser werd per ambulance naar het ziekenhuis gebrachL De auto en de brommer liepen lichte schade op. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (PvdA) weigert ie- S der commentaar op de alternatieve plannen van de WD. De socialistische bewindsman voelt er niets voor om te reageren 2 op de beweringen van de liberalen, dat het openhouden van de s S Anthony Knottenbeltsingel in Vlaardingen op geen enkele es wijze de verleende subsidies in gevaar brengt. ,Jk heb de zaak altijd naar eer en geweten behandeld. Voor de rest reageer ik niet. Mijnheer, moet u eens goed luisteren. Ik f| H heb nog nooit op verhalen uit de krant gereageerdIk heb mets met de onderhandelingen over het nieuwe college te maken. Ikgeef pas commentaar als ik alles zwart op wit zie staan". Maassluis P.L. Moerland, onderdirecteur van de koninklijke scheepsagentuur Dirkzwager BV in Maassluis, heeft bij zijn pensio nering uit handen van burgemeester Hans van Es het ridderkruis, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, ontvangen. Tijdens een geanimeerde afscheidsbijeenkomt aan de Govert van Wijkade kreeg Moerland de versierselen uitgereikt Op 31 mei 1961 kwam Moerland in dienst bij Dirkzwager. In 1980 volgde de benoeming tot onderdirecteur. Met steun van de nieuwe generatie trekt Podium-paljas Peter Pijpers aan een koord, waardoor op de voorgevel van het etablissement aan de Lange Haven een zwijmelschïlderij wordt onthuld, 't Is gemaakt door Peter Hellemons, Michel Snoep en Joost Kalk- hoven en het ziet er echt heel lief uit. Schattig. Snoezig. Zwijmelen gaan ze, vrijdagavond in Podi um, de dag nadat de Salon van de Drie Maassteden in Schie dams* Stedelijk Mu seum wordt geopend. O min de stemming te komen werden giste ren al zwijmelde's ge toond aan de gasten, die tegelijk het eenja rig bestaan van Podi um en dus de eenjari ge ondergang van de Qui bus kwamen vie ren. Dat werd heel laat, het was ook zo druk dat Han van der Horst niet toekwam aan het uitspreken van zijn toespraak. En natuurlijk was er mak reel van Geerlings. Schiedam Bij de eerste teke nen van de naderende lente zijn de voorbereidingen voor de Mo lendagen '87 op gang gekomen. Schiedam keert tussen 6 en 10 mei andermaal terug naar het tijdperk dat wind de enige ener giebron was om in feite een hele industrietak de jeneverstoke rijenaan de gang te houden. De molens konden hun werk enkel doen bij de gratie van een stevige bries. Om dat tijdperk had te doen herleven, mogen de straatmuzikanten, die tijdens de Molendagen zingend en spelend door de stad trekken, geen elek trisch versterkte instrumenten gebruiken. De zeilschepen van de 'Bruine Vloot', die in de ha vens afmeren, zullen om dezelf de reden niet op motorkracht binnenvaren. „Het wordt dit keer een historisch en nostal gisch getint feest", vat Jos Gun- neweg, directeur van de Schie damse Molenstichting, de ko mende meidagen samen. Het programma gaat wel heel ver m het nabootsen van de sfeer van toen. Een gebruik waar menige molenaarsleerling slapeloze nachten aan heeft overgehouden, wordt tijdelijk in ere hersteld: het maken van een 'rondje molen'. Alleen zullen nu waaghalzen vrijwillig de toer ondernemen die knechtjes vroe ger, als een soort ontgroening, verplicht werd opgelegd. Met handen en voeten aan de wie ken vastgeklemd, werden zij een slag rond de molen gewenteld. De vrijwilligers staan te trappe len, de molenaars vinden het idee minder geslaagd: het lijkt hen een beetje te veel op een kermisattraktie. Maar er is ook gelegenheid voor meer verheven vertier. Er komt een literaire avond met als the ma de invloed van Schiedam op de Nederlandse letterkunde. Die invloed is niet gering: Constan- tijn Huygens schijnt ooit een ge dichtje te hebben gewijd aan de stad. Andere evenementen tij dens de Molendagen: kolen los sen door het zakkendragersgïlde St. Anthonis, straattoneel, een optreden van de Stoopkes uit Hasselt (de Belgische jenever- stad). De winkeliers van het centrum en de Parkweg zetten een keten van kraampjes op, vier distilleerderijen houden open huis en wie zich wat actie ver wil ontspannen kan mee doen aan de landelijke fietsdag van de ANWB, want die valt dit jaar evenals de Nationale Mo lendag— samen met het Schie damse feest. De meidagen moeten ook het be gin markeren van de wederop bouw van de vijfde en laatste molen. Een bekende Nederlan der wiens naam de organisatie angstvallig geheim houdt omdat zijn komst nog ongewis is, zal het startsein geven voor de restaura tie van de Palmboom. Dat xno- lenstompje aan de Noord vest wordt opgeknapt met geld van particulieren en bedrijven de zelfde geldschieters die het grootste deel van de Molenda gen bekostigen. Gemeentevoor- lichter Theo Reyman omschrijft de Molendagen dankbaar als een 'low-budget feestje' dat dankzij een groot improvisatievermogen toch een klinkend programma kan bieden. Jos Gunneweg, Chris Coppens, Herman Bode, Ruud Pillard en Theo Reyman heffen in de Noord- molen het glas op een geslaagd molenevenement in mei. Rotterdam/Maassluis Doordat de verwachte ont wikkeling van zijn salaris te genviel terwijl hij een net ge kocht huis verbouwde, was een 35-jarige Spijkenisser in financiële problemen geraakt. In plaats van hulp te zoeken sloot de trotse man lening op lening, waardoor de schulden zich snel opstapelden. Zijn 'op lossing' bracht hem gisteren voor de rechtbank, waar hij anderhalf jaar cel tegen zich hoorde eisen. In een uiterste poging om ge zichtverlies te voorkomen, kwam de Spijkenisser op 18 september tot een wanhoopsdaad, zoals hij het zelf noemde. Onder bedrei ging van een luchtdrukpistool pleegde hij een overval op een fi liaal van de "Verenigde Spaar bank in Maassluis. Hij maakte er bijna 26.000 gulden buit Met het geld had hij een deel van de schuld afgelost., en een dure foto-uitrusting gekocht „Die ap paratuur kon ik voordelig kopen en met de winst uit de verkoop had ik ook willen aflossen. Al leen ben ik aan verkopen niet meer toe gekomen", liet de ver- dachte gisteren weten. De ironie van het lot wilde dat hij twee maanden na het misdrijf was ge arresteerd op de Beurs Eigenhan dig, waar juist een foto-expcJsitie van de man werd geopend. Rechtbankpresident mr. M.FJL.M. van der Grinten zette, vooral gezien de fotohobby van de verdachte, nogal wat vraagte kens bij die verklaring. „U leefde aanzienlijk boven uw stand", meende de president „Met de verkoop van het antiek in uw luxueus ingericht huis had een aanzienlijk deel van uw bank- schuld kunnen worden afgelost". Hij haalde een rapport van de re classering aan, waarin de man, die zich door avondstudie had__ weten op te werken tot een be langrijke financiële functie bij een transportbedrijf, een behoor lijke intelligentie werd toege schreven, De rapporteur conclu deerde echter dat hij alles, tot in het krampachtige toe, zelf in de hand wilde houden.. Officier van justitie K. Bezuijen achtte afpersing bewezen. Zij zei de paniekreactie van de Spijke nisser te betwijfelen, omdat hij er vijf maanden over zou hebben nagedacht „Hij vroeg geen hulp en koos niet voor schuldsane ring", aldus de officier, die een onvoorwaardelijke celstraf van achttien maanden eiste. Raadsman mr. E.van Liere meende dat de verdachte al vol doende is gestraft doordat hij ontslag kreeg en een oplossing voor de financiële misère nog niet Ln zicht is. De bank zou in middels beslag hebben gelegd op de hele inboedel van de Spijke nisser. Volgens mr. Van Liere is er geen gevaar voor herhaling en hij pleitte daarom voor een maat schappelijke heropvoeding van de man, die tot de overval een blanco strafblad had. Uitspraak op9 maart Maassluis Oud-wethouder Mees Duïmelaar van Maas sluis, voorzitter van een fo rumdiscussie tussen de lijst trekkers van de drie grote partijen in Zuid-Holland, drukte zich op het slot van de avond nog het meest kernach tig uit. Tot Herman Sizoo, woordvoerder van de actie groep Behoud Lickebaert, zei hij: „U heeft geprobeerd CDA en VVD te overtuigen van uw gelijk om de Blankenburgtun nel niet aan te leggen. Dat is niet gelukt. Die onderdoor gang zal er dus wel komen". De mogelijke aanleg van de Blan kenburgtunnel ten westen van Maassluis zit eraan le komen. Juist dat onderwerp kwam aan de orde tijdens de forumdiscussie in ontmoetingscentrum Konings hof in Maassluis. De discussie trok zeer veel belangstelling. Ini tiatiefnemer, de afdeling Maas sluis van de VVD, toonde zich dan ook zeer ingenomen met de opkomst. Minder te spreken wa ren de bewoners van de veront reinigde wijken in Maassluis en ook de bewoners van de oostwïjk die fel strijden tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel. Zijdelings werd gesproken over de kortingen op de gezondheids zorg en het ouderenbeleid, het milieu en de Blankenburg trok ken de meeste aandacht Ted Jansen (WD), gedeputeerde^ voor ondermeer verkeersaange- legenheden, verklaarde de keuze van zijn partij voor de aanleg van de Blankenburgtunnel: „Bij de keuze voor de Blankenburgtun nel is van doorslaggevende bete kenis voor ons geweest, de sprei ding van het verkeer, de ontslui ting van het westelijk havenge bied en de ontsluiting van Voor- ne-Putten. Ik begrijp best dat de lokale overheid het moeilijk heeft met die keuze, maar is provincie hebben wij een andere verantwoordelijkheid". Het CDA onderstreept bij monde van lijsttrekker Huub van der Meer het standpunt van de WD. „Voor ons is de ontsluiting van Voorne-Putten van levensbe lang", benadrukte de christen democraat nog eens. Alleen de PvdA neemt in deze kwestie een afwijkend standpunt in. „Wij kiezen juist niet voor een spreiding. Wij zeggen: leg wegen aan bij bestaande trajecten. Nu ga je snijden in een recreatiegebied en dat is onze keuze niet", aldus lijsttrekker Hans van der Vlist. Herman Sizoo kon vragen wat hij wilde, Ted Jansen en Huub van der Meer toonden zich niet ge- voelig voor de argumentatie van de actiegroep. „Het gaat om het leefmilieu van onze kinderen", probeerde Herman Sizoo nog. Ted Jansen: „Het is geen gemak kelijke keuze geweest. Maar eens moet je tot een beslissing komen". Sanering Ook de bodemverontreinïgïngs- problematiek kwam uitgebreid aan de orde. De drie partijen zit ten wat betreft dat onderwerp op een lijn: Iedereen verklaarde zich voorstander van een regeling voor vrije woonkeuze en een op timale sanering van de wijk: „Maar we moeten wel reeel blij ven", aldus Hans van der Vlist. „Wij kunnen de minister slechts adviseren. Beslissen over het geld doen wij niet". En Ted Jansen: „Je moet die ver ontreinigde grond ook afvoeren. Het gaat in Maassluis om een half miljoen kubieke meter vervuilde grond. Raak dat maar eens kwijt. Natuurlijk, de grond afgraven is het meest ideaal, maar je moet ook naar het kostenplaatje kij ken, Soms moet je wel isoleren om een sanering mogelijk le ma ken". Voor Willemien Vroegindewij (midden), ombudsvrouwe voor het CDA en voormalig raadslid van Maassluis, was de forum-discussie in ont moetingscentrum Koningshof een weerzien met oude bekenden. Hier praal zij met ondermeer Yvonne de Groot (rechts) en twee andere be langstellenden. Schiedam „Men schijnt in Schiedam niet zo goed op de hoogte te zijn met wat de directe omgeving te bieden heeft", zegt Ad Prins, de Vlaardingse secre taris van de stichting Natuur vriendenhuizen. Hij reageert op een opmerking van Harry van Doom (D66), die verleden week informeerde naar de mogelijk heden voor een kampeerterrein in Schiedam. „Geen ruimte voor", zei wethouder Hafkamp, zonder dat Van Doom enige moeite deed om wel wat terrei nen te noemen. Ad Prins wijst op het kampeer terrein halverwege Schiedam en Delft, dat bij zijn stichting in beheer is. Dat heet De Grutto en het is gevestigd aan Abtswoude 27, in het verlengde van de Kar- reweg. De Grutto bestaat al meer dan twintig jaar „en ik kan niet anders zeggen dan dat het ook in andere delen van het land zeker een goede reputatie ge niet", aldus Prins. Hem lijkt dan ook'een tweede camping in. de buurt niet nodig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1