Kantoorbouw achter station scheelt Oost veel verkeer Overheid kiest voor goedkoopste optie U wilt best belasting betalen, maar niet meer dan nodig. Wij helpen u met handige brochures. IMROiNBS 8AGEIAB 1GHIB1ISOHE CDUB8SÏ 1 HIEUW WflïfRWEG COUiUNT Oude wijken volharden even in 'radiostilte' Krantenbezorger ontdekt brand Toch volle bak voor Di Di's Muziekweek Maassluis: minder belangstelling Harm Woudstra: 'Variant is onbespreekbaar' Parkeermeters worden omgebouwd De Verenigde Spaarbank doet meer. Kon verbroedert Koninginne- laan □WATERWEG WOENSDAG 4 MAART 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: OIO-4343229,4352066, 435D557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De gemeente Schiedam gaat proberen "bedrijven, te interesseren voor kantoorbouw achter het NS-station Schiedam- /Rotterdam-West. Het liefst ziet de gemeente de hele lap grond langs de Parallelweg bebouwd, maar wat er aan parkeer ruimte nodig is, zal ook op die plek moeten worden gerealiseerd. Het gaat om de hele strook achter het station en het laad- station van "de Vuil Afvoer Maatschappij (VAM), vanaf de Overschieseweg tot en met de twee (verdwijnende) sportvel den van Ursus. Twee belangrijke voorwaar den stelt de gemeente. Wat er ook komt, er mag geen extra verkeersdruk ontstaan in Schiedam-Oost. En als er in plaats van kantoren of een ho tel andere bedrïjfsbebouwïng komt, dan mag het geen toon zaal of zoiets zijn waar maar weinig mensen werken, maar dan moet er voldoende werk gelegenheid gegarandeerd zijn. De braakliggende grond ach ter het station zal op verschil lende manieren ontsloten kun nen worden, ten einde Schie dam-Oost te ontlasten. De meest voor de hand liggende route gaat via de Overschiese weg. Hierop kunnen drie tra jecten aansluiten, na de nodige verbeteringen. Volgens drs. Frans Griffioen, adjunct-direc teur van gemeentewerken, is een goede oplossing de verbin ding met het Giessenplein via de Bokelweg, Een alternatief is een verbinding met de Mat- lïngeweg via Galateestraat en Kommiezenlaan; met de her inrichting van de Spaanse Pol der wordt hiermee al rekening gehouden. Een derde mogelijkheid is de route vanaf de s-Gravelandse- weg en de Nieuwpoortweg te verbeteren. Dat zou neerko men op vervanging van de Hulpbrug. Vanaf de Ursus-zij- de zou het gemotoriseerde ver keer gebruik kunnen maken van de fïetstunnel onder de Horvathweg, die in het ver lengde van de Hogenbanweg ligt. Voor voetgangers en fietsers kan een goede bereikbaarheid van het gebied worden verwe zenlijkt door de achterste tun nel onder de perrons door te breken richting Parallelweg. Hierover heeft de gemeente contact opgenomen met de Ne derlandse Spoorwegen. Een doorbraak van de tunnel voor komt dat er omgelopen moet worden. Een tweede voordeel is, dat op die manier het Park Hide-systeem kan worden bewerkstelligd, zonder dat het toch al drukke Schiedam-Oost daaronder lijdt. De voor P R benodigde parkeerruimte komt dus aan de achterzijde van het station. Dat hangt ook samen met in ontwikkeling zijnde— plannen voor het hui dige parkeerterrein tussen Singel, Overschiesedwars- straat, Overschiesestraat en Stationsplein. De ruimte, die daar verloren gaat, kan achter het station worden gecompen seerd. Gegadigden Vorig jaar haakte projectont wikkelaar Castelium af. Met veel tam-tam was aangekon digd dat achter het station het kantoorcomplex Horvath Cen tre zou worden gevestigd, maar Castelium kreeg de fi nancien niet rond, zodat de ge meente met nieuwe gegadig den ging praten, aldus Griffi oen. „Men wil graag aan de gang", zegt hij. Toch, voordat er gebouwd gaat worden, wil de gemeente zo veel mogelijk zekerheid over de totale invulling van het ge bied. De gemeente wil name lijk voorkomen, dat er hoge bebouwing komt nabij de Schie, waardoor het meer oos telijk gelegen gedeelte in de schaduw komt te liggen en minder aantrekkelijk wordt voor het bedrijfsleven. Griffi oen denkt aan een gefaseerde aanpak. Het gaat om een diep gelegen terrein, tussen het spoor en rijksweg 20, en daarom mikt de gemeente op 'opgaande' be bouwing Dat wil zeggen, kan torenflats van vijf tien eta- Bijna een kilometer lang is de strook grond achter het station, waar de gemeente liefst kantoren gebouwd zou zien. ges, waarvan de hoogste delen bij het station en ae lagere langs de rijksweg. Schiedam Ondanks een advertentiecampagne, waarin de gemeente Schiedam twee opbouw werkers vraagt, handha ven de oude wijken de 'radiostilte' met het stads kantoor. De bewonersver enigingen in Oost, West en Zuid willen het over leg met de gemeente, dat rond Kerstmis werd opge schort, pas hervatten als de opbouwwerkers hun door B en W getekende aanstelling op zak hebben. Nog vers in het geheugen ligt een 'geintje' dat B en W de oude wijken in het verleden flikte. Twee door de stichting Si vos voorgedragen opbouw werkers werden toen door het college niet geaccepteerd. Waarom zouden B en W het instituut Ondersteuning Bewo ners (de instantie die in de plaats is gekomen van het Si- vos) niet op dezelfde manier in de kou laten staan? Vrijdagavond gaan bewoners in discussie jnet ambtenaren en gemeenteraadsleden. The ma is de broze en soms zelfs vijandige relatie tussen de Schiedam Dankzij een wak kere krantenbezorger zijn de gevolgen van een brand in de Halleystraat vanmorgen be perkt gebleven tot schade aan het meubilair. De jongen ont dekte de brand in het boven huis een paar minuten na vijf uur. Toen de brandweer arri veerde, was het vuur reeds overgeslagen naar de beneden woning. De oorzaak van de brand yas vermoedelijk een defect aan de gashaard. De be woners van zowel de boven- als de benedenwoning waren niet thuis. Vlaardingen Wekenlang heeft de groep aangekondigd gestaan als Die Dies; bleek het gisteravond ineens te gaan om de Di Dï's, het jonge maar ai snel populair geworden Rot terdamse blondjesduo. Daar keek d'Oude Stoep zelf van op. Het contact was gelegd door Bert, van het Sehiedamse duo Bob Bert, en die had de naam verkeerd doorgegeven. Maar het werd toch nog druk. oude wijken, en het stadskan toor. Aanleiding: het eindeloze geruzie over het opbouwwerk. De bijeenkomst in de Zwarte- waalsestraat lijkt de gelegen heid bij uitstek de strijdbijl te begraven, maar die intentie speelt in het achterhoofd van de bewoners nauwelijks mee. Ze zullen een confrontatie niet uit de weg gaan. „Natuurlijk is een overlegsitu atie gezonder. Het is ook nooit de bedoeling geweest dat we tot Sint Juttemis blijven vol harden in ons zwijgen. Maar het werkt wél: ik hoor van ambtenaren dat de stadsver nieuwing aardig vast begint te lopen. Nog even, en B en W staan weer op de stoep. Ze kunnen toch niet om ons heen". Albert Bons (voorzitter bewo nersvereniging Zuid) drukt zich nog vrij gematigd uit. Aad de Wolf, zijn collega uit Oost, kijkt met onverholen grim migheid uit naar de discussiea vond. „Laat die politieke coiy- feeén nu maar eens haarfijn uitleggen, waarom wij het al jare:, zonder opbouwwerk moeten stellen en wat er schort aan de verhouding tus sen gemeente en bewonersver enigingen. Nee, wij zullen heus niet de lieve jongens gaan uithangen. Wij zijn dikwijls genoeg voor joker gezet". Verongelijkt zwijgen om zijn doel te bereiken, vindt De Wolf 'geen echt leuke metho de'. Tenslotte hoort een bewo nersvereniging op te komen voor de belangen in de buurt, en een bijverschijnsel van mokkend met de armen over elkaar gaan zitten is dat er za ken blijven liggen. Die achter stand moet later weer worden ingehaald. „Maar dat geldt ook voor de gemeente. En die kan geen kant op, als wij piet als tussenpersoon willen dienen". Oost noch Zuid hebben sinds Kerstmis met het stadskantoor gecorrespondeerd, „Het bleef bij een enkel brieije op eisende toon", aldus Albert Bons. Oost beperkte de contacten tot waarnemers sturen naar ver gaderingen van raadscommis sies. In West werd zo nu en dan wel het nummer van het stadskantoor gedraaid,maar dat was volgens woordvoerder Jo Schaap enkel om urgente gevallen af te handelen. In tegenstelling tot Bons en De Wolf hoopt Schaap dat vrijdag in het Zuiderkwartier iets tot stand zal komen dat op ver broedering lijkt. „Je kunt niet zonder praten; hooguit een paar weken". Maar dat praten moet dan wel op voel van ge lijkheid, voegt Schaap eraan toe. „Anders ontstaat er steeds meer een sfeer van vloeken en actie voeren". De belangstelling voorv de Maassluise muziekweek valt dit jaar wat tegen. De deelnemertjes, die wel meespelen, doen hun ui terste best om tot een goede prestatie te komen. Maassluis De muziekweek in Maassluis: een niet meer weg te denken evenement met dirigent/componist Meeuwis Rebel als drijvende kracht. Het optreden van de samen- spelgroep onder zijn leiding en het daaruit voortvloeiende op treden op de slatavond in ont moetingscentrum Koningshof zijn altijd hoogtepunten van de week. Niet alleen uit de stad zelf, maar uit de wijde omgeving trekken kinderen naar Maas sluis om te spelen. „Al valt de belangstelling dit jaar wat te gen", vindt Rebel. „Ik weet niet waaraan dat ligt. Het is heel vreemd. Ik heb twee meisjes, die komen elke dag uit de buurt van Utrecht naar Maassluis. Die vinden het ge woon leuk. Een ander, die komt uit Vlaardingen, zie je na één keer niet meer. Hoe dat komt, ik kan alleen gissen naar de reden". Ondanks de wat tegenvallende belangstelling dit jaar voor de wedstrijd en de samenspel- groep doet Meeuwis Rebel zijn werk met overtuiging: „Aan het repeteren, het samenspe len, beleef ik nog het meeste plezier. Aan de voorstelling op vrijdagavond niet eens zo. Dan kun je er ook niets meer aan doen. Alleen hopen dat .het goed gaat". De leerlingen van de samen- spelgroep leren delen van par tituren. „Niet al te moeilijk. Het moet allemaal binnen een week te leren zijn. Het leren samenspelen, daar gaat het mij om1'. Niet alleen de samenspelgroep is deze week actief in theater De Schuurkerk. De wedstrij den zijn in volle gang. „Ook voor dat onderdeel is wat min der belangstelling dan voor gaande jaren", maakt Meeuwis Rebel duidelijk. „Misschien komt het wel omdat er veel kinderen van buiten Maassluis meedoen, waardoor de jeugd uit de eigen stad het laat afwe ten". Vrijdagavond echter zal ont moetingscentrum Koningshof aan de Uiverlaan ongetwijfeld moeiteloos volstromen als ou ders, familie, vriendjes en vriendinnetjes naar de ver richtingen van de verschillen de muzikanten komen luiste ren. De prijswinnaars worden dan ook bekend gemaakt. Guus Smeets, inspecteur muzi kale vorming, zal de prijzen uitreiken. ve rvolg van voo rpagina Maassluis Het advies, zoals dat door topambte naren van het ministerie is geformuleerd en door gedeputeerde staten van Zuid-Holland is overgeno men, kwam voor de com- missie bodemonderzoek als een .volslagen verrasr sing. „We worden voor voldongen feiten gezet. Een onverteerbare zaak", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commis sie bodemonderzoek. Voor de commissie bodemon derzoek is de beperkte sane- ringsvariant dus onaanvaard baar. „Het is ook in strijd met de gemaakte afspraken", aldus Woudstra. „Een dergelijke be perkte sanering is noch in het belang van de bewoners van* de Steendijkpolder, noch in het belang van de gemeente Maassluis. Het is een surro gaat-oplossing, die nauwelijks een sanering genoemd kan worden". Inmiddels heeft de commissie bodemonderzoek zich in een schrijven gewend tot minister Nijpels. „De nu gekozen vari ant is louter ingegeven door fi nanciële overwegingen. Op geen enkele wijze wordt reke ning gehouden met aspecten als volksgezondheid en milieu- hygiene. Verder worden be paalde conclusies van vergaan de strekking uit 'Het nader onderzoek Steendijkpolder' door DHV genegeerd of on juist geïnterpreteerd", aldus Harm Woudstra. Ook laakt de voorzitter van de commissie bodemonderzoek de houding van de provincie. „Wij vragen ons af welke waarde moet worden gehecht aan participatie van bewoners- groepen in bodemverontreini gingssituaties", aldus een ver ontwaardigde Woudstra. „Wij achten het dubieus niet in het ambtelijk overleg van 23 janu- ari te zijn geïnformeerd over de op handen zijnde opdracht aan DHV". Grote bezwaren In het schrijven aan minister Nijpels maakt de commissie bodemonderzoek duidelijk dat een beperkte sanering de pro blemen alleen maar groter maakt. Harm Woudstra; „Het hamdhaven van de wegen heeft, naast het feit dat daar door lekken ontstaan, grote bezwaren, omdat de infra structuur volledig komt vast te liggen, Elke opbreking van de wegen voor onderhoud bete kent dan opnieuw een sane ring". Volgens Harm Woudstra zal de nu gekozen saneringsvari ant zeer slecht vallen bij de bewoners van de wijk. „Een enorme dwaasheid, dit voor stel. Het rijk kijkt naar het kostenplaatje, maar eerlijk: het kost echt niet veel meer om de hele wijk onderhanden te ne men". Argumant van de overheid is ook dat bij een volledige sane ring de bewoners gebruik moeten maken van wisselwo ningen. „Uitplaatsing is slechts een probleem van huishoude lijke aard en mag sanering met in de weg staan. Het is een probleem waarvoor bij on voldoende wisselwoningen in inter-gemeentelijk overleg op lossingen gevonden kunnen worden voor zover dit niet in dividueel wordt opgelost", stelt Harm WoLidstra, Overigens bestaat er nog steeds geen duidelijkheid over de toestand van de funderin gen in de wijk. De eerste re sultaten van net nader onder zoek naar de gebreken van de zogenaamde vibro-palen zou den begin maart bekend zijn, maar de commissie bodemon derzoek wacht nog steeds op de gegevens. Ook voor Burgemeester Hans van Es, die milieuwethouder Izaak van der Knaap tijdens diens wintersportvakantie ver vangt, kwam het nieuws over de beperkte sanering van de Steendijkpolder als een volsla gen verrassing. „Ik weet niets van een opdracht aan DHV, weet niets van een advies van ambtenaren van het ministe rie. Het allemaal volslagen nieuw voor mij. Het is overi gens niet de eerste keer dat gemeente Maassluis pas ach teraf van bepaalde zaken op de hoogte wordt gesteld. Ik kan nu nog geen standpunt in nemen, ornaat ik de inhoud van de adviezen nog niet weet". Vlaardingen Hier kost het een gulden, daar nog één vijf tig per uur. De parkeertarie ven in de Vlaardingse binnen stad variëren deze week nogal. Voordat alle meters en auto maten op een zelfde uurbedrag zijn afgesteld (één gulden), moet er heel wat aan de mun tjes slikkende apparaten wor den gesleuteld. De ombouw tot het nieuwe, la gere tanef is in volle gang. De invoering van de tweede fase betaald parkeren, die ongeveer 400.000 gulden kost, moet op 15 maart zijn voltooid. In en rond het centrum staan dan driehonderd meters, tweehon derd meer dan voorheen. Al leen binnenstadsbewoners kunnen vanaf die datum nog gratis hun auto stallen. Ten minste, als ze op het stadskan toor een speciaal vignet heb ben gehaald. Het parkeergedrag zal na de 15e merkbaar veranderen. Voor een half uurtje de auto laten staan op het Weeshuis- plein^ is er dan niet meer bij, tenzij de bezoeker van de bin nenstad bereid is voor die der tig minuten drie gulden te be talen. Het Weeshuisplein wordt gereserveerd voor de langparkeerder, die daar uit sluitend tegen dagtarief te recht kan. De kortparkeerder betaalt op alle andere plaatsen één piek per uur. Anders dan vroeger hoeft hij niet van huis te gaan met een zak vol kwartjes; de meters accepteren straks ook guldens. Binnenkort is het weer zover dan moet uw belastingformulier volledig ingevuld en ondertekend de deur uit Maar hoe zit het met de vragen die betrekking hebben op uw bankzaken? Sparen, lenen, beleggen, verzekeren: het komt allemaal aan de orde In de wirwar van vragen kan het gebeuren dat u vooibij gaat aan belangrijke aftrekposten, bijtelposten en vrijstellingen, Waardooru achteraf problemen krijgt of meer belasting betaalt dan nodig is. Om "dit te voorkomen heeft de Verenigde Spaarbank voor u een paar handige brochures gemaakt Boordevol informatie over de fiscale aspecten van uw bank zaken. Deze brochures zijn gratis verkrijgbaar bij alle kanto ren van de Verenigde Spaarbank. verenigde spaarbank INLICHTINGEN- REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM, BOTERSLOOT25. TEL 010-4571911. Vlaardingen Kou ver broedert. De Koninginne laan weet dat sinds medio januari. De extreem lage temperaturen, die het le ven in de flat ontregel den, smeedden de bewo ners tot een hechte een heid. Met dikke truien aan bij een stroomvretend straalkacheltje gezeten, terwijl de cv voluit stond, ontdekten zij een groot gemis: een bewonersveré- niging. Alleen döor een gezamenlijk optreden zouden zij hun huis baas duidelijk kunnen maken dat er in en om de flat een hoop niet deugt. Slechte isola tie, hoge stookkosten en ge brekkig onderhoud van het groen in de omgeving: bewo ner Jan Blankers legde met zijn rondschrijven aan de 356 gezinnen de algemene onge1 noegens genadeloos bloot. De brief van hun medebewo ner, in het dagelijks leven pas toraal werker, sloeg in als een bom. Zeventien Koninginnela- ners woonden de eerste verga dering bij, een dikke maand later telde de vereniging al ruim honderd leden. Contact man Bertus Bongers is niet eens verbaasd over de massale respons. „De flat staat er nu twintig jaar, en al die tijd heb ben de mensen langs elkaar heen geleefd. Je ziet elkaar hooguit in de lift of bij de brie venbus, het contact blijft be perkt tot 'goeiemorgenDan hoor je opeens dat een buur man drie dagen dood in huis heeft gelegen voordat iemand dat ontdekte. Jongens, daar moeten we iets aan doen, denk je. De kou was een prima aan leiding om tot elkaar te ko- De huisbaas, het gemeentelijk woningbedrijf, krijgt eerdaags de resultaten van het overleg in de flat onder ogen. Het zit de Koninginnelaan niet lekker dat er bovenop de hoge ver warmingsnota vaak nog eens een paar honderd gulden moet worden bijbetaald. Maar de leefbaarheid in de flat hangt niet enkel af van financiële kwesties. Voor Bertus Bongers tellen ook de sociale contacten zwaar mee. „Er zijn mensen die uit Apeldoorn naar Vlaar dingen verhuisden en aan de Koninginnelaan terecht kwa men. Ze slaagden er niet ïn een beetje aanspraak te krij gen met de buren. Daar komt nu verandering in: we gaan ook gezellïgheidsavondjes or ganiseren. De flat moet dezelf de sfeer krijgen als zo'n oude buurt, waar je boodschappen voor elkaar doet als er iemand ziek is". De boodschappendienst is slechts één voorbeeld van on derlinge hulpverlening. De be woners van de Koninginne laanJcunnen voortaan ook bij elkaTr aankloppen om een schroevedraaier te lenen of een hamer, om een schilderij tje op te hangen. De 'gereed^ schappendienst' leent desnoods ook mankracht uit'om te hel pen bij lastige karweitjes. Maar de flatbewoners kijken verder dan hun neus lang is. Vlaar- dingen-Holy is tenslotte groter dan de Koninginnelaan. Daar om zoekt de jonge vereniging aansluiting bij andere organi saties in de wijk om met'be hulp van het Siso (Stedelijk-in- stituut „samenlevingsophouw) te werken aan een beter leef klimaat- ''"I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1