Den Uyl loopt vast in Schiedams verkeer EEN GEZONDE NACHTRUST Redactie PvdA-blad wil geen drankadvertenties Reijnhout: doorbreek impasse Sint Jozef 'iiL SP:raad, behoud Het Zwarte Paard VLASRBINES DAGBLAD SCHIEDAM» fiOURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Verdachte van mishandeling aangehouden Kritiek op Hekkelman Landbouwgif doodt honderden karpers Volksgezondheid naar Van Roon Onderzoek Consumentenbond: Geen rollende donder9 Applaus voor Van Lier f verbaast Suurendonk Welles-nietes over erfpacht Westland 19Nu draait op volle toeren Bankpersoneel accepteert vals geld boxsprings en matrassen Dormaël. Voor *t slapen gaan. Schiedam stuurt ambtenaar naar vredescongres WOENSDAG 11 MAART 1987 P Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vfaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam/Hellevoetsluis De HeHevoetse politie heeft een 30-jarige man uit Schie dam aangehouden, die wordt verdacht van zware mishande ling, poging tot doodslag en wederrechtelijke vrijheidsbe roving. De man had ruzie ge- 1 kregen met de vrouw, met wie hij een verhouding had. "Uit woede had hij ziin vrien- 'din afgelopen weekend in haar huis opgesloten en haar -mishandeld. De man bracht haar onder meer brandwon den, oog- en oorletsel toe. 's, Nachts werd de vrouw vast gebonden aan het bed. Deson danks zag ze maandagochtend kans om te ontsnappen. De Schiedammer zal morgen wor- Iden voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. 'Schiedam /Maassluis FvdA- lijsttrekker Hans van der Vlist neemt het de gedeputeerde 'voor milieu, dr.J.W. Hekkel man (CDA), zeer kwalijk dat rdeze de indruk heeft gewekt "dat de PvdA voor een beperk- 'te sanering van de Steendijk- polder in Maassluis is. Hekkel man distantieerde zich maan dagavond in Maassluis van zijn collega-gedeputeerden T.F.J. Jansen (VVD) en"Wan der Vlist, dat de provincie zou hebben afgezien van een-vol ledige sanering van de veront- 'reinigde wijk. „Hekkelman draait de zaken om; dat is heel kwalijk", aldus Van der Vlist. „Kijk, toen Rijnmond nog bestond, hebben we gezegd: laten we een plan maken, waarbij gegarandeerd kan worden dat de woonkwa liteit optimaal wordt. Vervol gens vindt dan de discussie plaats; hoe? Hoe diep graaf je af, en wat? Alleen de tuinen, of ook onder de wegen, waar kahels en leidingen lopen? Nou, dat is in onderzoek. Wij hebben gezegd: saneren moet nog dit jaar plaatsvinden, dat is belangrijk, en als dat kan met een beperkte sanering, met de garantie dat de woon kwaliteit goed wordt, nou, waarom dan niet? Maar: als! fDaar loopt, de discussie nog over, er is nog niet gekozen. -Ook Huub van der Meer, liist- trekker van het CDA, was net daar kennelijk mee eens. En nü doet Hekkelman ineens. alsof hij eigenlijk al meer wil; een volledige sanering. Als hij die indruk wekt, moet ik nog ■zien of hij dat kan waarma ken". Van der Vlist: „Ach, Hekkel man heeft de laatste jaren zo- .véel kritiek gekregen, dat hij nu kennelijk eens iets wou te rugdoen. Die man heeft al drie ;moties van wantrouwen aan _xzijn broek, als je het zo mag ^noemen. De portefeuille mi- £4ieu blijft niet bij hem, als hij al gedeputeerde blijft. Hij is èen volstrekt geïsoleerd be- stuurder, onbereikbaar, zelfs voor zijn eigen mensen". Maasland Landbouwgif uit de Kralingerpolder(tussen Maasland en De Lier) is stellig de oorzaak van de massale vis sterfte, die zich de afgelopen weken in de Oostgaag heeft voorgedaan. Volgens het hoog heemraadschap Delfland wordt het moeilijk de veroor zaker te achterhalen; een on derzoek loopt nog. Machinist A.J, van der Gaag, werkzaam bij het gemaal aan de Oostgaag, heeft tussen de achthonderd en duizend küo dode vis uit het water ge schept. „Gelukkig is daar nu een eind aan gekomen. Je werd er beroerd van, als je die stroom van dode vissen zag". In het Maassluisse districts kantoor, waar men ook op het gemaal aan de Oostgaag toe zicht houdt, heeft de technolo gische dienst aan de hand van monsters vastgesteld dat er meer landbouwgif in het wa ter zat dan normaal. In de Westgaag in de Oude Camp- spolder (ten noorden van rijks weg 20) deed zich geen vis sterfte voor, dus neemt machi nist Van der Gaag aan dat het gif niet uit de Lee kwam, het riviertje waaraan De Lier zijn naam ontleent. De veroorza ker moet daarom in de Kralin gerpolder worden gezocht. „We hebben echter nog geen enkel aanknopingspunt", aldus O. Leemans, woordvoerder van het districtskantoor. De machinist heeft de dode vissen afgeleverd bij de werf van gemeentewerken. Van daar wordt het vrachtje door de Gekro afgevoerd. „Het wa ren voornamelijk karpers", al dus Van der Gaag, „waaron der hele grote. Sommigen wa ren wel zestig zeventig centi meter lang". Het verbaasde de machinist wel, dat de vissterfte vrijwel alleen bij de karpers optrad. „Het viel me op dat er geen paling en slechts een enkel voorntje tussen zat. Misschien zijn die wat sterker". Van der Gaag weet geen andere ver klaring. Vlaardingen De post 'volksgezondheid' in het nieuwe Vlaardingse college gaat naar de CDA-wethouder, die ook al financien en verkeer en vervoer in zijn portefeuille heeft. De enige kandidaat van het CDA voor die post is vastgoed-beheerder en ex-juwelier Chris van Roon. Volksgezondheid moest bij één van de vier wethouders worden ondergebracht, omdat burgemeester Fred van Lier weigerde die politieke taak op zich te nemen. De onder handelaars van PvdA, CDA en VVD wilden Van Lier een zwaardere portefeuille geven, omdat zij besloten hebben vier in plaats van vijf wethouders te benoemen. De vier nieuwe wethouders worden op 1 april geïnstal leerd. Kandidaten zijn Bas Goudriaan en Arij Maarleveld van de PvdA, Chris van Roon (CDA) en Jan Madem (WD). Vlaardingen heeft het dan ruim vier maanden zon der college gesteld. Opvallend verschil in prijzen benzine Socialistisch Schiedam ontving Joop den Uyl in zaal Beatrix met strijdliederen. Schiedam/1 Vlaardingen Rob Suurendonk, voorzitter van de PvdA-afdeling Vlaardingen, is verbaasd dat de achterban luid applaudisseerde voor burge rs meester Fred van Lier, toen deze maandagavond vertelde Stfat hij een politieke parte- feuille weigerde. J Hoewel Suurendonk het he- 1 toog van de burgervader op j zichzelf plausibel vond, ver- j wondert het hem in hoge mate I dat tegenwoordig kennelijk ie- J mand, die iets niet wil, daar- mee waardering oogst. „Je J Vertelt je baas, de gemeente- 1 raad, dat je geen politieke post 1 Wilt, en men vindt dat prach tig. Dat heb ik in de PvdA nog nooit meegemaakt". 1 Suurendonk zei dat gisteren in het Schiedamse café Podium, waar hij samen met provinci aal lijsttrekker Hans van der Vlist een persconferentie hield. Veel burgemeesters van Pvd A-huize azen juist op enige politieke betekenis; in Schie- ^dam bijvoorbeeld heeft Schee- res de belangrijke portefeuille f economie. Suurendonk be grijpt Van Lier, maar had iets r meer pragmatisme van de bur- gemeester wel op prijs gesteld. Schiedam Joop den Uyl heeft gisteren weinig in druk gemaakt in Schiedam. Op een verkiezingsbijeen komst voor de provinciale staten in zaal Beatrix bracht de eens zo bevlogen redenaar het niet verder dan een mat en onsamenhangend betoog. De bejaarde PvdA-leden, voor wie de middag was georgani seerd, luisterden beleefd maar weinig enthousiast naar het opvallend sombere verhaal van de oud-premier. Den Uyl sprak voornamelijk over de internationale politiek, de kernbewapening en de nieuwe machtsverhoudingen in de Sovjet-Unie. De provinciale politiek, waarvoor de kiezers op 18 maart naar de stembus gaan, kwam nauwelijks aan bod. Schiedam Voorwaarts, het partijblad van de PvdA Schie dam, gaat toch advertenties plaatsen. De socialistische Krant (oplage 500 exemplaren) ziet ook na lange discussie geen andere mogelijkheid om de hoge kosten te bestrijden. De redactie wil kost wat kost voorkomen dat partijgenoten de indruk krijgen, dat de PvdA bezig is met een uitver koop van zijn principes. Daar om worden aan toekomstige adverteerders strenge eisen gesteld. Reclame voor alcoho lische dranken maakt geen en kele kans en een advertentie van de Shell zal zonder pardon in de prullenbak belanden. De redactie dreigt onmiddellijk op te stappen, als politiek vijandi ge instellingen in Voorwaarts vaste grond onder de voeten krijgen. Allereerst gaat de PvdA ad verteerders werven in eigen kring. Redacteur Peter Groe- neweg betwijfelt overigens of die campagne veel geld in het laadje zal brengen. „Veel on dernemers zullen we in onze gelederen niet aantreffen, maar een paar moeten er toch wel zijn", schrijft hij in het jongste nummer. Niet-middenstanders van rode komaf- mogen voortaan in Voorwaarts tegen betaling tweedehands spulletjes aanbie den. En 'handelsluidie geen principiële bezwaren hebben tegen 'links adverteren', zijn ook welkom. Mits hun opvat tingen niet strijdig zijn met die van de redactie. „Wat is hij oud geworden, hè", constateerde lijsttrekker Hans van der Vlist enigszins gege neerd. Van der Vlist wist met een praatje over de milieupro blemen in de Randstad het ge hoor meer te boeien dan Den Uyl, die bovendien enige tijd op zich had laten wachten omdat hij was vastgelopen in het Schiedamse eenrichting verkeer. Min of meer op maat gesneden was de toespraak van Miep van Schijndel, die als lid van provinciale staten haarfijn wist te vertellen waarom de bezuinigingen van het kabinet Lubbers funest zijn voor 65- plussers. De aanwezige Schie damse ouderen kregen gaan deweg wel de indruk dat de toekomst er niet al te roos kleurig uitziet. Om de moed er in te houden zong een koor van het Nivon rode strijdliederen. Op een en keling na, zoals afdelingsvoor zitter Hans Verlinde, beleefde de zaal groot vocaal genoegen aan 't bronsgroen eikehout. Bij 'Hoort het rollen van de don der' trad Den Uyl binnen, maar zijn toespraak had niets van een blikseminslag. Schiedam De gemeente zal snel een oplossing moeten vin den voor de impasse, waarin de renovatie van de 213 Sint Jozef-woningen in Schiedam- West verkeert. Dat voorlopig slechts 127 woningen worden opgeknapt, is niet in de haak, vindt D66-raadslid Adri Reijn hout. Die beperkte aanpak staat op gespannen voet met de be schikking van het ministerie, dat voor het hele complex sub sidie (vier miljoen gulden) heeft verleend. Reijnhout vreest dat de resterende 86 woningen uit geldgebrek niet meer aan de beurt zullen ko men. Omdat het ministerie hard nekkig weigert de ontbreken de 800.000 gulden op tafel te leggen (wat in mei '86 al dui delijk was) en omdat de eige naar van de huizen, woning bouwvereniging Schiedam, ook niet over de brug komt, zal dp gemeente stappen moe ten ondernemen. Reijnhout dringt daar op aan in schriftelijke vragen aan B en W. Welke oplossingen hem voor1 ,ogen, staan, laat het raadslid in .bef midden. Het gaat Reijnhout er in de eerste plaats ohv'dat de bewoners ga ranties krijgen- dat alle huizen worden opgeknapt. Die garan tie -wasv,wei-opgenomen in de ministeriële' beschikking, waarvan de .woningbouwver eniging ntris afgeweken. Maassluis De werkgroep Maassluis van de Consu mentenbond heeft tijdens een bliksemonderzoek naar de benzineprijzen in Maassluis, Maasland en Maasdijk grote verschillen geconstateerd. In totaal onderzochten de vrijwilligers van de werkgroep de prijzen bij 16 ben zinepompen. Het goedkoopst bleek in het dieselbenzine en autogas wa- weekeinde van 21 en 22 febru- ren er vrijwel niet. ari de benzine bij de zoge- Overigens is de werkgroep naamde witte pompen in de Maassluis van de Consumen- drie gemeenten. Daar werd tenbond van plan om meer on- voor een liter superbenzïne derzoek te doen naar prijsver- 1,53 betaald. Het duurst is de schillen in Maassluis. „We wi- automobilist uit in Maassluis len nu de prijzen van levens bij de BP-pomp van autobe- middelen gaan vergelijken. Ik drijf Van der Hoeven aan de Marelstraat 1,65 per liter) en de Mobil aan de Westlandse- weg {f 1,61 per liter). Bij de overige pompen werd gemid deld 1,55 voor een liter su perbenzïne betaald. 7,Opvallende verschillen", al dus H. Kraak van de werk groep. „Als de consument een beetje bewust is, dan kan er in de regio best goedkoop benzi ne gekocht worden. De witte pompen zijn het goedkoopst denk dat daar ook heel opval lende resultaten uit naar vo ren komen", aldus Kraak. De leden van de werkgroep kunnen volgens Kraak best wat meer steun gebruiken- De groep van tien vrijwilligers is, momenteel te klein voor groots opgezette onderzoeken. „Maar zulke onderzoeken zijn wel in het belang van de con sument", stelt Kraak. Wie meer wil weten over de werk groep, kan contact opnemen Dat was voor ons geen verras- met H. Kraak, Van Mieris- sing De werkgroep heeft wel ge constateerd dat in het westen van het land de benzine duur der is dan in de rest van Ne derland. Kraak: „In het oosten kostte een liter benzine slechts 1,46. En dat was niet eens bij een yitte pomp". Het onderzoek bij de benzine pompen was onderdeel van een landelijk onderzoek van de Consumentenbond naar de prijzen van benzine. Alle gege vens worden momenteel ver zameld en in een onderzoek verwerkt. Ook de verschillen bij de nor male benzine waren opval lend. Het goedkoopste tarief per liter was 1,47 en het duurste dat door de onderzoe kers werd geconstateerd was 1,60 per liter. Verschillen in plein 3 in Maassluis, telefoon (01899) 14282. Schiedam De Schiedamse gemeenteraad gaat een discus sie over de herziening van de erfpacht nog steeds uit de weg. Door beroepsschriften van acht bewoners uit de Boten - buurt niet ontvankelijk te ver klaren laat de raad de bevol king, die toch recht heeft op duidelijkheid, in de kou staan. In de raad bestookte Adri Reijnhout (D66) Ben W gister avond met juridische argu menten, waarom de protesten uit Woud hoek tegen verho ging van de erfpacht wel voor een uitspraak in aanmerking komen. Het debat draaide uit op een nietes-welles-spelletje tussen Reijnhout en PvdA- fractievoorzitter Gé Brouwer. Deze deed de zaak af als een verschil in opvatting over de uitleg van een artikel uit de erfpachtvoorwaarden van 1906. Reijnhout blijft het kwalijk vinden dat een geheime nota over de erfpachtpolitiek al maanden in de PvdA-fractie circuleert, zonder dat de overi ge partijen er inzage in krij gen. „Ik verwacht het stuk nu binnen een week in huis", eis te Reijnhout. Komt het college niet snel met de nota op de proppen, dan zal D66 een initi atiefvoorstel over de erfpacht tarieven indienen. De partij wil daarin afrekenen met het automatisme, dat ,de vijfjaarlijkse verhoging via het indexcijfer wordt geregeld. Die methode voldoet volgens Reijnhout niet meer, omdat de grondprijs zich los daarvan ontwikkelt. De Botenbuurt on dervindt daarvan de nadelen: daar is de erfpacht met gemid deld zo'n 15 procent verhoogd. 's-Gravenzande De voorbereidingen op de jaarlijks terugkerende ten toonstelling Westland- 19Nu zijn volop'aan de gang. Kinderen maken werkstukken en honderd jarigen krijgen bloemen. Ruim zeshonderd scholie ren uit het Westland en omgeving hebben 22 crea tieve werkstukken ge maakt voor de bloemen- e n groente nten toonstel - ling. De eerste prijs gaat naar dertig leerlingen van groep zeven van de Ds.W.E. den Hertogschool uit Den Haag. Achttien leerlingen van LOM- schooi Het Kompas uit Maassluis krijgen van de jury de tweede prijs. Het werkstuk van groep zes van de Rehobotschool uit Naaldwijk was goed voor de derde prijs. Vlaardingen In "Vlaardin gen is de eerste vervalsing van een bankbiljet van vijftig gul den opgedoken. Het gaat om een vervalsing die zo goed is gemaakt, dat zelfs personeel van de ABN-bank het biljet „niet van, echt kon onderschei den. Bij een kascontrole in het fi3i- aal van de ABN in winkelcen trum De Loper werd het valse briefje van vijftig deze week plotseling aangetroffen. „Het is alleen als een vervalsing te herkennen als je het tussen een stapeltje echte vijftigjes legt", aldus de bedrijfsleider. 'ADVERTENTIE Deze boxspnngkombinatie met een bijbehorend scharnierend matras, geeft U een komfortabele en gezonde nachtrust. Zowel het hoofd- als voeteinde zijn volautomatisch verstelbaar. Voor een sfeervolle aan Weding van uw slaapkamer kunt U kiezen uit een aantal bijpassende accessoires: spreien, poefs, sierkussens, sluimerrollen en schemerlampen. Vraag naar meer informatie over de uitgebreide Zevenslaperkollektie. SLAAPKAMERS LeWirdofp: Winkelcentrum WinkelftOf, iel 071 - 414502 (150 meier vanaf 't Meubel- plein) Rotterdam: Coolsngel 53. ld' 0i0 - 4114767 Utr»cht:Zeelan1taan27. Meubel- canlrum Kanaleneiland, lel 030-883004 Zaitf: Voorheuvel 41, tel 03404 -160 55 Vwnendaal: Markt 9. lel 08385 -10263 Ammtoort: Kamp 61tel 033 - 723770 Gemeentewerken pleegt vernielingen in herberg Vlaardingen'De Socia- listiese Partij (SP) komt vanavond in de gemeente raad met een initiatief voorstel om de voormalige herberg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk voor sloop te behoeden. Vol gens fractievoorzitter Remi Poppe „zat de sleu tel al in het contactslot van de bulldozer", toen hij vorige week maandag zijn voorstel aankondigde bij burgemeester en wethou ders. Omwonenden heb ben inmiddels geprotes teerd tegen de sloop van het pand, dat volgens een gemeentelijke nota tot de karakteristieke objecten in Vlaardingen behoort. "Uit rapporten^ die de commis sie restauratiepenning van de historische vereniging en Vlaardinger Reinard Maarle veld door bouwkundigen lie ten maken, blijkt dat de pan den aan de Korte Dijk vrij eenvoudig zijn te restaureren. Maarleveld wil het zeventien de eeuwse pand kopen en ver bouwen om er vervolgens te gaan wonen. „Ik ben daartoe bereid en in. staat", zegt Maar leveld. De commissie restauratiepen- nTng had zelf al geconstateerd dat .de bouwkundige staat van de "voormalige herberg niet slecht was, maar vond een on afhankelijk onderzoek op zijn plaats. Omdat de gemeente aan dat verzoek geen gehoor gaf, heeft de commissie zelf opdracht gegeven tot zo'n on derzoek. De panden „dienen op korte termijn in aanmer king te komen voer restaura tie, om verder verval te voor komen", zo staat in het rap port van adviesbureau Groe nendijk en Poot uit Rotter dam. De afdeling onderhoud getrou wen van gemeentewerken heeft in opdracht van burge meester en wethouders alvast een handje meegeholpen om het verval van de panden te bespoedigen. In Het Zwarte Paard werden vloer, plafond en trap gesloopt. „Een merk waardige opvatting van onder houd", vindt Remi Poppe. De gemeente liet de vernielingen plegen om eventuele krakers af te schrikken. „Het moet paranofa'van de ge meente zijn, een soort achter volgingswaanzin, dat idee dat wij van plan zouden zijn Het Zwarte Paard te kraken", zegt Kees Jan Hart van de commis sie restauratiepenning. De ar cheologische werkgroep Helï- nium mag alleen onderzoek doen in het pand, als er een gemeenteambtenaar aanwezig is, „Alsof die mensen de deur open zouden laten voor kra kers", schampert ing, Bert van Bommel. Voordat Poppe zijn initiatief voorstel indient, doet voorzit ter Klaas van Netten van de historische vereniging nog een beroep op de gemeenteraad om niet tot sloop over te gaart Poppe wijst in zijn voorstel op het historisch karakter van de bebouwing van de Korte Dijk. Ook financieel zou behoud van Het Zwarte Paard voorde.- lig zijn. „De panden verkeren alleen ogenschijnlijk in have loze toestand", meent de SP'er. Zie verder pagina 19 Schiedam Schiedam neemt op 22 en 23 mei wel deel aan de conferentie van kernwa- penvHje gemeenten in Delft, maar zal geen. politieke kop stukken afvaardigen. Schie dam laat zich vertegenwoordi gen door Arend Noordzij, chef algemene bestuurlijke zaken op het stadskantoor. Dat B en W een ambtenaar naar de conferentie sturen en zelf thuisblijven, vindt de CPN niet erg geslaagd. Waarom kan er geen wethouder naar toe, vroeg de communist Ulferd Bruseker deze week in de. ge meenteraad. „Omdat het colier ge niet overal tegelijk -kan "zijn", hield burgemeester Rei- nïer Scheeres de boot at,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1