Defensie geeft bos eindelijk uit handen 'Begrotingsdebat saaie opsomming' orde adkamer SP: wij gebruiken geen spuitbussen liaiilli OAIÜAI 1GH10A1SGKI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam doet kwalijke producten in de ban 5IER/-VRIND ALERIE ^Industriebond ^bundelt .krachten Oefenruimte Ambrosius 'Ben ik hier wel goed?' Controle Bouwvakker IS spoor bijster s„?H'eo Secretarie gesloten 'Draaiboek voor saneringsplan' 'Vloerkunst van puur natuur in onverwoestbare klasse'!!!1 miljoenen grindjes maten een vloer uit "duizenden": de siergrindvloer' Brand m keuken WATERWEG DONDERDAG 12 MAART 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teleloon: 010-4343220, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Op een op schaal nagebauwd fabrieksterrein volgde minister Nijpels met een video cameraatje het reinigingsprocedé van de NBM. Schiedam Schiedam gaat de consument wijzen op de kwa- - lijke gevolgen van sommige stóffen voor het milieu. Omdat de landelijke overheid aarzelt met een voorlichtingscampag ne, heeft wethouder Chris Zij develd op plaatselijke niveau ,.h'et heft in handen genomen. Verf, batterijen en olie zijn het mikpunt van de Schiedamse speerpuntactie, die binnenkort van start gaat met publicaties in het gemeentelijk blad 't 'Stadserf. Zijdeveld kondigde dit giste ren aan bij de ingebruikname van de grondreinigingsinstal- latie van de NBM. De fabriek aan de Nieuwe Waterweg- straat, waar de 140.000 ton gif grond van het GTB-terrein wordt schoongemaakt, is vol gens Zijdeveld een voorbeeld van milieuzorg achteraf. „Het zou beter zijn als we probeer den de vergiftiging van lucht, water en bodem te voorko men. Anders blijft het dweilen met de kraan open", aldus de wethouder voor milieuzaken. Voor de producten waarover Zijdeveld de banvloek heeft uitgesproken bestaan goede al ternatieven. Zo zijn er oplaad bare batterijen in de handel die niet na eenmalig gebruik 5n de vuilnisbak belanden en worden in Duitsland verfsoor ten gemaakt zonder toevoe ging van synthetische midde len. jMaar de Schiedamse actie laat 1 het niet bij het aanprijzen van i Milieuvriendelijke 1 waren. ■Desnoods neemt Zijdeveld zijn toevlucht tot drastische midde len. Zo overweegt hij een boy cot tegen handelaren, die wei geren afgewerkte olie terug te nemen. „We dienen de bevol king hoe dan ook duidelijk te maken dat die een wezenlijke bijdrage kan leveren aan een Schoon milieu. Dat is een zaak van levensbelang". Minister Ed Nijpels (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu) die de reinigingsfa- ,briek van de NBM in gebruik -stelde, ging niet in op Zijde- ..velds verwijt dat de overheid een veel te afwachtend beleid voert. Toch vond de Schie damse wethouder een autori teit aan zijn kant: Wil Albeda, de voormalig minister van so ciale zaken en werkgelegen heid. Albeda is tot de conclusie .gekomen dat de koers yan het "milieubeheer drastisch moet worden omgegooid. „De be scherming van de onze na tuurlijke omgeving moet zo vanzelfsprekend worden, datv daar al bij de productie reke-v ning mee wordt gehouden". Schiedam Het landelijk be- ■jrsfuur van de Industriebond- FNV gaat akkoord met een bundeling van de vakbonds- Krachten in de regio Nieuwe «jt Waterweg-Noord. Er komt 3 voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis één afdeling van )jf*de Industriebond, als althans ook de leden daar goedkeuring 4^aan hechten. Het komt ter sprake op de vergadering van 26 maart, als ook afgevaardig den naar de districts- en de bondsraad worden gekozen. De opvolging van voorzitter 'Jaap Eijkeboom komt in april aan de orde. Op woensdag 18 maart ont vangt de Industriebond-FNV in., het onderkomen, aan de Stadhouderslaan in Schiedam de directie van het GAK. Di recteuren W. van de Geest en 3. van Bussel zullen toespra ken houden over de 'afschaf fing' van de wao. Namens de bond spreekt Henk Klein Overmeen. Schiedam De Schiedamse harmonie Ambrosius is het ge lukt om een nieuwe oefen- ruimte te vinden. Voortaan wordt gerepeteerd in een een van de zalen die behoren bij de kerk St. Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan. Momen- teel zijn de leden van de har- tlmonie druk in de weer om stukken ïn - te studeren voor het koffieconcert in het Passa ge^ eater op zondag 5 apriL Schiedam De basis school aan het Frans Hals plein heet sinds kort De Kring, maar op de stem- kaart worden de omwo nenden uitgenodigd vol gende week woensdag hun stem voor provinciale sta ten uit te brengen in de Jan Ligthartschool. De mensen, die de twee stem lokalen bemannen, zullen waarschijnlijk heel wat vragen krijgen of de stem biljetten dan wel geldig zijn. Bij D66-raadslid Adri Reijnhout, die ertegenover woont aan de Van Ostade- Jaan, lopen inwoners van Schiedam-West de deur plat om te vragen of ze nu wel in De Kring moeten wezen. Dat is inderdaad het geval. De kaart, die men in de bus gekregen heeft en die men moet meenemen, be vat weliswaar een onjuiste plaats. Maar op het stem biljet, waarop een vakje rood kan worden gemaakt, ontbreekt elk adres, zodat daar niets ongeldigs aan is. iiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiHiiiimiuiiimiiiiiiiiHiini! Schiedam Bij een snelheids controle op de Rotterdamse- dïjk heeft de politie vijftig pro cessen verbaal opgemaakt Eén automobilist kan een fikse bekeuring tegemoet zien. Hij reed 104, terwijl daar 50 is toe gestaan. IIIIIIIIIillllllllillIIIIIIIIlIIlllHtlllllltlllllllllllll iiitiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiitiiiiNiiiiHiiiuimi liiiiiiiiimmiiiniii liiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiui Schiedam/Vlaardingen Op een flink aantal woningen in de Schiedamse binnenstad heeft iemand met een spuitbus de afkorting SP aangebracht hetgeen Remi Poppe, aan voerder van de Socialistiese Partij in Vlaardingen, veel boze reacties heeft opgeleverd. „Ik ben bijvoorbeeld gebeld door iemand die met ons sym pathiseert, maar die zich hier terecht vreselijk kwaad over maakt", zegt Poppe. „Maar bij ons hoeven de daders niet te worden gezocht. Wij gebruiken degelijk verkiezingsmateri aal, onze affiches hangen alleen op plaatsen waar het mag, want wij weten dat wild plakken of spuiten negatieve re acties oplevert, dus duidelijk anti-reclame is". De afkorting SP prijkt op gevels aan het Oude Kerkhof, de Baan en de Gedempte Baansloot Poppe houdt rekening met de mogelijkheid, dat de teksten zijn gespoten 'door een sympathisant van de SP, die niet precies weet wat de SP eigenlijk is'. Maar ook kan het zijn dat iemand te kwader trouw is en op die manier de SP in een vervelend daglicht wil stellen, aldus Poppe. Hij heeft de gemeente Schiedam gevraagd, of de leuzen verwijderd kunnen worden. De SP, met vijf zetels vertegenwoordigd in de Vlaardingse raad, gaat proberen ook in Schiedam en Maassluis afdelin gen van de grond te krijgen. De partij heeft leden gewor ven in wijk Nieuwland en brengt het blad De Rode Tribu ne aan de man. „Maar spuiten doen we niet", aldus Poppe, die ook als kunstschilder een meer serieuze benadering van het publiek nastreeft. Maassluis Het militaire deel van het Staelduinse Bos wordt dinsdag for meel overgedragen aan stichting Het Zuidhol lands Landschap. Gedepu teerde Joop Borgman ont hult een bord, nadat staatssecretaris Jan van Houwelingen officieel van het bos afstand heeft ge daan. Dat gebeurt om drie uur 's middags in d'Oude Koestal, het bezoekerscentrum in het westelijk deel van het bos. Daar spreekt burgemeester J. Ekkers van 's-Gravenzande, die ook voorzitter is van de vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos. Uiteraard houdt Roorda van Eysinga, voorzitter van Het Zuidhol lands Landschap, eveneens een toespraakje. Met dit alles komt, na veertig jaar, een eind aan het verbod om in het oostelijk deel van het Staelduinse Bos te wande len. Tot vorig jaar had het mi nisterie van defensie het bos in gebruik als munitiedepöt. Bunkers en magazijnen, die nog in het bos staan, zullen daar nog lang aan herinneren. Mogelijk worden de hunkers gebruikt om er vleermuizen ïn te houden. Die dieren komen er nu reeds voor. De verhuizing van de munitie naar Wassenaar heeft acht miljoen gulden gekost, waar van het rijk er zeven betaalde, de provincie een half miljoen en 's-Gravenzande een kwart. De omliggende gemeenten hoestten de rest op. Maassluis besloot dinsdagavond 33.000 gulden beschikbaar te stellen, Doek valt over Zwarte Paard Vlaardingen De vele protesten ten spijt heeft de Vlaardingse gemeenteraad gister avond besloten, de voormalige herberg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk te slopen. WD stuurt wel 'n ansichtje Schiedam Siem Rosman, „Nu wordt er bij de begro- fractievoorzitter van het CDA, tingsbehandeling een hele wil voortaan bij elke begro- avond gespendeerd om al die tingsbehandeling een half uur inspraak voor het publiek bij de gemeenteraad. De raadsle den van klein links, PSP/PPR, CPN en D66, steu nen zijn idee, maar niet de ge dachten die Rosman hieraan vastkoppelt, namelijk het van tevoren publiceren van de be schouwingen van alle fracties in kranten of 't Stadserf (dat laatste is het huis-aan-huis- bulletin van de gemeente). verhalen van de fracties de re vue te laten passeren. Dat trekt weinig publiek, die saaie opsomming aldus Rosman. Daar was WD'er Gerard Ver- hulsdonk het helemaal niet mee eens. „Als ik mijn be schouwing op papier moet zet ten, krijgen ze van de VVD al leen een ansichtkaart. Je kunt elkaar wat opjutten tijdens de begrotingsbehandeling. Maar als het op papier komt, kun je Baderie Van der Moezel voor: badkamermeubelen, sanitair, scheidingswanden, tegels, baden en douchebakken. Van kraanleertje tot komplete badkamer. Van ontwerpen tot installeren. niet improviseren. Juist dan wordt ons verhaal een saaie boel". Voor Adri Reijnhout (D66) zou schriftelijke informatie aan kranten toesturen meer gaan lijken op een cursu# van het LOI: gortdroog. Ook PvdA-leider Gé Brouwer uitte zijn bezwaren tegen een schriftelijke briefwisseling in de pers, ter voorbereiding van. de begrotingsmarathon. „Ik vind dat de begrotingsbehan deling in twee dagen, dus één termijn, afgehandeld zou moe ten zijn. Juist het eerste deel, waarin de partijen hun ajge- men beschouwingen voorle zen, vind ik voor het publiek het meest interessant. Daarna, ■als er meer op details wordt ingegaan en onderling wordt gekissebist, is het alleen voor insiders nog leuk". Het voorstel van Rosman vond hij ambtelijk. „Met alle respect voor de ambtenarij, dit is niet erg boeiend". Siem Rosman sputterde nog wat tegen: „Ook in gemeenten als Ermelo, met 38.000 inwo ners, wordt dit voorstel toege past. Iedere burger leest daar in de krant wat de algemene richtlijnen van politieke partij en voor het komend jaar zijn. Zo wist ik in enkele ogenblik ken wat er in die stad speel de", aldus.de CD A-fractielei der. i', Alle voorzitters zullen in de fractie van hun eigen politieke partij nader uitspitten, wat de voorkeur verdient om de be grotingsbehandeling het ko mend jaar voor het publiek wat draaglijker te maken. Het startsein voor de opknap beurt. in de tent speelt het senio renorkest Für Qise. Vlaardingen Onze bouw vakkers zullen herschoold moeten worden, veronderstel de directeur Kees Bokx van de Schiedamse aannemer SSN, deelnemer in de Bouwcombi natie Vlaardingen. Drie kleme bedrijfjes uit die combinatie begonnen gisteren met de op knapbeurt van 176 woningen aan de Van Beethovensingel. Architect J.G. Treurniet heeft zich bij het maken van zijn plannen laten inspireren door Für Elise, een werkje van Van Beethoven. Vandaar dat Bokx van bijscholing sprak. Want hij was 'het spoor een beetje bijster, als eenvoudig bouwer'. Wat muziek met architectuur te maken had ontging hem een beetje. Opdrachtgever het gemeente lijk woningbedrijf hield aan het plan van Treurniet in elk geval een gezellige opening over. Dirigent Johan van den Berg schreef voor het geweste lijk seniorenorkest een spe ciaal arrangement van Für Elise. Dat werd in een tent op de hoek van de Bachstraat ten gehore gebracht, toen wethou der Bas Goudriaan en bewoon ster Anneke Bussink het start sein gaven voor de opknap beurt. Maassluis In verband met de verkiezingen vöor de pro vinciale staten is de gemeente secretarie van Maassluis woensdag 18 maart voor het publiek gesloten. De VW is van 8.00 uur tot 17.00 uur open en bij de afdeling burgerlijke stand kan het publiek alleen terecht voor aangifte van ge boorte en overlijden tussen 9.00 uur en 12.00 uur. In de avonduren is het perso- neelsrestaurant geopend voor belangstellenden die kennis willen nemen van de uitslag van de verkiezingen. Voorstellen van SP en SGP/RPF/GPV, om ten min ste eerst eens serieus met kan didaat-koper Reinard Maarle- veld te gaan praten, werden vierkant van tafel geschoven. Op rapporten van bouwkundi gen, die beweren dat het pand te redden is, gingen de voor standers van sloop niet in. „Sorry, maar 't is kuis- en kuisverrot. Restauratie is ge woon niet op te brengen", vond wethouder Bas Goudri aan. Het sloopbesluit was al geval len. Maar na protesten van de historische vereniging gaf SP'er Remi Poppe de raad een herkansing door een initiatief voorstel in te dienen. 'Het be sluit tot slopen is voor een deel op verkeerde gronden geno men. Behoud Het Zwarte Paard', was de strekking van dat voorstel. Een plan dat al leen bij WD, SGP en PSP in goede aarde viel. „Het is te duur, het kan niet", conclu deerde Poppe cynisch na beto gen van de PvdA'ers drs. Bert Kandel en de wethouders Bas Goudriaan en Arij Maarleveld. Alle partijen zaten vol goede voornemens: in het vervolg moest er maar vaker met de historische vereniging worden gesproken en er moesten prio riteiten worden gesteld voor het behoud van waardevolle panden. Maar voor Het Zwarte Paard komen die voornemens te laat. Want of die oude her berg nou zo waardevol was, dat wensten PvdA, CDA, D66 en WD'er Jaap Bamauw te betwijfelen. „Wij hebben dat Zwarte Schaap, of Zwarte Paard of hoe ie het noemen wilt bekeken zei CDA'er Henk van der Linden. „En het is goed geld naar kwaad geld gooien, als je dat gaat opknap pen. Het is gewoon vreselijk duur". Goudriaan schatte dat restau ratie door een aannemer een half miljoen gulden of meer zou kosten. Waar hij die ken nis vandaan haalde werd niet duidelijk. En hoe Poppe ook betoogde dat Reinard Maarle veld het op eigen houtje wilde opknappen, het maakte voor PvdA, CDA en D66 geen ver schil. ,JBij een rot gebit zet je toch ook geen kronen op de brokkelige tandjes", vroeg drs. Kandel rethorisch. En Wil van Rijn (D66) kwam tot de con clusie, „dat wij helaas niet an ders kunnen dan uit financiële overwegingen voor de afbraak van Het Zwarte Paard stem men". Het pleidooi van Poppe dat de panden aan de Korte Dijk een typisch beeld van het ver leden geven, dat je mensen dat verleden niet kunt afnemen, dat de raad geen onbezonnen besluiten moet nemen vond geen gehoor. „Niemand heeft kritiek gegeven op de rappor ten van deskundigen", merkte de SP'er op. „Daar durft men kennelijk zijn vingers niet aan te branden". Poppe kon zich niet 'Voorstellen, dat de ge meente ruim drie ton had be taald om 'zo'n afgrijselijke bouwval' te kopen. Maar Bas Goudriaan hield vol, dat dat toch echt zo was. Cor de Jonge (RPF) probeerde met een motie nog de slopers weg te houden, totdat er een gesprek met Reinard Maarle veld of andere kandidaat ko pers zou zijn geweest. Maar die motie kreeg nauwelijks enige steun. „Er is tot nu toe niet één serieuze kandidaat ge weest", zei Goudriaan. De kandidaat zat op de publieke tribune en hoorde het aan. „Men wil wel, maar wel voor een dubbeltje op de eerste rij zitten", smaalde de wethouder. „Je hoeft de deur van het pand maar open te doen en je loopt gillend weg". Waarop de meerderheid van de raad ook het voorstel van Poppe weg stemde, En daarmee was het lot van Het Zwarte Paard be zegeld. maar tevreden waren de frac ties niet. Vooral Leen de Zeeuw (VVD) vond het duur. .Het doel is bereikt. Na zestien' jaar onderhandelen zal het munitiedepot verdwijnen. Maar hoe kan nu eerst gespro ken worden over een bijdrage van 5000 gulden en later, zon der de raad vooraf in te lich ten, over een bedrag van 33.000 gulden? In januari 1986 is met gedeputeerde Borgman overeenstemming bereikt. En bijna een jaar later krijgen wij dit voorstel onder ogen Meer geld mag het bos van cfe liberalen niet gaan kosten. Wethouder Izaak van der Knaap zei dat het 'zwart op wit' om een eenmalige bijdra ge gaat. En een en ander heeft zolang geduurd, omdat' andere gemeenten niet over de brug kwamen. De wethouder zei trouwens in november al, bij de algemene beschouwingen, het bedrag van 33 mille te hebben genoemd, maar kenne lijk was dat de VVD ontgaan. Momenteel is iedere bezoeker verplicht een kaartje te kopen. Robert Punt (PvdA) wil van die verplichting af. „Een be drag van 33.000 gulden is niet te verwaarlozen. Dan moet de bevolking ook gratis het bos kunnen betreden". De ge meenteraad van 's-Gravenzan- de deelt die mening. Van der Knaap wil daar echter niets van weten: „Er is veel geld no dig om een bos in optimale staat te houden. Dat geld komt binnen door de kaartverkoop'. De leden van de vereniging Vrienden van het Staalduinse Bos brengen ook veel geld in. Als je moet betalen, is de kans op vernielingen minder. Stel je het bos voor iedereen toegan kelijk, dan is dat vragen om moeilijkheden". Hekkelman doet toezegging: Maassluis De sanering van de met gifgrond verontreinig de Steendijkpolder mag niet vastlopen op het ongerief dat de bewoners zullen hebben bij de noodzakelijke huishoudelij ke maatregelen, zoals bijvoor beeld een tijdelijk uitplaatsing. Dat heeft gedeputeerde J. Hekkelman na spoedberaad op het provinciehuis met verte genwoordigers van de ge meente Maassluis en de com missie bodemonderzoek toege zegd. Tijdens het overleg, op ver zoek v=n de commissie bodem onderzoek, heeft Harm Woud stra gepleit voor een tot in de kleinste details uitgewerkt draaiboek. „Dan kom je ten minste niet voor verrassingen te staan. Ook Hekkelman be greep dat Wij hebben al gerui me tijd geleden op eigen initia tief een draaiboek gemaakt. Nooit is erover gepsproken", aldus Woudstra. „Nu gaat dat gelukkig wel gebeuren". Het grootste probleem bij de sanering van de woonwijk-is het gebrek aan wïsselwonin- gen. Woudstra: „Maassluis kan ongeveer vijftig woningen vrijmaken. Niet iedereen zal gebruik maken van de wissel woningen. Sommige bewoners zullen zelf voor een oplossing zorgen. Is er echter een tekort, dan zal ook een beroep gedaan moeten worden op de buurge meenten Vlaardingen en Schiedam. Ook daarover ïs al van gedachten gewisseld". De gesprekspartners tijdens het overleg van gisteren wa ren unaniem van mening, dat bij het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM) gepleit moet worden voor een optima le sanering. Dus ook het reini gen van de verontreinigde grond onder de wegen. in "DE SIERGRINO GALERIE" vindt u HET NIEUWE WOONCOMFORT de siergrindvloer Is de sierlijke, moderne, onderhoudsarme, alternatieve en naadloze vloer voor een leder die de nadelen van tapijt, parket, kurk of plavuizen kent.... of wil combineren! Westhavenkade 26 3131 KC Vlaardingen 1 Tel. 010-4359096 geopend dagelijks van 13.00 - 17,00 uur zaterdags van 10.00 - 16.00 en de koopavond Schiedam In een woning aan de Stadhouders laan is vannacht om twee uur enorme rook- en xoetschade ont staan. De bewo ner was verge ten dat hij een frituurpan op het gas had staan. De man bluste het vuur zelf, zodat voor de brandweer weinig anders over bleef dan te constateren dat de keuken aan een grondi ge opknapbeurt toe is. 'TX

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1