SPORT van Bejaardenhuizen kunneii meerzorg amper betalen Sponsors SVV bundelen zich De Bruin moet de kar trekken tussen kunst en kitsch VAN LADENKAST TOT WANDKAST Stichting Wil inzicht inoni Spreekstoel raadszaal moet terug W esp vernieuwd en vaker open Aids-voorlichting Oschner vervangt Nol Verhoeff; twee jaar DWS u Rotterdams Nieuwsblad vrijdag /RW/ 13 maart 1987 Maassluis Het experiment krijgt een vervolg. De eerste door D66-afdeling Maassluis jlgehouden huiskamerdiscussie blonk weliswaar uit door het aantal afzeggingen, de avond Jzelf was er niét minder boei- |^end door. (Drs. Frank Dragtenstein sprak over de geschiedenis van Suriname en betrok er di-. reet de actuele situatie bij. Een avond in informele sfeer. Ge- woon thuis bij een van de le den van de partij: de familie Van Dijk. „Als kleine partij val je net tussen walen schip", stélde gemeenteraadslid Jan Storm- „Een politiek café trekt te; weinig mensen. Daarom een discussie in de huiskamer. Op deze manier kun je op een ongedwongen manier kennis nemen van standpunten, zon- der direct een standpunt of rtiening te formuleren". Wat dat betreft had D66 een gou- den greep gedaan met Frank Dragtenstein. Na een boeiende inleiding over de geschiedenis van Suriname spitste de discussie tussen dé zeven aanwezigen zich - voornamelijk toe op de Maas- slüisse situatie en de huidige toe-; stand in Suriname; In Maassluis\ (wónen ongeveer 1200 mensen van Surinaamse afkomst Het bn- i deriinge contact is goed, maar oyer politiek wordt bijna niet ge- l sproken; „Dat is een heel gevoeli ge zaak", aldus Dragtenstein. „Met mensen die je-bijna niet kent, praat je er al helemaal niet V over. Als er over de situatie van gedachten wordt gewisseld, dan f gaatdatirikleinegroepjes". Ernstig Dat de situatie in Suriname mo- menteel hoogst ernstig is, is na 11 Dragtensteins relaas dé leden van D66 snel duidelijk. De, in Maas- 21 sluis - wonende. Surinamer heeft nog familie in zijn geboorteland: Drs. Frank Dragtenstein: eigen onderkómen van essentieel belang, zrjn ouders, broers en zussen. „De Omstandigheden zijn momenteel heel erg slecht. Kinderen gaan dood door een gebrek aan medi- .rijnen en voeding. De familiele- den in Nederland sturen dozen rfi'et levensmiddelen,'anders is Ke't echt niet te doen", pendingen die tot op heden stee vast aankomen. „Anders zouden de mensen direct de straat op gaan om te demonstreren". In de stichting Stigesema vindt 'de Surinaamse gemeenschap in Maassluis haar draai: „Al komen dè activiteiten niet echt goed van £de' grond", vindt Dragtenstein.: i'-.vJBen eigen onderkomen is voor (óns van essentieel belang. Vroe- ger hadden we een ruimte in het ICMD-gebouw, maar daar moes- vi;'ten we-uit- Sindsdien gaat het 'minder goed. Wij lopen de deur niet plat op het gemeentehuis, misschien is dat een fout van ons, maar zo is de situatie nu eenmaal. Er is best. behoefte aan activitei ten, maar eerst willen we een èi- - gen onderkomen". Onderkomen Eèn onderkomen dat pas op zijn vroegst over twee jaar; gereali- séerd kan zijn.De gemeente Kgeft het plan opgevat om een - qultureel centrum te bouwen in Maassluis. „Dat zou ideaal zijn", aldus Frank Dragtenstein.' fiè Surinaamse bcvolkinsgroep beweegt zich vrij anoniem in K- Maassluis.Dragtenstein; „ïeder- één is ook bezig met zijn eigen le- vin. Het is af en toe. best wel. moeilijk. Je denkt vaak hoe gaat h§t nu iri Suriname; wat is er alle- <£Uögal aan de hand? Misschien dat jg.Své daardoor minder op de voor in grond treden dan andere groepe- :j ringen".-': :n êchiëdamNa drie koude, win ters op rij is het volgens de stich ting Gecoördineerd Ouderen werk Schiedam hard nodig een ''(Inventarisatie, te maken van de ongemakken, die bejaarden van die kou ondervinden. De stich- (tfng wil zich op die manier in- dekken voor het geval het vol- (Jgend jaar weer bar koud wordt. Aan de hand van reacties zullen eventueel maatregelen worden' genomen. Die reacties kan men J «wijt bij de bewonersverenigin- gen, ouderenbonden, de wijk- :ppsten van het ouderenwerk, 'bét stedelijk bureau en de dien- ((stfmcéntra. -=Cf?e stichting snapt niet hoe het inkomt, dat de bejaarden de soms (Siberische koude van de laatste V, maanden zo gelaten hebben ge- .Vaecepteerd. Er zijn vrijwel geen: (hulpyragenhinnengekomen om (VS winterse ongemakken te hel- (gri verzachten. Een plan van de .Wwonersvereniging Schiedam- (iZUid om een alarmnummer in te A stéllen sprong ook af op de ge- behoefte daaraan, is het onvoorstelbaar dat :°y3j2ren niet te kampen hebben winterse ongeraak- >ken33egitimeert de stichting de „inventarisatie. Schiedam Te vaak komt het voor dat oude mensen, die nog maar net naar een bejaardente huis zijn verhuisd, alweer moeten verhuizen naar een verpleeghuis, omdat het bejaardentehuis waar 'zij wonen geen' geld heeft voor voldoende meerzorg. De provin cie moet daarom, vindt PvdA- lijsttrekker Hans van der. Vlist, eens goed nagaan wat in de ver zorgingstehuizen de behoeften zijn:1 :.j1 'v Meer meerzorg, dat vindthij hard nodig. Als bejaarden in een tehuis fysieke en psyehisehe moeilijkheden krijgen, zou de mogelijkheid verbeterd moeten worden om hen toch in dat tehuis te laten wonen, in plaats van dat zij aangewezen raken' op een ver-; pleegtehuisJ- „Het wordt anders zo'n. loketten- verhaal. Afhankelijk van je 'af wijking word ic in een bepaalde sluis geduwd aldus Van der Vlist. Hij vindt dat de provincie nog veel te weinig probeert de behoeften op elkaar af te stem men. Meer overleg met gemeen ten vindt hij nodig. Het moet niet allemaal aan de. instellingen, zelf worden overgelaten, want dan gaan wè. terug naar de vorige eeuw. Dan krijgen we weer zon corporatistische samenleving, waarin je als politicus maar ook als burger, als gebruiker van zo'n tehuis, niets te vertellen hebt". Volgens Van der Vlist komt het in toenemende mate voor, dat ou deren extra hulp nodig hebben— en hij vindt het merkwaardig dat in het 'globaal plan psychiatrie* met geen woord van ouderen wordt gerept Van der Vlist heeft er dézëVeek nog 'over. gesproken met Ton Backer, directeur patiëntenzorg,, van hetSchiedamse verpleeghuis Driemaasstede. Hierbij pleitte Backer voor de instelling van een indicatiecommissie en Voor bete re inspraak in dat globaal plan psychiatrie. j De PvdA-lijsttrekker vindt dat meer haast moet worden ge maakt met de komst van een al gemeen psychiatrisch ziekenhuis (APZ) in Schiedam en een in richting voor zwakzinnigenzorg voor de Nieuwe Waterweg- Noord. Die problematiek hangt samen met besprekingen tussen het Schielandziekenhuis in Schiedam en het gasthuis Sint Jo ris in Delft en met de plannen rond de inrichting Beatrix-Irene in Rotterdam-Zuid. Schiedam A/laardingenMuziek en symbolen. Vrouwen en gebouwen. Kunst en kitsch. De ko mende weken, is erin de regio weer een uitge breid aanbod aan exposities. De bibliotheek in Schiedam-Noord heeft tot 4 april porseleinmozaiek van de bescheiden stads- onder de noemer kunst Terecht want een kunstenaar verzint en maakt niet na, zoals Post wel heeft gedaan met het herinnerings bord dat ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bern hard is gemaakt De ex positie loopt tot 5 april. De discotekeningen van Mary oké zijn na omzwer- mingén in Nederland weer terug in Vlaardingen. De komende twee maanden zrjri haar perspexwerken .en vetkrijttekeningen in de fonotheek aan de Peper straat te zien. Maryoke liet zich voor haar wérk in de' discotheek inspireren door jongeren die model dans ten. Het perspexwerk laat uitbundige dansers zien. Iri de vetkrijtstukken is de toegemeten dansruimte be perkt Muziek was ook de inspiratiebron voor Jan van 't Hoff, die tot 10 april in het muziekinformatie- en do cumentatiecentrum van Ton Stolk exposeert Hij te kende tijdens repetities van het Rotterdams Fbilnar- motivsch Orkest Die ruwe schetsen zijn later in zijn atelier omgewerkt tot etsen. Van. zijn hand zijn ook enkele gouaches te zieni Niet minder dan 80 werken van de Hongaar Fereric Gögös zijn vanaf zaterdagtot 13 april te zien in Kunst+ aan de Hoogstraat in Vlaardingen. Gögös, die zelf de opening om twee uur bijwoont heeft ach voor zijn 'Getekende tekens' laten inspireren door symbo len en taal uit de Hongaarse volkskunst Het meeste Vanzijn werkis uitgevoerd iri acryl 'op papier bf board.,,",. Schilderijen van Willem van Hest zijn van vrijdag tot S april te bezichtigen in galerie De Essentie aan de Korte Kerkstraat in Schiedam. Zijn werk heeft als thema "Vrouwen Gebouwen'. Schiedam CPN-raadslid Ulferd Bru5ekër vindt dat de spreekstoel in de raads zaal weer naar zijn oude plaats terug moet. Hij zei dat in de commissie algemene e n bestuurl iike zaken. Maandag bleek dat zonder aanleiding de spreekstoel was. verplaatst naar de an dere hoek van de zaai Bru- seker heeft hier nogal wat moeite mee, omdat de spre kers nu hun woordje moe ten doen in de hoek waar de fractie van de PvdA zit. En dezé fractie wil nogal eens rumoerig zijn. Bruseker, en niet alleen hij, hebben last van dat PvdA- geroezemoes. „Je bent dan slecht verstaanbaar",zegt de CPN'er. Burgemeester-Scheer es ant woordde dat de meeste raadsleden het wel een leuk idee vonden om de spreek stoel eens ergens anders te zetten. Maar als na verloop van tijd blijkt dat het geen gunstige plaats is, mag het ding wel weer terug. .Dat kan, aldus Scheeres, omdat hierover geen definitief be sluit is genomen. Schiedam Jeugdhonk Wesp in Schiedam is de tegenslag weer helemaal te boven. Toen eerder dit jaar de waterleiding het begaf, was dat aanleiding de deuren te sluiten en het onder komen aan het Metropad gelijk een fikse opknapbeurt te geven. Aan het interieur werden enke le verbeteringen aangebracht, terwijleen nieuwe verflaag compleet met een muurschilde ring de buitenkant verfraaide. Wesp heeft de heropening aan-- gegrepen om de openingstijden meteen uit te breiden. Voor een spelletje,gesprek of muziek kunnen jongeren er voortaan te recht op dinsdag- én woensdag- middag en vrijdag zoweL 's mid dags als's avonds. Eén probleem is nog niet opge lost. Wesp blijft naarstig speuren naar begeleiders, die kunnen helpen de activiteiten in goede banen te leiden. Vlaardingen Speciaal voor de Turkse gemeenschap in Vlaar dingen wordt vanavond in buurthuis Oost een voorlich tingsavond over aids gehouden. Een huisarts is aanwezig om de aanwezigen te informeren over de ziekte. Hijpraatover hoe men besmet kan raken en welke voorzorgsmaatregelen kunnen worden getroffen. De bijeen komst begint om acht uur. (ADVERTENTIE) Deze massieve grenen wandkast uit Denemarken biedt vele mogelijkheden. diverse dieptes diverse hoogtes diverse breedtes waai eens aan voor meer informatie nmnnaan Markt 57 - Vlaardingen - Telefoon 010-4343685 door DONALD BAX Schiedam De sponsors van SW rijn niet van plan om de club zo maar de nek te laten omdraaien. De geldschieters besloten gisteravond, tijdens een bijeenkomst op de show boot van hoofdsponsor Sam sung, spontaan alle krachten te bundelen. Het voornaamste doel is de schuld en het exploi tatietekort over dit seizoen, waarmee een bedrag van onge veer 100.000 gulden is gemoeid, volledig weg te werken. Alleen op die manier, zo vindt men unaniem, kan nieuwe trainer- manager Sandor Popovics met een schone lei beginnen en krijgt hij een eerlijke kans er iets van te maken. De loodzware vergadering, die achter hermetisch gesloten deuT ren plaatshad, stemde alle be trokkenen na afloop tot een ge matigd optimisme.. „Da gemeen te", gaf Hendrik Nolles, vanuit zijn positie bij de stichting Fijn Langs De Lijn door SVV aange trokken als adviseur, de stem ming wéér, „heeft geprobeerd SW de nek om te draaien. Ge lukkig zijn er anderen dié dat willen voorkomen. Wij hopen nu dat deze saneringsoperatie zo veel losmaakt, dat ook andere zakenlui enthousiast worden en W zullen steunen. We hebben nu concrete toezeggingen bin nen om dit seizoen uit te ma ken",'"'' Het plan dat gisteravond, werd besproken, terwijl de ook aan boord zijnde spelers zich uitste kend vermaakten, behelst twee cruciale punten, die SW aan het einde van deze jaargang op de nullijn moeten zetten. Er zul len meer co-sponsors geworven moeten worden en er zullen ak- tiviteiten ontplooid moeten wor den die geld opleveren. Nolles: „Dat is het gevolg van het beleid van de afgelopen tien seizoenen. SW heeft al die jaren het ene gat met het andere willen dich ten. Deze inhaalmanoeuvre is dus nodig om optimaal aan het nieuwe seizoen te kunnen be ginnen"! Bestaansrecht Ook Popovics kreeg de kans zijn visie te presenteren. Het betoog dat hij afstak, werkte stimule rend en inspirerend op de spo. sors. „Want", aldus Nolles, „wij denken met ons allen, dat SVV wel degelijk, bestaansrecht heett als betaald voetbal organisatie. Dat is ook de spelers vorige week opnieuw onder de neus ge wreven en gezien de drie punten, uit de laatste twee wedstrijden, heeft dat dus effect gehad. Het achterland is er, maar er zal hard iaari gewerkt moeten wor den om deze ideeën in de prak tijk te kunnen vertalen. Daar is' Iedereen nu gelukkig goed van do rdrongen". Het bestuur van SVV is nog steeds van plan haast te maken met de bouw van een nieuw ge bouw betaald voetbal en de overkapping van de staantribu- ne. Voorzitter Martin de Jager heeft vandaag al met wethouder Luub Hafkamp gesproken over' de negatieve uitkomst van de subsidie-aanvrage(n) en moge lijke alternatieven. Nolles: „De toekomst van een betaalde club is mede afhankelijk van een ac commodatie om de sponsors goed te kunnen ontvangen. Daar zou de gemeente Schiedam ook eens goed over moeten na denken. Met de recettes lukt het niet meer om de boel draaiende te houden, dus zijn de sponsors van levensbelang". Schiedam SVV-trainer Dick Buitelaar doet zon dagmiddag in de uitwed strijd tegen RKC weer een beroep op Paul Oschner. De donkere verdediger vervangt de voor een-wed strijd geschorste Treling en zal waarschijnlijk, aan de Waalwijkse spelbepaler Marcel Brands worden ge koppeld. Voorts zal Jan Mulder op treden als bewaker van aanwinst Marco Carben zal of Hans Loovens of Rob Koevermans konings- schutter en oud-ploegge noot Peter van Velzen aan banden moeten leggen. Aan te nemen is, dat Harry van Kapel doorschuift naar het middenveld. In wezen is dat hetzelfde concept, waarmee Buite laar vlak-voor de winter stop succes had in de uit wedstrijd tegen NAC. Voor de positie onder de lat twijfelt Buitelaar nog, al geraakte hij gisteravond dainig onder dé indruk van- Henk Dirven die met de reserves meedeed tegen Feyenoord. Een ander vraagteken is Roy van Duppen, die oorspronke lijk vandaag met vakantie zou gaan. Schiedam Nol Verhoeff heeft gisteravond overeenstem ming bereikt met DWS over een nieuwe overeenkomst De succesvolle traineixïoach van de Schiedamse handhalsters signeerde een tweejarig con tract bij de club van voorzitter Huib Zandwijk. Verhoeff, die bij veel andere verenigingen op het verlanglijstje stond, heeft er in Schiedam al vijl seizoe nen op zitten. Het is de bedoe ling dat Verhoeff zich vanaf de nieuwe jaargang ook intensie ver met de begeleiding van de jeugdafdeling bezighouden. door MARTIN VERMEULEN Schiedam Binnen een tijds bestek van twee jaar kan veel veranderen. Toen Bon de Bruin in het seizoen 1985-1986 in het kielzog van trainer Arie Kurver de overstap maakte van PPSC naar CW, werd het vertrek van één van de grootste talenten bij de Schiedamse za terdagclub in hoge mate be treurd. Na het vooral in spor tief opzicht mislukte avondiur bij CW keerde De Bruin terug naar PPSC, maar zijn rol is on der Toon Brak us aanzienlijk veranderd. Meer dan ooit wordt van de 25- jarige middenvelder verwacht dat hij zijn medespelers inspi reert. De tijd, dat De Bruin kon rekenen op de steun van erva ren spelers als Coen Winkel man, Ruud Spierings en Rob de Niis is voorbij. Ron de Bruin geldt nu zelf als één van de rou tiniers.-- "-Tr ■- „PPSC is in vergelijking met enige jaren geleden behoorlijk veranderd", erkent De Bruin. „Het is een goede zaak, dat we nu min of meer een vaste opstel ling hebbën. In het begin van het seizoen is het elftal vaak ge wijzigd. We hebben, denk ik, metvijf verschillende links backs gespeeld. Ik heb zelf ook op vier verschillende posities op het middenveld gelopen". „Ik heb ook rechtshalf gestaan, terwijl ik riet zo links ben als Joop den Uyl", benadrukt De zijn linksbenigheid. „Ik 'kan me trouwens wel voorstel len, dat Brakus telkens verande ringen heeft aangebracht. Als je nieuw bent, moetje de spelers leren kennen en als de prestaties dan ook nog tegenvallen, begrijp ik, dat je je opstelling telkens wijzigt". Oppassen „Toch moeten we blijven oppas sen voor degradatie. Voor de winterstop hebben we vijf pun ten uit drie wedstrijden behaald, maar voor het zelfde geld was het er één geweest We hebben Ron de 0ruin...'MlJn aanwijzingen worden te weinig geaccepteerd uiteraard een bepaald vertrou wen gekregen door die resulta ten, maar de voorsprong op de andere degradatiekandidaten bedraagt slechts vier punten", „Ik denk", analyseert de inwo ner van Spijkenisse, „dat we ge woon te weinig kwaliteit hebben om bovenin mee te draaien. Net als in voorgaande jaren moeten 'we het hoofdzakelijk hebben van onze werklust. Toen ik na mijn CW-tijd terugkeerde, dacht ik dat we in de tweede klasse een stuk gemakkelijker zouden voetballen. Wat dat be treft, ben ik bedrogen uitgeko men. Er ziin te weinig automa tismen in ae ploeg; we moeteni te hard werken voor een goed re sultaat". „Daarnaast moeten de jonge jon gens in het team nog veel leren. Ik geef veel aanwijzingen, maar ze worden te weinig geaccep teerd. Ze beschouwen het als ge zeik of denken, dat ik de vedette uit wil hangen of arrogarit'ben. En dat terwijl ik alleen maar het beste voor heb. Ik wil nou één maal altijd winnen. Maar", be kent de ambitieuze spelbepaler, „ik moet zeggen, dat ik zelf ook nog niet goed heb gepresteerd in dit seizoen". Ergeren Vorig jaar was De Bruin nog we kelijks gehuld in het kleurrijke CVV-shïrt „Ik had bij PPSC weinig plezier meer in het voet- ballen en ben daarom mijn heil gaan zoeken bij een andere club. Om degradatie uit de eerste, klasse te voorkomen, moest bij PPSC iedere week hard worden gewerkt. Ik ergerde me aan die manier van voetballen". „Ik beschouw het seizoen bij CW niet als een verloren jaar. Ik heb het in Rotterdam best naar mijn zin gehad. Aardige jongens en het niveau van de hoofdklasse zondagvoetbal lag een stuk hoger dan bij PPSC. Er waren alleen te veel jongens bij CW, die weinig voor het voet bal over hadden. Ik heb nog overwogen om te blijven., maar eigenlijk gaf ik er de voorkeur aan om op zaterdag te voetbal- leit. Dan ben je op zondag vrij. Dan ga ik liever bij Sparta of Feijenoord kijken", aldus De Bruin, die zelf bij SVV begon, maar. na. een conflict De Bruin moest in Cl wijken/voor de D-speler René Eyer, de Spar taan naar Thurlede verhuis de. Ondanks de terugkeer naar PPSC ('een aparte, gezellige ver eniging') sluit de De Bruin niet uit, dat hij in toekomst nog eens van club verandert. „Ik heb de ambitie om hoger te! komen. Ik heb er genoeg voor over. Op, vrijdag ga ik nooit stappen en bier drinléik alleen op zaterdag. Maar ik denk, dat ik toch te kort schiet. We hebben laatst op kunstgras tege n Rijnsburgse Boys gespeeld en toen werden we. helemaal weggespeeld. Dan ga ik twijfelen of ik wel de.capa- citeiten heb óm bij een andere club mee te kunnen''. Ervaring Voorlopig verdedigt Ron de Bruin nog de blauw-witte kleu ren van PPSC, waar hij, al als achttienjarige debuteerde in het eerste onderArnold Lobman. Andere A-junioren móchten regelmatig ervaring opdoen in het eerete of tweede. Ik nooit. Ik was al blij, als ik in het tweede of derde zou komen. Toch beland de ik in mijn eerste seizoen bij de senioren in het eerste. Ik was toen een stuit dikker en werd aan alle kanten voorbijgelopen. In dat jaar heb ik geen bal ge zien. Maar Lobman heeft me wel geleerd fanatieker te wor den". Dat Ron de Bruin fanatiek is, staat onomstotelijk vast. Enige jaren gelden tnoest hij vanwege schorsingen, achttien wedstrij den missen in twee seizoenen. „Dat overkomt me niet meer. Ik ben verstandiger geworden. Ik heb meer zelfbeheersing gekre gen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 3