20 BOTTERDAM Directeur reisbureau na drie jaar aangehouden Haven 9verkoopt9 zich op school 'Eindelijk voldoening' Vier maanden cel voor vervoer gestolen auto's ROTTERDAMSE I pAM, SINDS IK «"IS UHTEKGROj flIAAL KRIJG IK TIENEN VOOR >1! Winkel personeel bestal baas Stukgoed- besluit minister is onrechtmatig Cocaïnelijn opgerold'9 acht arrestaties VERVOERSBOND FNV: ALS VERBETERING ZESTIENHOVEN DOORGAAT: m Anderhalf jaar cel geëist voor roofoverval en heling Stukgoed ligt vanmiddag siil Celstraf geëist na seheepsfraude Burgerlijke stand tijdens feestdagen Kom dit weekend naar de AHOY Rotterdam 10-78 uur za. 14 zo. 15mrt. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 13 maart 1987 RZ/RW/RY/RV/ Rotterdam De eigenaar van een supermarkt op de West- Kruiskade blijkt de afgelopen tijd door een groot deel van zijn winkelpersoneel te zijn bestolen. Gisteren werden voor de derde achtereenvolgende dag arresta ties verricht. Ditmaal drie vrou wen uit Rotterdam, respectieve lijk 35, 35 en 22 jaar oud, die in totaal ongeveer tienduizend gul den uit de kassa hadden wegge nomen. Prof.mr.A.Ph. Jaspers: Rotterdam Het besluit van minister De Graaf van sociale zaken om per 1 juli de over heidsbijdrage aan. de leegloop- kosten van de SHB in te trek ken, moet als onrechtmatig wor den gekwalificeerd. Dat conclu deert de Utrechtse rechtsgeleer de prof.mr. A.Ph. Jaspers in een advies aan de Vervoersbond FNV over de juridische waarde van het Van der Louw-akkoord, dat ontslagen in de stukgoedsec tor van de Rotterdamse haven tot 1991 uitsluit De bond heeft zich door hem la ten adviseren omdat de kans stijgt dat het akkoord mogelijk ter toetsing aan de rechter moet worden voorgelegd. Het is volgens bestuurder Paul Rosenmöller nog te vroeg om te conluderen dat er definitief geen akkoord te bereiken is met de werkgevers en dat de politie ke partijen niets doen. „Maar het is natuurlijk niette vroeg om ons juridisch ook voor te bereiden. We kunnen niet op één paard wedden", zo vervolgde hij. Het is nog niet te zeggen tegen wie de minister of de werkge vers eventueel een gerechte lijke procedure zal beginnen om het akkoord overeind te houden en daarmee ontslagen te voorko men. Prot Jaspers stelt dat De Graafs beslissing onrechtmatig is omdat hij door ondertekening van het akkoord daar niet eenzijdig een wijziging in kan aanbrengen. „Ook de minister is gehouden op voet van gelijkwaardigheid met de andere partijen te overleg gen. Tot een eenzijdige beëindi ging van het akkoord is hij niet gerechtigd. Dat zou contract breuk betekenen", aldus Jas pers. De conclusie van de minister dat er in het stukgoed sprake is van een 'structureel overcompleet' aan havenwerkers klopt volgens Jaspers ook niet Het overschot is pas structureel (in tegenstel ling tot tijdelijk) wanneer partij en het daarover eens zijn op grond van een berekeningsme thode die daarvoor is afgespro ken. En daarvan is volgens Jas pers nog geen sprake. De jurist stelt verder dat het plan v<jj de werkgevers om 350 man te ontslaan 'op gespannen „voet lijkt te staan met de ver plichtingen uit het akkoord en de geëiste goede trouw bij de uit voering van het akkoord Prof.mr. M. Rood concludeerde in een eerder advies aan de ha- yen werkgevers dat ontslagen wèl mogelijk zijn, aangezien '5s sociale partners geen overeen* stemming hebben bereikt over aanvullende maatregelen voor het wegwerken van het over compleet f JL V Rotterdam De Rotterdam- aan de Nieuwe Binnenweg, maand in ee-n wonine in de co ir. - naar nn'o rwii+te aii_ ning in ae werd m een woning 18 gram co- eerste etarennstraat:tr*latfn val- warm» ria Rotterdam De Rotterdam se narcoticabrigade heeft in nauwe samenwerking met hun Bredase collega's acht personen gearresteerd, die er van worden verdacht betrok ken te rijn bij het invoeren en verhandelen van minstens! 1 kilo cocaïne. Een kilo kost on geveer 70.000 gulden. Onder de arrestanten bevindt zich de 48-jarige directeur van het reisbureau Fiesta Toers aan de Nieuwe Binnenweg, naar wie de politie bijna drie jag^zocht Hij dook onder in De politie stond toen op het punt hem te arresteren wegens een ontvoering, een marteling en handel in harddrugs. Zijn vlucht trok destijds veel aandacht omdat hij ook de organisator was van het Antffliaans Carnaval, dat toen voor het eerst werd gehou den. Ook bevindt zich onder de arres tanten een Colombiaans echt paar. Dat paar woonde de laatste maand in een woning in de Alexanderpdder en zou vooral betrokken rijn bij de invoer van cocaïne. Zij werkten samen met een Rotterdams echtpaar. Een man en ëen vrouw uit Breda wa ren afnemers. In een pand in Breda vond de re cherche 1,4 kilo cocaïne, die van importeurs was gekocht Het was een restant van een partij van 11 kilo, die in 1984 was binnenge smokkeld. Ook lag er in hetzelfde pand nog een halve kilo amfeta mine, ook wel speed of pep ge noemd. In Rotterdam tenslotte werd in een woning 18 gram co caïne gevonden. Marteling In 1984 kregen de directeur van het reisbureau en zijn 43-jarige compagnon ruzie, omdat de laat ste 7,5 kilo cocaïne en 250.000 gul den achterover had gedrukt Met een paar zware jongens ontvoer de de directeur zijn 'compagnon' eerste etage op straat te laten val len- Omwonenden kwamen af op het glasgerinkel en waarschuw den de politie. In het pand in de Blokmakerstraat vond de recher che een hagelgeweer met afge zaagde loop, een luchtdrukge weer en een grote hoeveelheid munitie. De compagnon werd door de politie meegenomen. V"" naar een woning in de Blokrna- Hij was zo bang opnieuw te wor- kerstraat waar de man werd ge- den ontvoerd, aat hij liever opge- waring. De directeur en vermoe delijke organisator van de cocaï nesmokkel vluchtte naar het bui tenland. De mannen, die hem hadden geholpen bij de ontvoe ring, werden wel gearresteerd. Zij kregen maanden gevangenis straf. marteld. Toen rijn ontvoerders hem even gekneveld alleen lieten, zag hij kans zich uit het raam vanaf de wimucLu, uai uij ucvu opge sloten bleet Hij bekende dat er in zijn woning zevenhonderd gram cocaïne lag opgeslagen, dus ver huisde hij naar het huis van be- Verzand De eerste maanden na de ontvoe ring probeerde de recherche de directeur nog wel op het spoor te komen, maar later verzandde de zaak. Totdat de narcoticabrigade op 10 februari van dit jaar met de De Rotterdamse haven heeft sinds gisteren een voorlichtingsprogramma voor het voortgezet onder- wijs. De Mytylschool uit Schiebroek en de Willem van Oranje mavo uit Krimpen aan den IJssel waren gisteren de eerste deelnemers aan het programma. Rotterdam De Rotter damse haven gaat zich 'ver kopen' in het voortgezet on derwijs. Het gemeentelijk havenbedrijf heeft daartoe in samenwerking met het Maritiem Museum een uiterst attractief pro gramma samengesteld, dat leerzaam en toch leuk is voor kinderen vanaf 12 jaar. Elke donderdag zijn scholen welkom, 's Ochtends krijgen de leerlin gen dan een diaserie te zien over de haven van Rotterdam, waarin onder meer de gunstige geografische ligging, de ont wikkeling van de haven, de di verse goederensoorten en de daarop afgestemde vormen van transport worden behan deld. Meteen daarna gaan de leerlingen op speurtocht door het Maritiem Museum, waarbij ze tal van opdrachten uitvoe ren. 's Middags hebben de scholen keus uit maar liefst acht pro gramma's, die de haven vanuit even zovele verschilende oog punten laten zien. Ze kunnen kiezen voor een -rondvaart of rondrit door de haven, een be zoek aan historisch museum'de Dubbelde Palmboom, het be lastingmuseum Prof. dr. Van der Poel, de Rotterdamse zee vaartscholen, de haven- en vervoersscholen, de Rotter damse kamer voor koophandel en de Beurs/World Trade Cen ter of een bezoek aan de Euro mast Het totaalprogramma voor middelbare scholen voorriet in een grote behoefte. Jaarlijks proberen veel scholen in ons land om 'iets' leerzaams te doen in de Rotterdamse haven. De verzoeken daartoe komen bin nen bij het havenbedrijf of bij de VVV. Veel mogelijkheden waren er niet Scholen werden ontvan gen op het kantoor van het ha venbedrijf, maar alleen als de agenda daartoe voldoende ruimte bood. Op het kantoor werd iets verteld, er werd een diaserie vertoond en daarna stonden de leerlingen weer op straat Men kon op eigen initia tief dan nog een Spido tochtje maken, of de Euromast bezoe ken, maar daar hielden de mo gelijkheden van de Maasstad op. Nu is er een veel doordachter programma, waarin een goed informatiepakket voorop staat Er is een ruime hoe veiheid in formatiemateriaal en er is een goede begeleiding van de be zoekende schoolklassen. Het havenbedrijf kreeg tot voor kort ongeveer 100 aanvra gen voor schoolbezoeken in het jaar. Een derde daarvan kwam van scholen in de omgeving. De rest kwam uit andere delen van Nederland. Het beeld dat leerlingen van de Rotterdamse haven hadden bleek dikwijls gekleurd. „Leerlingen benaderden de in dustrie vooral negatief. Zagen alleen de nare gevolgen voor het milieu. De laatste jaren is dat aan het veranderen. Wij denken met dit nieuwe pro gramma een nog beter beeld te kunnen geven van de Wereld haven nummer 1", zegt een woordvoerster van het Haven bedrijf, Bredase recherche een onder zoek begon naar een Columbi- aanse organisatie, die zich bezig hield met de invoer en distributie van cocaïne in Nederland. Zij bleken volgens de politie sa men te werken met de gevluchte directeur, wiens reisbureau veel vluchten naar Zuid-Amerkia or ganiseerde. Deze had zich jaren niet in Rotterdam laten zien, maar de laatste maanden liep hij weer openlijk door de Rotter damse binnenstad. Op vrijdag 6 maart werd hij bij een routine controle op straat aangehouden.v vervolg van de voorpagina Rotterdam Bestuurder Paul Rosenmöller van de Vervoersbond FNV was na afloop van de zitting van de Ondernemingskamer van het Grechtshof in Amsterdam ui terst tevreden over de verras sende rechterlijke uitspraak in het stukgoeaconflict, „Het geeft ons eindelijke enige vol doening", zei hij. „Het ontslag mag' voorlopig niet worden 'doorgezet en de bedrijven mogen geen namen noemen van personeel dat overcom pleet is. De onzorgvuldigheid van 1 de werkgevers is met deze uitspraak afgestraft", al dus Rcsenmöllèr. Directeur G. Zeebregts van de havenwerkgeversorganisatie SVZ: „Deze uitspraak is bij zonder vervelend. Er is nog 'steeds geen - onduidelijkheid Omtrent het overcompleet en het conflict wordt er alleen maar mee gerekt Nu wij ken nelijk een procedurefout heb ben gemaakt, betekent dit niet dat wij niet doorgaan met de herstructurering van de stuk goedsector. We zullen de gege vens nu wel zien te gaan leve ren". Geen gegevens Namens de ondernemingsraden van de stukgoedbedrijven Quick Dispatch, MiXUer-Thomsen, Sea port Terminals, Multi-Terminals Waalhaven en ook van de SHB maakte rar. W.van den Bos de Ondernemingskamer gisteren duidelijk dat de or's niet nebben kunnen adviseren omtrent het bemid delingsbesluit en later ook niet over het ontslagbesluit Zij hadden van de werkgevers na melijk geen gegevens gekregen over de ontwikkeling van de la dingstromen en over het aantal personeelsleden dat daarbij nodig was. Op basis van afspraken had den rij die volgens de zg. half jaarlijkse peildatum -berekenin gen wel moeten'hebben, zo zei mr. Van den Bes. Deze "bestreedt ook dat de werkgevers personeel zouden mogen ontslaan op basis van slechte bedrijfsrendementen; in het Van der Louw-akkoord staat daar namelijk niets over. Mr. Van den Bos waarschuwde de Ondernemingskamer dat er in de haven een 'escalerend effect' zou ontstaan als de eis van de on dernemingsraden om beide be sluiten nietig te verklaren, niet zou worden toegewezen. Berekening Namens de vier bedrijven en de SHB deelde mr. F. Mee ter mee dat de werkgevers de betreffende gegevens niet hadden kunnen verstrekken omdat de bereke- ningsmetbodiek niet klopte. Alle partijen zouden het daar over eens zijn, zo zei hij. Mr, Mee ter vond ook dat de ondernemings raden van hun kant geen enkele onderbouwing hadden gegeven ten aanzien van het aantal van 350 man dat volgens de werkge vers bij de bedrijven en de SHB ontslagen moet worden. In zijn advies aan de Onderne mingskamer had procureur-ge neraal mr. RH. Manschot laten blijken dat: het openbaar ministe- rie voelde voor afwijzing van de beide eisen van de onderne mingsraden. Rotterdam Vanmiddag (van twaalf tot vier uur) wordt er niet of nauwelijks nog gewerkt in de stukgoed sector van de haven. De Vervoersbond FNV heeft alle stukgoedwerkers van ochtend met pamfletten en door toespraken in de kanti nes opgeroepen naar een m assa - bijeenkomst aan de Slinge te komen, waar me dedelingen zouden worden gedaan over de uitspraak van de rechter in het stuk- goedconflict. De avondploegen zouden wel normaal aan het werk gaan. De avondploeg (130 man) van Multi Terminals Waalhaven heeft gisteren nietgewerkt Milj oenenstrop voor Schiedam SchiedamDe woningbouw in Schiedam loopt ernstig ge vaar, als het advies van de commissie-Van der Zwan voor luchthaven Zestienho ven wordt opgevolgd. Wordt de huidige landings baan verlengd, dan komt de toekomstige wijk Spaland in Schiedam in een zone van on toelaatbare geluidshinder te liggen. Schiedam moet dan 1800 wonin gen uit het bouwplan schrappen. Dat betekent een enorme finan ciële strop. Om het gebied bouw rijp te maken, heeft Schiedam al 41 miljoen gulden geïnvesteerd2 Bovendien schiet de gemeente er J? jaarlijks zo'n 3 miljoen aan on- 5 roerend-goedbelasting en uitke- "g ringen van het rijk bij in. Het rapport van Van der Zwan, dat adviseert Zestienhoven voor ongeveer 300 miljoen gulden te moderniseren, is op het Schie- damse stadskantoor ingeslagen als een bom. De klap kwam dub bel zo hard aan, omdat de com missie geen enkel contact met Schiedam heeft gehad. Het ge meentebestuur verwijt Van der Zwan alleen naar de belangen van het vliegveld te hebben ge keken. Volgens wethouder Chris Zijde veld (ruimtelijke ordening) gaat het rapport gemakshalve voorbij aan het standpunt van de provin cie dat Zestienhoven alleen ge handhaafd mag worden als de woningbouw in Spaland niet in het gedrang komt. Boos is Zijde veld ook omdat Van der Zwans commissie in het rapport voort durend spreekt over 'de huidige landingsbaan van 2200 meter', terwijl die in werkelijkheid 1800 meter bedraagt De wethouder noemt dat sjoemelen met de fei ten. Schiedam is er altijd van uitge gaan dat Zestienhoven op den duur zou worden gesloten. De conclusie uit het rapport dat ver betering van de landingsbaan het vliegveld nieuw leven kan inbla zen, heeft het gemeentebestuur volkomen overrompeld. Ook Jan Simons, voorzitter van de commissie geluidshinder Zes tienhoven, is onaangenaam ver rast Volgens Simons (voormalig PvdA-gemeenteraadslid in Schiedam en oud-senator) zal de Rotterdamse luchthaven altijd verlies blijven lijden: „Een vlieg veldje exploiteren op 50 kilome ter afstand van Schiphol, één van de grootste Europese luchtha vens, lukt nooit Daar j manent geld bij". Of Schiedam de te verwachten verliezen bij het rijk kan declare ren, moet worden betwijfeld. Burgemeester Reinier Scheeres heeft er weinig vertrouwen in. „We zullen geen mogelijkheid onbenut laten, maar het rit er dik in dat we de rekening zelf mogen betalen", aldus Scheeres. Behalve over de financiën maakt Schiedam zich ook zorgen over het inwonertal Door de woning bouw in het noorden van de stad noteerde de stad in 1986 voor het eerst sinds vijftien jaar weer een groeiend bevolkingscijfer. Die positieve ontwikkeling dreigt nu in één klap weer ongedaan te worden gemaakt Burgemeester Reinier Scheeres (economie), wethouder Aad_ Wiegman (financiën). I wethouder Chris Zijdeveld (ruimtelijke ordeningjen Jan Simons (commissie geluidhinder) maken zich r ernstige zorgen, overeen mogelijke uitbreiding van Zestienhoven. Dordrecht Een 44-jarige man uit het Engelse Manches ter is gistermiddag door de rechtbank in Dordrecht ver oordeeld tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden. De rechters achtten bewezen dat de man vorig jaar twee ge- - stolen auto's in Nederland had gekocht met de bedoeling die naar Engeland te vervoeren. De Engelsman, die al 3,5 maand in voorarrest zit, komt over enkele weken vrij. De Engelsman kocht vorig jaar in een Rotterdams café twee keer voor een uiterst lage prijs een dure Mercedes. Hij slaagde erin de eerste auto naar Engeland te brengen, maar bij de tweede po ging liep hij bij een verkeerscon trole tegen de lamp. De Mercedes bleek te rijn gestolen in Oud-Beij- erland. t De Dordtse rechtbank vond het aannemelijk dat de man werkte voor een criminele organisatie die op grote schaal gestolen auto's van het vasteland naar Engeland overbrengt, om ze daar aan dè man te brengen. De rechters wa ren verder van mening dat de broer van de Engelsman eert sleutelpositie had in die organisaL tie, maar dat de veroordeeldë slechts een bescheiden rol als transporteur speelde. .1 r moet per- Arnhem De officier van jus titie hij de Arnhemse recht bank, mr. H. Smalburg-, heeft gisteren een boete van 300.000 gulden en gevangenisstraf van negen maanden (waarvan zes voorwaardelijk) geëist tegen twee scheepsmakelaars af komstig uit Zwijn drecht en Gorinchem. De makelaars worden ver dacht van oplichting en vals heid in geschrifte. Ze zouden de prijs van te bouwen schepen bewust hebben opgeschroefd om een hogere financiering los te krijgen bij de banken en om meer Wir-premie te ontvangen. De makelaars begonnen te frauderen toen de financiering en niet rond van nieuwe schepen i dreigde te komen. Uit ervaring wisten ze dat banken door gaans slechts zestig procent van us waarde financieren en dus verhoogde men de bouw prijs zodanig dat toch het volle dige bedrag kon worden ver kregen. In verband met deze zaak werd ook een binnenschipper aange houden. Wegens medeplichtig heid eiste de officier een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De Arnhemse rechtbank doet op 26 maart uitspraak. Rotterdam De bureaus van de burgerlijke stand in Rotterdam, zowel in het stadhuis als bij deel gemeenten en hulpsec retarieën rijn gesloten op Goede Vrijdag, Koninginnedag en op Bevrij- Op 1 mei, rijn alle bureaus van de burgerlijke stand dicht Al leen op het stadhuis is het bu reau overlijden van negen tot twaalf uur s morgens geopend, evenals op Paaszaterdag. Op de dag van de verkiezingen, 18 maart, zijn de bureaus van de burgerlijke stand op het stadhuis alleen 's morgens tussen negen en twaalf uur geopend. Dordrecht Tegen een 3ï-jari- ge man uit Papendreeht is gis termorgen voor de rechtbank in Dordrecht een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van ander half jaar geëist Officier van jus titie mevrouw mr. M.M.H.P. Houben achtte bewezen dat de Papendrechter op 23 oktober vo rig jaar een benzinestation heeft overvallen, dat hij zich bij her haling schuldig heeft gemaakt aan heling en dat hij betrokken was bij de oplichting van een verzekeringsmaatschappij. De man werd eind oktober vorig jaar gearresteerd op verdenking van een roofoverval op een ben zinestation in Hardinxveld- Giessendam. De man bedreigde de pomphouder met een revol ver, maakte de telefoon onklaar en ging er vandoor met naar eigen zeggen ongeveer 1800 gulden. De man bekende tevens gestolen goederen te kopen en te verkopen. Hij gaf verder toe, dat hij betrokken was bij een dief stal in een platenzaak. Die in braak zou zijn gepleegd op ver zoek van de eigenaar van de winkel, die op die manier de verzekering wilde oplichten. De raadsman van de Papen drechter voerde aan dat de man een blanco strafblad heeft en dat hij alles heeft bekend. De advc£ caat pleitte dan ook voor een goeddeels voorwaardelijke cel straf. Tegelijkertijd met de man uit Papendreeht moesten ook vier Dordtenaren zich voor de recht bank verantwoorden. De vïerf in leeftijd variërend van 22 tot 46 jaar, worden ervan verdacht een groot aantal inbraken te hebben gepleegd. Zij verkochten de buit vaak aan de Papen drechter. Officier van justitie Houben eiste tegen de jongste Dordtenaar veertien maanden onvoorwaardelijke celstraf. De andere drie (30, 24 en 46 jaar oud) hoorden zeven maanderi gevangenisstraf tegen zich eisen. Uitspraak over dertien dagen. Ir* 5 W Ik neem een abonnement op het KOI Ij.RDAMS MM WSBl.AO: voorl:. adres: postcode: plaats: OPSTI REN is EEN OREN ENVELOP NAAR ANTWOORDM WIER 15?». AiOSNEMENTESAf DEL Ik betaal per: maand kwartaal ««WW***

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 4