Moeder redt zoon (9) tijdens schoolzwemmen DWARS DOOR tV- Bussluis is niet zichtbaar genoeg Schiedamse Gemeenschap heet voortaan Acos enz. 'Geuzen hunkeren naar betere wereld' CDA Gemeente verwerft armlastig hofje lAAHNGS DAGBlfiS SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATEBWEG COURANT RQTTERDIMSWNIEUWSBLAD nAte I Salon roept op tot steun aan Harmonie Afgebrand JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND. Prins reikt penning uit Notaris beëindigt praktijk Ons karwei in Zuid-Holland: een goed woon- en leefklimaat. Rolbrug doelwit automobilisten 'gif' Seis: leuk in De Dijk WATERWEG DINSDAG 17 MAART 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vfaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De Schiedamse Gemeenschap is niet me^r. Leve het Atos, Am os, Azos en Acos. Want dat zijn de nieuwe namen voor de platforms, .waarop de Schiedamse ama teurkunstenaars zich hebben verenigd. De a's, o's en essen staan voor algemeen, overleg en Schiedam; de tussenliggen de letters voor toneel, muziek, zang en cultuur. Die laatste instelling (het Acos) is .op te vatten ais een overkoepeling van de drie andere. De SG was óók een overkoe pelende organisatie, en de nieuwe culturele organen hebben erin hun opzet verras send veel van weg. Maar toch vinden de verenigingen dat ze met het Atos en de overige 'os sen' beter af zijn. Het contact met hun subsidiegever, de ge meente, loopt nu over minder schijven en iedere cultuur vorm is vertegenwoordigd door eigen afgevaardigden. Helemaal zonder overleg kunnen de zangers, acteurs en muzikan ten nu eenmaal niet, verklaren diverse voorzitters eenstemmig. Een entree tot het stadskantoor blijft nodig om het geld voor uit voeringen los te peuteren en ook onderling valt er één en ander te regelen. Dat laatste zelfs in toene mende mate, want de subsidiebe dragen zijn er in de loop der jaren niet royaler op geworden. Vil een vereniging met een a.r.oi- tieus project een beetje uit de veri komen, dan moet er wel eens een dwarsfluit bij de concurrentie worden geleend. Volgens René van der Mos* (voorzitter A mos) levert dat geen enkel probleem op. Lastiger wordt het als het woord '.fusie' valt dan laten de muziekkorpsen weten dat ze buitengewoon ge hecht zijn aan hun eigen identi teit Bij de toneelverenigingen en de koren ligt dat al niet anders. Piet Smit (voorzitter Azos; oud- voorzitter van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orp heus en een dikke dertig jaar be stuurslid van de SG) geeft daar van de verzuiling de schuld. „Je zit in dit landje nu eenmaal vast aan die historische versnippering van christelijke, katholieke en so cialistische verenigingen". Alleen de zeven plaatselijke to neelverenigingen denken serieus rxa over verdergaande samen werking. Maar Atos-voorritter Thom Maes noemt dat liever 'koppeling' dan 'fusie': „Natuur lijk is het financieel stukken aan trekkelijker, als je de subsidie met een paar deelt in plaats van met zo velen. Maar iedere toneel club heeft zijn eigen repertoire, zijn eigen niveau. Die kun je niet op één hoop gooien. Wij zijn al blij met een gezamenlijke ruimte om de decors op te slaan, met een ge meenschappelijke repetitieruim te. En zelfs dat is nog een droom". voor amateurkunst de ^kange subsidiegelden dus zo eerlijk mo gelijk moeten verdelen. Indruk wekkend zijn de bedragen niet het toneel krijgt ongeveer 13.000 gulden, de muziek 31.000 gulden (Van der Most „Daar kleed je nauwelijks een halve muzikant g van aan"), de zang 42,000 gulden, «i plus nog 16.000 voor orkestrale g" begeleiding- g Vertegenwoordigers van de nieuwe culturele platforms: Renè van der Most, Peter van Leeuwen, Piet Smit, Simon Vis, Thom Maes, Jules van der Klink. Rechts CSJ- ambtenaar Corine Sey. s 'ly4' Viaardingen Honderd vere nigingen, artiesten en andere betrokkenen hebben het ver zoek gekregen steun te betuigen aan het fonds 'Red De Harmonie 'van de slopershamer'. Afzender is de werkgroep Salon de Har- ,'monie, die regelmatig een plaat selijke praatshow in het gebouw 'aan de Schiedamseweg organi seert, zoals ook aanstaande za terdag, met, als thema 'magisch .Viaardingen'. -Dat sloop van De Harmonie een "reeel gevaar is, blijkt volgens de werkgroep uit het feit, dat in het beleidsprogramma van het nieu we college van B en W de namen Stadsgehoorzaalcn Harmonie (niet meer voorkomen. Wel staat jer. „De gemeente moet de be schikking hebben over een ade- ,'quaat multifunctioneel cen trum". Dat doet het ergste ver goeden, aldus de werkgroep. Het lijkt wel, vindt de werk- "groep, alsof een dergelijk ultra modem centrum al aan het Bui zengat stéSt in de verbeelding van enkele Vlaardingse stadsbe stuurders. Maar een behoorlijke discussie is er nog niet over ge- vaerd, constateren Aad Rietveld en Dick van der Lugt namens de werkgroep. Zij zijn als joümalist' verbonden aan het Rotterdams Nieuwsblad respectievelijk Het 'Vrije Volk en in hun show ko- men maatschappelijke en poli- '„tieke onderwerpen aan de orde, -'afgewisseld met muziek, toneel, (ballet of ander amusement. 'De Harmonie is weliswaar geen (beschermd monument, maar beeft volgens de werkgroep een grote sentimentele waarde. „Veel Vlaardïngers hebben er [hun eerste zoen gegeven". Ook Tde belendende Stadsgehoorzaal is niet onbelangrijk, vindt het "Salon-duo. De schouwburg is .ontworpen door Sybold van Ra- vesteyn (1889-1983), de bouw meester van onder andere dier gaarde Blijdorp en het Centraal Station in Rotterdam. De werkgroep wil met het fonds vooralsnog alleen een signale- j rende functie vervullen. Schrif telijke reacties zullen voorgele iden worden tijdens de Salons (van aanstaande zaterdag (aan hang half negen) en die van 16 !«mei. t Maassluis .Wijkgebouw De <- Flat aan de Burgemeester Schwartzlaan is vannacht tot de 1. Ömwonen- den sloegen rond vijf uur van- morgen alarm toen de vlammen aan alle kanten uit het houten gebouwtje sloegen. De brand- weer had ruim een half uur no- t' dig om het vuur te doven. Maassluis Door snel reage ren heeft moeder De Groot haar zoon Joey gisteren van de verdrinkingsdood gered. De 9-jarige Joey, een leerling van de Meester Blomschool, bleef gistermorgen tijdens het schoolzwemmen in zwembad Dolfijn plotseling onverklaar baar lang onder water. Omdat geen van de leerkrachten in greep en ook het zwembad personeel op de kant bleef, sprong moeder De Groot met Meren en al-in het.water JSj slaagde er in haar kind op de kant te krijgen. Dokter Pasman, de ijlings ge waarschuwde huisarts, kon geen medische verklaring ge ven voor het gebeurde. Een nader onderzoek door een kinderarts in medisch cen trum De Vloot leverde ook geen uitsluitsel,op. De artsen achtten het niet nodig dat Joey in het ziekenhuis werd opgenomen. Het team van de Meester Blom- school zit lelijk met het geval in de maag. De schoolleiding kan geen verklaring geven voor het gebeurde. Joey staat bekend als een goede zwemmer. Hij heeft twéë diploma's. Gisteravond kwamen op de school ouders en leerkrachten bij elkaar om het geval te bespreken. De bedrijfsleider van het zwem bad en twee badmeesters waren daarbij aanwezig. Sommige ou ders hadden kritiek op de hulp verlening. Volgens hen had ogenblikkelijk een ambulance gewaarschuwd moeten worden in plaats van een huisarts. Ambtenaar Chris Bos van de af deling onderwijs zegt dat er geen reden is het schoolzwemmen in zwembad Dolfijn voorlopig af te gelasten. Bos houdt het erop dat Joey tijdens het zwemmen onder water onwel is geworden of zich heeft gestoten, waardoor hij,het bewustzijn kwijtraakte. JE HUIS? Prins Bernhard en zijn gevolg arriveerden per helicopter op het voet-baiveld van Fortuna. Viaardingen „Het werk van Amnesty draagt bij tot de be wustwording van waarden in de eigen gemeenschap en respect voor de medemens, vooral bij eigeren. Zij reikt daarbij ver uit ven de eigenlijke doelstel ling". Die woorden sprak van ochtend S. Minco, voorzitter van de stichting Geuzenverzet 1940- 1945, tijdens een bijeenkomst in de Grote Kerk op de Markt in Viaardingen. Prins Bembard reikte daar de eerste geuzenpen ning uit aan voorzitter mr. R. Herrmann van Amnesty. De prins kwam rond half elf met de -helicopter aan op het veld van voetbalvereniging Fortuna aan de Marathon weg, in gezel schap van zijn particulier secre taris E. Vernède, de adjudant van hare majesteit de koningin, luitenant ter zee der eerste klas se C. van Kasteel en mr. G. Blauw, de kabinetschef van commissaris der koningin mr. Schel to Patijn. Het gezelschap ging per auto naar het Vlaar dingse stadhuis, waar het werd ontvangen door burgemeester mr. Fred van Lier en P.F. jonk heer de Ranitz, penningmeester van de stichting Geuzenverzet, Langs een erewacht van zeeka- detten ging het naar de Grote Kerk, waar de prins de geuzen penning uitreikte. De penning zal elk jaar worden toegekend aan 'mensen of instellingen, die hebben bijgedragen aan de in standhouding enbevordering van de democratie, bestrijding van dictatuur, discriminatie 01 racisme'. Een omschrijving die prima paste bij Amnesty Inter national, vond voorzitter Minco. „De geuzen hadden zich de be vrijding, de vrijheid, anders 1", zei Minco in zijn welkomstwoord. „De wereld waarvan wij droomden is niet gekomen. Daarom kónden de oud-geuzen niet anders dan wéér zich verzetten tegen het onrecht in de wereld, wéér zich verzetten tegen de blijvende schending van aUe waarden. waarvoor de geuzen door de eeuwen heen zich hebben inge- t zet". „Wij, oud-geuzen, oud-verzets strijders, oud-politieke gevange- "nen, slaan opnieuw, met de na oorlogse generatie, de handen ineen. Niet als bedelaars, niet als rechters, maar als mensen die hunkeren naar een betere we; reld", zei Minco. Mr. Herrmann toonde zich verheugd met de penning, die het verzet tegen on recht symboliseert De bijeen komst in de kerk werd besloten met het zingen van het Wilhel mus. Prins Bernhard vertrok, nadat hij en zijn gevolg in het stadhuis nog een kopje koffie hadden gedronken. Schiedam Mr. C.P. Sneep beëindigt op 1 oktober zijn nota- rïspraktijk aan de Nieuwe Ha ven. Sneep Is eervol ontslag ver leend wegens het bereiken van de 66-iarige leeftijd. Wie zijn praktijk zal overnemen is nog niet bekend. Op Sneeps kantoor komt niemand van het perso neel in aanmerking om zijn op volger te worden. Mr. Sneep werd in februari 1966 als notaris benoemd. Viaardingen De zichtbaar heid van ae bussluis op de Schïe- damsedijk is te verbeteren en de gemeente Viaardingen draagt verantwoordelijkheid voor de veiligheid van. de sluis. Dat schrijft ir. P.J.M. Beemsterboer, directeur voor de verkeersvei ligheid van het ministerie van verkeer en waterstaat in een brief aan de Vlaardingse S. Ver- boon. De mening van Beemster boer staat haaks op die van de politie en het gemeentebestuur van Viaardingen. Mevrouw Verboon klaagde bij het ministerie, nadat zij in no vember vorig jaar met haar auto in de bussluis was getuimeld. Zij vond de bussluis een onverant woord middel om verkeer te we ren. Mevrouw Verboon hield aan de val in de sluis een ge kneusde borstkas en verschui vingen in de wervelkolom over. Aan haar auto had zij 2100 gul den schade. „De gemeente weet .iet wat zij ontketent", aldus mevrouw Verboon m haar brief aan Beemsterboer. De directeur voor de verkeers veiligheid is het met de gemeen te eens, dat de borden en aanwij zingen voor de bussluis voldoen de zijn. Maar hij meent dat er aan de zichtbaarheid nogal wat mankeert Ir. Beemsterboer heeft dat met verkeersingenieur Wim van Loosbroek en polïtie- adjudant Van der Wiel bespro ken. De brief van Beemsterboer wordt vanavond besproken in de commissie voor verkeer en vervoer, die voor het laatst ver gadert onder voorzitterschap van wethouder Bas Goudriaan (de portefeuille gaat over naar CDA'er Chris van Roon). De nota over bussluizen, die door de wethouder al maanden geleden is toegezegd, is nog steeds niet klaar. Goudriaan beloofde een maand geleden, dat die nota in maart 20U worden besproken. ADVERTENTIE 18 MAART Schiedam De Rolbrug over de Schie vormt niet alleen de inzet van een felle strijd tussen ver schillende watersportverenigin gen. Ook automobilisten hebben blijkbaar belang bij een 'open' brug ter hoogte van de Polder weg. Sommige weggebruikers weige ren zich neer te leggen bij het feit, dat de Rolbrug alleen door fietsers en brommers mag wor den gebruikt. De paaltjes, die aan weerszijden zijn geplaatst om auto's de doorgang te belem- Schiedam De stichting Hofjes van Belois is na bijna 400 jaar ter ziele. De gemeente heeft het on roerend goed en het geringe vermogen, het erfgoed van de zestiende eeuwse weldoener Huybregt Costiaans, overgeno men. Gisteren passeerde notaris mr. C.P. Sneep de akte. Het stichtingsbestuur had grote moeite met deze beslissing, die een eind maakte aan vier eeu wen liefdadigheid. De 37 huisjes tussen de Jan van Avennestraat en de Aleidastraat zijn sinds jaar en dag particulier eigendom ge weest De stichting wist keerop keer op het nippertje te voorkomen dat de gemeenschap er zich over zou ontfermen. Dat het er uiteinde lijk toch van kwam, was te wij ten aan geldgebrek. Het hofje is dringend'aan een onderhouds beurt toe en voor subsidie komt alleen een 'toegelaten instelling' in aanmerking. De stichting mag zich zo niet noemen, de ge meente wél. Burgemeester Reïnier Scheeres was tot gisteren voorzitter van het stichtingsbestuur, maar dat is louter toeval. Het maakte de overdracht hoogstens een beetje ingewikkeld. Om alles juridisch waterdicht te laten verlopen moest wethouder Hans van Kleef een paar minuutjes als loco-burgemeester optreden. Want alleen de burgemeester of diens vervanger mag gemeente lijke transacties ondertekenen. Twee Schiedamse burgemees ters aan één tafel, dat vonden de hofjesbewoners die de over dracht in wijkcentrum de Erker bijwoonden wel eigenaardig. Maar Scheeres verzekerde dat zoiets ten tijde van Huybregt Costiaans heel gewoon was. In ■JLLTJJ** •r/irêh-- cv 1593, het jaar waarin deze wel-, gestelde Schiedammer ergens tussen Raam en Gemeentezie kenhuis zijn Hofje van Belois stichtte, had de stad twee burge meesters plus nog een schout, een magistraat roet volgens Scheeres aanzienlijk meer gezag dan de hedendaagse eerste bur- ger. Burgemeester Scheeres tekent namens de hofjes. Links notaris Sneep; wethouder Hans van Kleef en secretaris Frans Geer des kijken toe. In de beginperiode was het hofje een familiebedrijf, Costiaans zag er nauwlettend op toe, dat de re genten uitsluitend uit verwan ten bestonden. De onvermogen de 'wijfies' die er volgens de au- tenthieke documenten mochten wonen, moesten zich in ruil voor de genoten weldadigheid aan een streng regime onderwerpen. Eerst in 1856 werden ook beta lende bewoners toegelaten. Haar huurders mochten dan niet langer armlastig zijn, de,stich ting zelf kwam steeds krapper bij kas te zitten. Bij de invoering van de bijstandswet in de jaren zestig bood de gemeente al aan het hofje over te nemen, in 1973 kwam verkoop opnieuw aan de orde. Eind jaren '70 voerde het bestuur middels de kantonrech ter een lastenverzwaring voor de bewoners door, maar ook die noodsprong leverde onvoldoen de penningen op. Het huidige, vijftig jaar oude hofje, kan als de,aannemer-klaar is weer heel lang mee, meent Van Kleef. De bewoners die ge kozen hebben voor extra reno vaties bovenop het standaard onderhoudsplan, zijn blij met de verbeteringen. Zij kunnen straks gewoon thuis douchen, want voor de bewassing gingen 'sommigen eenmaal per, week naar dienstencentrum 4 Molens. meren, worden zonder pardon omvergereden. Eerst sneuvelden een paar maanden geleden de uitneemba- re brandweerpaaltjes- De ge meente verving ze door solide betonnen obstakels. Maar.ook die moesten eraan geloven. Vrijdagmorgen -stuurde ge meentewerken een ploeg van zeven man om nieuwe palen neer te zetten. Kort voordat de brugwachter naar huis ging om te lunchen, waren de arbeiders klaar met het karwei. Bij'her vatting van rijn dienst trof de brugwachter opnieuw een rava ge aan. Schiedam Van de PvdA héb ben de jongeren in clubhuis De Dijk gisteravond niemand ge zien, wel waren er VVD-raads- lld Annie Renskers-Maas "en CDA-juniorJTon Seis. De raads leden waren uitgenodigd om de sfeer te komen proeven en met een om te kijken of jongeren werker Kees te Gussinklo een beheerder erbij kan - krijgen. Vanavond komt klein links een kijkje nemen, op de verjaardag overigens van TeGussinklo., De VVD-vertegenwoordigster werd verwend; zo kreeg rij van de randjongeren, een lift naar het naai-atelier Op de Haven- dijk. En .Ton Seis, het jongs te lid van de gemeenteraad, vond het allemaal prachtig." Hij was er al om zes uur en ging na twaalven weg. „Enorm naar mijn zin ge- Had", zei hij. „Morgen kom -ik weer".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1