Maassluis maakt kruispunt veilig Zuid: vraagtekens achter onteigenen Maassluis volgt landelijk beeld Opkomst Vlaardingen absoluut dieptepunt 'Hoeveel zetels kreeg Ajax nou?' Afrolgarage onvindbaar Maasland dubt over sluitingstij d café WHk - VLAARBINGS DAGBLAD f> ECHIEQAMSCHE CBIIRANI NIEUWE WATERWEG COURANT De Leede: opkomst is dramatisch 't Ambacht op in rook Vierhoog met een daktuin Sloop naast politiebureau Extra zwemleraar Eerste paal verpleeghuis Man valt uit boom Rechercheur doorziet 'bonnentruc' Verkeersplan uit de doeken Nutsbedrijven" I ontvangen,CDA DONDERDAG 19 MAART 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557- sportredactie: 4345209 Schiedam Het Schiedamse PS P/ PPR-gemeent eraadslid Bart de Leede is gisteravond enorm geschrokken van de lage opkomst bij de verkiezin gen, Dat slechts 60,73 procent -«van de Schiedamse kiezers kwam opdagen, noemt De Leede angstaanjagend. In het stembureau aan de Tuinkan constateerde het raadslid, dat het voornamelijk ouderen zijn die van hun stemrecht gebruik maakten. Een beeld dat overeenkwam "met vorige verkiezingen en met stembureaus in andere wijken. Zo bedroeg de op komst bij de raadsverkiezin gen vorig jaar nog geen 66 procent. „De ouwetjes hebben nog steeds het idee dat er opkomst- plicht bestaat",' aldus De Lee fde. „Maar je houdt je hart vast als die generatie uitsterft. De .'twintigers, dertigers en veerti- 'gers blijven massaal weg. Al leen de allerjongsten, die voor >.het eerst hun stem uit mogen "brengen, doen dat één keertje omdat het een nieuwe erva ring is. Daarna zie je ze niet meer terug.,Ik vind dat een dramatische ontwikkeling". Schiedam Zelfs van de ge meenteraad bleef meer dan de helft thuis. En van de politici die wel naar het verkiezings centrum in zaal Irene kwa men, keken de meesten toch "eerst Ajax-Malmd uit Met bij tende spot werd dan ook de vraag gesteld: „En, hoeveel ze tels heeft Ajax nou gekregen?" Het was duidelijk, dat ook Schiedam zo z'n prioriteiten had gesteld, "t Is in Irene wel eens drukker geweest. Niettemin was de sfeer aange naam. PvdA-fractieleider Gé Brouwer liep-voorop, ondanks de provinciale winst van zijn partij, om te zeggen dat de uit slag niet vergeleken moet worden met raadsverkiezin gen, omdat de verhoudingen dan heel anders liggen. Detvinzaal Irene geeft uitslagen door. Er is belangstelling van Maarten Dorsman, Gé Brouwer (Ijsklontjes roerend), Yvonne Siljee, Jan Simons, Gerard Verhulsdonken Ton Seis. Maassluis Slechts weinig belangstelling voor de uitslag van de verkiezingen van de provinciale staten in Maas sluis. De enkelingen, die naar het stadhuis waren gekomen, waren veelal meer geïnteres seerd in de verrichtingen van de voetballers van Ajax dan in de uitslag. „De uitslag van de verkiezin gen, daar verander je niets meer aan, met het voetballen weet je het tenminste niet", was een veelgehoorde kreet. In Maassluis verder weinig nieuws onder de zon. Het lan delijke beeld werd keurig ge volgd. In vergelijking met de verkiezingen van vijf jaar ge leden winst voor de PvdA (van 22,6 procent naar 31,5 procent). Het CDA won ook licht (van 28,5 procent naar 31,9 procent) en zoals ver wacht verlies - voor de VVD: van 26,2 procent naar 17,5 pro cent Opvallend was de terugkeer van D66. In vergelijking met vijf jaar geleden zijn de demo craten weer bijna op het oude niveau: nu werd 9,1 procent van de stemmen behaald tegen 1982 10,7 procent Klein links halveerde in Maas sluis in bijna vijf jaar tijd: van 6 procent naar 3,2 procent. Wat tegenviel in de eerste stad aan de Waterweg was de op komst. Velen in Maasluis maakten geen gebruik van het recht tot stemmen: 61 procent, terwijl in 1982 tenminste nog 65 procent naar de* stembus Sin£- s - Vlaardingen Stembu-* reau 32. basisschool 't Am-" bacht aan de Chrysant- - hlaan, was in Vlaardingen gisteren het enige waar echt iets opwindends ge beurde. De verkiezingen lagen er bijna een uur stil,- vanwege een 'malheur'* met een doos met plastic; linealen. De hoofdonderwijzer van' de school had de aoos met linealen op de kachel ge-^ legd. Vanwege de heersen de kou stond die kachel hoog. Tegen het einde van- de middag stond het ver-"' kiezingsiokaal blauw van- de rook. Er kon een tijdje1 niet meer gestemd wor den. Desondanks was de opkomst in stembureau 32- hoger dan in de rest van, Vlaardingen: 72 procent van - stemgerechtigden .bracht'zijn stem uit. Van de 32.026 Schiedammers die naar de stembus gingen (opkomstpercentage: 60,7), maakte bijna de helft een PvdA-hokje rood. Vertaald naar de gemeenteraad zou het betekenen dat de PvdA 17 van de 33 zetels zou hebben, gekre gen. Het CDA verwierf zich 24 procent, de WD 11,4 en D66 en CPN/PSP/PPR respectie velijk 7 en 5 procent. Andere partijen tellen in Schiedam amper mee. Laat in de avond verleende gemeentevoorlichter Bas van Bochove zijn gebruikelijke ser vice om de laatste, definitieve uitslagen van kantoor 's-Gra- veland naar zaal Irene te ko men brengen. Er ontwikkel den zich aardige gesprekken, maar die gingen meer over sport of de Salon van de drie Maassteden dan over provinci ale politiek. Hans van der Vlist, de Schiedamse lijsttrek ker van de Zuidhollandse PvdA, vierde zijn triomf in Den Haag, met kompanen uit de staten. Vlaardingen De opkomst voor de verkiezingen voor de provinciale staten bereikte gis teren in Vlaardingen een abso luut dieptepunt: net iets meer dan 61 procent van de stemge rechtigden maakte de gang naar een verkiezingsbureau. Dat was in 1982 nog meer dan 65 procent. PvdA en CDA boekten winst, het verlies van de VVD was aanzienlijk. Maar dat was niet iets, waar plaatselijk liberaal Jan Madern zich zorgen over maakte. „In 1982 heeft de VVD een krankzinnig resul taat behaald. Het is dus geen wonder, dat wij nu verliezen". Mr. Mariëtte Hoogendijk-van Holst Pellekaan, nummer 21 op de VVD-lijst in de provin cie Zuid-Holland, keek ook niet op van het verlies van de liberalen. „Na de enorme winst in 1982' had ik dit wél verwacht". Zij raakt door de ongunstige uitslag haar zetel in de provinciale staten kwijt. „Maar ik zal nog wel als inval ler moeten optreden in de sta ten". De PvdA toonde zich bij mon de van plaatselijk fractievoor zitter John Ranshuijsen tevre den met de uitslag van de ver kiezingen. „De opkomst is laag en daar heeft links nooit voor deel van. Maar wij hebben het niet slecht gedaan". De PvdA heeft in Vlaardingen 37,5 pro cent van de stemmen in de wacht gesleept. „Onze poten tiële aanhang ligt dus ia ,de buurt van de veertig procent", meende Ranshuijsen. En met een sneer naar de SP van Remi Poppe voegde hij daar aan toe: „De kiezer kiest dus voor besturen, en dan moet je met bij de SP zijn. Wij zijn so cialisten zonder een bord voor de kop". Het CDA was al evenzeer te vreden met de uitslag. De christen-democraten behaal den vier jaar geleden 22,6 pro cent van de stemmen, deze keer was dat 25,3 procent. „Fantastisch voor het" CDA", vond raadslid Leo de Snaijer. Vlaardingen In plaats van bonnen kan de politie beter folders onder de ruitenwissers van foutparkeerders in de Vlaardingse binnenstad doen. Veel automobilisten zijn niet op de hoogte van-het bestaan van de Afrolgarage of ze kunnen de weg daarheen niet vinden. Het is niet fair als ze voor die onwetendheid met een bekeuring worden gestraft. Dat vindt WD-raadslid Jan Bulva. Volgens de liberaal zou een folder met een verwijzing de Afrolgarage flink wat klandizie opleveren. Dat is hard nodig, want Bulva telt daar 's zaterdagsmiddags nog geen dertig auto's. Die geringe bezettingsgraad is niet alleen het gevolg van het onbekend zijn met de garage. Automobilisten van bui ten Vlaardingen kunnen vaak de ingang van de parkeer voorziening niet vinden. Ze rijden wat rondjes op de Afrol en zetten dan hun wagen maar ergens op straat neer, aldus Bulva. In de raadscommissie voor verkeer en vervoer hebben ook enkele bewoners van de Afrol hun nood geklaagd over de parkeersituatie. Zij willen hun auto niet voor veel geld in de garage stallen, maar kunnen de wagen straks ook niet meer in de directe omgeving van hun huis kwijt. Maasland Het ene horeca- etablissement in Maasland ..mag op zaterdagavond wel tot ^2.00 uur geopend zijn, terwijl een andere al om 1.00 uur dicht moet. En als beide loka liteiten ook nog eens op min der dan een steenworp van el kaar zijn gevestigd, schept dat onduidelijkheid over het te voeren gemeentelijk beleid. ^Aanleiding tot een uitvoerige discussie in de Maaslandse ge- meenteraad was gisteravond 1 het verzoek van café-eigenaar G. Alkemade van Het Wapen van Maeslant. Hij wilde de sluitingstijd op zaterdag van 11.00 uur op 2.00 uur hebben. .^Burgemeester en wethouders k wezen dat af, onder meer uit angst voor een toeloop van het publiek naar Maasland, ('onge wenst gelet op de zondagsrust') en omdat het dan ook 20u 1 moeten gelden voor andere ca fés, de sporthal en Pollepol. De afwijzing stuitte bij de frac- ./ties van de VVD en PvdA op veel weerstand en onbegrip. „De vergunning zou gegund moeten zijn, voorlopig voor één jaar", meende fractievoor zitter Ellen-Joy Groosman van de VVD. „Dit café ligt niet al te ver van discotheek Vliet- zicht en die is wel tot twee uur open. Terwijl in Maassluis de cafés inmiddels al tot vier uur geopend zijn". Burgemeester Mieke Bloemen- daal meende dat ook voor Vlietzicht een sluitingstijd van 1.00 uur goed voor de zondags rust zou zijn. „Ik heb daar ech ter te maken met een bestaand beleid, terwijl Vlietzicht ook buiten de bebouwde kom ligt". 'De kwestie komt binnenkort weer aan de orde op verzoek van CDA-fr actieleider M. Quak.N i Vlaardingen Nog dit jaar wordt begonnen met de nieuwbouw aan de zuidelijke kant van de Vlaardingse bin nenstad. Er worden in de om geving van de Nieuwelaan 105 huurwoningen in de sociale sector gebouwd. In opdracht van woningbouwvereniging i Samenwerking'77 heeft de ar chitect gekozen voor vier woonlagen. Met uitzondering van één tweekamerwoning gaat het om drie- en vierkamerwoningen. Een groot aantal daarvan t .krijgt een daktuin. In de derde <;fase is tevens een parkeergara- ige met 40 plaatsen gedacht. ;Op de hoek van Markgraaf- daan en Heemraadstraat wor- Dden bovendien, twee koopwo ningen gebouwd. Op korte ter- r jnijn wordt voor de omwonen- :-den een informatie-avond be- Megd. Slopers maken korte metten met de verpauperde bebouwing naasl het hoofdbureau van politie in Schiedam. De panden, die vol gens gemeenteraadsleden niet meer te renoveren waren, maken plaats voor woningen. Er Is al meer gesloopt dan vanaf de Lan ge Nieuwslraat te zfawts. Schiedam Het plan van wethouder Hans van Kleef om in de stadsvernieuwingswij- ken. desnoods wonin gen te onteigenen als de huisbaas een onre delijke prijs vraagt, heeft in Schiedam- Zuid vraagtekens op geroepen. Dat de voortgang van de stads vernieuwing niet belemmerd mag worden door dwarslig gende eigenaren, is de bewo nersvereniging in de Gorzen met Van' Kleef eens. Maar over de hoogte van de ver koopprijs-valt meer te zeggen dan enkel of die redelijk dan wel onredelijk is. Volgens Van Kleef proberen de eigenaren er een slaatje uit te slaan, als de gemeente nood- panden opkoopt, raakte bij voor beeld in het westen in conflict met huiseigenaren die buiten-^ sponge bedragen vroegen voor hun slooprijpe panden, bedra gen die soms vier keer zo hoog lagen als de getaxeerde waar de. In Zuid spelen volgens de be- wonersvereniging dezelfde problemen. Daar wil de ge meente de gestapelde wonin gen aan de Willem Brouwer straat aankopen om ze vervol gens te verbeteren. De eigena ren zouden echter zoveel vra gen dat de onderhandelingen keer op keer stuk lopen. Inliet informatieblad de Gorzette geeft de bewoners vereniging een wat mildere verklaring dan Van Kleef: de gemeente wil gewoon te weinig betalen. „Vroeger kregen eigenaar-be woners bovenop de getaxeerde waarde een soort schadever goeding, die vaak bijna even hoog was als de taxatie. Die schadeloosstelling is nu ver vallen, Voor iemand die tien jaar geleden voor ontzettend veel geld een huis heeft ge kocht, kan dat problemen-op leveren. Hij zou nu moeten verkopen tegen een veel lager bedrag". De bewonersvereniging vraagt ach bovendien af of onteige nen wel goedkoper is. „In de procedure gaat ontzettend veel werk voor ambtenaren zitten en waarschijnlijk bepaalt de rechter alsnog dat er een scha devergoeding moet worden betaald". Maassluis In zwembad Dol- Fijn in Maassluis zal tot aan het eind van het schooljaar een extra zwemleraar worden ingezet. Aanleiding tot de personeel suitbreiding is de bijna-ver- drinking van Joey de Groot, maandag tijdens de wekelijkse zwemles. Drie zwemleraren hadden niet m de gaten de iongen in moeilijkheden ver keerde. Zijn toevallig aanwezi ge moeder merkte het incident wel op, ging te water en haal de haar zoon op de kant Maassluis Volgende maand wordt een begin gemaakt met de bouw van het verpleeghuis Maassluis. Op 1 april slaat GGD-direeteur E.H.E. Wolfs de eerste paal voor deze de pendance van het Schiedamse verpleeghuis Driemaasstede. Aan die gebeurtenis is tien jaar plannen maken vooraf ge gaan. Het nieuwe tehuis krijgt in eerste instantie 120 bedden, In de jaren negentig mag er een vleugel voor nog eens 60 bed den worden bijgebouwd. Vol gens de directie van Driemaas stede is die capaciteit nu al on voldoende. Op de wachtlijst voor een plaats in een verzor gingstehuis staan nu al 180 mensen. De bouw zal tot het najaar van 1988 duren. Met het project is een investering van ruim 25 miljoen gulden gemoeid. Het verpleeghuis gaat werk bieden aan 180 mensen. Maassluis Burgemees ter en wethouders van Maassluis hebben besloten het omstreden kruispunt van Rozenlaan, - Wagen straat en Westiandseweg veiliger te maken. Vooral voor voetgangers „en (brom)fietsers moet- de kruising overzichtelijk worden. 7 v Door veel inwoners van Maas sluis werd bezwaar gemaakt tegen de verkeerssituatie na de reconstructie van een jaar geleden. Een actie voor stop lichten leverde in enkele uren tijd duizend handtekeningen op. In eerste instantie wilde het college geen. maatregelen nemen, maar onder druk van de reacties hierop vanuit de bevolking is het stadsbestuur alsnog overstag gegaan. Ver keerslichten komen er. echter niet. - B en W stellen de gemeente raad wel voor om waarschu- wingslichten en -borden te plaatsen op de wegen naar het kruispunt toe. Het fietspad, langs de zuidzijde van de Westiandseweg wordt .verder verlegd, terwijl de voorrang van fietsverkeer op auto's wordt gewijzigd in voorrang voor automobilisten. De moge lijkheid wordt onderzocht de' bushalte in de Wagenstraat te verplaatsen of op te "heffen. Een gedeelte van. de Westiand seweg, tussen "de Mozartlaan en de Rozenlaan, moet worden versmald. Ook moet een begin worden gemaakt met het re construeren van-het Haven plein, het wijzigen em koppe len van de verkeerslichten op de Laan '40-'45 en het ver smallen, asfalteren en aanleg gen van fietspaden van en'op de Rozenlaan. Het is de bedoe ling dat de werkzaamheden nog dit jaar worden uitge voerd. Ook is door het college een af spraak gemaakt met de vere niging voor veilig verkeer, om de situatie op het kruispunt door deskundigen te laten be oordelen. Over de plannen wordt maandag tijdens een ex tra vergadering van de ver- keerscommissie van gedachten gewisseld. De bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis begint om 19.45 uur. Maassluis Een medewerker van de plantsoenendienst in Maassluis moest met vrij ern stig letsel worden overge bracht naar het- Holy-zieken- huis in Vlaardingen, nadat hij tijdens snoeiwerkzaamheden uit een boom was gevallen. De man was aan de Vondellaan bezig een boom te snoeien toen hij zijn evenwicht .verloor. De ongelukkige werknemer maakte een val van enkele, meters. Vlaardingen In de super markt van Bas van der Heij den zij twee Vlaardingers van 17 en 18 jaar gearresteerd we gens valsheid in geschrifte. Eén van hen' werkte in de winkel en sloeg bij de kassa drie bonnen, aan voor telkens 34,50 leeg fust^ De bonnen liet hij door een vriend in wisselen- De eerste keer ging alles goed, maar bij de tweede poging liep hét duo tegen de lamp. Een argwanende bedrijfsrecher- cheur betrapte de Vlaardinger in een filiaal van de super markt in Rotterdam. Het op sporen van de winkelbediende die de bonnen had afgegeven was daarna een kleinigheid. Vlaardingen De verwarring over de toekomstige verkeers maatregelen in Vlaardinger- Ambacht is zo groot dat de ge meente een informatieavond wijdt aan de nieuwe situatie. Vanavond wordt in het stad- huis uit de doeken gedaan welke hindernissen er op de "Rozenlaan worden aangelegd om de Anthony Knottenbelt- singel voor doorgaand verkeer af te sluiten. Om het sluipver- keer te weren worden ten westen en ten oosten van de Knottenbeltsingel ook maatre gelen genomen. Niet op de kaarten, die van avond En het stadhuis hangen, staan de bezwaren die de be woners van Plein 40 hebben tegen de verkeerscirculatie in Ambacht.1' Door enkele afslui tingen in de wijk is het ver keersaanbod op het- plein enorm-toegenomen. De bewo1 ners 'spreken'van;een onaan- 1 vaardbare -geluidshinder i,en pleiten voor het weer 'open stellen van - de toegang naar het Emaus. - - De informatieavond begint om acht uur. Op 26 maart bespre ken drie raadscommissies de situatie in Ambacht nog eens tijdens een extra vergadering. Schiedam Twintig tCD A-ge meenteraadsleden uit ver scheidend'.steden -van," Zuid- Holland komen binnenkort hun licht opsteken bij de open bare nutsbedrijven. Schiedam. De politici zijn benieuwd naar de spraakmakende projecten, die Schiedam de naam van energiezuinigste gemeente van Nederland hebben bezorgd. Zaterdag 21 maart nemen tie CDA'ers een kijkje bij de warmtekrachtinstallaties in Huize Frankeland en in de woningen op het Schutters veld. Orn de overige projecten elders hvde stad te bekijken beklimt het gezelschap 's mid dags De Vrijheid, één van de hoogste molens van Europa. Een kleine week later treden de nutsbedrijven, nogmaals op als gastheer. Voorlichter Mari Dingenouts ontvangt donder dag 26 maart een groep leer lingen van de Wegwijzer, die een diaserie komen bekijken over de milieuvervuiling en de maatregelen die v„Schiedam daartegen heeft genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1