Holiërhoekse- polder kan onder water NATIONALE AANGIFTEDAG 28 maart 1987 Hotelketens ontdekken Vlaardingen Kruispunt aanpassen Actie tegen verpaupering van Westwijk UlAARKS DAGBIAD SCHIEDAMSCHE GOIIRANT NIEUWE WATERWEG COURANT m S.*■■»- »c gggg .CTm Scholieren gaan ruïne verfraaien K. van de Geest bankiert 25 jaar Massaal op de bon Ontucht met kind Chauffeur bedreigd Scholieren hollen voor Amiruddin Wintermode in stadhuis Verwarmings elementen uit flats gestolen DINSDAG 24 MAART 1987 Gravin Aleida: verkeerde naam Schiedam De bewoners van Schïedam-West, die sinds een paar jaar de Gra vin Aleidadag in het Jul ia- napark organiseren, heb ben voor hun evenement een verkeerde naam geko zen. Dat zei gistermiddag Sjef Jansen,, ambtenaar bij het gemeentearchief aan de Korte Haven. „Aleida is nooit gravin geweest", zei hij resoluut, daarmee een algemeen heersend misverstand in Schiedam uit de 'weg ruimend. Aan Aleida dankt Schie dam zijn ontstaan. Zij ver leende het dorp in 1275 stadsrechten, en liet voor die tijd al een kasteel bou wen, de huidige ruïne. „Als die ruïne er niet had gestaan, had het stadskan toor er ook nooit gestaan, want dan. was Schiedam altijd klein gebléven", al dus Jansen. door KOR KEGEL Schiedam Dit voorjaar nog gaat de ruïne open voor pu bliek. De hekken rondom ver dwijnen, er komen drie trap petjes naar de eeuwenoude bouwval van het Kasteel van Mathenesse, en enkele funda- menten worden opgemetseld tot zithoogte. Opnieuw, na vijftien jaar, staat de ruïne een soort renovatie te wachtón. De gemeente Schiedam" wil namelijk 'meer begrip kweken voor die plompverloren klomp steen', zegt Peter van Velzen, inspecteur van bouw- en wo ningtoezicht. Het onderhoud van die klomp kost nogal wat en volgens Van Velzen is dat eigenlijk alleen verantwoord, als je met de ruïne ook iets meer kunt doen dan er alleen van achter een hek naar kijken. Leerlingen van de Schiedamse scholengemeenschap Ter Schie en de Rotterdamse streek school Rijnmond-Noord gaan de opknapbeurt verzorgen. Bij Ter Schie geven K. van de Lugt en A. van Herk les in metselen en bouwtechniek en twaalf leerlingen gaan hun kennis bij de ruïne in praktijk brengen. Rijnmond-Noord zet dertien leerling-stratenmakers in. De scholieren staan te trap pelen: ze zijn razend enthou siast, volgens Ter Schie-direc- teur Hennie van de Woerd. En het komt de voortdurend be zuinigende gemeentelijk over heid natuurlijk aardig uit, dat op deze manier voor weinig geld een toeristisch project verwezenlijkt kan worden. Spanjaarden Het kan voor 80.000 gulden de scholieren vinden dat trou wens nog veel. Zij zijn de prij zen van gemeentewerken niet gewend. Het is de provincie Zuid-Holland, die subsidie over heeft voor dergelijke 'binnenstedelijke recreatieve voorzieningen'. Toen de ruïne in 1973 gereno veerd werd om verder verval te voorkomen, waren er al Schiedammers die het gek vonden dat een ruïne van 'nieuw metselwerk werd voor zien. De authenticiteit ging verloren. Tenslotte stond de ruïne er al vier eeuwen als ruïne bij, want sinds de ver woesting in 1572 werd het kas teel nooit herbouwd. Nog altijd is niet te achterhalen, zegt ar chivist Sjef Jansen, of de Spanjaarden nu het kasteel hebben verwoest of de Schie dammers zelf, om inname door Alva te voorkomen. Bij de nieuwe renovatie han teert de gemeente andere nor men, zegt Peter van Velzen. De inzichten bij restauratie zijn nu zo, dat als van een oud gebouw iets wordt herbouwd, zoals in dit geval de funda menten, duidelijk te zien moet zijn dat het om een toevoeging gaat. Herkenbaar soort steentje dus. Anders werk je geschied vervalsing in de hand, vindt de inspecteur. Niettemin zullen ook de kloos termoppen worden gebruikt, die de gemeente opgroef toen vlak naast de ruïne de keerlus voor de trambaan moest wor den aangelegd. Kloostermop pen zijn bakstenen van fors formaat Onder de plek, waar nu tramrails liggen, stuitten de opgravers op een vrijwel com plete, omgetrokken kasteel muur. Dat droeg bij tot een juister beeld van hoe het kas teel eruit heeft gezien, zegt ar chiefambtenaar Jansen. Verzakking Sinds de wederopbouw van de ruïne tot ruïne is het in en rondom een rommeltje gewor den, een modderpoel. Blootge legde fundamenten zijn gaan verzakken, planten groeien er doorheen waardoor stenen gaan wijken en los komen te zitten, bovendien is hier en daar de verzakking zichtbaar. Hoewel de vijver blijft, zal er een degelijke beschoeiing wor den aangebracht. Als de scho lieren klaar zijn, in mei of juni, is het de bedoeling dat de ruïne heel solide oogt en als een toren gelijk uit het water oprijst. Gemeentewerken is uit op strakke lijnen, die vervol gens voor een deel gecamouf leerd zullen worden door het jaarlijks hoog opgroeiende riet. Tussen de ruïne en het stads kantoor, dat er niet bepaald een stedebouwkurtdige samen hang mee vertoont, ligt een foeilelijke betonplaat. En die blijft er nog wel een tijdje. Eronder bevindt zich een wa terberging, vroeger deel uit makend van een gemaal, en die berging is nog nodig ten behoeve van de afwatering van Schiedam-Oost. Voordeel daarvan? Die beton plaat is misschien een aardig podium voor de toneelgroepen, die naar verluidt ook van de ruïne zelf gebruik willen ma ken, als deze eenmaal openge steld is voor publiek. Er zijn al suggesties gedaan: heropvoe ring van het stuk over de Jon ker Fransen-oorlog. Al toen het huidige college van burgemeester en wethouders vo rig jaar aantrad, zag het ernaar uit dat de ruïne niet een vergeetput zou worden. Er kon zelfs een sta tieportret worden gemaakt. Bur gemeester Reinier Scheeres en Hans van Kleef leunen tegen het venster, Aad Wiegman staat In het midden te peinzen of hij ook j zal klimmen, Chris Zijdeveld heeft l daar lachend al van afgezien en 1 achter de burgemeester taxeren 1 gemeentesecretaris Arno Gorls- j sen en wethouder Luub Hafkamp j de situatie. 1 Ylaardingen De Ho- liërhoeksepolder, ten noorden van Vlaardingen, komt het "meest in aan- .merkïng om voor 35 hec tare onder water te wor den gezet. Op die manier kan compensatie worden gevonden voor de Fop penpolder, waarvan een flink deel voor boeren be houden blijft dank zij een compromis tussen de ge meente Maasland, de re constructiecommissie Mid den-Delfland en de pro vincie Zuid-Holland. De Foppenpias zou aanvanke lijk groter worden dan wat deze overheden nu voor ogen staat Maar een voorwaarde - van Midden-Delfland was, dat dan wel elders In het polder gebied tussen Schiedam, Delft, Maassluis en De Lier een tweede'lap grond voor water sport moet worden ingeruimd. Een speciale werkgroep heeft die ruimte gevonden in de Ho- lierhoeksepolder. De werk- f oep-bestond uit agrariër G.J. OOp. de Delftse wethouder Jan-Bart Mandos eri Ton Ver hagen,.-voorzitter van het Bu reau van Uitvoering in Maas land. Dit bureau is voor de re construct! ecom missie wat ambtenaren voor de politiek zijn. Als een deel van de Holier- hoeksepolder onder water wordt gezet (voordeel is dat de ■toekomstige Foppenpias dan .vlakbij is), kan de geplande golfbaan in Midden-Delfland aangelegd worden in de Kerk- pjolder, nabij Delft. De ge meenten langs de Nieuwe Wa terweg hebben nog in studie of dat wel zo gewénst is. Niet al leen komt een plas, waarvoor ■Maasland niets, voelde, nu dichter bij Vlaardingen, maar ook wordt de afstand vanuit het Waterweggebied naar zo'n openbaar.'golfterrein groter, terwijl Delft er de vruchten van zal plukken. De Kerkpol- der wordt voor de onderwater zetting wel even genoemd, maar als mogelijkheid verder niet besproken omdat hierop 'vanuit gemeentelijke kring steeds afwijzend gereageerd' is; De Holierhoeksepolder wordt dan bestemd voor zogenaamde kleine watersport en voor sur fen. Het wateroppervlak komt op polderniveau, zodat dijken niet nodig zijn. Rondom wor den speel- en ligweiden ge dacht, nabij de Vlaardingse Vaart. De Poldervaart, lopend van Schiedam-Kethel richting Schie, kan intensiever voor re creatie worden gebruikt. Be- bossing zou de omgeving meer aantrekkelijk maken, meent de werkgroep, die ook bos bouw voorstelt voor de Akker- dijksepolder (aan weerszijden van riiksweg 13) en:_een;.deel van Abtswoude. Schiedam/Vlaardingen De Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen biedt haar .direc teur Klaas var- de. Geest vrij dag 10 april een receptie aan in ^Novotel, omdat mj op 1 april 25 jaar actief zal zijn in het Nederlandse spaarbankwe zen. Van de Geest is vooral in Schiedam zeer bekend. Hij vertegenwoordigt zijn bank in. tal van organisaties, zoals de dierenbescherming, de VW, 3é 'wielerbaan, het Boddaert- centrum, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, scho lengemeenschap Ter Schie en enkele sportclubs. Van de Geest .woont inSchiedam en pwam als adjunct bij de Spaar bank anno 1820, toen Van Vliet en Holtkamp daar nog de 'directie voerden.Later werd de naam hiervan Bondsspaar bank. -- 4 - Schiedam Zevenentwintig leerlingen van scholenge meenschap Spieringshoek heb ben gisteren een bekeuring ge kregen. Alle scholieren, die op de hoek van de Van der Brugghenlaan en de Burge meester Van Ha&renlaan met hun fiets of brommer door het rode stoplicht reden, werden door het wijkteam van Nieuw- land zonder pardon op de bon geslingerd. De politie ging gisteren tot deze actie over, omdat buurt bewoners en automobilisten herhaaldelijk hebben geklaagd over het onveilige verkeersge drag van de scholieren. Het wijkteam hield de bekeurings actie op het moment, dat de school rond twaalf uur uitging. Volgens een woordvoerder zal niet bij deze ene controle blij ven. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 34-jarige man aangehouden, die heeft bekend met een 8-jarig jonge tje uit de stad ontuchtige han delingen te hebben gepleegd. De man heeft zich gedurende een lange periode aan het kind vergrepen. Maassluis Een taxichauf feur zal zich een ritje met een 27-jarige inwoner van Maas sluis nog lang herinneren. Na een rit vanuit Schiedam begon de passagier nabij de molen in Maassluis moeilijk te doen. Hij bedreigde de chauffeur en eis te zijn portemonnaie. De taxi chauffeur ging echter niet op de eisen in en nam de henen. Later in de nacht kon de poli tie de passagier aanhouden. Schiedam Leerlingen van scholengemeenschap Ter Schie hebben met hardlopen vier duizend gulden verdiend voor het Foster Parents Plan. Het geld is bestemd voor Amirud din Nalla,' het Indonesische jongetje dat de school vijf jaar geleden heeft geadopteerd. De scholieren kregen voor ie dere vierhonderd afgelegde meters een bedrag van de sponsors, die zij zelf hadden benaderd. Iedere leerling had vijftien minuten de tijd om zo veel mogelijk geld bij elkaar te lopen. De Schiedamse scholenge meenschap voor Ito, lhno en ito is één van de ongeveer vierduizend Nederlandse on derwijsinstellingen die via het Foster Parants Plan een kind in de Derde Wereld heeft gea dopteerd. In Zuid-Sulawesi, waar Amiruddin woont, heeft het FPP veel geld gestoken in de verbetering van de sanitai re toestanden. Van 9.15 - 11.45 uur en van 14.00 - 16.45 uur. Plaats: redaktiepand Rotterdams Nieuwsblad, Coolsingel 67, Rotterdam. Op deze zaterdag staan studenten Belastingrecht voor u klaar om u te hel pen met het invullen van het belastingformulier, als uw inkomen tenminste niet hoger is dan veertigduizend gulden. Om te voorkomen, dan men bijzonder lang moet wachten, verdient het aan beveling een afspraak te maken. Dat kan van maandag 23 maart tot en met vrijdag 27 maart a.s. bij het Rotterdams Nieuwsblad, tel. 010-4144144, toestel 122. Voor het invullen van uw aangiftebiljet moet u meenemen: het aangiftebiljet jaaropgaven, loonstrookjes van 1986, ook die van uw eventuele partner opgave van andere inkomsten, zoals alimentatie, bijverdiensten in 1986 ontvangen aanslagbiljetten premieheffing volksverzekering giro- en bankafschriften van 1986, waarop rente is vermeld en het laatste giro- of bankafschrift kontrakten van geldleningen, ook die van b.v. postorderbedrijven rekeningen van ziektekosten (bril, knakenkaart, tandarts). Terwijl velen reikhalzend uitkij ken naar een zacht lenteweertje in het besef, dat de zomerzon hele maal lang op zich zal laten wach ten, zijn sommigen In gedachten al bij de volgende winter. De Schiedamse fotograaf Jack van Raay behoort tot het laatste slag mensen. Samen met twee colle ga's werd de hal van het Vlaar dingse stadhuis op de Markt gis termorgen omgetoverd in een studio, waar enkele modefoto's voor de wintercollectie van een groot postorderbedrijf werden geschoten. Van Raay koos voor die plaats vanwege het statige karakter van de hal. De marmeren trap en fraaie kroonluchters vormden een ideaal decor voor de klassieke mode, die moest worden vereeu wigd. Schiedam Uit tien flats, die in aanbouw zijn in de Mui- derslotstraat, zijn de cv-instal- laties verdwenen. Dieven bra ken de voordeur open en schroefden, de verwarmingse lementen van de muren. Zij namen ook de ketels mee. De schade bedraagt 25.000 gulden. In het nieuwe wijkcentrum Zuid, dat aan de Dwarsstraat wordt gebouwd, is eveneens ingebroken. Hier namen die ven voor 2500 gulden aan ge reedschap weg. f Vlaardingen De Haagse onderneming Bastion Ho tels Nederland BV wil in Vlaardingen: een hotel met veertig kamers gaaii bouwen. Als voorlopige vestigingsplaats heeft het bedrijf de Burgemeester A. van Walsumlaan uitge kozen. Aanvankelijk zou het hotel verrijzen aan de Zwanensin- gel, maar die plaats bleek bij nader inzien minder gunstig gelegen. De Van Walsumlaan ligt strategischer: vlakbij het verkeersknooppunt Kethel- pein, goed in het zicht van de passerende automobilist. Een nadeel van deze plaats is echter de geluidshinder, zodat het hotel alsnog ergens anders kan komen, aldus een woord voerder. Het plan van Bastion Hotels Nederland BV wordt op het Vlaardingse stadskantoor ui terst serieus genomen. De af deling stadsontwikkeling wijst erop, dat de nog vrij onbeken de onderneming al enkele ja ren een hotel in Leiden ex ploiteert. Deze week wordt in Oegstgeest de eerste paal ge slagen voor een tweede vesti ging. Alle vestigingen van de nieu we hotelketen worden opgezet volgens een standaardformule. Het gaat om budgethotels, die altijd veertig kamers tellen en waar de nadruk niet op luxe wordt gelegd, zodat de prijs voor een overnachting betrek kelijk laag blijft: rond de ze ventig gulden. Ook twee Franse ondernemin gen hebben belangstelling ge toond voor een hotelvestiging in Vlaardingen. Ibis en Climat de France zijn daarover al en kele maanden met de gemeen te in onderhandeling. Hoewel ;eruchten aanvankelijk wil-* Jen dat zij een oogje hadden op het Windmill-terrein aan de Westlandseweg, is die loca tie door beide gegadigden af gewezen. De hotels willen bij voorkeur in de zichtsfeer van - de rijksweg blijven. Het grootste hotel in de regio dat volgens dezelfde strategie werkt, het Novotel in Schie dam, is niet bang voor concur renten, zelfs niet wanneer die zoals het Bastion-hotel moge lijk op een steenworp afstand komen te liggen. Daarvoor verschillen de accommodaties te veel, al was het alleen maar in prijs (een nachtje slapen in het Novotel kost, exclusief ontbijt, 150 gulden). Directielid Jos van Hensber- gen: „Zolang het om een vrij simpel produkt gaat zoals Bas tion aanbiedt, hebben we niets te vrezen. Ieder hotel mikt op een bepaalde doelgroep, voor ieder segment is er een eigen markt. Wij richten ons met ons luxepakket op de reizende zakenman, Bastion legt de na druk meer op eenvoud". Maassluis De voorstellen van PvdA-wethouder Anton Wustrow om het kruispunt van Rozenlaan, Wagenstraat en Westlandseweg via een aantal aanpassingen toch veili ger te maken, hebben gister avond gehoor gevonden in de Maassluisse politiek. Na uren vergaderen stemden de ver schillende politieke partijen in met de voorstellen. Zonder slag of stoot ging dat evenwel niet. Vooral het CDA zag in eerste instantie weinig heil in de plannen van de soci alistische wethouder. Joke van Rest echter kon geen nieuwe alternatieven aandragen en haalde met haar voorkeur voor het doortrekken van de Industrieweg/Mérellaan slechts oude koeien uit de sloot. „Toch blijf ik van me ning dat doortrekken het beste is. Zo kom je uit de problemen, neemt het verkeer op het ge vaarlijke kruispunt af. Ik knjg het gevoel dat in Maassluis met oogkleppen op wordt gelo pen", hield Van Rest Wustrow voor. Die opmerking schoot John Scheerstra (VVD) in het verkeerde keelgat. De liberaal, verbolgen: „Er is over het niet doortrekken van de Industrie weg naar de Merellaan een raadsbesluit genomen. Tijdens de onderhandelingen na de verkiezingen van het vorige jaar is wederom over door trekken gesproken en weder om bleek er geen meerderheid voor te vinden te zijn. Waar praten we nu dan over?" Om het kruispunt veiliger te maken worden onder meer waarschuwingslichten ge- plaatst, zal de voorrangssitua tie wijzigen, worden bochten verder uitgebogen, zullen op de Rozenlaan vrijliggende fietspaden komen, wordt een begin gemaakt met de recon structie van het Havenplein en komt er een zogenaamde groe ne golf op Laan '40-'45. Maat regelen die bij elkaar een slor dige 2,5 miljoen gulden kosten, De bushalte in de Wagenstraat blijft echter bestaan. Tegen het opheffen van die halte maak ten de meeste partijen be zwaar. Ook de bewoners te kenden bij mondde van me vrouw H. Brouwer bezwaar aan tegen dat voornemen: „Er maken heel veel mensen ge bruik van de halte. Die kun je niet zomaar weghalen". Ver moedelijk worden nu enkele parkeerplaatsen. opgeofferd om het achterop komende ver keer de mogelijkheid te geven om de bussen te passeren. Vlaardingen Enkele honderden schoolkinde ren gaan in de tweede week van april de Vlaar dingse Westwijk uitkam men naar sporen van ver vuiling en vandalisme. Met fotocamera's zullen zij iedere vernielde postbus en elke in de bosjes ge gooide vuilniszak genade loos registreren. De scholierenspeurtocht maakt deel uit van een om vangrijk project, dat een halt moet gaan toeroepen aan de toenemende verpaupering in de Westwijk. Voordat de buurt echt ten prooi valt aan ver nielzucht en criminaliteit, wil het sociaal-cultureel werk in samenwerking met de ge meente alle negatieve ver schijnselen op een rijtje zetten, zodat er tijdig maatregelen ge nomen kunnen worden. Half gesloopte telefooncellen, ingegooide ruiten bij kerken en scholen, vertrapte volk stuintjes en opengebroken kel derboxen zijn al lang geen zeldzaamheid meer in de wijk. Opbouwwerker Leo van Ger- ven slaat soms det schrik om het hart als hij alléén al in de omgeving van zijn kantoor sportverenigii (het Siso; stedelijk instituut huisbazen als voor samenlevingsopbouw aan de Van der Werffstraat) de te kenen van grimmigheid waar neemt Het Siso is één van.de organi saties die de leefbaarheid in de Westwijk wil terugbrengen. Van Gerven ging om de tafel zitten met vertegenwoordigers van het ontmoetingscentrum, het ouderenwerk, het onder wijs en de politie en stelde een actieplan op. Omdat wel de indruk bestaat dat de bewoners ook zo hun ervaringen hebben met vanda lisme, maar hun klachten zel den of nooit de instanties be reiken, gaan leerlingen van de scholengemeenschappen Pro fessor Casimir en Westland- Zuid 250 willekeurige adressen af met een enquêteformulier. De resultaten van die steek proef worden gevoegd bij een onderzoek onder bedrijven, 'ingen, winkels en Is het gemeentelijk woningbedrijf en de corpora ties. Daarnaast noteren het ou derenwerk en het ontmoe tingscentrum gedurende twee weken telefonisch doorgege ven klachten. Volgens de voorlopige cijfers, waarover politieman Leo Sluijter en onderwijsambte- naar Ron Hoekstra beschik ken, wordt in de wijk jaarlijks voor vele tienduizenden gul dens schade aangericht Daar van zijn niet uitsluitend de 'pleinjongeren' tussen pakweg twaalf en achttien jaar de schrid: kinderen en volwasse nen leggen dikwijls ook> een opvallende onverschilligheid voor hun eigen omgeving aan de dag. Wel blijven de jongeren een probleemgroep op zich. Sinds het ontmoetingscentrum aan de Floris de Vijfdelaan de soos ruim te voor de jeugd heeft gesloten, omdat de bezoekers herhaaldelijk slaags met el kaar raakten, hebben de jon geren geen eigen onderkomen meer. Maar dat geldt voor meer Vlaardingse wijken. Dat de Westwijk voor het pro ject is uitgekozen, ligt aan de 'actiebereidheid' van het soci aal-cultureel werk in de buurt Ook het feit dat de wijk geïso leerd ligt ten opzichte van de rest van Vlaardingen, heeft volgens Leo van Gerven een belangrijke rol gespeeld. De resultaten van de onder zoeken worden in de tweede week van mei gepresenteerd ir het ontmoetingscentrum.,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1