VBsmmmamn Nolet trekt bezwaren in tegen authentieke borrel Bot concurrent van huisbaas Van Roon VEAARDINGS DAGBIAB NIEUWE WATERWEG COURANT SP bang voor te trage ambulance Dag met een groen tintje jjofin kroes Taxi's geweerd PvdA maant leden: zwijg CDA - voorzitter'Over wethouders gaan we het niet hebben' Ruim acht miljoen voor bodem sanering SLOOP ZWARTE PAARD NOG EVEN UITGESTELD Brandweer ontruimt Koningshoek Geringe wijzigingen in formule Orkestrale hülsta-totaal WATERWEG -^lonateredacttg Brede Havenstraat 6. 3131 BC VlaanHngen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 26 MAART 198; Viaardingen De PvdA doet een klemmend be roep op de leden om het beleidsprogramma, dat is overeengekomen met CDA en VVD voor de ko mende 'regeerperiode', zonder morren aan te ne men. Er mag maandag tij dens de ledenvergadering in zaal Concordia best over het afsprakenpakket worden gediscussieerd, vindt secretaris Bert Kal den, als er maar geen let ter wordt geschrapt, toege voegd of veranderd. Het PvdA-bestuur is bang dat de achterban het ak koord met de twee toe komstige partners wil openbreken, omdat de so cialisten met twee wethou ders niet bijster sterk te rug keren in het nieuwe college van B en W. Elke wijziging, die de ledenver gadering verlangt, mondt automatisch uit in nieuwe onderhandelingen. Het be stuur acht zo'n vertraging ongewenst „We kunnen tevreden zijn met het resultaat", conclu deert het bestuur gezien de verhoudingen binnen de drie betrokken partijen, wordt er direct aan toege voegd. En die verhoudin gen zijn sinds de gemeen teraadsverkiezingen tame lijk koel geweest. Schiedam Distillateur Carel Nolet heeft zijn be zwaren ingetrokken tegen de produktiewijze van Jonge Notaris, de authen tieke Schiedamse jenever die vorige week door Uto op de markt werd ge bracht. Nolet had bij bur gemeester Reinier Schee- res en bij de fabrikanten, John Vlek en Dick Jan sen, geprotesteerd tegen de aanwezigheid van een distilleerkolom in De Tweelingh, de fonkel nieuwe branderij aan de Noordvest waar de Jonge Notaris wordt gemaakt. Jansen en Vlek mogen, als eni ge Schiedamse jeneverprodu centen het waarborgzegel van de gemeente Schiedam op hun flessen plakken, Het zegel werd speciaal voor Jonge No taris in ere hersteld. Voor waarde is wel dat de fabrikan ten zich houden aan de bepa lingen van een verordening uit 1902. Om de echtheid van de grondstof pure mout wijnte beschermen wordt in die verordening het gebruik van een distilleerkolom verbo den. Nolet, zelf sinds 1979 produ cent van de 'ambachtelijk ge stookte borrel' Ketel 1, en met tientallen jaren ervaring in het vak, vond dat de gemeente het echtheidszegel 'weggaf'. Hij zette zijn interpretatie van de verordening uitgebreid op pa pier, maar nam tenslotte toch genoegen met de verzekering van Scheeres dat Jonge Nota ris geheel in de geest Van de oude tijd gemaakt zou worden. Daar kan de distillateur zon der meer van op aan, bevestigt economisch topambtenaar Raymond Vredebregt: „De handtekening van de burge meester en van de gemeente secretaris staan op het zegel. Een betere garantie, dat Jonge Notaris gemaakt wordt vol gens de regelen der kunst, is er niet". De distilleerkolom is volgens Vredebregt verzegeld: „Daar kan absoluut niet mee worden geknoeid". Carel Nolet wil bever niet te indringend aan de kwestie worden herinnerd. De sugges tie dat hij jaloers zou zijn op Vlek en Jansen, omdat hun Notaris wél het zegel mag voe ren en zijn eigen Ketel 1 niet, wijst hij van de hand. „Ik heb in '79 wel naar de mogelijkhe den voor Ketel 1 geïnfor meerd, maar het bleek dat de gemeente terecht vasthield aan de bepaling dat er in de fabriek uitsluitend moutwijn, aanwezig mocht zijn". Omdat in zijn jeneverstokerij De Dubbele Adelaar ook ande re alcoholische produkten stonden opgeslagen en Nolet het investeren in een nieuw pand niet verantwoord vond, zag hij van verdere pogingen af. Maar een beetje zuur is het succes van Jansen en Vlek na tuurlijk wel voor Nolet: De Dubbele Adelaar was de eerste distilleerderij die zo'n tien jaar geleden de oorlog verklaarde aan de 'computerjenevers'. En nu gaat een ander met de eer strijken. Care! Nolet stookt het vuur op onder de uit 1864 daterende Ke tel 1. Hij heeft er vrede mee dat zijn ambachtelijke borrel het Schiedamse garantiezegel niet mag voeren. Maar Nolet wil in geen geval als een naijverig man worden afgeschilderd. Zijn bemoeienis met de gebeurtenissen in De Tweelingh werden, zo zegt hij, louter geboren uit 'oprechte betrokkenheid met het eïnd- produkt' en niet uit jaloezie. De jeneverguerriUa en de prij zenslagen In de drankensupers midden jarig zeventig hebben diepe indruk op hem gemaakt. De kwaliteit van de borrel had ernstig te lijden van die scher mutselingen Zeker sinds die tijd is Noitt net als iedere rechtgeaarde distillateur be gaan met het imago van de Schiedamse jenever. En dat zijn idee, een authentieke bor rel maken, navolging vindt, stemt hem ook tevreden. Twijfelen aan de Jonge Nota ris doet Nolet niet meer: „Ik heb 'm vorige week geproefd en er is maar één conclusie mogelijk: inderdaad, dat is de authentieke Schiedamse jene ver"^ En Ketel 1? Nolet: ,,'t Publiek moet maar bepalen welke borrel de lekkerste is". Binnen de CDA-gelederen zijn ernstige bedenkingen gerezen tegen het wethouderschap voor Van Roon, omdat diens Heiligerlee Vastgoed BV talrij ke panden in de Vlaardïngse binnenstad bezit en Van Roon met 'conflicterende belangen' zou komen te zitten. Bot daarentegen geldt als on betwiste kandidaat, al is er in zijn partij wel eens bedenke lijk gemompeld over zijn ver meende kijk op de 'hoeksteen van de samenleving'. Bot was al eerder wethouder in Viaar dingen, maar trad samen met Jelle Wijnstok af toen Bas Goudriaan een omstreden bouwplan voor de Markt door de gemeenteraad trachtte te loodsen. Een groep CDA'ers heeft Bot herhaalde malen gevraagd Viaardingen Chris van Roon ziet het pluche nog de mist in gaan. Wekenlang heeft de CDA-spits een wet houderszetel in het vizier gehad, maar in de achterban zijn er mensen opgestaan die de stoel liever bezet zien door Van Rooms voormalige kruiwagen Cees Bot. zich te kandideren voor de wethouderspost. Bot had er eerst helemaal geen zin in, mede in verband met zijn functie in de top van de Rabo bank Maeslanden, maar is nu toch bereid: „Als er behoefte aan mij is, ben ik van ganser harte bereid". Perplex CDA-afdelingsvoorzitter Arjen van der Velde zegt perplex te staan. „Ik zal Bot eens even bellen", reageerde hij woens dagmiddag. Van der Velde er kent dat 33 leden om een extra vergadering hebben gevraagd, die aanstaande dinsdag plaats vindt, maar de voorzitter zegt dat er alleen en uitsluitend over de onderhandelingen met PvdA en VVD zal worden ge sproken. „Wie wethouder wordt, heeft de fractie al be slist. Van Roon. Het is hele maal niet aan de leden om ie mand te kandideren. Als ze het daar toch over willen heb ben, neem ik een heel grote hamer mee. Daar gaan wij niet over praten". Bot zegt dat zijn 'beschikbaar heid' niet moet worden gezien als kritiek op Van Roon. „Kom nou, zeg. Ik heb Chris zelf destijds gekandideerd voor de fractie, 't Is een goeie man". Maar dat Van Roon via zijn vastgoed-BV, opgezet samen met mr. Gerrït Buyse, over tientallen huizen beschikt in onder andere de Peperstraat, de Hoogstraat, de Havenstraat, de Kuiperstraat, de Smalle Ha venstraat en de Markt, is een aantal christen-democraten een doorn in het oog. Als wet houder zou hij invloed kunnen aanwenden ter bescherming van zijn onroerend goed. Hij heeft zijn besloten vennoot schap Heiligerlee genoemd, naar de laan waar hij vroeger woonde (thans woont hij twee straten verderop aan de Goud kust). Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Voor bodemsa nering m de drie gemeenten ten noorden van de Nieuwe "Waterweg komt dit jaar meer dan acht miljoen gulden be schikbaar, zo blijkt uit een voorlopig programma van de provincie Zuid-Holland. Dat bedrag is niet alleen bedoeld voor onderzoeken, maar ook voor de sanering zelf. Bovenaan de lijst staan de Wil- lemskade in Schiedam en de Hoflaan/Oude Haven in Viaardingen. Voor deze pro jecten is respectievelijk 2,3 en 2,4 miljoen gulden uitgetrok ken. Met die bedragen kunnen niet alle kosten worden ge dekt, maar het restant, bij el kaar zeven ton, kunnen de ge meenten door voorfinancie ring verkrijgen. Deze methode geldt ook voor het Hoofdplein in Schiedam en de Oosthavenkade ïn Viaardingen. Het totale bedrag 'dat in Schiedam aan het op sporen en schoonmaken van gifgrond mag worden besteed is 3,2 miljoen gulden. Behalve de reeds genoemde uitgaven staan nog op het programma nadere onderzoeken op het Bachplein, aan de Maasdijk en de Hoofdstraat en vervolgon- derzoeken aan de Schiekade, '3ie Fokkerstraat en het Hoofd plein. Aan de Fokkerstraat, de Oudedijk en het Hoofdplein worden nog dit jaar sanerings onderzoeken uitgevoerd. In Viaardingen, waar in totaal 4,7 miljoen te besteden is, zijn nadere onderzoeken gepland aan de Koningin Wilhelmina- haven (zuid-westzijde) de Broekpolderweg, de Olmen- dreef, twee locaties aan de Oosthavenkade, de James Wattweg en de Broekpolder. Saneringsonderzoeken vinden plaats bij de Vlaardingse Vaart en de Hoflaan/Oude Haven. Voor Maassluis is een bedrag van 450.000 gulden gereser veerd. Het geld is bestemd voor een nader onderzoek aan de Deltadijk en de Haven straat/Gasfabriek en voor sa- - neringsonderzoeken in de Noo rd-Nie uwelandsepol der. Viaardingen SP-gemeenteraadslid Berty Vugts maakt zich zorgen om de manier, waarop in de stad ambulances inzetbaar zijn. Soms moet een ziekenwagen uit Rotterdam komen om m Viaardingen een patient naar het ziekenhuis te vervoeren. Zij is geschrokken van een brief van een partijgenoot, die daarin een 'verbijsterend' voorval van 11 maart beschrijft De briefschrijver was er getuige van hoe op de Van Hogen- dorplaan een ongeveer 70-jarige man ter aarde stortte. Het duurde, schrijft de man, acht minuten voordat de politie kon constateren dat het slachtoffer hevig bloedde uit mond en neus. Nog eens twaalf minuten later arriveerde de am bulance. „Met een kalm gangetje uit Rotterdam", voegt hij er verbolgen aan toe. Berty Vugts heeft het college van B W schriftelijk om opheldering gevraagd. „Vroeger kwamen de ambulances uit Holy. Als ze nu uit Rotterdam moeten komen, kan dat. tot levensgevaarlijke situaties leiden. Ik denk dat veel, met name oudere, mensen zich daar zorgen om maken". Zij zegt niet alleen te staan in haar angst. „Ik sprak onlangs iemand van het ambulancepersoneel. Die verzekerde me dat het op deze manier nog eens fout afloopt". Een dag met een groen tintje. Op verschillende plaatsen in de regio trokken scholieren er giste ren op uit om bomen te planten. Schiedamse leerlingen waren tij dens de nationale boomfeestdag op de Schiedamseweg en P.J Troelstralaan actief. Zij werden tijdens hun arbeid met raad en daad bijgestaan door een des kundige bij uitstek: Arie Vos van de plantsoenendienst. Gescheiden Van der Velde: „Er zijn met Van Roon duidelijke afspra ken gemaakt, dat hij zakelijke en persoonlijke belangen strikt gescheiden houdt". Over een schuld van 1500 gulden, die Van Roon zou hebben bij de vereniging van huiseigenaren Wagnerstraat, zegt Van der Velde: „Ik begnjp absoluut niet, wat dat ermee te maken heeft Ik heb ook een schuld. Bij de bank". Dat Bot tot het wethouder schap bereid is indien er be hoefte aan hem bestaat, bete kent volgens de CDA-vcorzit- ter niets. „Dat kan Aart Kool ook wel zeggen. En Henk van der Linden ook. En Jopie Schuhmacher ook. Noem ze allemaal maar op". Maar hij geeft toe dat Bots bereidheid volstrekt nieuw voor hem is. Van der Velde: „Vorig jaar hebben we het erover gehad, Bot had toen juist een nieuwe baan, en toen waren we het eens dat veel bazen het niet leuk zullen vinden als je na eert jaar weer weggaat Boven dien kon hij toen de verant woordelijkheid van het dage lijks stadsbestuur niet meer aan". Bot vindt niet dat zijn beschik baarheid te laat is aangemeld. „Eerst voelde ik er inderdaad niet veel voor, maar daarna werd ik geregeld gepolst Ja, dat gaf een ander beeld". Viaardingen De historische vereniging Viaardingen heeft een laatste poging gedaan sloop van de voormalige her berg Het Zwarte Paard aan de Korte Dijk te voorkomen. De vereniging heeft bij de Raad van State beroep aangetekend tegen het besluit van de ge meenteraad om het pand niet te verkopen aan de Vlaardin- ger Reinard Maarleveld. Maarleveld had het pand wil len opknappen om er zelf te gaan wonen. Maar het initia tiefvoorstel van de Socialistie- Partii werd in de raad weg gestemd. Ook een afgezwakt voorstel om met slopen te wachten, totdat de 'invulling' van de Korte Dijk bekend is, haalde het niet. Volgens de historische vereni ging bestaan daardoor formeel geen beletselen meer de her berg af te breken. Alleen fat soensnormen zullen B en W daar voorlopig van weerhou den, veronderstelt Bert van Bommel van de historische vereniging. Van Bommel heeft uit offi cieuze bron vernomen, dat het stadsbestuur inderdaad eerst wil afwachten of de Raad van State het beroepsschrift ont vankelijk verklaart. Dat is lang niet zeker. De historische vereniging geeft toe dat de ba sis voor het bezwaarschrift nogal wankel is: de raad heeft immers geen direct besluit tot sloop genomen. (ADVERTENTIE) Maassluis De brandweer heeft gistermiddag tot twee keer toe het winkelcentrum Koningshoek in Maassluis la ten ontruimen. Dichte rook wolken hingen m de gangen van het overdekte koopcen trum, waar het publiek hier en daar geen hand voor ogen kon zien. De rookontwikkeling was het gevolg van een brand in de kelder van supermarkt Hoog vliet. Voordat de brandweer rond half vier het blussïngs- werk ter hand nam, moest het winkelende publiek de galerij en verlaten. Toen tien minu ten later de rook leek wegge trokken, werden de toegangs deuren weer geopend. Maar even later liepen de gangen opnieuw vol rook. Uiteindelijk heerste pas rond vijf uur weer een normale situatie in de Ko ningshoek. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De rookont wikkeling heeft grote schade toegebracht aan de voorraaden van sommige winkeliers. Schiedam Een optreden van mandolinegezelschap ONI en het ontbreken van harmonie orkest OBK zijn de meest op vallende veranderingen in het programma van de Orkestrale '87, zaterdag 11 april in de Schiedamse Margriethal. Oefening Baart Kunst blijkt momenteel door een ledente kort niet in staat te zijn een muzikale bijdrage aan de Or kestrale te leveren, maar orga nisatorisch zijn de OBK'ers ac tief in de commissie harmonie orkesten en het algemeen mu- ziekoverleg Schiedam (Amos), die het festijn organiseren. Het ontstane gat in de programme ring wordt opgevuld door ONI, dat direct na de pauze werk van Richard Eilenberg Enkele organisatoren van de Orkestrale: „Wij hopen op een grote opkomst". en Mario Maciocchi ten gehore zal brengen. Voor die tijd manifesteren de harmonieorkesten zich afzon derlijk- Na de onvermijdelijke opening van Richard Strauss vullen achtereenvolgens Har- pe Davids, Sint Ambrosius en Sint Radboud het programma in met uiteenlopende stukken. Gezien de vele repetitie-uren, die de verschillende orkesten in een dergelijke manifestatie steken, lijkt alles muzikaal ge zien dik voor elkaar. Hoe staat het echter met de zaal: nog steeds achtervolgd met de re putatie van ongezellige vlieg tuighangar? Hans Doornsloot, woordvoerder namens het or ganiserende comité: „We zul len er alles aan doen om de sporthal in een gezellige zaal om te toveren. Veel planten, mooie decors en stoelen in plaats van de sfeerloze tribu nes moeten hiervoor garant staan". Het programma wordt na de pauze besloten met een geza menlijk optreden van de deel nemende muzikanten (225 in totaal) die onder meer John Miles' klassieker Music zullen uitvoeren. At SO jaar voorlichting o var wonan en alapan £3 alle slaapkamers, alle woonkamers Met 12 jaar garantie De zaak waar u niets vooruit hoeft te betalen Singel 51 {achter Broersvest) Schiedam. 010 - 42679120 Schiedam Het bestuur van winkeliersvereniging Hoogstraat is uit eigen be weging naar de politie ge stapt om te klagen over de overlast van het autover keer. De aangesloten leden werden vooraf niet geïn formeerd. „In deze kwestie is langs elkaar heen gewerkt", maakt Leo van der Valk duidelijk. Hij is eigenaar van bar-bodega De Pacha en heeft een liifelijke com frontatie gehad met Hoog straat-voorzitter Chris Coppens. Door het verzoek' aan de politie om strenger en verbaliserend op te tre den is namelijk vooral de horeca in problemen geko men. Ook taxichauffeurs mogen namelijk de Hoog straat niet meer op om klanten te halen en op te pikken. „De mensen zien de omzetten dalen. Wij willen op een normale ma nier ons brood verdienen, maar dat wordt op deze manier onmogelijk", aldus Van der Valk, De kwestie speelt al sinds 1986. Toen kwam er een algeheel rijverbod voor auto's op de Hoogstraat Alleen in de ochtenduren, tot elf uur, mochten leve ranciers hun produkten aanleveren. Ook voor taxi's was de straat toen- ver boden terrein. Daar nu juist kwamen alle onder nemingen in de Hoogstraat tegen in opstand. „We hebben toen een brand-- brief naar de gemeente ge-! stuurd en afgesproken werd toen dat taxi's in de avonduren gedoogd zou den worden. Die situatie is jaren goed gegaan, maar tot onze verbijstering is de zaak nu teruggedraaid", aldus de horeca-exploitant. Van der Valk hoopt dat de gemeente de maatregel alsnog zal terugdraaien en dat de taxi's weer gedoogd worden. „De gemeente heeft voor de horeca tal van stimuleringsmaatrege len genomen. Er is een aantal nachtzaken bij ge komen. De Schiedammer^ gaat weer in Schiedam uit en dat was toch de opzet. Nu er geen taxi's meer op, de Hoogstraat mogen ko men, worden zo'n tien be drijven gedupeerd". De Schiedamse uitbater maakt duidelijk dat ook Euro tax door de ver scherpte controle in do problemen komt: „We draaien de klok straks weer terug. Dan kun je al leen een taxi krijgen op de standplaats. Eurotax is een 5rima bedrijf, het visite kaartje van Schiedam. Als een chauffeur dadelijk tien minuten moet lopen om een klant op te halen dan komen de jongens straks niet meer. Het is veel te gevaarlijk. Ze moe ten dan wel hun wagen onbeheerd achter laten. Nee, ik hoop dat deze maatregel snel wordt te ruggedraaid". Zie pagina 19

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1