m nieuw flndustriebond-FNV timmert aan de weg vreest méér 14 Sociëteit Irene volgt Instuif op VMAHDINES DAGBLAD SSHIE9ABHE COURANT NIEUW WATERWEG COURANT Overval op Rabobank vaak in clubhuizen te vinden Jongeren °P poples Grasdaken Schiedams nieuwste milieufoefje Bot verbaast veel CüA'ers Fractieleiders: fraai bedrijfsterrein Bedrijfsafval ii| in Lickebaert? Kunstenaars moeten rouw kapel Emaus eerlijk delen WATERWEG 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,. 435S066.43SQ557 - sportredactie: 434S209 VEIfDAG 27 MAAKT 1937 Schiedam Veel spijbe laars brengen hun schoolda gen door in clubhuizen of jongerencentra. Het ligt dus voor de hand dat er een nauwere samenwerking komt tussen het onderwijs en het welzijnswerk, vindt PSP/PPR-raadslid Bart de Leede, maar plannen voor 2ulke samenwerking zijn er nog nauwelijks. De Leede vindt dat 'wat mager'. Het was hem meteen al op gevallen dat er nog amper ideeën over zijn, toen hij het plan las voor Onderwijs voorrang: een woord waar mee bedoeld wordt dat ach tergestelde of achterop ge raakte kinderen extra hulp moeten krijgen (vooral voor jonge kinderen van buiten landers geldt dat, maar bij voorbeeld ook voor school- verzuimers). De Leede wilde er meer van weten en richtte zich tot de gemeente op een voor Schiedamse gemeenteraads leden hoogst ongebruikelij ke manier: hij zette zijn vragen op papier en leverde ze.. bij een ambtenaar. Zijn methode heeft de vraag opgeroepen, waarom raads leden die simpele weg toch niet vaker bewandelen. Uit de beantwoording blijkt dat de scholen en ae wel- zijnscentra er nog lang niet uit zijn, hoe samengewerkt moet worden. Hun relatie is nog 'zwak ontwikkeld' en schijnt 'voorzichtig en zorg vuldig' opgebouwd te moe ten worden. Duidelijk is in ieder geval, dat de scholen het probleem van 'hardnek- kig_ schoolverzuim en voor tijdige school verlating* niet alleen kunnen oplossen! Schiedam Nu de jongeren centra geen eigen popworks hops krijgen, waar de bezoe kers kunnen oefenen op muziekinstrumenten, geven B en W het advies om met de vereniging Popoverleg te gaan samenwerken. De vereniging is immers aangewezen voor het beheer van de 'studio* aan de Eduard van Beinumlaan. Popgroepen en individuele muzikanten kunnen hier te recht in een voormalige school. De jongerencentra kregen en kele maanden geleden te ho ren, dat de gemeente geen geld (over) heeft voor aanschaf van instrumenten voor elk club huis afzonderlijk. In Under ground, gevestigd in de cata comben van wijkcentrum De Erker, boden de jongerenwer kers een plan aan aan Ben Hakkenbroek, chef van cul tuur, sport en jeugd in het stadskantoor, maar geholpen heeft dat niet. Schiedam Woningen, waarvan de daken bedekt zijn door een fraai grastapijtje: het is goed denkbaar dat milieu bewust Schiedam ze binnen afzienbare termijn laat bou- wen. Een laagje gras op dak schijnt heel isolerend te wer- ken. Hoewel wethouder Chris Zijdeveld wegens besprekingen elders geen toelichting kan geven op de plannen, weten ge meenteraadsleden te vertellen dat de grasdaken, ze genoemd worden, het nieuwste snufje zijn dat Zijdeveld via zijn contacten met De Kleine Aarde heeft ontdekt Bin nenkort wil Zijdeveld met zijn raadscommissie voor stads- kkeling en milieu naar Boxtel, waar het milieuvrien delijke project De Kleine Aarde zich bevindt (men viert er een jubileum), en onderweg zou Zijdeveld dan willen afha ken naar een plek waar reeds grasdaken zijn gebauwd. De excursie is gepland in de week voorafgaande aan moeder dag. J1}, het stadskantoor heeft Harry Jansson, secretaris van Zijdevelds commissie, zich met de voorbereidingen van de excursie beziggehouden. Momenteel is hij ziek, maar een collega weet te vertellen: „Gras isoleert inderdaad. Er is een speciale grassoort ontwikkeld, die niet zo snel groeit, want anders moet je natuurlijk, met je grasmaaïmachine het dak op. En dat geeft ongelukken". Vlaardingen De plotselinge bereidheid van Cees Bot om alsnog wethouder te wórden, -in plaats van de reeds door de CDA-fractie aangewezen Chris van Roon, is hem niet in dank afgenomen. Er is in de partij verwarring door ont staan, wat men geen gelukkige zaak acht met het oog op de komende ledenvergadering, dinsdagavond. Naar verluidt heeft Bot on langs duidelijk te verstaan ge kregen dat hij een kandidaat stelling in een zo laat stadium absoluut niet kon maken. Be stuur en fractie gingen al hele maal uit van Van Roon als wethouder, en zoals afdelings voorzitter Aijen van de Velde gisteren reeds zei in het RN: daar komt ook geen verande ring in. De kritiek, die er bij sommige CDA'ers op Van Roon zou zijn, namelijk dat hij als wethouder politieke zaken en persoonlij ke belangen zou kunnen ver mengen,^ wordt in bestuur en fractie niet gedeeld. :Er blijkt een schriftelijke verklaring te zijn, waarin Van Roon belooft gedurende zijn wethouder- schap zich te onthouden van activiteiten op de onroerend goedmarkt. Van R6on bezit veel panden in de Vlaardingse binnenstad, die overigens zijn ondergebracht bij Van Roon Beheer en niet bij sijn Heili- gerlee Vastgoed BV,'zoals gis teren. werd gemeld. Dit betreft een kalmpjes opererende ven nootschap. i De top van het plaatselijk CDA ziet in de verklaring een afdoende garantie, dat Van Roon als wethouder optimaal en ongehinderd kan functio neren. Dat Bot zich alsnog be reid verklaard heeft om wet houder te worden, zonder kri tiek op Van Roon te hebben, kan niet iedereen rijmen met het reeds ingenomen fracties tandpunt. Vlaardingen/Maassluis Dé puïnstortplaats nabij hét oeverbos Lickebaert, die rónd het jaar 2000 tientallen meters hoog zal zijn, mag niet worden gebruikt voor bedrijfsafval. Dat vindt WD-statenlid Roel >1 Waterman. Gedeputeerde dr. J.W. Hek: keiman (CDA) wil die moge lijkheid voorlopig wel open houden. De vergunning voor lde puinstort in de Zuidbuurt tussen j Vlaardingen en Maas sluis is nog niet rond en daar om zal bekeken worden of Ver ook bedrijfsafval naar die plek kan. De noodzaak van het vinden van; nieuwe stortplaatsen .is ontstaan na de weigering van België nog langer afvalstoffen uit Nederland te accepteren. Hekkelman vindt niet dat het storten van bedrijfsafval in.de Lickebaert hoe dan ook móet doorgaan, maar wil de moge- lijldieid toch niet helemaal uit sluiten. Waterman is tegen., Projectbeyeleidster Deo Overdijk, scheidend voorzitter Jaap EIJkeboom, districtsafgevaardigde Theo Berger en bestuurslid Maarten Dorsman tijdens de bondsvergadering gisteravond aan de Stadhouderslaan. VVlaardingen Het ver zoek van twee Vlaarding se schilders, Kees Lesuis en Hans Hikken, om op de begraafplaats Emaus een atelier te mogen inrichten heeft bij de gemeente for mele weerstanden opge roepen. t De gemeente, sinds 1967 eige naar van het kerkhof en de gebouwtjes die er op staan, heeft geen bezwaar tegen ar tistieke arbeid op de dodenak ker, maar wel tegen het aantal kunstenaars dat daar aan de slag wil gaan. Lesuis en Rikken hebben hun oog laten vallen op de rooms- ka thoheke rouwkapel op het graf, omdat die toch niet meer voor zijn oorspronkelijke doel wordt gebruikt. Er staat enkel wat tuingereedschap opgesla gen. Maar zij zagen over het hoofd dat in Vlaardingen de atelierruimte krap is bemeten en dat per kunstenaar maxi maal 50 vierkante meter wordt verstrekt. De kapel is 112 vierkante me ter groot en daarom vindt de gemeente, dat nog een derde plaatselijke schilder van het idee moet kunnen profiteren. Met een paar scheidingswand jes is dat wel te realiseren, meent de overheid. Rikken en Lesuis willen de kapel liever niet met een derde delen, maar zullen rich tegen dat voornemen niet tot het uiter ste blijven verzetten. Of er iets van het plannetje te recht komt, is nog maar de vraag. De gemeente moet eerst toestemming vragen aan de rooms-katholieke kerk. Die stond de begraafplaats destijds af op voorwaarde dat er tot 1992 niet aan de bestemming van de grond en de gebouwen zou worden gesleuteld. Schiedam In het pandje van de Industriebond- FNV Schiedam zijn gister avond de plannen gepre senteerd, die het 'inhou delijk en organisatorisch' functioneren van de bond in de regio moeten verbe teren (in samenwerking met Vlaardingen en Maas sluis). Op landelijk niveau is het in zicht gegroeid, dat als gevolg van de veranderende sociale en economische omstandighe den de bond steeds verder van de achterban verwijderd is ge raakt. „Laten we reëel zijn", stelde districtsafgevaardigde Theo Berger. „Als gevolg van de economische crisis werken steeds minder leden in de gro te bedrijven" in het Water weggebied zijn dat voorname lijk de werven „waar onze vakbondsactiviteiten van oudsher geconcentreerd zijn". Vandaar dus dit bondsproject, waarin de afdelingen Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis gedurende twee jaar gaan participeren. Cursussen, ka dertrainingen en een efficiën te aanwending van kennis en bestaande ingangen binnen de bedrijven moeten ertoe lijden dat „de vakbond weer wat voor haar leden te betekenen heeft", aldus Berger. Speerpunt zullen de activitei ten binnen de kleinere bedrij ven vormen, een sector waar binnen de vakbondsleden door gebrek aan bondsondersteu- ning nogal eens tussen wal en schip zijn gevallen. Alleen al vijftig procent van de Schie damse leden is inmiddels in deze sector actief. De aanwezige achterban maakte zich vooral zorgen over de positie van de uitke ringstrekkers in het algemeen en binnen de Industriebond in het bijzonder. In Schiedam leeft nu al ruim een derde deel van de leden van een uitke ring. „Wat kan dit project nog voor deze mensen betekenen?" vroeg een uitkeringsgerechtig de, als bondslid al langer actief dan de projectbegeleiders in leven. Hij hoopte dat de Bond van Uitkeringsgerechtigden, sinds 1979 in Schiedam actief, niet vergeten wordt binnen het project Desgevraagd gaf Deo Overdijk toe dat het bondsbestuur nog niet uit de discussie over het op uitkeringsgerechtigden ge richte beleid is, zodat er .bin nen het project voorlopig geen op deze groep gerichte kade rondersteuning is. „Zeker in deze zo door werkloosheid ge teisterde regio moeten we ook binnen dit project iets voor deze leden gaan betekenen", verklaarde Overdijk. Schiedam De fractielei ders van PvdA en VVD zouden het 'plezierig' vin den, als burgemeester Scheeres met een plan komt om het Gusto-ter- rein aan te kopen. „Er zit beweging in de markt", weten Gé Brouwer en Ge rard Verhulsdonk. Eige naar Caland Holding heeft de laatste jaren de vraagprijs al met miljoe nen guldens laten dalen, en recentelijk kwam de prijs onder de tien- mil joen. De twee fractieleiders, in Schiedam de belangrijkste spreekbuizen van de PvdA/WD-coalitie, j zouden het zeer betreuren als een pro jectontwikkelaar met het Gus- to-terrein aan de/haal ging. ri ,Dan heb je minder vat op wat /wou dat onteigening mogelijk v rtaT\atTt*ün rtaat" v-o,i -..nc" ..n/it *1nA ^«1. 7~\ het. slechtste voorbeeld van grondgebruik dat hij kent. IHC-werf Gusto sloot ae poor ten in 1978. Kort daarna werd hét prachtige hoofdkantoor ge sloopt en enkele jaren later 'tok de fabriekshallen. „Ik er gebeuren gaat", zegt Brou wer. Jlet is een fraai, gunstig gelegen bedrijfsterrein waar veel werkgelegenheid ge creëerd kan worden. Maar als een particulier het koopt en het verpacht aan eeri" 'paar showrooms waar totaal maar vijf mensen werken, heeft Schiedam daar niks aan". Verhulsdonk vindt het braak liggen van het Gusto-terrein was", zegt Verhulsdonk. „Dat klinkt voor een liberaal mis schien wat dirigistisch, maar degemeenschap zit te sprin gen om ruimte. Schiedam is eén der dichtstbevolkte ge meenten van het land". Twee jaar geleden kocht Schiedam in een bliksemactie het terrein van Wilton-Fije- noord, om dat bedrijf van de ondergang te redden. „En om, ais het met Wilton mis mocht §aan, alvast die grond te heb- en, om een tweede Gusto- complex te voorkomen", aldus Verhulsdonk. Beiden zijn het met de bewonersvereniging Schiedam-Zuid eens dat het terrein bestemd moet worden, voor handel, transport en in dustrie, al voegt Zuid hieraan toe dat als dat niet haalbaar blijkt, ook aan woningbouw gedacht kan worden. Erfpacht Aankoop van Gusto zou uitste kend passen in hetgrondbe leid, zoals dat in ontwikkeling is. Wat PvdA-fractieleider Vlaardingen- Twee jon gemannen, waarvan één met opvallend wit haar, hebben vanochtend rond elf uur een gewapende overval gepleegd op een Rabobank aan de Van Ho- gendorplaan in Vlaardin gen. De mannen maakten gebruik van vuistvuurwa pens. Hoe groot de buit bedraagt, is nog onbe kend. De daders vluchtten in een grijze BMW in de richting van rijksweg 20. Korte tijd later werd ook de Rotterdamse politie 111 staat van alarm gebracht. De omgeving van Vlaar dingen en Rotterdam werd volledig afgesloten. De BMW blijkt gestolen te zijn in Den Haag. j> De Anthony Knottenbeltsingel, hier gefotografeerd ter hoogte van het Narcisplein en de Goudseslngel, wordt volgens de één drukker, volgens de ander juist stiller. Inzet: een protestbord in Vlaardinger Ambacht. Brouwer betreft, blijft Schie dam één van de drie gemeen ten in Nederland die geen grond verkoopt aan particulie ren. Schiedam blijft het erf pachtssysteem hanteren. Mocht de gemeente' het Gusto-r terrein kopen, dan zal dé grond vervolgens aan bedrij ven in erfpacht worden uitgè- feven. Verhulsdonk, vooruit- likkend: „Je gaat niet weg doen wat je net verworven hebt". D66-iaadsiid Adri Reijnhout heeft onlangs geëist inzage te krijgen in een stuk, dat al een jaar in bezit is van fractieleden van PvdA en VVD. Het gaat Reijnhout met name om de suggesties, die hierin worden gedaan ten aanzien van de erf pacht. Brouwer: „Hij krijgt dat stuk niet. Ik ben van plan meer notities in de fractie te verspreiden, en die krijgt bij ook niet. Dat hoort niet in het politieke spel. Hij is partij', geen betrokkene. Wij denken wel aan overleg met bijvo'ori beeld de huiseigenaren ia Woudhoek, dat heb ik ook hün voorzitter Ben van Rooy ge zegd". •Ti- Brouwer wil wel alvast eén tipje van de sluier oplichten. De mogelijkheid, die sinds kort bestaat om de erfpacht af te kopen (dat wil zeggen dat de canon tientallen jaren be vroren blijft), zal blijven be staan. De PvdA beschouwde het als eeri experiment, maar ziet hier de voordelen vam „Wat echter nog niet betekënt dat er een versoepeling komt" benadrukt Brouwer. Volgens hem gaat het om één ambtelijk concept, reden ook waarom Reijnhout er recht- óp zegt te hebben. Maar de D66'er hoeft niet lang meer te. wach ten. Brouwer wil het grondbe leid, aan de hand van een aanr gepast concept, besproken zién in de economische commissie, wanneer deze op maandag 18 mei vergadert. Ongeveer drie weken tevoren moet het felbe geerde stuk naar buiten kun nen, taxeert de PvdA-voor- man. Hij acht het haalbaar, dat een raadsbesluit over het grondbeleid dan nog voor de zomer genomen wordt. Vlaardingen Dat Vlaardin ger Ambacht per etmaal 2500 auto's minder krijgt te verwer ken, zoals verkeersdeskundige Wim van Loosbroek voorspelt, wil er bij de wijkbewoners en de partijen van de toekomstige oppositie (SP, D66, klein links en klein rechts) niet in. „Het 2al juist drukker wor den", aldus vertolkte D66'er Wil van Rijn gisteravond de gevoelens van het publiek op de tribune. Vier commissies uit de gemeenteraad bogen zich in een gecombineerde vergadering over de plannen, die er vooral op neerkomen dat voor doorgaand verkeer verwerken. en varianten, het sneeuwde ervan in de raadszaal. SGP'er Rien Lens- velt en VVD'er George Neijs- sel suggereerden openstelling barrières worden opgeworpen; keer te verweri De Anthony Knottenbel tsingel Andere ideeën krijgt bij de Kethelweg geen aansluiting meer op de Burge meester Verkadesïngel, zodat veel verkeer moet omrijden via Emaus, Voorstraat en Ro ze nlaan. „Dat wordt een klein Zand- voort-circuit", aldus SP'er Remi Poppe gisteravond. Hij vond het schandalig dat het compromis (van PvdA, CDA en VVD) „uit de koker van een paar lieden komt, die de moed niet hadden om dit in het openbaar met anderen te bespreken". Straten, die er ab soluut niet geschikt voor rijn, krijgen volgens hem meer ver van het Landje van Char don, toeschouwers bepleitten open stelling van de Prins Bern hardt aan en zelfs het openhou den van het Burgemeester De Bordesplein (waardoor het hele plan voor Ambacht in duigen komt te vallen), maar uiteindelijk werd geen voet noot in het tussen de drie toe komstige coalitiepartijen be reikte compromis veranderd. Nel Kester van de ouderraad van de Jan Ligthartschool dis- tancieerde zich van een op merking, dat de WD zou be staan uit kindermoordenaars. Volgens haar is die opmerking door de WD zelf geuit, maar de ouderraad in de schoenen geschoven. Voor Arnold van Kalken (PSP/CPN/PPR) was het dui delijk: „Veel automobilisten zullen de wijk niet meer in durven uit angst er niet meer uit te komen. En wie er toch in gaat, kómt er nooit meer uit". Waarop Remi Poppe op nieuw schamperde over het plan van de grote drie: „Och, je hebt toch een begraafplaats vlakbij". Schiedam Na een menings verschil in het bestuur heeft jongerensociëteit Instuif Schie dam haar activiteiten in zaal Irene op een laag pitje gezet. De programmering van de we kelijkse soos op zondagavond is voorlopig overgenomen door Rob Lutz, eigenaar van Irene. Het aantal bezoekers liep de laatste maanden drastisch te rug. Daardoor kon de Tnstuif het zakelijk niet meer bolwer ken. Het ene na het andere be stuurslid gaf er vervolgens de brui aan, totdat tenslotte al leen de penningmeester over bleef. Lutz vindt het verloop van de cootje, blijven ze weg. Zo'n programma kunnen ze overal krijgen". Zakelijk ondervond Lutz daar de nadelen van, want de baropbrengsten daal den evenredig. Lutz' aanbod om te helpen met de programmering werd door het bestuur uitgelegd als be moeizucht. Hoe het nu verder moet met de Instuif, moeten de jongeren zelf maar bepalen. Lutz houdt de zaak voorlopig draaiende onder de naam 5o- ,ciëteit Irene. Op 5 april geeft de Vlaardingse band Bitch een live-optreden bij Lutz aan de Nieuwe Haven. Ironisch ge noeg een historische datum voor de Instuif: de sociëteit soos wel verklaarbaar, maar werd op 5 april 1955 opgericht ook betreurenswaardig. „Als je De laatste avond van de origi- alleen een tafeltje bij de in- nele Instuif vindt' zondag gang neerzet om het toegangs- plaats. Disc-jockey-<-dtfartin geld te innen en je biedt de be- Green draait dan gezellige zoekers vervolgens een dis- plaatjes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1