Groenoordschool zet klaslokalen open Wijkbezoek levert man j aren werk op Maassluis brommend akkoord met krediet n half procent rpite 'Als u om u heen kijkt9 dan is alles van ons9 1AAR1NGS BAGfilAO SCHHDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Geiten blijvenmaar padden nemen de wijk Schiedam krijgt er twee windmolens bij Politiepet past ook lastige Vlaardinger Kunstwerken weggenomen Vissersvrouwen naar Soestdijk Infowinkel gesloten PEO 'gestrikt' Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. DONDERDAG 9 APRIL 1987 -^Regionale redactie: Bfede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352086, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Ds laatste padden •^en salamanders van Schiedam blijken het slachtoffer te gaan 'iworden van het plaatselijk toe- - ristisch beleid. Als de ruïne na ,^een opknapbeurt voor het pu it; bliek wordt opengesteld, zullen enkele beschermde diersoorten ^uit liet paradijs worden verdre- 'Jr ven. Daarna wacht hen geen an dere toekomst dan een wisse 'l^dood op het drukbereden asfalt '"in de binnenstad. '.?De Paddenwerkgroep Schiedam v heeft het gemeentebestuur voor jï die ramp gewaarschuwd, maar 7-jvolgens mevrouw C.A.M. van C-v Hoek bereikte die tijding door het voortvarend optreden van de ge meente het stadskantoor veel te laat „Het kwaad is al geschied", moest de oprichtster van de werkgroep vorige week bij een bezoek aan de steenklomp op de hoek van de Broersvest en de Huis te Riviereweg vaststellen. Leerrlingen van de technische school waren al bezig voorberei dingen te treffen voor de restau ratie. „Ze hebben beloofd alle kikkers en salamanders in de vijver bij de ruine te zetten en de dieren niet expres dood te maken, maar de leefgemeenschap is natuurlijk al ernstig verstoord. En straks als een a eel van hun omgeving wordt bestraat, zijn de beesten de heift van hun etensplaatsen kwijt De grond waaruit ze hun voedsel halen is dan onder stenen bedolven". Uitwijken naar het Landje van Ris, een tweede natuurgebiedje niet zo ver van de ruïne, biedt geen soelaas. Omdat dat groene terrein, voor de woningbouw is bestemd, is natuurliefhebber Gerrit van den Hoek al enkele dagen bezig de kikkere en sala manders uit de sloot te vissen, teneinde die over te brengen naar de nog betrekkelijk rustige watertjes bij volkstuincomplex Vijfsluizen. Op dat Landje van Ris grazen, trouwens enkee geiten. Bewo ners van de Laurens Cos terstraat en het Cor-vnïcusplein hebben het gemeentebestuur toestem ming gevraagd om hier op een jend terreintje geiten te mogen houden. Wethouder Hans van Kleef toonde zich er deze week in een vergadering maar gematigd positief over, waarop CDA-raadslid Jo Prins reageer de: Halve geiten dus1'. Hans van Kleef vindt wel dat je er beter geiten kimt laten rondlo pen dan het veldje te laten ver worden tot een bondepoep-plek. ,Het is trouwens maar een tijde lijke zaak, dus waarom ook niet, maar het moet wel controleer baar blijven". CDA'er Prins voegt hier nog aan toe: „Die beesten hebben niet het eeuwige leven, waarschijnlijk tot kerstmis, dus als er problemen van komen, lossen die vanzelf op". Veel ouders en andere belangstellenden namen een kijkje in de klas. Schiedam Wie weet wie de jj uitvinder van de telescoop is? Of ^..hoeveel kilo bamboe er in vier '^„vrachtwagens samen gaat? Of wat de naam van de grootste maankrater is? Het zijn vragen, die in de klas gesteld werden - naar aanleiding van zojuist ge houden spreekbeurten in groep zes en groep zeven van de Groe- j noordschool aan de Peter van Anrooylaan. Ouders en andere belangstellen den hadden gisterochtend de - kans een kijkje te nemen in de 'schoolklas van nu'. De school en de lesmethoden zijn, zeker in vergelijking met tien, twintig jaar geleden, ingrijpend veran derd, vandaar dat het de onder wijzers een goed idee leek de deuren van de klaslokalen eens open te zetten. De kinderen op deze school va riëren in leeftijd van 4 tot en met 12 jaar en zijn onderverdeeld in 8 groepen. Een volwaardige ba sisschool dus, want begrippen als de lagere school en de kleuter school zijn vorig jaar definitief naar de geschiedenisboeken verdreven. Toch vertoeven de 'voor-malige' kleuters nog im mer in wat vroeger 'hun* kleu terschool was, terwijl de oude ren het grote schoolgebouw be volken, aus echt veel veranderd is er eigenlijk niet. Anders ligt dat met de lespro gramma's: werklessen, kringle- zen, projectwerk en wereldver kenning zijn troef, terwijl de schoollokalen ook wat gezeüiger aandoen dan in vroeger dagen. De kinderen zijn overigens wel hetzelfde gebleven: één zo'n in dividu kan nog steeds meer vra gen dan tien volwassenen kun nen beantwoorden. Vlaardingen Door kordaat in- grijpen van de als de 'lastige Vlaardinger' bekend staande Sjaak Zoutendijk is gisteren een verkeerchaos op de Westhaven- plaats voorkomen, jlVa een botsing tussen twee perso- nenauto's ontstonden direct lange files. Sjaak Zoutendijk posteerde zich op het midden van de weg en regelde het verkeer. Pas toen de politie arriveerde, staakte de lastige Vlaardinger zijn tijdelijke werkzaamheden. Tot hilariteit echter van de veie omstanders verwisselde een buurtbewoner de pet van Zou tendijk voor een heuse politiepet Die pet past iedereen", werd Sjaak Zoutendijk vanuit het pu bliek toegeroepen. De lastige Vlaardinger zelf: „Doormijn kor date optreden gaf ik een voor beeld hoe een verkeersprobleem op een snelle en doelmatige wijze kan worden opgelost". En" met een knipoog naar het college: ■„Een voorbeeld voor onze stads- i bestuurders". 'SjaakZoutendijk heeft zich de af gelopen maanden geërgerd aan de trage collegevorming in Vlaardingen. Hij heeft zelfs de commissaris van de koningin, "mr. Schelto Patijn, gevraagd om in te grijpen. Dat weigerde Patijn echter. Wagens maken indruk op commissie m Wethouder Zijdeveld bekijkt één van de fraaie wagens van de stra ten makerswerf. Schiedam Met een harde klap begon de excursie bij de straten- makerswerf aan de Jan van Rie- beeckweg. PvdA-raadslid Hans Bakker knalde in zijn blauwe Honda bij aankomst op een an dere wagen, die de werf af wilde rijden. Heel de zijkant zat in een Schiedam Energiestad Schiedam krijgt er in de nabije toekomst twee windmolens bij. Zij worden geplaatst op het terrein naast de gifput bij Wil- ton-Fijenoord. Omdat het rijk bereid is een flinke subsidie te geven voor dit project, stellen burgermeester en wethouders voor, in het kader van alterna tieve energievoorziening, en gezien het succes met de twee huidige windmolens, er nog twee te plaatsen. Bovendien valt van de zijde van de EEG veertig procent subsidie te verwachten. Tijdens de commissievergadering stadsontwikkeling en milieu gaf ONS-woordvoerder Eikenbroek gisteravond een toelichting; „Er is een nieuwe windmolen ont wikkeld, die minder zwaar is bo ven in de mast Met als voordeel, dat veel minder onderhoud nodig is aan de windmolens, w^t weer kostenbesparend werkt". „Ook wat betreft vervuiling het nieuwe systeem werkt hy draulisch zijn er geen proble men, want in de windmolen zeli is een voorziening aangebracht die lekkende olie opvangt, zodal er niets in het milieu terecht komt", aid us Eikenbroek. De beslissing van fabrikant Holer om de productie van turbines tt staken, omdat windenergie geer toekomst zou hebben, is dooi wethouder Chris Zijdeveld (mi lieu) kortzichtig genoemd. „Holet had uit het verleden kunnen le ren dat niets zo veranderlijk is aL' de energieprijs. En het kan geer kwaad wat alternatieven in dc binnenzak te hebben tegen de tijc dat de fossiele brandstoffen of zijn. Wind is er altijd, in principe net zo lang als de aarde blijft be staan". De Schïedamse bijdrage van dü één miljoen gulden aan de twe« windmolens (totale kosten 3,i miljoen) vindt Zijdeveld daaroit volkomen verantwoord. Door een deur te forceren kregen inbrekers toe gang tot een woning in de Bee- thovenlaan in Maassluis. Uit de woning namen de dieven vier kunstwerken, tafelzilver en sie raden weg. De waarde van de buit is nog niet bekend. Het personeel van de basisschool De Klipper mist na een bezoek van ongenode gasten 70 gulden. Vlaardmgen In Vlaardin- ger-Ambaeht en de Babber- spolder zit nog voor vele man jaren werk. De verse ploeg wethouders, die gisteren on der leiding van burgemeester Fred van Lier door de twee wijken wandelde, heeft aan die excursie een hele waslijst wensen en klachten overge houden. Anders dan de Vette- noordsepolderdoel van het eerste wijkbezoek bleken Ambacht en Babberspolder bepaald niet op hun mondje gevallen. Vooral voor nieuwkomer Chris van Boon was dat even wennen. De CDA-wethouder, net één week in dienst, moest met name in Ambacht regelmatig een be roep doen op Van Liers kennis en welbespraaktheid. De portefeuillehouder verkeers zaken had weliswaar het comple te stratenplan goed in het hoofd geprent, maar sommige finesses, die de herinrichting van de Anto ny Knottenbeltsingel en de Bur gemeester Verkadesingel met zich meebrengt, waren hem ont gaan. Zodat inspraakambtenaar Jan Morra heel wat vergeten de tails te noteren had: hier een ex tra zebrapad, <Lar al te rigoureus doorgevoerd eenrichtingsver keer. Onbevangen klampte de ene be woner na de andere het onder paraplu's voortstappende college aan. Bij het Landje van Chardon; „Kan er geen bord komen dat in rijden tot tweehonderd meter toestaat? Hoeven wij geen omweg te maken". „Waarom is het pad langs de Vaart te smal voor rol stoelers?" „Kunt u iets doen aan de verzakte bestrating in de Oranjebuurt? Het sterft hier van de ratten!" Glijbaan „Dag maatje, wat heb jij mooi rood haar", begroette de minza me Van Roon een meelopend jo chie. In de speeltuin aan de Goudsesingel bevond hij zich even later in een ronduit lastig parket: waarom de glijbaan zo stroef was, wilden de buurtkin deren weten. De christen-demo craat „Je moet 'm eerst poetsen. Thuis maak je toch ook eerst je stoel schoon voor je er op gaat zit ten?" Ook burgemeester Van Lier deed zijn uiterste best bij jong en oud in de smaak te vallen. Voor iedere bewoner, die hem de hand reikte om vervolgens een klacht te ui ten, had hij een vaderlijk schou derklopje en een bemoedigend 'hou je taai!' Een bloemist aan het Burgemeester De Bordesplein nam daar geen genoegen mee. „Wanneer gaan we nou 's heien in de Put?" drong hij aan. Maar de bestuurders hadden al andere zaken aan het hoofd: moeders die een voetbalveldje voor hun kroost eisten. „Palen slaan!", in terrumpeerde de bloemist hard nekkig. In de Tweede Ammanstraat wachtten weer problemen vari gans andere orde. „Kijkt u nou 's naar die verrotte kozijnen, zo dun als een meierblaadje. En dat vuil in de struiken. En het vocht in onze huizen, we drijven weg". Van Roon pleitte voor zelfwerk zaamheid, wethouder Goudriaan keek ernstig, Van Lier nam de el lende hoofdschuddend op. Reno vatie kon de directeur van het woningbedrijf, F.M. Melis, nog niet in het vooruitzicht stellen. Een bewoonster. „Nou, ik woont daar en 't is vreselijk" Melis: „En wordt uw klacht dan door ons niet afgehandeld? Waarom zoekt a u het dan niet hogerop?" Be- woonsten „Maar waarom komt er niemand als ik klaag?" Melis: -s Ha, daar kan ik geen antwoord op geven". Bewoonster „En als 2 ze komen, dan halen ze m'n hele vloerbedekking los". Japan Achter de Van Hogendorplaan, rond de zojuist gerenoveerde Klijnwoningen, klonken de eer ste positieve geluiden. Tevreden heid alom, alleen de hondepoep zorgt daar nog voor overlast Goudriaan: „Ja, daar kennen wij ook niks an doen". Elders in de zelfde buurt regende het toch weer verwijten. „Door de schots en scheef liggende trottoirtegels ga je hier geheid het gips in". Jan Monra schreef het gips keu rig op, maar ook de uitnodiging Een inwoonster van Ambacht houdt een situatieschets op voor Chris van Roon en burgemeester Van Lier. Jan Madern (links) vindt het wel amusant. van een invalide mevrouw, die de burgemeester zowat om de hals viel met het verzoek nu toch eindelijk eens een kopje koffie te komen drinken. „Want straks bent u weg uit Vlaardingen. Net als meneer Van Agt, die had ook een goede positie, en nu zit hij in Japan". In wijkcentrum 't Nieuwelant be sloot net college het leerzame be zoek met een informeel gesprek met wijkbewoners. Daar konden ook Arij Maarleveld (PvdA) en Jan Madem (WD) nog een beet je uit de verf komen, want veel vragen hadden zij tot dan toe niet gekregen. Ambacht en de Bab berspolder maakten van de gele genheid dankbaar gebruik. Hoe zeer de wijken begaan zijn met hun eigen omgeving, bleek wel uit de massale toeloop: 't Nieuwe lant zat bomvol. Vlaardingen Twee leden van het Vlaardings Visssersvrou- wenkoor, W.G. Woerlee en A. Moerman, zullen op 30 april in de tuinen van paleis Soestdijk de festiviteiten ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard met hun aanwezigheid opluiste ren. Gekleed in de Vlaardingse vïssersvrouwendracht zal het duo getuige zijn van de 45 minu ten durende aubade. De stichting nationale gedenk dagen Vlaardingen steunt de landelijke actie om geld in te za melen voor een Nationaal Ge schenk, dat het prinselijk paar op 30 april zal worden aangebo den. De helf van het ingezamel de bedrag zal worden besteed aan. projecten voor gehandicap ten. 'De* andere helft gaat naar een speciaal project in Neder land van het Wereldnatuur- fonds. Wie een bijdrage wil leveren, kan een bijdrage overmaken op het speciale postrekeningnum mer 3650 of het speciale bankre keningnummer 70.70.70.287, on der vermelding van 'jubileum geschenk prinselijk paar'. Maassluis De gemeenteraad van Maassluis slikte de bittere pil als onvermijdelijk weg. Om het faillissement van de stichting Verantwoord Wonen definitief af te wenden moet de gemeente Maassluis een bedrag van 174.000 gulden op tafel brengen. Samen met nog negen andere ge meenten moet in totaal drie mil joen gulden opgehoest worden. De betrokken gemeenten had den verzuimd de eerste hypo theek van de stichting te vesti gen. De bewindvoerder in het faillissement mrJ. Mentink sprak van een fout, maar volgens wethouder Izaak van der Knaap (CDA) was daar zeker geen spra ke van. Toch werden er nog enkele kriti sche noten gekraakt Pieter Hoogenraad (PvdA): „Als ge meente zijn we te goed van ver trouwen geweest toen de eerste hypotheek niet werd gevestigd. Het is natuurlijk weggegooid geld. Wie bij de gemeente heeft zitten slapen zal altijd wel een raadsel blijven. Het frappante is wel, dat de overheid buiten schot blijft en ook met de banken hoe ven we geen medelijden te heb ben. Weliswaar moeten de ver schillenden banken 12 miljoen gulden op tafel brengen, maar daar staat tegenover dat de lenin gen, met hoge rentes van 13 pro cent, in stand blijven". Joke van Rest (CDA): „Uit deze zaak moeten we lering trekken". En Jan Storm (D66): „Ik ontdek een noviteit: ik begrijp nu dat een lening synoniem kan zijn aan een schenking. Dit geld is natuurlijk geen weggegooid geld. Betalen we dit niet, dan zijn we veel meer kwijt". Wethouder Van der Knaap hoor de de verschillende betogen gela ten aan. „Wij deden zaken met een stichting die landelijk ope reerde; een organisatie die werk te zonder winstooogmerk. Het zat bij de vestiging van de hypotheek gewoon moeilijk omdat degrond, waar de woningen van de stich ting op werden gebouwd, eigen dom is van Delfland. Daarmee moesten we eerst tot een ak- koöord komen. Daarom heeft het allemaal wat lang geduurd. Van daar ook dat ik durf te stellen dat de gemeente Maassluis geen fout heeft gemaakt Het had ons mil joenen kunnen kosten en dan waren we niet eens de eigenaar geweest van de woningen. Het is fijn dat we er op deze manier vanaf zijn gekomen". deuk. Het raadslid zelf kwam er met de schrik af, maar was bij de voorlichtingsavond niet meer Als gepland bracht de commissie ruimtelijke ordening en milieu gisteravond een, bezoek aan de werf beheer en onderhoud van de afdeling civiele werken. Met prijskaartjes kregen de commis sieleden uitleg van medewerkers over alle werkzaamheden. Even leek het op een openbare verkoop: „Wist u dat een gemid delde vierkante meter straatste nen zo'n 47 gulden kost? En hier ligt nou zo'n stukje Broersveld, 1,20 per tegel". De amsterdam mertjes, die groene, antieke paal tjes, die je overal langs de weg te genkomt, kosten 150 gulden per stuk, en een simpele rioolbuis va rieert ook tussen de 80 en 300 gul den. Alsof de hele voorraad meteen verkocht kon worden, presen teerde de heer Van Oosterhout op enthousiaste wijze de materia len en werkzaamheden van zijn werf. Vooral waren de raadsleden on der de indruk van de wagens en andere apparatuur, die civiele werken voor onderhoud en be heer tot haar beschikking heeft Zelfs een kattekoppomp, een vanzelfsprekend voorwerp vol gens de werkers van de dienst, stond pontifikaal voor de ingang getoond, een prijskaartje om de zwarte hals: 5000 gulden. Beheer en onderhoud van we gen, riolering, verkeersborden en tekens, oevers, vijvers, rioolge malen en bruggen zijn zoal de ta ken van deze afdeling. Van Oos terhout omschreef het wat sub tieler „Ik ben zo arrogant om te zeggen: als u buiten op staat komt en u kijkt om u heen, dan is alles van ons". En hij vervolgde:Als je eigenlijk dat stelletje heikneuters op de weg ziet, realiseer je je niet wat ze waard zijn. Maar ik ben stiktrots dat wij zulke spullen hebben". Daarmee doelde hij uiteraard niet op zijn personeel, maar op de Merced essen die de werf tot haar beschikking heeft en nu, even eens tijdelijk voorzien van prijs kaartjes, stonden uitgestald. Tot slot onthulde wethouder Chris Zijdeveld het nieuwe vig net. De werf van civiele werken is onderdeel van gemeentewer ken. Busjes en briefpapier wor den van net nieuwe vignet voor- Schiedam Het projectteam, dat de stadsvernieuwing in Schiedam-Oost begeleidt, heeft de informatiewinkel in de Van Leeuwenhoeckstraat begin deze maand gesloten. De winkel had nauwelijks aanloop. Met vragen en opmerkingen gingen de be woners meestal meteen naar het stadskantoor, dat zij heel wat makkelijker konden vinden dan het pandje in de Van Leeuwen hoeckstraat. Een nieuwe huurder is al gevon den: het nieuwe instituut On dersteuning Bewoners in stads vernieuwingsgebieden. Schiedam De gemeente Schiedam heeft nieuwe strop dassen laten maken. Er zijn er thans twintig in omloop en giste ren gaf wethouder Zijdeveld er een paar weg, in wijkcentrum Nieuwland, nadat aan de Dr. De Visserlaan het startsein was ge geven voor de renovatie, die de 32 woningen energiezuinig moet maken. Schiedam heeft er een belangrij ke subsidie voor gekregen van het Projectbureau Energetisch Onderzoek. De vertegenwoordi ger van PEO kreeg dus een stropdas en ook aannemer Cees Bokx (SSN), architect Kristins- son en de bewonersvertegen woordiger werden 'gestrikt'. Wie voor 30 april 1987 een Amro Vaste Looptijd Rekening o^ent, krijgt bij een looptijd van 2,3,4,5 of 6 jaar rente extra. En bij de maximale looptijd van 10 jaar zelfs 54%. Met zo'n Vaste Looptijd Rekening bent u gedu rende de gehele periode verzekerd van de rente die op het moment van storting geldt. Die bedraagt momenteel bij een looptijd van 10 jaar maar liefst 6%. En als u nu zo'n reke ning afsluit, ontvangt u dus.10 jaar lang aanbod c "sluit, ontvangt u dus. 10 jaar lang DOL ]/(V Een bijzonder aantrekkelijk spaar- U/0 12 jO 1 dus, dat bij de huidige lage inflatie nog meer rende- K, meni oplevert. En dat mensen die niet te lang wachten de kans biedt om nog jaren van die tijdelijke extra rente te profiteren. Wilt u zo'n rekening openen? Ga dan snel langs bij de Amro Bank in uw buurt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1