ROTTtaOAMS NIEUWSBLAD Werk in meldkamer soms frustrerend Overeenkomst bij ECT Meer controle op uitkerings trekkers Golf van inbraken teistert tabakzaak Actie 'Verkoop je loop' komt op gang Nijgh- penningen uitgereikt Mildere straf voor doodslag Verdien een Echo Chain £3 ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Twintig jaar milieubewust 'Rijnmond wordt nooit zo schoon als de Veluwe' GSD: Contact met cliënten versterken Illllllllllllllllllllillllllllllillllllllllll! Zesmaal raak in vier jaar tijd Deelgemeente wil opheldering over Zestienhoven Overschie houdt rekening met bouw 8000 woningen Minder straf voor man uit Schiedam Kapitein Katerina wil zelf schip terughalen Ruim 25.000gulden is binnen □ROTTERDAM ZATERDAG 1] APRIL 1987 Stadsredactie: Coolsirigel 67, 3012 AC Rotterdam, Postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Telefoon: 010-4144144. Tele*: 22215. Rotterdam De Centrale Meld- en Regelkaftier van de Gemeenschappelijke Re geling Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond be staat twintig jaar. De meld kamer werd in 1967 opge richt door het voormalig openbaar lichaam Rijnmond om inzicht te krijgen in de milieusituatie in het Rijn mondgebied. In 1£?0 werd het zogenaamde snuffelpa- lenmeetnet, een waarschu wingssysteem voor zwavel dioxide, hieraan toegevoegd. Na een aarzelend begin in'1967, waarin 724 klachten en meldin gen werden ontvangen, bereik te het aantal meldingen in 1971 een historisch hoogtepunt met 27.726 klachten. In 1974 werd de honderddui zendste klacht ontvangen en in 1983 de tweehonderdduizend ste. De gegevens over milieu- overlast speelden een belang rijke rol om in Rijnmond extra nadruk te leggen op de bestrij ding van milieuverontreini ging en de vestiging van bedrij ven aan strenge voorwaarden te verbinden. Rijnmond werd saneringsgebeid, maar het mi lieuactieplan zal over enige tijd leiden tot intrekking van die status. Een andere taak van de Cen trale Meld- en Regelkamer is bet uitgeven van waarschu wingen aan de industrie als de luchtverontreiniging zich on gunstig ontwikkelt Met zeer veel bedrijven zijn afspraken gemaakt om de uitworp van verontreinigende stoffen op kritieke momenten te beper ken. De acties van de meld- en re gelkamer zijn primair gericht op het onmiddellijk wegnemen van de oorzaken van overlast, maar de verkregen informatie wordt ook gebruikt voor lange termijn acties, zoals het aan scherpen van vergunningvoor schriften zowel van bestaande bedrijven maar ook via stan daardvoorschriften voor nieuw te bouwen installaties. Ter ge legenheid van het tot stand ko men van de gemeenschappelij ke regeling zal in oktober een open dag worden gehouden. door PETER DELUGE Schiedam Uitgerekend op de twintigste verjaardag vloog het dak van de meldkamer in brand. De rook, die het personeel anders ziet opwolken uit het woud van schoorstenen aan de horizon, pakte zich nu direct boven hun hoofden samen. Normaliter komen klachten over stank per tele foon binnen, dit keer klonken ze uit de mond van de medewerkers zelf. „Zo maak je nog 's wat mee", was de nuchtere reactie van C. van der Kooij. De coördinator van de jarige meldkamer de 'snuffel- gaal' van de Dienst Centraal Mi- eubebeer Rijnmondkijkt van een beetje roetneerslag niet meer op. Hij grossiert bij wijze van spreken in incidenten: gemiddeld twaalfduizend keer per jaar rin kelt in zijn kantoor aan de 's-Gra- velandseweg in Schiedam de te lefoon voor een melding over la waai, stank en bodemvervuiling. De meldkamer (opgericht IQ april 1967) noteerde in de afgelo pen twintig jaar zo'n 250.000 klachten en het einde is voorlo pig nog niet in zicht, want de Rijnmonder mag dan wat ruimer- zijn gaan ademhalen, zo schoon als op de Veluwe is de lucht rond Rotterdam bij lange na niet „En zo fris als in Gelderland wordt het hier nooit", voorspelt Van der Kooij. Die sombere profetie wordt inge geven door het realisme „dat je niet op al die schoorstenen, die je van hieruit riet een dopje kunt doen". De gevolgen voor de werkgelegenheid zouden ramp zalig rijn. Dat geeft meteen de be perkte speelruimte van de DCMR aan: economische belan gen staan eerder haaks op de zorg voor het milieu, dan dat die twee in eikaars verlengde liggen. Van der Kooij ervaart dat wel eens als frustrerend. „Want ik zit hier in de eerste plaats voor de bevolking". Toch vindt hij de meldkamer geen overbodig insti tuut Alle serieuze klachten wor den nagetrokken, meestal letter lijk; hulpmiddelen zijn daarbij een immense wandkaart, een gradenboog, de windrichting en het adres van de klager. Een "bui tenman' van de DCMR probeert daarna de bron van de stank of het lawaai op te sporen. Dat kan resulteren in een proces-verbaal en uiteindelijk zelfs een rechts- Ï»BJW3RJ3 De meidkamer in bedrijf. zaak tegen de vervuiler. Maar wie een klacht doorbelt, moet er niet van uitgaan dat vijf minuten later de ergernis is opge heven. De fabrieken in de Rijn mond staan dikwijls zo dicht op elkaar, dat de bron moeilijk aan wijsbaar is. Van der Kooij: „De buren geven elkaar de schuld en zoek dan maar eens uit wie er ge lijk heeft". Daar komt nog bij dat de milieu wetgeving bijzonder gecompli ceerd in elkaar zit en dat rechts zaken meestal uit de publiciteit worden gehouden. Begrijpelijk, volgens de coordinator van de meldkamer. „Je kunt een bedrijf niet zomaar in opspraak brengen. Eerst moet je bewijzen hebben. En die rijn vaak moeilijk te leve ren". Bewijzen aandragen is ook niet de taak van de meldkamer. Daar wordt enkel het klachtenboek bijgehouden. Na de historische piek in 1971 (een langdurige pe riode van luchtverontreiniging veroorzaakte in dat jaar bijna 28.000 telefoontjes) is dat het werk van studenten van de Technische Universiteit in Delft Zij richtten in 1972 een voor de meldkamer op maat gesneden uitzendbureau op om bij toer beurt de telefoons aan de 's-Gra- velandseweg te bemannen. Het uitzendbureau heet De Gou den Haan. Volgens Van der Kooij heel toepasselijk: „Ze hadden heel goed in de gaten dat aan die klachtenregen goud te verdienen viel". Rotterdam Uitkeringsgerechtigden in Rotterdam moeten er rekening mee honden, dat rij meer controle zul len krijgen van de Gemeentelijke Sociale Dienst (G8D). „Intensivering van het cliënten contact vormt een essentieel on derdeel", zo staat vermeld in het, met ruim drie maanden vertra ging, vrijgegeven openbare ac- countantsverslag bij de jaarreke ning 1985 van de GSD. De Gemeentelijke Accountants dienst waarschuwt al geruime tijd, dat de GSD niet voldoet aan het verrichten van het wettelijk voorgeschreven minimum-aan tal bezoeken aan mensen met een uitkering. Hoewel deze waar schuwingen meestal niet hebben geleid tot maatregelen, gaat men er van uit, dat de uitkeringstrek kers straks meer bezocht/gecon troleerd zullen worden. De GAD merkt op, dat 'de ko mendejaren bijzondere aandacht gegeven dient te worden aan de wijze, waarop de heronderzoeken (in het kader van de woningde- lersmaatregel, red.) worden uit gevoerd'. Over de vloer Volgens de huidige regels van het ministerie van sociale zaken moeten bijstandstrekkers, die 65 jaar en thuiswonend rijn, gedu rende het eerste uitkeringsjaar twee heronderzoeken krijgen. Wie een RWW-uitkering krijgt, zou minimaal eenmaal per zes maanden een GSD-ambtenaar over de vloer moeten krijgen. Sinds 85 is in de Wet Werkloos heidsvoorziening (WWV) be paald, dat mensen met een WWV-uitkering tot en met 45 jaar minstens eens per zes maan den bezocht moeten worden. Tot voor kort ging de sociale dienst niet verder dan het maandelijks versturen en behandelen van verantwoordingskaarten. Voor de overige GSD-diënten geldt, dat zij ten minste eens per twee jaar een controlebezoek moeten krijgen. Van alle afgelegde controle-be zoeken moeten de ambtenaren van de sociale dienst een schrifte lijk rapport maken. Rotterdam In de oude kerk van Delfshaven Is gistermiddag de Paul Nijgh-penning uitgereikt aan mr.F.W. van den Berg, mevrouw M. Blom-Mourits; de heer G. van Nusen drs.W. Hofman. De onderscheiding voor verdiensten op sociaal-cultureel gebied bestaat dertig jaar. Na de opening van de plechtigheid door de voorzitter van de Stichting Paul Nijgh Penning, mr.LJ. Pieters, werden de vier toegesproken en gecomplimenteerd. Organist Geert Bieding en fluitist Raymond Detnoye speelden Handel en Glück. Den Haag Een mildere straf dan hem door de rechtbank in! Rotterdam was opgelegd, heeft een 29-jarige inwoner van Maassluis in hoger beroep van het gerechtshof in Den Haag gekregen. De Maassluizenaar werd geconfronteerd met een strafzaak omdat hij op 23 mei 19&4 in Rotterdam een meisje had doodgereden. Die daad werd door de Rotter- I damse rechtbank bestraft met k'zes weken gevangenisstraf en II anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Bij het hof verklaarde de man dat hij die straf te hoog vond omdat hem ei genlijk niets viel te verwijten. Weliswaar zou hij met 80 kilo meter per uur hebben gereden, maar de hele verkeersstroom zou die snelheid hebben gehan teerd. Het hof achtte het ongeluk wel aan de Maassluizenaar toe te re kenen. De opgelegde straf is ech- ter beduidend lager dan het von- nis van de rechtbank: een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid en drie weken gevangenis straf voorwaardelijk. De rommel ligt nog in de winkel na de zesde inbraak in vier jaartijd. - Rotterdam „Toevallig1 reed de politie net langs. De agenten zagen de dader uit de etalage stappen met een bierkrat sigaretten en ta bak. Aan het eind van de straat konden ze de dader gelukkig te pakken krijgen". Woorden uit de mond van de heer Lems, eigenaar van de sigaretten en tabakswinkel aan de Zwaanshals in het Oude Noorden. In de nacht van donder dag op vrijdag werd in zijn zaak voor de zesde keer ingebroken sinds de renovatie in 1983. „Om ongeveer half vier werd ik wakker van een enorme herrie. Ik liep naar het raam, keek naar buiten en zag iemand met een krat weglopen. Tegelijk zag ik een po litiehuisje aan komen. Omdat ik het vreemd vond ging ik naar beneden en zag de ravage die de inbreker had aangericht in de winkel. Ik stond enorm te trillen en ging zowat van mijn stokkie. Met een steen heeft hij de etalageruit ingegooid, vervol gens maakte hij een bierkrat leeg in de keuken en vulde hij die met sigaretten en tabak", vertelt de bejaarde moeder van de heer Lems die samen met haar man boven de winkel woont Vorig jaar vierde het sigaretten- en ta bakswinkeltje zijn vijftigjarige bestaan. De zaak is al drie generaties in het bezit van de familie Lems. In 1983 werd de winkel gerenoveerd en op de dag van de herope ning werd de zaak meteen leeggeroofd. ,Twee weken geleden nog deden twee 'mannen een greep in de kassa, toen het bejaarde echtpaar samen in de winkel stond nadat hun zoon en rijn vrouw ver trokken waren. Geld om de winkel goed te beveiligen heeft de heer Lems niet Hij zegt „In 1983, nog voor de renovatie, heb ik aan de eige naar van het pand, Woningbouwvereni ging De Combinatie gevraagd om dieven klauwen op het muurtje achter de winkel te zetten. Het is me vaak overkomen dat dieven via dit muurtje de winkel binnen drongen. Ze hebben me toen beloofd dat ze er binnenkort zouden worden opgezet maar dit is nog steeds niet gedaan. Ik wacht er nu al vier jaar op". Rotterdam Deelgemeen te Overschie heeft bij wet houder drs. R, den Dunnen om opheldering gevraagd over de geruchten, dat de baan van vliegveld Zestien hoven gedraaid zal worden en op die plek zeven- tot achtduizend woningen zou den komen. „We horen sinds anderhalve week allerlei verhalen van amb telijke medewerkers over de mo gelijke bouw van zo'n achtdui zend woningen op Zestienhoven. Die zouden dan op grondgebied van de deelgemeente komen. Dus willen we al zo vroeg mogelijk weten, wat er van waar is en zo ja, wat de stand van zaken is", ver telde een woordvoerder van de deelgemeente Overschie gisteren. Met Den Dunnen, die economi sche aangelegenheden in rijn portefeuille heeft, had de deelge meente reeds een afspraak ge maakt voor 21 april. „Maar dat gesprek is uitgesteld, omdat men het beter vindt, dat het nieuwe dagelijks bestuur (dat op 28 april geïnstalleerd zal worden) net verhaal van de wethouder zal aanhoren", zegt de deelgemeen te-ambtenaar' Op het stadhuis ontkent noch be vestigt men hét 'gerucht' dat de gemeente een kleine achtduizend woningen op de lokatie Zestien hoven zou willen bouwen. Wel is te vernemen, dat beleidsmede werkers van burgemeester en wethouders bezig zijn met opstel len van een reactie op de rappor tage Van der Zwart Daarin staat, dat de baan van de luchthaven kan blijven liggen zoals die ligt Wethouder Den Dunnen heeft echter reeds laten weten met de aanbevelingen van Van der Zwan 'politiek niet uit de voeten te kunnen'. Als burgemeester en wethouders op 21 april een standpunt hebben ingenomen over de toekomst van Zestienhoven, zullen zeer spoedig daarna alle betrokkenen uit eenlopend van minister Smit- Kroes tot de deelgemeente Over schieop de hoogte worden ge steld. Rotterdam Bij het eon- tainerbedrijf ECT is, na maandenlange onderhan delingen, overeenstem ming bereikt over een twee jarige cao. Gisteravond kwamen werkgevers en werknemers tot een ak koord. Zowel de Vervoers- bond FNV als de Vervoers- bond CNV zullen het onder- 'handeiingsresulaat met een positief advies aan de leden voorleggen De partijen zijn overeengeko men dat de tweejarige cao on gewijzigd met nog eens één jaar wordt verlengd wanneer op I april 1989 blijkt dat een bepaalde volume-verwach ting aan containers niet is be reikt In de nieuwe cao wor den alle lonen op het huidige niveau bevroren; de kerstgra tificatie wordt gekort tot een bedrag van 2000 gulden bruto voor iedere individuele werk- nemer.Daamaast zijn maatre gelen overeengekomen die het inhuren van ander dan ECT-personeel beperken, hetgeen kestenbesparend werkt De partijen hebben verder ingestemd met een wijziging van de organisatie structuur van de home-termi nal bij ECT, via aanpassing van de functies waardoor de doelmatigheid op deze termi nal wordt vergrootAlle par tijen zijn tevreden met de be reikte overeenkomst Den HaagTegen een 27-jarige Schiedammer heeft het Haags gerechtshof twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, gevorderd. De man stond twee weken geleden terecht omdat hij in Montfoort een auto had gestolen. Verder had de man nog een aantal ande re vermogensdelicten op zijn naam staan. Van de Rotterdamse rechtbank kreeg de verdachte in 1986 een jaar gevangenisstraf. Tegen dat vonnis tekende de Schiedam mer beroep aan omdat zijn le- vensfylosofie inmiddels gewij zigd zou zijn. iiiiiiiniiiiiiiiiiriiifiiiiJiiEiTiiiiiutiiiiiiitiiiiiiiiiitiijjiiuiiiififiiiiiiüiiiiiiiriiiiiiJiimiiiiiiiiiriifiitii Zeist De kapitein van het vrachtschip Katerina W wil zelf het schip terughalen uit de Alge rijnse haven Oran, waar het al ruim twee maanden aan de ket ting ligt, in afwachting van een rechtszaak na een aanvaring in de haven. Daarop werd het per soneel van het schip gegijzeld en pas onlangs vrijgelaten. Door tussenkomst van minister Van den Broek van buitenland se zaken kon de bemanning van uiiiiuiüiimtiuiiiiiuiiiuiiiiuuiiiiiiurniiiiiiifiiitiiiiiiiiiiiüiifHiiiiuiiuiriHiiiiiiiiiiufijiirHitifi het vrachtschip begin deze maand naar Nederland terugke ren. Rotterdam Deelnemers aan de marathon en recreatie loop gaan duizenden guldens bijeen brengen voor het goe de doel. De Stichting "Verkoop je loop', die op initiatief van Rob Visser de Rotterdam Marathon op 18 april als eerste object heeft uitgekozen, beschikt inmiddels al over 25.000 gulden. De opbrengst gaat naar het Inte graal Kankercentrum Rotterdam om een tweede doorlichtingstoes tel voor het borstonderzoekcen trum aan te bieden. Voor deze ap paratuur is minimaal 250.000 gul den noodzakelijk. Stichting-voorzitter Rob Vissen „Het IKR zou wel tien van derge lijke doorlichtingstoestellen kun nen gebruiken om aan de vraag te voldoen. Wij hebben ons één toestel ten doel gesteld, maar wie weet wat de opbrengst van deze actie wordt". Rob Visser baseert zijn verwachting op de leuke re acties, die de stichting "Verkoop je loop' hebben bereikt. „Er rijn heel veel mensen, die meteen aan het werk zijn gegaan. Zo hebben de slagers ingehaakt en geven voor elke kilogram ver kocht vlees een bijdrage; rijn er acties bij de brandweer en zijn er ook tal van groepen lopers actief. Ons is ook de opbrengst van de Fristy-loop, de run voor de aller kleinsten op de Coolsingel toege zegd en zo zijn er nog meer bij zondere festiviteiten". Medewerking Kijkend naar buitenlandse voor beelden (in Londen werd vorig jaar voor diverse doelen circa 17 miljoen gulden bij elkaar gelo pen) kan pas na de marathon worden gezegd of 'Verkoop je loop' een groot succes is gewor den. Rob Visser. „Wij hebben een geweldige medewerking gekre gen van de marathon-organisa tie. Alle deelnemers hebben for mulieren gekregen en daarvan hebben er zevenhonderd nog eens gebeld voor een nieuw for mulier. Die formulieren, met daarop naar wij hopen flinke be dragen, kunnen op de dag van de marathon (18 april) worden afge geven en afgerekend bij onze stands in De Doelen (hoofdkwar tier van de marathon) en het Beursgebouw (hoofdkwartier van de recreatieloop). Maar yan' buitenlandse organisaties heodk; vernomen, dat het nog zo'n drie maanden duurt, voordat mensen,' die hun gelopen kilometers heb ben verkocht, het bijeengegaarde geld afdragen". T-shirt Hoe werkt "Verkoop je loop"? Deelnemers zoeken zelf sponsors, die of een vast bedrag betalen'of bij voorbeeld een gulden per ge lopen kilometer schenken. Haalt zo n deelnemer het einde van de marathon, dan verplicht de spon sor zich om 42 x 1 gulden, ofwel 42 gulden te betalen. Hoe meer sponsors een. deelnemer of deel neemster vindt, hoe groter het bedrag dat voor het IKR bijeen wordt gebracht. Rob Visser: „Alle deelnemers aan de actie krijgen niet alleen een certificaat, maar tevens een spe ciaal vervaardigd T-shirt, .dat door RVS-verzekeringen gratis beschikbaar is gesteld. Een geste om de deelnemers aan de actie op een bijzondere wijze te bedanken. Ik hoop dat we T-shirts te kort komen". Deze sleutelhanger vertelt u waar u uw sleutels heejt laten liggen. Hij ia voor u als u ons een niepwe abonnee bezorgt. De nieuwe abonnee hijgt ook een cadeautje: 'de krant de eerste tuiee teeJten gratis!' Noteer als nieuwe abonnee 1 naamvoorlI telefoon (voor controle bezorging) 1 maand kwartaal «vb» I stuur als dank de sleutelhanger naar adres postcode plaats H tn'clop. zonder paLzrtd-tudreseerd ut\- Rotterdam! Nieuwiblid. ifd. abonnementen. Am*1579, 3000 VB Botttrdim.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1