Voor Sint Jozef ook 4000sulden Ton Seis doet zijn schoolreisje over Van Bach tot Beatles Enthousiasme wint van vakmanschap Links werkt aan manifestatie tegen apartheid MftROlBS BA6BM0 - SCHIEBAMSCffE COURANI HE IftlHlffi GOUHfiNJ Info-avond over groei van De Loper l Gorzen komt over de brug Vrachtwagen te zwaar voor stoep Wiegman voorkomt financiële klap De Groot verlaat Hoekse deelraad Personeel let op: bankoverval mislukt Vlaardingse de sloot in Ambacht krijgt kunstwerk van Leen Droppel t Overval op videotheek nm Ti Rijnmondkoor zingt Matthaus Passion WRTÏRWEG MAANDAG 13 APRIL 1987 Regionale redactie:. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Waardijen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Om de betrok kenen nader te informeren over de uitbreiding van winkelcen trum De Loper in Vlaardingen zal morgen een informatieavond worden gehouden in de burger zaal van het stadhuis. Het ontwikkelingsmodel voor uitbreiding van het winkelcen trum is gemaakt door de project ontwikkelingsmaatschappij Amro. Het is de bedoeling dat er een wijkwinkelcentrum komt, waarin ook plaats is voor soci aal-cultureel centrum. Gezien het groeiend aantal in woners van de wijk Holy is er dringend behoefte aan een win kelcentrum van een royalere omvang. Tijdens de informatieavond zul len de plannen nader worden toegelicht aan de hand van teke ningen, perspectieven, dia's en een maquêtte. De gemeenteraad van Vlaardin gen zal in de vergadering van de maand juni beslissen, of hst plan in aanmerking komt voor een verdere uitwerking en detaille ring. De bijeenkomst morgen begint om 20.00 uur. Schiedam Mooie woorden en een louter papieren verontwaardiging zijn ontoereikende wapens in de strijd te gen het apartheidsregime in Zuid- Afrika. Vanuit die overtuiging heeft PSP/PPR-gemeenteraadslid Bart de Leede het voortouw genomen voor een Schïedamse manifestatie tegen het verfoeide regime. De PvdA, D66, CPN, Wereld winkel en het ADAF- comité zijn uitgenodigd om een derge lijk evenement gezamenlijk op poten te zetten. Voor De Leede is dat de logische vol gende stap, nadat de gemeenteraad zich in november vorig jaar schoor voetend tegen de regering-Botha had uitgesproken. Schoorvoetend, omdat de rechtse partijen in de raad (CDA, WD) geen behoefte hadden aan een motie waarin op economische sancties werd aangedrongen. De activiteiten staan sindsdien nog op een laagpitje en beperkten zich tot het schrijven van een brief aan de Tweede Kamer en het plaatsen van een adver tentie, waarin bedrijven werden opge- roepen eventuele activiteiten in dat land te beëindigen. Shell werd apart aangeschreven vanwege de speciale rol die het olieconcern in Zuid-Afrika speelt. Een groot opgezette aritl-apartheids- manïfestatie heeft volgens De Leede zeker kans van slagen. „Het plan wordt voldoende ondersteund en er is de bereidheid geld beschikbaar te stel len", taxeert het raadslid de haalbaar heid. De organisatoren komen dinsdag avond bij elkaar om de plannen uit te werken. Momenteel wordt nog aan twee andere activiteiten gewerkt: een lesbrief voor het onderwijs en een ten toonstelling over het zwarte verzet en de zwarte cultuur. Het landelijk Komité Zuidelijk Afrika beseft ook dat Schiedamse tegenstan ders van het regime-Botha tot acties bereid zijn. In het kader van de inter nationale SheU-actie komt een afvaar diging van het comité op 9 mei naar de Jeneverstad. Schiedam Dat de gemeente Schiedam geen financiële nade len ondervindt van het faillisse ment van de stichting Verant woord Wonen, is voornamelijk te danken aan PvdA-wethouder Aad Wiegman. Daarom blijkt hij donderdagmiddag de eerste paai te hebben geslagen voor de nieuwbouw aan de Prins Mau- ritsstraat. Dit complex zou eerst worden gerealiseerd door de stichting, waarvan de onder gang onder meer de gemeente Maassluis met een aanzienlijk verlies heeft opgezadeld. Al lang vóór het faillissement zag Wiegman aankomen dat de solvabiliteit van die stichting twijfelachtig werd en hij heeft, tegen de tendens bij de gemeen te in, het plan opgehouden. Uit eindelijk was dat maar goed ook. „Als wij net zoals andere ge meente in zee waren gegaan met die stichting, hadden wij ook een financieel debacle te verwerken gehad", zei Wiegman. Hoek van Holland -Wim de Groot, sinds 1973 actief in het politieke leven van Hoek van Holland, verlaat de Hoekse deel- gemeenteraad. Nog voordat de nieuwe deelraad dinsdag 28 april wordt geïnstalleerd, neeft' de lijsttrekker van D66 al laten weten niet meer te zullen terug keren. De ene zetel van D66 wordt nu bezet door tweede man .Leo Segers. De Groot wordt per 1 mei beleidsmedewerker op de Hoekse deelgemeentesecretarie, waar Jan de. Kramer weggaat De Groots funepe bij het Ge meente-Energiebedrijf in Rot terdam stond door reorganisatie en privatisering op de tocht. De portefeuille, die hij eerst als dagelijks bestuurder van "Hoek 'van Holland beheerde, krijgt hij nu als beleidsmedewerker onder Jan van Belkom, die namens de PvdA het .welzijnsbeleid gaat uitvoeren. "1 Ex-Van der Kuy-leerling Ton Seis speelt met de generatie né hem. Oosterhout Samen met de leerlingen van de Koningin Juli ana- en de Dr. Van der Kuysehool keerde het Schiedamse CD A-raadslid Ton Seis vorige week terug naar het schoolbui- tenhuis van de gemeente Schiedam in de bossen van Ooster hout. Ton was, als lid van de begeleidingscommissie voor het school- buitenverblijf, gevraagd eens een kijkje te nemen in Ooster hout, waarop hij besloot gelijk maar een hele week te gaan. Ge zien zijn achtergronden lag het 'eigen' schoolreisje —12 jaar ge leden ging Seis als leerling van de christelijke Van der Kuy sehool naar het buitenverblijf— voor de hand. En' zo was het jongste gemeenteraadslid donderdag in de bos sen bezig als gids bij een speurtocht, terwijl directeur Van der Vlies van de Julianasehool gezellig koffie dronk in het gereno veerde buitenverblijf. Toen hij na een uur begon te vrezen dat de CD A'er verstrikt was geraakt in zijn eigen val —Seis had de speurtocht uitgezetkeerde het gemeenteraadslid gelukkig op de basis terug. Zodat toch nog uit zijn mond kon worden vernomen, dat hij in grote lijnen tevreden is met de staat van onderhoud van het pand. „Alleen op wat kleine onderdelen zijn er verbeteringen denkbaar aan het gebouw", aldus Seis. Schiedam Ook de bewo ners van de benedenwonin gen van het Sint Jozef-com plex in Schiedam-West kun nen rekenen op een vergoe ding van 4000 gulden voor' de verhuiskosten. PvdA-wethouder Hans Van Kleef kon het niet aanzien dat 'uitgerekend de bewoners van. Sint Jozef minder zouden krij gen dan mensen elders in de Schiedamse stadsvernieuwing. Van Kleef was aan het denken gezet door opmerkingen van de kleine linkse fracties, met name Adri Reijnhout (D66). Een motie van deze partijen over de ver- huisvergoeding 'zweefde' nog, dat wil zeggen, de PvdA wilde zich er eerst intern over beraden alvorens een uitspraak te doen. In de PvdA-fractie was het oud wethouder Heiman Posthoorn, die met het idee kwam in de nieuwe verordening een zoge naamde hardheidsclausule op te nemen. De verordening gaat uit van 4000 gulden vergoeding voor een ieder, die wegens stadsver nieuwing tijdelijk intrek moet nemen in een wisselwoning, maar de verordening gaat in met terugwerkende kracht tot 1 janu ari. Daardoor dreigden de bewo ners van Sint Jozef de x»t te missen; hun lagere vergoeding was gebaseerd op een maatregel uit 1984. Dankzij de clausule kan dat alsnog worden opgetrokken. De bewoners van de 213 wonin gen van de voormalige corporatie Sint Jozef (thans opgegaan in wo ningbouwvereniging Schiedam) zijn het slachtoffer van een in 1981 totaal mislukte renovatie. De huizen aan de Anthonie Muysstraat en omgeving worden opnieuw opgeknapt Ze zullen beslist sneller dan zes kilometer per uur gelopen hebben, de deelnemers aan de bruggenloop in Schiedam-Zuid, Begeleid door een aantal fietsers met minder energie gingen tientallen hardlopers de bruggetjes van het Gorzense schiereiland over, de hele wijk rond. Sjakie was de laatste en kreeg een wel verdiend applaus. Vlaardingen Een vrachtwagenchauffeur uit Werkendam ergerde ach zo aan de de drukte bij een supermarkt aan de Agricolastraat in Vlaardin gen, dat hij probeerde met zijn auto via de stoep verder te rijden. Die poging mislukte echter. Het trottoir bleek niet bestand tegen het gewicht van de vrachtwagen en het gevolg was dat het voertuig tot aan de assen door de stoep zakte. Twee takelwagens moesten eraan te pas komen om de vrachtwagen weer op de weg te krijgen. Tegen de 30-jarige chauffeur werd door de politie proces verbaal opgemaakt. Het trottoir bleek niet bestand tegen het gewicht van de vrachtwagen. Vlaardingen Door oplettend heid van het bankpersoneel van de Spaarbank aan de Winkel hoeve in Vlaardingen Is een bankoverval voorkomen. Het personeel zag dat drie man nen, waarvan er één zijn hoofd bedekt had met een shawl, zich verdacht ophielden bij een auto. Het personeel vreesde een over val. Die gedachte werd bewaarheid toen één van de mannen, gewa pend met een pistool, de bank binnenkwam.Hij kon echter on- verrichterzake vertrekken, om dat het personeel zich had ver stopt Daarop vertrok de over? vaüer en konden de personeels leden de politie waarschuwen.- Capelle aan den IJssel Een 39-jarige automobiliste uit Vlaardingen bleek zaterdaga vond duidelijk het spoor bijster in Capelle aan den IJssel. Zij kon links of rechtsaf slaan de Abram van Rijckevorselweg op, maar zij ging rechtdoor en bef landde in de sloot. De Vlaardingse en haar zoontje bleven ongedeerd. Op het Ca- pelse politiebureau konden zij zich, alvorens de-terugreis te aanvaarden, zich verschonen. Vlaardingen De langzame ge daantewisseling van de natuur: dat thema verbeeldt het beeld houwwerk van Leen Droppert dat het lege perkje op de hoek van de Nachtegaallaan en de Sportlaan in Vlaardingen gaat opvullen. Het kunstwerk bestaat uit een bronzen, aan de top afge broken zuil met uitstulpingen. De zuil'rijst op uit een onregel matig glooiende bult met plan tjes en zwerfkeien. i Cultureel ambtenaar Maarten Bot heeft enige moeite vorm en betekenis van het kunstwerk te omschrijven. „Ja, wat stelt het voor? In elk geval is 't geen zee man", aldus Bot, die na wat zoe ken de titel ('Erosie') weet te achterhalen. 'Erosie' wordt ge plaatst zodra de bronsgieter klaar is met zijn werk. Dat zal zijn eind mei, begin juni. Het beeld, dat 40.000 gulden kost, wordt voor driekwart betaald door de provincie. Van Leen Droppert, maker van het Geuzenmonument op de Marlit, wordt binnenkort ook een kunstwerk geplaatst in de polikliniek van het Holyzieken- huis. Verder werd het theaterca fé in de Harmonie enige tijd ge leden met een beeld van de Vlaardingse kunstenaar opge sierd. Eén van de eerste opdrachten, die Droppert voor de gemeente Vlaardingen uitvoerde, was het maken van een bronzen sculp tuur voor de tuin van de BilH- tonflat aan de Burgemeester Pruissïngel. Bot vindt niet dat er de laatste tijd sprake is van een ware 'hausse' in Dropperts: „Hij is zo'n beetje de enige beeldhou wer van Vlaardingen. Daarom moeten we zuinig op hem zijn". Vlaardingen Onder bedrei ging van een'mes werd een 21- jarige winkelbediende van een videotheek aan de Reigerlaan in Vlaardingen door twee jonge mannen gedwongen geld af te geven De overvallers, die nylonkousen over hun hoofd hadden getrok ken, drongen net na sluitingstijd de videotheek binnen. De win kelbediende werd bedreigd en moest een geldbedrag van 2200 gulden afstaan. T; Wl Tl Ty'LJÏ- door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Dat Schiedam een bloeiende muziekcultuur bezit, werd zaterdag weer eens bewe zen tijdens de 3e Orkestrale in sporthal Margriet. Vijf orkesten met in totaal zo'n 240 muzikan ten schotelden de 500 aanwezi gen een reportoire voor, dat zich het best laat omschrijven als 'van Bach tot Beatles'. Bijna alle orkesten hinkten in het kwartier, dat 2ij zich afzon derlijk mochten demonstreren, op twee gedachten: stuk voor stuk openden zij met een klas siek stuk, waarna zij met lichte melodieën de handen op elkaar probeerden te krijgen. Ambrosi- us bracht enkele marsen van Ludwïg van Beethoven en Har- pe Davids religieus getint mate riaal. Wilton-Fijenoord en Sint Radboud mochten als laatsten voor de pauze hun kunnen to nen. De 'Wiltonners' voortgeko men uit de gelijknamige scheepswerfspeelden 'Beo wulf van W. Francis McBeth in een arrangement van Piet En gels, Het stuk, met tal van tem powisselingen, mooie melodielij nen en een dramatische lading, werd overtuigend vertolkt en door MARI TIMMERMANS Vlaardingen De bewoners van het Zonnehuis kunnen er van overtuigd zijn, dat zij van het beste deel van de Matthaus Passion hebben kunnen genie ten. Donderdagavond gaf het Gemengd Rijnmondkoor daar een soort try-out van de officiële uitvoering, die zaterdag in de Grote Kerk van Vlaardingen plaatsvond.' Bij het proefzïngen in. het .verpleegtehuis was geen orkest aanwezig, was er geen on dersteunend jongenskoor^ het cU vecimbel ontbrak en het koor moest het zonder solisten doen. De hele Matthaus Passion terug gebracht tot veertig minuten. Zaterdag was het de grote dag. Het 120 stemmen tellende Rijn- mondkoorstond zenuwachtig en in vol ornaat het begin af te wachten. De heren in smoking en de dames in het lang. Dit keer werd het koor 'terzijde gestaan door het Haags Matrozenkoor, kamerorkest Continuo verzorg de de muziek, Ad de Joode be- speelde het orgel. Heieen van der Linden het clavecimbel en zes beroepsvocalisten zongen de solopartijen. Een Matthaus Pas sion in zijn oorspronkelijke vorm van tweeëneenhalf uur. Routiniers Een bijna' uitverkochte Grote Kerk luisterde ademloos naar de misschien wel honderdduizend ste uitvoering van Bachs mees terwerk- De routiniers onder hen hadden zelfs kussentjes voor de harde kerkstoelen meege bracht of tekstboekjes om het verhaal goed te kunnen volgen. Het was duidelijk dat het esthe tische element het inmiddels duidelijk heeft gewonnen van de oorspronkelijke religieuze betekenis. Geestdriftig zette het Rijnmond koor zijn beste beentje voor en onderscheidde zich daarmee van de hooggeschoolde solisten. Het vakmanschap van die solis ten was zelfs voor leken duide lijk, maar tegen het enthousias me van het koor verbleekte hun talent toch enigszins. Van de so listen vielen vooral de Christus- partij van Jan Alofs en de alt van Sylvia Schliiter op. De be zieling waarmee het koor elk stuk inzette, maakte dat eigen lijk niemand lette op die paar kleine vergissingen. In 'Oh Mensch, bewein dein Sünden groJV ging het bijvoor beeld even mis, maar bij het prachtig gezongen 'Erkenne mieh mein Hüter' was iedereen dat alweer vergeten. Voor diri gent Cor de Haan, die het koor op dit niveau heeft gebracht en de uitvoering leidde, moet deze 'avond een ware triomf zijn ge weest Continuo speelde puntgaaf de sfeervolle barokmuziek en het was zeker niet de schuld van het ;amerorkest, dat bet af en toe werd 'weggedrukt' door het koor. In een kerk is het moeilijk een orkest op gelijke hoogte te plaatsen. Het davecimbel klonk hier en daar wat al te nadrukke lijk. Niemand lette erop door de hoge inzet van het koor. Om kwart voor elf stroomde het pu- bligk dik tevreden de tochtige kerk uit. Het applaus had wat aarzelend geklonken; mag je wel klappen in een kerk? vormde één van de hoogtepun ten op deze avond. Pluspunt Kethels' trots Sint Radboud kon natuurlijk niet achterblijven en vergastte het talrijke publiek op een direct voor harmonie ge schreven werk van Percy Al- dridge Grainger. Grootste plus punt van de Kethelaars was de grote diversiteit in het instru mentenbestand: door gebruik te maken van cello's en contrabas sen wisten zij bij tijd en wijle het geluid van een heus symfonieor kest te benaderen. In tegenstelling tot de vorige editie van de Orkestrale was de organisatie er door middel van spotlights en veel planten nu wel in geslaagd wat sfeer in de Margriethal te brengen. Alleen een podium ontbrak, waardoor helaas niet iedereen het gebeu ren even goed kon volgen. De vaste faciliteiten, volgens de or ganisatoren noodzakelijk om van de sporthal een volwaardig concertpodium te maken, zullen er dan misschien wel nooit ko men, qua akoestiek en sfeer nam de sporthal zaterdag al een voor sprong op de Rotterdamse be- tonklomp Ahoy'. Mammoetorkest Het showgedeelte kwam vooral na de pauze, toen de muzikanten gezamenlijk een mammoetor kest vormden, goed op gang. Rule Brittannia was als opening eehter niet zo'n geslaagde keuze: Engels chauvinisme gedijt beter tijdens The Last Night Of The Proms dan in een Schiedamse hal. Net als de potpourri's van Ambrosius en Wilton waren zij bovendien met. een vervelend James Last-sausje overgoten. Jamroer, want de muzikanten lieten bij tijd en wijle horen heel wat meer in hun mars te hebben. Dat bleek-vooral tijdens de uit voering van Music van John Mi- les, sluitstuk én hoogtepunt van deze avond. Schiedam d'r zit muziek in, stond op een bordje dat tijdens de pauze te koop aan werd gebo den. Ook deze Orkestrale be wees dat hier niets tegen in,te brengen is, ondanks het wat wis,- selende niveau van het.gebode- ne.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1