Vlaardingen bedelt voor randweg Zuid Vóór 2000 is Schiedam 'terug als Jeneyerstad' \Scheeres bezoekt diamanten paar VtAAMNGS DAGBLAD SBHIEDAM5GHE CDURMI mm WATERWEG COURANT Verburg heeft schijn tegen VERBURG IS 'GERUCHTEN GOED ZAT' Deelman maakt boos en blij 1 Glaasje op en bekeurd DINSDAG 14 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen ASH VB-directeur G.J. Verburg heeft in zijn bestuur langzamer hand de schijn tegen. Offertes voor onder houd en schilderwerk worden in het ver volg streng gecontroleerd en er zullen ook na-calculaties plaatsvinden om na te gaan of werk ook daadwerkelijk is uitgevoerd. Tot dusver gebeurde dat niét. Voorstellen van Verburg om bureaus in te schakelen, waar beken den van hem het voor het zeggen hebben, zijn door het bestuur van de stichting van de hand ge wezen. De argwaan bij het bestuur, dat naast Ver burg bestaat uit raadsleden en vertegenwoordigers van ouderenbonden, is gewekt door vragen van SP'erRemi Poppe. Die trekt de rapporten van het Verificatiebureau, de accountants die de begrotin gen en jaarrekeningen van de ASHVB controle ren, in twijfel. Hij heeft het ministerie om een on derzoek gevraagd. Zo goed als alle opdrachten voor onderhoudswerk gaan naar Van der Waal BV en schilderswerk wordt bijna uitsluitend uitgevoerd door Rook BV. Dat alle tuinen bij de complexen van de ASHVB in beheer zijn bij tuin- en cultuurtechnisch bureau De Enk uit het buurtschap De Steeg bij Arnhem wekt ook de verbazing van velen. Datzelfde bu reau verzorgde ook de tuin bij de bungalow van Verburg in Ouddorp, die weer gebouwd werd door Van der Waal. Om alle schijn van malversaties te vermijden, wil de het bestuur van de ASHVB een bouwtechnisch bureau inschakelen voor de voor- en nacalculatie. Directeur Verburg schoof het bureau Kanters BV naar voren. Die suggestie werd echter van de hand gewezen. Kees van der Windt, de toenmali ge voorzitter van de stichting, wist dat G.J. Ver burg en J.A.M. Kanters elkaar kennen van het bestuur van woningbouwvereniging Samenwer king '77. Verburg is daar voorzitter van, Kanters bestuurslid. Vervolgens kwam Verburg met adviesbureau Reno BV op de proppen. Ene G.A. Hendrix is di recteur van dat bèdrijf. Maar Kanters, die ook nog het beheer voert over twee holdings, is mede-op richter. Reno begeleidt wel projecten van woning bouwvereniging Samenwerking, waarvan Kanters bestuurslid is. Ook Reno leek het bestuur van de ASHVB niet zo'n goede keus, en daarom werd besloten de voor- en nacalculatie voorlopig maar over de laten aan de technische dienst Van de stichting. CDA- raadslid Jopie Schumacher, lid van het dagelijks bestuur, is gevraagd om toezicht te houden op aie rekenarij. k Wethouder Jan Madera vindt echter, dat er snel^ een echt onafhankelijk bureau moet worden ge-jg zocht om onderhoudswerk bij de ASHVB te con-o troleren. Dat moet een bureau van buiten Vlaar-c» dingen worden, meent hij. De omstreden bungalow in Ouddorp. Van der Waai vroeg 230.000 gulden, Verburg wilde niet betaten. Directeur ASHVB op de korrel Minister Braks zal horen, hoe 't kan verkeren Schiedam In drie weken tijd zijn 600 slijters uit het hele land in Schiedam de nieuwe, door de gemeente gegaran- deerde, echte Sehiedamsche je never komen proeven. Uto-di- recteuren Dick Jansen en John Vlek zijn niet zuinig ge weest. Alleen al de reclame s-campagne voor de Jonge Nota- Vis heeft hen anderhalve mil- -foen gulden gekost, dat is evenveel als het opzetten van de nieuwe branderij De Twee- lingh en het opstarten van het produktieproces bij elkaar. Morgen- komt minister Braks - van landbouw en visserij naar Uto vanwege het unieke as- peet dat de Jeneverstad zijn garantiezegel uit 1902 uit de kast heeft gehaald om daar mee de Jonge Notaris te hono reren. De produktiewijze is dermate authentiek, voldoet zo volledig aan alle voorschriften, dat burgemeester drs. Reinier Scheeres en gemeentesecreta ris mr. Arno Gorissen daar hoogstpersoonlijk hun handte kening onder willen zetten. Aansluitend op een toespraak je van Braks declameert Jules Croiset morgen uit Bredero's 't Kan Verkeren. „Het is voor het eerst, dat een minister zich met jenever komt bemoeien", zegt Dick Jansen, telg uit het distilla teursgeslacht dat destijds Uto oprichtte, een afkorting van Uit Tegenweer Ontstaan. De afkorting veranderde overi gens van betekenis, toen het bedrijf in 1972 met de eeuwe noude firma Vlek uit Delft fu seerde. Toen werd het: Una niem Tot Overeenstemming. „Het is leuk om de voorloper te zijn", zegt Jansen, „leuk om de eerste te zijn na meer dan tachtig jaar, die het garantieze gel mag gebruiken. Maar ik zou het ook leuk vinden, als nu andere distilleerderijen eveneens ertoe zouden over gaan om het image van de je never te verbeteren door de authentieke hoogstaande kwa liteit op de markt te brengen. Het is de enige manier om Schiedam weer in de lift te krijgen. Want de vraag naar aromatisch gedistilleerd neemt toe, de markt voor de neutrale borrel zwakt af. Je ziet het ook aan de maltwhisky en aan de VSOP. Er !s een ommekeer gaande". Zijn collega John-Vlek is daar optimistisch over. „Als dit pro ces zich doorzet, dan is Schie dam binnen twaalf jaar, nog vóór het jaar 2000, weer toon aangevend. Dan is Schiedam terug als Jeneverstad. Daar geloof ik echt. Ik hoop werke lijk, dat onze collega's van an dere distilleerderijen zich ook in die richting begeven, Want dan krijg je concurrentie, en dat is goed, dat leidt tot meer kwaliteit, meer merken, meer smaken. Het is toch bijvoor beeld geweldig om te zien, dat de Schiedamse molens weer overuren moeten gaan maken. Op vrijdagavond draaien ze nóg!" Het is uitgerekend de Noord molen, waarin zich het proef lokaal van-eoncurrent Lucas Bols bevindt, waar-graan voor Uto wordt gemalen. Maar-ook van De Vrijheid betrekt Uto*' mout, het komt binnen via de bovendeur. Zelf laat Uto het niet bij de vervaardiging van Jonge No taris. Speciaal voor de produk- tie van deze moutwijnjenever is de traditionele branderij De Tweelingh opgezet. Om het garantiezegel van de gemeente te kunnen krijgen is vereist dat de jenever wordt gemaakt in een ruimte, waarin zich geen andere dranken bevin den, noch in produktie noch als opslag. De Tweelingh staat dan ook geheel los van de verdere Uto- fabriek, waar merken van daan komen als Plantenga, verschillende soorten Vlek-je- never, Cool Brasil en allerlei whiskeys. Ook Sonnema's beerenburg, in Dokkum ge produceerd, is van Uto. En in Zwanenburg heeft Uto een 'halve dochter', distilleerderij Gorter. In 'Schiedam (89'ar beidsplaatsen) bevindt zich ook een eigen gistfabriek, „met twintig procent markt aandeel", en volgens Jansen is daarover een strijd op leven en dood gevochten met Gist Brocades in Delft (eigenaar van de Schiedamse moutwijn- fabriek Hollandia). Ook met de Notaris heeft Uto plannen: een deel van het door de gemeente Schiedam gecon troleerde en beschermde pro- dukt wordt gelagerd, opgesla gen in grote houten vaten, en zal over een jaar of twaalf als Gelaagde Notaris op de markt verschijnen - niet als Oude Notaris, want oude jenever is onzin, zeggen Jansen en Vlek. Oud, dat duidt niet op ouder dom, maar op een bepaald re ceptuur. Gelaagd, dat wil wél zeggen: oud. „En dat proef je dan ook", verzekert Jansen. Zie ook pagina 17. Schiedam/Vlaardingen Waarover kon het anders gaan dan de scheepsbouw? Burgemeester Reinier Schee res van Schiedam, zelf het kloppend hart achter de red dingsoperatie bij Wilton-Fije- noord, trof in Kor Kegel een echter RDM'er. Kegel vierde samen met zijn vrouw Jo Freij in Huize Frankeland het 60-jarig huwelijksfeest. Naast de kinderen en klein kinderen was ook de Schie damse burgemeester op be zoek. Een leven in de scheeps bouw, dat kan lange gesprek ken in de familie tot gevolg hebben, constateerden Schee res en Kegel. Want als fami lie bij een andere' scheeps werf werkt, wordt al snel de vraag gesteld: waar kun je h t beste terecht? Herinne ringen zoals aan de tewater- werden opgediept, en ook aan de Gorzen waar het echtpaar tientallen jaren heeft gewoond. „Maar in Frankeland wonen we best naar ons zin. Het is een fijn tehuis", vond de op haar praatstoel zittende Jo Kegel- Freij. Schiedam is een gezonde stad, hield Scheeres hen voor: „Hier kun je nog oud worden. In Vlaardingen is dat minder". Het diamanten Burgemeester s Reinier Scheeres in gesprek met Kor Kegel en Jo fl Freij. Onderwerp van gesprek: de scheepsbouw. paar had naast de felicitaties van burgemeester Scheeres ook een brief van koningin Beatrix gekregen, In Vlaardingen was het giste- ren ook feest. Burgemeester Van Lier bracht een bezoek aan mevrouw J. van der Bor- s den-van Houwelïngen. De Vlaardingse vierde gisteren in de Oosterstraat haar 101e verjaardag. Reden voor een ff gezellige bijeenkomst in de woning van de Vlaardingse. latingen fiisiiiiiiiimiiiiiiiiiiiifiifiiimiiiiiiiiiiiiiiriniiiiiiiimiiiiiiiimtiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinnfuiiiiiiiiifiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiii Vlaardingen Minister Deet- man heeft gisteren kennis ge maakt met de twee gezichten van het Vlaardings onderwijs: de van pijn vertrokken grimas en de breed lachende bek. Zijn korte bezoek aan de stad had eén bizar karakter. Op de markt werd de bewindsman verwelkomd door vele hon derden boze leerlingen en ou ders. Van de 43 basisscholen waren er 42 'plat' gegaan uit protest tegen zijn rigoureuze snoeibeleid. Onder de ogen van The Amazing Stroopwa fels en de journaal-parodisten Spaan en Vermeegen (Boven op het Nieuws) werd de visie van de onderwijswereld op Deetmans beleid in krachtige slogans gescandeerd: 'Deetman kan d'r geen reet van'. De vele spandoeken vertelden de rest van het verhaal: 'Ons onder- weis gaat goet faut'. Een paar stappen verder, tus sen de beschermde muren van het stadhuis, veranderde de stemming bij toverslag. Dezelf- Het Veronlca-duo Spaan en Vermeegen brengt minister Deet man in verlegenheid. de Deetman werd als held door het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) onthaald. De officiële en feestelijk start van de volwasseneneducatie is vol gens het PEC voor een groot deel te danken aan de vrijge vigheid van de bewindsman. Onderwijswethouder Ary Maarleveld en PEC-directrice Tineke Brinkman prezen de goede samenwerking met het ministerie. „Hoewer', zorgde Maarleveld voor een minuscu le dissonant, „ik bang ben dat er op ons budget wordt gekne pen. Als dat gebeurt, moeten we met wachtlijsten gaan wer ken". Deetman volstond met een felicitatie voor de landelij ke voortrekkersrol. Het bezoek van de minister maakte althans één ding heel duidelijk: het Vlaardingse on derwijsveld moet nog leren wat solidariteit is. door AAD RIETVELD Vlaardingen Een accountant van een 'gerenom meerd bureau', van -vie geen der betrokkenen de naam wil noemen, onderzoekt de vermogenspositie van directeur G.J. Verburg van de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB). Verburg heeft zelf om het onderzoek gevraagd, omdat hij de geruchten over zijn persoon zat is. Die geruchten willen, dat de omstreden directeur 'rommelt' met de onderhoudsgelden van dc vijf verzorgingstehuizen die de stichting in beheer heeft. Hij zou dat doen om zich een 'dure levenswandel' te kunnen veroorloven. „Die man komt per maand tienduizend gulden tekort", aldus ingewijden. Verburg wil niet op de zaak ingaan, voordat het rapport van de accountant is versche nen. „U brengt mij in een moeilijk parket. Ik wil daar over met u niet in discussie gaan", aldus de directeur, die verwijst naar Jan Madern, de wethouder die sinds kort ou derenbeleid in de portefeuille heeft. Die is echter ook niet scheutig met zijn commentaar: „Wij hebben Verburg in ieder geval op de korrel", wil hij wel kwijt. De politiek, die het in het be stuur van de ASHVB voor het zeggen heeft, raakte in paniek toen er ruzie ontstond tussen Verburg en Henk van der Waal, directeur van het gelijk namige bouwbedrijf. Van der Waal BV is al jaren de huis- aannemer van de stichting. Hij bouwde De Wouthof en De Bolder en heeft het onderhoud van Drieën-Huysen, Valkhof en Billitonflat. De aannemer bouwde in 1985 een vakantiebungalow voor Verburg in Ouddorp. De di recteur van de ASHVB wei gerde echter te betalen. Van der Waal vroeg 230.000 gulden voor de bungalow aan de Oude Nieuwlandseweg en Verburg bood niet meer dan 130.000 gulden. Het huis, ont worpen door de Vlaardingse architect Ger Vermeer, kwam daarop in de boeken van de aannemer te staan. De ASHVB-directeur gebruikt de bungalow al ruim ander half jaar, maar heeft nog altijd niet betaald. „Door zulke za ken krijg je op z'n minst de schijn tegen", vindt wethouder Madern. Zowel Verburg als Van der Waal bevestigt, dat de koop van het huis nu eindelijk op een oor na gevild is. Ma dern heeft er bij beide direc teuren op aangedrongen de zaak snel in der minne te schikken. „Dit soort dingen mag geen lang leven hebben", meent hij. Maar de onenigheid heeft opnieuw voedsel gege ven aan de geruchtenstroom. Indringend Aannemer Van der Waal wil niet al te diep op de affaire in gaan. „Wij hebben er vrij in dringend over gesproken met allerlei betrokkenen". Of de VVD'ers Jan Madern en Geor ge Neijssel onder die bemidde laars waren, wil hij niet zeg gen. „Eh, met allerlei betrok kenen, wijze mensen... In zul ke onderhandelingen kom je onderweg wel eens problemen tegen, maar die discussie heb ben wij wel gehad". Vlaardingen Chris van Roon, amper twee weken wethouder van de ge meente Vlaardingen, kon direct op de bedeltoer. Bij het bezoek van de provin ciale .commissie voor eco nomische aangelegenhe den, gisterochtend, smeekte hij bijna om een bijdrage voor de realise ring van de zuidelijke randweg. De gemeente Vlaardingen probeerden te overtuigen. heeft inmiddels een verzoek voor een subsidie van 2.250.000 gulden bij de provincie Zuid- Holland gedaan, maar collega wethouder Bas Goudriaan, die als gastheer van het gezel schap fungeerde, verhoogde dat bedrag gemakshalve naar 3.000.000 gulen. „Want dat is een reëler bedrag", aldus de wethouder. Vlaardingen dus op de bedel toer en daarom ook drie wet houders, die de leden van de provinciale staten van de be langrijkheid van een bijdrage meerden Naast Van Roon (CDA) en Goudriaan (PvdA) was ook Jan Madern (VVD) praatpaal voor de provinciale vertegen woordigers. „Ik doe een beroep op u om onze aanvraag positief te bena deren", hield van Roon zijn politieke gehoor voor. „Dit is een unieke gelegenheid om de industriële infrastructuur te verbeteren. Wij hebben de af gelopen week moeten snijden in de begroting. Voor een be drag van 4,5 miljoen gulden is eruit gegaan. Geld voor zaken waar eigenlijk niet op bezui nigd kan worden. De subsidie van de provincie hebben wij hard nodig om de randweg ge realiseerd te krijgen". Jan Madern benadrukte in zijn betoog de belangrijkheid van de aanleg van de weg voor de plaatselijke industrie. „Want op het gebied van de visserij mag het dan minder geworden zijn, de Vlaardingse haven heeft de laatste jaren duidelijk een belangrijker functie ge kregen. De overslag van goe deren neemt jaarlijks toe. Als gemeente hebben we 7,5 mil joen gulden geïnvesteerd in het renoveren van de kaden van de Koningin Wilhelmina- haven. De op- en overslag van goederen is toegenomen van 20.000 ton naar 800.0D0 ton per jaar. Alleen de aansluiting naar het rijkswegennet is niet helemaal voldoende. Daar moet wat aan gedaan worden en dat kan via de randweg. Een voorbeeld: vrachtwagens van een citrusbedrijf moet zes kilometer rijden voordat het bij de koelcellen is. Is de rand weg er, dan wordt de afstand teruggebracht naar twee kilo meter". Of de provincie inderdaad geld voor de randweg uittrekt, blijft echter ook na de bijeen komst van gisteren een vraag. Immers,^ de Zuidhollandse commissie voor economische aangelegenheden was in oude samenstelling aanwezig. Wel iswaar keert 75 procent van de leden terug in de nieuwè com missie, maar voorzitter Jan Hoek van Dijke (PvdA) bij voorbeeld zal geen deel meer uitmaken van het nieuwe col- Hoewel over-de koopsom van het huis al anderhalf wordt gebakkeleid, vindt Van der Waal de gang van zaken 'ui terst elegant, prettig en aange naam'. Architecten vinden de gang van zaken eerder vreemd, omdat het gebruike lijk is dat bij aankoop van een nieuw huis tijdens de bouw termijnen worden betaald. Dat is bij de bungalow aan de Oude Nieuwlandseweg niet gebeurd. Geruchten Met velen wil ook ex-wethou der drs. Kees van der Windt (PvdA), de voorganger van Madern, dat de mist rond de financiële handel en wandel van Verburg snel oplost. „Er zijn dingen gesuggereerd zon der dat er bewijzen zijn", zegt hij, doelend op uitlatingen van SP'er Re mi Poppe. „Tot dus ver hebben wij niet meer dan geruchten en een huis in Oud- dorp. Er is nooit iets concreet gemaakt". Wethouder Jan Madern ver wacht dat het rapport van de 'gerenommeerde' accountant zeer binnenkort klaar is. „Ik verwacht een telefoontje, dat ik daar een afrondend gesprek over kan hebben". Of de be vindingen van de accountant vervolgens ook naar buiten worden gebracht, kan hij nog niet zeggen. „Dat moeten wij eerst eens met Verburg be spreken. Als de conclusies voor hem gunstig zijn, zal hij er geen bezwaar tegen hebben dat he* openbaar wordt ge maakt. Zijn de conclusies on gunstig, dan hebben, wij daar geen bezwaar tegen". Schiedam De politie van Schiedam had het gisteravond druk met dronken automobi listen, die toch achter het stuur waren gekropen. Een 44-jarige Rotterdammer raakte bij de afslag Schiedam- Noord van de weg. De wagen sloeg over de kop, maar de be stuurder kwam er 2onder kleurscheuren af. De agenten constateerden dat de man te diep in het glaasje had geke ken en namen hem mee naar het bureau. Een andere automobilist had ook moeite met de afslag naar Kethel. Toen hij de Churchill- weg wilde opdraaien, deed hij dat op zo'n opvallende manier, dat agenten de man tot stop pen dwongen. Na een tip hield de politie ook een bestuurder van een wagen aan op de Rotterdamsedijk, De man slingerde met zijn auto over de weg. Wilton-voorzitter Albert Etman stopt Schiedam Albert Etman, voorzitter van de onderne mingsraad bij Wilton-Fije- noord, heeft zijn functie neer gelegd*. Hij gaat eind april met vut. Etman trad in 1950 in dienst van de werf. Na een periode van actief vakbondswerk ging hij in 1976 deel uitmaken van de ondernemingsraad. In 1979 werd hij er de eerst gekozen voorzitter van. Van nabij maakte hij de start en de 'ex plosie' mee van Rijn-Sehelde- /Verolme, het concern waar toe Wilton-Fijenoord behoor de, Na de ontmanteling van RSV streed Etman in de voor ste rij om Wilton-Fijenoord voor de ondergang te behoe den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1