Herbouw De Palmboom begint over 'n jaar Luijendijk predikt het nette spuiten de Winckela* Schilderijen, die werken als een wandeling BS Minister: Van Lier leverde zelfs belangrijke bijdrage VUAROINGS DAGBLAD SCHIi A 1SQIE fiOURAm NIEUWE WATERWEG GOUUII d* WinekelaerStrijen Alumet: project voor scholieren Voor één keer op 1 mei extra vrij Ds. Visser: CDA beledigt armen diep Huizen gekocht om te slopen WKTDNVEG __Br'de Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Posibus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. «52066, 43505S7 - sportredactie: 4345209 VRIJDAG 17 APRIL 1987 Aart Elshout, Astrid Tielemans en Albert de Kmlf voor één van hun rustgevende schilderijen. door ANNA MOLENAAR Schiedam Twee opvallende tentoonstellingen in het Schiedams Stedelijk Museum zijn liefst twee maanden lang te zien: tot 9 juni. Schilderijen, teke ningen en grafiek hangen er van het Zuidfranse schüderscollectief Alumet, en een overzichtsten toonstelling is er van de in 1984 overleden schilder^ Henk Schuring. Achteraf bleek het een belangwekkend moment, jaren ge leden op de Melkmarkt in Zwolle. Kunstschilder Henk Schuring had juist met zijn vriend boodschappen gedaan, toen zijn oog viel op een klein stukje verfomfraaid papier: een velletje waar sinaasappels in verpakt zaten. „Kijk, hoe mooi!" wees Schuring, „het is net een vogelkop je". De twee vrienden liepen door, maar bij het stoplicht aarzelde Schuring. Hij ging terug om het 'vogelkopje' op te halen. Het was onder een auto gewaaid, maar, hij wist het te vinden en er onderuit te vissen. 1 Nu staat het 'vogelkopje' afgedrukt op een dure catalogus van zijn werk en is het het basismotief geworden van alle kopjes die hij later heeft geschilderd. En dat zijn er nogal wat. Kopjes Een wand van de museumzaal hangt vol met kleine 'kop jes'. Museumdirecteur Hans Paalman vindt de kopjes 'een van de mooiste dingen van deze tentoonstelling'. En een bezoeker weet te vertellen, dat Schuring ze schilderde in het laatste jaar van zijn leven op zijn ziekbed. „Want Schu ring was een echte schilder, hij moest altijd schilderen. Als hij geen papier had, dan schilderde hij op de achterkant van de krant". Naast de kopjes hangt ook vroeger werk, zoals de improvi saties op een simpele fiets en het landschappelijk Cabinet, dat de medewerkers van het museum opzettelijk wat lager hebben gehangen dan gewoonlijk, 'om'het effect'. „Schuring had zich aanvankelijk gestort op de reclame en alles daaromheen", legt Paalman uit. „Daar had hij een dikke boterham mee kunnen verdienen". Maar in 1954 maakte hij zijn eerste abstracte schilderij. „Zijn stijlen schommelen tussen Cobra, Ecöle de Paris, fundamentele schilderkunst en abstract-expressionisme". Blijkbaar heeft hij nooit in één hokje willen schilderen. Het grootste deel van zijn leven bracht hij door in het oos ten des lands, ook woonde hij enkele jaren in Zwitserland en op het befaamde.eiland Ibiza. De tentoonstelling is een selectie van een overzichtsexpositie, die in december 1986 in het rijksmuseum Twente in Enschede werd getoond. De houten en kunststof objecten, geïnspireerd door de architec tuur, zijn niet in de Schiedamse tentoonstelling opgeno men. Are en Ciel Van een heel andere aard is het werk van Alumet. Het schilderscollectief wordt gevormd door Astrid Tielemans, Aart Elshout en Albert ae Kruif, Schiedammer van ge boorte. Medio 1978 kwamen zij ertoe de stad te verlaten, met het doel hun leven te beleven als kunst; om met schof fel en schildersezel op het land te gaan wonen. Zij kochten een ruïne, noemden het Are en Ciel en knapten vervol gens de bouwval op. Daar wonen zij nu, in een witte vallei in het zuiden van Frankrijk; middenin de natuur verbou wen zij hun eigen groente. Wonen, werken en leven doen zij gezamenlijk, maar ook en dat is het bijzonderehet maken van kunst. Elk schilderij is door de invloed van alledrie tot stand geko men. Door die aanpak wordt het credo van 'kunstenaar als solist' ter discussie gesteld. „Aanvankelijk voelde ieder van ons het gevaar zijn eigen identiteit te verliezen", legt Astrid Tielemans uit, „maar uiteindelijk werd dat in ver trouwen omgezet, toen bleek wat een schat aan oorspron kelijkheid Alumet ons oplevert. Want wij zijn drie ver schillende entiteiten, maar er is een vierde entiteit en dat is Alumet. Zodra dat gaat spelen in een schilderij dat wij met ons drieën maken, dan is het goed, dan werkt het. Want het doek,is een deelnemer aan ons wek, met wiens reacties rekening wordt gehouden. Alumet is dus meer dan de som der delen". Beweging In het werk zit veel beweging. Het lijkt een constante po ging om natuurkrachten binnen het menselijk begrip te vangen. Symbolische tekens gebruiken zij daarbij, pijlen, driehoeken, cirkels, maar ook veertjes. Dat roept associa ties op met indiaanse kunst, of, algemener, Zuidamerikaan- se, wat nog versterkt wordt door titels als '■Mexican melo- dy'. Albert de Kruif verduidelijkt: „Wij leven middenin de na tuur en leven is voor ons onlosmakelijk verbonden met schilderen. De vergelijking met een natuurvolk als de indi anen is dus niet zo verwonderlijk. Je kunt het bijvoorbeeld ook met eskimokunst associëren". Een koper van een vroeger schilderij van Alumet bevestigt dat natuurelement: „In het verleden ging ik nogal sens wandelen in de natuur, als ik last van spanningen had. In het bos bleven dan alle beslommeringen hangen en na een tijdje kwam ik opgelucht thuis. Maar nu ik een schilderij van Alumet aan de muur heb hangen, is er bij mij een stoel voor komen te staan. Soms ga ik ervoor zitten om naar-dat 'schilderij te kijken. En het effect is betzelfde^als vroeger na die wandelingen. Ik kom helemaal tot rust Schiedam Het Zuidfranse schilderscollectief Alumet heeft ter gelegenheid van de tentoonstelling in het Stede lijk Museum een schilderproject meegebracht naar Schie dam r waarvoor van de zijde van de Schiedamse basisscho len veel belangstelling bestaat ln het project worden kin deren vrijgelaten zich naar eigen aard te uiten. Het collectief is kort na de opening van de expositie op de Hoogstraat 112 weer naar Zuid-Frankrijk vertrokken. „Daar liggen onze wortels nu", zeg* Astrid Tjelemans, één van de drie kunstenaars van het collectief dat in de voor malige ruïne Are en Ciel woont. Vlaardingen In 1988 kunnen de Vlaardingse ambtenaren kiezen, of zij op Goede Vrijdag vrij wil len zijn of op de Dag van de Arbeid, 1 mei. Maar die keus kon dit jaar niet meer worden gemaakt: het was al zo bepaald, dat Goede Vrijdag een ver plichte vrije dag zou zijn. Daarom hebben B en W beslo ten van vrijdag 1 mei aan staande een extra vrije dag te maken. Het gaat om een uit zondering. AbvaKabo-onderhandelaar Joop van Papeveld Es goed te spreken over het bereikte re sultaat, waarover de2e week een levendige vergadering van de commissie personeelszaken plaatsvond. De bond had de PvdA en de SP meteen al ach ter zich staan in het voorstel om de ambtenaren te laten kiezen uit Goede Vrijdag of 1 mei. Uiteindelijk kwamen ook andere partijen op die lijn te zitten. In het verleden stoorden som mige ambtenaren zich eraan, dat zij op een christelijke feest dag vrij moesten zijn, terwijl Hun socialistische feestdag kennelijk niet meetelde. Beslo ten is nu om beide feestdagen gelijkwaardig te achten. Voor f 100 kan iedereen z'n naam laten vereeuwigen in nieuwe molen Schiedam In vijf fasen zal de in 1901 afgebrande molen De Palmboom wor den herbouwd. Het geld voor de eerste fase is er al dankzij Monumentenzorg. De herbouw kan volgend jaar beginnen, zei gister middag burgemeester Rei- nier Scheeres, tevens voorzitter van het comité Herbouw De Palmboom. De eerste fase bestaat uit het renoveren van de romp, zoals die er nu bij staat: het minst spectaculaire kwarweitjs. Fase twee houdt in het volledig op trekken van de 'peperbus', fase drie het opzetten van de kap en de staart Bij fase vier en dat zal rond 1990 zijn kunnen de Schiedammers zien dat het project aan het vlotten is, want dan komen het wie- kenkruis erbij en binnen de assen, de tandwielen en ander binnenwerk. Fase vijf komt neer op het aanbrengen van de tuigage en de verdere af werking. Voor de wederopbouw is in to- W,& t DeABN-groep bezig met een opdracht voor de V&D-jubNeumwedstrijd. Schiedam Ds. Hans Visser ziet zichzelf niet bepaald als aanhanger van de heersende no-nonsens-mentaliteit. Als dominee van de Rotterdamse Pauluskerk wordt hij voortdu rend met de schrijnende gevolgen van het kabinetsbe leid geconfronteerd. Steeds meer drugsverslaafden, alco holisten en daklozen kloppen in een tijd van verminderde sociale zorg voor hulp bij Vis sers Pauluskerk aan. „Wat we met name het CDA kwalijk kunnen nemen is dat zij de principes van rechtvaar digheid en solidariteit heeft uitgehold", aldus Visser, die gisteren sprak op uitnodiging van de Industriebond-FNV in Schiedam. „Tegenwoordig hangen de machthebbers én veel burgers weer het eng-ka- pitalistisch model aan: mensen worden slechts gezien als pro- duktiemiddel, terwijl produk- tie en welvaart tot hoogste doel zijn verheven". „Het wordt weer normaal ge vonden dat mensen, die niet aan het ideaal van de goedge schoolde dertiger voldoen, aan de kant worden geschoven. Als je in een ge.prek de vraag opwerpt waarr.m de winsten uit de massagoed-sector niet februikt wore,en om deze be- rijven overeind te houden, reageert men alsof je gek bent", aldus Visser. Scheidend bondsvoorzitter Jaap Eijkenboom en Visser za ten duidelijk op een lijn, zo bleek. Ook Eijkenboom, voor het laatst als voorzitter optre dend, toonde zich een tegen stander van dit 'nieuwe egoïs me'. „Wat nodig is, is solidari teit, met alle zwakken in de wereld", aldus Eijkenboom. Maassluis Het graffiti-genootschap Art Brothers Na tion (ABN) heeft het zich van meet af aan moeilijk ge maakt. Moedwillig. Beschermheer en begeleider Jan Luijendijk heeft het gelijk inmiddels aan zijn kant. Hij vond het prima, nee sterker nog, stimuleerde, dat 'zijn' jongens met spuitbussen muren vol schilderden. jongens verdienen niets met hun werk. Alleen de onkosten worden vergoed. We moeten Maar in tegenstelling tot veel andere graffiti-groepen legde Luijendijk 1 zijn kunstenaars een reeks beperkingen op: geen wild spuiten, eerst het huiswerk maken en alleen werk in opdracht uitvoeren. „Zo kan het ook", zegt hij vol daan terugkijkend op veel ar beidzame maanden. „Graffiti staat in een raar daglicht. Nog steeds. Maar gelukkig merken steeds meer mensen dat het ook netjes kan". De beloning voor de ingehou den aanpak is inmiddels niet gering. Luijendijk bladert vol trots door een foto-album, waarin een reeks uitgevoerde opdrachten is vastgelegd. De Maassluise ABN-groep bespoot onder meer een snackbar bij Maasland, jongerencentra in Maassluis en Nieuwerkerk aan den IJssel, de bus van de Maassluise kringloopwinkel, een slagerij en decoreerde zelfs een privé-zwembad in de buurt van Leiden. Ook de 100-jartge winkelgi gant V D weet inmiddels van het bestaan van de vier ABN-leden af. Vorig weekein de werd in Maasland een groot bord geschilderd, dat meedingt naar de hoofdprijs van ae wedstrijd Live Performance, die in het kader van het V D-jubileum is uitgeschreven. „Ze waren laaiend enthou siast", meldt Luijendijk weder om apetrots. Als voorlopig hoogtepunt er vaart hij een live-optreden dinsdag in het Avro-televisie- programma Servicesalon. Vol- fende week zaterdag staat een emonstratie in Krimpen aan den IJssel op het programma. „Het gaat lekker, maar we hebben één probleem. We ho pen dat bedrijven ons willen sponsoren met materialen. De het dus hebben van krijger-' tjes". Vijf vertegen woordigers van het comité Her bouw De Palm boom: be stuurslid Annie Koster, pen ningmeester Henk Sigmond, voorzitter en burgemeester J Reinier Schee- res, molendi- gi recteur Jos Gunneweg en secretaris Frans G eerdes, taal twee miljoen gulden no dig, die het comité op allerlei manieren probeert bijeen te brengen. Fondsen gaan aange schreven worden, het bedrijfs leven wordt benaderd, ook de provincie en Monumentenzorg kunnen verzoeken om geld te gemoet zien maar ook aan de Schiedamse burgerij zal een bijdrage worden gevraagd. De Schiedammers moeten om de verhoudingen zuiver te hou den minstens drie ton opbren gen. „Want als Schiedam er zelf geen behoefte aan heeft, houdt het natuurlijk op", aldus Scheeres. Allerlei attracties zijn bedacht om de bevolking enthousiast te maken voor de bouw van wat Schiedams vijfde molen zal worden (grapje van de burge meester: „Wij streven Kinder dijk nog voorbij"). Vanaf 6 mei, de dag dat Fieter van Vollenhoven de campagne voor De Palmboom in het mu seum zal starten, zullen er bouwplaten van de molen worden verkocht. Ook kan ie dereen, voor honderd gulden, het recht kopen om zijn naam te laten vereeuwigen in een van de ijsselsteenQes waarmee De Palmboom wordt opge bouwd. Te koop zijn voorts te keningen van de molen, zoals hij er voor 1901 uitzag. Die te keningen zijn reproducties van een historische schets van te kenaar Octave deConinck, die het oude Schiedam in vele de tails heeft vastgelegd. Deze schets maakte hij nooit af, maar werd later afgemaakt door Bas Koster. Hiervoor werd toestemming gegeven door Victor deConinck, zoon van Octave, die in Schiedam is opgegroeid en tegenwoordig in Dordrecht woont. Hij noemt het markant, dat vroeger de molens zijn gebouwd omdat zij nodig waren voor de jeneve rindustrie, en dat juist in een tijd, waarin Schiedam zich weer gaat profileren als Jene- verstad, ook de molens weer extra aandacht krijgen. Vlaardingen De minis ter van binnenlandse za ken ad interim, drs.J. de Koning (CDA), is van me ning dat de commisaris van de .koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Schelto Patijn (PvdA), terecht heeft besloten om burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen niet te schorsen. „Naar mijn mening heeft de heer Van Lier zelfs een be langrijke bijdrage geleverd aan de vorming van een nieuw college van burgemees ter en wethouders", schrijft de minister aan Sjaak Zoutendijk, de 'lastige Vlaardinger', die de commissaris van de koningin in een eerder stadium tot tweemaal toe verzocht Van Lier uit zijn functie te onthef fen. Zoutendijk ergerde zich aan de trage collegevorming in zijn stad en. wilde dat een on afhankelijk voorzitter van de gemeenteraad voor een oplos sing zou zorgen. „Er bestaat bij mij geen aanlei ding om, met verwijzing naar artikel 66 van de gemeente wet, te bevorderen dat burge meester Van Lier tijdelijk zou worden geschorst", schrijft de minister van binnenlandse za ken. Sjaak Zoutendijk is blij dat hij nu van de minister te horen heeft gekregen, dat het wel degelijk mogelijk is om op grond van artikel 66 van de gemeentewet een burgemees ter te schorsen. „Steeds werd ik afgescheept met het bericht waarin werd meegedeeld dat de provincie geen bevoegdheid had om toezicht uit te oefenen op de. gemeentelijke autono mie", stelt de lastige Vlaardin ger. volgens Sjaak Zoutendijk ma ken de trage college-onder handelingen één ding heel duidelijk: „Veel stemmers kie zen nog wel hun volksverte genwoordigers, maar veel bur gers komen zelf maar op voor de eigen belangen. Het ver trouwen bij de kiezers in de politiek ontbreekt". Het is Sjaak Zoutendijk wel opgevallen dat veel Vlaardin- gers een beroep op hem doen. „In het verleden functioneer de Remi Poppe als praatpaal, maar tegenwoordig word ik direct benaderd door de burge rij met tal van problemen. De mensen vragen of ik kan hel pen. Ik ben bij veel gemeente lijke instanties geen onbeken de en daarom kan ik soms snel en doelmatig handelen in het belang yan de Vlaardingse burgerij. Sjaak Zoutendijk blijft de ont wikkelingen in politiek Vlaar dingen echter wel op de voet volgen: „Indien nodig wijs ik de politici op het feit dat de burgerij hen niet heeft geko zen om de eigen belangen te behartigen, maar dat men pri mair moet opkomen voor de kiezers". t Schiedam De gemeente Schiedam heeft alvast elf wo ningen gekocht aan de Lek straat, Ridderkerksestraat en Den Bommelsestraat, omdat over enige tijd de stadsver nieuwing in Sehiedam-Zuid naar dit wijkgedeelte oprukt en er onvermijdelijk zal wor den gesloopt. Voor de Lek straat en de Ridderkerkse straat zijn zelfs al bouwplan nen in ontwikkeling, waarbij het erom gaat het verkeer uit de Groenelaan zo gemakkelijk mogelijk weg te leiden rich ting Buitensluis, zonder dat de smalle Gorzense straten er hinder van ondervinden. De gemeente kocht de wonin gen Lekstraat 48-60 en 64, Ridderkerksestraat 26 en 41 en Den Bommelsestraat 39. Ove rigens is besloten om een an der pand in de Gorzen, dat ook ooit vanwege de stadsver nieuwing werd gekocht, weer af te stoten. Hierbij gaat het om de Sommelsdijksestraat 8. Nu besloten js dat dit hofje blijft bestaan, ""'ondanks aan vankelijke sloopplannen, gaat gemeentewerken polsen, of de vereniging van huiseigenaren in de Sommelsdijksestraat er oren naar heeft het te kopen. De gemeente zal verder afzien van pogingen om het pand Sommelsdijksestraat 3 te ver werven; ook dat pand kan blij ven staan. In de binnenstad heeft de ge meente de panden Oude Sluis 15 en Prinsensteeg 3-5 ver kocht; de grond is in erfpacht uitgegeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1