Streekmuseum stopt met 'oubolligheid' FOTOGENIEKE MOLENDAGEN 'Rij kswaterstaat neemt u bij de neus' ififtAiinis mmirn Verbouwing De Vijver voorlopig van de baan Autohandelaar klungelt met facturen 9Verzamelen overkomt je gewoon SCH1EDAIS0HE CDIRANI NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedamse horeca opnieuw verenigd Amnesty vervangt gammel meubilair Jan Anderson heeft hogere opdracht 'Vechtpartij was niet te voorkomen' gfTI'uK Quast waarschuwt kamerleden Schiedamse primeur: 'n jeneverproeverij Aggie Renner op 1 mei-feest Schiedam groeit weer WATERWEG DINSDAG 28 APRIL 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BO Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De verbouwing van pannekoekhuïs De Vijver is op losse schroeven, ko men te staan. Hans Visser wilde nog dit jaar beginnen met het bouwen van een extra dehjluft^steld1 m hetBeatrixpark' maar heeft dIe Pijnen voor onbepaal- Schiedam Het is een tijdje stil geweest rond de bond van hore- ca-ondememers in Schiedam, maar binnenkort komt daarin verandering. Dan begint, onder de bezielende leiding van Frans van Rijsbergen, de HOS aan zijn tweede jeugd. Volgens de voormalige exploi tant van bowling Musis Sacrum hebben de Schiedamse uitbaters nog steeds behoefte aan een or gaan, dat hun belangen richting gemeente en publiek behartigt. Dat daar in het eerste leven van de HOS uiteindelijk zo weinig van terecht kwam, is volgens Van Rijsbergen wel verklaar baar: „De club werd indertijd opgericht door een groep jon gens die al te snel te veel werden vereenzelvigd met' carnavals vereniging De Kasteleiners. Bovendien ontbrak het hen dui delijk aan bestuurs ervaring". Daarmee wil Van Rijsbergen geen kwaad woord gezegd heb-, ben over HOS-initiatiefnemer Rinus van der Most, de voorma lige kastelein van onder meer café Centrum-West, Maar sinds Van. der Most zich uit de Schie damse horeca-wereld terugtrok, gebeurde er nog maar bitter wei nig. Het blad, dat de HOS uitgaf, verdween van het toneel en daarmee verloor de club het be langrijkste communicatiemid del. Heroprichting van het tijd schrift staat dan ook hoog op Van Rijsbergens werkplan. Maar voordat hij zijn ideeën kan gaan uitvoeren, moet hij eerst tot voorzitter worden benoemd. Hij hoopt, dat de zestig leden die nog in de administratie voorkomen, zijn voordracht op 11 mei una niem zullen steunen. Van Rijsbergen vindt het zelf geen bezwaar dat de HOS een betrekkelijke buitenstaander als leidsman zou krijgen. „Ik heb weliswaar geen zaak meer in Schiedam, maar mijn zoon heeft nog steeds bar Da Caroussel aan de Lange Haven. Verder ken ik Schiedam natuurlijk op mijn duimpje. En ook de horeca, dankzij mijn recreatie-onderne ming in Nieuwkoop". Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van Amnesty Interna tional hoeft in het vervolg zijn Idealen niet meer uit te dragen vanachter een gammele behang- tafeL De organisatie, die zich in zet voor de mesenrechten, kreeg onlangs de beschikking over een solide stand. Het materiaal daarvoor kon Amnesty aanschaffen dankzij een schenking. De bouw- en houtbond van de FNV stelde daaruit een degelijke kraam sa men. De nieuwe tafel symboli seert meteen de band tussen de vakbond en dë mensenrechten organisatie. Op 1 mei wordt die nauwe rela tie nog eens onderstreept. Dan -start Amnesty een actie voor de vrijlating van gevangen vak- bondslieden in Guatemala, de Sovjet-Unie, Korea en Zuid- Afrika. Op 2 mei maakt de nieu we tafel van Amnesty zijn de buut op de Andere Markt op het Liesveld. Visser laat het vergroten van het pannekoekhuïs afhangen van de verkoop van De Stuurhut, zijn zaak aan de Maasboulevard. Een Rotterdamse horeca-ondememer zou deze maand het koopcontract tekenen voor het café restaurant, maar de onderhandelingen liepen op het laatste moment vast, De kans, dat De Stuurhut alsnog van eigenaar ver wisselt, is daarmee volgens Visser overigens niet van de baan. Recreanten aan de Maasboule vard hoeven zich volgens Visser geen zorgen te maken dat de enige plaats, waar 's zomers een kop koffie of een glaasje fris ver krijgbaar is, gaat verdwijnen. „Als de zaak wordt overgeno men, verandert dat niets aan de bestemming", De geruchten over de op handen zijnde verkoop van De Stuurhut waren ook Visser zelf ter ore ge komen. „Maar ciat er iets anders- zou komen dan horeca, is onzin. Wat dan? Een scheepvaartkan toor? Dat is allemaal dom gefilo sofeer". Als reden om zijn zaak in Schie- dam-Zuid van ae hand te doen, geeft Visser op dat twee gelegen heden tegelijk exploiteren 'te ar beidsintensief' is. „Aan de drukte ligt het niet, De Stuurhut loopt goed". de zaak tegen de directeur van de Linschoter garage had geseponeerd. Vlaardingen „Potdorie", riep de 68-jarige Vlaardinger, toen de rech- ter-commissaris hem vertelde dat een garage uit Linschoten, met de blanco facturen die hij leverde, de fiscus voor anderhalf miljoen gul den had kunnen oplichten. Naar zijn zeggen verkocht hij die facturen voor 250 gulden per stuk. „Had ik dat geweten, dan had ik ze duurder verkocht", zei hij met enige spijt De autohandelaar stond gistermorgen Valsheid in geschrifte was toch niet in Rotterdam terecht voor recht- te bewijzen. „Mocht u een vrijheids- bank-president mr.M.F.L.M. van straf opleggen, dan vraag ik u de ui- der Grmten. terste clementie te betrachten". "l?n- Puur criminele reactie", vond Roelofs omschreef de autohande- officier van justitie mr.D. Hart van jaar als 'een man met gebrek aan de uitroep van de Vlaardinger. De - vermogen, gebrek aan inkomsten raadsman van de verdachte, mr.A. en een chaotische administratie'. Koelofs, vond diens spijt met meer Volgens de facturen, oie de Fiod in dan menselijk. Roelofs bepleitte de administratie van het Linschoter vrijspraak omdat de strafbare fei- autobedrijf vond, zou de Vlaarcün- failliet geen administratie meer ten dat hij weet hoe het werkt in de i*cr7Q 6 Yqoq^C 8h toegaf, tussen ger tussen '79 en '83 ruim drïehon- bijhield. „Van de man in kwestie wereld. De verdachte heeft stelsel- i j waren gepleegd en om- derd auto's hebben verkocht naar kun je geen hoogte krijgen", vond matig de fiscus opgelicht Geen ee- dat de officier van justitie in Utrecht Linschoten. Dat bedrijf zou de auto's mr. Hart „Hij huurt voor 75 cnilden T;na foit1* nu raaricmsn var» rio antn. - -- --- 0-ilden ring feit". De raadsman van de auto vervolgens hebben doorverkocht in de maand een kamertje bij een handelaar gaf toe dat zijn cliënt naar het buitenland-De verdachte hospita, regelt al zijn transacties 'flink had geklungeld met facturen1, gaf echter toe dat de helft van de contant, heeft geen administratie en maar vond een straf niet op zijn facturen, niet zijn stempel en hand- een groezelig strafblad", somde de plaats, tekening, blanco was geleverd. In officierop. De man werd al eens tot een eerste verhoor zei hij zelfs, dat zes maanden gevangenisstraf ver- Al vóór het requisitor van de offi- hij nooit een auto aan het bedrijf in oordeeld wegens heling. cïer had mr. Van der Grinten de verdachte gevraagd, wat hij zou Linschoten had verkocht Die ver klaring herriep hij later. „Draaierij en", vond mr. Hart A1 zijn beweringen waren moeilijk te controleren, omdat de Vlaardin ger al sedert 1972 hij ging toen Mr. Hart eiste anderhalfjaar gevan- vinden van een forse vrijheidsstraf, genisstraf. Onvoorwaardelijk, want „Dat zou ik niet zo leuk vinden", re de officier vond een voorwaardelij- ageerde de Vlaardinger laconiek, ke straf zinloos. „Van iemand, die De rechtbank doet op 11 mei uit- de 65 is gepasseerd, mag je veiwach- spraak. Jan Anderson ontvangt van Krijn Bouman (afde lingsvoorzitter van De Verzamelaar) een envelop met 1000 gulden voor de laatste tijdelijke tentoon stelling in het Streekmuseum. Vlaardingen Niemand in Vlaar dingen weet beter dan Jan Anderson wat verzamelen betekent Zelfs de leden van De Verzamelaar niet, en die doen toch heus hun best „Maar Jan spant de kroon. Wat hij heeft be reikt, daar kunnen wij alleen maar van dromen. Wij zijn ontzettend trots op zo'n lid in onze vereniging", zegt voorzitter Krijn Bouman. Toen Jan Anderson in 1976 met zijn Streekmuseum begon, had hij al zo'n 15.000 voorwerpen in dozen en kis ten staan. De 'basis daarvoor legde hij op zijn twaalfde jaar. Hij maakte in die pe riode verwoed jacht op handteke ningen van luchtvaartpioniers. Daarna was zijn zucht om dingen compleet te krijgen niet meer te stop pen. En na de opening van zijn mu seum was er helemaal geen houden meer aan: de schenkingen arriveer den bij wijze van spreken met ladin gen tegelijk. Anderson is volgens Bouman een verzamelaar van de goede soort. Waar de ene categorie zich uit winst bejag bezighoudt met kostbare post zegels ïn' albums wegstoppen, pro beert de eigenaar van het Streekmu seum het verleden in kaart te bren gen en te documenteren voor het na geslacht. Een prijzenswaardige be zigheid volgens Bouman, die Jan Anderson vergelijkt met mensen als Abraham van Stolk, uit wiens coüec- tie hét bekende Rotterdamse mu seum groeide, of met Hélène Krol ler-Maller, wier schilderijen het fun dament vormen van het vermaarde museum op de Hoge Veluwe. Verzamelen is op de keper be schouwd een merkwaardige bezig heid, omdat de drijfveren ervan niet gemakkelijk aanwijsbaar zijn. „Het zit in de mens": meer weet Bouman er niet over te zeggen. „Het over komt je gewoon", meent Anderson. Over het hoe valt aanzienlijk meer te vertellen dan over het waarom. De laatste tijdelijke expositie in het Streekmuseum dat vanaf novem ber wordt ingericht voor de perma nente expositie 'de geschiedenis van Vlaardingen' is geheel gewijd aan dat onderwerp. Hoe zetje een verza meling op en hoe bouw je die uit? •Anderson., maakt daarmee de cirkel van tien jaar rond. De eerste ten toonstelling in zijn museum aan de Kethelweg heette "Verzamelaar te kijk'. ■Varumeton ia feunat' in het Straakmu- aeum duurt van 2 mal tot 31 auguttua. Vlaardingen Het Streekmuseum gooit eind dit jaar het roer om. De stal van de boerderij aan de Kethelweg, tien jaar geleden door Jan Anderson verbouwd om er bescheiden deeltjes uit zijn omvangrijke collectie tentoon te stellen, krijgt half november ziin definitieve vorm. Die uiterlijke en innerlijke ver nieuwing betekent het einde van 'de oubolligheid', zoals Anderson zelf zegt Na een tamelijk ingrij pende renovatie wordt het mu seum een min of meer weten schappelijke instelling. Geen ex posities meer over speelgoed, de broodbezorgers in vroeger dagen of de vele facetten van blik als verpakkingsmateriaal, maar een permanente tentoonstelling over de geschiedenis van Vlaardingen zal de vitrines vullen. Er wordt slechts een paar vierkante meters vrijgehouden als uitlaatklep voor Andersons verzamelwoede. „Ik heb een hogere opdracht dan laten zien hoe gezellig het in grootmoeders tijd was", aldus de museumdirecteur. „Zo'n ouder wets winkeltje als ik hier heb is leuk, maar je moet ook vertellen dat de mensen indertijd uit ar moede met hun vijven op één ka mertje bivakkeerden". Een zo eerlijk mogelijk beeld ge ven van de Vlaardingse geschie denis was één van de afspraken, die Anderson in 1976 met het stichtingsbestuur maakte. Dat hij van 'recreatieve' tentoonstellin gen overstapt op een weten schappelijke aanpak, heeft ook met zijn leeftijd te maken. Jan Anderson, die nu 51 is, wil niet meer om de drie maanden enkele weken onder hoogspanning le ven. Het verzinnen en voorberei den van telkens nieuwe tentoon stellingen is voor hem niet meer vol te. hou den. „Die last begint op den duur enorm te drukken. Ik word er nerveus van en ik heb de indruk dat ik het lichamelijk steeds min der aan kan. Bovendien blijft er vee] te weinig tijd over om mijn verzameling behoorlijk te catalo giseren en te beschrijven. En dat moet nodig gebeuren, want ik ben de enige die weet wat hier staat Een enorm labiele situatie". Uitzoeken wat hij in huis heeft wordt na het inrichten van de Geschiedenis van Vlaardingen samengesteld door gemeente archivaris Theo Poelstra en gra ficus Joop Stigter de voor naamste bezigheid van Jan An derson. Er zullen heel wat jaren verstrijken, voordat alles ordelijk op kaarten staat Jan Anderson bracht in de loop der tijd bijna 28.000 voorwerpen, ruim 14.000 boeken, zo'n 9000 prenten en kranten en een dikke 8000 foto's bij elkaar. Het petit-comité dat de Molendagen voorbereidt bijeen in café De Goudsbloem. Rond burgemeester Reinier Scheeres WV-directeur Ruud Pillard, voorlichter Theo Reyman, molendirecteur Jos Gunneweg en winkeliers Chris Coppens en Wim Bode. Schiedam De Schiedamse fotohandelaren zijn al aan het hamsteren, want zij ver wachten dat zaterdag 9 en zondag 10 mei geen earnerabezitter zich de kans laat ontgaan om plaatjes te schieten van de vlootschouw in de binnenhavens. Schiedam De politie heeft nog geen duidelijk beeld van de oorzaak van de steekpartij op de Koemarkt, waarbij za terdagmorgen twee Schie dammers zware verwondin gen opliepen. De ruzie om een kunstwerk, dat een groepje jongeren op de Grote Markt had gestolen, was volgens hoofdinspecteur Cees van Dongen slechts bijzaak. De po litie houdt het voorlopig op overmatig drankgebruik. Eigenaar Paul Lansbergen van discotheek The Deep heeft vergeefs geprobeerd het gevecht te voorkomen. Hij gaf zijn twee portiers opdracht niemand naar buiten te laten, omdat de spanning op de Koe- markt te snijden was. „Maar iemand buiten een vriend van hen had beledigd. Toen de portier hen bij de deur tegen hield, probeerden ze de nood- Ondanks alle waar waren ze gewoon den. Uiteindelijk hebben we ze laten gaan. Ik had geen zin in een knokpartij in mijn zaak". Lansbergen heeft grote moei te met het gebeuren. Niet al leen omdat hij vreest dat de naam van zijn discotheek eronder te lijden zal hebben, maar ook omdat hij twee van zijn klanten in het ziekenhuis terecht kwamen. Eén van hen, een 22-jarige Schiedam mer, ligt sinds zaterdag op de intensive-care-afdeling. Hij kreeg vanmiddag bezoek van Lansbergen. De eigenaar van The Deep: „Ik heb nooit problemen in mijn zaak. Zodra het mis dreigde te gaan, heb ik de poli tie gebeld. Maar wat zaterdag een groepje acht wilde er per se uit, Mevrouw Jorritsma, voorzitter Lou Maas en Frits Castricum voor eenWD- publlek. Vlaardingen Kamerleden Frits Castricum (PvdA) en A. Jorritsma-Lebbink (WD) za gen gisteravond het waarschu wende vingertje van Floor Qua st. „Kijk ujt,je wordt door Rijks waterstaat bij de neus geno men", zei de liberale ex-wethou- der van Vlaardingen. Castricum en Jorritsma voerden het woord op een bijeenkomst van de VVD in de Stadskelder. Over de files in de Randstad zou het gaan, maar het publiek maakte zich drukker over de te loorgang van het Groene Hart van Holland. De aanleg van de Blahkenburgtunnel en rijksweg 24 worden door Rijkswaterstaat en een aantal Randstadgemeen ten met 'oneigenlijke argumen ten' bepleit, vond Quast „De Deltawerken lopen ten einde en Rijkswaterstaat heeft ernstig be hoefte aan een nieuw groot kar wei", zei hij, met een vleugje cy nisme in zijn stem. „Midden-Delfland moet gaaf blijven", benadrukte Quast. Woorden die kamerlid Castri cum uit het hart waren gegre pen. „Er ontstaat een gigantische druk op de leefbaarheid, op de ruimtewaar de Randstad nu nog kan ademen", aldus de PvdA'er, sprekend over de aanleg van rijksweg 19- „Een filevrij Neder land", zei Castricum, „is een uto pie". Zijn opponente, mevrouw Jor ritsma, zei dat haar standpunt en dat van de PvdA'er niet zover uiteenliepen. Maar over de aan leg van nieuwe wegen en de leefbaarheid van de Randstad had zij toch een duidelijk afwij kende mening. „Wij moeten niet doen alsof uitbreiding van het wegennet per saldo betekent, dat het Groene Hart verloren gaat". Gesteld voorde keuze tus sen verbreding van de Benelux- tunnel en aanleg van de Blan- kenburgtunnel koos het WD- kamerlid voor het laatste. „Met het oog op de spreiding van het verkeer gaat onze voorkeur daarnaar uit". De doortocht van 48 tjalken, aken, snikken, schou wers en schoeners zal de pleziervaart dat weekend danig ontregelen. Evenals het wegverkeer, want voor het konvooi Oudhollandse schuiten zullen de bruggen langdurig openstaan. De schepenshow is niet het enige fotogenieke on derdeel van de komende Molendagen. De werk groep, die voor de derde achtereenvolgende keer het feestje organiseert, mag dan niet meer zo hard van stapel lopen als in het begin (toen de Molenda gen een hele maand duurden), het programma is nog steeds groots van opzet. Velocipedes verschijnen aan de start van de natio nale fiets- en molendag (9 mei), het zakkendra- gersgilde Sint Anthonis lost schepen bij de Oude Schiedam Zo er ooit al een jeneverproeverij in Schiedam is s gehouden, dan moet dat toch vele jaren geleden zijn geweest. j| Want met groot enthousiasme reageerden vijf Schiedamse dis- j= tilleerderijen op de uitnodiging van Michael van Bruggen, om H donderdag 7 mei vloeibaar materiaal in te leveren voor het Schiedamste evenement dat inwoners van de Jeneverstad zich denken kunnen: een proeverij van vijftien verschillende mer- 2 ken gedistilleerd. Plaats van handeling is restaurant Sans Rivale aan de 's-Grave- 5 landseweg. Deelnemende distilleerderijen zijn De Kuyper, j= Dirkzwager, Wanders, Nolet en Uto. De laatste was de laatste weken ïn het nieuws met de Jonge Notaris, een authentieke moutwijnjenever, die ïn aanmerking komt voor het gemeente- es üjk garantiezegel uit 1901 overigens niet als eerste jenever sinds 1901, zoals hier en daar ten onrechte is vermeld (want de moutwijn van Wittkampf bijvoorbeeld was ook een fameuze). Deze Jonge Notaris kan zich nu meten met andere bekende n merken uit Schiedam, zoals Ketel 1, Floryn en molenjenever. e= Michael van Bruggen organiseert de proeverij in zijn restaurant S in verband met de Schiedamse molendagen, die in de mei- EE maand plaatsvinden. Sluis en spant daarbij ook paar den in, kanovaarders strijden in de binnenwateren om een fraaie beker en acrobaten als een vuur spuwende steltloper vermaken het publiek in de winkelstraten. Verder houdt de werkgroep zich aan het beproefde recept: de zeekadetten zetten sloepen in om bezoekers naar De Kuyper te vervoeren, de distilleerderij die net als Dirkzwager en Uto (De Tweelingh) open huis houdt Op de Vismarkt is weer bij opbod verse vis te krijgen, de molens zijn te bezichtigen en de winke liers zetten honderden kramen langs de Parkweg, de Dam en Vlaardïngerstraat en de Hoog straat. Bij een beetje mooi weer lijkt het meer dan gezellig druk te wor den in Schiedam, want het hoog tepunt van de Molendagen valt samen met het Aleidafeest in het Julianapark. Vorige afleverin gen van dat volksevenement trokken vele tienduizenden be zoekers. Maar burgemeester Reinier Scheer es, mede-samen steller van het molenprogram ma, ziet in het spektakel in West geen concurrentie: „Ach, een dag duurt lang, Iedereen heeft tijd genoeg om alles te zien". Vlaardingen Aggie Ber.ner van de Industriebond-FNV is de spreekster op de I mei-viering in de 'Vlaardingse zaal De Har monie. Op die bijeenkomst, georgani seerd door PSP, CPN en PPR, spreekt zij over werkgelegen heid. Het amusement op de vie ring wordt verzorgd door de muziekgroep Bitch, en koren van Turkse jongeren en van de actiegroep Vlaardingen tegen Apartheid. Het feest in de zaal aan de Schie- damseweg begint om acht uur. Schiedam Na een lichte da ling in januari is het inwonertal van Schiedam in februari geste gen. Daarmee werd de toename, die een jaar geleden inzette, her steld. Met 16 Schiedammers erbij telde de stad begin maart 69.339 inwo ners, De groei was het gevolg van het grote aantal gezinnen, dat zich In februari in Schiedam vestig de.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1