mmm waterweb oqobamt Publiek is niet welkom bij aankomst Van Vollenhoven I Ir" Paape heeft moeite met strip over wereldoorlog Rel om gekapte bomen Op de Maasboulevard Stadsgehoorzaal: toch renoveren? Cor Witjes imponeert publiek in Oude Stoep U wilt vrij spanen eb tödi een hoge rente. Onze Patent rekening laat die vlieger opgaan. VIMRDIÜIS DAGBLAD SCHIIDAMSCHI COURANT ■NIMH ts, Bewoners gifwijk: desnoods slopen WÊÊËÊSm. Twee zenders nit de lucht 'Controleur' berooft vrouw Patentrekening - m ê'/z De\ferenigde Spaarbank doet meer. Lintjesregen. Waterweggebied U- K WOENSDAG 29 APRIL 1987 -Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110,'3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 S^hipriam'Vcnr Aon nvnodria £?enheid vtrnrwn avtvicJ+ï» TTo+ -<ranm1mn>Ttnl3.iA« ~a. .-n.,44l Schiedam' - van strii Voor een expositie -I-ien was het een plechtige officiële opening, gis termiddag in de aula van Schie dams' Stedelijk Museum, Maar het ging ook om bijzondere stnptekenïngen, die een ope ning door disJB. Polak en drs-H.A. Paape wel rechtvaar digden. Die beiden hielden de Nederlandse vertaling van het boek Maus ten doop. Maus is een strip over de lotgevallen van een Joodse familie in Polen in de Tweede Wereldoorlog, getekend en geschreven door de Ameri kaanse Jood Art Spiegelman. Museumdirecteur Hans Paal man vond de Nederlandse uitga ve van de strip een goede gele- genheid voor een expositie. Het Stedelijk besteedt -per 'traditie elk jaar aan het begin van de maand mei aandacht aan onder drukking en verzet Deze keer zijn dat vergrote tekeningen van Spiegelman, kaarten van de plaatsen waar concentratiekam pen waren en panelen met foto's van die plaatsen. Met een expo sitie van eigentijdse kunst en eentje over het huwelijksjubi leum van prinses en prins is het Stedelijk nu een museum 'vol merkwaardige tegenstellingen', constateerde Paalman. Drs. Paape, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, had het niet zo voor zien op de strip over de joden vervolging in Polen. „Bulletje en Bon es taak en Charlie Brown de strips die ik ken zijn amu sant of spannend- Dit verhaal is verre van amusant. Het gaat over de diepe, afschuwelijke werkelijkheid. Ik vraag mij af hoe dat, in stripvorm, op de lezer overkomt", zei Paape. Publicist Johannes van Dam echter, een goede kennis van de maker van Maus, noemde de strip van Spiegelman een mees terwerk. „De strip draagt niet al leen het komische masker", meende Van'Dam. „Het verhaal over de vervolging van de Joden hebben wij nog niet eerder op zo intieme voet kunnen volgen. Dit boek zal veel mensen de ogen Drs. Ben Polak, drs. H.A. Paapeen Johan nes van Dam presen teerden de twee boe ken In de aula van het Stedelijk Museum. openen", veronderstelde Van Dam. Hij overhandigde het eer ste exemplaar van de strip aan Joost Swarte, ook al een vriend van Spiegelman, die veel werk verzette voor de Nederlandse vertaling. Van nog een tweede boek werd gisteren in de aula van het Ste delijk de nederlandse vertaling gepresenteerd: Nazi-dokters, van de joodse arts en psychiater Robert Jay Lifton. In dat boek gaat de schrijver op zoek naar een antwoord op de vraag hoe het mogelijk was, dat duizenden artsen in de Tweede Wereldoor log meewerkten aan het syste matisch uitroeien van miljoenen Joden. „Wij zullen dat nooit be grijpen, omdat dat gewoon niet mogelijk is", zei een arts die ge- j vangenschap in een concentra tiekamp overleefde tegen Lif ton. Voor het boek van Lifton had Paape beduidend meer waarde ring. „Een meesterstuk van on derzoek en analyse", noemde hij het werk. „Een unieke bijdrage 1 aan de literatuur van de Holo caust". Maar bij Nazi-dokters zette op zijn beurt drs. Polak vraagtekens. „Lifton ging op zoek naar een verklaring, naar de individuele prychologie van M de daders. Maar daar gaat het? niet om", aldus Polak. „Het gaat J erom, dat wij herhaling voorko- o men". 2 Maassluis De twee flatge bouwen aan de Albert Schweitzerdreef en het Ltje- land moeten maar worden a£-^ gebroken, als de gifgrond on der de gebouwen niet gesa neerd kan worden. Een reso lutie van die strekking hebben bewoners van de Steendijk- polder gisteravond aangeno men. Tijdens een hoorzitting over de saneringsvarianten werd duidelijk dat zij geen genoe gen nemen met een halve schoonmaakoperatie. Kan de grond onder de flats om tech nische redenen niet worden verwijderd, dan blijft sloop van de circa 150 koopwonin gen de enige aanvaardbare op lossing. Voor de rest van de huizen op de voormalige vuil stortplaats koos de wijk voor afgraven tot 1.75 meter, indu- sief het diepe riool. Vanavond mogen de overige bewoners van de gifwijk een keuze maken uit de ongeveer twintig saneringsvarianten. De bijeenkomst begint om achtuur in de Koningshof. Schiedam Achter de schermen is het comité Her bouw De Palmboom druk bezig met de voorbereidin gen voor de ontvangst van Mr. Pieter van Vollenho ven. is.fvW rr- -v. AflJfcWv De treurige restanten van een volwassen abeel aan de Maasboulevard. SchiedamOndanks de ontlui kende lente ziet de Maasboule vard er maar kaaltjes uit Uitge rekend op het moment dat de knoppen begonnen uit te lopen, verloor de promenade langs de Nieuwe Waterweg een vooraan staand groendrager. Een abeel, die al heel wat zomers voor scha- duw had gezorgd, werd plotse ling zonder pardon omgezaagd. Bewoners van de Gorzen troffen tot hun verbijstering nog slechts een stomp en wat zaagsel aan. De vraag 'wie heeft dat gedaan?' was snel beantwoord: de ge meentelijke plantsoenendienst. Daardoor steeg de verontwaar diging tot een kookpunt Wat be zielt de gemeente om zomaar een gezon de boom te rooien? De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid, die overspoeld werd met boze telefoontjes, zocht de zaak uit. Het bleek dat huurders van de Panoramaflat de hout hakkers hadden besteld. Zij wa ren ontevreden, omdat de boom hun uitzicht bedierf. Eerder die week was op hun verzoek al een andere' boom verplaatst En stond een derde exemplaar op de nominatie om te worden ge rooid. Maar een werknemer van plantsoenendienst vond die actie bijna vergelijkbaar met moord en weigerde zijn bijl in de stam te zetten. De Gorzenaren zijn blij met 's mans standvastigheid. Heel wat minder waardering hebben zij voor het gemeentebestuur, waarvan gezegd wordt dat het fezwicht is voor de wensen van e 'rijkelui' in de flat. „Die krij gen kennelijk altijd hun zin. Terwijl een gewone Schiedam mer het niet in zijn hoofd moet halen een boom, die hem in- de weg staat, om te zagen". J.P. Krijgsman, chef aanleg en onderhoud bij de plantsoenen dienst, vindt de verwijten aan zijn adres niet helemaal terecht. Hij zegt dat zijn dienst heeft ge handeld in opdracht van B en W. Het college schreef een kap- vergunnïng uit en daarna bleef er voor de plantsoenendienst weinig anders over dan het kar wei uitvoeren. Krijgsman geeft toe dat de, boom, die eind vorig week het veld moest ruimen, kerngezond was. Dat één van zijn werkne mers het daarom niet over het hart kon verkrijgen de abeel om te zagen, kan Krijgsman wel be-* grijpen. „We moeten regelmatig schipperen. De ene mens vindt een boom mooi, de ander heeft er last van. Gaat het om gezonde exemplaren, dan hebben we er vaak moeite mee die weg te ha len. Maar als B en W een kap- vergunning afgeven, is het hoe dan ook een opdracht". De actie van vorige week staat overigens niet op zich zelf. De klachten, dat bomen aan de Maasboulevard voor sommigen het uitzicht verstoren, dateren al van enkele jaren geleden. Vorig jaar stelde de plantsoenendienst daarom op verzoek van het stadsbestuur een 'dunningsplan' op. Besloten werd toen elk jaar enkele bomen aan de Maasbou levard te verwijderen. Krijgsman: „Maar dat heeft niets te maken met de welstand van de bewoners. Zulke kwesties ko men ook in gewone wijken voor. Daarom vind ik het overdreve dat zoveel mensen in Zuid hie zo'n geweldige ophef over ma ken". Maar uit angst dat er op 6 mei een volksmassa op de been. komt wil het comité niet al te veel ruchtbaarheid geven aan zijn aanwezigheid. Mr. Van Vollenhoven komt naar Schiedam zijn voormalige woonplaats om het startsein te geven voor de campagne waar mee het comité voldoende geld bijeen, wil brengen om de in 1901 afgebrande molen de Palmboom in oude luister te herstellen. Het leek een aardig idee, een lid van het koninklijk huis met bo vendien een Schiedamse achter grond als voortrekker voor die actie te vragen. Zonder daarbij mr. Van Vollenhoven de rol van 'publiekstrekker' toe te dichten. „Het wordt nadrukkelijk geen vertoning voor de man in de straat", zegt molencoördinator Jos Gunneweg over de komende gebeurtenissen op de zesde mei „Het komt in eerste instantie 'neer op een besloten feestje". Dat blijft het ook iri'tweede in stantie. Nadat de hoge gast per helikopter rond elf uur aan de Noordvest is gearriveerd en daar een bord heeft onthuld met een afbeelding van de molen zoals die er in de toekomst gaat uitzien, wordt een ontvangst georgani seerd in de aula van het Stedelijk Schiedam Trouwe luis teraars van radio Atlantic en radio Lokaal zullen op zoek moeten naar een an dere zender. De twee illegale stations werden gisteren door de politie en de radiocontrole dienst van de PTT uit de lucht gehaald. De studio's in de Boyle- straat en de Tollensstraat werden ontmanteld. De politie greep in nadat buurtbewoners hadden ge klaagd over storing op hun electrische apparatuur. Rotterdam Een nog onbeken de man heeft gisteren een 82-ja- rige bewoonster aan de Straat weg beroofd. De man kwam bij het slachtoffer binnen met de smoes dat hij de electriciteit kwam controleren. De vrouw moest 'als test* in de kelder een schakelaar aan en uit doen. Toen zij echter weer boven kwam bleek de 'controleur' te zijn verdwenen met zilveren voorwerpen als een theeservies, dienbladen en een kandelaar. Vlaardingen Theaterdirec teur Marten Putman klaagde gisteravond tijdens een rond gang steen en been over scheu ren en schimmel, maar de cultu rele raad, onder voorzitterschap vah wethouder Arij Maarlevdd, bleek nog lang niet overtuigd van de noodzaak om Stadsge hoorzaal en Harmonie te slopen. „Daar moet nog heel wat over gepraat worden aldus Maarle- veld. „Ik denk dat er heel wat gebouwen gerenoveerd zijn,- die er slechter aan toe waren", zei WD'er Jan vah Hemert. Het zou ontzettend jammer zijn als dit complex moést verdwijnen". En actrice Janka Verhoeff hield aan de rondleiding de indruk oyèr, dat Putman zelfs'één beet je blij was met al die scheuren en verzakkingen. „Alsof hij denkt: dan kunnen we eindelijk van - die rótzaak afkomen". In het bioscoopzaaltje van de Harmonie sprak de culturele raad over de toekomst van het 35-jaar oude theatercomplex. Een brief om steun voor het fonds Red de Harmonie van de slopershamer, van de journalis ten Dick G. van der Lugt (Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotter dams Nieuwsblad), werd deze keer serieus behandeld. In de raadsvergadering van 1 april gingen de raadsleden nog aan die brief voorbij, omdat zij dach- 'ten met een aprilgrap van doen tehebben. Maar gisteravond bleek, dat het behoud van de za len aan de Schiedamseweg ook de culturele raad aan het hart gaat. - Champignons „In een paar weken kweek je •hier champignons op de muur zei Putman met enige pathos, terwijl hij vanaf het toneel een spot op de Stadsgehoorzaal richt te- Midden op het toneel stond een emmertje, waarin water was opgevangen. „Het dak lekt", leg de de directeur uit. „Voor het personeel zijn dit geen werkom standigheden en het publiek zit hier ook niet lekker. Steeds va ker vragen mensen aan mij: wanneer komt dat nieuwe thea ter er nou?" De commissie klom achter de di recteur aan naar het dak van de Harmonie, waar Putman aan wees op welke plaatsen stukken beton van de daklijst naar bene den waren gekomen. „Die mooie Januskoppen op de toneeltoren, die kunnen er ook zo afdonde ren", aldus Putman. „"Wij laten het publiek niets merken van wat nier aan de hand is, maar echt, geloof mij, dit theater is op". Maar de culturele raad was niet overtuigd van de noodzaak tot sloop. Een nieuw cultureel cen trum aan het Buizengat, het ide aal van Putman, zou weieens veel te duur kunnen zijn, vrees de Janka Verhoeff. „Ik zou het verschrikkelijk fijn vinden als dit gebouw bleef", zei zij. En Ton Stolk, die de Stadsgehoorzaal een lelijk gebouw vindt, zei dat hij vooral de plek aan de Schie- damseweg prima vond. „De mensen weten dit te vinden". Er is nog een lange weg te gaan, voordat er een besluit kan wor den genomen, zei Maarleveld. Hij toonde zich vooral verheugd, dat cultuur in Vlaardingen ein delijk eens 'een politiek issue' wordt „Er zijn indrukwekken de bedragen nodig om de zaak hier draaiende te houden, dat is wel duidelijk. De hamvraag is: renoveren of nieuwbouw?"." Museum. Voor die bijeenkomst met een hapje en een drankje is volgens Gunneweg een selecte groep stadgenoten uitgenodigd. „Een dwarsdoorsnee van de Schiedamse bevolking, aange vuld met m$l en beschermers". De helikopterpiloot, die de ere gast aan de Noordvest zal afzet ten, heeft het terrein al verkend. Vrijdag cirkelde hij boven de Palmboom en het terretntje waar hij volgende week moet landen. „Dat blijft een wat gevaarlijke toestand, ook daarom hopen we dat er niet al te veel mensen uit lopen om de aankomst te zien", aldus een ambtenaar. Veel kans om een glimp op te vangen van de bekende Neder lander heeft de bevolking sowie so niet Pieter van Vollenhoven blijft precies anderhalf uur in Schiedam. Daarna vliegt hij naar Zwartsluis waar hij een vloot- schouw met zijn aanwezigheid opluistert door CA REL VAN DER VELDEN Vlaardingen Engelse "wal sen, calypso's, vijftiger jaren Rock 'n Roll en nederlandstali ge smartlappen, je kunt het zo fek niet bedenken of de vijf eren van Trio Cor Witjes spe len het Gisteravond kon Vlaardingen voor ;het eerst kennismaken met dè muzikale Rotterdammers. In eerste in stantie keken de bezoekers nog even onwennig dejkat uit de boom, maar al spoedig liet ook het Oude Stoep-publiek zich meevoeren op de swingende klanken van deze 'Rotterdam se straatschuimers'. Zozeer, dat de muzikanten voor één uur niet de kans kregen hun in strumenten aan de wilgen te hangen. Trio Cor Witjes geldt in den lande al min of meer als een fe nomeen. Zij speelden onder meer op Wateringen pop, in Arena en in de Amsterdamse poptempel Paradiso en waren al regelmatig te horen op de ra dio. Geen reden voor preten ties, aldus de heren. Het liefst komen ze, met instrumenten en al, met de tram naar een op treden. Gisteren was dit uiter aard niet mogelijk» zodat het instrumentarium bestaande uit een 'kinderdrumstel', twee acoustische gitaren, de contra bas en een saxofoon maar met een auto meekwam. Vooral Spaanstalige, warm bloedige nummers als El Torri- adore en Bueno Sera Senorita bleken er, ongetwijfeld als ge volg van de zomerse weersom standigheden, goed in te gaan. Menigeen waande zich .al in een Spaanse bodega, zo fana tiek werd er gedanst, geklapt en meegezongen. Muzikaal hoogtepunt vormden de popsongs uit de jaren '60. Met een uitstekende a capella versie van Eddie Cochran's Three Steps To Heaven werd dit sfeervolle optreden uitein delijk besloten Voor wie het gemist mocht hebben: vanavond komt de Nederlandstalige kant van Cor Witjes aan bod in het VPRO- programma Backline, dat aan dacht besteedt aan de vorig jaar gehouden Jaques Brel- nacht „Om negen uur op radio 3", kondigde Cor aan. Als u vrij over uw spaargeld wilt kunnen beschikken en toch een hoge rente zoekt, is onze Patentrekening een ideale spaarvorm vooru. Met de Patentrekening kunt u op elk gewenst moment zonder opzeg termijn of opnamekosten oyer uw spaargeld beschikken. En u krijgt twee keerper jaar een hogebasisrente en in de meeste gevallen ook nog een extra premierente Is uw saldo op 1 juni of 1 december minimaal f 2.500,-, dan ontvangt u deze kunt u zien dat met het stij gen van uw saldo, ook de extra premierente. Tn de tabel klimmen. Wilt u meer weten over de Patentreke- j SALDO j VANAF basis- RENTE* PJ.} PREMIE- RENTE' (%PJ.| TOTALE RENTE' (%PJ! •Basis 2% 2% Patent 1 1 2.500,- 3 1 4 Patent 2 5.000,- 3Y4 l'A: Patent 3' 10,000- 1% 5!/< graag meer over. 1 Inlichtingen: Regio Hoofdkantoor Rotterdam, Botersloot 25, tel: 010-4571911. verenigde spaarbank in Schiedam Officier ïn de orde van Oranje-Nassau: dr.ir. L.H. Ruiter te Schiedam, voor malig directeur en plaatsvervangend voorzitter van het directieteam van Unilever Research Laboratorium In. Vlaardingen: dr«. G.M.J. Heule uit Wassenaar, al-' gemeen directeur van de NV Veree- nigdeGlasfabrieken te Schiedam; mr. D. Huiason, hoofd van de afdeling, ondernemingen en formeel recht bij de directie wetgsving directe belastin; gen van het ministerie van financiën Ridder in de orde van. Oranje-Nassau: B.A. van Putten, coördinator admini stratie en analyse bij de Centrale Re cherche Informatiedienst; KJ. Simon, directeur aannemlngsbe-- drijf J.K. Slmon BV (staat twee keer vermeld In de Staatscourant, een keer on der volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu en eenmaal onder, verkeer en waterstaat); L.O. Jonker, oud-principal ship sur veyor bij Lloyd's Register of Shipping* te Rotterdam Eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: O.C.F. de Pauw, hoofdemployé voor bijzondere diensten der PTT, kantoor- ambtenaar Eremedaille in zilver, verbonden'aan de orde van Oranje-Nassau: mevrouw J.N. Blfjdorp; J. Kr ikke, administratief ambtenaar, bij het korps rijkspolitie; J. Krommenhoek, voorheen calcula tor In de machinefabriek van Wllton- Fljenoord; C. Sas, technisch inkoper bij de RDM; H. Overheid, werkzaam bij WF; D. Stedehouder, tot voor kort pro jectbaas bij WF; J. Tuitef, tekenaar/constructéur bij WF; M. van Veen, meet- en constructie- technicus bij de kwaliteitsdienst van WF; Eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: J.H. den Harfog, voorheen assistent kantoorbehoeften bij DSM Meststof fen in Utrecht; A. van den Oever, administrateur on derverantwoording bij Wilton-Fije- noord P J. Scheep uit Rotterdam, meettech- nlcusbijWF; L.A.C. Tak uit Rotterdam, plantenver- zorgerbljWF; G J-.W. Verschoor uit Rotterdam, ma chinaal metaalbewerker bij WF; M. van dar Heide, tot voor kort plaat werker bij WF; A. Kriek, chauffeur bIJWF; J. J. Vel ken, Ijzerwerker bij WF; Vlaardingen Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw: dr. H.J- Kouwanhoven, praeses van de generale synode var de gerefor meerde kerken In Nederland Ridder in de orde van Oranje-Nassau: Plet Bakker uit Bergen op Zoom, al gemeen directeur van Cleton Insula tion BV te Vlaardingen Eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: J.K. Tomei, ambtenaar bij het minis terie van onderwijs en wetenschap pen; J. van den Bogert, tot voor kort tech- nlsch-commercieel medewerker be grotingen bij Wilton-FIJenoord; C. Roeden burg, chef van het centraal gereedschapmagazijn bij Shell Inter nationale petroleummaatschapplj in Den Haag; Eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: C.A. NmIs, technisch administrateur bljWIIton-Fljenoord; J. van Gameren; K. Altena, leraar praktijk en theorie bij WF; J. dan Dekker, hoofdbaas van de af deling bultenlransport reparatie bij WF; F.C. Kegel, assistent-bedrijfsleider houtbewerking bij WF; Eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: H.Barg, timmerman bij WF; A. Sluijfer, monteur-bankwerker bij WF; Maassluis Officier in de orde van Oranje-Nassau: Nel G. Barendrecht Ridder in de orde van Oranje-Nassau: J.B. Kramer, hoofd bureau informa tieverwerking bij de afdeling compu terdiensten van het directoraat-gene raal economie en financiën Eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: F.M. Hamakers Eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: F.Stlgter. administratief medewerker bij Smit Tak Internationaal zeesleep- en bergingsbedrijf BV te Maassluis; HJ. van't Hart; JJ.vanHolsteijn; Maasland Eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: M.J. van Buuren, directeur van de Eerste Maaslandse Kistenfabriek, (EM KFj Gebr. Van Buuren

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1