Alternatieven van GB liggen te geïsoleerd 'U bent net mijn moeder' 'Honderden banen in voormalige mouterij' te Doden herdacht Kouwenhoven: afscheid gereformeerde synode mmm^mmm. yiAAROINGS DAGBLAD sk-", EGH1EDAMSCHE COURANT: hl- lil WATERWEG COURANT it as? \- WOONWAGENLOCATIES AFGEWEZEN Gemeentëbelangèh wacht op reactie Dagtocht De Zonnebloem v Meetlat voor liuzarenslukj e Wijziging treinenloop Protestbord anti-Shell West en De Haven willen samen verder Mixen bij De Kuyper i- V-, DINSDAG 5 MEI 1'987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 43520S6, 4350557 - sportredactie:.4345209 Schiedam -Met verwonde ring hebben burgemeester en wethouders - kennis genomen van de suggesties van Ge meentebelangen Schiedam voor nieuwe woonwagenloca ties. Tien weken geleden heeft de politieke partij, die geen zetels heeft in de gemeenteraad, de vroegere zandvlakte aan de Jülianalaan voorgedragen als gunstige plek voor een. klein waonwagencentrum. Ook an dere plaatsen werden ge noemd, zoals grasvelden bij de rooms-katholieke begraaf plaats beneden aan de Vlaar- dingerdijk en de algemene be graafplaats aan de Burgemees ter Van Haarenlaan. Maar die plekken liggen te geïsoleerd, aldus B en W, en dat staat haaks op het integra tiebeleid. Met dit beleid staan het rijk en de provincie een opname van woonwagenbewo ners in de stedelijke bevolking voor. Als woonwagenbewoners bij een begraafplaats gaan wo nen, komt daar niets van te recht. „Wij vragen ons dan ook af", aldus burgemeester en wet houders in hun antwoord aan Gemeentebelangen, „of de door u genoemde alternatieve locaties in overleg met de be trokken woonwagenbewoners tot stand zijn gekomen. Uit het feit, dat de woonwagenbewo ners niet behoren tot de groep van geadresseerden die een af schrift van uw schrijven ont vingen, trekken wij de conclu sie dat de betrokken woonwa genbewoners niet over de door u genoemde locaties zijn ge polst". En de gemeente heeft dat zelf wel gedaan, merken burge meester en wethouders op. De Jocatie-Schie bijvoorbeeld is, „in tegenstelling tot wat u sug gereert", door de woonwagen bewoners zelf aangedragen. En het totaalplan woonwagen locaties, dat wethouder L,uub Hafkamp in september 1985 presenteerde, is eveneens in overleg met de woonwagenbe woners tot stand gekomen. B en W vinden het momenteel niet wenselijk vooruit te lopen op de resultaten van het over leg met.de provincie over de locatie-Schie, gelegen tussen spoorbaan en rijksweg 20, Gemeentebelangen had voor gesteld, als de alternatieven niet haalbaar zouden zijn, om het woonwagenkamp te hand haven aan de Schiekade. B en W wijzen erop dat het provin ciaal woonwagenplan en het Schiedamse totaalplan ervan uitgaan, dat het kamp in zijn huidige vorm niet in stand kan blijven. In een reactie op de brief zeg gen Peter van der Knaap en Jan Hagendoorn namens Ge meentebelangen, dat het ge zien die laatste opmerking wel heel vreemd is, dat de fractie leiders van - de PvdA/WD- coalitie, Gé Brouwer en Ge rard Verhulsdonk, onlangs in een interview met het RN zei den dat bij het niet doorgaan van de locatie-Schie het kamp maar beter kan blijven waar het is. Andere plekken voor woonwagens zouden - toch maar op bezwaarschriften stui ten, wat jarenlange vertraging betekent. Gemeentebelangen herkent hierin het eigen Schiedam - De politieke groepering Gemeentebelangen Schiedam heeft nog steeds geen antwoord gekregen op haar verontruste brief over vuilstort ïangs de Kerkweg in Kethel. Volgens voorzitter Peter van der Knaap' moet de kwestie niet lichtvaardig worden opgenomen, omdat in de onmiddellijke nabijheid de woningbouw van Spaland is ge pland. 4 r 1 r Enkele maanden geleden schreef Gemeentebelangen de gemeente Schiedam erover aan. De partij zegt inmiddels de teleurstelling na de raadsverkiezingen vorig jaar te hebben verwerkt (de partij kreeg geen enkele zetel) en weer flink aan de weg te gaan timmeren, mede op aanraden van een CDA-raadslid. standpunt, maar wijst erop dat de wethouders van PvdA en WD kennelijk een andere mening hebben dan de fractie leiders van beide partijen. Zie ook pagina 13. An Moerman-Van der Linden en Griena Woerlee-Poot van het Vlaar- dings Vissersvrouwenkoor: „Ook de koningin weet nu meer van onze klederdrachten". Vlaardingen Zelfs in Scheveningen, waar ze toch wel iets van kleder drachten afweten, hebben ze er geen idee van hoe het zondagse kloffie van de authentieke Vlaardin- jger er rond de eeuwwisse ling uitzag. An Moerman- van der Linden kan er maar niet over uit: „Er woonden in die tijd heel wat Scheveningse vissers in Vlaardingen, omdat faun stad zelf geen haven had. Die hebben toch kunnen zien hoe de be- v3a ■V Maassluis Het was gis termorgen een drukte van bèlang op- de Govert van Wijnkade in Maassluis. Ruim 175 gasten uit Maas sluis; Hoék van Holand en Maasland maakten op uit nodiging van de afdeling Maassluis van De Zonne bloem een dagtocht met het ms Scheldevallei. Aan boord van het schip ook wethouder Liesbeth Snoek, die het reisje na-' mens het gemeentebestuur meemaakte: De gasten aan boord werden uitgezwaaid door - burgemeester Hans van Es en de, wethouders jvaaTc van der Knaap en Anton WustroV. Tegen "de avond keerde de boot weer terug in de ha ven van Maassluis.- Een ontspannen dage uit zat er voor de 175 deelnemers weer op. "Eerder al vertrok De Zon nebloem vanuit Schiedam en Vlaardingen. '44. - volking hier gekleed was?" Koningin Beatrix is sinds kort wél op de hoogte. Op 30 april woonde An Moerman met haar vriendin Griena Woer lee-Poot het défilé bij in de tuinen van paleis Soestdijk. Op uitnodiging van de vorstin, om met landgenoten uit alle pro vincies een kleurige J en B te vormen als huldeblijk aan het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. De twee le den van het Vissersvrouwen koor verschenen in Vlaarding- se klederdracht, compleet met het 'vogelnestje' op het hoofd. Het staatshoofd mag dan de voornaamste Nederlander zijn die de Vlaardingse in vol te nue heeft aanschouwd, de eni ge is ze beslist niet. Mevrouw Moerman trekt al jaren met haar verzameling kleder drachten door het land om de Vlaardingse gebruiken van weleer te doen herleven. „Ik loop vaker in dracht, dan in mijn gewone kleren", zegt zij. Met haar voordrachten vult ze gemakkelijk een hele avond. En de toehoorders hangen aan haar lippen. „Ik kom in de nacht op, met 'n kaarsje. Daar na trek ik de doordeweekse kleding aan. En ik eindig op z'n zondags", vertelt An Moer man. Dat zij zïcb zoveel moeite getroost om de Vlaardingse ze den wat meer bekendheid te geven, heeft geen bijzondere reden. „Ik ben als schippers- dochter gewoon geïnteresseerd in klederdrachten, ik heb iets van dat gevoel in me dat de mensen van vroeger moet hebben bewogen die mooie Meren aan te trekken?. Kennelijk weet zij dat gevoel op haar publiek over te bren gen, want haar lezingen gaan soms met veel emoties ge paard. „Vooral ouderen zijn vaak diep getroffen. Dan roept een man: blijft u zo eens even staan," 't is net ,of ik mijn mee rder voor me zie". Schiedam - De nu nog grotendeels leegstaande en op sommige plaatsen lelijk verpauperde voor malige mouterij De Ko ning zal binnen afzienba re tijd werk bieden aan honderden mensen. Dat verzekert George Toth, één van de twee directeu ren van Adge BV. Toth, die het complex onlangs samen met de Astense au todealer Ad Kurstjens - kocht van Lucas Bols- dochter De Koning, wil aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan een groot aantal bedrijven on derbrengen. De 47 meter hoge silo aan de Noordvestgracht denkt Adge BV na een'ingrijpende verbou wing te kunnen verhuren als kantoorflat. De 'rest van de 40.000 vierkante meter is be stemd voor import- en export firma's en de bijbehorende op slagplaatsen. Toth zegt al met verschillende bedrijven verhuurcontracten te hebben afgesloten. Zo zou een niet met name genoem de Duitse firma, die in com puters handelt, zich in. Schie dam willen vestigen. Volgens Toth grossiert deze onderne ming in hoogwaardige techno logie. „En daarbij moet je wel iets anders voorstellen dan een wasmachientje dat twee keer zo snel werkt als andere appa ratuur". De grootste huurder wordt een consortium van Hongaarse fir ma's. De directeur van Adge BV is middels deze huurder van plan zijn complex de naam van 'poort naar het Oostblok' te bezorgen. De Hongaren zouden onaer ande re gaan handelen in miljoenen tonnen Nederlandse mestover schotten. Toth, die eerder in Schiedam naam maakte met het opknap pen van het voormalig rust huis aan de Tuinlaan (thans omgevormd tot een kantoor- centrum), is vast van plan van zijn nieuwe project een succes te maken. Hij denkt nog na over een naam voor het be drijvencomplex. Waarschijn lijk wordt het De Locomotief, naar de afgedankte dieselloe die hij na een grondige op knapbeurt op de binnenplaats wil neerzetten. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Ook in de drie Waterwegsteden zijn gisteren de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog herdacht De kransleggingen trokken 's avonds veel publiek. Opval lend was het grote aantal jon geren dat de plechtigheden bij woonde. In Schiedam werden bloemen gelegd bij het monument in de Plantage, Maassluis eêrde de doden in het koningin Julia- naplantsoen. In Vlaardingen werd het Verploegh Chassé- plein afgezet; vele honderden belangstellenden waren naar het verzetsmonument geko men om de herdenking mee te maken. Het oud CDA-kamerlid Hanny van Leeuwen liet in haar toe spraak blijken verheugd te zijn over de massale deelname. „Als de gedenktekens ons niets meer te zeggen hebben, kunnen we wel inpakken met Honderden Vlaardingers woon den de dodenherdenking op het Verploegh Chasséplein bij. de democratie". Zij vatte het kort samen: „Herdenken is King droom ik van een nieu- nut van de herdenking, 'één- omzien, maar vooral vooruit- we wereld, van een oase van enveertig jaar na de waanzin', zien. Net als Martin Luther recht". Vlaardingen De schei- dende voorzitter van de gereformeerde synode, de in Vlaardingen woonach tige dominee H.J. Kou wenhoven, is blij dat de twee synodes die hij van 1983 tot 1987 heeft geleid, Het stuntteam van Bram Wijers dat morgan de silo van de voor malige mouterij De Koning be klimt, bracht gisteren op de glad de betonnen wand een 'meetlat' aan. Daardoor kan het publiek dat de verrichtingen vanaf de be gane grond gade slaat, tot op de meter nauwkeurig volgen hoe ver de waaghalzen nog van de top zijn verwijderd. Haalt Wijers het hoogste punt (47 meter) dan incasseert hij een paar duizend gulden. Het geld Is be stemd voor de restauratie van molen De Palmboom. Het door het Schiedamse bedrijfsleven ge sponsorde huzarenstukje moet als blikvanger dienen voc- de feestelijkheden rond de molen, waar mr, Pleter van Voltenhoven om elf uur arriveert om het start sein te geven voor de fondsen wervingsactie. Precies één uur eerder begint Wijers aan de be klimming. Zakenman George Toth heeft een scharensliep inge huurd; daar kunnen dé toeschou wers een bijdrage storten voor de restauratie van De Palmboom. meer aandacht hebben besteed aan maatschappe lijke en minder aan leer stellige kwesties. .Vorige synodes hebben zich uitgebreid met dogmatische zaken bezig gehouden. „Na 1983 hebben ae synodes zich vooral afgevraagd, wat de ge reformeerden in de samenle ving te verwerken hebben en wat hen bij alle verschil van mening ten diepste verenigt", stelt Kouwenhoven. Volgende week dinsdag kiest de gereformeerde synode een nieuwe voorzitter- Kouwenho ven (56) is in totaal tien jaar synodelid geweest. Vanaf 12 mei kan de Vlaardinger zich weer voor honderd procent wijden aan zijn werk als predi kant in Vlaardingen. Verder wordt hij voorzitter van het centraal orgaan voor de zen ding. Vorige week kreeg Kouwen hoven als eerste gereformeer de synodevoorzitter de onder scheiding van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Onder Kouwenhoven keerde de synode zich in maart 1984 tegen de plaatsing van kruisraketten in Neder land. De dominee kan zich nog altijd uitstekend vinden in het besluit, maar hij meent dat de synode in 1986 terecht tot de conclusie is gekomen dat in de verantwoording te lichtvaar dig naar een bijbelse funde ring is gezocht. De^ commotie die na het besluit ontstond bijna 400 reacties, voor het grpotste deel negatief heb ben volgens Kouwenhoven duidelijk gemaakt dat de syno- Dr. H.J. Kouwenhoven de in kwesties waarover bin nen de plaatselijke kerken grote verdeeldheid heerst, slechts de stem van een deel van de gelovigen kan vertol ken. Kouwenhoven ziet geen teke nen dat binnen afzienbare tijd aan de afkalving van de ker ken een einde komt. De ker ken in Nederland krijgen het steeds moeilijker door de 'ab solute godloosheid' in het den ken. Naar binnen zal de kerk telkens moeten zoeken naar de manier waarop je kunt aange ven wat de waarde is van het evangelie. Naar buiten zal de kerk misverstanden moeten wegnemen en moeten optor nen tegen een tijdgeest waarin godsdienst als iets volslagen achterhaalds wordt ervaren. Het idee dat iemand zonder geloof door het leven moet, jaagt Kouwenhoven schrik aan. De dominee maakt zich grote zorgen, maar, zomaakt hij duidelijk: „Ik krik mij op met de zekerheid dat we het wel hebben over de kerk van Christus en niet over de kerk van mensen". 'Utrecht Het duurt nog even, maar de Nederlandse Spoorwegen maken de reizi gers er nu al op attent: tussen eind februari en eind mei van 1988 zullen de treinen op het baanvak Rotterdam-Hoek van Holland slechts op beperkte schaal rijden. De aanpassing van de dienstregeling is nood zakelijk om de elektrische bo venleidingen te vernieuwen. Schiedam Burgemeester Reinier Scheeres van Schie dam zal aan de organisatoren van de toernee 'Shell, smeer 'm uit Zuid-Afrika' de tekst van een door de Schiedamse gemeenteraad aangenomen motie aanbieden: Al op 20 november vorig jaar werd de motie in de gemeente raad aangenomen. Gesproken wordt hierin, over de onder steuning van boycotacties en het aandringen bij bedrijven binnen Schiedam en bij bedrij ven, die leveren aan de ge meente, om eventuele banden met Zuid-Afrika te verbreken. Namens^ de, „.wereldwinkel Schiedam zal oud-FPR-raads- lid Herman Noordegraaf een protestbord overhandigen te gen de steun van Shell aan het apartheidsregime. Om 15.45 uur zal de karavaan in Schie dam arriveren op de Broers- vest in Schiedam. Vlaardingen De besturen van ontmoetingscentrum West en buurthuis De Haven willen de activiteiten van de beide instellingen concentreren in de leegstaande lokalen van de J.J. van den Bruggeschool aan de Billitonlaan in Vlaardingen. Beide instellingen zijn op zoek naar een nieuw onderkomen, nu 1 de bestaande gebouwen, waarin de activiteiten zich af spelen, met sloop worden be dreigd- In een brief aan het college van burgemeester en wethouders wordt aangedron gen op het beschikbaar stellen van het voormalige schoolge bouw. „De beide instellingen zijn ge vestigd in panden, die om ver schillende, redenen in de na bije toekomst verlaten moeten worden. Mede in het kader van de aangekondigde bezui nigingen op het sociaal-cultu reel werk hebben wij ge meend, dat het geen haalbare kaart zou zijn. voor onze beide stichtingen bij u aan te_ klop pen voor nieuwe behuizing", aldus hetschrijven aan het college. Veel activiteiten van ontmoe tingscentrum West en Buurt huis De Haven worden al sa men op poten gezet. Samen werking hgt dus voor de hsnd. Schiedam Ruim 40 mü- joen flessen zijn er over de gehele wereld al van .ver kocht. Het likeurtje Origi nals Peaehtree van de Sehiedmase distilleerderij De KuyperTs een door slaand succes. Het veelzijdige drankje blijkt ook uitstekend om te mixen en om die reden wordt een short-mix-com petitie gehouden in het re presentatieve museumpje van het bedrijf aan de Bui tenhavenweg in Schiedam. Iedere provincie levert één deelnemer. Om elf uur beginnen op maandag 18 mei de voorronden. De finale staat voor 14.00 uur op het programma.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1