oen u tot inwoning 'Accijns' op jenever voor molenrestauratie Achterban PvdA: geen pardon met Goudriaan |i Yan Hm VlAABOmeS OABBIAD SBHIEBAMSCHE EDüRSNT NIEUWE WATERWEE COURANT Goudriaan is arrogant SP maakte vertrouwelijke stukken openbaar De Hollandiaan naar VlaardingenDSS'26 naar Satelliet Van Roon wenst discussie over zaal Harmonie mmm Vollenhoven even terug in geboorte stad Bezorgd om Plantage Stunt zonder publiek: DONDERDAG 7 MEI. 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat .6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De fractie van de Sociaüstiese Partij loopt het gevaar geschorst te worden als lia van de Vlaardingse gemeente raad. Tijdens een perscon- ferentie besprak fractie voorzitter Remi Poppe gis termiddag een vertrouwe lijk gespreksverslag over de financiële situatie van bejaardencentrum De Wouthof, gevestigd aan de Amsterdamlaan in Vlaar- dingen. Uit dat verslag blijkt dat de te korten tot het jaar 1999 oplo pen tot bijna 13 miljoen gul den. De notitie is tijdens een besloten gedeelte van de com missies financiën en stadsont wikkeling behandeld. Toen al kondigde Poppe aan geen re den te zien om de notitie ver trouwelijk te behandelen: „Dan schakelen ze de officier van justitie maar in, of schor sen ze ons, maar dit geheim houden, is gewoon flauwekul", aldus Remi Poppe. „Het gaat hier duidelijk om de gevolgen van politiek en fi nancieel wanbeheer door de zelfde partijen, die nu de ver trouwelijkheid in deze kwestie wensen. Personen en/of aan toonbare financiële schade voor de gemeente zijn niet in het geding bij een openbare behandeling van de college voorstellen". Volgens Poppe heeft PvdA-wetbouder Bas Goudriaan dat ook toegege ven. In de notitie wordt gesproken over de financiële situatie van de ASVHB en de exploitatie- problematiek van de Wouthof. Bij het gesprek waren verte genwoordigers van het minis terie aanwezig. De notitie maakt duidelijk dat van de kant van het ministerie geen bijdrage verwacht hóeft te worden om het verlies te com penseren: „De subsidiemetho- diek van het ministerie biedt geen enkele, wettelijke, moge lijkheid om negatieve gevol gen van regelgeving op eni gerlei wijze te compenseren door bijvoorbeeld aanvullende bijdragen", zo valt te lezen. Afgesproken is nu dat een sa neringsplan wordt ontwikkeld: „Dat wordt dus privatiseren, want daar is het ministerie op uit", aldus Poppe. „Begrippen als boedelverkoop, sterfhuis- j constructie en verkopen aan institutionele beleggers zijn door het college gebruikt. Daarmee gaat het stadsbestuur - volledig voorbij aan de belan gen van de huurders en de doelstellingen van de ASVHB. De verantwoordelijkheid voor de huisvesting van ouderen wordt op die manier uit han den gegeven", aldus Remi Poppe. De SP heeft inmiddels een brief geschreven aan het colle- Financieel wanbeheer is de oorzaak van de tekorten bij bejaardencentrum De Wouthof in Vlaardingen. ge van burgemeester en wet houders. De partij wil tijdens een extra raadsvergadering opening van zaken en vraagt om een rapport, waarin alle fi nanciële gegevens op een rijtje worden gezet, evenals de pro blemen en de oorzaken. „Dat een openbare discussie moge lijk pijnlijk kan zijn voor de huidige partijen in het college, mag geen reden zijn voor ver trouwelijkheid", aldus Remi Poppe. Overigens verwacht de SP ook problemen bij Drieënhuysen en De Bolder. „Maar daar wordt niet over gesproken door de gemeente, omdat ze de ambtenaren van het ministerie niet op het spoor willen bren gen. Het verlies per woning op De Bolder is nu al 3800 gul den". aldus Poppe. door CHRIS WOERTS Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen willen dat voetbalvereniging De Hollan- ichaan gaat inwonen bij vv Vlaardingen en dat DSS'26 met ingang van het seizoen 1988-1989 onderdak krijgt bij Satelliet. Tijdens een geheim voorzitter- de varianten gesproken kan soverleg met VVD-wethouder worden. Als ïk nu hoor dat de Jan Madern 2ijn de clubvoor- aanbiedingsnota ai tijdens ons zitters van de jannen op de g»Pre£ was vastgesteld door hoogte gebracht Toen, op-28 het college, waar ben je dan april, lagen nog een aantal an-T^jS?® De vananten zijn dere varianten op tafel, maar duidelijk opgesteld door men- in de aanbiedingsnota, die eveneens op 28 april aan de - gemeenteraad is aangeboden, wordt alleen gesproken over hetysamengaan vanbovenge- noemde clubs. Het is de bedoeling dat er op de vrijkomende velden volk stuintjes komen. „We kunnen niet anders", aldus financieel wethouder Chris van Roon (CDA). „Natuurlijk, de leden beslissen uiteindelijk over een samengaan, maar als de clubs weigeren, dan moeten ze ook de tekorten op de begroting maar gaan betalen. Kijken, wie het dan aan het langste eind trekt". De plannen zijn bij de voetbal verenigingen ingeslagen als een bom. „Het is een politiek geschrapt zag v spel", aldus Sjaak Maat, voor- investeringslijst zitter van vv Vlaardingen, „Wij zijn tijdens die geheime bijeenkomst op de hoogte ge steld en de wethouder zegde toe dat er over de verschillen- Vlaardingen Chris van Roon wil dat het afgelo pen is met vage veronder stellingen en geruchtvor- ming over sloop van de Harmonie en de Stadsge hoorzaal en nieuwbouw van een multifunctioneel centrum aan het Buizen gat. De discussie daarover moet eerst maar eens in volle open- - heid plaatsvinden, aldus de CDA-wethouder gisteren bij de presentatie van zijn eerste I gemeentebegroting. Wat hem betreft staat het nog allerminst •vvast, dat het complex aan de Schiedamseweg moet verdwij- nen. ,en die er geen verstand van hebben. Wij willen ons best positief opstellen, maar laten ons niets opdringen". Ook Herman Berkhout, voor zitter van De Hollandiaan, laat zich in dergelijke bewoordin gen uit. „Wij begrijpen best dat er iets moet gebeuren, maar het is op zijn minst bedenke lijk dat er nu al zaken naar buiten worden gebracht, waar over de clubs nog niet hebben kunnen oordelen Achterliggende gedachte van het schrappen van het onder houd van de vier sportvelden een besparing van 50.000 gulden is het feit dat DSS'26 de gewenste nieuw bouw (kosten 400.000 gulden) worden van de van de ge meente en dat de opknapbeurt van het complex van De Hol landiaan (kosten 200.000 gul den) eveneens is gesneuveld. Daar komt nog bij dat Satelliet zwaar in de problemen zit. Het schuldenvrij maken van die club kost de gemeente nog eens 80.000 gulden. DSS'26 is in onderhandeling met buur Cion over een fusie. De plannen van de gemeente staan lijnrecht tegenover die gedachte. Sjaak Maat van Vlaardingen: „Wij zouden samen moeten gaan met De Hollandiaan. Je haalt een wijkgebonden club naar de polder. Fout. De jeugdleden van De Hollandi aan trekken dan naar RKWIK en Satelliet, omdat die wel in park 't Nieuwelant blijven. Aan alle varianten zitten ha ken en ogen. Wat mij ook dwars zit, is het feit dat. er maar over vier clubs wordt ge sproken. De andere verenigin gen blijven buiten schot Ik wil de argumenten om de an dere clubs niet te belasten wel eens van de gemeente hóren. Nee, deze affaire krijgt zeker nog een vervolg. Wij staan niet .te springen voor inwo ning". Veilingmeester Van Vollenhove drijft de prijs behoorlijk op. Schilderij van Wiegman geveild Schiedam Dick Jansen en Piet Slavenburg zijn voor 8000 gulden eigenaar geworden van een echte Doop Wiegman. Een Schiedams molengezicht van de befaamde kunstschilder werd gisteren door Pieter van Vollenhoven voor die prijs ge veild. De opbrengst van het door Wiegman geschonken doek is bestemd voor de res^ tauratïe van molen De Palm boom. In de aula van het Stedelijk Museum gingen maar weinig vingers omhoog, ondanks het grote aantal notabele genodig den. De goed van de tongriem gesneden veilingmeester had moeite de kooplust op het juis te financiële peil te krijgen. Zelfs een aanbeveling als „misschien kunt u het wel van de belasting aftrekken" had behalve wat hilariteit geen merkbaar effect. Met hun bijdrage scharen de distillateur en de aannemer zich in het rijtje restauraties ponsors. Voor Dick Jansen was het zelfs de tweede dona tie, want op iedere fles van zijn ambachtelijke jenever Jonge Notaris heft hij sinds kort een kwarije 'accijns' voor De Palmboom, Burgemeester Reinier Schee- res (voorzitter van het comité Schiedam herbouwt De Palm boom) verwacht de eerste be zoekers in 1990 in de dan in oude glorie herstelde molen te kunnen ontvangen. Volgend jaar gaat de eerste bouwfase van start, hoewel het bedrag (ruim twee miljoen) voor het totale karwei nog bij lange na niet binnen is. Volgens penningmeester Henk Sigmond zijn er wat toezeggin gen van de provincie en mo numentenzorg, maar moet het grootste deel van de drie ton, die Schiedam zelf op tafel wil leggen, nog gevonden worden. Drie 'sponsors van het eerste uur' zorgden voor het begin kapitaal: 15.000 gulden. Plaat selijke ondernemers voegden daar giften in natura in toe. Zo levert J.R. Sjoer, handelaar in bouwmaterialen, 300.000 ijssel- steentjes tegen kostprijs. Cor van der Klink, oprichter van Het Nieuwe Stadsblad, organi seert een loterij om de weder opbouw van de molen moge lijk te maken. Het comité hoopt het eindbe drag rond te maken met de verkoop van tinnen minia tuur-molentjes, bouwplaten en prenten van tekenaar Octave de Coninck. Plakaat onthuld op stomp van moJen De Palmboom Schiedam In letterlijke zin deed de aankomst van mr. Pieter van Vollenho ven gisteren heel wat stof opwaaien. Zandwolken stoven op, toen een lucht- machthelicopter de ere gast van het Schiedamse molenfeest aan de Noord- vest aan de grond zette. Een menigte om het lid van het koninklijk huis uitbundig welkom te heten, was in de verste verte niet te bekennen geheel volgens het plan van de organisatie. Struikelend over puin en afval op het braakliggende terrein begaf het schaarse publiek zich naar de 'heliport'. Op de fundamen ten van Simon Rijnbende's lang geleden afgebroken distil leerderij werd de oud-Schie dammer door burgemeester Reinier Seheeres binnenge haald. Irma Günther, plaats vervangend commissaris van de koningin, reikte Van Vol lenhoven als tweede de hand. Na de onthulling van een plakkaat op de stomp van mo len De Palmboom stapte de voorzitter van het nationaal restauratiefonds in een open koets; De rondrit door zijn geboortestad, waarvan Van Vollenhoven zei dat er nogal wat was veranderd, eindigde in het Stedelijk Museum. Daar bekende hij met lege handen te zijn gekomen. Schiedam zal hard moeten knokken om de restauratie van De Palmboom te betalen, maakte Van Vol lenhoven duidelijk. Hij mocht dan bereid zijn het startsein voor de fondsencampgane te feven, een bijdrage in klin- ende munt is van hem niet te verwachten. Seheeres had daar al rekening mee gehouden. Het geld om monumenten op te knappen is zo schaars, dat de gemeente al diverse plannen op de lange baan heeft geschoven. In 1986 diende Schiedam een aan vraag in voor één miljoen gul den, onder andere voor projec ten aan de Lange Haven. Mo numentenzorg kende daar slechts één derde van toe eh dat geld is pas in 1990 beschik baar. „Door de bezuinigingen bij monumentenzorg wordt Schiedam zwaar getroffen", is Seheeres' sombere conclusie. de 'landingsbaan' aan de Noord vest wordt Pieter van Vol lenhoven door burgemeester Rei nier Seheeres voorgesteld aan kunstschilder Theo (Doop) Wieg man. Schiedam De werkgroep Plantage van de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid is bezorgd over de aantasting van Neer- lands oudste stadspark. De Plantage heeft veel te lijden onder de reconstructie van de Lange Nieuwstraat; door de ophoging van de straat komt de Plantage 'te laag' te liggen. Gemeentewerken had al enkele malen toegezegd over nieuwe inrichting en be planting te willen overleggen, maar de werkgroep heeft ver geefs zitten wachten; daarom heeft zij zich nu tot directeur ge meentewerken Harm de Block gewend. Schiedam Het stunt werk van Bram Wijers en zijn medewerkers bij de opening van de molenda gen is in het water geval len. Door Wijers' slechte timing had net publiek nauwelijks oog voor zijn spectaculaire beklimming van de 47 meter hoge Bols-silo. Alle blikken wa ren gericht op de helicop ter van mr. Pieter van Vollenhoven. De stuntman zou om tien uur aan het waagstuk be ginnen, één uur voor de aankomst van het konink lijk bezoek. Maar het team oud-commando's en sport- instructeurs begon te laat met de voorbereidingen. Pas rond half twaalf zette Wijers zijn eerste 'schre den' tegen de steile wand. Het grootste deel van het publiek was toen al ver trokken Het had de komst van Van Vollenhoven af gewacht die stipt op tijd arriveerde en was daar na naar huis gegaan. iiiiiiiiiiimiiMiMiiiiiiiiiiiiiiininmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMmiitHiiiiHmM Vlaardingen Had de ^"PvdA in Vlaardingen -xgoed naar de reacties uit de bevolking geluisterd, dan was één ding duide lijk geweest: wethouder J'r Bas Goudriaan had geen v deel meer mogen uitma- ken van het nieuwe colle- - ge van B en W. Juist op '[Z hem wordt vanuit de be- ixVolking de meeste kritiek 41 geuit. ,;V-De werkgroep, die het zelfon- derzoek over het functioneren"" 1-v-yan de afdeling Vlaardingen ''T-van de PvdA heeft uitgevoerd, durft het ookal niet niet hard- te zeggen" maar één ding f- staat als een paal boven water: wethouder Goudriaan is de ge beten hond. bC.V.-\ Bestuur noch fractie durfde de conclusie om Goudriaan te wippen echter niet te trekken. Gevolg: de man zit nog steeds op het pluche. „Die aanbeveling om Goudri aan het bos in te sturen kon den wij niet doen, omdat dat buiten onze taakstelling lag", stelt Henk Krabben, die deel uitmaakte van de commissie dié het zelfonderzoek uitvoer de. Het was Pvd A-lid Jan Booister die het functioneren van de raadsfractie en de afdeling Vlaardingen ter discussie stel de. Een zelfonderzoek was het gevolg en een oproep leverde liefst zestig reacties op. Steeds kwam één naam naar voren: die van wethouder Bas Gou driaan. „Ik weet wel, mensen zeggen dat hij via de voor keurstemmen goed is voor één zetel, maar door zijn opstelling ben je denk ik ook drie zetels kwijt geraakt", maakt Jan Booister onomwonden duide lijk. Het bestuur is al sinds septem ber 1986 op de hoogte van de inhoud van het rapport. Op verzoek van het bestuur is met het naar buiten brengen van het rapport gewacht tot na de collegevorming. Op 26 mei wordt het rapport besproken in een ledenvergadering. De PvdA in Vlaardingen is vervreemd van de eigen ach terban. „Eris niet naar de sig nalen vanuit de bevolking ge luisterd", aldus Jan Booister. „Een voorbeeld. Iedereen had moeite met het betaald parke ren en juist op dat moment wordt een privé-parkeerplaats aangelegd voor de wethouders. De bevolking begrijpt dat niet en heeft dat tijdens de verkie zingen laten blijken door mas saal op Remi Poppe van de SP te stemmen". Vult Henk Krabben aan:„Je kunt niet ongestraft arrogant blijven doen over belangrijke zaken en dingen zomaar terzijde'blij ven schuiven". Signaal Henk Krabben en Jan Boois ter hebben bij de verkiezingen voor de gemeenteraad niet op de PvdA gestemd. Zij gaven de voorkeur aan de SP van Remi Poppe. „Dat was een duidelijk signaal aan de par tij", aldus Jan Booister. „Het was zo van: ik geef mijn stem niet aan de PvdA, dus ben ik wat anders gaan zoeken. Lan delijk blijf ik de PvdA steu nen, maar zoals het in Vlaar dingen ging, kon het niet lan ger". Henk Krabben: „Ik heb van tientallen andere leden gehoord dat ook zij uit onvre de met het beleid niet op de PvdA, maar op de SP hebben gestemd. Daarmee is; een dui delijk signaal afgegeven". Overigens onderkennen de le den van de commissie, dat niet alleen de positie van Goudri aan ter discussie staat Het hele functioneren van de frac tie en de overige wethouders roept vragen op. „Er wordt niet naar de leden geluisterd", aldus Jan Booister. „Ik hoorde van mensen dat het lidmaat schap van de jeugdbibliotheek werd opgezegd omdat de boe tes zo hoog zijn. Op een leden vergadering stelde ik daar een vraag over. Ik werd afgebekt door wethouder Maarleveld. Hoe ik erover durfde vragen. De boeken staan weer in de kast bij de bibliotheek, maar daar horen ze denk ik niet huis. Ik vind het heel belang rijk dat kinderen lezen en ie dereen vergeet wel eens een boek terug te brengen". In het rapport wordt een aan tal aanbevelingen gedaan. De belangrijkste: het bestuur van de PvdA moet erop toezien, dat de leden normaal ant woord krijgen op vragen. Het bestuur moet bevorderen dat er een einde komt aan de ge ruchtenstroom over de relatie Goudriaan-Van der Waal. Fractieleden moeten minder ambtelijk reageren op reacties van leden en kiezers. Fractie leden moeten meer een om- budsfunctie vervullen. Fractie en wethouders moeten zich meer gelegen laten liggen aan de bezwaren van groepen uit de bevolking en daar minder star op reageren. De fractie moet de eigen wethouders meer aanpakken, zaken ook meer in openheid afhandelen. De aanbevelingen moeten er toe leiden dat de PvdA in Vlaardingen meer kleur krijgt, dat de afdelingsvergaderingen het weer waard worden om te bezoeken en dat het stemmen verlies wordt omgezet in winst. Een bescheiden bloemlezing van reacties van PvdA -leden, die aan het het zelfonderzoek van de Vlaardingse partij' afdeling hebben meegedaan: „Ik erger me aan Goudriaan. Men komt niet op voor de arbeiders". „Bij de PvdA is het een rotzooi. Ze zijn alleen voor zichzelf bezig". „Alles draait om Goudriaan. Dit is geen PvdA meer. De bevolking moet die parkeergarage betalen en de wethou ders pikken plaatsen voor zichzelf in". „Goudriaan komt zeer arrogant ovezr doet zijn zin zonder inspraak". „Tot de periode Goudriaan heb ik PvdA gestemd. Nu her ken ik er gee.n socialisme meer in. Het is een drammerige partij". „De huidige fractie is een clubje baantjesjagers, een docto- randussengezelschap". „De wijze waarop Goudriaan zich verstaat bij buurt- of wijkacties of bij andere groeperingen is schandalig. Hij straalt minachting uit". „De onvrede is levensgroot. Men moet meer naar gewone mensen luisteren. Die SPdat is pure onvrede". „De doordrammerij van Goudriaan met zijn VCP schiet velen in het verkeerde keelgat Inspraak is een vies woord voor hem. Er wordt met de gewone mensen gesjoemeld". „Bas Goudriaan is hardleers. Hij luistert niet goed en gaat onverstoorbaar zijn eigen gang. Hij heeft: hevige, regeer-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1