Spaland wordt heel erg groen ■I 8 Woud hoek krijgt 'n pirami s Jenever met een fruitige afdronk? Politie wint roeiwedstrijd Scholieren maken West wijk schoon AUTO HUREN 010-4348374 VIAARÖ1NGS DASBLAS SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE IATEUWEO COURANT 'Ambtenaren zijn geen konijnen' Raadscommissie bezoekt milieuprofeten mEA3L L Corinto komt nog bedanken Ploertendoder: klap om spons Bankoverval in Maassluis 7 Raadslid twijfelt aan kwaliteit van vis- zwemwater Binnenstad Maassluis: groot open luchtmuseum I VRIJDAG 8 MO 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 tïtl sa o tSchiedam Na het experi- "ment roet de veelbesproken minimum-energiewoningen c^C krijgt Woudhoek-Noord op- nieuw te maken met een spec if? taculaire bouwvorm: het pira- ^'"midehuis. Ergens in de wijk if?de gemeente wil nog niet be- f.Vkendmaken waar precies sff- wordt waarschijnlijk al vol- p 'gend jaar gestart met de bouw {cvan 16 van deze door architect Gerard Schouten ontworpen „woningen, jiy De plannen voor een wijk, waar alleen 'puntmutsen' staan, zijn al een jaar of vijf oud. De enthousiaste groep '.'VfSchiedammers, die zijn zinnen heeft gezet op deze woonvorm, slaagde er echter niet ïn met f-e'de gemeente tot overeenstem- ming te komen. Belangrijkste •r, obstakels waren de locatie en ,.irde grondprijs. Vooral met het zoeken naar ■f' een geschikte plek ging veel tijd heen. Frans Griffioen, ad junct-directeur gemeentewer ken: t,We hebben een hele ris plaatsen afgewerkt- Dat was iedere keer weer wikken en wegen, waarbij de groenvoor zieningen In de buurt de door slag moesten geven. Want al leen in 't groen komen deze huizen goed tot hun recht. Fei telijk blijft dan enkel het Bea- trixpark over. Maar ja, daar wil iedereen wel wonen". Naast de grondprijs (nu ver moedelijk rond de 21.000 gul den, het normbedrag voor wo ningwetwoningen) was er nog een probleem: de richtlijnen van de architect. Schouten heeft zijn piramides voor 'indi vidualisten' ontworpen, niet voor gemeentebesturen die het model op grote schaal willen toepassen. Om het bouwplan min of meer zelfstandig te kunnen uitvoeren hebben de toekomstige bewoners nu de stichting Piramide woningen Schiedam opgericht Wethouder Chris Zijdeveld (stadsontwikkeling) zegt het initiatief van harte te onder steunen. Hij prijst de ideeën van de stichting aan als 'leuk en milieuvriendelijk'. Zijde veld kent het ontwerp van Schouten goed. De Schiedamse wethouder verrichtte in 1983 de officiële opening van de pi ramide bij De Kleine Aarde,' het ecologisch project in Box tel. Model voor het piramidebuur- tje in Woudhoek staat een wijk in Huizen. Maar anders dan deze Noordhollandse gemeente maakt Schiedam het mogelijk, dat twee woningen aan elkaar worden geschakeld. Door die koppeling kunnen ook echtpa ren met kinderen deze alter natieve woningen betrekken. Eén piramide is te krap voor meer dan twee personen. De prijs van de huizen is af hankelijk van het grondopper vlak. Griffioen schat de kosten (exclusief bouwgrond) op zo'n 50.000 gulden, in Boxtel wordt voor de kleinste piramide met een oppervlak van acht bii acht meter een prijs van ronci de 75.000 gulden genoemd. Ook de mate, waarin de bewo ner zelf b;< de bcuw meehelpt, heeft invloed op de prijs. De raadscommissie voor stads ontwikkeling, die gisteren een bezoek bracht aan De Kleine Aarde, toonde veel sympathie voor Schoutens modelpirami de. Het belangrijkste nadeel vonden de commissieleden de schuine wanden, waardoor veel ruimte verloren gaat. De modelpiramide in Boxtef; Jn li Woudhoek-Noord wordt een «i wijkje voor 16 van deze 'puntmut- o j sen'Ingericht. 5] Schiedam Milieube wust denken is prima, maar waarom mag je er niet lekker bij eten? De ambtenaren en gemeente raadsleden waren bij hnn bezoek aan De Kleine Aarde in Boxtel hoogst ongerust over de lunch, die hun daar zou worden voorgezet Op verzoek van wethou der Chris Zijdeveld had excursieleider Harry Jansson de Brabantse eco logen al weken te voren laten wetendat de ge meentelijke delegatie niet uit konijnen' bestond. Jansson bracht die bood schap woordelijk over, waardoor in de Boxtelse keuken nogal wat op schudding was ontstaan. Maar de vrees voor moei lijk te verteren macrobio tische kost bleek groten deels ongegrond. De mees te Schiedammers werkten de bietensoep zonder mor ren naar binnen. Slechts een enkeling kon een licht afgrijzen niet onder drukken bij het zuurde sembrood, de bruine bo nenpaté en de brandnetel- thee. fJSen jaar of vijftien gele den waren we hier ook op bezoek en toen zog hei er allemaal veel minder smakelijk uit er dreven zelfs bloemen In de thee", herinnerde Zijdeveld zich. Sietz Leeflang ontvouwt In De Twaalf Ambachten zijn plannen voor een groener wereld. Schiedam Spaland wordt groen, héél groen. Dat stond al vast, voordat de raadscommissie voor stadsontwikkeling en mi lieu bij Brabantse milieu profeten op bezoek ging. Maar de invloed van Siet- ze Leeflang op Schiedams toekomstige woonwijk is na gisteren helemaal on miskenbaar. In zijn half ondergrondse ne- Schiedam Op spelevaren blijkt Schiedam sinds het tob- bedansen van vorig jaar dol te zijn. Brandersknechten, mo lenaars, aannemers, - pompbedienden en een team van de politie gaven gisteren acte de présence tijdens de roeiwed strijd, die in het kader van de molendagen langs de Schie damse molenreuzen voerde. Een gewone roeiwedstrijd kon het echter niet genoemd worden. In principe was het wel de bedoeling om zo snel mogelijk naar de eindstreep ter hoogte, van de Noordmolen te roeien, maar de organisatie had de deelnemers onder weg op zoveel hindernissen bedacht, dat het geheel een zeskampachtig karakter kreeg. De deelnemers moesten ba len met meel laden en lossen, eieren en bladen met limo nade heelhuids overbrengen, en werden ter'hoogte van Fompfonteine tot overmaat van ramp ook nog op een wa terballet getracteerd. Jos Gunneweg, de plaatselijke molencoördinator, speelde de rol van fietsend jurylid. Hij beoordeelde met de stop watch in de hand de ploegen op het correct uitvoeren van de opdrachten en aarzelde dan ook niet diverse ploegen, die de reglementen overtraden, op strafpunten te tracte- ren. Direct na de start ging de ploeg van de De Drie Koornbloe- men er als een haas vandoor. Maar bij de eerste hindernis het nemen van de bocht onder de Westvest-brug door werd al duidelijk, waarom de snelste ploeg niet zou gaan winnen: een gebrek aan stuurmanskunst. In plaats van on der de brug door te gaan stevenden de twee zoons van mo lenaar van Voorden rechtstreeks op de zijwallen af, waar door zij pas na veel vijven en zessen de route door de Kor te Haven konden vervolgen. Helemaal bont maakten de broers het in het zicht van de haven. Bij het keerpunt ter hoogte van het Schuttersveld moesten de.deelnemers op de kant twee pijltjes in een dart- bord gooien, waarna zij op konden voor het laatste stuk. Ondanks alles lagen de broertjes nog steeds aan kop toen zij de kant bereikten. Geen van beiden bleek echter op het idee te komen de boot te keren alvorens de terugweg te aanvaarden. Verbaasd keek het talrijke publiek toe, hoe de broertjes al rondjes varend hun kansen verspeelden. Het politieteam, beroepsmatig ingesteld op het afstraffen van schuinsmarcheerders, bleek inderdaad het beste van deze grove stuurmansfouten te profiteren en stevende on bedreigd op de finish af, gevolgd door Pompfontijne. De bij de Noordmolen spontaan georganiseerde zwemwedstrijd werd overigens glansrijk door de Noordmolen gewonnen, maar dat was ook niet zo moeilijk. Deze ploeg bleek als enige bereid in oberkostuum en al aan uii niet up hei programma staande onderdeel deel te nemen. De deelnemersin actie In de Nieuwe Haven, kortna de start bij molen De Walvisch. Schiedam Jonge jenever laat zich niet eenvoudig herkennen. Zelfs ervaren Schiedamse distil lateurs hebben een reusachtige moeite het eigen produkt van ae merken van hun collega's te on derscheiden. Het viel de veertig proevers bij Schiedams eerste jeneverproe- verij waarachtig niet mee om een Vrijgezel van Wanders en een louter Kabouter uit elkaar te houden, en welke van de vijf jonge jenevers de Ketel 1 was, bleek veel moeilijker te raden dan de kenners voor mogelijk hadden gehouden. In een hoogst amusante sfeer verliep de proe- verij en het restaurant van Mi chael van Bruggen en Karin Tukker, Sans Rivale, deed zijn naam de volle eer aan. De colle giale verhoudingen in de typisch Schiedamse industrie staan op een hoog peil, bevestigden di verse woordvoerders. Gelijk de klassieke wijnproeve rijen, waarbij men niet geacht Wordt Zich Klem te Zuipeti, uucii het te beoordelen materiaal dient te worden afgescheiden in emmers met zaagsel, verliep het zeer plechtstatige Schiedamse ritueel. „Je valt natuurlijk door de mand, als je zegt dat die jene ver een fruitige afdronk heeft", wist burgemeester Reinier Scheeres, ruikend aan een jong boeket van jeneverbessen en rogge. Slechts de ervaren smaakmakers, wier verant woordelijkheid het is om de ex port te zuiveren van onbestemde smaken, variërend van 4711 tot gin. „Dat is een dagelijkse bezig heid", aldus de ervaren oud brander Frans G eerdes. De meest herkenbare borrel was Uto's Jonge Notaris, waarvan de omzet inmiddels boven ver wachtingen is. De volkoren Flo- ryn liet zich als nummer twee herkennen. Gezaghebbende cri tici als Rein Melchers, Willem Dirkzwager en mr. Dick van Velzen konden met grote stellig heid hun kelkje neerzetten, waar enkele proevers aan het begin van de tafel, bij de jonge distillaten, iets minder kloek- v aard i g taxeerden Allemaal kelkjes uitgestald: Mi chael van Bruggen en Karin Tuk ker toasten met burgemeester Scheeres op Schiedams eerste jeneverproeverij. derzetting in Boxtel onthaalde de stichter van De Twaalf Ambachten de ambtenaren en gemeenteraadsleden op een monoloog van dik een uur. Thema: het einde der tijden is nabij, als de wereld niet snel overschakelt van massapro ductie op kleinschaligheid. -Leeflang, die ooit de grondleg ger was van het befaamde eco logisch project De Kleine Aar de, maar de kolonie de rug toekeerde omdat ook daar de moderne tijd zijn intrede deed compleet met girobetaalkaar ten, heeft zich diep in het bos teruggetrokken om van daar uit milieuvriendelijke technie ken te propageren. Maar zijn waterbesparende douchekoppen, zijn plannen voor ondergrondse woonwij ken, zijn opvattingen over spi- raaltuinen in de landbouw en zijn pleidooien voor stralings- warmte vonden tot nu toe wei nig weerklank. Dat een heuse gemeentelijke delegatie met meer dan gewone beleefdheid zijn uiteenzettingen kwam volgen, stak hem zichtbaar een riem onder het hart. Toch ziet ook het milieube wuste Schiedam Leeflangs al ternatief voor het riool, een reukloze compostcontainer voor in het trappenhuis, niet zo zitten. Al moet er natuurlijk wel een middel worden gevon den om de 80.000 liter drink water, die het gemiddelde ge zin jaarlijks door de wc trekt, drastisch te verminderen. Leeflang kon de werking van het toilet in De Twaalf Am bachten helaas niet demon streren: het was doorlopend bezet. VI aardingen Alle leerlingen van het basis- en speciaal onder wijs m de Westwijk laten vol gende week één dag hun pennen en multomappen thuis. In plaats daarvan gaan de scholieren aan de slag met prikstokken, bezems en scheppen. Met dat door de ge meentelijke reinigingsdienst verstrekte materiaal trekt het legioen schoolkinderen de wijk in voor een grootscheepse schoonmaakbeurt. Zalf zet de reinigingsdienst ook mankracht en materieel in, want de wijk moet er nu maar eens een beetje toonbaar gaan uitzien. Dat vinden zowel de po litie, het welzijnswerk als de af deling onderwijs op het stadhuis, die samen het project Woonom geving Westwijk in elkaar heb ben gezet. Hun actie is bedoeld om ae toenemende verpaupe ring van dit stadsdeel een halt toe te roepen. De schoonmaakactie begint dinsdag 12 mei om negen uur 's morgens. Alle proppen papieren lappen plastic die de scholieren op hun speurtocht tegenkomen worden in handige draagtasjes gestopt en vervolgens afgele verd op het schoolplein, waar de de reinigingsdienst de rommel overlaadt in veegwagens. Om drie uur blaast onderwijswet houder Ary Maarleveld de actie af. Vermoedelijk kan hij dan uit kijken op een berg an meer dan duizend overvolle vuilniszak ken. De andere deelnemers aan het project maken diezelfde dag de resultaten van hun arbéjd be kend. In het Ontmoetingscen- t trum aan de Floris de Vijfdelaan is van 12 tot 15 mei een expositie te zien over vandalisme, kleine criminaliteit, vervuiling en soci ale onveiligheid in de Westwijk te zien. Op de tentoonstelling wordt een videofilm vertoond die jongeren onder leiding van de sectie Kunstzinnige Vorming hebben gemaakt. Ook de PTT en de kinderclubs uit het buurt huis leveren een bijdrage aan de expositie. Ondanks de onuitvoerbaar heid, die menig Leeflang-plan wordt toegedicht, hecht wet houder Chris Zijdeveld groot belang aan 's mans overpein zingen. „Waar blijven we, als niemand nadenkt over alter natieven voor die krankzinni ge ontwikkelingen om ons heen?" Alternatieven zijn in eco-stad Boxtel in ruime mate voorhan den. De Kleine Aarde grossiert in brochures voor windener gie, gescheiden afvalinzame ling, zonneënergie en biolo gisch tuinieren, maar het meeste daarvan klonk de com missieleden bekend in de oren. Aanmerkelijk meer belang stelling was er voor de wo- nïngbouwexperimenten in 's- Hertogenboseh. Na een wandeling door het parkje met de vijftig bolwo- ningen van Dries Kreijkamp was de commissie ervan over tuigd dat zoiets in Schiedam eigenlijk niet kan, hoewel het concept aparte 'flatwonink jes' met veel privacy op een verbazingwekkend klein stuk je grond de moeite meer dan waard was. Maar in de Brabantse hoofdstad is men al op technische onvolkomenhe den gestuit, reden waarom Kreijkamps bollen niet voor export in aanmerking komen. Wat de toekomstige bewoners van Spaland wel tegemoet kunnen zien, zijn huizen met een grasdak. Op een mens- en milieuvriendelijk woonwerk- erf in de nieuwbouwwijk Maaspoort zetten zestien ge zinnen hun droomonderko- men neer: houten huizen waar geen enkel schadelijk product aan te pas komt. De coöperatie die zicfi onder andere met een geitenfokkerij bedruipt, vormt een minieme enclave in een wijk van zo'n zevenduizend gewone eengezinswoningen In Spaland komen, als de bouw medio volgend jaar is begonnen, rond de 2500 hui zen. Hoeveel woningen geen pannen maar graszoden op het dak krijgen, staat nog niet vast, maar dat de wijk geen steenwoestijn wordt, is zeker. Zijdeveld wil er een 'tuindorp' van maken, een buurt met smalle straten en eenrichtings verkeer, zodat er veel ruimte overblijft voor groen. „Het moet niet weer zo'n stadsdeel worden dat, als je het vanuit de lucht ziet, één en al grauw heid uitstraalt". Vlaardingen Tweeë neenhalf jaar geleden lie pen kinderen van basis school De Beukenhof meer dan 7000 gulden bij elkaar met een sponsorloop. Dat geld was bestemd voor een gift aan de noodlijdende bevolking van Nicaragua en ging gepaard met een breed opgezette voorlich tingscampagne. Nu veel van de betreffende leerlin gen de school alweer ver laten hebben, komt uit het nog altijd beproefde land de dankzegging. Maandagmorgen bezoekt de burgemeester van Co rinto de school aan de Beukenstraat om de spor tieve lopers en de gulle ge vers van toen persoonlijk te bedanken. Hij komt er tegelijk bij vertellen wat er met het geld is gebeurd. De burgemeester was eer der op zijn Europese tour nee in Engeland en Duits land. Vlaardingen is na Rotterdam de tweede stad in Nederland, die de La- tijnsamerikaanse stadsbe stuurder bezoekt. Schiedam Het wassen van zijn auto bij garage Nooteboom aan de Zwaluwlaan is een Schiedammer gisteren duur komen te staan. Een onbekend gebleven automobilist, die zijn voertuig ook wilde afsoppen, rukte een 24-jarige Schiedam mer zonder plichtplegingen de spons uit handen. De van zijn materiaal beroofde klant pikte dat niet. De ruzie, die daarop volgde, liep voor hem fataal af. Zijn tegenstander haalde een ploertendoder te voor schijn en diende de man een harde klap tegen het oor toe. Het slachtoffer moest zich in het ziekenhuis laten behande len. De politie is nog op zoek naar de dader. Maassluis Bij een overval op de Rabobank aan de Noord- vliet in Maassluis hebben van morgen twee mannen een nog onbekend bedrag aan geld buitgemaakt De daders, die gewapend waren met pistolen, kwamen om tien over tien de bank binnen. Na de overval vluchtten zij in een blauwe BMW. De Maassluisse politie zette on middellijk een grootscheepse zoekactie naar de daders op touw. De vluchtauto zou over rijksweg 20 in de richting van Rotterdam zijn verdwenen. Bij de achtervolging werd ook een vliegtuig van de rijkspolitie in gezet. (ADVERTENTIE) CENTRALE VESTIGING: KOOIWALWEG 3 2992 KA ROTTERDAM (Lombarden) EEN GEVESTIGDE NAAM.NESTELT, ZICH ilY VLAARDINGEN. OPEN DAG MAANDAG 11 MEI GEOPEND VAN 8.00 TOT 18.00 UUR AUTOVERHUUR VOOR: PERSONENAUTO'S IN ALLE KLASSEN 4 ALLê BEDRIJFSAUTO'S BIJZONDER VERVOER 4 VAKANTIEVf RVOER ♦'LEASING 4 M««r service Betrouwbaar Accuraat Scherpe prijzen - In het pand van Toyotadealer Wim v.d. Gaag 4e INDUSTRIESTRAAT48" 3133 EK VLAARDINGEN TELEFOON (010)4348374 GULDEN, omdat het verschil nooit groot is maar wel merkbaar Maassluis De provinciale milieudienst is na een onder zoek tor de conclusie gekomen, dat de kwaliteit van het open zwemwater in het Waterweg gebied en het Westland goed tot uitstekend is. Maar het Monsterse PvdA-raadslid R. Bolle noemt dat volksverlak kerij: „Als de vissen erin dood gaan, kan het ook nooit goed zijn voor de mensen". De dienst water en milieu van de provincie Zuid-Holland neemt met grote regelmaat monsters van het water en constateert, dat de kwaliteit van het water bacteriolo gisch gezien-2^ steeds beter wordt. In een recent uitgeko men rapport zijn de diverse watergemeden irfvijf verschil lende categorieën onderge bracht. D^ plassen in het Westland zitten allen in de groepen 1 en 2, wat respectie velijk staat voor uitstekend en goed. Onder die laatste catego rie valt ook de Noordzee voor de Westlandse kust, De in de Oranjepiassen bij Maassluis ge nomen monsters op die plas sen zijn vooral surfers te vin denwezen zelfs uit, dat het water daar uitstekend kan worden genoemd. Bolle twijfelt met name over het Noordzee-resultaat „We hebben via een rapport over de verontreinigingen in de Noordzee van rijkswaterstaat onrustbarende berichten ge hoord. Er zou radio-activiteit in het zeewater zitten en cad mium. Het water van' de Noordzee kèn gewoon nooit goed zijn". Maassluis Een braderie langs de vlieten in Maas sluis, beoefenaars van oude ambachten die hun kunsten vertonen en mu- ziekbandjes die voor een optimale sfeer moeten zorgen. De Maassluise bin nenstad zal morgen de ge hele dag een feestelijke aanblik bieden. Het zal ongetwijfeld druk wor den, in het pittoreske centrum van de eerste stad aan de Wa terweg. Tijdens de braderie is er ook een cadeaumarkt, waar tweedehands spullen kunnen worden gekocht. Poppenma- kers, volksschilders, manden- vlechters, klompenmakers, stoelenmatters en pottenbak kers komen naar Maassluis om de oude ambachten nog een keertje te beoefenen. „De bin nenstad is een waar open luchtmuseum", aldus de orga nisatie. Muziek ontbreekt natuurlijk ook niet. Op verscheidene punten in de stad worden op tredens verzorgd met Oudhol landse instrumenten, zoals draailier, banjo en schalmei. De kinderen kunnen zich ver maken met een model-race baan. De actiegroep Behoud Licke- baert zal proberen steun te vinden in haar strijd tegen de aanleg van de Blankenburg- tunnel. In de buitenhaven ligt de mij nenveger ras. Maassluis afge meerd. Belangstellenden kun nen een bezoekje brengen aan het marinefregat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1