zeer van Molenfeest n ie va n de vierklepper BRADERIE WEERSTAAT MOLEN- EN ALEIDADAG Verlate ballonvaart: Aleida-publiek al weg mm 1MIIIIS DAGBLAD eCHILOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam kiest voor historie ■sul Distillateurs Brandstichter A. Magnus- school heeft berouw Enthousiasme over route op fietsdag □WATERWEG MAANDAG 11 MEI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC VlaardlngenJPostbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 V Druk was het niet c>p de veteranen-motorbeurs in de lijnbaan- hal in Vlaardingen. Maar de echte liefhebber vermaakte zich uit stekend tussen de motoren. Eerste motorheurs geen onverdeeld succes Vlaardingen Ieder had zo z'n eigen gedachten, wanneer de afgelopen twee dagen in de Vlaardingse Lijnbaanhal een oude motorfiets even werdgestart. Herinneringen kwamen boven. De alleroudste bezoekers zagen weer Ben Maltha, Dick,. Renooy, Henk Vink sr., Willy van Gent en Arie van. der Pluym de beruchte S-bocht bij Hooghalen aansnijden tijdens de TT van Assen. Wat jongere bezoekers van de veteranen-motorbeurs her innerden-zich Giacomo Agostini en Mike Hailwood die'op de Drentse hei slechts everi voorbij flitsten, maar. waarvan je aan het geluid van de motor precies kon horen waar ze zich bevonden. Of die overduidelijke toerliefhebbers, die wegdroomden bij de aanblik van een Harley Davidson uit 1934, vergezeld door dat overbekende. langzamerharid his torisch-geworden geluid van een viertakt. Nostalgie ten top dus, daar in de Lijnbaanhallen, maar niet alleen dat. Niet voor niets had men het woord beurs ge bruikt. Alles wat er stond, kon worden verhandeld. En hoewel dat ook wel gebeurde, is het niet raadzaam school verlaters een carrière in deze branche aan te bevelen. Jan Bosveld, samen met Frans Prins de initiatiefnemer vóór deze eerste veteranenbeurs in het westen des lands: „Zié het maar een beetje als liefhebberij. Echt handel.is het niet. Af en toe vinden ze eens iets wat ze net nodig hebben eri dan verkoop je wat". Maar het straalt van Bosveld's gezicht af: een.,boterham is er niet in te verdienen, Bosveld en Prins zijn eigenlijk ook, niet bijster tevreden over de publieke belangstelling voor de beurs. Bosveld:, „Zaterdag was het uitgesproken stil. Gisteren ging het wel. Maar ja, we zaten met de concurrentie van de Molendagen en de landelijke fietsdag en natuurlijk het'mooie weer. Bo vendien hebben we gehoord dat veel mensen de Lijnbaan hal nauwelijks konden vinden. We gaan er zeker mee door, maar zullen eerst alles eens op een rijtje moeten zet ten, want wat dat betreft zijn de meningen binn nisatie ook nog verdeeld", rrins vult aan: „Aan medewer king hebben we echt niet te klagerivgehad, maar we zullen toch eerst deze beurs moeten evalueren voor we beslissin gen nemen over he.t volgende evenement". Uniek Het was sneu voor de organisatoren, dat de belangstelling enigszins tegenviel. Vooral voor Jan Bosveld, die erin was geslaagd standhouders te trekken die normaal gesproken niet bereid zijn hun spulletjes te koop aan te bieden. Een avondje praten hielp hen over de brug, waardoor vrij veel uniek materiaal werd aangeboden. Bovendien waren er buitenlandse stands dankzij een West-Duitser en een En gelsman en was één van hen erin geslaagd in Frankrijk wat oude spulletjes van een'sloperij te redden. Bovendien had de beurs ook meer belangstelling verdiend. Alles, wat maar wielen had werd te koop aangeboden. Van een houten step tot een Harley Davidson, van een pro grammaboekje van een vooroorlogse TT van Assen tot mo derner motorbladen. En van een zuigerveer tot een com pleetmotorblok. Voor de motorfanaat een walhalla en om met de woorden van Jan Bosveld te spreken: „Voor de leek een pestzooi". Maar wel een leuke. Dat waren in de krant van ;vrijdag niet burgemeester Scheeres en Sans Rivale-on dernemers Michael van Brug gen en Karin Tukker, op de foto bij het artikel over de je- neverproeverïj in Schiedam. Wel stonden op de foto onder anderen vader en zoon Dirk zwager, van de gelijknamige distilleerderij, en mr. A.F.A. van Velzen. Maassluis 'De organisatoren van de voór- iaarsbraderie in de binnenstad van Maassluis hadden vooraf hun hart vastgehouden. Over het weer zat men nog het minst in. Maar de concurrentie van de landelijke fietsdag, de Mo lendagen en de Gravin Aleidadag in Schiedam werd meer gevreesd. Na enkele uren kon organisator Jaap de Nie opgelucht ademhalen. Duizenden mensen,be volkten tegen de middag het sfeervolle cen trum in de stad. De rommel- en cadeaumarkt, de oude ambachten en de terrasjes oefenden een ongekende aantrekkingskracht uit op de Maassluise bevolking. „Ik ben zeer tevreden", jubelde Jaap de Nie. De meeste belangstelling van de bezoekers ging ongetwijfeld uit naar de oude ambachten. Vol bewondering werd vooral door de jeugd geke ken naar de manier waarop met de hand klom- nen werden gemaakt. Het leerïooien en het mandenvlechten trokken eveneens de aan- dacht. Er was in de binnenstad van alles te doen. Een kleine kinderboerderij was in trek bij vooral de allerkleinste bezoekers, muziekliefhebbers kon den hun hart ophalen aan de artiesten, die langs de vlieten hun kunsten vertoonden. Wie op zoek was naar een presentje voor Moeder dag, kon eveneens terecht. Rond de klok van vijf uur kwam er een einde aan het probleemloos verlopen gebeuren. Al leen op het terras van bar-bodega De Musketier werd niet naar de klok gekeken. Toen.de wa gens van de reinigingsdienst allang hun vernie tigende doch noodzakelijke werk deden, was het aan de kop van de Nieuwstraat nog zeer druk. Onder de klanken van een bandje bleef het tot laat' in de avond op die manier een gea nimeerde happening. Schiedam De dader van de brand, die de. Albert us Magnusschool in de nacht van 16 op 17 februari groten deels in de as legde, heeft zich vrijwillig bij de politie gemeld. De 17-jarige Schiedammer kwam ai op 6 april aan het bureau zijn spijt betuigen. Tijdens het verhoor bekende hij het vuur samen met drie vrienden te hebben aange stoken, omdat zij bij een in- braak ïn de school geen noe menswaardige buit hadden aangetroffen. Zij hadden niet verwacht dat de school nagenoeg tot op de grond zou afbranden. Bij het onderzoek, dat daar op volgde, kwam vast te staan dat het viertal de andere daders waren 16, 18 en 20 jaar oud nog meer op hun kerfstok had. Ze ble ken eveneens verantwoorde lijk voor verschillende in braken in sportkantines en tuinhuisjes. De politie denkt voor dezelfde misdrijven binnenkort nog twee ver dachten aan te houden. Je kan op een slechtere plek een lekke band krijgen dan bij molen Aeolus op de Korte Dijk In Vlaardingen. lllllllllllllllIIIIUIIIIH!ll]lll!ll!lll!lllllllljJI|[|i!l!l|||[|tl|liI|||||[Il!]|||!|||]|[||[||ii]||Jl[||!||[|l!j||l|||[[j|l||||lll!||||||!l[|lllH door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Ook vanuit de lucht bood Schiedam zaterdag een zeer feestelij ke aanblik: versierde mo lens, antieke boten in. de havens en een in het ka der van het Aleidafeest geheel opgetuigd Juliana- park vormden het. schitte rende uitzicht voor talloze helicopterhemanningen en drié; ballonvaarders. - De spectaculairste onderdelen van de Aleidadag vonden dui delijk in de lucht plaats. De gehele dag waren er talloze mensen rond het provisorisch aangelegde heliport op de Westfrankelandsedijk te vin den en ook het skivliegen trok veel bekijks. Alleen bij het op laten van de luchtballon viel de publieke belangstelling te gen: het om vijf uur geplande vertrek vond pas om kwart voor zeven plaats en toen wa ren de meeste bezoekers al lang naar huis. Jammer, aldus dé organisatoren, diémet het vertrek van'de ballon onge twijfeld een grote publieks trekker voor ogen hadden. Volgens Rien Jurg had dit verlate vertrek uitsluitend te maken met bet warme weer. „Door de hitté is; 'er veel ther miek vandaag. .Voor zweef vliegers is dat !.prima, maar voor een luchtballon is opstij gen dan onmogelijk. Op dit soort dagen kun je pas in de loop van de avond vertrek ken", aldus de gezagvoerder van de Gouden Gids-ballon; In de lucht vertelde Jurg later alles over zijn grote liefde. De architect, die in. zijn vrije tijd tot het selecte groepje ballon vaarders behoort, verzekerde ken. „Zo'n vlucht kost welis waar achttienhonderd gulden, maar word t wel gezien door tienduizenden mensen. Bedrij ven kunnen op deze manier dus eigenlijk voor een prikkie hun boodschap aan een groot publiek kwijt", aldus de avon turier. Na een schitterende vlucht over Schiedam, Rotterdam, Capelle aan de TJssel en Schoonhoven zette Rien Jurg uiteindelijk na ruim twee uur Varen' zijn ballon veilig aan de grond. Dat gebeurde tussen' wegvluchtende koeien in een wei nabij Vianen. IIIMI!llllllllllll!llllll!llllljllllllllll!llllll!llllllllllll]llllll[IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!l!l!lllllflllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllllll!|||||||||!lilllllll!lll|||]]|||]||[||||||ll|IIIII!ll!IIIHIilillllll!lllllllllllllllllll!lllil!IIIIIIIHIIfllltllllllllllinilllllllllfllllllll zijn twee passagiers dat er zeer weinig ongelukken gebeuren in de ballonvaart. Zelfs als de installatie uitvalt, die de hete lucht in de ballon blaast, is er volgens de gezagvoerder niets aan de hand. „Dan valt de bal lon als een parachute naar be neden", aldus Jurg, wiens op merking niet bepaald een kal mer gemoedsrust bij de 'groen tjes' teweegbracht. Jurg, die als ballonvaarder al actief was in Indonesië, Japan en Amerika, hoopt dat spon sors in de toekomst bereid zijn meer geld in deze sport te ste- Maassluis/Vlaardingen Maassluis volgde keurig het landelijk beeld bij de nationale fietsdag. Bijna 800 fietsers, het dubbele van het vorige jaar, vertrokken vanuit Maassluis om een tocht door het West- land te maken. „Een ongekend succes", aldus VVV-informa- trice Lily Jansen. „De mensen waren zeer enthousiast over de route". Het was dringen geblazen op en rond het stadhuisplein in' Maassluis, waar vandaan de- fietsers aan hun tocht begon nen. Natuurlijk voerde dc door de VVV uitgezette route langs de trots van Maassluis, molen De Hoop. Gedurende de gehe le dag waren mensen in de molen welkom om uitleg 'tel - krijgen over het boeiende vak - van molenaar. Velen maakten! dan ook van die mogelijkheid; gebruik. "'.rr In het Westland konden de mensen genieten van de na-; tuur en een bezoekje brengen aan een tuinder, die zijn be- drijf had opengesteld voor de-' fietser. -l;': In Schiedam en Vlaardingen gingen eveneens enkele hon derden fietsers va/i start om.; mee te doen aan de landelijke, fietsdag. „Iedereen heeft geno- ten", met die woorden betoon- de een Vlaardingse VVV-in- formatrice zich blij met de en- thousiaste reacties bij het pu- bliek. Naast een bezoekje aan de bra- derie in Maassluis kon ook de mijnenveger Hr.Ms. Maassluis worden bezocht. Het naar" de eerste stad aan de Waterweg' genoemde schip lag in ver band met eencommandowisr seling gedurende het gehele weekeinde afgemeerd in de buitenhaven. Twee jaar gelér: den, tijdens de Furie-ade, liep het nog storm om het schip-té bezichtigen. Nu had de beman ning van het fregat het heel wat eenvoudiger.. De aanloop was redelijki maar echt druk werd het nooit. Schiedam Jan Hagen doorn kan tevreden zijn. De animator van het nieuwste onderdeel van de Molenfeesten glom van trots, toen gistermiddag enkele duizenden mensen de Lange Haven in Schie dam omzoomden. Een nostalgische vlootschouw van westlanders, tjalken, botters, sleepboten en een origineel stoomschip vormden de afsluiting én het hoogtepunt van het feest, dat bedoeld is ter promotie van de Schie- damse molens en de stad in het algemeen. Vanuit de Lange Haven ver trokken de 33 schepen, die in de loop van de vorige week in de binnenstad waren versche nen. De schippers, die op basis van een brandstofvergoeding hun opwachting maakten, ble ken het bijzonder naar hun zin te hebben in de Brandersstad. Zaterdagavond had Hagen doorn een feestje georgani seerd in de Korenbeurs met muziek, hapjes en drankjes, en bij het vertrek kregen de schippers een fles geestesvocht van Schiedamse makelij mee. Niet vreemd dus dat menig schipper met een 'tot volgend jaar het ruime sop koos. Het stoomschip Hercules, met aan boord de burgemeestersfa milie Scheeres en het gezin De Appelmarktbrug houdt zijn kleppen open voor de vlootscfcouvC jn de Lange Haven. van wethouder Aad Wiegman, opende de stoet door de Appel marktbrug, alvorens voor het kantongerecht aan te leggen. Zo konden de stadsbestuur ders, net als talloze anderen, het schouwspel op de gevoeli-' ge plaat vastleggen. Vooral Wiegman, die nu echt furore begint te maken als watertoe rist, ziet een frequenter bezoek van dit soort schepen wel zit ten. „Binnenkort komen er mooie aanlegsteigers en bijbe horende sanitaire voorzienin gen in de Korte Haven. Dit soort schepen hoort gewoon in de stad", aldus de wethouder. De Hercules, de in 1915 voor de Deense marine gebouwde stoomsleper, vindt zijn thuis haven nu al in Schiedam. De stichting Calorische Vaartui gen heeft het schip sinds 1979 onder ziin beheer. „Sindsdien zijn we bezig deze boot te re noveren", aldus secretaris Chris van Doorn. „Nu het ma ritiem museum Prins Hendrik geen geld heeft om de Doky ard 9 op te knappen een unieke stoomsleper, afkomstig van de Rotterdamse Droogdok Maatschappijwillen wij deze boot voor een symbolisch be drag verwerven en hem ge heel renoveren", aldus Van Doorn. En dat zou betekenen dat Schiedam de trotse thuis haven van twee van de der tien nog overgebleven stooms- leepboten in Nederland wordt. Havengelden Als stichting zonder winstoog merk hopen zij in de toekomst in ieder geval gevrijwaard te blijven van havengelden, „Wij doen tenslotte ook aan Schie- dam-promotie", aldus één van de leden. Burgemeester en wethouders gaan waarschijn lijk binnenkort in volledige bezetting 'op reis' met de stoomsleper, zodat de stichting nog kansen genoeg krijgt het gemeentebestuur voor haar verzoek te winnen. De meeste andere schepen zijn volgend jaar ook weer van de partij. Dan misschien zonder auto's langs de haven, want dit moderne blik frustreerde toch een beetje het historische ka rakter van het overigens zeer geslaagde evenement. Illlllllllllllllllllllllllllll[||||||||||||||ll|ll||ll||||||||||||||[|l[||!ll|]|[llillllllllllllllll||||||||||||[||||||||llllllll]|llll[|lll|[|||||||l||ilill||||llll!l|lltltillilll|lilll Schiedam Tijdens de Mo lendagen is alles mogelijk. Be roete zakkendragers, die een beetje doorzakken na het los sen van een schuit. Beurt schippers, die op straat een vuurtje stoken om partijtjes haring en tong te bakken. En een burgemeester, die tinnen afgietseltjes verkoopt teneinde een molen te kunnen herbou wen. De nostalgie hield de Schie damse binnenstad zaterdag stevig in haar greep. „De mo lendagen worden steeds meer een feest met een historisch karakter", constateerde een te- vreden gemeentevoorlichter Theo Reyman, ontspannen happend in een eigentijdse hamburger. Als mede-organisator kon hij inderdaad content zijn met het vlekkeloos verlopen evene ment. Dat de molens bijna een bijrol vervulden in het door oude ambachten, pruttelende distilleerketels, vuurspuwers en vélocipèdesbeheerste fes tijn, leek Reyman niet te de ren. Hij taxeerde het publiek voor ongeveer een derde op nïet-Schiedammers en dat deed hem deugd: de stad die ooit de naam had dat er niets -gebeurde, stond eindelijk in het middelpunt van de belang stelling. De Molendagen bewijzen dat Schiedam definitief heeft- afge rekend met het verleden, dat Zwart Nazareth zo lang heeft bezwaard. Zelfs Jan Schapers film 'Schiedam kiest voor het water' deelt in. het eerherstel. Het propvolle filmzaaltje in café De Goudsbloem riep za terdag bijna de illusie op, dat na de jeneverindustrie ook de scheepsbouw eens weer zal op bloeien. Of Schapers rolprent ook op video verkrijgbaar was, wilde menigeen.weten. Voor de deur van De Gouds bloem koos Schiedam ook let terlijk voor het water: de sloe-, pen, waarmee de zeekadetten rondvaarten door de havens verzorgden, waren van bak boord tot stuurboord afgela den. Aleida Ook in de lucht was het een drukte van belang. Een dikke honderd mensen, hadden er wel 45 gulden voor over om zes minuten in eeri helicopter boven de slenterende menigte te cirkelen. De helivluchten vanaf de Westfrankelandse dijk waren één van de grootste trekkers van de Gravin Alei- dafeesten in en om 'het-Jülia- napark, -.'■■'.{ö-'A Op het uit z'n jasje gegroeide 'buurtfeestje' in West verliep alles van een leien dakje. AI rond één uur durfde organisa- De skischans al, richting lucfif- bed, terwijl tientallen bezoekers van de Aleidadag toekijken. tor Aad Ouweneel de voor spelling aan, dat hij tegen, de klok van drieën de honderd-' duizend zoupasseren. „Zovéél bezoekers als dit jaar hebben we nog nooit gehad. Ik. heb-: zestig uur-niet geslapen, maar als ik al die ontspannen ge zichten om me heen zie. kuri- nen er nog minstens twintig uur bij". Slechts twee dingen baarden Ouweneel 'werkelijk zorgep. Allereerst was hij verontwaar digd, datmerkfanaten daagè tevoren het Coca Cola-span-, doek vernielden, dat het eve nement aankondigde. Verder, zaten de illegale activiteiten van een ijsboer hém' dwars. „Die man heeft geen staangeld betaald, maar probeert toch een graantje van de klandizie mee te pikken. Dat kan ik niet ui"'"""mui hebben lilllllIlFllflillllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiii^j mum

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1