SPORT De innige omhelzing met een gif reiniger tl AGENDA Hollandiaan wil in Nieuwelant blijven Fusie DSS'26 enCION: gemeente in moeilijkheden ACHTERGROND Voorlichter Poldermans weet hoe 't hoort DAMES VERWEN IJ- ZELF EENS MET EEN BEAUTY DAY Holy krijgt een diensten centrum i Historici naar Gouda Scholieren doen verkeersexamen 'Crematorium biedt mets schokkends' Kips |\^iUant f \varm water, w, Twintig nieuwe banen De Raaij én Datèma zweren bij filter a VPJP. Krant Schiedam Van Dijk Van de Broecke naar Rozenburg Wever acht wedstrijden geschorst Verlies deert Heusdens niet Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW. 14 mei 1987 Vlaardingen Holy, de Vlaar- "dingse wijk met de meeste be- jaarden onder haar inwoners, krijgt eindelijk een eigen dien- r stencentrum. De ouderen, die tot j nu toe genoegen moesten nemen met wat zaaltjes in Drieën-Huy- j sen, kunnen begin volgend jaar, fterecht in een gebouw op de }hoek van de Reigerlaan en de Fazantlaan. 7 ,:i De verhuizing is een gevolg van het feit, dat Drieën-Huysen de ruimten, die aan het diensten- t cèntrum. werden verhuurd, voortaan zelf nodig heeft. Dank- i .iij de centrale liggingen de wijk én de bushalte voor de deur tis f hét toekomstige dc Holy goed bereikbaar! Mevrouw Vermeij,! één van de i vrijwilligsters;.: sloeg .vorige l week de eerste paal voor het 1,2 j miljoen gulden kostende pand.- De ouderen krijgen straks debe- schikking over een -ruime keu- ken, een bar, een biljartzaal en I verscheidene vertrekken voor cursussen en activiteiten; i Vlaardingen De léden van de 1 Historische Vereniging Vlaar- f dingen brengen zaterdag eén be- zoek aan Gouda. Tijdens hét'.uit-- stapje worden de kerk met de i beroemde Goudse glazen en het museum bezocht. .Ook zal een i wandeling worden gemaakt door het historische centrum. van dë stad..De lunch zal even- eens iii Gouda worden gebruikt. 5 V-'aV' v Wie met de Historische Vereni-, j ging mee wil, kan contact opne- i men met W. Assenberg, .telefoon" J (010) 4342896.'Het vertrek isza- terdag om 9.30 uur vanaf de.Vis- bank. -^7-'. - door KOR KEGEL Schiedam' Ooit meegemaakt? Er vestigt zich aan de Nieuwe Waterweg een bedrijf, dat gif grond schoon gaat stomen; ert in plaats van dat er in de wijde om geving een schrikreactie ont- staat van Toch geen tweede. Tankercleaning!?', in plaats daarvan dus wordt het bedrijf zowat omhélsd. Bewonersvérenigingen Schie- dam-Zuid en -West hélpen het bedrijf zelfs met de organisatie van open dagen, waar. iedereen terecht kan om een kijkje te ne men in de twaalf miljoen gulden dure reinigingsinstallatie. Dat is-uniek. Het komt al weinig voor dat bedrijven open huis houden, zeker zo kort na hun binnenkomst in een gemeente. Maar dat de vrijwilligers uit de wijken er hun spaarzame vrije tijd tegenaan gooien, dat is al he lemaal zeldzaam. Niet voor niets prees VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk onlangs de be- drijfsvriendelijke opstelling van Schiedam-Zuid. Pleidooien 2ijn ;er om dé NBM zolang mogelijk'aan Schiedam te binden. Het Haagse aanne mingsbedrijf kwam aanvanke lijk alleen om de vervuilde, grond van hetGTB-terrein in Schiedam te reinigen. Maar wat de gemeente en de buurtorgani saties betreft, gaat de NBM door totdat alle grond in Zuid-Hol land van chemicaliën is ont daan. De situatie hac natuurlijk an- ders gelegen, als de luchtafvoer —nadat de gifgrondis uxtge- l stoomd— een onwelriekend ka rakter had gedragen. Of als de NBM een herrie"Zou produceren, vergelijkbaar met wat er aan la waai vanaf de overkant van de Nieuwe Waterweg: komt. Ten- slotte herinnert Schiedam-Zuid zich de nare ervaringen met Tankercleaning. Dat bedrijf zat vroeger aan de Havenstraat en maakte in de Wilhelminahaven schepen schoon. En toenmalig CDA-raadslid Jaap van Katwijk 2 mocht dan wel zeggen dat Tan- J| kercleaning in wezen een mi- a lieu vriendelijk bedrijf was, om- §- dat tankschepen anders hun olie in volle zee zouden lozen, wat zeer schadelijk zpu zijn geweest de Gorzenaren klaagden.on dertussen stevig over stank, roet en lawaai, en dan was er ook het explosiegevaar nog. Tankerclea ning ging failliet. Rommel De NBM is ook een milieuvrien delijk bedrijf, zeker in de visie van Van Katwijk; Maar het be drijf is slimmer dan Tankerclea ning. Het ruimt ook de rommel op, die bij het schoonmaken vrij komt. Zodoende he eft tot dusver niemand reden gevonden over het bedrijf aan. het eind van de Nieuwe Watérwegstraat te kla gen. Sterker nog: al voordat de Haagse aannemer, de reinigings- installatie begon te "bouwen, was er van. de zijde van de gemeente Schiedam en de omliggende vnj- ken een gezond vertrouwen in de op handen zijnde activiteiten. Dat kwam door Hans Polder mans. De 59-jarige bedrijfsvoor- lichter van de NBM, zelf als vrij- Hans Poldermans: het gezicht van de NBM. williger actief geweest'in het welzijnswerk, nodigde de Schie dammers al uit een kijkje in de keuken te komen nemen, toen het bedrijf bij wijze vari spreken de eerste voet op Schiedamse bo dem nog moest zetten. „Wij heb ben geen geheimen", zei Polder- mans; Dat viel in Schiedam in goede aarde, en vanaf de eerste contacten gaan ambtenaren, strijdbare burgers en ook andere NBM-medewerkers ontspannen met elkaar om. Dat zal binnen kort leiden tot nog nauwere sa menwerking. Excursies Om de goede wil te tonen en om te bewijzen dat de reini gingsinstallatie geen enkele overlast veroorzaakt heeft Ppldermans inmiddels 58 excur sies op het complex geleid, op verzoek van gemeenten, provin cies en ingenieursbureaus. Schiedam realiseert zich met de NBM een prestige-object in huis te hebben gehaald: alle vuile troep uit de provinciale bodem kan in de Milieustad worden schoongemaakt, en eventueel kan de gifgrond via de Nieuwe Waterweg worden aangevoerd: zo gebeurde dat met de grond van het GTB-terrein ook. De laatste excursie was zaterdag, toen niet zo ver van de NBM de zeer druk bezochte Aleidadag werd gehouden. Met de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid was afgesproken, dat belangstel lenden zich konden verzamelen in het lokaal aan de Zwarte- waalsestraat, alwaar Polder mans en de al even sympathieke NBM-chemicus Jaap van Has selt tekst en uitleg gaven over de manier waarop het gif wordt verwerkt. De schone, maar 'dode' grond kan worden ge bruikt voor bijvoorbeeld opho ging van Industrieterreinen. Na verloop van tijd komt er via na tuurlijke processen weer orga nisch materiaal.in, en dan kan er weer van alles'op groeien, ver telde Van Hasselt. Welgeteld kwamen veertien geïnteresseerden op de open dag af, niet watje noemt veel. „O jee, Pol organiseert weer wat", zei Poldermans, die een aantal me dewerkers gevraagd had hun vrije zaterdag op te offeren voor de excursie. De geringe opkomst werd evenwel positief uitgelegd: kennelijk is niemand verontrust over de milieutechniek en heb ben de Schiedammers vertrou wen in de aanpak van de NBM. Niet gehinderd door dehagel- i én regenbuien leggen enkele hon derden leerlingen van het basis-, en het bijzonder orderwijs in Vlaardingen deze week het prak tisch verkeersexamen af. In ver schillende wijken zijn door de dienst gemeen tewerken parcöur- sen uitgezet. Liefst 111 ouders waren bereid om bij het examen te assisteren. Dinsdag gingen de scholieren op twee plaatsen op de fiets. In de Westwijk werd gestart Vanaf basisschool De Zuid buurt, .terwijl In Holy De Boemerang als - vertrekpunt fungeerde, In de Oostwijk wordt vandaag het exa- S men afgenomen. De kinderen .Jij vertrokken voor het praktisch a examen vanaf de Meidoorn- S school. In totaal doen 916 leerlin- o gen aan het examen mee. Schiedam Bij begrafenison dernemingen in de regio is de Beukenhof al ruimschoots be kend, bij de bevolking is de ken nis omtrent hét Schiedamse cre matorium gering. Daarom houdt de Beukenhof zaterdag 16 mei opnieuw open huis, dit keer in het kader van een actie waarbij alle Nederlandse crematoria te bezichtigen zijn,'.-.- '7 „Niets van wat de bezoekërs te zien krijgen is schokkend", zegt Jan Langstraat, voorlichter van gemeentewerken, geruststel lend. Van vorige open dagen heeft hïj de indruk overgehou den, dat het publiek niet kwam om te griezelen, maar gewoon om zich te informeren over het nroces van lijkverbranding. De Beukenhof is gevestigd op de algemene begraafplaats, ingang Laan van Spieringshdek. De open dag duurt van tien tot vier ach'tóns voor da t/u'M; plaats^ Van lekker warm éétvfcbude douche {u&Ofdat u met koud water de rooëfctóèn; moet ër niet aan denken Hoeft ook piel want,ew Variantgeyser, boiler o tel met irig "zorgt ervoor de keuken, de douc^'^J^ti rnaar wilt Uw Vaiilant vaJOn^E^^rjgeeft alle informatie iliöe; betrouwbare en'^ê?gfe%ulnige Vailiant ap Te 010-4343213 Tel. 010-4340483 Tel. 01899-12270 Tel. 010-4345312 Schiedam Een als revolutionair getypeerd filter moet ervoor.zorgen,dat het Schiedamse ingenieurs bureau De Raaij Datema BV in enkele jaren ten minste twintig, nieuwe arbeidsplaatsen kan creëren. Momenteel staan 80 mensen op de loonlijst. Sinds de start in" 1955 maakt het bedrijf een stormach tige ontwikkeling door. Onlangs verhuisde men voor de vierde maal. Na de Lange Nieuwstraat, Tielman Oemstraat, Westvest en Lange Haven is hét inge nieursbureau neergestreken aan de 's-GraveIand_se- weg. „Daar kunnen we voorlopigeven vooruit", meent directeur A. de Raaij. De oppervlakte van het nieuwe onderkomen is tweeëneenhalf maal zo groot als het grachtenpand, dat het bedrijf eind april ach terliet. De Raaij verwacht veel van het industriële filter, waarmee hij en partner Jaap Datema onlangs op de markt zijn gekomen. Met behulp daarvan kunnen zuiveringsprocessen worden geautomatiseerd. Ver der maakt het filter het mogelijk vloeistoffen verder te zuiveren dan tot nu toe voor mogelijk wérd gehou den. „Dat kan het bedrijfsleven honderdduizenden guldens aan lozï'ngsheffingen schelen", verduidelijkt De Raaij het belang van de vinding. Grote bedrijven hebben zich inmiddels als klant aan gemeld. Zo betrekken Hoogovens, Philips, DSM, pe trochemische bedrijven en alle elektriciteitscentrales in Nederland vitale onderdelen van het Schiedamse bedrijf. De jaaromzet van de onderneming beliep vorig jaar tientallen miljoenen guldens. Voor dit jaar wordt een omzetstijging van ongeveer tien procent verwacht. Voor de nabije toekomst voorziet de directeur expan sie naar het buitenland. Momenteel staat in het Belgi sche Merksem al een volle dochteronderneming van het bedrijf. „Als de groei zo voorspoedig blijft verlo pen, sluit ik nieuwe vestigingen in het buitenland niet uit", aldus De Raaij. Met het oog op de toekomst in Schiedam is alvast voor een zeer ruime behuizing gekozen. jUW VAILLANT PARTNER H. van KOOY B.V. ^Oosthavenkade 14, 3134 NV Vlaardingen ^Loodgieters en Installatiebedrijf P. KABEL £;Billitonlaan 36, Vlaardingen £Qr; Kuyperkade 22-23, Maassluis Loodgietersbedrijf L. LOHMANN B.V. ^Calienburgstraat 32, Vlaardingen $Voor al uw sanitaire installaties en dakbedekking Burg. Knappertlaan 245c 3116 JG Schiedam Tel. 010-4269600 Schiedam Hoe een brief zon der juiste adressering toch riog op het juiste adres terechtkomt. Klaus Bechstein uit Gost-Berlijn is op zoek naar corresponden tie- vrienden in ons land. De Oost duitser dacht laat ik een krant in het westen aanschrijven en de reacties afwachten. Dat deed de 31-jarige man en hij adresseerde zijn brief als volgt Krant/Schie dam, südholland, Niederlande. Debrief kwam inderdaad op het hoofdpostkantoor in Schiedam aan en een oplettende postbe ambte deponeerde het poststuk in de postbus van deze krant. Klaus Bechstein is op zoek naar mensen die in teresse hebben in literatuur, muziek, theater en film. Zowel brieven, in het Duits als Engels zijn welkom. Wie wil corresponderen kan schrijven aan: Klaus Bechstein, 1120 Ber lin, PSF224, DDR. Woensdag 20 mei viert het Maassluise echtpaar Van Dijk het 50-jarig huwelijksfeest. In 1936 traden Jan van Dijk en Pe tra Mostert mei elkaar in het hu welijk. Mevrouw Van .Es-Ha moen zal op de huwelijksdag na mens het gemeentebestuur van Maassluis de gebruikelijke'at tenties aanbieden. SCHIEDAM zaterdag 16 mei orgelconcert Richard Ram. aulaSte- delijx Museum, 15.0D uur. popband Orlon uit Gouda traedi op in Underground, de jongerenketder van wijkcentrum De Erker aan de Jan van Aven nesstraat, 22.00 uur. live-optreden van de Aardappele ters, café Podium, 22.00 uur. zondag 17 mei spacejam door Blijdorp, m.m.v. mu sici van het Rotterdams Philharmo- nlsch Orkest, calé Podium, 21A0 uur. VLAARDINGEN zaterdag 16 mei film When A Stranger Calls in Film huis Harmonie, 20,30 uur toneel-try out Nathan Der Weise in Stadsgehoorzaal, 20.15 uur V'aardings Roem in Salon de Har monie. 20.30 uur Him Smoky In ichtuskerk, 10.00 uur en13.30uur. film Alice in Wonderfand in Vredes- kedk, 10.30 uur, 13.30 uur. film Stripes in Vredeskerk, 19.00 uur. bazar in de P.J. van der Schaar- school, 10.00 uur. zondag 17 mei David Lee-show met medewerking van Mustang, Rita Young, Wlm Storm en Hennleta, De Lyndraaler, 13.30 uur. MAASSLUIS zaterdag 16 mei orgelconcert Albert de Klerk, Grote Kerk, 20.15 uur. drumtandfestival in binnenstad mei medewerking van zes showkorpsen, 11.00 uur. door DONALD BAX Vlaardingen De Hollandi aan legt zich niet zonder slag of stoot neer bij de dóór'wet houder-Chris van Roon ge dongen verhuizing naar de Broekpolder, waar men over ongeveer veertien maanden zal moeten intrekken bij Vlaardingea „Als dat ge beurt, zal eerst de pupillenaf- deling verdwijnen", schetst voorzitter Herman Berkhout de onvermijdelijke gevolgen, „en vervolgens de vereniging zelf. Wij widen niet weg van 't Nieuwelant en aJs we toch van ons huidige complex wor den gestuurd, dan is Satelliet het enige alternatief Berkhout stoort zich vooral aan de eigengereide en ook onbeschofte wijze, waarop de plaatselijke overheid de ver huizing van DSS'26 naar Sa- telliet en van De Hollandiaan naar Vlaardingen wil door- drammen. „Over dat rapport is een bespreking geweest met de voorzitters van alle Vlaar- dingse voetbalclubs", licht Berkhout toe. „Daarin wordt duidelijk vermeld dat wij tot 1 september de tijd kregen om alles tot ons te laten doordrin gen en met adviezen te ko men. En nu wordt het dus in eens opgelegd. Ik neem aan dat de sektie voetbal dinsdag net zo onthutst zal reageren". Met het afstoten van vier velden 0 de enige reden waarom. DSS'26 g en De Hollandiaan hun accom- modatiemoeten verlaten'denkt S de gemeente op jaarbasis 50.000 gulden aan onderhoud te kunnen besparen. Berkhout" .Bovendien zegt men door onze verhuizing nog eens 200.000 gulden te kun nen bezuinigen, omdat dan de kleedkamers niet gerenoveerd worden. Ook dat js flauwekul, want dat bedrag is nog in geen en kel officieel stuk opgenomen, dus kun je ook niets besparen. De po litiek heeft de laatste jaren een ad-hoc beleid gevoerd. Kijk naar dé aanleg van de atletiekbaan voor Fortuna en een kunstgras veld voor Pollux". Berkhout en zijn mede-bestuur derszijn niet van plan om onmid dellijk op de barricades te klim men. „We, willen eerst .rustig overleggen", zegt Berkhout, „en proberen de juiste politieke in gangen te vinden om te zien of men hét in die kringen voor ons wil opnemen. Veel mogelijkhe den om over. te praten zijner ech ter niet.'Het enige dat wij willen, is blijven in 't Nieuwelant. De rest is onaanvaardbaar. Bovendien lijkt het me stug dat er geen bete re manier is om evenredig te be zuinigen. of te besparen- Desnoods zouden de tarieven van de sport velden verhoogd kunnen wor den". i Herman Berkhout...'Eerst rustig overleggen'...! Maassluis Robert van de Broecke heeft de concurrenstie- strijd met Marco van Eijk defini tief opgegeven. De tweede doel man van Excelsior Maassluis, die eind vorig seizoen eerst naar PPSC vertrok maar toch in Maassluis bleef, heeft over schrijving aangevraagd naar de nieuwbakken eersteklasser Ro zenburg. Aan de andere kant van de Waterweg wordt hij der- halave herenigd met z'n vorige trainer Fer Groeneweg. Xinksback Henk Kuiper, die dit seizoen niet voor een plaatsje in het eerste elftal in aanmerking kwam, 'verhuist' eveneens naar Rozenburg. Rob Glimmerveen" zet over enkele weken voorlopig een punt achter zijn loopbaan. De offensief ingestelde midden velder gaat een avondstudie vol gen en kan daardoor niet meer trainen. Het is overigens niet uitgesloten, dat Glimmerveen zal terugkeren naar zijn oude vereniging Excelsior'20. Vierdeklasser De Hollandiaan heeft al twee potentiële eerste elftalspelers bijgeschreven: Klaas Bot komt over van HVO en John van Spronsen van VFC. De laatste heeft dit seizoen ge speeld in verband met het ver vullen van zijn dienstplicht. Marcel van Hatiem houdt het na één seizoen voor gezien bij Hermes DVS. Hij keert terug naarSW. 7 Maassluis Als Onno Wever besluit om na de opheffing van Torna Hawks weer voor z'n vo rige vereniging Elementum- 1 Green Eagles te gaan spelen, zal hij ongeveer een derde deel van de nieuwe competitie moe ten missen. De Maassluise bas ketballer heeft zich in het tref fen CAB Hoiland/Goba 2 dusda nig misdragen, dat de tuchtcom- rnissie hem een schorsing van veertien wetrijden heeft opge legd. Zes daarvan zijn voorwaar delijk met een extra lange proeftijd tot 1 januari 1989. De straf is per 2 april ingegaan. Schiedam Hoewel Ron Heus dens z'n afgebroken partij tegen Paul Boerrigter moest opgeven,, behoudt hij toch de leiding in het Schiedams damkampioenschap. Heusdens, ook vorig jaar win naar, heeft na tien wedstrijdron den twee punten voorsprong op Piet Bastiaanse en Rob van Eijk. Boerrigter en Tony Mous volgen op drie punten. De omstreden partij tussen Bas tiaanse en Thijs Huys, die beiden de zege opeisten, moet worden overgespeeld, aldus besliste het bestuur van de organiserende damclub Schiedam, De overige wedstrijden in deze inhaalronde eindigden alle in remise. De stand In de hoofdktasse luidt: 1. Ron Heusdens 10-14.2. Plet Bastiaanse on Rob van Eijk 10-12, 4. Paul Boerrigter on Tony Mous 10-11,6. Peter Lansbergen, Wlm Vrij land en Gert van Willigen 10-10, 9. Leo Mous 10-9,10. Edvrinde Jager S-6.10, Thijs Huys 9-7 en 12, Dlrh van Schalk 10-4. door DONALD BAX Vlaardingen Nu DSS'26 en CION hebben.besloten om per 1 juli 1988 te fuse ren, staat het voornemen van de gemeente Vlaardin gen om DSS'26 op dezelde datum bij Satelliet onder te brengen stevig op de tocht Ab Schotel en Wim van Wieringen, de voorzitters van respectievelijk DSS'26 en CION, vinden het van. weinig realiteitszin getui gen alsde gemeente dit plan toch doordrukt. In dat geval zal de fusieclub alle mogelijke wegen bewan delen om te bezien of in dit eenzijdige optreden van de gemeente sprake is van on rechtmatigheid. Met ande re woorden: DSS'26 en CION willen zich onder geen enkele voorwaarde van het complex aan de Marathon weg laten ver drijven, „Wij vinden dat we met deze fusie in Vlaardingen het goede voorbeeld ge ven", aldus Schotel, die zich vooral ergert aan het dic taat dat een viertal clubs (De Hollandiaan, Vlaardin gen, DSS'26 en Satelliet) door de financiële wethou der Chris van Roon wordt opgelegd. „DSS en CION hebben één ideaal voor ogen, de krachten bundelen en de aangegeven weg vol gen. Wij komen de gemeen te nu op twee punten tege moet Op de eerste plaats met deze fusie en op de tweede plaats met het pre senteren' van een bouw plan, dat zo geavanceerd'is dat de bouwkosten aanzien lijk worden teruggedron gen"" 7 DSS'26 en CION zijn van plan de huidige opstallen te vervan gen door een zogenaamde unit-bouw, waardoor bijvoor beeld niet geheid behoeft te worden. „Het is eigenlijk niet meer dan logisch, dat déze plannen worden beloond/om dat DSS'26 wat dat betreft al eerder op.de meerjarenbegro ting heeft gestaan", vult Scho tel aan. „Het argument van de gemeente dat door onze ver huizing 50.000 gulden aan on derhoud wordt bespaard, gaat in mijn ogen ook niet.op. Zeker niet als je dat afweegt tegen 1,2 miljoen gulden voor de atle tiekbaan van Fortuna. Want, heeft de gemeente zich al afge vraagd, waar men de toe schouwers dan wil bergen? Midden op de Marathonweg zeker...?" De besturen van DSS'26 en CION, die in 1978 een fusie za gen afspringen op éen gebrek aan medewerking van CION- zijdë, gaan de komende maan den hard aan de slag om de nieuwe club op poten te zetten. Beide clubs hebben bovendien voor maandagavond een hoor zitting mei de leden uitge schreven. Schotel: „Het is voor mij onverteerbaar dat de ande re voetbalclubs in Vlaardingen buiten schot blijven en dat twee uitërst gezonde clubs als DSS'26 en CION de dupe wor den. Het zou mij ook ten zeer ste bevreemden als de sektie voetbal van de sportraad de plannen van de .gemeente zo maar pikt. Dan kun je die sek tie net zo goed opheffen". Ab Schotel...'Het is voor mij onverteerbaar dat de andere voetbalclubs in Vlaardingen buiten schot blijven'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2