Ophaaldienst chemisch afval SSsM Bewoners Afrol willen tijdelijk parkeerkaart Zuid vindt oplossing voor kerstbomenoorlog Buurman zet strijd tegen zwembad voort Dicht Chris van Roon legt commissie aan banden Maaslandse ambtenaren na 113 jaar in nieuw gebouw Gemeente redt Sint Jozef yiAAHOKB OMHAD SCHIEOAiSOHE G8UBANI NIH KAÏEffflKfi COURANT *EPERDURE Gl tAP' -^Alcoholcontrole Roos op PvdA 'Zonnewijzer' op kamer wethouder mm|i| r f Leer spreken in ;,'t openbaar F ietsendie ven ingerekend WATERWEG .jfflonafe redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaaniinaen. Postbus 110. 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343529, VRIJDAG 15 MEI 1987 4352066, 4350557 - sportredactie:'4345209 .Vlaardingen De ge- i ineente mag daneen tech nisch onderzoek door TNO hebben afgewim peld, de strijd tegen sauna en zwemschool Arons in de Waalstraat geeft Aad van der Berg niet op. De bovenbuurman, die eer der met zijn klachten over vocht- en geluidoverlast naar de Raad van State liep, probeert voortdurend nieuwe instanties van zijn gelijk te overtuigen. ,',Die man heeft er een dagtaak van gemaakt om ons kapot te krijgen", zegt Hans Arons, zoon van. de zwemschoolhou der, bijna huilend. De jongste £Ctie van Van der Berg is hem niet in de koude kleren gaan zitten. Van Centrilab In Soest zou Van der Berg vernomen hebben dat de waterkwaliteit in Arons' zwembad niet aan de normen voldoet. De boze buurman gaf dat prompt tele fonisch door aan de directeur van de Vlaardingse GGD, E.H.E. Wolfs, Hoewel Wolfs Van der Berg verzocht 'niet zo te kletsen' en Arons bovendien beweert dat het wateronderzoek (waar hij zelf om had gevraagd) wèl po sitief uitviel, is men in de zwemschool niet gerust op het effect van de beschuldiging. Arons vreest dat daardoor klanten zullen wegblijven. Van der Berg is zelf ook niet content met het telefoonge sprek met Wolfs. Tot zijn ver bijstering zei de GGD-direc- teur van geen zwembad in de Waalstraat af te weten. „Ik zal u de folders sturen", beloofde de buurman, die even tevoren al telefonisch contact met poli tiecommissaris Anton Spel had gehad. Dit volgens Van der Berg nog al stroef verlopen gesprek ging over twee kratten bier, die bij de zwemschool waren bezorgd. Volgens de strijdlustige buur man heeft de Raad van State bepaald dat er uitsluitend fris dranken in de bar geschonken mogen worden. Hij eiste dus dat de politie proces-verbaal kwam opmaken. „Die man verdraait alles, eerst dat water, waarvan Centrilab niet eens gegevens aan derden verstrekt, nu weer dat bier", zegt Hans Arons, die van geen schenkverbod weet. Hij heeft inmiddels schoon genoeg van deze psychologische oorlogs voering. De sauna (voorlopig gesloten) en het zwembad kwamen er met medeweten van de gemeente. Die heeft het pand geschikt verklaard. Arons vermoedt dat Van der Berg zijn kruistocht voert uit eigenbelang. „Hij wil gewoon goedkoop blijven wonen. En dat wij het boven voor vele duizenden guldens opknap pen". De gemeente houdt vol dat de bouwvergunning in orde is en zal Arons dus niet sne] aan een ander pand helpen. Verhuizen kan Arons ook eigenlijk niet: daarvoor heeft hij te veel in de Waalstraat geïnvesteerd. De enige oplossing lijkt tot een vergelijk te komen met de bo venbuurman. Maar volgens Arons heeft Van der Berg tot nu toe ieder aanbod afgewe zen. Schiedam Het gemeentelijk I bureau huisvesting aan de 's- Gravelandseweg is maandag de hele dag gesloten voor pu bliek. Reden: er wordt die dag j aan de computer gewerkt. Schiedam Bij een alcohol controle aan de 's-Graveland- seweg heeft de politie de afge lopen nacht twee bekeuringen uitgedeeld voor rijden onder invloed. Van de 'honderd aan gehouden automobilisten jmoesten er negen de blaastest afleggen. Eén bestuurder die f'ositief 'blies' weigerde de loedproef. Tijdens de twee uur durende r controle, die rond midder- nacht begon, kregen twee an dere weggebruikers een bon, gjbmdat zij met defecte achter- lichten reden. ^•JSchiedam De FNV-werk- ,1 rgroep uitkeringsgerechtigden >tn Schiedam is verbolgen over '''recente uitspraken van PvdA- - kamerleden Joop den Uyl en - Bans Kombrink. In het radio- programma 'In de Rooie Haan* r opperden beiden dat er wel- - licht een ontkoppeling moet bikomen van minimumuitkering - en minimumloon. ';De verontrusting van de 1 Schiedamse FNV'ers is vervat - -in een telegram aan fractielei- ^der Wim Kok en PvdA-voor- 5-'zïtter Maijanne Sint. - -'„Dit is fundamenteel in strijd Sdmet wat door de PvdA altijd r*naar voren is gebracht", meent J. de werkgroep. E Schiedam Chris Zijde veld levert ook een per soonlijke bijdrage aan de strijd tegen de milieuver vuilende batterij en onno dig stroomgebruik. De Schiedamse wethouder heeft voor zijn werkkamer een klok besteld, die zon der elektriciteit tot op de seconde nauwkeurig de juiste tijd aangeeft Het uurwerk betrekt zijn ener gie uit de aanwezige hoe veelheid licht. Het ener gie-arme apparaat kost volgens Zijdeveld niet meer dan een klok die op batterijen loopt. Overigens is Zijdevelds jongste milieubewuste aan schaffing niet de eerste 'zonnewijzer* op Schie damse bodem. Bij het win kelcentrum Hof van Spa- land staat al twee jaar een klok die op zonneënergie werkt Schiedam Als het aan het CDA ligt, zal er ko mend jaar geen kerstbo menoorlog meer zijn In de Gorzen. De partij onder steunt de initiatieven, die in samenspraak met be woners, winkeliers en jon geren van De Dijk zijn ontwikkeld door bewo nersvereniging Schiedam- Zuid. Zoals de plannen nu op tafel liggen, wordt het volgende kerst en nieuw jaar groot feest in de Gor zen. Afgelopen jaarwisseling dreig den omwonenden van het kruispunt Lekstraat, Rijnstraat en Nieuwe Maasstraat een heuse burgerwacht in te stel len naar aanleiding van de on dervonden overlast. Jongeren schoolden op het kerkplein tot Els Hellwig; in de bres voor be woners Lekstraat. diep in de nacht samen. Rem mende auto's, flessen die wer den stukgeslagen en ander la waai hielden ook kinderen uit hun slaap. Maar de klap op de vuurpijl kwam, toen met het oudeja ars vuur niet alleen de vlammen weer huizenhoog op laaiden, zoals elk jaar tegen het decor van de Heilig Hart- Ê&df 'K', Schiedam Na de glas bak en de oud-papierbak introduceert Schiedam deze week de batterijen- bak, de nieuwste poging van de wethouders Chris Zijdeveld (milieu) en Aad Wiegman (nutsbedrijven) om het huisvuil zo schoon mogelijk te houden. Op veel plaatsen in. de stad 'Verschijnen eerdaags oranjek leurige, brievenbusachtige af valbakken. Afgedankte batte rijen. kan de bevolking ook kwijt in helgeel geschilderde vuilnisemmers, die in het stadskantoor en andere open- bare gebouwen komen te bestaan. Zijdeveld; „Wij heb- staan. Bovendien is sinds ben eens uitgerekend wat één woensdag een (gele) KCA-auto kilowattuur aan batterijen aan het wagenpark van de kost. Dan kom je op een De- openbare nutsbedrijven toege- drag tussen de 300 en 900 gul- voegd: een bestelbusje dat den. De nutsbedrijven leveren dicijnen en batterijbestandde- ien als nikkel en cadmium verpesten de kwaliteit van de compost, die de VAM in .Wij- ster van onder meer het Schie damse huisvuil maakt. Dat die rommel tussen de Drentse mestbergen terecht komt, is mede de schuld van de onverschillige consument. Ging die wat bewuster met zijn afval om, dan was er hele maal geen probleem. Maar Zij develd is toch geneigd de zwartepiet naar de Industrie te schuiven. Die zadelt het milieu op met kwalijke zaken. Met batterijen bijvoorbeeld, waarvoor toch heel bruikbare (en goedkope) alternatieven Chris Zijdeveld en Aad Wiegman ontdoen zich op verantwoorde wijze van een partijtje klein chemisch af val. klein chemisch afval aan huis ophaalt Met dit haal- en brengsysteem probeert Schiedam te voorko men dat er giftige stoffen tus sen het huisvuil belanden. Want nonchalant in de afval bak gegooide verfresten, blik jes afgewerkte motorolie, me dezelfde hoeveelheid stroom voor 20 cent". De consument kan zijn geld daarom beter be steden aan oplaadbare batterij en of aan huishoudelijke apparaten die gewoon op het elektriciteitsnet aangesloten kunnen worden, aldus de wet houder. Een agressieve campagne rich- f: Stop met die dwaasheid9 Vlaardingen De eerste vergadering van de commissie verkeer, die door CDA-wethouder Chris van Roon werd voorgezeten, ontaardde bij tijd en wijle in ordinaire scheld partijen. Van Roon kwam al na een uurtje in aanvaring met Mari van Opijnen (PvdA) en Jan Bulva (VVD) en leg de SGP'er Kien Lensvelt het zwijgen op door diens miero- foon uit te schakelen. Lensvelt sprong zowat uit zijn vel, toen Van Roon met een druk op de knop een interpellatie onmogelijk maakte, „Dat is Van Roon! Dat is nou Van Roon ten voeten uit", brieste hij. En toen de wethouder volhield dat Lensvelt zijn mond moest houden en weer op het knopje drukte, zei de SGP'er: „Man, stop toch met die dwaasheid". „Je moet ge- rwoon doorpraten zonder microfoon, dat doen wij ook al tijd", schoot SP'er Arnold van Wezel te hulp. Met Van Opijnen kreeg Van Roon woorden, toen de PvdA'er zijn mening gaf over een probleem van een in- - spreker. „Wij hadden afgesproken, dat aan insprekers al- 'leen vragen zouden worden gesteld", zei de wethouder. Waarop Van Opijnen boos opmerkte: „Dan ga ik naar huis". Even later was het weer ruzie tussen Van Roon en Van Opijnen, omdat de PvdA'er ronduit zei dat de wethouder „de boel zat te belazeren". Van Roon gaf geen antwoord op een vraag van Van Opijnen. Het vragenhalfuurtje liep door al die aanvaringen ander half uur uit en dat leidde weer tot onaangenaamheden tus sen Van Roon en Jan Bulva. De VVD'er kwam met een ordevoorstel, maar kreeg van de voorzitter te horen dat dat niet kon. „Wij zijn nog bezig met het vragen halfuur, dus de vergadering is nog niet geopend", zo snoerde hij Bulva de mond. Maar die opmerking werkte als een boemerang, want toen de wethouder even later de raadsleden om een mening vroeg, zei Bulva: „Die kunnen wij niet geven, want de vergadering is nog niet begonnen". En opnieuw schoot Van Roon uit zijn slof; „Bulva, ben je nou helemaal mal!" Vlaardingen Mari van Opijnen vindt het par keerbeleid van de ge meente Viaardtngen maar een chaos. Bejaarde bewo ners van de Afrol moeten een vergunning krijgen om op straat te parkeren, meent het PvdA-raadslid. Die zijn nu gedwongen om een dure plek in de parkeergarage te huren. „Dat voor motoren geen vergunningen worden verstrekt, is ook een krankzinnige zaak", aldus Van Opijnen. De inmiddels gebruikelijke rij klagers trok gisteravond aan de commissie verkeer voorbij. Bewoners van het Sclaaven- burg die, sinds de invoering van het betaald parkeren, hun auto nergens meer kwijt kun nen; motorrijders aan wie ver teld wordt dat zij maar op de stoep moeten parkeren; bewo ners van buiten de blauwe zone die last hebben van auto mobilisten die in hun straat een plekje zoeken; en Afrol- bewoner W, van Rij, die het onzin vindt dat hij en zijn bu ren niet op straat mogen par keren. „Vlaardingen Iaat de bejaar den finaal in de kou staan", zei een boze Van Rij. En waar schuwend sprak hij: „Maar wij laten geen spelletje met ons spelen". De bejaarde bewoners van de huizen boven de par keergarage Afrol krijgen als enigen in het centrum geen parkeerkaart. Patrimoniums Woningen, verhuurder van de huizen, heeft in de garage 65 plaatsen geclaimd en die kun nen de bewoners huren voor 67,50 per maand. „Wij krijgen geen parkeerkaart, andere be woners van het centrum wel. Dat is absurd. Dat is geen be leid", vindt Van Rij. Van de 65 bewoners hebben er negen een auto, maar die zijn met van plan om van hun aow een fiks bedrag per maand voor een parkeerplaats uit te geven. De meeste leden van de commissie verkeer konden dat wel begrijpen. „Die mensen kunnen hun auto niet aan de waslijn hangen. Daar moet snel een oplossing voor ko men", vond WD'er Jan Bul va. Maar wethouder Chris van Roon gaf hem niet de gelegen heid om die oplossing, een voorlopige vergunning, met een maar in stemming te bren gen. Van Roon stond erop, dat de zaak pas over een maand in de commissie wordt besproken. Dat was zeer tegen de zin van Bulva, die meende dat de zaak geen uitstel meer kon velen. „Wij kunnen die mensen, niet weer met een kluitje in het riet sturen. Dan behandelen wij ze als tweederangs bur gers", zei de VVD'er. Maar Van Roon hield voet bij stuk. .^Schiedam De bewo- 'nersverenigingen in 11 Nieuwland, Oost, Zuid, y^West en Centrum willen ^gezamenlijk een cursus „spreekvaardigheid volgen. •j.T])e verenigingen hebben v* daarvoor subsidie aange- ^vraagd bij het instituut TOn dersteuning Bewoners |n stadsvernieuwingsge bieden. Veel vrijwilligers, die in de oude wijken actief zijn, hebben dd het gevoel dat zij met een mond vol tanden staan als zij in vergaderingen met de gemeente voor hun belangen opkomen. Dat gemis kan worden opge heven door een cursus spreken in het Of snbaar. In een aantal bijeenkomsten leren, de deel nemers hoe zij zonder plan kenkoorts een betoog kunnen afsteken. Ook de bewonersorganisaties ten noorden van de spoorlijn zouden interesse hebben in de cursus. Het volgen van de les sen kan betaald worden uit de subsidiepot woonconsumenten. ting fabrikant schorten Zijde veld en Wiegman nog even op. Voorlopig houden ze het op adviezen aan de bevolking: die zou bij de aanschaffing van een quartzhorloge eens kun nen bedenken dat er voor een paar tientjes ook uurwerkjes op zonneënergie verkrijgbaar zijn. Wie desondanks voor de batte rij als stroombron kiest, kan aan de nieuwe milieuactie meedoen. De 'postbussen', waarin dit kleine chemische afval wordt verzameld, staan net als de vertrouwde glasbak ken bij koopcentra en in grote winkelstraten. Een kleine moeite, lege batterijen daarin te deponeren. De KCA-auto kan gratis be steld worden om grotere par tijen giftige spullen op te ha len. Volgens Wiegman is het niet de bedoeling dat chauf feur Bas van Zon voor ieder li tertje 'afgewerkt' frituurvet komt voorrijden; „De mensen moeten 'hun schadelijke stof fen maar bewaren tot ze vol doende hebben om de nutsbe drijven te bellen. Anders wordt het een heel duur expe riment". De kosten zijn volgens Zijde veld toch al niet gering. „Dit soort grappen uithalen is na tuurlijk peperduur", aldus de wethouder. Behalve het conti nu bemannen van de ophaal- auto is ook het verwerken van de ingezamelde stoffen bij de AVR in Rozenburg zeer kost baar. De actie heeft dan ook alleen succes als de bevolking massaal meedoet. Vlaardingen Met de aan houding van vijf Vlaardingers van 15 tot 21 jaar heeft de poli tie een groot aantal fiets- en bromfietsdiefstallen opgelost, Het groepje bekende sinds au gustus vorig jaar 53 fietsen en zeventien brommers te hebben gestolen, goed voor een waar de van 35.000 gulden. Hun voornaamste werkterrein was winkelcentrum De Loper. Twee van hen werden vorige week aangehouden, omdat zij in een gestolen auto reden. Hun arrestatie bracht de zaak aan het rollen. De politie kon slechts twee rijwielen aan de eigenaren teruggeven. De rest van de buit was doorverkocht. Maasland „Voor het eerst sinds 1874 heeft Maasland weer werkelijke nieuwbouw ten behoeve van haar ambtenaren ge pleegd". Dat zei burge meester mevrouw Mieke Bloemendaal gisteren bij de opening van de nieuwe vleugel van het Maasland- se gemeentehuis. In tegenstelling tot de voor Maaslandse begrippen tamelijk 'harde' voorgeschiedenis tot de nieuwbouw, geschiedde de opening op een lieflijke en bij kans tedere wijze. Bloemen daal, die begin juni vorig jaar ook de eerste paal had gesla gen, speelde in die opening sa men met de net drie 3-jarige peuter Douwe Schaaf, de hoofd roL Douwe Schaaf was op 5 april 1984 de 6000e inwoner van het dorp. „Hij symboliseerde met zijn geboorte de gestage groei van onze bevolking", lichtte Mieke Bloemendaal zijn aan wezigheid toe. „Hij is dus medeverantwoordelijk voor de uitbreiding van ons ambtelijk apparaat en daarmee dus ook voor de nu gepleegde nieuw bouw". Cadeau Bloemendaal ging voor de kleine Douwe op de knieën, om samen met hem het in de ingang gespannen lint door te knippen. Een tafereeltje, dat bij alle aanwezigen wei aan sloeg. Uiteraard had zij voor Douwe een cadeautje, dat hem veel meer boeide dan alle drukte om hem heen. Vóór de opening van de nieu we vleugel zaten de ambtena ren op zo'n vijf plaatsen door het gehele dorp verspreid. Aan die situatie is een eind geko men, al benadrukte architect Aris Buddingh uit 's-Graven- zande dat het nu geopende ge deelte slechts een eerste fase betreft. Er is ruimte gelaten voor een tweede en eventueel ook nog voor een derde fase. Tijdelijk De grote, vanaf de Slot de Houvelaan deels zichtbare, witte wand met de kleine ra men, is dan ook maar tijdelijk. Hoorbaar wordt er in net Maaslandse gesproken over de 'Bijlmerbajes'. Wanneer die storende wand door de aan bouw van de volgende fase uit het gezichtsveld zal verdwij nen, is nog niet te zeggen. Dat kan nog vele jaren duren, Buddingh: „Het is een sober jij gebouw vanwege het beschik- bare budget. Enige luxe is er niet aanwezig". Burgemeester Bloemendaal en de Douwe Schaaf verrichten gisteren samen de officiële openingshandeling. kerk, maar ook ruiten van winkeliers werden ingeslagen en etalages werden leegge roofd. „Dan had de kit onze kerstbomen 's middags-maar niet moeten weghalen", was het argument van de daders. Bewonersvereniging Scbie- dam-Zuid heeft in samen spraak met winkeliers, omwo nenden, politie en jongeren een alternatief ontwikkeld voor komende jaarwisseling. Net over de Buitensluïs, voor het Gusto-terrein, zou een vrij grote, verwarmde ijzeren keet komen te staan. Daar is een bar, zijn warme broodjes en wordt die cudejaarsweek vol op video gedraaid. Op oude jaarsnacht zelf, voor en na de kerstboomverbranding, komen er groepen optreden. Op die manier worden de omwonen den van de kerk ontlast en kunnen zij na jaren weer een rustig oud en nieuw beleven. Daarom drong ook gemeente raadslid Els Hellwig er na mens het CDA bïj wethouder Luub Hafkamp op aan, dat het voorstel, zoals dat door Schie- dam-Zuid en De Dijk binnen kort aan de gemeente wordt voorgelegd, ook in de welzij ns- commissie wordt besproken. „Regeren is vooruitzien". Els Hellwig wees daarbij op maat regelen, die Den Haag ai jaren neemt. Daar wordt een een voudige kosten/baten-analyse gemaakt; een optelsommetje leert dat gemaakte kosten voor festiviteiten niet in verhou ding staan tot de onkosten van vernielingen. Zij beaamt dat een kerstbomenoorlog niet in z'n totaliteit is tegen te gaan, maar de Haagse aanpak moet gecombineerd kunnen worden met de ideeën van Zuid, meent zij. Wethouder Hafkamp zegde toe zo spoedig mogelijk, nadat, een officiële aanvraag bij de ge meente binnen is, het voorstel in de commissie te brengen, In Zuid gaat maandag een afron dend overleg van start, waar winkeliers, bewoners, jonge ren van De Dijk, politie en brandweer gezamenlijk de voorstellen tot een concreet plan zullen bundelen en indie nen bij de gemeente. Schiedam Met een renteloze lening van 500.000 gulden aan de woningbouwvereniging Schiedam wil de gemeente de renovatie van de 213 Sint Jo zef-woningen in Schiedam- West uit het slop halen. Naast de lening (rentekosten: ander halve ton) is de gemeente be reid nog eens ongeveer een half miljoen aan de kosten van het project bij te dragen. De helft daarvan is bestemd om de verhuiskosten van de be woners te betalen, de andere helft gaat naar de woning bouwvereniging. Volgens wethouder voor stads vernieuwing Hans van Kleef, die deze plannen vandaag be kend maakte, had de gemeen te geen andere keuze. Het mi nisterie weigerde ook maar één cent meer te beialen dan de vijf miljoen gulden, die het in november vorig jaar be schikbaar stelde. De woning bouwvereniging zelf heeft on voldoende inzicht in de eigen financiële middelen om het ontbrekende geld op tafel te kunnen leggen. Zowel voor de bewoners als de politiek betekent Van Kleefs .besluit waarschijnlijk een enorme opluchting. Begin fe bruari gaf de woningbouwver eniging de opdracht voor de renovatie van de helft van het complex. Waar de ongeveer 800.000 gulden om ook de an dere helft te renoveren van daan moest komen, was toen nog onduidelijk. Onderhande lingen met het ministerie lie pen telkens op niets uit. Voor Van Kleef waren de moeilijkheden rond Sint Jozef een toetssteen voor de samen werking met de nieuwe wo ningbouwvereniging. Die ont stond in januari na een fusie van de vijf plaatselijke corpo- raties^Van Kleef weerstond de verleiding om te zeggen: „Zoek de rotzooi zelf maar uit", omdat de belangen van de bewoners voor hem uitein delijk toch de doorslag gaven. „Die woningen zijn een idioot complex, waarover je zo on derhand een boek kunt schrij ven. Maar het is beter niet te veel meer te praten over wat er allemaal is misgegaan. Dui delijk is gewoon dat het com plex gesloopt kan worden als wij niet bijspringen". Dinsdag bespreekt de raads commissie voor stadsvernieu wing zijn voorstel om de reno vatie te redden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1