Emmastraat is het beu Discriminerend woningbureau veroordeeld In Maastricht lukt het wel Hofje niet verstoppen achter Chinese Muur' Dankbaar publiek VLAA88M3 DAGBLAD SEHiEOAMSCHT COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Tegel als dank Putman trots op nieuw programma Mr. Bonga (40) opvolger van notaris Sneep Ondernemers éven terug naar school Gereedschap gestolen Leunsteunen verfraaien Koningshoek Auto's in de brand -1 egtonale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 3130 AC Vlaafdingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 WOENSDAG 20 MEI 1987 Bewoners zien moskee liefst verdwijnen - De ge- nog geen Vlsardingen - meente heeft pasklaar antwoord~op~een brief, waarin bewoners van de Emmastraat hun nood klagen over hinder die zij van moskeegangers ondervinden. De straat probeert de gemeente er al jaren van te overtuigen, dat een Turkse gebeds ruimte in een woonbuurt eigenlijk niet kan, maar het stadskantoor ziet op korte termijn geen moge lijkheden de moskee el ders onder te brengen. ,,Wïj doen nu eenmaal niet in kerken", zegt H. Snoek, hoofd maatschappelijk welzijn in het stadskantoor, verontschuldi gend. Dat was ook het ant woord dat de Turkse culturele en sociale vereniging steevast te horen kreeg, als zij over een andere ruimte kwam praten. De gemeente subsidieert geen geloofsgenootschappen en wil hoogstens bemiddelen bij het kopen of huren van een pand. Maar gebouwen, die voor dit bijzondere doel dienst kunnen doen, zijn uitermate dun ge zaaid, zegt Snoek. Nieuwbouw in een dunbevolk te wijk zou dé oplossing zijn, en dan liefst met een pand waarvan de verschillende isla- zocht, waarvan één graag ook zou kerken in een eigen ruim te. Een derde, tot voor kort onbekende groepering is in middels ook voor een eigen moskee in de markt. Zij kwa men onlangs met de statuten in de hand naar het stadhuis om te informeren, of er niet ergens een pand vrij was. „Zo wordt het natuurlijk een ver haal zonder eind", aldus Snoek. Een oplossing voor het probleem in de Emmastraat is volgens hem nog niet nabij. Schoon genoeg De Emmastraat heeft echter laten weten dat de maat vol Of de moskee sluit zo snel mo gelijk zijn deuren, öf de mos lims passen hun gedrag zoda nig aan dat de straat geen last meer van hen heeft. De om wonenden hebben schoon ge noeg van schreeuwerige ge sprekken op straat, van fout geparkeerde auto's en van 'strijdliederen la Iran' die door de openstaande ramen naar buiten schallen. Regelmatig wordt de hulp van de politie ingeroepen om de noskeegebruikers, die op de toep politieke discussies voer- stoep politieke discussies voer' den, tot stilte te manen. „Onze kinderen kunnen daardoor niet slapen. Dat heeft dan weer zijn neerslag op de ou ders, die chagrijnig worden", aldus mevrouw Farrell, één mitische geloofsrichtingen van be ondertekenaars van de beurtelings gebruikmaken. De protestbrief, gemeente heeft echter niet de Het verzoek van de Turkse Vlaardingen Als dank voor bewezen diensten heeft de stichting Beroepsopleidingen Weg- en Waterbouw een tegel- Jaan het Vlaar- dingse plaveisel. De bronzen stoeptegel ligt sinds gisteren op het pleintje bij molen Aelos. Wethouder Bas Goudriaan paste het geschenk vakkundig in tussen de straatklinkers. De tegel herinnert de voorbij ganger eraan, dat een deel van de bestrating is aangelegd door leerlingen die stage hebben ge lopen bij gemeentewerken. Be stichting heeft de tegel ge schonken uit erkentelijkheid Wethouder Bas Goudriaan vol tooit het plaveisel bij de molen. voor die medewerking. Vol gens voorzitter J, Arensman is werk vinden voor leerling- straatmakers heel moeilijk en is Vlaardingen één van de ste den die veel voor hun oplei ding heeft gedaan. „En daar mee werd een belangrijke bij drage geleverd aan de strijd tegen de jeugdwerkeloosheïd", aldus Arensman. Schiedam Mr_V.N.H. Bonga (40) wordt de opvol- §er van notaris mr.C.P. neep. Bonga, wiens benoe ming gisteren afkwam, neemt begin oktober Sneeps praktijk aan de Nieuwe Ha ven over. Sneep (68) gaat dan met pensioen. De joriger. notaris "jwerkt al een maand in Schiedam. Daarvoor trad hij anderhalf jaar op als vervanger voor notaris Finkensieper in Schoonhoven. Bonga deed zijn praktijkervaring verder op in Rotterdam en Ede. Schiedam kent hij redelijk goed: hij is getrouwd met een vrouw uit de Branders- stad en heeft er zeven jaar gewoond. indruk dat de Vlaardingse mo hammedanen daarvoor vol doende geld kunnen Opbren gen. Nog afgezien van de vraag of zij bereid zijn één en hetzelfde gebouw te delen. De moskee in de Emmastraat wordt door twee groepen be- Vlaardingen Om hun ken nis van praktische zaken als reclame en informatica op te frissen gaan de Vlaardingse winkeliers terug naar school. Op Beneden-Maas, de scholen gemeenschap voor lager en middelbaar economisch en ad ministratief onderwijs, liggen voor de middenstanders cur suspakketten klaar, ook in schoonschrijven, een vak dat zij slecht en soms zelfs hele maal niet beheersen. „Een verschrikking", noemt Harry Dijkman bij tijd en wijle de wijze waarop de nering doenden hun waren in 'schoonschrift* aanprijzen. Een enquête wees een paar jaar ge leden uit dat het met de prak tijkopleiding van de winke liers soms droevig was gesteld. Daarom sloot de voorzitter van de OVO (Organisatie van Vlaardingse Ondernemers) met Piet Roelfzema, directeur van Beneden-Maas, een bij scholingscontract af. Roelfzema had wel oren naar het plan om de winkeliers via korte cursussen wegwijs te maken in de laatste ontwikke lingen in de wereld van het midden- en kleinbedrijf. Bene den-Maas steekt er volgens de directeur trouwens ook wat van op: de contacten tussen school en praktijk worden er immers door bevorderd. Het is niet de bedoeling dat de lessen op de ouderwetse, schoolse manier worden gege ven. De deelnemers mogen ook hun zegje doen. Dat moet ook wei, zegt Dijkman: „An ders lopen die eigenwijze on dernemers meteen weg vereniging om op het dak een geluidsinstallatie te plaatsen, die de gelovigen tot gebed op roept, is door de gemeente af gewezen. Dat juicht mevrouw Farrell toe. Maar de overige klachten zijn daarmee de we reld nog niet uit. De Emmastraat zegt het beu te zijn te moeten opdraaien voor de tolerante houding van de gemeente. 'Positieve discrimi natie', noemen de zestig onder tekenaren van de brief dat- Mevrouw Farrell; „Er zitten hier meer kerken in de straat, maar daar staan de bezoekers niet op straat tegen elkaar te gillen. Iedereen is het spuug zat. Niet alleen wij ook de moskeegangers. Die ontzetten de spanning zou makkelijk kunnen escaleren. De gemeen te moet nu echt maar iets doen, en snel. Want die hou den wij verantwoordelijk voor alle gevolgen van deze situa tie". Bij de Turkse culturele en so ciale vereniging was niemand voor commentaar bereikbaar. Dubbel grondgebruik: Schiedam De voltallige commissie voor stadsver nieuwing en volkshuisvesting maakt na de zomerva- kantie een excursie naar. Maastricht. De betrokken gemeenteraadsleden gaan naar Limburgs hoofd stad om bouwprojecten In de stadsvernieuwing te bekijken. En dat zijn niet zomaar projecten, want naar verluidt is Maastricht één van de weinige steden, waar dubbel grondgebruik geslaagd is. Daaronder wordt bijvoorbeeld verstaan, dat garages onder woningen worden gebouwd. Al jaren ageren bewonersorganisaties in Schiedam tegen nieuw- bouwplannen, waar dubbel grondgebruik wordt toegepast. De sociale controle zou afnemen. Het zicht op de straat verdwijnt, waardoor mensen zich onveilig gaan voelen en het idee hebben dat iedereen kan doen wat hij wil. Toch lanceert de gemeente steevast bouwplannen, waarin dubbel grondgebruik wordt ont wikkeld, zoals bij de nieuwbouwplannen voor de Ridderkerkse- straat, die onlangs onder luid protest van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid in het projectteam werden gelanceerd. De bewonersverenigingen mogen mee naar Maastricht. Schiedam Uit een bedrijfs pand aan de Branderssteeg in Schiedam namen dieven voor 5000 gulden aan goederen weg. Door een slot met een breekij zer te forceren konden de in brekers het pand betreden en een groot aantal gereedschap pen wegnemen. WÊÊÊËÊm De kop van de Sommelsdijksestraat, hoek Groenelaan: de twee puntgevels links en de wijkpost van het bejaardenwerk rechts worden gesloopt. Is nieuwbouw nodig? Maassluis Winkelcentrum Koningshoek in Maassluis is een aantal kunstwerken rijker. Bij de heropening van het mo derne winkelcentrum stelde eigenaar Aegon hiervoor geld beschikbaar. Een werkgroep, die bestond uit leden van het Jac. de Vriesfonds en leden van de culturele raad van Maassluis, koos uiteindelijk voor leunsteunen naar een ontwerp van kunstenaar Hen drik-Jan van Herwijnen. De leunsteunen zijn inmiddels al geplaatst, maar gistermid dag werd in de Campagnezaal van het stadhuis in Maassluis nog een officieel tintje gege ven aan de plaatsing van de leunsteunen. Vooral de jongelui van Maas sluis, vrijwel dagelijks in en rond het winkelcentrum aan wezig, hoeft nu niet meer op de rand van een bloembak plaats te nemen. Schiedam Lachend, klap pend en joelend brachten dui zend leerlingen van Schiedam- se basisscholen maandag, dins dag en vandaag een uurtje door in het Passagetheater. De gammele oude bus, die theater Poppenkeet gebruikt voor de voorstelling Achter op schema, stond daar op het toneel. Carel Beke, onderwijsconsulent van de gemeente, nodigde de groep uit en hij boekte een voltref fer. De kinderen genoten van het ruziënde echtpaar, het jenge lende knaapje, de nerveuze reisleidster en de onbehouwen, kontknijpende chauffeur. Die hoefde maar de radio in zijn bus aan te zetten, of het jonge publiek begon mee te klappen of olé te roepen. Een dankbaar publiek, dat ook om flauwe grappen lachte. „Weet u hoe diep de Noordzee is? Nee? Nou, dan vraag ik het toch aan een andere kwal". Culturele vorming, de jeugd kennis laten maken met het theater, dat was de bedoeling van Carel Beke met de happe ning in Passage. Hij geeft ook rondleidingen in het theater en merkt, dat de kinderen die dat hebben meegemaakt opeens met andere ogen naar het toneel kijken. „Die weten dan, dat hier wordt gedaan alsof, dat zij hier in de maling worden genomen". De gammele bus van theater Poppenkeet op het toneel van F Schiedam De bedrijfs leider van een woningbe- nuddelingsbureau is we gens discriminatie door de Schiedamse kantonrechter ffir. Piket veroordeeld tot een -boete van honderd gulden of twee dagen hechtenis. Het in Schiedam actieve bu reau hanteerde lijsten mei aanduidingen dat bepaalde huizen 'niet aan buitenlanders' of 'alleen aan Nederlanden' werden verhuurd. Radar, de Rotterdamse anti- discriminatie-actieraad, deed daarvan in november 1985 aangifte. Volgens Radar over? trad het bemiddelingsbureau artikel 429 uit het wetboek van strafrecht, waarin het on derscheid maken naar ras strafbaar wordt gesteld. De officier van justitie., mr. Kaptein, vond dat het bureau het principe van gelijkwaar digheid geweld had aange daan. „Het kan niet zo zijn dat het wconrecht door personen van een bepaald ras niet kan worden uitgeoefend", aldus de officier. Mr. Kaptein was niet onder de indruk van het verweer van het woningbureau, dat het handelde in opdracht van huiseigenaren. Die zouden steeds vaker weigeren om aan buitenlanders te verhuren. De officier vond dat een staaltje van „zich verschuilen achter de rug van een ander". Kap tein: „Iedereen met een beetje gezond verstand kan nagaan, dat het niet aangaat dat bui tenlanders niet voor bepaalde woningen in aanmerking ko1- men". Het is de eerste keer dat een dergelijke zaak diende in het arrondissement Rotterdam. Radar hoopt dat er van de uit spraak van de rechter een be langrijke preventieve werking uitgaat. Schiedam Twee auto's, die op het Wilhelminaplein in Schiedam-Zuid'-'stonden, zijn vannacht uitgebrand. Rond drie uur ontdekten omwonen den dat een Opel in de brand stond. Het vuur sloeg al snel over naar een andere wagen, een Renault, en een boom die er vlak naast stond. De brand weer, die snel ter plekke was, kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar nog meer wa gens. De politie heeft de eigenaar van de Opel nog niet kunnen verhoren. Het is echter niet de eerste keer dat de wagen van de Schiedammer is bescha digd. Eerder al werden de rui ten ingegooid en de banden lek gestoken. „Maar of er ook nu opzet in het spel is, weten wij niet", aldus hoofdinspec teur Jan van Hoff van de Schiedamse politie. „Dat zal het onderzoek moeten uitwij zen". Vlaardingen Hij kijkt niet naar Rotterdam, „want dan zou het schaamrood op je kaken krijgen". Maar voor het Vlaardingse theater heeft hij een mooi seizoenprogramma gemaakt, vindt Marten Fut man. „Dit is zo'n be ede wat ik mij voorstelde, toen ik hier in 1982 begon", aldus de direc teur van Stadsgehoorzaal en Harmonie, die gistermiddag de programmakrant presenteer de. Die krant wordt volgende week huis-aan-huis bezorgd in Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Putman is trots. Begon hij in 19S2 met 29 geplande voorste lingen in de twee zalen aan de Schiedamseweg, dit seizoen zijn dat er 101. „En behalve het grote repertoiretoneel Globe, het Haags Theater zit daar alles in". Het budget is naar de zin van de directeur nog steeds te klein en hij mag van geluk spreken, dat er een goede samenwerking bestaat met het impressariaat Jacques Senf en Partners. Anders had hij het programma niet zo vol gekregen. „Ik schroom het experiment niet", zegt Putman. „Zo begin ik op 17 september het seizoen doodleuk met een engelstalige opera". Dat zal vast niet voor een uitpuilende Stadsgehoor zaal zorgen. „En dan kun je je afvragen, mot Vlaardingen dit zien? Ik vind van wel. De stad moet niet verstoken blijven van enige kunstvorm". -• Hoewel tegenwerking j Uit christelijke kring te verwach ten is, denkt Putman het ko mend seizoen te mogen experi menteren met programma's op de zondagmiddag. „Ik vind de zondag een uitmuntende uit gaansdag, met name in Vlaarr dingen". TI In de discussie over de toe komst van de Stadsgehoorzaal en de bouw van een nieuw cultureel centrum wil Putman zich niet meer nadrukkelijk mengen. „Ik heb daarover ge zegd wat er te zeggen viel. Nu is het woord verder aan de pop litiek. Ik verwacht na de zo mervakantie een discussie". Maar in het voorwoord in de programmakrant stelt de di recteur, dat er binnen drie of vier jaar een andere accomo date moet komen. „Met meer mogelijkheden voor spelers en publiek". door KOR KEGEL Schiedam De Sommelsdijksestraat blijft be staan, maar gaat de gemeente Schiedam haar ne derlaag maskeren door er nieuwbouw voor te zet ten? Op een recente tekening prijkt een gevel- wand, die in werkelijk 34 meter lang zal zijn. Het rustieke hofje wordt door zo'n facade aan het oog onttrokken. Maar de strijdbare huiseigenaren la ten zich niet in de luren leggen, waarschuwen Bob Meulendijk en Theo in 't Hout. De Sommelsdijksestraat is voor de gemeente Schiedam, wat het dorpje van Astérix en Obélïx voor de Romeinen is. Terwijl de gemeenteraad al lang had besloten het smalle straatje af te breken, bleven de 'C J'.iërs' uit de Gorzen onvermoeibaar hun bedreigde' huizen opknappen en sommige hulzen werden zo mooi, dat het een nationaal schandaal had .ïetekend als daar de moker in was gezet. De PvdA/WD-coali tie zag zich vorig jaar genoodzaakt oL haar schreden van 1984 terug te keren! Het hofjk, was gered. Maar nu, een han 'aar verder, blijkt de strijd nog niet gestreden te zijn. Aanstaande maandag heb ben de bewoners een nieuwe confrontatie met de Wouwse architect Due Boorsma van het Haagse - ireau Ledderhof Enthoven en met gemeente ambtenaar Jan Goed, projectleider in de stadsver nieuwing in Schiedam-Zuid. De bewoners verlan gen dat er een nieuwe tekening op tafel komt, die het karakter van hun straatje meer eer aan doet. Zo schrokken zich wild van een Chinese Muur aan de zijae van de Groenelaan: „Dan wordt het hier een concentratiekamp". Eerst zouden er zes woninkjes aan de 'kop' van de Sommelsdijkse straat komen, drie aan weerszijden van de toegang naar het straatje. Toen kwam er een plan voor ze ven woningen; een smal poortje bleef over. En in het laatste plan zijn het er al acht. „Het worden er steeds meer. Moet dat nou?" zegt Bob Meulendijk, secretaris van de vereniging van huiseigenaren van de Sommelsdijksestraat. Grasveld D66-raadslid Adri Reijnhout wil nog wel een stap je verder gaan. Wat hem betreft komt er helemaal geen nieuwbouw, heeft hij de bewoners laten we ten. De verpauperde huisjes aan de Jacobastraat, Berendinastraat en aan de kop van de Sommels dijksestraat worden gesloopt, en dan is er plaats voor een mooi grasveld of speelpleintje, of des noods wat parkeerplaatsen, vindt Reijnhout. Ten slotte gaat over enige tijd het aangrenzende Wil- helmïnaplein voor spelende jeugd verloren (dan krijgt de Groenelaan via de 'Poeplaan'-nieuwe- stijl aansluiting op de Lekstraat) en de gemeen te wilde aanvankelijk de Sommelsdijksestraat ge sloopt hebben om er een heel groot grasveld van te maken: omdat er zo weinig open plekken in dit deel van de Gorzen zijn. Reijnhout zou het conse quent vinden als de gemeente afziet van nieuw bouw naast de kruidenierswinkel van Jaap Spits, De bewoners van de Sommelsdijksestraat hebben wij dan wel met acht of meer woningen worden opgescheept". Fundering toegkrig' veel aan wel oren naar Reiinhouts opvatting, dat de recon structie van het Wilhelminaplein betrokken dient te worden bij* een eventueel nieuwbouwplan aan het begin van hun hofje. In hun eigen alternatief uit 1984 noemden de bewoners hooguit zes wo ninkjes. Bob Meulendijk vermoedt dat er een slinks spelle tje wordt gespeeld, nu een plan is gepresenteerd met al acht woningen achter een lange facade. „De opzet is natuurlijk, dat de gemeente van haar kant straks een hele concessie lijkt te doen door die muur uit de tekening te schrappen, maar dat Alleen vanuit de Groenelaan heeft men tot het hofje. Er is de bewoners dan ook ve gelegen om tot een verantwoorde invulling van het gebied te komen: „Dagelijks moeten wij er langs". Dat er op^ de hoek met de Groenelaan en het Wilhelminaplein panden gesloopt gaan wor den, daar hebben de bewoners alle begrip voor. De wijkpost van de Raad voor het Bejaardenwerk en twee afgedichte huizen met puntgevels naast de kruidenier gaan binnenkort tegen de vlakte. Komt er toch nieuwbouw voor in de plaats, dan moet de entree zo breed blijven, dat in noodgeval len in ieder geval de brandweer erdoor kan. Nieuwbouw pal tegen de huidige woningen aan achten de bewoners onaanvaardbaar, omdat daar voor een fundering moet komen, en als die wordt aangebracht, kan de bestaande bebouwing eron der te lijden hebben. De bewoners wijzen er in dit verband op, dat één van hun nieuwe buren, Ar- mand van Puy velde, een gemeentegarantie gewei gerd zag, onder meer omdat er in de pand een be tonnen vloer gestort is. „Als bouw- en woningtoe zicht nou zogenaamd bang is dat daardoor belen-r "(dende percelen gaan verzakken, zal dat dan bij nieuwe fundering niet zo zijn?" zeggen Meulen- ^*3ijk ertTn 't Hout. i Overigèns vinden zij het standpunt van bouw- en woningtoezicht getuigen van grote starheid. „Al in 1983 kwamen ze met het advies om hier te slopen* De gemeenteraad heeft uiteindelijk echter beslo ten dat onze huizen mogen blijven, maar onder-' tussen doen ze bij de gemeente alsof de boel hieri door een beetje beton aan verzakking onderhevig is. Als je dat vindt, moet je ook geen nieuwbouw neerzetten". Ook ontbreekt nog de duidelijkheid, wat er ge beurt met de grond waar nu de woninkjes aan de Jacobastraat nog staan. Deze staan rug aan rug met de woningen aan de Sommelsdijkse-. De ge meente heeft geopperd deze grond in erfpacht uit te geven. Er zouden eventueel keukentjes aange bouwd kunnen worden. Van een notaris in Lei den hebben de huiseigenaren begrepen, dat er bij eventuele verkoop dan wel onnodige complicaties ontstaan. Een deel van de woning moet dan ver kocht, maar daar hoort de keuken niet bij, want die staat op gemeentegrond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1