21 'Liever meer hulp dan betere betaling' SPORT Fortuna gaat naar Zwaluwen SVV treurt niet over verliespunt Scheidend directeur Verwaaijen over thuiszorg: Peachtree-kampioen Vrouwenraad Maassluis zoekt 'enge plekken' DCV walst HBSS plat >IercuriiLS verhuist naar Holy Nog 'n vrouw uit Maaslandse raad Rotterdams mm Rotterdams Nieuwsblad woensdag 'RW, 20 mei 1987 SchiedamHet was een hele overstap, van de afdeling per soneelszaken bij de OGEM naar de gezinsverzorging in Schiedam. VJaardingen Na de havo- en de vwo-opleiding verhuist ook de mavo-opleiding van avond school Mercurlus naar de wijk Holy. De Vlaardingse stichting voori volwasseneneducatie be trekt het pand aan de Kraanvo gellaan, waarin nu nog de Jena planschool is gevestigd Met de verhuizing heeft Holy de meeste voorzieningen voor on derlijs aan volwassenen. Het plaatselijk educatief centrum was 'er al gevestigd. De Jena planschool verhuist met ingang van het komend schooljaar naar een gebouw aan de Van Maan- enstraat SCHIEDAM vrijdag 22 mei »RlmTurtle Diary, Filmhuis, 21.30 uur. zaterdag 23 mei concert van de Engelse rockband Fragment, Underground, 22.00 uur. VLAARDINGEN woensdag 20 mei bingo In ontmoetingscentrum West ten bate van het kinderkamp, 20,00 uur. k donderdag 21 mei soos All in, gebouw Triangel, 20.00 uur. cabaretgroep Rijnburgse Uien speelt op een avond van de stichting Vlaardlngen Anders over de apartheid in Zuld-Alrika, Wesshuisplein, 20.00 uur. MAASSLUIS woensdag 20 mei swing '37 met jazz en dixieland, Schuurkerktheater, 20.00 uur. Maar A. Verwaaijen nam de sprong met opvallend gemak. „Daar had ik te maken met verwarmingsmonteurs die ik nooit zag, hier met helpsters die ook de hele dag op pad wa ren. Dat is toch een punt van overeenkomst Al zijn er na tuurlijk ook grote verschil len". Een understatement Verwaaijen was 50 jaar toen hij de functie van directeur bij de stichting Gezins verzorging Schiedam aanvaard de. Hij wende snél aan zijn nieu we betrekking: de ervaring die hij eerst bestuurslid bij de katholieke gezinsverzorging, later als voor zitter van de uit een fusie voortge komen stichting had opgedaan, kwam goed van pas. Vorige week nam Verwaaijen af scheid van de in de Korenbeurs gehuisveste stichting. Vijftien jaar runde hij een bedrijf dat met een kleine duizend losse en vaste me dewerkers is uitgegroeid tot één van de grootste ondernemingen van Schiedam. In die tijd zag de directeur het ka rakter van de thuiszorg snel en ingrijpend veranderen. Het 'lief dewerk' trok het modem gesne den jasje aan van een bedrijf met een ondernemingsraad en een personeelsblad. Ook vanwege dat professionele uiterlijk noemt Ver waaijen de gezinszorg 'de meest concrete werksoort in de zachte sector'. „Wij laten onze handen wapperen, wij steken geen mooie verhalen af". Al bij Verwaaijens aantreden in 1972 was de gezinshulp met haar spreekwoordelijke Solex een uit zondering. Het accent lag toen al op de bejaardenzorg; de traditio nele taak, inspringen als in een gezin de moeder door ziekte uit viel, was door de toenemende vergrijzing al naar de tweede plaats verdrongen. Wachtlijst En die tendens zet voorlopig nog wel door. Verwaaijen: „Er komen steeds meer ouderen terwijl het 1 er op is gericht die niet weg te stoppen in verzorgingsöats, maar ze zo lang mogelijk zelfstan dig te laten wonen. Dat betekent een groeiende vraag naar thuis zorg. Gelukkig is niet iedere be jaarde hulpbehoevend, andets konden we lang niet aan alle aan vragen voldoen". De wachtlijst is toch al indruk wekkend, ondanks de inzet van een paar honderd alfa-hulpen. Die groep voor wie de stichting als een soort arbeidsbureau op treedtneemt de gediplomeerde krachten en de gezinshulpen op part-time basis een hoop werk uit handen. Lichtpuntje is dat Ver waaijen nooit om sollicitanten verlegen hoefde te zitten: om on bekende reden is de Schiedamse gezinsverzorging als werkgever veel meer in trek dan de zusteror- A. Verwaaijen: 'Ik had er wel een miljoen bij willen hebben'. gamsaties in Vlaardingen en Rot terdam. Caravan Daarom had de stichting ook geen behoefte aan vrijwilligers, een noodsprong die Verwaaijen ook niet graag zou hebben gemaakt „Want de moeilijkheid is dat je cliënten rekenen op een hulp op vaste dagen. Met vrijwilligers loopje hoe dan ook het risico dat ze eens een dagje overslaan. Ik ben er trouwens ook niet van ge charmeerd dat je de ene dag Truus stuurt die gewoon betaald wordt en morgen Mien, die niks krijgt". Als ze niet. dienen de .gediplomeerd zijn, thuishulpen in de n, ver- 2 regel het minimum-loon. Verwaaijen noemt dat 'aanvaardbaar'. „De meesten zijn niet op dat inkomen aangewezen, ze doen dit werk naast het huishouden. Om de staanplaats voor de caravan te be talen of de studie van de kinderen te bekostigen. Ik had ze wel meer willen geven, maar als je voor de keuze staat beter betalen, of meer hulpverlening, dan kies ik voor het laatste". Doelmatig En voor die keuze staat de gezins verzorging volgens Verwaaijen. Als één van de weinige instellin gen van het welzijnswerk hoefde de thuiszorg zijn steentje niet aan de bezuinigingen bij te dragen. „Wij zijn de afgelopen drie, vier J-ar. niet gekort Uitzonderlijk. Als je ziet dat we in '86 landelijk gezien bijna voor 100 miljoen voor de bijl waren gegaan, dan ben je tevreden. Ook al zijn de salarissen de laatste jaren niet omhoog ge gaan. Je kunt wel om meer geld gaan vragen, maar je krijgt toch nul op het rekest". Dat neemt niet weg dat Verwaaij en geen pogingen richting het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur ondernam om de financiële middelen wat te verruimen. Van de 1,5 miljard die Zeeterm eer voor de gezinsverzor ging uittrekt komt ongeveer 8 miljoen in Schiedam terecht „Ik had er wel een miljoen bij willen hebben", zegt de directeur in rus te wat droogjes. Die verruiming zal er nog wel ko men, veronderstelt hij. Hoewel geld alleen niet zaligmakend is: „Als je aan alle aanvragen kunt voldoen krijg je maken met het verschijnsel dat je automatisch een grotere vraag oproept Ik denk dat de zorg het moet hebben van een doelmatige aanpak en een nauwere samenwerking met bijvoorbeeld de dienstencentra en de wijkverpleging. Dan kunnen we het een hele tijd uitzingen en veel mensen helpen en daar was het toch allemaal om begon nen", T „Mooier nog dan de Europa Cup", vindt de 2S-jarige Limburger Han Ploum van de bokaal, waarmee hij de Peachtree-kamploenschappen van distilleerderij De Kuyper deze week won. Op de foto wordt hij ge flankeerd door Bas Braad en Bob de Kuyper, die de mixwedstrijden or ganiseerden en van plan zijn dal vaker te gaan doen. De wedstrijd heeft De Kuyper aardige recepten opgeleverd, waarmee de Schiedamse dis tilleerderij ook in Amerika de boer op gaat. Met z'n perzikenlikeur heeft De Kuyper de Amerikaanse markt al veroverd en met nog meer mixva riaties wordt Peachtree helemaal onverslaanbaar als best verkochte li keur ter wereld. Maassluis Wat vinden Maas- sluisse vrouwen 'enge plekken'? Welke plekken vermijden zij of worden alleen onder bepaalde voorwaarden betreden? Ant woord op deze vragen hoopt de Maassluise Vrouwenraad mor gen in een thema-avond boven water te krijgen. In navolging van de landelijke vrouwenbe weging gaan ook de Maassluise vrouwen zich bezinnen op de so ciale onveiligheid. De thema avond is voor alle vrouwen gra tis toegankelijk en wordt gehou den in het vrouwenhuis aan de Noordvliet. Al enkele jaren geleden begon de Vrouwenbeweging met pra ten over toenemende onveilig heid buitenshuis. Volgens Loes van Delft, stedebouwkundige en spreekster op de thema-avond, voelen steeds meer mensen zich buiten de deur bedreigd en dur ven zij zich soms zonder begelei ding niet meer op straat te bege ven. „De angst voor sexueel ge weld beperkt vrouwen in hun bewegingsvrijheid en houdt de bestaande machtsongelijkheid tussen vrouwen en mannen in stand", stelt Loes In de discussie proberen de vrouwen aanbevelingen te for muleren, die voor de gemeente bruikbaar zijn om een veiliger woonomgeving tot stand te brengen De discussie begint om acht uur en wordt behalve door Loes van Delft ingeleid door so ciologe Hanneke van der Ven. Maasland Fractievoorzitter mr. Marian Siebelink van de Open Groepering verlaat de Maaslandse gemeenteraad- Zij verhuist naar het Utrechtse Langbroek. Deze landbouwge- meente met 2000 inwoners ligt - wat dichter in de buurt van Cu- lemborg, waar haar echtgenoot sinds januari directeur is van Kluwers uitgeverij Educaboek. „Ik vind mijn vertrek uit de raad hartstikke jammer"*, aldus de 39-jarige Marian Siebelink. „Het is echt een rotbeslissing ge weest. Ik ben net ingewerkt, weet waar het in Maasland alle maal over gaat. Het is daarom zonde om eruit te stappen". Haar opvolger als fractieleider van de Open Groepering wordt Dirk Hanemaaijer, die reeds in de gemeenteraad zit De vrijko mende raadszetel is voor Leen- dert Roza, die met z'n 23 jaar veruit het jongste gemeente raadslid van Maasland wordt. Vorige week werd reeds be kend, dat veehouder Jaap van der Kooij in de CDA-fractie Ine ke van der Spek opvolgt, „In zeer korte tijd vertrekken twee vrouwen uit de raad. Dat is bij zonder jammer", vindt Manan Siebelink, Van beide raadsleden wordt op 16 juni afscheid geno men. Roza en Van der Kooïj worden op 18 augustus geïnstal leerd. door DONALD BAX Maassluis Fortuna Vlaar dingen gaat dus naar stadge noot Zwaluwen. Slechts de score, een schamele 1-0 zege, zou doen vermoeden dat er weinig verschil bestond tus sen de verbleekte zaterdag topper en het nog altijd op twee fronten (Nieuwsblad Cup en Vlaardings kampioen schap) strijdende Fortuna. De gretigheid, waarmee de Vlaardingers met name in de tweede helft hun opponent tegemoet traden, was duide lijk te veel voor het timide Ex celsior. De thuisclub bleef evenwel een regelrechte ver nedering bespaard, omdat vooral Ed Berveling zijn im- Jonerende presentatie niet ;on voltooien met meer dan één doelpunt Ondanks de vlijmscherpe kri tiek die trainer Eric Gudde halverwege door de kleedka mer' had geslingerd, volhard de de thuisclub in een vrien delijk en krachteloos spelletje, dat door Fortuna moeiteloos werd geneutraliseerd. Hadden de bezoekers; die op de door de gemeente Maassluis de laatste weken nadrukkelijk verwaar loosde knollentuin de lange trap terecht prefereerden bo ven het doorzichtige gepriegel van Excelsior, voor rust al een drietal aardige kanges naar het hiernamaals geholpen (Ron Berveling, Ron Hofman en Maiï Visser), in deel twee Werden de tricolores constant van het kastje naar de muur gestuurd. Welgeteld twee maal ondernam Excelsior iets dat in de l,erte op ^en doelpoging leek. In deel een ntikte Marcel IJspelder op de vuisten van de goed anticiperen de doelman Jack den Herder en in de tweede akte stuitte Robert Dijk na een trekbal van Werner van der Lely op een nieuwe ref lex van Den Herder. Daarmee zette Excelsior eigenlijk de lijn door die in eerdere Nieuwdblad Cup-ontmoetingen (DVO'32/2 en VDL) al voorzichtig was uitgezet. Het bakte er echt niets van. Dus danig zelfs, dat de circa vierhon derd toeschouwers gaandeweg de zijde van Fortuna kozen. Fqptuna dwong terecht die waar dering af. Al sprak Gudde later over een eenvoudig Vlaardings plan de campagne, in zijn ogen ook de red°n waarom de Vlaar dingers het in de competitie niet hadden gered, het was in ieder geval te ingewikkeld voor Excel sior. Zo zal voorstopper Henk Hop niet graag terugdenken aan de voor hem catastrofale negen tiende mei. De houterige verdedi ger werd aan alle kanten voorbij gelopen door Ed Berveling. Op snelheid, op techniek, qua fysieke kracht, Hop deed gewoon niet mee. Dat Marco van Eijk slechts een maal door de jongste Berve ling werd gepasseerd (na een slimme aktie van Ron Hofman), was zeker niet de verdienste van de doelman zelf. Precisie Met een beetje meer precisie had Ed Berveling er minimaal twee moeten maken en met wat meer doorzettingsvermogen een stuk of vier. Berveling, wens naam won derwel nog steeds niet in de scou ting van SVV voorkomt is geen echte spits en het ontbreken van een specifiek Torinstinkt' moet hem beslist parten hebben ge speeld. Hoe serieus Fortuna de za ken aanpakte, bleek ook uit de wissel Peter Boshuizen voor Mari Visser. De laatste verdedigde niet genoeg mee naar de zin van de per jaar korter gekapte trainer Jan van Baaren en kon het duel subiet als gedaan beschouwen. „Ik had best nog verder willen komen in die Nieuwsblad Cup", foeterde Gudde, „maar alle elf spelers dachten daar duidelijk an ders over. Ik ben in de rust echt tekeer gegaan, want de instelling leek nergens naar. Het effect daarvan was in de tweede helft precies het tegenover gestelde". En zijn winnende collega Van Baaren: „We hebben alleen ver zuimd er meer tn te schoppen. Ik vind het heel leuk dat de ploeg dit zo serieus benadert, wantdonder- Een van de weinige keren dat Excelsior in het strafschopgebied van Fortuna VI was te vinden. For- tuna-doelman Jack den Herder grijpt, gehinderd door Rob Glim merveen, krachtig in. Marcel IJ spelder (11), Peter Sonneveld en Jan Hoffman (3) kijken toe. dagavond spelen we de halve fi nale van het Vlaardings kampi oenschap tegen HVG". De onder streping van zijn woorden was drie meter verder luid en duide lijk te verstaan. „We gaan naar Zwaluwen", zong de Fortuna-se- lectie vals, maar wel indringend... Opelellingen: Excelelor M: Van Eijk, Van dar Lety, Pul, Hop, Bunt. Ducaneaux, Van Stralan, Glimmerveen, De ReuiJJipelder an Dijk (Vooflt). Fortuna VI: Dan Herder, De Ha»*, Vsn dan 8org, Jan Hoffman, Sonneveld, Ron Ber veling, Langhor»), Quak, Ron Hofman, Ed Berveling en Vleeer(Bo»hulzen). Coor RENE DONS Schiedam HBSS-trainer Ger Hoogerwerf was na af loop blij dat de productie van DCV brj het achtste doelpunt stoktte. De thuisclub had te gen de nieuwbakken kam pioen in de tweede klasse B geen schijn van kans en mocht uiteindelijk neide han den dichtknijpen met de 8-1 nederlaag, HBSS bracht er in de halve fi nale van de Rotterdams Nieuwsblad Cup helemaal niets van terecht, De thuisclub werd op alle fronten door DCV afgetroefd. Slechts in de beginfase konden de Schie dammers het hoge tempo van de bezoekers bijbenen. In die periode kreeg HBSS twee goe de mogelijkheden. Binnen één minuten kwamen Aad Bier huizen en Faust van der Meer oog in oog met DC V-doelman Bert Potuyt. Beiden schoten echter huizehoog over. Toen Frans Schaap zijn ploeg op een 0-1 voorsprong bracht, was het verzet van de thuisclub gebro ken. DCV voerde binnen vijf mi nuten de voorsprong op naar 3-0. Rieny Looren de Jong schoot het Jeer na een voorzet van Jan den Boer achter HBSS-doelman Fred Lepair en Ton Wickel tekende met een mooie kopbal het derde Krimpcnsc doelpunt aan. „Die drie doelpunten binnen vijf Robert de Jong, de aanvoerder van HBSS, moet het afleggen te gen DCV'er Jan den Boer. minuten deden ons de das om", verklaarde Ger Hoogerwerf, „De juiste mentaliteit ontbrak van daag bij de jongens. Sommige spe lers waren te lamlendig om een stap te verzetten. Ik neem mijn petje af voor DCV. Ztj zijn zondag kampioen geworden, leven nog in een feestroes, maar zetten des ondanks een goede prestatie neer. Heerenveen Voor Heeren veen en S W mag de competi tie met onmiddellijke ingang zijn afgelopen. Dat bleek gis teravond in het Abe Lenstra- stadion, waar Heerenveen met de 1-1 eindstand niet mocht mopperen en SW met wat meer geluk de volle winst mee naar Schiedam had kun nen nemen. Niettemin liet het puntverlies Heerenveen vol slagen koud en konden ook de discipelen van trainer Dick Buitenlaar er niet mee zitten dat ze misschien wel een punt hadden laten liggen. Het was SW dat in het eerste kwartier tot twee keer toe de mogelijkheid kreeg om af stand te nemen. Na een foutie ve terugspeelbal wist eerst Ed win Wüdenberg vanaf een meter de bal nog tegen de lat te werken. Even later Ard Oosterlee in vrije positie de bal over de lat. Pas kon Heerenveen wat terug doen. Uit een vrije trap van Eddie Bosman zocht Jan de Jonge de paal op. Na een klein half uur had De Jonge wel succes. Op links kreeg Jan Schuiting van de SVV-ver- dediging alle tijd om de situatie voor het doel eens rustig in zich op te nemen. De tennisleraar leg de de bal vervolgens als van af stand bestuurd op het hoofd van De Jonge, die doelman Henk Dir- ven kansloos liet De Schiedammers deden daarna nog wel wat terug, maar de paal stond andermaal succes van Wil denberg in de weg en de na slecht wegwerken van de Heerenveen- se defensie doorgebroken Ooster lee stuitte op Aldo Swager. Aan de andere kant schoot De J^nge net naast, na een slim overstapje van Enrico Small. Gelijkmaker Na rust was het nadrukkelijk SW dat de touwtjes in handen nam Via vaak goed. lopende com binaties werd het Heerenveense middenrif overspeeld. Na een kwartier nam Roy van Duppen de zeer verdiende gelijkmaker voor zijn rekening. Daarvoor was wel de hulp van doelman Aldo Swager nodig. Hij kwam onnodig ver zijn doel uit en botste met Martin Dijk, waarna Wildenberg alle tijd had om de baal voor te trekken, waar Van Duppen maar hoefde in 'e tikken. Dat SVV na die treffer niet ver der afstand nam van de Friezen, lag enerzijds aan het feit dat de ploeg het eigenlijk verder wel pri ma vond en anderzijds aan Aldo Swager. Henk Salan, Harry van Kapel, Van Duppen en Oosterlee misten de scherpte om de goed opgezette aanvallen doeltreffend af te ronden SVV-trainer Dick Buitelaar zocht de oorzaak van het falen van zijn ploeg voor een deel in de gebrek kige structuur van zijn club. „Als trainer moet je kunnen werken vanuit een hechte organisatie en die is er bij SVV absoluut niet Er is bijvoorbeeld met eens een be stuurslid meegereisd vanavond. Dat tekent de situatie, wat voor veel spelers ook de reden is om te vertrekken". Opiteillng SW: Dlrven, Van Kapel, Loo- vens, Koeverman*, Mulder, Treling, Neetken*, Salari, Ootterlee, Van Duppen en Wildenberg (Sonneviile). Hei gaat erbij DCV wat professio neler aan toe". Drie fronten ,.Wij zijn al twee weken geleden gestopt met trainen", vervolgt de oefenmeester. „De laatse twee maanden hebben wij op drie fronten gestreden. In de competi tie zijn we op een verdienstelijke vijfde plaats geëindigd, in het Schiedams kampioenschap ging - het minder, maar in de Nieuws blad Cup overieefden we toch vier ronden. Maar vanavond zijn we dus onder de voet gelopen". 3n de tweede helft was er nauwe lijks nog sprake van enige strijd. HBSS had zich allang bij de uit schakeling neergelegd. DCV, met de Schiedammer Frans Schaap voorop, wilde nog wel even door gaan. De formatie van trainer Geert Meiier maakt een goede kans op de clubprijs en Frans Schaap staat bovenaan in het top scorers klassement De kleine spits scoorde nog dne maal en Peter van Buren nam er twee voor zijn rekening. Duran Bingül redde de eer voor HBSS. De kleine buiten spelers verschalkte DCV-doel- man Bert Potuyt met een stif tbal. Op* Ie Hingen: HBSS: Lepair, Van Dalen. D« Jong, Schar- loo, Snijder*: Griep, Zijlatra, Meeldijk, Bierhuizen; Bingül en Ven der Meer. DCV: Potuyt: Urgen, Mud, Wkkel, Van der Berg; Dan Boer, Kraan, Looren de Jong.Rfjeke; Schaap en Van Buren,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2