CDA'er Kool: schuld ASHVB onbeheersbaar Bruseker op de bres voor Verzetsmuseum Liesveld in onzekerheid over kosten Wij kverenigingen overwegen opheffing VtAAROWGS DAGBiAO SGHIf BASISCHE OOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Renovatie winkelcentrum 'OOK BIBLIOTHEEK IS TOETSSTEEN VAN DEMOCRATIE' Veertig banen: het kan beter Meisje overleden na aanrijding AbvaKabo geschokt over inkrimpen GSD i Kritiek l op kappen van bomen streelt Ben W p Boerenschuur brandt af Middenstand: Vlaardingers blijven weg Zigeuners op 't veld Fietser licht gewond Reclameborden te opvallend Brandweer op tijd Achter gordijn DINSDAG 26 MEI 19S7 Rsgtonale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 SC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 - Schiedam Ongetwijfeld had burgemeester Reinier Scheeres een enthousiaster reactie ver wachttoen hij gisteravond mee- deelde dat voor veertig jongeren een arbeidsplaats bij het rijk is aangevraagd. Via het Rijnmond Garantieplan kunnen zij met be- houd van uitkering aan de slag. Maar Bart de Leede kwam niet met applaus; het PSP/PPR- raadslidplaatste kritische kantte keningen. irDe AbvaKabo heeft een alter natief plan ontwikkeld; beter in mijn ogen. Heeft het college zich daar al een mening over ge vormd?" vroeg hij Ben W. In het plan, door De Leede bedoeld gaat men niet met behoud van uitkering werken. Wel wordt een werkelijk betaalde baan gescha- pen. Omdat het college er nog op zal terugkomennam men gister- avond aan dat het AbvaKabo- idee nog in het stadskantoor moet 1 worden gestudeerd. Vlaardingen Het CDA heeft wethouder voor finan ciën Chris van Roon om een rapport gevraagd over het dreigende miljoen entekort bij de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden (ASHVB). SP'er Remi Poppe klapte on langs uit de school met de mededeling, dat alleen al het tekort op de exploitatie van bejaardentehuis De Wouthof binnen drie jaar dreigt op te lopen tot twaalf miljoen gul den. CDA-fractievoorzitter Aart Kool acht zich nu ook bevrijd van de geheimhou dingsplicht. Bij de ASHVB dreigt een alge hele financiële malaise, want niet alleen bij De Wouthof drei gen miljoentekorten. Ook op de exploitatie van bejaardenflat De Bolder aan de Westhavenkade moet de stichting forse bedra gen bijpassen. Kool wil dat de gemeenteraad zo snel mogelijk informatie krijgt over de oor zaak en de omvang van de pro blemen. „Want tot dusver heb ben wij alleen heel globale in formatie gekregen van het da gelijks bestuur van de stichting. Informatie waarmee wij sus raad niet uit de voeten kun nen". Net als Poppe verlangt Kool stappen van het gemeentebe stuur om te voorkomen, dat de gemeente Vlaardingen schade oploopt door het financiële de bacle bij de ASHVB.„Die stich ting zit flink in de zorgen en de schulden dreigen onbeheers baar te worden". Om over de problemen een verstandige dis cussie te kunnen voeren ver langt de CDA'er een 'gedegen rapportage'. Kool hield tot dusver, net als de andere raadsleden, 'zijn kiezen op elkaar' over de schulden van de ASHVB. „Als het om dit soort bedragen gaat moet je voorzichtig zijn". Maar na de ac tie van de SP heeft geheimzin nigheid volgens de CDA'er geen Schiedam Subsidie voor het Verzetsmuseum, dat be pleitte gisteravond Ulferd Bruiker (CPN) in de ge meenteraad. B ers stelden voor geen subsidie aan het Goudse museum toe te ken nen. Al tweemaal eerder is in1 Schiedam de subsidie afgewe zen. I Bruseker vindt dat een betreu renswaardige zaak: vZo'n mu seum Iaat zien dat er in de oorlog mensen waren, die zich er niet bij neerlegden: rHet museum toont niet alleen ellende, maar laat zien dat er ook verzet met beleid werd geboden. Over de Geuzengroep, die in. Schiedam en Vlaardingen in de Tweede Wereldoorlog actief was, is veel terug te vinden". Daarom stelde Bruseker voor een jlink te leggen met anti-racisme en j anti-discriminatie. Scholen, in ge- meenten die subsidie geven, kun- .nen gratis naar het Goudse Ver zetsmuseum, In de vorm van een lesbrief kan op die manier waar devolle informatie worden door gegeven. Wethouder Luub Hafkamp - (WD) meende echter geen subsi die te moeten toekennen. „Ik vind wel dat er activiteiten moe ten worden ontplooid op het ge bied van anti-racisme en antl-dis- criminatïe, maar het Verzetsmu seum wordt gesubsidieerd door de provincie, dus waarom zouden gemeenten daaraan moeten mee betalen? Want ik ken.die acties van de provincie en het rijk, waarbij ze net genoeg geld geven om het hoofd boven water te hou den". Maar het CPN-raadslid liet het er niet bij zitten. Hij bepleitte dat de subsidie, 1000 gulden voor 10.000 inwoners, alsnog in de commissie algemene en bestuurlijke zaken (ABZ) wordt besproken. Zelfs gaat de voltallige commissie, op voorstel van Bruseker, een be zoek brengen aan het Verzetsmu- seum in Gouda Voorlopig is het subsidieverzoek afgewezen maar dat kan, ook volgens Hafkamp, snel worden herzien. Koopcentrum-voorzitter Leo van Dam (midden) bespreekt met Jan Anderson (Cency) de situatie, waarin de Vlaardingse middenstand verkeert. Vlaardingen Een 11-jarig Vlaardings meisje is in het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam overleden, nadat zij zondagmid dag op de Schiedamsedijk in haar woonplaats een ongeluk kreeg. Het meisje reed met haar fiets op de Schiedamsedijk in de richting van de Westlandseweg. Ter hoogte van het Plein 1940 wilde zij de Van Linden van den Heu- vellweg oprijden. Zij lette echter niet op het achteropkomend verkeer, Een passerende perso nenauto kon het meisje, on danks hevig remmen, niet meer ontwijken en een frontale bot sing was het gevolg. Vlaardingen De ambtenaren bond AbvaKabo noemde het bij monde van voorzitter Joop van Papeveld 'schokkend', directri ce Th.A.A. van Miltenburg vindt het jammer dat burge meester en wethouders zonder overleg hebben besloten bij de sociale dienst in Vlaardingen zes arbeidsplaatsen te schrappen. „Zo'n bezuiniging is niet bevor derlijk voor de motivatie van het personeel", aldus Van Pape veld. Volgens mevrouw Van Milten burg is het verbaal simpel: „De sociale dienst moet bij de ko mende bezuinigingen 300.000 gulden inleveren. En er zijn wei nige andere mogelijkheden om dat te doen dan in de personele sfeer". In de begroting staat dat de zes arbeidsplaatsen kunnen verval len, omdat de GSD als gevolg van de stelselherziening sociale zekerheid minder werk zou krij gen. Maar de directrice hecht aan die verklaring niet al te veel waarde. „Er moet gewoon bezui nigd worden. Of wij het door de stelselherziening inderdaad minder druk krijgen is maar de vraag. Want al is een groep van 300 arbeidsongeschikten van 57 jaar en ouder van onze dienst verhuisd naar de bedrijfsvereni gingen, wij krijgen daar later weer andere groepen voor terug. Het is zeer wel mogelijk dat wij binnen één of twee jaar wat het aantal cliënten betreft weer op het oude niveau zitten". Mevrouw Van Miltenburg had het aangenamer gevonden, als B en W eerst met haar dienst had den overlegd over de bezuini ging. „Want ik ben daar niet bij betrokken geweest Ik heb er eerst in het geruchtencircuit iets over vernomen en het vervol gens in de begroting gelezen. Maar wij moeten maar eens kij ken hoe het gaat werken", zegt rij berustend. Vlaardingen De buurtgroe- pen in Holy zien niets in de ge meentelijke plannen voor een groot sociaal-cultureel centrum bij winkelcentrum De Loper. De gemeente heeft twee miljoen gulden uitgetrokken voor dat centrum, maar het samenwer kingsverband Holy-Noord, waarin de verenigingen Hoofd- stedenbuurt en Hoevenbuurt vertegenwoordigd zijn, is daar niet blij mee. Zij voelt zich bij de plannenmakerij gepasseerd, meldt voorzitter Jos Sloot „Van de kleinschaligheid wordt overgestapt op de supergroot- schaligheid", schrijft een ge schrokken Jos Sloot in een brief aan de gemeenteraad. De twee wïjkverenïgingen hebben juist de kleinschaligheid hoog in het vaandel. Een buurthuis trekt mensen uit een klein gebied daaromheen, weten zii. Het nieuwe centrum is bedoeld voor de hele wijk, vooralle 30.000 be woners. Sloot: „Dat vinden wij onverantwoord". Hoofdsteden- en Hoevenbuurt zouden ook verplicht in het be stuur van het nieuwe centrum zitting moeten nemen. Dat legt volgens Sloot een te grote druk op de toch al sch «arse vrijwilli gers van de veiv nigingen. „Wij moeten nu al 2eggen, dat wij dat beslist niet zien zitten. Wij zullen dan een besluit moeten voorleg gen aan onze leden om de wijk- verenigingop te heffen". Het steekt de verenigingen, dat zij nooit zijn gehoord over de plannen voor het sociaal-cultu reel werk in de wijk. Twee keer leverden zij zelf plannen in voor nieuwe huisvesting. Die plan nen waren aanzienlijk goedko per dan het voorstel van de ge meente, „Maar er is geen enkele vorm van overleg geweest". De instellingen zijn wei uitgenodigd voor een gesprek met de ge meente, maar dat vindt pas plaats op 10 juni, een week nadat de gemeenteraad een besluit heeft genomen over De Loper. Schiedam Bewoners van de Gorzen, die ver- 1a> ontwaardigd reageerden op het kappen van bomen -?|| aan de Maasboulevard, hebben voor hun kritiek een compliment gekregen van Ben W. ,Jfet heeft ons bijzonder plezierig ge- jfff troffen dat het verwijde-1|| ren van bomen niet zo- fff maar werd geslikt", schrijft het college aan Hans Bakker. Het PvdA - raadslid, dat schriftelijke vragen had gesteid overf/% de affaire die in Zuid zo- veel stof deed opwaaien, weef nu ook waarom de zaag in de groenvoorzie- ningen werd gezet. DefM vereniging van huiseige- fjm naren in de Poseidon- en de Tritonflat had daarop Wfj aangedrongen. Zij koch- ten hun huizen destijds met de garantie van een lip vrij uitzicht op de Nieuwe pf Waterweg. Hoewel het stadsbestuur (Ëfe zegt te willen waken voorfjf ingrijpende aanslagen op fyt het Schiedamse groenf werd voor deze ene keerjfrj van die stelregel afgewe- ken. De flatbewoners er- gerden zich aan de bomen en om die 'negatieve bele- 'f7. vingswaarde' kon het col- lege niet heen. Daarom werden in driejaar tijd ze- ven bomen omgehakt en drie verplant Weliswaar brachten de 'f' dagjesmensen aan de '01, Maasboulevard daarmee een offer aan het plezier f&' van enkele flatbewoners, SS maar niet uitgevlakt mag worden dat Schiedam er|*fr elders regelmatig bomen p| bij knjgv jaarlijks gemid- deld 175 stuks, schrijven%'j Ben Wals troost. '1/i De oorzaak van een brand, die in de Vlaardingse Broekpolder een boerenschuur in de as legde, Is nog niet bekend. Behalve de loods aan de Watersportweg ging ook een keet op de akker van boer Van Woerden in vlammen op. De brandweer had geruime tijd nodig om het hardnekkig smeulende vuur onder controle te krijgen. Vlaardingen Hoewel in april volgend jaar de turmel- tjes bij de Hema en C&A worden afgebroken, staat nog niet vast hoe het Vlaardingse winkelcentrum er in de na bije toekomst uit zal zien. De renovatieplannen verkeren nog steeds In de 'brede-vilt- stiftfase'. 'Hard' in het ontwerp van pro jectontwikkelaar Wüma is al leen de gedeeltelijke overkap ping van het Liesveld met perspex, maar of er winkels zullen verdwijnen en wel ke branches daarvoor in de plaats komen is onduide lijk. Middenstanders, die gisteren tij dens een informatieavond in Tri angel aandrongen op meer de tails, vingen andermaal bot. Na mens Wilma Vastgoed kwamen RIF. Brand en T. Knip voor de derde maal hun plannen toelich ten, maar zij hielden een behoor lijke slag om de arm. Brand vond het levensgevaarlijk' al een uit spraak te doen over het 'kosten plaatje'; hij hield het na lang aan dringen op ongeveer 16 miljoen gulden. Brand vertoonde wederom zijn diaserie over het verkommeren de 'kemwinkeiapparaat' en Knip knoopte daar een referaat over personal selling en sales promo tion aan vast. „Wat geeft een win kelcentrum dat extra's, waardoor het er gezellig boodschappen doen is?" vroeg hij de zaal. En zelf het antwoord gevend: „Een mix van shopping elementen!" Volgens Knip moet de midden stander bij de toenemende con currentie van omliggende win kelcentra hard knokken voor de klandizie en heeft Vlaardingen alleen overlevingskansen als de winkeliers de handen ineenslaan. Een dergelijke waarschuwing liet ook Leo van Dam, voorzitter van het Koopcentrum, horen. Vol gens hem hebben twee steekproe ven uitgewezen, dat veel onder nemers het water tot aan de lip pen staat. Van Dam: „Voor Vlaardingen gaat dat oude middenstandsver- haal op, dat één derde al kapot is, één derde kapot is zonder het te weten en dat één derde floreert. Het merendeel beseft dat we hoognodig iets moeten onderne men. Als collectief niet op ons eentje. Het is toch raar, dat er in zo'n klein gebiedje twéé winke liersverenigingen bestaan?" De meeste ondernemers in de Vlaardingse binnenstad hebben daar weinig tegenin te brengen. Aan het Liesveld is 25 jaar mets gebeurd. Wil men de aandacht van de consument vasthouden, dan zal er tenminste wat schmink tegenaan moeten. Slechts een en keling vindt de renovatie wegge gooid geld: renoveren heeft alleen zin als Vlaardingen daarmee klanten van buiten de stad trekt Maar met hetzelfde doel zijn ook omliggende steden bezig hun winkelapparaai te moderniseren. Rotterdam wil de Lijnbaan ver nieuwen, Maassluis heeft de Ko ningshoek opgeknapt en Schie dam probeert warenhuizen voor het centrum te interesseren. „Als je allemaal hetzelfde doet, trekt niemand nieuwe koopkracht aan", redeneert de sceptische Hoogstraat-winkelier Jan Bulva. Leo van Dam vindt dat geen ar gument „Moet dat de conclusie zijn dat wij iets nalaten omdat andere steden met hetzelfde bezig zijn? Zeg je nu: ik doe niet mee, dan stagneert de boel onherroe pelijk. Dan kan Vlaardingen het echt vergeten". Schiedam „Een verhaal dat voor de bibliotheek geschreven had kunnen zijn", zegt Henk EwoldL De bibliotheekdirecteur luisterde eind vorige week met groot genoegen naar drs. Hart van der Horst, toen deze van huis uit Schiedamse historicus het had over het belang van een stadsarchief voor de democratie. „Woord voor woord ging het ook voor de bibliotheek op", vindt EwoldL Han van der Horst noemde een goed toegankelijk archief, waar in ook "alle smeerlapperij van vroeger' is terug te vinden, van levensbelang voor de democra tie. Overheidsstukken dienen niet geheim te blijven Een openbaar archief houdt de mo nopolisering van informatie te gen, betoogde Van der Horst. „Burgers hebben rechtop die in formatie". Als het archief een sluitpost op de begroting is, ging hij verder, is dat een teken dat de regeerders de toets van hun democratische gezindheid niet kunnen doorstaan, wat een ex tra reden is hen kritisch te vol gen Ewoldt meent, dat een archief en een bibliotheek gemeen heb ben, dat burgers er benodigde informatie kunnen verkrijgen. Dientengevolge zou het even eens een aanslag op de democra tie betekenen, als op de biblio theek mocht worden bezuinigd. De gemeente Schiedam ontwik kelt plannen voor een nieuwe bibliotheekcentrale op het Em- maplem. Er wordt naar ge streefd ook het. nu aan de Korte Haven gevestigde, stadsarchief in de nieuwbouw op te nemen. De medezeggenschapscommis sie van de bibliotheek is echter in haar wiek geschoten, dat de planvorming zoveel tijd in be slag neemt. Ook daarover had Han van der Horst het. „In Schiedam kunnen goede ideeën lanj* doorzeuren. De gedachte is éen ding. Maar ook aan de snelheid van het denkproces kun je iets afmeten aan de democratische gezind heid van de bestuurders". De ge meenteraadsleden hadden het zich kunnen aantrekken, maar behalve wethouders Wiegman en Hafkamp zat er maar één in de zaal: PvdA'er Herman Post hoorn. V] aard in gr n De invoering van de tweede fase betaald parkeren heeft de Vlaarding se middenstand tot nu toe al leen maar geld gekost. Het pu bliek, dat buiten de binnen stad woont, brengt minder vaak een bezoek aan het cen trum en doet regelmatig bood schappen in andere steden. Dat concludeert Leo van Dam, voorzitter van het Koopcen trum, uit een tweetal steek proeven onder de winkeliers. De lage bezettingsgraad van de Afrolgarage (ongeveer vijf procent van de capaciteit) toont volgens Van Dam aan, dat die voorziening op de ver keerde plaats is gebouwd. „De garage staat te ver buiten het echte centrum, dat is een enor me handicap", meent "Van Dam, die liever een parkeer voorziening in de Joubert- straat, pal naast V D, had gewild. De voorzitter van het Koop centrum noemt de Afrolgara ge een secundaire voorziening, waar automobilisten alleen parkeren in noodgevallen, als alle plaatsen op straat bezet zijn. „Als het zo door gaat, zal het er wel op uitdraaien dat ze er woningen van maken", zegt Van Dam schertsend, Vlaardingen Herman Berk hout kreeg 's ochtends vroeg een gek telefoontje. Er waren zigeu ners neergestreken op het veld van Hollandiaan, wist men Vlaardings jongste voetbalvoor zitter te vertellen. OE de politie erbij moest komen. Berkhout nam poolshoogte. Het bleek dat de avond tevoren feestvierende roodwitten er te genop hadden gezien om 's ande rendaags alweer vroeg voor de wedstrijd ter plekke te zijn. Zij hadden hun tentje ihaar opgesla gen. De haringkar van Aad van der Lugt. die ze ernaast hadden gezet, gaf de omwonenden van sportpark 't Nieuweiant het idee van buitenissige bedrijvigheid. Schiedam Een 32-jarige vrouw uit Vlaardingen moest met lichte verwondingen naar het Schielandziekenhuis wor den overgebracht, na een aanrij ding vlak voor de flat Over de Veste. De fietsende vrouw werd aangereden door een 64-jarige automobiliste, die haar compleet over het hoofd zag. Een 55-jarige man uit Den Hel der werd door de politie ter ont nuchtering ingesloten De man ramde op de Willemsbrug een paaltje en kwam vervolgens met zijn wagen tot stilstand tegen de brug. Onderzoek van de politie leerde dat de man te diep in glaasjes had gekeken. Maassluis De directie van ga ragebedrijf Wijnands BV in Maassluis moet een aantal recla meborden verwijderen. De wel standscommissie beschikte ne gatief over de levensgrote recla mezuilen, die zijn opgesteld op het terrein van Wijnands aan de Mozartlaan. „Eerlijk gezegd was ik helemaal vergeten een vergunning aan te vragen, Ik wist ook niet dat je voor borden die je plaatst op ei gen terrein een vergunning moest hebben. De welstands commissie heeft wel een beetje gelijk. Het zijn heel royale recla meborden, een beetje te groot misschien wel", aldus de direc tie. De borden worden binnen afzienbare tijd dan ook van het terrein verwijderd. Schiedam De brandweer van Schiedam was net op tijd om een aantal smeulende spullen uit een woonhuis aan de Warande te ha len, Door een elektriciteitssto ring jkon de rookontwikkeling ontstaan, maar door alert ingrij pen kon erger worden voorko men. Schiedam De politie van Schiedam heeft een 22-jarige in woner op heterdaad betrapt bij een inbraak. De man was bezig om in de kantine van voetbal vereniging Demos zijn slag te slaan. Het stil alann was echter afgegaan en toen de politie op het voetbalcomplex .arriveerde, zagen agenten dat de man zich verschool achter een gordijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1