Dubbel alarm bezorgt brandweer problemen D66 werkt aan eigen plan voor binnenstad Krotten trekken weinig publiek UMDiNBS OAieiflO ïOISflliSCIf EOÖBIIï lil* WATERWEG COURANT Schiedammers in old-timer van Amsterdam naar Parijs mmmssk VECHTERSBAZEN EN VANDALEN ACTIEF fêüys Ontmoetingscentrum Brusselwegin de as gelegd Tuinconflict: Frits Bom ingeschakeld Auto splijt heg en hek Pastoor Van Diepen geridderd Inbraak in station Maassluis Voor GS hoeft tramlijn naar Delft niet Beelden weg Stadscbwboy' aangehouden MAANDAG 1 JUNI 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardfngen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352D6S, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Helemaal gek van oude au to's zijn ze, Frans Glavimans en Ruud Dijkshoorn. In de weekenden en de avonduren zijn ze "bijna altijd aan de Ke- thelse Polderweg te vinden, waar zij im- provisorisch een garage ingericht heb ben. De afgelopen drie jaar hebben de twee Schiedammers besteed aan het reviseren \an een Ci troën B 14 Torpedo uit 1927. Volgende week begint voor deze auto de grote kracht proef: Dijkshoorn en Glavi mans, de laatste vergezeld van vrouw en kinderen doen mee aan de Tour de Elegance, een autotocht die 44 Citroëns van vóór 1930 van Amsterdam naar Parijs en terug voert. Als alles volgens plan verloopt, heeft de 60-jarige bolide bij te rugkomst 1300 kilometer afge legd. Frans Glavimans wist zijn Franse schoonvader drie jaar geleden over te halen, de stok oude Citroën aan hem over te doen. „De man deed er eigen lijk niets mee. De auto was Frans Glavi mans achter het stuur en Ruud Dijk shoorn, aan de vooravond van hun tocht naar Parijs. zeer verwaarloosd en mijn schoonvader zag er geen brood in. hem nog op te knappen. Sa men met Ruud, die in mijn offshore-bedrijf werkt, heb ik de oude Citroën naar Neder land gehaald. Daarna hebben we hem improvisorisch opge knapt. Originele onderdelen zijn meestal niet meer te krij gen, zodat we vaak alternatie ven moesten bedenken", aldus Glavimans. Het resultaat is imponerend te noemen. Alleen aan het model fy. V - J is te zien dat de auto er al een mensenleven op had zitten, voordat de ernaast geparkeer de Mercedes Glavimans' da gelijkse vervoermiddel van de lopende band rolde. Als Glavimans de auto zonder pro blemen de dijk van de Polder weg oprijdt, knikt monteur Dijkshoorn tevreden. „Het motortje loopt als een naaima chine. Maar ja, we hebben elk onderdeeltje van deze auto dan ook in onze handen gehad. Normaal gesproken kan er weinig fout gaan tijdens de tocht volgende week", aldus Dijkshoorn. Eén ding hebben de in Neder land rondrijdende old-timers gemeen: ze komen bijna alle maal uit Frankrijk. In Neder land reden er voor de oorlog tenslotte maar heel weinig au to's en door het vochtig, roest- bevorderende klimaat bleef er vrijwel geen één meer over. Met ais gevolg dat alle liefheb bers de Franse boerderijen af struinen op zoek naar oude Peugeotjes en Citroëns, die meestal verborgen zijn in hooibergen of dienst doen als kippenhok. Dijkshoorn dacht een paar jaar geleden zijn slag te slaan, toen hij in een weiland in Zuid- Frankrijk enkele vooroorlogse Citroëns ontwaarde. „De auto's stonden gewoon weg te roes ten. Maar de eigenaar, de ene of andere kunstenaar, wilde ze niet verkopen. Eeuwig zonde", aldus Dijkshoorn. Verlegen om werk hoeven de heren echter niet te zitten, ook niet nu de B 14 F torpedo „de enige in Nederland"f aldus mevrouw Glavimans geheel gereviseerd is. In een hoekje van de garage staat het skelet van een Traction Avant uit 1934 al te schreeuwen om aan dacht. Her en der verspreid staan twintig dozen, gevuld met hopelijk alle onder delen. Met behulp van fransta- lige instructieboeken hopen de heren over twee jaar elk on derdeel op de juiste plek te hebben zitten. Zodat ze in het vervolg elk met een eigen auto aan de nostalgische tochten kunnen meedoen. Vlaardingen Midden standers uit de binnenstad moeten voorrang krijgen, als zij een winkel willen openen in het vernieuwde winkelcentrum De Loper. Dat is de strekking van een van de vier moties, die D66 woensdagavond in de gemeenteraad in dient. De raad praat dan over de uitbreidingsplan nen voor het winkelcen trum in Holy. De democraten vinden dat burgemeester en wethouders bij de plannen voor uitbrei ding van het winkelcentrum de Vlaardingse binnenstad wat al te gemakkelijk vergeten. Volgens de gemeentelijke plannen krijgen alleen winke liers uit de buurtcentra Holiër- hoek en Winkelhoeve voor rang, als zij zich in De Loper willen vestigen. D66 vindt dat voorstel te ma ger, Winkeliers in de binnen stad hebben het, door de uit voering van alle gemeentelijke verkeersplannen, ook moeilijk. De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover de vlammenzee, die het ontmoetingscentrum In een puinhoop herschiep. Vlaardingen Door een ongelukkig toeval, waar bij twee branden vrijwel gelijktijdig uitbraken, had de Vlaardingse brandweer zaterdagmorgen vroeg meer tijd nodig dan an ders om op een alarmmel ding te reageren. De beroepsploeg, die rond vier uur uitrukte naar een kelder- brand aan de Korte Hoog straat, (Vernam onderweg dat ook hèt ontmoetingscentrum aan de Brussel weg In lichte laaie stond. Commandant van dienst A.J. Koelewijn reed di rect door naar de vuurhaard in Holy, maar moest daar ge ruime tijd wachten totdat een tweede, uit vrijwilligers be staande blusploeg arriveerde. Na het alarm verstreken er tien tot elf minuten en in de tussentijd moesten Koelewijn en twee politieagenten lijd zaam toezien, hoe het vuur in het ontmoetingscentrum Om 2ich heen greep. „Gelukkig ging het om een oud schoolgebouw. Was het een huis geweest, waarbij je met bewoners'te maken hebt, dan' waren we zeker in de pro blemen gekomen", aldus Koe lewijn, die in zijn 13-jarige car rière bij het korps nooit eerder twee uitslaande branden op één en hetzelfde tijdstip mee maakte. Volgens de commandant toont het geval van zaterdag duide lijk aan dat de eerste uitruk door zijn minimale bezatting soms in grote moeilijkheden kan komen. De Vlaardingse brandweer dringt al jaren aan op uitbreiding van de wacht- ploeg, die officieel uit acht, maar in de praktijk meestal uit zes man bestaat. Overigens had een sterker be zetting van de kazerne in dit geval weinig verschil gemaakt, voegt Koelewijn daar aan toe: „Ik heb al zes scholen zien af branden en geloof me, zo'n houten gebouw houd je niet, zeker niet als er een beetje wind staat". Het ontmoetingscentrum, waarvan de drie wijkvereni- gïngen in Holy-Noord ge- krottenmarkt siert het jesveld. Vlaardingen Omdat zij van de gemeente geen en kele hulp meer venvacht, heeft Han Goos in het tuin conflict met haar buren nu ook consumentenman Frits Bom ingeschakeld. De be woonster van de Soenda- laan zegt geen enkele priva cy meer te hebben sinds met toestemming van de plantsoenendienst de helft van de liguster werd ver wijderd. Wethouder Gou- driaans voorstel om er coni feren voor in de plaats te zetten heeft mevrouw Goos afgewezen: zij vindt de boompjes te klein. De buren hebben het gat in de tuin inmiddels voor ei gen rekening gedicht met coniferen van ongeveer 80 centimeter hoog. De politie heeft op verzoek van Han Goos de nieuwe afscheiding gefotografeerd. Mevrouw Goos, die al een maand lang vergeefs bij gemeentelijke instanties voor een aan vaardbare oplossing pleit, zegt de foto's en processen- verbaal te zullen opsturen naar Frits Bom. Ook de voorman van de So- cialistiese Partij, Remi Pop- pe, heeft zich met de affaire bemoeid, maar zijn hulp heeft tot nu toe niets opge leverd. „En ondertussen zit ik nog steeds zonder heg. De buren kunnen me ge woon zien zitten op het toi let", aldus de gedupeerde bewoonster, die behalve de consumentenman ook een advocaat in de arm heeft genomen. Vlaardingen De be langstelling voor de krot tenmarkt op het Liesveld viel zaterdagmiddag een beetje tegen, vond Nelle- ke van der Luit van de werkgroep Andere Markt. De werkgroep wilde de aan dacht vestigen op de proble men van daklozen. Maar dat bleef voor veel Vlaardingers toch 'de ver-van-m'n-bed- show'. Rond elf uur waren, met hulp van leerlingen van de Schie- damse scholengemeenschap Spieringshoek en medewer kers van woningbouwvereni ging Patrimonium, de krotten op het Liesveld neergezet. Van dekens, golfplaten, stukken hardboard, karton en hout werden kramen in elkaar ge spijkerd en burgemeester Fred van Lier opende vervolgens de alternatieve markt. De publieke belangstelling was echter niet overweldigend en dat stelde de organisatie te leur. De poppenkastvoorstel ling over dakloze kindertjes werd door maar vier jeugdige Vlaardingers bekeken en bij een kartonnen bak sjoelden de deelnemers van de Andere Markt zelf met kroonkurken. bruikmaken, ging grotendeels verloren. Het vuur, dat ont stond in het lokaal van het jongerenwerk, sloeg snel over naar de rest van het pand. Na het blussen, dat rond half ze ven werd gestaakt, was de school herschapen in een zwartgeblakerde puinhoop. „Een klap voor het totale jon gerenwerk in Holy", noemt Jos Sloot, voorzitter van de wijkvereniging Hoevenbuurt, de brand. Sloot vreest dat de gemeente, die de school in de cember voor 30.000 gulden had laten verbouwen, de jongeren werker voorlopig geen ander onderkomen kan aanbieden. De totale schade wordt geschat op enkele honderdduizenden guldens. Naar de oorzaak van de brand stelt de recherche een onder zoek in. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Ook de oor zaak van de brand aan de Korte Hoogstraat, waar een meubelzaak en een kleding winkel rookschade opliepen, staat nog niet vast. Rond kwart voor zes werd het een- trum zaterdagmorgen nog- maals door brandweersirenes wakker geschud, toen een zon- neluifel van een meubelzaak op de hoek van de Hoogstraat en de Markt in lichtelaaie bleek te staan. Schiedam Op zoek naar zijn slaapplaats belandde vrijdag nacht een 21-jarige Schiedam mer in een tuin aan de Oost- voornse Maasweg. De man was aan het stappen geweest in een Oostvoornse discotheek en met de auto op weg naar het kampeerterrein Kruïrün- gergors, waar hij bij een vriend zou overnachten. De combinatie van alcohol en onbekendheid met het terrein zorgde ervoor, dat hij de bocht miste op de kruising Maasweg- y Gorslaan. De auto reed recht uit een heg en schrikhek door en belandde in een tuin. De man kwam er met de schrik af, maar moest wel een bloed proef ondergaan. Hij krijgt één dezer dagen een bekeuring thuis voor het rijden onder in vloed. Schiedam Pastoor Everar- dus van Diepen is voor zijn geestelijke arbeid met een we reldlijke onderscheiding be loond. De pastoor van de Visi- tatiekerk in Nieuwland, die gisteren zijn 40-jarig priester feest vierde, werd benoemd tot ridder in de orde van Qranje- Nassau. Loco-burgemeester Luub Haf kamp reikte het lintje uit tij dens de druk bezochte recep tie. Hafkamp bracht de grote verdiensten van de jubileren de pastoor voor Schiedam nog eens in herinnering. Van Die pen stond in de jaren zeventig veel Schiedammers bij, die door de crisis in de scheeps bouw hun baan bij Gusto of de Pastoor Van Diepen is voor zijn 40-jarig priesterschap benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. RDM kwijtraakten. „Een be wogen periode", aldus de pas toor. „Voor de meesten was dat werk hun hele hebben en houwen". Voordat hij naar Schiedam kwam, was pastoor Van Die pen als kapelaan aan diverse parochies in verschillende ste den verbonden. De uit Aven- horn afkomstige katholiek be gon zijn kerkelijke loopbaan in 1947 als kapelaan in Assen delft en had daarna stand plaatsen in Oosterblokken, Badhoevedorp, Den Haag, Rot terdam en Rijpwetering. In die laatste gemeente leerde hij wielrenner Joop Zoetemelk kennen, met wie hij nog steeds goed is bevriend. Eén van de aardigste gebeurtenissen in zijn loopbaan als priester noemt pastoor Van Diepen de huwelijksinzegening van de populaire coureur. Schiedam. Een vernielde te lefooncel, een leeggeroofde verkeersregelautomaat, inge gooide ruiten en enkele vecht partijen, de Schiedamse politie had het er dit weekend maar druk mee. Donderdagnacht begon het al: aan de Schiedamse weg werd een verkeersregelautomaat opengebroken, hetgeen de ge meente een schadepost van 4000 gulden opleverde. Van de daders ontbreekt elk spoor. Kort nadat de telefooncel op het Sint Lïduinaplein vernield was, wist de politie echter wel een. aantal mensen aan te hou den, van wie een 18-jarige Schiedammer als vermoedelij ke dader een proces-verbaal aan zijn broek kreeg. Bij het aanhouden van de rui- tingooiers van de videotheek op de hoek van de Vlaardin- gerdijk en de Aleidastraat raakten de twee dienders vrij dagnacht betrokken bij een handgemeen: één van ae da ders verzette zich tegen zijn aanhouding en schopte de agent in de maag, terwijl e^i 22-jarige buitenstaander zijn hond losliet op de broekspijpen van de agenten. Pas na veel verzet konden de twee daders en de hondenbezitter aange houden worden. Jaloezie was volgens de politie de oorzaak van een vechtpartij aan de Vlaardingerstraat. Een 26-jarige Schiedammer kon het niet zetten dat twee Engel sen zich naar zijn zin teveel met twee meisjes inlieten in het nabijgelegen café Klein Thalia. Later op de avond ont stond de vechtpartij. De Schie dammer schopte één van de Engelsen, die op de grond be land was, tegen het hoofd. De politieman, die zich in het handgemeen mengde, werd ook bedreigd door de Schie dammer, en moest ontzet wor den door een collega. Een 35-jarige Vlaardinger moest het vernielen van het autoportier van een Schiedam mer bekopen met flinke hoofdwonden. De eigenaar van de auto, een 41-jarige Schiedammer werd wegens openlijke geweldpleging inge rekend. Zij krijgen het nog moeilijker als straks het uitgebreide De Loper wordt geopend, denkt Wil van Rijn, fractievoorzitter van D66. „Als die onderne mers aan risicospreiding wil len doen door een winkel te openen in De Loper, dan moe ten zij daar de kans voor krij gen". Net als gemeente en midden stand werkt ook D66, met ex terne deskundigen, aan een plan om het centrum van Vlaardingen levendig en ge zellig te maken. „De grootwin kelbedrijven redden het altijd wel. Wij moeten ons inzetten voor de Vlaardingse winke liers", vindt Van Rijn. De democraten zoeken de op lossing voor de leegloop van het centrum vooral in culture le activiteiten. Als er een nieuw cultureel centrum moet komen in plaats van Harmonie en Stadsgehoorzaal, vindt Van Rijn, dan moet dat niet aan het< Buizengat maar in de binnen-' stad worden gebouwd. „Als je als politiek zegt, dat het Vlaar- dings centrum het hart van de stad moet zijn, dan moet je Jaar ook naar handelen", vindt de fractievoorzitter. „Wie weet kan 2elfs de par keergarage aan de Afrol daar nog van profiteren". D66 komt in de raadsvergade ring van woensdag ook met het voorstel om de busbaan op de Parijslaan open te stellen voor alle verkeer. De 'achter blijvers' in Holiörhoek en Winkelhoeve zouden daarvan profiteren, In de lege panden in die winkelcentra zouden milieuvriendelijke bedrijven zich moeten kunnen vestigen. Maassluis Bij een inbraak in NS-station Maassluis-Centrum is vanmorgen een onbekend bedrag uit de kluis gestolen. Volgens de politie maakten de daders, die een ruitje insloegen om het kantoor binnen te ko men, bij het openen van de safe geen gebruik van explo sieven of een snijbrander. De Maassluisse politie betrapte in het weekend twee mannen uit Den Haag op heterdaad bij een inbraak in een bedrijfs pand aan de Industrieweg, Twee Maassluizers van 14 en 15 jaar werden gearresteerd op verdenking van een inbraak in een woning in de burge- meesterswïjk. Schiedam/Vlaardingen Ge deputeerde staten voelen wei nig voor een studie naar een tram verbinding tussen Delft en Schiedam of Vlaardingen. De suggestie voor een derge lijk nieuw onderzoek is gedaan door B en W van Delft. Ook de vereniging Reizigers Open baar Vervoer (Rover) heeft onlangs gepleit voor een bete re verbinding van Delft met Schiedam. De gedachten van het Delftse gemeentebestuur gaan uit naar een tramverbinding parallel aan de spoorlijn naar Schie dam, of eventueel via het zandlichaam van de nog aan-te leggen rijksweg 19 door Mid den-Delfland. Deze laatste lijn zou dan via de Beneluxtunnel moeten aansluiten op het Rot terdamse metronet. GS vinden echter dat beide plannen te weinig perspectief bieden om daar een apart onderzoek aan te wijden. Schiedam Overdag wist een man zich, vermoedelijk met een valse sleutel, toegang te verschaffen tot een woonnuis aan de Galvanistraat in Schie- dam-Oost. Getuigen hebben de dader na afloop met twee plas tic zakken door de straat zien lopen. Vermoedelijk met twee poreeleinen beelden en een" boormachine als inhoud, want die zijn door de gedupeerde als' vermist opgegeven. Schiedam In zijn woonhuis aan de Raam is zaterdagnacht een 37-jarige Schiedammer aangehouden, die in het wilde weg aan het schieten was van af zijn balkon. De politie nam de schutter, die overigens zon der, gericht doel actief was,, zijn pistool en enkele patronen* af. Onderzoek moet uitwijzen of het een gaspistool of een verboden vuurwapen betrof.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1