Schiedam wilde benzine raffineren uit afval Cursisten blijven Jan Pieters trouw Indische Buurt ageert tegen komst buurthuis liAAÜOKS DAOBIAD 8GI1EDAMSGH1CDIHAN! NIEUWE WAÏÏBWEG COBBAN! Miljoenenproject bleek niet haalbaar Recordaantal fietsers op vierdaagse Moerman krijgt derde erepenning Maassluis Schiedam jaagt op schoonheids prijs Botsing fataal Politie onverwachts nit personeels tekort Steekpartij in Confiance Ooievaars bestolen WATERWEG DINSDAG 2 TUNI !9fl7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC ylaardtngen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De gemeente heeft tot vorig jaar serieus overwogen aandeelhouder te worden in een ambitieus project, dat tot doel had benzine te 'raffineren1 uit be drijfsafval. Voor de produktie van deze mi lieuvriendelijke brandstof zou op Schie dams grondgebied een speciale fabriek worden gebouwd. Chris Zijdeveld, toen wethouder openbare nutsbe- driiven, voerde daarover in 1985 gesprekken met de Rebeco, een samenwerkingsverband van enke le Zuidhollandse ondernemingen die zich bezig houden met afvalverwerking. De Rebeco was een bedrijf in oprichting en voorlopig ondergebracht bij de Grontmij in Rijswijk. Het project bestond uit de bouw van een schei- dingsinstallatie voor bedrijfsafval. De kosten van die installatie werden geraamd op minstens tien miljoen gulden. Het vuil zou worden aangeleverd door onder andere Omega Randstad uit Krimpen aan de Lek en Wijtrans uit Schiedam. Volgens een nieuw ontwikkeld procédé zou uit het afval brandstof worden gewonnen, die ge schikt was om elektriciteit op te wekken. Dit pro- dukt zou onder de naam RDF (refuse derived fuel) op de markt worden gebracht. De plannen voor de scheidingsinstallatie werden in 1986 door de nieuw aangetreden wethouder nutsbedrijven Aad Wiegman als 'onrealistisch' af gedaan. Volgens Wiegman had het idee alleen kans van slagen bij een aanhoudend lage olie- en dollarorijs. Doordat de oliemarkt weer aantrok, was het niet mogelijk de RDF tegen een concurre rende prijs te leveren. Tot die conclusie was in middels ook het ingenieursbureau gekomen, dat de plannen in opdracht van de Rebeco had door gerekend. „Het is bij een papieren verhaal gebleven", aldus Wiegman, die zegt bij nader inzien niet zo te gelo ven in grootschalige en kostbare alternatieven voor huisvuilverwerking. „Als je ziet wat er nu aan enorme installaties wordt ontwikkeld, vraag je je af of dat financieel allemaal wel valt te reali seren. Je moet oppassen voor het AVR-effect uit de jaren zeventig. De splinternieuwe vuilverbran ding Rijnmond met zijn enorme capaciteit heeft jaren in de problemen gezeten, omdat er te weinig afval werd aangeleverd". De plannen voor de installatie in Schiedam zijn voorgoed van de baan. Omega Randstad en Wijt rans hebben inmiddels een contract afgesloten met de Roteb voor de levering van hun afval. De Grontmij in Rijswijk wil geen enkele mededeling doen over de besprekingen die indertijd zijn ge- vnprn Cursisten van Jan Pieters bij hun groepswerk; op de voorgrond Antoine Lagrouw, Can'na Schlosser, Ton Paans en Ria Huyken, achter hen HansSluIjtersen Co. Hoger op do trap staan Jan Pieters en Erker-voorzit ter Bert van Kan. 7Grandioze sfeer in tekengroep9 Schiedam Op kantoor tekende Ton Paans wel eens poppetjes. Nu worden óp kantoren ontzettend véél poppetjes getekend, iöaar Ton. Paans maakte heel mooie. „Jij hebt aan leg. Jij moet eens om te kenles gaan om je talen ten verder te ontwikke len", hadden zijn collega's in Vlaardingen hem aan geraden. "Die collega's waren er dan ook bij, toen gisteravond in Schie- Vlaardingen Een intensieve wervingscampagne in militaire kazernes en sportkantines heeft de Vlaardingse politie op het nippertje uit de personeelspro blemen geholpen. Zag het er een paar maanden geleden nog naar uit dat het korps zo'n vijftien va catures onvervuld moest laten, plotseling stonden de sollicitan ten bij bosjes op de stoep en kon commissaris Anton Spel dertien leerlingen naar de politieschool sturen. Het vorige week verschenen jaarverslag over 1986 was toen al naar de drukker. Daarin maakt Spel nog melding van een zorgelijk vacaturebestand. Het personeelstekort dreigde op te lopen tot ongeveer tien procent van de sterkte. Hoe de situatie in zo korte tijd zo drastisch kon veranderen, is de commissaris een compleet raadsel. 'Onver klaarbaar' noemt hij de onver wachte massale toeloop van as pirant-agenten. Om het korps op de gewenste sterkte van 155 te houden, keek de politie vorig jaar niet op een i dubbeltje. In de campagne werd ongeveer 20.000 gulden gesto ken en dat was exclusief de per soneelsadvertenties in regionale bladen, die het ministerie van binnenlandse zaken voor haar rekening nam. Zt-lfs een reis naar Nederlandse militairen in West-Duitsland om 'dienstverla- ters' voor het politievak te inte resseren was brigadier Leo Sluijter niet te doL .Ondanks een mislukte poging om aspiranten te werven bij Vlaardingse sportclubs (het re- .sultaat van die actie was volgens Spel "bedroevend') zal de politie zich in de toekomst met haar campagnes vooral richten op de eigen omgeving. Elders in het land is de belangstelling voor een baan bij het Vlaardingse korps niet erg groot 1 dam een expositie werd geo pend van het werk, dat Ton Paans en zijn medecursisten afgelopen, seizoen hebben ver vaardigd. Ook familie kwam natuurlijk kijken. De meesten hadden geen en kele ervaring toen zij hun eer ste tekenles van Jan Pieters kregen. Maar je blijkt in enke le maanden tijd veel techniek te kunnen leren; dat maakt de expositie in. wijkcentrum De Erker in Schiedam-West wel duidelijk. Ton Paans tekent geen dertien-in-een-dozijn- poppetjes meer, maar legt zich toe op houtskool-portretten. Het geëxposeerde werk is door zes cursisten geselecteerd. Er blijkt uit, dat zij het liefst met houtskool hebben gewerkt. Gedurende enkele lessen heb ben zij ook geschilderd en daarom staat op het tentoon- stellingsoverzicht dat het om een schildersgroep gaat. Enke le stillevens in houtskool be vatten dezelfde thema's: een fiets, groente op tafel, enkele tassen en dat waren dan cok gerichte opdrachten. Ver der hangt er vrij werk van de cursisten, en op de trap naar de eerste verdieping hangt een kleurige groepscompositie. „Ik ben er echt trots op", zegt leraar Jan Pieters, die door zijn cursisten op handen wordt gedragen. „Hij geeft les op een heel ongedwongen manier", vindt Hans Sluijters. „Iedereen voelt zich gestimuleerd. Jan laat je gaan en corrigeert hooguit, kijkt eerst waar je mogelijkheden liggen". Vol gens Carina Schlosser is er dan ook een grandioze sfeer in de groep. „Een enthousiaste le raar in een enthousiast wijk centrum", concludeerde Er ker-voorzitter Bert van Kan, toen hij gisteravond de exposi tie opende. Huize Frankeland heeft reeds belangstelling ge toond om het werk ten toon te stellen, aansluitend op de ex positie in De Erker. Alle cursisten gaan komend seizoen door: dat tekent de sfeer en toont aan dat zij te vreden zijn over de geboekte resultaten. „En nieuwe cursis ten zijn welkom", zegt Carina Schlosser, haar leraar warm aanbevelend. Eén onderwerp voor volgend seizoen hebben zij al: een stilleven van muziekinstrumenten. Jan Pie ters heeft ook in vorige seizoe nen, toen hij als Gorzenaar les gaf in clubhuis Zuid, zijn mu zikale voorkeuren geïnte greerd met het doceren in te kenen. Twee gemeenteraadsleden kwamen gisteren een kijlq'e nemen, Ben Stuivenberg en Cor Huyken, beiden lid van de PvdA-fractie. ,,Wij hebben een artistieke familie, hoor", aldus Cor Huyken. Zijn echtgenote Ria bevindt zich onder de cur sisten en haar werk, met name een stadsgezicht met abstracte invloeden, kan Jan Pieters buitengewoon vertederen. Bert van Kan, die de tentoon stelling opende, hield zoals ar chitecten dat bij uitstek kun nen een ingewikkelde verhan deling over het vignet van het wijkcentrum aan de Aleida- straat Hij zette wat lijnen op papier en toverde door enkele lijnen wat dikker aan te zetten plotsklaps het Erker-vignet te voorschijn. „Net een kooi, waar je van bovenaf in kijkt. Of een kroonluchter, van on deren af gezien". Vlaardingen De Indi sche Buurt wil niets we ten van het plan van de buurthuizen West en De Haven om zich na een fu sie te vestigen in de voor malige Mr. J.J.L. van de Bruggenschool aan de Bil- litonlaan. Dat beweert al thans Cees van Eekelen, voorzitter van de wijkver- eniging. De twee buurthuizen, nu nog gevestigd aan Weeshuisplein en Floris de Vijfdelaan, voelen zich door de gemeentelijke be zuinigingen gedwongen tot de fusie. Na dat samengaan wil len zij graag een onderkomen op een plek, die voor bewo ners van zowel het centrum als de Westwijk niet te afgele gen is. De dichtgetimmerde school zou een uitstekende plek zijn, menen 2ij. Maar de wijkverenigïng Indi sche Buurt heeft de gemeente per brief laten weten, dat zij zich zal verzetten tegen de komst van een buurthuis aan de Billitonlaan. De verdenking dat de vereniging die een ge bouw -heeft aan de nabijgele gen Floreslaan bang zou zijn voor concurrentie, wijst Van Eekelen resoluut van de hand. De wijkverenigïng Indische Buurt, zegt de voorzitter, heeft een heel ander publiek dan de twee buurthuizen. „Wij heb ben een klaveijasvereniging, organiseren bingo's en stijl dansen op zaterdagavond". Wethouder Arij Maarleveld liet in een gesprek met de ver eniging blijken, dat ook hij angst voor concurrentie ver moedde. „Maar daar liggen wij niet van wakker, hoor', zegt Van Eekelen. „Dan hadden wij nog wel harder geprotes teerd". Dat zijn vereniging niet is ge hoord over de fusieplannen van de twee buurthuizen heeft Van Eekelen verbaasd. Hij wil op zijn minst weten welke ac tiviteiten de twee buurthuizen na de fusie willen ontplooien en wat voor bezoekers zij daarbij denken te trekken. De buurt is bang voor jeugdige bezoekers van het buurthuis, beweert Van Eekelen. Hij kan de buurtbewoners daarin geen ongelijk geven. „Ik heb zelf ja ren geleden ook bij het ont moetingscentrum gewerkt en toen werd er al over auto's ge lopen. Wij zijn er gewoon te gen dat er zo'n buurthuis bij ons in de wijk komt". De vereniging kondigt ïn een brief aan de gemeenteraad aan, dat zij zich zal beraden op nadere stappen tegen het buurthuis aan de Billitonlaan. Op z'n minst mag de gemeente"- rekenen op een protestbrief met handtekeningenlijst, als het plan van De Haven en West wordt uitgevoerd. Schiedam En weer weigerde het pistool. Dat is vaste prik. Ook bij vorige sportevenementen, telkens wanneer een hooggeplaatste stadsge noot het startschot zou lossen, kwam er in plaats van het verlossende startschot slechts een glimlach uit de hoek van wethouder Luub Hafkamp en bankdirecteur Klaas van de Geest. 'De grote knal', hét startsein voor elk evene ment, zal Schiedam waarschijnlijk pas weer ho ren als de heren besloten hebben een nieuw ge meentewapen aan te schaffen, want, zo ver klaarde een omstander, „het beessie is duidelijk op". Maar wat gaf het. Het merendeel van de ruim vijfhonderd deelnemers (een record) aan de tiende avondfietsvierdaagse ziet de fietstocht allerminst als een wedstrijd. Gezellig recreëren in de wijde omgeving lijkt het motto. Opval lend is het grote aantal ouders dat met kleine kinderen voorop, en de iets grotere ernaast op een eigen fietsje, aan de tocht deelnemen. De eerste dag bracht de deelnemers gisteren in Vlaardingen en Maassluis, terwijl zij in de loop van de week nog Delft, Schipluiden, vliegveld Zestienhoven en de parken in de omgeving aan zullen doen. De deelnemers die de tocht zonder kleerscheu ren volbrengen wacht donderdagavond een huldiging inclusief medaille. Degenen, die de smaak van het medaille winnen te pakken heb ben, kunnen zich in de feestzaal de kantine van de Toerclub Rijnmond direct opgeven voor de zwem- en de wandelvierdaagse. De in schrijfformulieren liggen al klaar. Burgemeester Hans van Es deelt de derde erepenning van de ge meente Maassluis uit. Gelukkigs is ditmaal de vertrekkend topambte naar J. Moerman. Maassluis Jacobus Moerman is niet zo'n werknemer die slaap tekort komt, als hij niet naar kantoor gaat. Tijdens zijn 45-jarige dienstverband bij de gemeente Maassluis liet de ijverige ambte naar maar tweemaal verstek gaan: toen hij tijdens de bezetting onderdook en toen hij onder de wapenen werd geroepen. Burge meester Hans van Es had dan ook slechts lovende woorden voor de vertrekkende directeur van de centrale boekhouding, die hij een 'volmaakt diensthoofd' noemde. Niet minder dan zes sprekers overlaadden de ambtenaar giste ren met complimenten tijdens zijn laatste uren in het Maassluis- se stadhuis. Tijdens de zeer druk bezochte afscheidsbijeenkomst kreeg Moerman uit handen van burgemeester Van Es de ere penning van de gemeente Maassluis. Moerman is de derde inwoner van de Eerste Stad aan de Water weg die deze zeldzame onderscheiding ontving. Slechts twee il lustere Maassluizers kregen de penning eerder: schrijver Maar ten 't Hart en oud-directeur gemeentewerken J.H. Kloet. De eerste etappe van de avondvierdaagse ging via de Zuidbuurtse- weg in Vlaardingen richting Maassluis. Vooraan op de foto rijdt Koos van der Keur, oud-voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam- Zuid. Schiedam Na een vechtpar tij in café De Kleine Confiance is vannacht een 31-jarige Schiedammer met steekwon den opgenomen in het Schie- landziekenhuis. De vermoede lijk 40-jarige Rotterdammer, met wie het slachtoffer het aan de stok kreeg, heeft de po litie nog niet kunnen achter halen. Agenten gingen op onderzoek uit toen zij hoorden dat in een huis aan de Bellstraat een ge wonde werd binnengedragen. Op de achterbank van de auto, waarmee hij naar het huis was gebracht, vonden de agenten een mes. De verwondingen, die de Schiedammer in het café aan de Rotterdamsedïjk had opgelopen, bleken zo ern stig dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De politie heeft hem nog niet kunnen verhoren en heeft geen idee van de aanleiding tot de vechtpaitij. Jury telt proppen papier Schiedam Dankzij de sneeu wruimactie, waarmee Schie dammers met plichtsbesef een ijstaart konden winnen, waren de stoepjes afgelopen winter re delijk schoon. Maar hoe staat het de rest van het jaar met het hy giënisch bewustzijn van de be volking? Om dat te onderzoeken trekt vrijdag een ploegje des kundigen door de stad met de opdracht alle vervuiling in en rond openbare gelegenheden te noteren. Vorig jaar maakte Schiedam geen enkele kans op de titel 'schoonste stad van Nederland'. De nominaties gingen naar drie keurig aangeveegde grote ge meenten in Limburg. Maar de Brandersstad met zijn milieube wuste bestuur wil revanche voor die smadelijke nederlaag. Daar om heeft Schiedam opnieuw he* deelnameformulier van de stichting Nederland Schoon in gevuld. lijk ook deel uit van de jury, die verder bestaat uit wethouder Aad Wiegman, directeur nuts bedrijven (ONS) dr. ir. Jaap van Willigen, chef plantsoenen dienst ing. W.C. Hoogeweij, VW-directeur Ruud Pillard, journaliste Helma Vincent en een bestuurslid van de Neder- E.A. Collignon, directeur van landse vereniging van huisvrou- het in Schiedam gevestigde wen. schoonmaakbedrijf GOM en coördinator van de stichting die Vooral van beide dames ver- de wedstrijd organiseert, laat wacht Collignon kritische kant- zicb liever nog niet uit over de tekeningen. Zij zouden meer oog properheid van de gemiddelde hebben voor hygiene dan de he- Schiedammer. „Dat doe ik vrij- ren, hoewel Collignon ook de dag wel, als ik mijn rondje wethouder en de meelopende maak". Collignon maakt name- ambtenaren wel een redelijke objectiviteit toeschrijft: laten ze zich tot 'smokkelen verleiden, dan vallen zij toch, bij een twee de ronde door onafhankelijke experts, onherroepelijk door de mand. De jury beoordeelt de netheid van Schiedam steekproefgewïjs. Onder de loep genomen worden het stadskantoor en omgeving, het postkantoor, de Hoogstraat en de Broersvest, een sportpark (Thurlede) en een stadspark. Vergaart de stad bij die eerste keuring voldoende punten, dan komt een landelijke jury op een onaangekondigd tijdstip nog eens de proppen papier en weg geworpen sigarettepakjes tellen. Schiedam Invalidensport- vereniging De Ooievaars is het afgelopen weekeinde bestolen. Uit het clublokaal aan de Westmolenstraat werden een geldkistje met 1500 gulden meegenomen. Uit een geldla werd 50 gulden ontvreemd en uit de fruitautomaat nog eens 500 gulden. De inbreker sloeg een ruitje van de voordeur in. Bij een inbraak in een huis aan de Oosterstraat werd voor 7000 gulden aan goederen buitgemaakt. De dief ging er vandoor met een televisie, een videorecorder, een computer, een fototoestel, een twintigtal compact-discs en een postze- gelverzameling. Hij kwam vermoedelijk binnen met be hulp van een valse sleutel. Vlaardingen De 71-jarige Schiedammer L. van der Brugge is gistermiddag om het leven gekomen na een aanrij ding op de Burgemeester Heusdenslaan in Vlaardingen. Van der Brugge reed met zijn fiets over de Kethelweg en stak, vermoedelijk zonder op het overige verkeer te letten, de Heusdenslaan over. Een 31- jarige automobilist uit Vlaar dingen kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer kwam op de motorkap terecht en sloeg vervolgens tegen het wegdek. Hij werd met inwen dige bloedingen opgenomen in het Holyziekenhuis, waar hij enige tijd later overleed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1