WATERWEG SPORT PvdA lijdt onder 'die domme kiezers' Voor sommige branches is Groenelaan te krap AGENDA Jan van Veen, de held van Excelsior Schiedamsche niet zo duur ACHTERGROND Aad Moerman, won negen kratjes bier 5 Winkelstraat van de Gorzen moet gezicht oppoetsen Jeneverstad mist boek over merken Poloclubs in bekerfinales Indeling van Green Eagles. Onhebbelijk PEC wil geen onderwijs zijn Boeddha-beelden trekken dieven Niet dronken van Jonge Notaris KETHEL MAAKT ZICH OP VOOR TAFELTENNIS Record Noorduin Rotterdams Nieuwsblad 1 woensdag RW, 3 ium 1987 door AAD RIETVELD Vlaardingen Dat goede wijn geen krans behoeft, gaat veelal op, maar kennelijk niet voor de PvdA-afdeling in Vlaardin gen. De partij voert een prima beleid, maar de burgers weige ren dat te begrijpen, zo heeft het bestuur geconcludeerd uit het rapport van de eommïssie- Booister. Een onwelgevallig rapport, waarmee het bestuur de vloer heeft aangeveegd. De PvdA heeft er maar last van, van die domme, domme Vlaardingers. In 1982 lieten zij de sociaal-democraten een dui keling maken, omdat zij het beleid niet begrepen. In '86 •werden de PvdA alweer 'op zijn minst vier zetels' door de neus geboord, omdat de burger opnieuw het beleid niet be greep. Vooral de zegeningen van het veelbesproken ver keerscirculatieplan ontgingen de kiezer. Terwijl het VCP toch lang en breed is uitge voerd en iedere verkeersdeel nemer dagelijks met de gevol gen ervan te maken heeft. Een commissie van negen PvdA'ers, onder voorzitter schap van Het Vrije Volk-jour nalist Jan Booister, heeft het volgens het bestuur ook al niet begrepen. Die commissie was ingesteld om op zoek te gaan naar de oorzaken van de opeenvolgende verkiezingsne derlagen. Het resultaat was een vernietigend rapport, waaruit duidelijk bleek waarom veel kiezers teleurgesteld zijn ïn de PvdA. De PvdA dramt door, behan delt mensen onhebbelijk, luis tert niet naar inspraak, negeert bezwaren, is arrogant en doet niets voor de kleine man, oor deeldenzestig kiezers. Dat wa ren vooral oud-PvdA-ste m- mers, die de partij de rug had den toegekeerd. De commissie- Booister kwam met die kritiek terug naar de afdeling, en kreeg de wind van voren. „De kritiek wordt in het rapport- Booister niet onderbouwd en is bovendien al jaren bekend", zei voorzitter Rob Suuren- donk. „Kan zo in de prulle- bak", was zijn vernietigend oordeel. Waarmee de PvdA de kritiek van de vele kiezers in feite al leen maar bevestigde; de partij luistert niet Na de publicatie van het rapport-Booister ver telde het bestuur hetzelfde ver haal dat de PvdA al jaren ver telt de kiezer kent niet de die pere bedoelingen van het be leid; door slechte presentatie zijn misvattingen bij een aantal burgers ontstaan; er wordt on voldoende voorlichting gege ven aan burgers. Eén van de stokpaardjes van de PvdA is het VCP en juist dat plan is de reden, dat veel kie zers niet het hokje voor een PvdA-knndidaat rood maak ten. De politiek heeft zich over dat VCP suf gedebatteerd en aan aandacht in de plaatselijke kranten en in de uitzendingen van de lokale omroep heeft het niet ontbroken. Bovendien heeft de gemeente wekelijks een eigen pagina in een huïs- aan-huisblad. Nog altijd gaat ae PvdA ervan uit, dat het beleid goed is, maar dat de burger de bedoeling er van niet duidelijk voor ogen heeft Ruim vier jaar voorlich ting, en nóg heeft dat domme kiezersvolk het niet begrepen. Het omgekeerde verhaal wordt weieens gehoord: die po liticus bakt er weinig van, maar hij weet zich aardig te verkopen. Maar politici, die het fantastisch doen en zich juist niet weten te verkopen daar heeft de PvdA-VIaardingen het alleenrecht op. De leegstand aan de Groenelaan is volgens de voorzitter van de winkeliersvereniging Frits Bijtel geen teken van verpaupering. De panden zijn gewoon te kra'p voor sommige branches. Schiedam De Groenelaan denkt verdeeld over de komst van de nieuwe Albert Heijn- vestiging op de hoek van de Hagastraat „Een -medaille met twee kanten", noemt Frits Bijtel, voorzitter van de winkeliersvereniging, de AH- uitbreiding. „Voor sommige zaken kan het een bedreiging betekenen, andere profiteren misschien van de zuigkracht van de supermarkt". Vooral de levensmiddelen- branché krijgt het straks mis schien moeilijk, maar Bijtel die zelf in herenmode doet is ervan overtuigd dat het AH- filiaal ook zwakke kanten heeft Hoe groot de super markt ook wordt, het assorti ment zal hoe dan ook lacunes vertonen. „Weet je die uit te buiten, dan kun je als kleine jongen rustig naast die gigant gaan zitten". De belangrijkste winkelstraat van Schiedam-Zuid zal volgens Bijtel wel 'zijn. gezicht moeten oppoet sen'. „Een ontwikkeling, zoals we die nu met Albert Heijn meema ken, is toch niet tegen te houden. Het beste is daar soepel op te rea geren". Daarmee bedoelt Bijtel dat de middenstanders aan de Groenelaan gewoon met hun tijd moeten meegaan en hun zaken wat moeten moderniseren. De klanten die AH trekt 'ontdekken' dan meteen de Groenelaan als winkelcentrum. Spookachtig De bewonersvereniging Schie dam-Zuid heeft in het onlangs verschenen beleidsplan ook al aandacht gevraagd voor de Groe nelaan. De BVSZ heeft gesigna leerd dat er verschillende winkels leegstaan en vindt dat die donke re panden 'een spookachtige in druk' maken. Zolang zich geen nieuwe winkeliers melden, moe ten de etalages maar met wat kunst worden opgevrolijkt, meent de vereniging. „De Gorzen is zoveel creatieve mensen rijk, waarom zouden we daar niet met z'n allen van genieten?" Bijtel ziet toch liever gewoon weer koopwaar in de toonven- sters liggen. Hoewel er volgens hem nog geen gegadigden in de markt zijn om de gaten op te vul len, ziet Bijtel de leegstand niet als een eerste teken van verpaupe ring. „Het probleem is dat voor sommige branches de panden aan de Groenelaan te klein zijn. Al leen door twee winkels samen te voegen kom je aan voldoende vloeroppervlak". Het is, sugge reert de middenstander, dus een voudig wachten op zaken die wel in de wat krappe panden uit de voeten kunnen. Het verkeer, dat regelmatig in de Groenelaan vastloopt als leveran ciers bezig zijn de winkels te be voorraden, krijgt zodra Albert Heijn naar de kop van de laan is verkast meer ruimte. Want het laden en lossen bij AH is volgens Bijtel de grootste bottleneck in de smalle straat Meer valt er aan de verkeerssituatie niet te verbete ren, vreest Bijtel. „Of je zou een blok uit het gevelfront moeten lichten om een parkeerterrein aanteleggen". Bijtel doet over het parkeerpro bleem niet al te moeilijk: „Waar heb je dat niet?" Toch lijkt er wel degelijk verband te bestaan tus sen de leegstand en het tekort aan ruimte om de auto te stallen. De bewonersvereniging noemt de auto's die er staan 'een bron van ergernis', vooral aan de zijde van de smalle stoep. Opvallend ge noeg bevinden de lege winkels zich allemaal aan die kant van de Groenelaan. Vlaardingen Zonder enige nadere toelichting te geven, schuift het Plaatselijk Edukatief Centrum (PEC) het regulier on derwijs enkele weinig vleiende woorden in de schoenen. In het jaarverslag over 1986 wordt ge waarschuwd voor de verleiding om een soort lagere school en la ger beroepsonderwijs te worden. „Dat még niet in de volwassene ducatie, waar de deelnemer cen traal staat'" meldt het verslag. Ook verleidelijk, meent het PEC, is „allemaal maar een ei-, gen weg te gaan als basis- of be- roepseducatie of vormings-i werk". Dat wordt eveneens van de hand gewezen. „Niet in het] PEC, waar vanaf het begin sa menhang en samenwerkingf is geweest". De vreugde van het PEC wordt enigszins getemperd ïn de lange opsomming van problemen, waarmee het centrum kampt. Het PEC worstelt met het perso neelsbeleid, omdat er zoveel vrijwilligers en krachten met weinig uren werken. Ook ge brek aan ruimte en tijd, een te kort aan kinderopvang en de ve len dictaten van de rijksover heid bemoeilijken het werk. Bo vendien is het voor het centrum een hele opgave om voor het be stuur de 'juiste mensen' te vin den. Vlaardingen Uit een winkel aan de Markt in Vlaardingen is in drie dagen tijd twee keer een Boeddha-beeld gestolen. In de nacht van zaterdag op zondag werd met een trottoirtegel de ruit ingegooid. Uit de etalage verdwenen behalve een houten Boeddha-beeld een messing kandelaar en een beeld van een zittend vrouwtje. De waarde van de buit bedroeg 1600 gulden, de braakschade maar liefst 11.000 gulden. Vorige week werd ook al ingebroken in de winkel. Toen werd een bronzen Boedd ha-beeld ter waarde van bijna duizend gulden gestolen. VLAARDINGEN woensdag 3 juni Jaarvergadering van de Vere niging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterwegge bied. Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade, 20.00 uur. zaterdag 6 juni wandelconcert van Lenette Tuytel (orgel), Eila Hermans (mezzo-sopraan) en Marianne van de Kamp (blokfluit), Grote Kerk, 15.00 uur. MAASSLUIS donderdag 4 juni film Cobra met spierbundel Sylvester Stallone in de hoofd rol, Schuurkerktheater, 20.30 uur. Hoek van Holland „Elke spits wil dolgraag topscorer worden. Ook ik. Daarom voel ik me helemaal niet te groot om te zeggen dat ik er verschrikkelijk bli} mee ben. Vorig seizoen ben Ik weggegaan bij Excelsior Maassluis, omdat Eric Gudde mij alleen maar als pïnch-hitter wilde gebruiken. Daar voelde ik me te goed voor. Toen ik wist dat ik niet meer kon worden ingehaald op de ranglijst, heb ik Gudde even gebeld en verteld dat ik er twintig had in ge schoten. Zo'n rat ben ik dan ook weer". Het is een typisch geintje van Aad Moerman. De aanvaller van Hoekse Boys werd topscorer van de Westlandse regio en wil dat weten ook. „Ik ben al een paar jaar lang als tweede of derde geëindigd. Met m'n 33 jaar ben ik er trots op dat ik eindelijk die titel in m'n zak heb. Het werd tijd. Dat het klasse ment alleen de laatste wedstrijden van het seizoen pas gaat leven, is zeker niet waar. Ik ben er heilig van overtuigd dat veel voetballers de gegevens bij houden". „Op de beschikbaar gestelde prijzen Iet, denk ik, he lemaal niemand. Voor mij is de eer belangrijk. Ik heb het de laatste weken tenminste al een paar keer gehoord: de topscorer van het Westlanö. Ik moet zeggen, het klinkt fraai, al weet ik drommels goed dat ik veel te danken heb gehad aan Hoekse Boys. In de laatste wedstrijd tegen Loosduinen werd er voor al de eerste helft in dienst van Moerman en z'n klas sement gespeeld. Het gevolg was echter dat ik er niet één maakte. Na de rust speelden we ons eigen spelle tje en toen knalde ik er wel drie in". Nog voor aanvang van de oefencampagne vertelde Moerman tegen iedereen die het maar horen wilde dat hij de topschutter van het Westland zou worden. „Ik had op een gegeven moment aan weddenschap pen negen kratten bier uitstaan. Ik heb ze gekregen ook'. De treffers waaraan de uitbater van een hoog aange schreven specialiteiten restaurant z'n beste herinne ringen bewaart, vielen niet in een competitiewed strijd. De rossige spits: „De jaarlijkse wedstrijd tegen Hoek van Holland hadden we al negen keer verlo ren. Nu won Hoekse Boys op Koninginnedag en ik maakte er twee. Dat was ook voor de dub wel aar dig. De mooiste maakte ik tegen HPSV. Op een voorzet van Wim Warbout sprong ik over iedereen heen en kopte keihard in de kruising". „Op een gegeven moment weten de tegenstanders'* datje aardig kunt scoren, maar echte problemen met verdedigers heb ik niet gehad. Vasthouden aan "jé shirt daar kijk ik niet meer van op. Dat gebeurt al tijd. Ik word alleen giftig als m'n achillespees wordt geraakt wanneer ik een bal aanneem. Dan zoek ik die vent de volgende keer zelf ook even op". Vasthouden Moerman is z'n wilde haren een beetje kwijt, maar zijn streken blijven. Zijn reputatie om scheidsrech ters te beïnvloeden is bij menige club gevreesd. Dne keer laat Moerman zich gemiddeld per wedstrijd in het strafschopgebied vallen, compleet met bijbeho-' rend gegü. In negen van de tien gevallen is het de vierde keer raak en kan de topschutter vanaf elf meter een poging wagen om zijn totaal op te voeren. „In zes wedstrijden heb ik dit seizoen niet gescoord.,. Na het laatste fluitsignaal loop ik dan toch met een- leeg gevoel van het veld. Wanneer een trainer dan zegt dat hij het fijn vindt dat er hard is gwerkt, haal ik m'n schouders op, Werken moet je als spits im mers altijd. Met een 4-2 nederlaag en twee treffers van mij, loop ik heel anders van het veld". Arrogant „Dat klinkt misschien arrogant, maar ik weet voor mezelf dat ik er veel voor over heb. Ik ben heel fa natiek; ik houd van veel gezelligheid, maar vrijdaga-^ vond ligt deze jongen echt vroeg op bed en drink ik geen druppel alcohol. Wat dat aangaat, denk ik dat ik van een uitstervend ras ben. Ik heb nu eigenlijk nog maar één wens: met het Westlands Elftal mee spelen tegen FC Utrecht en dan scoren. Ik ben dan wel 33 jaar, trainer Anton van Bommel zal de krant ook wel lezen en weten dat ik dit seizoen goed ben geweest voor twintig goals". Eus Klerks vecht een pittig duel uit met Peter Burger van Hermes DVS. Schiedam De interesse voor de Jonge Notaris duurt onverminderd voort, ook nu de publiciteitscampagne rond de authentieke Schie damsche Jenever is geluwd. Onder meer bij slijterij Oranje, waar een deel van de etalage is ingeruimd voor het nieuwe puur Schiedam- se handelsmerk, blijft de t vraag naar de moutwijnje never van Uto-branderij De Tweelingh opvallend sterk aanwezig, vooral vanuit het bedrijfsleven, waar men de jeneverigretig als relatiege- De aanvankelijke zorg, dat de prijs van ,de Jonge Nota ris voor het gewone publiek iets te boog zou zijn (een fus kost f 31,95), is bovendien enigszins gerelativeerd sinds een ambtenaar van het mi nisterie van wvc vorige week een opmerking plaat ste over de prijs van sigaret ten. Topambtenaar voor volksge zondheid mr. L. Wever zei op een symposium over roken, dat de prijsstijging van een pakje si garetten sinds 1960 sterk is ach tergebleven bij de inflatieen dat blijkt voor jenever evenzeer te gelden. Het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie is sinds 1960 met 375 procent ge stegen, terwijl jenever in die tijd maar 126 procent duurder werd. Was de prijsstijging gelijk op gegaan, dan had jonge jene ver nu rond de dertig gulden gekost De prijs van de Jonge Notaris wordt overigens ver klaard uit de strikt ambachtelij ke produktiewijze, waarmee in verhouding veel tijd en aan dacht zijn gemoeid. Schiedam Anekdote uit de zeer recente geschiedenis van de Jeneverstad. Twee Schie dammers hielden een wed denschap: „Wedden datje van die nieuwe, van die Jonge No taris, niet dronken kunt wor den?" Zij namen de proef op de som. En inderdaad: na vijf kelkjes hadden zij zo'n dorst van die jenever gekregen, dat zij over gingen op bier. En daar wer den zij dronken van. Dit soort taferelen, maar dan over bier, en ook over de brouwerijen, de historie, de grondstoffen en het brouwproces, van ondergisting tot bovengisting, staan beschre ven in Het Nederlands Bierboek van Dave Vlam. Het verschijnen hiervan (het bierboek is uitge bracht bij Elmar in Rijswijk) heeft in Schiedam het gemis doen voe len aan een dergelijk encyclope disch overzicht van alle merken jenever, die er in netland bestaan. Alleen al in Schiedam rijn enkele tientallen merken bekend, waar onder overigens namen die niet of nauwelijks meer verkrijgbaar zijn. Wel heeft Hans van der Sloot on langs Het Echte Schiedamsche Jeneverboek vervaardigd in op dracht van distüleerderij Uto, die in haar gloednieuwe branderij De Tweelingh aan de Noord vest de Jonge Notaris produceert, maar dat is meer een boek waarin wordt ingegaan op de lokale ge schiedenis (en speciaal op die van Uto-oprichter Herman Jansen) dan op de diversiteit in het gedis tilleerd, die de Jeneverstad kan bieden. Van der Sloot, die al meer over jenever verhaalde, is per slot van rekening geschiedschrijver, geen documentalist Naar verluidt heeft de uitgave van het bierboek de ideeën kracht bijgezet die in de Jenever stad waren ontvouwd om een standaardwerkje te doen samen- stéllen, dat dan deze keer meer gericht moet zijn op de produkten dan op het próduktieproces of de ontwikkelingen van de brander sindustrie in Schiedam. Wie een dergelijk project zal coördineren, is evenwel bij lange na nog niet bekend. Schiedam De Koningin Julianaschool in Kethel bereidt zich voor op d e nationale tafeltenmskampioenschappen, die zaterdag in Culemborg worden gehouden voor schoolteams. Directeur J. van der Vlies heeft in rijn school aan de Vlaardingsewegeen groep leerlingen, die behoorlijk in het bedreven zijn in het spel. De Koningin Julianaschool (niet te verwarren met de eveneens protestants-christelijke Prinses Julianaschool aan de Oostsingel) staat landelijk op hoog niveau in het tafeltennis. door TON DE LEEDE SchiedamPas in de verlen ging van de halve finale om het Schiedams kampioen schap tussen Hermes DVS en Excelsior^O kreeg de wed strijd enigszins het karakter van een bekerduel. Alles werd op de aanval gegooid en beide ploegen kregen volop kansen om de beslissing te forceren. Aangezien er door zowel Hennes als Excelsior één maal werd gescoord, moesten strafschoppen de be slissing brengen. Excelsior- doelman Jan van Veen werd de held van de avond door zich óp drie kalktrappen geen enkele maal te laten passeren. In een druilerig regentje werd de eerste helft gespeeld op het ui terst matig bezochte Hermes-ter rein. De meeste spelers pasten zich prima aan bij de omstandig heden en werkten niet bepaald mee om het kijkspel te verfraai en. Typerend voor het niveau van de wedstrijd was het feit dat er spelers waren die op het door natte veld met vaste noppen speelden en dus ettelijke malen lachwekkend onderuit gleden. Al na enkele minuten kreeg Ex celsior een unieke kans de score open te breken. Linkerspits Wim van Baarle werd vrijgespeeld bin nen bet strafschopgebied, maar kon niet voldoende uithalen. De afgeslagen bal werd door Edwin van Wijk weer voor het doel ge bracht en de meegekomen René Wagemakers kon vrij inschieten. Hij produceerde echter een hope loze afzwaaier. Hoewel Hermes optisch gezien iets de overhand had, kwam doel man Van Veen. die zeer klemvast en zelfverzekerd keepte, geen en kele keer ïn gevaar. Slechts op dag van rust moest hij een verra derlijk schot van de levensge vaarlijke linkerspits Robert de Roo onschadelijk maken. Overwicht In de tweede rondgang hadden de gasten duidelijk het overwicht. Nadat eerst voor Hermes Frank van der Woude een 'kijker' om zeep had geholpen'1, brak het hoofdstuk Excelsior'20 aan. Aan val na aanval kreeg de op hoge voorzetten weieens mistastende Hermes-goalie Raymond Bies heuvel te verwerken. Vooral Wim van Baarle, een duidelijk onderschatte technicus met solis tische kwaliteiten, en spits Edwin van Wijk waren levensgevaarlijk. Zeker als de aanvallen over rechts kwamen, waar linksback Peter Burger een moeilijk avond je had tegen Eus Klerks, raakte de Hermes-afweer in paniek. Doel punten kwamen er echter niet Hermes startte de eerste verlen-. ging sterk, maar aanvalsleider Wim Horbach had duidelijk zijn avond niet De tweede verlenging bracht dan toch doelpunten. De Roo opende de score voor Her mes, maar in dezelfde minuut passeerde invaller Hans Meijer rijn eigen doelman (1-1). Elfme ter-trappen moesten nu uitmaken wie finalist zou worden. De beslis sing viel snel want voor Hermes misten zowel Burger, Bijl als Van; der Woude, zodat de drie rake trappen van Zuyderwijk, Klerks en Beererjschot voldoende waren- voor de finale. Excelsior-trainer Hans Schinkel opgetogen; „We hebben deze wedstrijd, een finale waardig ove rigens, met wisselende kansen te recht gewonnen". Vlaardingen Drie Vlaardingse waterpoloteams zijn doorgedron gen tot de bekerfinale van de zwemkring Rotterdam en omstreken. Zowel bij de dames als bij de heren wordt zaterdag 14 juni in het zwembad Berenschot te Leerdam een halve competitie gespeeld. Bij de dames spitst de strijd zich toe tussen VZC, WIK (beide Vlaardin gen) en Kempvis uit Rozenburg. Ook de heren van Shell hebben zich geplaatst voor de eindstrijd. Zii worden geconfronteerd met Geul en ZVS. Het programma ziet er als volgt uit: 12.00 VZCKempvis (d), 12.45 ZVSShell (h), 13.30 WIK—VZC (d), 14.15 Shell—Geul <h), 15.00 Kempvis-WIK (d) en 15.45 GeulZVS (h). Iedere wedstrijd duurt 4x5 minuten (netto). De wïnnaai bij de heren wordt geacht zaterdag 21 juni deel te nemen aan een officieus Nederlands kampioenschap voor kring-bekerhouders. Hasselt Willem Noorduin is een Nederlands record rijker. De voor AVR (Rotterdam) en het Schiedamse De Ooievaars uitkomende atleet wierp tijdéns een zeslanden-wedstrijd in het Belgische Hasselt de discus 28.44 meter ver in de handicapklasse CP5. Bij het kogelstoten noteer de Noorduin een afstand van 9.85 meter. Maassluis De basketballers van Elementum/Green Eagles- zijn voor het seizoen 1987-1988 ondergebracht ïn de zuidelijke eerste divisie B. De uit de pro motiedivisie geduikelde Maas- sluizers nemen het daarin op te gen AhoyVRZ (Rotterdam), JRC Boxtel, Flash (Den Bosch), Springfield (Berlicum), BC Eindhoven, Kimbria (Maas tricht) en Rowic (Dordrecht). De komend seizoen door Lieuwe van Loon gecoachte damesfor-; matie mag het ondanks de offi ciële degradatie toch weer iri He; promotiedivisie, omdat het .hit- de eredivisie gedegradeerde-US1 helemaal uit de damesliga is vcip dwenen. De tegenstanders zijn:' MSV (Noordwijk), Sea Dévujsi (Castricum), BV Lisse, Tonego^ (Haaksbergen), BV Voorburg,* Grasshoppers (Katwijk) en DAS. ^Delft).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2