SPORT 10 Schiedam redt godshuis van de drank Laatste kans voor Peter van Buren >'0 JJU «sis» Rotterdams nieuwsblad Cup BIJ LANDMAN KUNT U KEZEN UIT DUURZAAM EN DUURZAAM. DE VOLVO 340 VANAF: F 37.695,-. ADVERTENTIES Vijf deelnemers uit regio met oldtimers naar Parijs en terug Wonen in synagoge aan Lutherse Kerksteeg SAMEN TEGEN GELUIDHINDER Piershil stroopt de mouwen op Ea 5nr Laatste avond Rijnmond Cup Vredessteen voor Honecker VOLVO Autobedrijf Landman Vlaardingen B.V Nettenboetsterstraat 7 - Vlaardingen - Tel. (010) 460 19 46 KINDERBUURT KLINKT TE ARMOEDIG NETZO VOORDELIG. WEL ZO BETROUWBAAR. SUPER MOTOROLIE F0RDREMBL0KKEN SUPER BOUGIES SPOILERS VERGELUKONZEAFHAALPRUZEN! vink&co Fotolijstje Opstellingen Ton Lammers leidt finale Rotterdams Nieuwsblad donderdag fWS 4 juni 1987 door KOR KEGEL j Schiedam De naam Lu- therse Kerksteeg komt in het straatnamenregister van Schiedam niet meer voor. Het is een slopje tussen de Raam .en het Zakkendragershuisje, met ais officiële naam het ver warrende Achter de Teer- stoof, verwarrend omdat de Teerstoof heel ergens anders in de binnenstad staat Maar ooit waren er meer teersto ven. En wie niet ver genoeg terug gaat in de Schiedamse ge schiedenis, zat ook de naam Lutherse Kerksteeg wel ver warrend vinden, want er staat een synagoge die de joodse ge- Ij meen te er al in 1858 liet bou- wen. En om de hoek, aan de J Raam, staat een Turkse mos- 2 kee. Het is een stil straatje, één van de weinige in de Brandersbuurt die gespaard werden tijdens de sloop woede in de jaren zestig en zeven tig. De meeste straatjes telden schamele arbeid erswoninkjes, dat kan van dit dopje niet worden ge zegd. Aan één kant staan gereno veerde gebouwen van distilleer derij Uto. De overzijde is ver waarloosd. Op de groene deur van de voormalige synagoge staat met witte letters geschreven, dat het pand „tot de doop" in beheer is bij Herman Lamers, een kun stenaar die tijdelijk gebruik heeft gemaakt van het complex om er tuitgevel van desynagoge bavinatzich gedenksteen, waarvan de tekst in de ioop der tijd is weggehakt. De gevel valt n het smalle doorzijn vensters met spitsbogen en lardstenen grote monumentale werken te vervaardigen. Tot de sloop? In het stadskantoor hebben de stadsvemieuwers van Schiedam het plan besproken met Abeeo uit Amstelveen om de synagoge te sparen, als de nieuw bouw aan de Schie van start gaat en er 34 appartementen zullen verschijnen op de locatie-Sherry de Terry. Er is een voorwaarde. Er zal een koper moeten opstaan, die zelf de verbouwing van het oude joodse godshuis tot woon ruimte (split-level) wil fin ar eie ren. Meldt zich niemand, dan gaat het opvallende pand met rijn tuit gevel en spitsbogen alsnog tegen de vlakte. Het interieur is niet meer zoals het geweest is. De preekstoel is er uit verdwenen. „Ooit schreef een journalist dat ook het doopvont verdwenen was, maar joden do- nieten pen niet", schertst gemeente ar- Juoiuuaicu chivaris Aart C. de Voogd van der Straaten, De laatste dienst in de synagoge werd gehouden in 1910. Vijf jaar later werd de synagoge ten die men elders in het land heeft gekend waar leegstaande kerken tot woonoorden werden verbouwd. Maar Schiedam had nu eenmaal nogal wat drank te slijten. opgeheven. In de jaren vijftig werd het als wijnpakhuis in ge bruik genomen: een schending van een religieus bolwerk, die in geen verhouding stond tot protes- De joodse gemeenschap, die in 1858 een pand kocht van het Spin- en Weefinstituut, Het op deze plaats de synagoge bouwen. Het was, temidden van alle jene- verfabrieken in de oude Bran dersbuurt, een bijna magische plek, want voordien had er al twee eeuwen godsdienstoefening plaatsgevonden. In 1610 stichtten de Doopsgezinden een vermaning in de Diefhoek, zoals dit plekje toen heette. In zijn 'Geschiedenis van Schiedam' schrijft oud-stad sarchivaris drs. G. van der Feijst over „de raembruggesteeeh van outs genaemt de dieffhouck". Lang hebben de protestantse vol gelingen, die Merino Simonszoon in de Jeneverstad had, hier ge kerkt Maar in de achttiende eeuw slonk hun aantal snel en in 1756 verkochten de Mennisten hun kerk aan de gemeente, die het gebouw vervolgens ter be schikking stelde van de Luther- sen, zelf niet vermogend genoeg om een pand te kopen, Nog steeds heeft Schiedam een actieve evangelisch-lutherse ge meente, kerkend in het gebouw aan de Lange Nieuwstraat, nabij de hoek van de Oranjestraat Het begon in 1748 toen veel Duitse brandersknechten zich in Schie dam vestigden, soms in het voet spoor van Duitse distillateurs namen als Melchers en Witt- kampf doen daar nog aan den ken. Ruim zestig van hen waren de „oude oprechte overanderde" Augsburgse lutherse confessie toegedaan. Hun gemeente heeft woelige tijden gekend, maakt Van der Feijst duidelijk. De anti stadhouderlijke dominee Justus Hoop liet zich nogal eens gaan en omschreef zijn kerkeraad als booswichten en rovers, maar week nadat hij door een woeden de volksmassa was belaagd in 1796 uit naar Purmerend. Zulk tumult kun je je amper voorstel len, als je nu door die Lutherse Kerksteeg loopt Daar past geen Schiedam In de Margrtethal worden vanavond de laatste wedstrijden gespeeld in het door UVG georganiseerde Rijnmond- toernooi. Op het spel staat bet of ficieuze zaalhandbalkampioen schap van Groot Rotterdam, dat de voorbije weken in verschil lende regionale sporthallen en in de vorm van een halve com petitie is afgewerkt Het programma is dusdanig in elkaar gezet, dat de beslissing tot vanavond is uitgesteld. Aan kop gaan de Schiedamse vertegen woordigsters DWS en UVG en het Rotterdamse Actief, die elk twaalf punten vergaarden "it zes wedstrijden. Deze drie ploegen ontmoeten el- vanavona. Om kaar 1 20.00 uur speelt DWS tegen Actief, een uur later staat de derby tussen UVG en DWS op de rol en om 22.00 uur staan Actief en JJVG tegenover elkaar. De stand luidt: 1. Actief 6-12 (73- 41), 2. UVG 6-12 )77-56), 3. DWS 6-12 (80-60), 4. Ancora 8-7 (76- 87), 5. WIK 6-6 (59-52), 6. Rotter damse selectie 6-4 (58-69), 7. De Hollandiaan 8-3 (64-87), 8. Snel- wiek6-2 (50-75) en 9. Satumus'8- 2 (67-77). ..I 1 Sch eveningen Erich Honec ker heeft aan zijn bezoek aan Nederland een gedenkwaardig .souvenir overgehouden. In het Kurhaushotel, residentie van de Oostdultse partijleider, bezorgde j de oud-Schiedammer J. van der Hoeven gisteren een stenen pla- quette met daarop een Engelsta lige vredeswens. Tevoren had 'hij met de hotelreceptie afge sproken dat die er voor zou zor gen dat de steen in Honeckers 'bezitzou komen. Het was niet de '.eerste keer dat Van der Hoeven met zijn vredessteen van zich .deed spreken. De plaquette heeft ooit een paar dagen in de 'ruïne van een Schiedams kas teel gestaan. Die markante plaats vond Van der Hoeven heel geschikt voor zijn vrede soproep aan de wereldleiders, ■maar het gemeentebestuur dacht daar anders over. De boodschap werd verwijderd. •Een poging van Van der Hoeven ,om de steen via diplomatieke kanalen naar Oost-Berlijn te transporteren, mislukte. Het mi nisterie van buitenlandse zaken stuurde het pakket ongefran- keerd retour. Bij aankomst bleek de steen bovendien gebro ken. Omdat het door Oost en West gedeelde Berlijn een min stens zo geëigende locatie is voor zijn steen als de Schiedamse ruï ne, kwam Van der Hoeven op het idee zijn maaksel aan de Oostduitse partijleider aan te bieden. „Dan hoef ik het ding niet zelf helemaal naar Duits land te zeulen". Maasland De voorbereiding heeft zo'n 2,5 jaar geduurd, maar zaterdag is het zover. Dan ver trekt uit Amsterdam de grootse oldtimer-tocht naar Parijs en te rug. In het peloton van de 42 old timers rijden vijf deelnemers uit deze regio mee. Een van de vijf is de Maaslander Henk Korpel (46) die, zo is ach teraf gebleken, de 'geestelijke vader' van de tocht genoemd kan worden. Hij lanceerde ooit eens het plan om zoiets te onder nemen. Uiteindelijk is dat toch wat anders dan het rondtoeren in de eigen omgeving en het een pakweg vijf a zes keer per jaar presenteren van de oldtimers op braderieën en andere festivitei ten. Eveneens uit Maasland komt Kees Varekamp, die op de ge meentegrens met De Lier een elektriciteitsbedrijf heeft Uit Maassluis rijden mee vader en zoon Bram en Arie de Vos. Bram is onderhoudsmonteur bij de plantsoenendienst van de ge meente Maassluis, terwijl zoon Arie politieman is. De vijfde re gio-deelnemer is Vlaardingar Frans Glavimans, die eerder deze week in deze krant uitwijd de over de tocht Het vijftal is lid van de PATAN, de Propulsion Arrière Traction Avant Nederland, wat neer komt op de nationale oldtimer club van Citroëns van vóór 1934, die rond de 90 leden telt De auto van Henk Koipel dateert van 1931, die van Frans Glavimans uit 1927, die van Kees Vare kamp uit 1926, die van Bram de Vos uit 1923, en de auto van Arie de Vos uit 1922. De stoet wordt volgende vrijdag terug in Amsterdam verwacht. Henk Korpel heeft de route van de laatste etappe zo uitgestip peld, dat Maassluis en Maasland worden aangedaan, De deelnemers bereiken die ge meenten via de pont vanaf Ro zenburg. Tussen half een en drie uur wordt de passage in Maas land verwacht waar overigens, behoudens voor Korpel dan, teen stop is ingelast De route oor Maasland gaat over de Ker- kweg, 's-Herenstraat en Molen weg naar Schipluiden en van daar via Delft terug naar Am sterdam. Schiedam Vlaardingen/Maass- luis De colleges van B en W van de drie Waterweggemeen ten gaan nauwer samenwerken op het gebied van de bestrijding van geluidhinder. Zij zijn voor dat doel een samenwerkingsver band aangegaan. De samenwerking heeft onder andere betrekking op de uitwis seling van kennis en appara tuur, het verlenen van techni sche bijstand aan elkaar en advi sering. Verder moet de aanschaf van apparatuur beter wordt ge coördineerd, zodat onnodige dure aankopen kunnen worden voorkomen. Geld speelt ook om een andere reden een belangrijke rol in het samenspel. De drie steden hopen voortaan in aanmerking te ko men voor rijkssubsidies op sane ringsprojecten. Den Haag stelt nam dijk als eis dat een stad of samenwerkingsverband mini maal 100.000 inwoners moet ver tegenwoordigen om subsidie te kunnen krijgen. De duurzaamheid van de Volvo 240 Sedan en dc Valvo 240 Stationcar is ccn keihard gegeven. Wdkc andere auto kan zich cr op beroemen dat hij gemiddeld 20,7 jaar actief meegaat? Het is ook geen wonder wanneer u ziet uit welke onvers! ijt ba re materialen dc Va Ivo 240 is opgebouwd. Hoeveel voor- en nabe handelingen hij op het gebied van anti-roest ondergaat. Hoeveel laklagcn hij krijgt, liefst 1J in rocaal. Hoeveel zorg cr wordt besteed aan het interieur. Duurzaamheid is naast veiligheid, comfort en wcgligging, spreekwoordelijk bij een Volvo. Een proefrit is een onvergetelijke ervaring. Het overtuigende bewijs van de superieure klasse van de Volvo 240 Sedan en de 240 Stationcar. Prijzen ind. 20% BTW exd. f400,-afïcvcringskosten. Wijzigingen voorbehouden. Schiedam De naam Klnde- renplein klinkt moderner dan Kinderbuurt. Daarom voelt men er bij de gemeente Schiedam veel voor iets af te wijken van de historische benaming. Gisteren meldde het RN dat de Branders- buurt in Schiedam er twee straatnamen bij krijgt, de Palm- boomstraat en het Kinderen- plein, en voor de eerste naam was gekozen omdat de toekom stige straat zal uitkomen op de halve molen De Palmboom, voor de andere benaming koos men om ten historisch verant woorde straatnaam te gebrui ken. Maar 'Kinderenplein' als zoda nig heeft nooit be? taan; wel de Kinderbuurt. Deze liep van de Raam tot aan het Spmhuispad, in het verlengde van het Groen- weegje. In de overlevering heet het, dat dit een zeer kinderrijke buurt was, wat men ook wel zegt van de voormalige Konijnen- buurt. Het begrip buurt wordt tegenwoordig meer gebruikt voor wijkdelen, bestaande uit een aantal straten. Vroeger werd de aanduiding buurt geko zen voor slopjes, stoepjes, stegen of straatjes. Ook om een associa tie met armoede te voorkomen is ervan afgezien om het Kinde- renplein Imurt' te noemen. De naam heeft in ieder geval niets te maken met oud-KVP- wethouder mr. Rinus van Kin deren, zoals gisteren in politieke kring werd verondersteld. Krimpen aan den IJssel Peter van Buren krijgt van-1 avond in de super finale van de Nieuwsblad Cup zijn laat- ste kans om zich te bewijzen voor Excdsior-trainer Henk Wullems. De aanvaller van DCV stond in de belangstel ling van de Kralingse eerste divisieclub, maar kwam niet in aanmerking voor een con tract Peter van Buren kan het ongelijk van Wullems te gen Piershil aantonen. De trainer van Excelsior zal de AKAI-clubprijs uitreiken aan de club die de meeste doelpunten heeft gemaakt in de districten II en HL DCV staat hoog genoteerd op deze ranglijst en zal waarschijnlijk de geluidsinstallatie ontvan gen uit handen van van Wul lems. ,L°uk dat hij aanwezig is", rea geert Van Buren koel op de komst van de Excelsior-trainer. „Als Excelsior mij een contract had aangeboden, was ik zeker ge gaan. Het bestuur wilde niet ver der gaan dan een onkostenver- Peter van Buren...„Ais Excelsior mij een contract had aangebo den, was ik zeker gegaan"... goeding. Dat was voor mij met ac ceptabel. Ik werk elke dag tot vier uur in de bouw. Als ik de overstap zou hebben gemaakt, bad ik aan mijn werkgever moe ten vragen of ik elke dag een uur eerder naar huis mocht". Van Buren heeft nooit een ge heim gemaakt van rijn grote wens om ooit een in de ere of eer ste divisie te kunnen voetballen. „Dat is altijd al een jongensdroom van mij geweest, Ik werk vanaf mijn zestiende jaar. Eerst in een rozenkwekerij en sinds twee jaar in de bouw, maar het liefst zou ik mijn geld in de voetballerij ver dienen. Ik heb er sinds een jaar alles voor over. Vroeger ging ik elke zaterdagavond op stap, ook als ik moest voetballen. Drank, vrouwen, je kent dat wel, maar ik heb nu een vaste vriendin en ben een stuk serieuzer geworden". „Ik had", zegt hij eerlijk, „niet verwacht dat ik komend seizoen KUK EERST Voldoet aan de allerhoogste eisen. per liter De enige echte, (Escort 80-85. dus de echt veilige! v.a. fl 73,75) Taunus va. jf q h a Met koperen kern. Sm Gaanextra lang mee. Sieren uw Ford en verbeteren de Escort, achter y wegligging^^ Onginele Ford onderdeles i. Door Forc Een onverslaanbare combinatie! Staat Bel dan op Of beter nog, kom langs. E 1 getramd personeel staat voor u klaar het onderdeel dat u wenst niet vermeld7 5ij ons bent u met uw Ford altijd welkom. Stadhouderslaan ZZ Tl-13, Schiedam, Tel. 010-4264690. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00-16 45 uur; zaterdag van 9.00-12.00 uur; lÖSEtfl Piershil Al speelt Pim van der Sijde niet meer bij voetbal vereniging Piershil en woont de voormalige technicus er zelfs niet eens, blonde Pimme- tjé is nog steeds met hart en ziel aan de 'club achter de dijk' verbonden. De Goudswaarder is zelfs gevraagd om als wed strijdsecretaris bij Piershil te fungeren, maar daar denkt de PTT-beambte nog over na. Als de super finale van de Nieuwsblad Cup ter sprake komt, haalt van der Sijde onmiddellijk de sfeer aan, die zo kenmerkend is voor de Hoekschewaardse ver eniging. De gehele, slechts veer tienhonderd inwoners tellende gemeente, staat achter de plaatse lijke voetbalvereniging, die bij de eerste drie van de derde klasse B van het zaterdagvoetbal eindig de. Voor Bas Koesveld, de enige ech te Piershillenaar van het drietal Koesveld (33), Van der Sijde (30) en aanvoerder Piet Beijer (27), is het nog niet zeker of hij in de fi nale tegen DCV van de partij zal zijn. Waarschijnlijk zal een hin derlijke liesblessure de terriér ook donderdag nog parten spelen. Toch is ook Bas Koesveld bij het wel en wee van zijn club betrok ken. „Ik heb nog met de oude groep (Groenenberg, Snijders, Achter berg en anderen, red.) gespeeld. Dat was een pnma tijd. Onder Ja nus van der Gijp en Nico de Bruijn, prima trainers trouwens, hebben we gouden tijden gehad, waarin we zelfs in de tweede klasse speelden. Dat zit er met de huidige lichting jonge spelers weer in. Ook die knokken rich leeg voor het dorp en voor de ver eniging. En zo hoort het ook". Piet Beijer, de geroutineerde aan voerder vult aan: „We rijn er alle maal van overtuigd dat we voor een goed resultaat keihard moe ten werken, rijn stuk voor stuk trots op onze club. Geloof maar dat we erin de finale van donder dag bij Slikkerveer weer keihard tegenaan gaan". nog bij DCV zou voetballen. De belangstelling van andere ama teurclubs is mij enorm tegenge vallen. Als een speler contact heeft met een club uit het betaald voetbal, zijn de amateurclubs meestal ook geïnteresseerd, maar van die kant heb ik taal noch te ken vernomen. Desondanks zie ik het volgend seizoen best wel zitten. Geert Meijer is echt de bes te trainer, die ik heb meege maakt Ik heb veel geleerd in het afgelopen seizoen en bovendien wil ik in de zomervakantie vier tot vijf kilo afvallen". Niet alleen op voetbalgebied heeft Peter van Buren veel geleerd van Geert Meijer. De grillige spite sloeg in het verleden nog wel eens een fotolijstje van de muur als het hem tegenzat Met name de kriti sche DC V-supporters konden hem flink dwarszitten. „Aan hen ik mij af en toe flink geërgerd. Als ik een voorzet achter schoot of een bal naar de tegenstander plaatste. Had je dat publiek eens moeten horen. De één schreeuw de om een wissel, een ander zei dat ik in de toekomst maar thuis moest blijven. Je hoorde het pu bliek ook nooit een speler aan moedigen. Ik reageerde mij dan af door terug te schelden, maar dat is natuurlijk helemaal ver keerd". Piershil is ook voor Peter van Bu ren een onbekende tegenstander. „Het zaterdagvoetbal staat niet zo best bekend. Ik hoorde dat bij Piershil in één van de eerste wed- Strijden om de Nieuwsblad Cup enkele spelers uit het veld waren gestuurd. Wij hebben geen bik- kelploeg, Dus het zal moeilijk worden voor ons. Alleen Ton Wiekei, Jan de Boer, Hans Grüff- ner en ik willen de mouwen nog wel eens opstropen. Ik zit er niet mee als ik iemand een doodschop moet geven. Als het bij Feye- noord of Ajax gebeurt, wordt het door iedereen getolereerd, maar gebeurt het in het amateurvoet bal, dan heb je als dader gelijk een naam". Vlaardingen De vermoedelijke opstellingen van Piershil en DOV luiden als volgt: Piershil: Slooter, Rien Burger, Dick Burger, Piet Beijer. Peter Bol, Van Koten, Klaver, De Ko ning, Kok, Achterberg en Van Heusen. DCV: Potuyt, Balvert, Mud, Hans Graffner, Ton Grèffner, Den Boer, Wickel, Looren de Jong. Schaap en Van Buren. Vlaardingen De super fi nale van de Nieuwsblad Cup, die vanavond vanaf 19.00 uur op het veld van Slikkerveer tussen Piershil en DCV wordt gespeeld, staat onder leiding van Ton Lammers uit Zuidland. De onlangs op de overgangslijst voor het betaald voetbal ge plaatste Lammers wordt ge assisteerd door Maarten Polderman uit Oud-Beijer- land en Numansdorper George Sanderson.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2