[Bedrijven vertragen aanleg verkeersweg Natuur wijkt voor 'natuur' Lagere huursubsidie verontrust Schiedam Links eist lijst pandjes Van Roon Hf Peuterwerk West- wijk door brand ontregeld V1AABDIN0S DAGBLAD SGHIEDAMSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Julianabrug wordt in 1990 afgebroken I Simon Bijl beloond na restauratie van poort wachters- huis jSMIT-KROES: BEDENKINGEN BIJ SCHUTSLUIS Hafkamp stelt beslissing bibliotheek opnieuw uit Jeugd op de radio Actie voor stalling loopt als een trein 900 ccPs gestolen Maarleveld wil geen volksvijand zijn Ruitentikker bij museum DINSDAG 16 /L'NI 1987 redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 '•Vlaardingen De aanleg van [de Deltadijk tussen de Oostha- ivenkade en de Vlaardingse jOostwijk is voor onbepaalde tijd vertraagd. Zolang het hoog heemraadschap Delfland geen overeenstemming heeft bereikt !met drie ondernemers over ver plaatsing van hun bedrijf kan ,ook niet begonnen worden met !het werk aan de zuidelijke rand- weg- Dijkgraaf A.P. van den Berge [sluit niet uit dat het vleescen trum, het open-haardencentrum [en drukkerij Bothé onteigend 'worden ais het overleg blijft [vastlopen op de prijs. De onder nemers aan gene zijde van de [spoorlijn hebben volgens de 'dijkgraaf tot nu toe hardnekkig geweigerd zich neer te leggen bij [de taxatieprijs van het hoog heemraadschap. [Deze week is al wel een begin (gemaakt met de bouw van een [schutsluis en een verkeersbrug •■over de haven. Op 1 oktober [1990 moet dit 30 miljoen gulden kostende karwei zijn afgerond. 'L.C. Heijboer, hoofd weg- en waterbouw bij de gemeente -Vlaardingen, venvacht dat te gen die tijd de panden van de dwarsliggende ondernemers hoe dan ook gesloopt zullen zijn, zo- "dat de brug kan aansluiten op de randweg tussen de Wilhelmina- kade en de spoorlijn. Volgens de planning wordt de weg in 1991 .opengesteld. 'Voordat de gigantische operatie dn en rond de Vlaardingse haven [van start kon, moest nog een be langrijke hindernis genomen .worden: de scepsis van Neelie [Smit-Kroes, minister van ver keer en waterstaat. Zij had lie- -ver gezien aac Vlaardingen wachtte met de sluis, totdat in november de studie naar de wenselijkheid van een storm vloedkering in de Nieuwe Wa terweg verschijnt. Een nieuwe sluis en een stormvloedkering vindt Smit-Kroes dubbel op. Het hoogheemraadschap vindt het risico echter te groot. De Vlaardingse keersluis is in zeer slechte staat en vormt de zwak ste schakel in de waterkering 'Schiedam De beslissing, wan neer de bouw van de nieuwe bi bliotheek op het Stadserf begint, is'opnieuw uitgesteld, Pas dit na jaar denkt wethouder Luub Haf kamp de definitieve plannen be kend te maken. Hafkamp wil eerst bekijken, of er ook plaats is voor andere gemeentelijke dien sten in de bibliotheek. Hij denkt daarbij aan het archief en aan een vergaderzaal voor de ge meenteraad. Om die mogelijkheden uit te spitten wordt een stuurgroep in gesteld. Naast Hafkamp (welzijn en cultuur) zitten daarin nog twee wethouders: Aad Wiegman .(financiën) en Chris Zijdeveld [(stadsontwikkeling). Verder gaan ook gemeentesecretaris 'Arno Gorissen, cultuurambte naar Ben Hakkenbroek, biblio- theekdirecteur Henk Ewoldt en 'directeur gemeentewerken Harm de Block zich met de plan nenmakerij bezighouden. Met deze voornemens reageert Hafkamp op een brief van de medezeggenschapscommissie [van de bibliotheek. Deze kwam 'onlangs met het verwijt, dat de politiek het personeel van de [bieb al jaren met vage beloften aan het lijntje houdt De motiva tie van de medewerkers, die toch al ernstig te lijden heeft on der de slechte werkomstandig heden in de veel te kleine cen trale bibliotheek aan. de Lange Haven, was daardoor nog verder gedaald. Hafkamp heeft nu laten weten dat de politiek in elk geval ak koord gaat met het door Ewoldt 1 al enkele jaren geleden —op gestelde programma van eisen. Daarin wordt gesteld dat de bi bliotheek een vloeroppervlak van tenminste 3600 vierkante meter moet hebben. Schiedam In wijkcentrum De Erker start binnenkort het pro ject Jeugd Media Schiedam. Het K de bedoeling dat jongeren zelf radioproducties gaan maken. De jeugd van 10 tot 16 jaar mag een productie maken die, als ze goed is, op de radio wordt uitgezon den. De deelnemers aan de cursus le- ïen geluidmixen en geluidsef fecten maken. In groepjes van zeven wordt aan het project ge werkt Wie meer wil weten of zich wil laten inschrijven, kan contact opnemen met wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat .32, telefoon 4267726 of 4263161. Vlaardingen De Prinses Julianabrug, in de volksmond 'de brug der zuchten' genoemd, wordt gesloopt zodra eind 1990 de nieuwe verkeersverbinding over de haven klaar is. Het is de be doeling dat al het vracht- en snelverkeer over de nieuwe op haalbrug tussen de Galgkade en het Grote Visserijplein wordt geleid. Voor het langzame verkeer komt tussen de Parallelweg en de le Van Leyden Gaelstraatwaar nu de van 1923 daterende Julia nabrug ligt waarschijnlijk een aparte verbinding. De bouw van deze brug is afhankelijk van Vlaardings financiële positie. langs de Hollandse zeekust, tus sen het Noordzeeka naai en Rot terdam. Van den Berge: „De aanleg van een stormvloedke ring kan nog jaren duren. Zo lang wachten met reparatie van de sluis is niet verantwoord. Het is merkwaardig dat de minister wél bereid is dat risico te ne men". Van den Berge is dan ook blij dat Smit-Kroes geen juridi sche middelen heeft de werk zaamheden in Vlaardingen te verhinderen. „AI heeft ze ons letterlijk laten weten dat zij dat betreurt". Bouwmaterialenhandel Baauw wordt door de gemeente ver moedelijk schadeloos gesteld voor de periode, dat er geen zand- en grintschepen door de haven kunnen varen. Andere schadeclaims zijn niet inge diend. Plezierjachten kunnen in het vaarseizoen gewoon van de haven gebruik blijven maken. Schiedam Berichten overeen mogelijke verlaging van de huursubsidie hebben op het stadskantoor in Schiedam voor grote onrust gezorgd. B en W vrezen dat de toch al krappe wo ningmarkt in Schiedam verder onder druk komt te staan, als de regering haar plannen uitvoert Eer» run op goedkope huizen en leegstand van dure woningen zijn de onvermijdelijke gevolgen, van een verlaagde huursubsidie. Bovendien zal de bereidheid van particuliere huiseigenaren om slechte, maar goedkope panden te verbouwen tot duurdere wo ningen nog verder afnemen. De interesse om op deze manier aan de stadsvernieuwing mee te werken neemt nu al aantoon baar af. Het Schiedamse college geeft blijk van zijn ongerustheid in een brief aan de drie grote frac ties in de Tweede Kamer, PvdA, WD en CDA. Het college draagt geen kant en klare alter natieven aan voor de dreigende verlaging van de huursubsidie, maar wijst de Kamer wel op de effecten van zo'n maatregel. Schiedam mag dan slechts een klein deel van de Nederlandese bevolking vertegenwoordigen, de plaatselijke situatie is wel in hoge mate representatief voor veel grote en middelgrote ste den, schrijven B en W. In de brief sómt Schiedam de groepen op, die in het hele land de dupe zouden worden van een lagere huursubsidie. Dat zijn vooral jongeren, bejaarden, uit keringsgerechtigden en gezin nen die gezien hun inkomen een te duur huis bewonen. In Schiedam zou de klap extra hard aankomen, omdat de kwetsbare groepen juist daar .zijn. oververtegenwoordigd. Bo vendien zijn door de stadsver nieuwing veel goedkope wonin gen verdwenen. De bewoners, die naar hun oude buurt terug keerden, kwamen terecht in duurdere huizen en moesten noodgedwongen een beroep doen op huursubsidie. Daar komt nog bij dat de huur prijzen in Schiedam over het al gemeen hoger liggen dan elders; een gevolg van de slechte bo demgesteldheid en vaak moei lijk bouwlocaties. Maassluis De acüe om de met sluiting bedreigde be waakte fietsenstalling in Maas sluis voor de stad te behouden is nu al een succes. Ruim 2000 mensen plaatsten hun handte kening op de protestlijsten, die zullen worden aangeboden aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Een inwoonster van Maassluis, mevrouw L.M, van Lembeck, heeft inmiddels brieven ge schreven aan de minister voor verkeer en waterstaat N. Smit- Kroes en NS-directeur L. Ploe ger. „De spoorwegen moeten bezui nigen, maar de reiziger zal daar geen hinder van mogen onder vinden. Indien de rijwielstal ling verdwijnt, zal juist een stuk service naar de reiziger verdwijnen", schrijft de ver bolgen mevrouw Van Lem beck in haar brief aan Ploeger. De stalling van Leo Das is niet zomaar een plaats waar fietsen veilig neergezet kunnen wor den. De eigenaar verkoopt kranten, tabaks- en snoepwa- ren, frisdranken, tijdschriften, warme snacks, ijs en bloemen. „Dit alles_ draaide tot volle te vredenheid van de forensen", aldus mevrouw Van Lembeck. Leo Das had samen met de ge meente Maassluis een alterna tief plan opgesteld, maar de spoorwegen veegden dat reso luut van tafel. Er viel zelfs niet over te praten. Ook in het schrijven aan de minister dringt de actievoerster aan op het open blijven van de stal ling, „Niet alleen werkt het verdwijnen van de stalling de kleine criminaliteit in de hand, ook de door de NS zo geroemde service aan forensen zal ver dwijnen" Leo Das, die een omzet heeft van 400.000 gulden per jaar, wordt overgeplaatst naar Schiedam, maar de inwoners van Maassluis en de naaste buurgemeenten moeten het doen zonder stalling. Als de stalling verdwijnt, worden als alternatief 80 fietsboxen door de spoorwegen beschikbaar ge steld: „Maar de boxen zullen in een uur tijd zijn verhuurd, voordat ik de kans krijg om te huren", aldus L.M. van Lem beck. Ook de afdeling Maassluis van de PvdA heeft acti*» onderno men om sluiting \aa de be waakte stalling teger ,'e gaan. Hei tweede Kamerlid Frits Castricum is door Maassluisse partijgenoten van de situatie op de hoogte gebracht en heeft toegezegd minister Smit-Kroes over deze affaire aan de tand te vóelen. „De sluiting van de stalling is in tegenspraak met toezeggingen van de minister van verkeer en waterstaat, die juist voor meer van deze stal lingen ijverde", stelt Hans de Bruin, de voorzitter van de af deling Maassluis. i Brugwachterszoon Van Oeveren bevestigt het restauratieschildje aan de geve! van Simon Bijis antiekzaak. Schiedam „Heeft uiets aan te geven, meneer? Nee? Maar wat heeft u dan in uw tas zitten:" vroeg de poortwachter aan de man, die de stad Schiedam in wilde. „Kijk eens aan. Een brood. ÉT wilt zeker de accijns ontduiken?" Even knijpen: dromen we dit? Nee hoor, het tafereel vond plaats op de hoek van de Over- schïesestraat en de 's-Grave- landseweg, nabij de plaats waar vroeger de stadspoort was. Han van der Horst, schrijver van het korte schetsje, en vele andere historisch bewuste Schiedam mers waren aanwezig bij het op hangen van het restauratie schildje van de Historische Ver eniging aan de gevel van de an tiekwinkel van Simon H. Bijl, pal naast de Proveniersbrug over de Schïe. Bijl begon vorig jaar met het ge heel in originele staat terug brengen van de voormalige brugwachters woning. „De steunbinten waren in ieder ge val nog in orde", aldus de anti quair. „Maar het stralen van de stenen, bedoeld om de stenen weer als nieuw te laten ogen, %vas toch nog een flinke klus, evenals het voegen. Bovendien hebben we het interieur aan de hand van oude tekeningen en foto's 2oveel mogelijk in oude stijl teruggebracht", aldus de zichtbaar trotse Bijl. Genoeg reden voor de voorzitter van de Historische Vereniging, Aad van der Tang, om Simon Bijl te prijzen, In zijn rede be tuigde hij Bijl zijn dank voor het behoud van „een belangrijk mo nument" uit het begin van de negentiende eeuw. „Wij zijn zo tevreden met hetgeen u hier heeft gepresteerd, dat wij het restauratieschildje toekennen", aldus de voorzitter, waarna de zoon van de voormalige brug wachter Van Oeveren de blijk van verdienste aan de gevel be vestigde. Binnengekomen in het pand bleek de aanwezigen, dat Aad van der Tang niets teveel had gezegd. Het interieur met Bijls handelswaar antieke stoelen, tafels en ander meubilair ziet er net als de buitenkant prachtig uit. De Historische Vereniging heeft een zorgenkindje minder. Schiedam Inbrekers namen uit de fonotheek in de Blauwe Brug in Schiedam ruim 900 com pact-discs weg. De onverlaten konden de fono theek binnenkomen door eerst op de binnenplaats een deur te forceren, om daarna op de eerste verdieping eveneens een deur kapot te maken. Ruim 900 com pact-discs werden vervolgens weggenomen. De schade be draagt 42.500 gulden. De cd's zijn te herkennen aan een nummer, dat met viltstift op de hoesjes is geschreven. Ook staat op de hoes de naam Fono theek Schiedam. Vlaardingen De gemeente raad moet weten welke huizen en winkelpanden de christen democratische wethouder Chris van Roon beheert, vinden de linkse politieke partijen. Zij heb ben daarover vragen gesteld aan burgemeester en wethouders. „Wij hebben geprobeerd om in goed overleg met CDA en WÏD die lijst van onroerend goed bo ven tafel te krijgen, maar dat is niet gelukt", verklaart PvdA'er John Ranshuijsen. De raad heeft er, zo staat in het beleidsprogramma van de coali tie van PvdA, CDA en WD, recht op om te weten welke ne venfuncties wethouders bekle den. „En de heer Van Roon bezit een dusdanige hoeveelheid on roerend goed, dat dat een neven functie is", vindt Ranshuijsen, „Hij heeft als wethouder boven dien financiën en het grondbe drijf in de portefeuille, en voert dus direct onderhandelingen over de aan- en verkoop van on roerend goed door de gemeen te". In de gemeentewet staat, dat le den van de raad zich moeten onthouden van stemmingen, als het om zaken gaat waarbij hun persoonlijke belangen in het ge ding ziin. „De raad moet kunnen controleren, of de wethouders zich in dat opzicht netjes aan de gemeentewet houden", vindt Ranshuijsen. „Het college schijnt een liist te hebben van de bezittingen van Van Roon. Maar die moet ook voor de oppositiepartijen be schikbaar zijn", meent de frac tieleider van de PvdA. „Voor zo ver ik weet heeft Van Roon 2ich tot dusver keurig aan de ge meentewet gehouden, maar de raad moet dat kunnen controle ren". Monique Hamerslag bij een versgegraven sloot in deel vier van park Kethel: „Ailemaa! lineaalwerk". Schiedam Groen lijkt op het verstedelijkte Schiedam een welkome aanvulling. Maar de gewassen, waarmee wethouder Chris Zijdeveld de bevolking denkt te verblijden, stemmen niet iedereen even vreugdevol. Monique Hamerslag bijvoor beeld vindt de aanleg van park Kethel maar mets. ue i7-jarige scholiere uit de Botenbuurt ziet met lede ogen haar favoriete plekjes natuur tussen Harreweg en Kerkweg verdwijnen. Sinds grondwerkers daar tegen het einde van de winter aan de slag gingen, is er niet veel meer overgebleven van wat Monique 'de vlakte' noemt. Bulldozers du vvden met bruut geweld spon taan opgeschoten wilgen om en schoven bergen zand in oude sloten. Baggermachines scheur den elders het weiland weer open om nieuwe, kaarsrechte sloten te graven. Een rietkraag werd platgewalst. Vogels, ge stoord bij het broeden, trokken weg. En ook de padden, die hun voedselgebïed vernield zagen, zochten een goed heenkomen „Eén en al tegenstrijdigheid", verzucht Monique. „De gemeen te sluit in het voorjaar de polder wegen af om de padden veilig te laten oversteken, maar vernielt tegelijkertijd hun milieu". De al voltooide gedeelten van het park fase vier, nu in aanleg, vormt het sluitstuk kunnen haar niet bekoren. „Allemaal li neaalwerk van een architect. Goed voor een wandeling op zondagmiddag, met pepermun tjes op zak. Te beleven valt er niets. Terwijl je m de polder ie dere dag iets anders ziet: vissen de reigers, plantjes die upeens uit de grond komen. Waarom moet zo'n park eigenlijk? Schiedam is al zo recht. Het lijkt wel of de mensen er niet tegen kunnen dat de natuur zijn eigen gang gaat". Jan Langstraat, voorlichter bij gemeentewerken, kan het 'weg schuiven van de wildgroei' wel billijken. „Wat er voor dat al 15 jaar braakliggende stuk in de plaats komt, siuit veel beter aan bij de landschappelijke opbouw van Midden-Delfland. Als er in die omgehaalde bomen een en kel vogelnestje zat, dan is dat erg triest". De grondwerkers, die achter boerderij Lansbergen bezig zijn met baggeren, denken er net zo nuchter over. „Ach, de natuur herstelt z'n eigen wel, 't Wordt hier straks best leuk. En verder is 't ons pakkie-an niet. Als wij opdracht krijgen een gat te gra ven, dan graven wij een gat". Monique blijft het treurig vin den. „Miheustad Schiedam? Een echte milieustad zou de natuur een kans geven", zegt zij scham per. Vlaardingen Onverrichterza- ke verlieten gisteravond zo'n vijftig vaders en moeders de raadscommissie voor sociaal- culturele aangelegenheden. Hun emotionele protesten tegen de sloop van Het Koepeltje aan de Van der Werffstraat hadden wethouder Ary Maarleveld ijs koud gelaten. Nadat hij tot driemaal toe had gezegd wel begrip te hebben voor hun teleurstelling, venvees hij de ouders naar de stichting Kindercentra. Die moet maar uitmaken waar peuterspeelzaal Bibelebons na de grote vakantie gehuisvest w<jrdt Maarleveld suggereerde dat ergens in de West- of Zuid wijk wel een schoollokaal te vinden zal zijn. Maar peuterleidster Ati Rans huijsen had al diverse school hoofden gepolst en overal nul op rekest gekregen. De brand, die in april het ge bouw aan de Van der Werff straat in de as legde, heeft het peuterwerk in de twee wijken danig ontregeld. De Bibelebons geniet tijdelijk onderdak in een school aan de Lorentzstraat, waar sinds kort de halve dagopvang is gehuis vest. Die heeft het pand het liefst 'voor zich alleen. Omdat door een fusie van twee wijkvereni- gingen speelzaal Nogal Wiedus uit de wijk dreigt te verdwijnen, komt de peuteropvang in de Westwijk behoorlijk op de tocht te staan. - Maarleveld wü Het Koepeltje ni *t laten herbouwen. Op doce- 7 rende toon legde htj uit dat de gemeente dan 25 jaar met grote tekorten blijft zitten. „Aan som mige branden hou je aan verze keringsgeld wat over. maar hier komen we aan te kort". Het ver wijt, dat de gemeente een slaatje wil slaan uit de brand door op de vrijgekomen grond woningen te gaan bouwen, stemde Maarle veld, naar hiizei, zeer droef, „Misschien komt er een stukje grasland; het is mij een raadsel hoe u aan een woningbouwplan- netje komt", pareerde hij een op- merking over 'niet te tolereren winstbejag'. De wethouder wilde ook nog wei kwijt dat hij er niet van houdt toegesproken te wor den alsof hij volksvijand num mer één is. Schiedam De politie van Schiedam heeft een 17-jarige jongen uit de stad aangehouden, die werd betrapt bij het vernie len van de ruiten van het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat. Na een melding van omwonen den kon de politie om 4,15 uur vannacht de vernielzuchtige jongeman, die gebruik maakte van een vlaggestok, aanhouden. Over het motief van de daad tast de politie nog in het duister.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1