Bommel-collectief oogst waardering Delfland verandert plannen voor dijk Eindhoven en Amerika leren van Schiedam Nieuwe directeur energiebedrij ven ONDERNEM KANT OP RS KUNNEN GEEN ViftülES 0SB8USB SCHIESAItSCHE COURANT «UWE WATERWEG SOMNJ m Bewoners knappen gezamenlijk huizen op I Broze coalitie kraakt! Excursies in De Eendenkooi Slepers op foto Schansbrug afgesloten lm. Woningbouw vereniging doet mee in projectteams Reserve plannen inuttig, maar het kan nóg beter WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352065. 435055? - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 25 JUNI 1987 Schiedam Architect Hans van de Zant en de bewoners van de Den Bommelsestraat (oneven zijde) hebben hun enthousiasme kunnen over dragen op de raadscommissie stadsvernieuwing. Hun plan voor collectieve woningver betering oogst veel waarde- Gezien vanaf de kerktoren van de Heilig Hart: op de voorgrond het te slopen blok Lekstraat/Rid- derkerksestraat. daarachter de Den Bommelsestraat, waar col lectieve woningverbetering wordt betracht, en daarachter de Mfd- delhamissestraat met de hierop uitkomende Pendrechtsestraat. Links op de foto loopt de Nieuwe Maasstraat. ring in politieke kring. Bij de gemeente Schiedam werken de ambtenaren ijverig mee aan een noodzakelijke verrui ming van de subsidiemoge lijkheden. Als het project lukt, zal het in veel meer straten kunnen worden toegepast, waar eigen aar/bewoners nu soms aan- hikken tegen de rompslomp die een subsidieaanvraag voor particuliere woningverbete ring vaak met zich meebrengt De enkele jaren, dat Schiedam met die regeling werkt, is er altijd strikt individueel ge bruik van gemaakt Dat leidde ertoe dat in een straat het ene huis wel werd opgeknapt, ter wijl het pand ernaast verder giiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiinMiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiijiniiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiui Vlaardingen De broze coalitie van PvdA, CDA en WD, pas zo'n drie maan- den in het zadel, kraakt he- §vig. s Het CDA en de WD tonen zich in een open brief aan B de PvdA 'gegriefd' over de schriftelijke vragen, die de coalitiepartner stelde naar jE de privé-bezittingen van CDA-wethouder Chris van Ü'Roon. E Om meer irritaties te voorko- men willen de fractieleiders van CDA en WDf Aart Kool H en George Neijssel, met de H PvdA duidelijke afspraken maken over het stellen van schriftelijke vragen en over het indienen van moties en ini- tiatïefvoorsteüen. „De coalitie, S die pas na veel zorg en grote S inspanning kon worden ge- vormd, is door de solo-acties S van de PvdA danig onder druk gezet", schrijven Kool en EE Neijssel 'Verbaasd, geërgerd en ge- griefd', zijn CDA en WD door de vragen van PvdA'er John Ranshuijsen. Eerder vroeg Remi Poppe naar het onroe- 55 rend goed van wethouder Van E Roon. De SP'er kreeg geen antwoord. „Dat kan u toch njet zijn ontgaan", schrijven Kool E: en Neijssel aan Ranshuijsen. Bovendien geeft het geen pas, vinden de twee fractieleiders. IfiimiiimiiiiFiitiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifÊ dat Ranshuijsen voor zijn vra- gen steun zocht bij D66 en ra- dikaal links. Die partijen steunden het PvdA-minder- heidscollege, dat vorig j^ar door CDA en WD ten vals werd gebracht Kool en Neijssel wijzen erop, j= dat in het beleidsprogramma van het PvdA/CDA/WD- college alleen staat, dat neven- functies van wethouders aan EE de gemeenteraad worden ge- meld. Tot 1984 stond er in het beleidsprogramma, dat „leden s van het college van hurt's. meester en wethouder gaea nevenfuncties verveen". Toen ondernemer Jan Madem §j (VVD) tot wethouder werd be-.= ■noemd, werd de omschrijving 2 verruimd. „Leden van college van burgemeester en wethou- 2 ders vervullen geen neven- S functies die strijdig zijn met 2 hun functioneren, als college- lid", staat er nu. De sfeer in de coalitie is al sinds het aantreden gespan- e nen. Dat kwam tot uiting, toen e in de gemeenteraad de behan- s deling van de meeijarenbegro- ting werd uitgesteld, omdat |j kritiek werd gevreesd van de PvdA. In de besprekingen die 2 aan de indiening van de begro- 2 ring voorafgingen, hadden de s socialisten geen voorbehoud 2 gemaakt WD'er Neijssel 2 vond dat 'een tupische rot- streek van die stinkende rooi- 2 Schiedam Eindhoven kan van Schiedam nog veel leren. Dat bleek wél, toen een dele gatie gemeenteraadsleden, ambtenaren en bouwdeskun- digen uit de "Nederlandse lichtstad Schiedamse energie projecten kwam bekijken. Aanleiding voor het bezoek: een ruzie tussen de Eindhovense ge meenteraad en de woningcorpo raties. Laatste partij vond onder zoek naar energiebesparing in woningen overbodig, wat de plaatselijke politiek opvatte als een klap in het gezicht „Laten we eens kijken hoe Schie dam dat probleem heeft aange pakt", suggereerde PvdA-raads lid W. Tromp. Op het stadskantoor in Schiedam wekte het Brabantse gekrakeel wel enige hilariteit Dat uitgere kend Eindh ovenaren naar Schie dam moeten reizen om te zien hoe een. Eindhovense architect (Den nis Lems) daar (aan het Schut tersveld) energiebesparend bouwt, was goed voor menige kwinkslag. Gisteren brachten bouwdeskun- dïgen en hoogleraren uit tien lan den, waaronder de Verenigde Staten, een bezoek aan enkele vermaarde Schiedamse energie projecten. Op het programma stond ondermeer de in glas 'ver pakte' basisschool 't Startblok. De excursie werd georganiseerd door het Bouwcentrum te Rotterdam. Gids was wethouder Chris Zijde veld. -Vlaardingen De Vlaardingse VVV verzorgt zaterdag drie rond el leidingen door natuurgebied De Eendenkooi langs de Broekpolder- :-' ^weg tussen Vlaardingen en Maasland. De duizend jaar oude kooi, waar niet gqaagd mag worden, is een broedgebied voor koolmezen, --- A "vinken, ransuilen, torenvalken, winterkoninkjes en zanglijsters, pp De rondleidingen, die worden gegeven door A.P. van Vliet, begin- de >rdt op pnjs VVV in het gesteld. Bela Vlaardingse W» Maassluis Óleepvaartliefheb- c'bers, die nog willen meedoen aan de fotowedstrijd van het Na tionaal Sleepvaartmuseum in Maassluis, kunnen hun kiekjes inzenden tot 15 augustus. Het be stuur van het museum heeft de inzendtermijn verlengd, omdat de wedstrijd een groot succes blijkt te zijn. Ruim 150 inzendin gen zijn al binnen. Vlaardingen De aanleg van de Delta dijk in Vlaardin gen gaat vele tienduizenden guldens meer kosten dan oor spronkelijk was begroot De meerkosten zijn het gevolg van de vastgelopen onderhan delingen tussen het hoog heemraadschap Delfland en drie bedrijven aan de Oostha- venkade. Delfland moet de ondernemers uitkopen, maar kan geen over eenstemming bereiken over de prijs. Daardoor moesten de plan nen voor de dijk worden aange past; een alternatief dat volgens ir.J. van der Kolff van het hoog heemraadschap stukken goedko per was dan de ondernemers de vraagprijs betalen. Volgens Van der Kolff vragen zij vijftig tot honderd procent meer dan de taxatiewaarde. M. van der Heijden, die bij Delf- land de tot nu toe mislukte J transactie voorbereidt, wil geen 5 bedragen noemen. „Je hebt te "g maken met bedrijven die ver3 plaatst moeten worden. Dat ligt financieel ingewikkelder dan wanneer het om woningen zou gaan", zegt hij in algemene zin. „Als de Oosthavenkade het maxi mum dat de taxateur verant woord vindt niet accepteert, zul len we tot onteigening moeten overgaan". Kees Stout is met zijn Vleescen trum een belangrijke sta-in-de- weg. Hij wil best plaatsmaken voor de dijk en de weg die de ge meente daarlangs wil aanleggen, maar dan moet daar wel een re delijke vergoeding tegenover staan. Stout liet uitrekenen wat verhuizing van zijn bedrijf kost Daarbij ging hij uit van twee loca ties: een winkel aan de Gedempte Biersloot en een distributiecen trum in de 5e Industriestraat „Want hier zijn die twee functies m verpauperde. Veel bewoners van een eigen huis kwamen in conflict met zichzelf: moesten rij wel opknappen, als de bu ren geen hand uitstaken en de omgeving toch zou verloede ren? Het Bommel-collectief, met Hans van de Zant als bewonersdeskun- dige, brengt daar verandering in. .Tot nu toe verliep de particuliere woningverbetering hap-snap, maar een collectieve aanpak schiet meer op", werd de commis sie stadsvernieuwing uitgelegd door Anna Molenaar, secretaris van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid. En nadat Van de Zant eraan had toegevoegd, dat over een half jaar een dergelijk collectief ook aan de slag kan aan de even zijde van de Den Bom melsestraat en in de aangrenzen de Middelhamissestraat, regende het complimenten. Alleen PvdA- 'er Ben Stuivenberg moest het nog even met zijn fractie bestude ren en WD-raadslid Annie Renskers had behoefte aan een nadere financiële onderbouwing, maar over de ijver van het Bom mel-collectief kon men geestdrif tig zijn. D66'er Reijnhout liet niet na het ooit door hem 'ontdekte' T- fonds onder de aandacht te bren gen: degenen, die woningverbete ring ondanks een aantrekkelijke subsidie moeilijk kunnen betalen, kunnen namelijk via het T-fonds op een extra bijdrage hopen. Slopershamer Er staat nogal wat te veranderen in dit deel van de Gorzen. De wo ningen aan de Lekstraat (vanaf café Corry Dick tot aan kruide nier Toon de Leede) en aan de Ridderkerksestraat aan weers kanten zullen waarschijnlijk alle maal onder de slopershamer val len. En de Groenelaan krijgt mo gelijk aansluiting op de Buiten- sluis, niet via de Willem Brou werstraat, maar langs kruidenier Jaap Spits op het Wilhelmina- plein en via de 'Poeplaan' ook hier zal dus gesloopt moeten wor den; transportbedrijf Van Geyl kan beter uitzien naar een andere plaats. Er zijn ai suggesties gedaan voor hoe de nieuwbouw eruit moet zien. Zo is een oriëntatiebezoek .gebracht aan de Steenen Dijk in Maassluis, want langs de Lek straat zullen dijkhuizen verrijzen. Maar het voorbeeld in de Steen- dijkpolder naardezir was Zuid niet geheel te combineren, maar in de bin nenstad niet". De taxatiecommissie ging niet ak koord met Stouts begroting. Op zijn plan voor nieuwbouw aan de kop van de Van Ley den Gael- straat reageerde de gemeente niet bijster enthousiast een erva ring die Stout overigens deelt met drukkerij Bothé, die ook het veld moet ruimen. Stout vindt dat hij zijn. best heeft gedaan, maar dat de gemeente en het hoogheem raadschap een loopje met hem ne men. „Er is door mijn onteigeningsex pert al heel wat afgeschreven en getelefoneerd en nog steeds weet ik niet waar ik aan toe ben. Ik word er zachtjes aan misselijk van. Ik heb in negen jaar tijd een aardig bedrijf opgebouwd. Dat kan geen dag stilliggen. Voordat ik ga investeren, moet ik weten waar ik aan toe ben". De twee andere bedrijven, een open-haardencentrum en druk kerij Bothé, zitten eveneens met de handen in het haar. Anders dan Stout hebben zij al wel een plaats op het oog om hun onder neming voort te zetten. Zolang echter de zaak met Delfland fi nancieel niet rond is, kunnen zij geen kant op. Dat gemeente en hoogheemraad schap in een zo belangrijke zaak structureel langs elkaar heen wer ken, vindt Stout onbegrijpelijk. Een beetje zakelijkheid van de kant van overheid en de kwestie was allang opgelost, zegt hij: „Je Kees Stout: „Voordat Ik ga in vesteren moet ik weten waar ik aan toe ben". gaat rond de tafel zitten, je doet een bod, de ander een tegenbod, en als je allebei wat water in de wijn doet, ben je er uit Maar afge zien van één onredelijk bod van Delfland is er over geld nooit meer contact geweest". Door de aanleg van zo'n honderd meter dijk tussen de spoorbaan en de nieuwe sluis uit te stellen heeft Delfland tot uiterlijk 1990 de tijd de panden in bezit te krijgen. De sloper zal zich voorlopig tevreden moeten stellen met het spoorhuis- je, tot nu toe de enige geslaagde aankoop van Delfland. Maassluis De Schansbrug, ge legen tussen de Noorddijk en de Marnixkade in Maassluis, is met onmiddellijke ingang voor al het vrachtverkeer gesloten. Tijdens het periodiek onderzoek door Holland ia Kloos BV uit Kinderdijk kwamen zoveel mankementen naar boven, dat direct werd besloten de brug af te sluiten voor het zware ver keer. De brug zal eerst aan een nadere inspectie worden onderworpen, waarna de reparatie van start kan gaan. Hoelang de brug voor het vrachtverkeer gesloten blijft, is nog onduidelijk. De dienst gemeentewerken heeft inmiddels verbodsborden geplaatst. Het vrachtverkeer met de bestemming Kerkeiland moet nu omrijden via de Govert van Wijnkade. Vlaardingen De ontsla- I gen directeur van de ge- meentelijke energie- en waterleidingbedrijven, ir. W.F. Pinkse, wordt opge- jvolgd door adjunct-direc- teur W. van den Heuvel I Van den Heuvel zwaait al de scepter bij de GEWB, sinds Pinkse in augustus 1985 buiten dienst werd ge steld. Met het ontslag van Pinkse, dat twee maanden geleden door de gemeenteraad werd uitgesproken, kwam de func tie van directeur na twee jaar eindelijk vrij. Weliswaar kan Pinkse het ontslag nog aan vechten voor de ambtenaren rechter „dat wordt hoogst waarschijnlijk een jarenlang en kostbaar proces", zei wet houder Jan Madem in 1985 in een besloten vergadering van de commissie voor personeels zakenmaar dat hoeft de ge meente er niet van te weer houden de vacante functie op te vullen. W. van den Heuvel, de opvol ger van Pinkse, werkt al ruim dertig jaar bij de GEWB. Hij trad daar op 1 april 1957 in dienst en had de laatste jaren de leiding over de uitvoerende afdelingen van het bedrijf. Vaststaand feit is, dat als er nieuwbouw komt aan de Ridder kerksestraat, de huizen verder van de Den Bommelsestraat af komen te staan dan nu het geval is, waardoor de Bommel-bewo ners er ruimte voor een tuin bij krijgen. Dat is onderdeel van het plan tot collectieve woningverbe tering. „Dat tuintje is mooi mee genomen. Maar ook zónder had den we eraan meegedaan", legde Cor van Tricht uit, onder instem mend geknik van zijn buurman John Osterholt Wethouder Hans van Kleef had eigenlijk al eerder met zijn com missie stadsvernieuwing naar Schïedam-Zuid willen komen, maar dat viel in een periode waarin drie oude wijken het ver trouwen in de gemeente hadden opgezegd wegens perikelen in het opbouwwerk. Inmiddels zijn de banden allang weer aangeknoopt, en de sfeer was, bleek dinsdag, nimmer zo vredelievend. Schiedam Fanny de Graaf, directrice van woningbouwver eniging Schiedam, zal ernaar streven dat haar corporatie op korte termijn gaat meedraaien in de projectteams, die er in ver schillende wijken voor de stads- vèrnïeuwing zijn. Zij hikt nog enigszins aan tegen een capaciteitsprobleem (perso neelsgebrek bij de woningbouw vereniging), maar het feit dat de bewonersvereniging Schiedam- Zuid en de gemeenteambtena ren zowat schreeuwen om terug keer van de corporatie in het stadsvemieuwingsproces, weegt zwaar genoeg. „Oorspronkelijk namen de cor poraties wezenlijk deel aan de projectteams", herinnert ad junct-directeur gemeentewer ken Frans Griffioen zich- „Maar later lieten ze jarehlang verstek gaan". Het is voor hem volstrekt duidelijk dat de gemeente, de woningbouwvereniging en de bewonersverenigingen het best gezamenlijk de stadsvernieu wing kunnen organiseren. door KOR KEGEL Schiedam Renovatie aan de Pendrechtsestraat gaat niet door, omdat de bewoners veel te laat van het plan in kennis .werden gesteld. Zij voelden zich overvallen. De tijd ontbrak om de bewo ners te laten wennen aan de voordelen, die renovatie met zich mee kan brengen. Voor het alternatief, groot onder houd, is ook geen tijd meer. In september zou het plan in Den Kaag moeten liggen, en dat zou betekenen dat de inspraak in de vakantie moet plaatsvin den. Maar dat is niet fatsoen lijk. Daarmee verspeelt de gemeente Schiedam het extra contingent, waar PvdA-wethouder Hans van Kleef eind 1986 zo gretig 'graag' tegen zei. Een contingent, dat. is het aantal woningen dat met rijkssubsidie kan worden opge knapt Het rijk had eind vorig jaar wat geld over en Schiedam mocht er wat mee doen. 't Was even puz zelen wat, en de gemeente liet de keus over aan de gloednieuwe woningbouwvereniging Schie dam. „Laten we de Pendrechtse straat gaan renoveren", dachten ze daar, nogal willekeurig, zoals later toegegeven werd. Het was goed bedoeld, want de 59 wonin gen in dit stukje Gorzen moesten nodig worden verbeterd; er wa ren veel klachten over. „Maar achteraf is het fout van ons ge weest om zo snel 'ja' te zeggen te gen dat extra contingent", zei Hans van Kleef dinsdagavond tij dens een bezoek van zijn commis sie stadsvernieuwing aan Schie- dam-Zuid. Les 1: zorg als gemeente dat je plannen achter de hand hebt, als je plotseling een extraatje krijgt (hetzelfde geldt voor een woning- bouwvereniging). Les 2: licht bewoners zeer tijdig in, als er een kans op renovatie is en zij een tijdje naar een wissel woning moeten. j De gemeente Schiedam heeft die twee leq'es geleerd van de Pen drechtsestraat, maar over hoe het nu verder moet, daar is Van Kleefs commissie voor stadsver nieuwing en volkshuisvesting nog niet uit Dat bleek wel tijdens het werkbezoek aan de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid. Op voorstel van BVSZ-secretaris Anna Molenaar gaat de commis sie er een volgende keer verder over praten. Want de moeilijkheid is deze: je kunt wel reserveplannen gaan maken die suggestie van bewo- nersdeskundige Hans van de Zant en voorzitter Albert Bons werd direct overgenomen door gemeenteraadsleden Reijnhout (D66), De Leede (PSP/PPR) en Heil wig (CDA) maar dan is het risico weer te groot, dat je de be woners van de betrokken com plexen blij maakt met een dooie mus. Daar waarschuwden ambte naar Jules Peppelaar en wethou der Van Kleef voor. Stel dat je géén extra contingent krijgt, dan verdwijnt het reserveplan in de la. Je moet dus met reserveplan nen goed uitkijken; geen valse verwachtingen wekken, want dat schaadt het vertrouwen in in spraak. Niettemin kunnen kant en klare reserveplannen herhalingen van het fiasco in de Pendrechtsestraat voorkomen. Het komt Zuid als onmiskenbaar nuttig voor, dat ex tra geld van het rijk ook meteen kan worden gebruikt Vooruitzien Maar wat is de gulden midden weg toch simpel. Al doorredene rend zag Van Kleef hem ineens recht voor zich uit liggen. Tijdens de frisse en open discussie in Zuid kwam hij op ae gedachte, dat wel licht de normale planning voort aan vervroegd kan worden. Door bewoners pakweg een jaar eerder dan gebruikelijk in te lich ten geeft de gemeente hen ruim schoots de tijd vertrouwd te raken met plannen tot woningverbete- ring._jKomt het rijk ineens me? een extraatje over de brug, dan zal er bij de bewoners, gewend immers aan het idee, minder weerstand zijn tegen vervroegde uitvoering van de plannen. Zij hoeven zich dan niet zo overval len te voelen. Komt het rijk niet met een ex traatje, dan kan de normale plan ning worden gehandhaafd. Dan belandt er niks in de ijskast In dat geval heb je geen reserveplanr.en nodig. Of anders gezegd: dan be- staat het reserveplan gewoon uit '1 het vólgende plan. Regeren is j voortii tzienrealiseerden de stads- 1 vernieuwers zich in Zuid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1