De Schuiling niet welkom in Brielle ïyp CDA-plan voor theater bij Yijfsluizen as 'Maak van hulp geen luxe' Verkeersplan voor Ambacht op de tocht tlanb VIMRDINGS DftSBlAB SCHiEOAMSCHE COURANT MiEIIWE WATERWEG CRUBMI 72 uur in de auto Rustig in Schiedam &fcefftngton Warmtemeter gaat over in andere handen Spaarhuizen: hoogste punt Kadetten de zee op Gemeente wil geeïi schip met grijs tintje in haven Inwonertal dalende Parochie heeft weer pastoor smeden I W. d© Nie L. Voogd -\\£- BxrluaietaE antiefee en onfee grenen meubelen Inbraak snackbar WATERWEG VEEfDAG 3 JULI 1987 Regionale redactie Brede Havenslraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Bewoners van Vlaardinger-Ambaeht zijn bang dat het doorknippen van de Burgemeester Verkadesingel en Anthony Knottenbeltsingel op het laatste moment nief doorgaat. De buurt heeft de indruk dat het met veel moeite bereikte com promis tussen VVD, CDA en PvdA om het doorgaand verkeer uit Ambacht te weren, toch weer op de tocht is komen te staan. Maandagochtend gaf een groep buurtbewoners van him veront rusting blijk op de kamer van CDA-wethouder Chris van Roon, De christen-democraat benadrukte in de gemeenteraad daarom nog maar eens dat hij het verkeersbesluit zal uitvoeren, maar burgemeester Fred van Lier maakte bij die opmerking toch enig voorbehoud. „Aha, daar komen de billen bloot!" riep WD-raadslid Jan Bul- va triomfantelijk. Bulva was in de raadsstukken de woordjes 'eventueel* en 'alternatief' tegengekomen en die hadden hem achterdochtig gemaakt. Van Roon hield in zijn beantwoording een slag om de arm, maar door een handige vraagstelling wist Bulva de waarheid aan Van Lier te ontlokken. De gemeente krijgt voor het verkeersplan alleen subsidie als de verkeerstellingen in het gebied kloppen. Blijkt over jeen jaar dat die cijfers niet juist zijn, dan moet er een ander plan komen, valt uit Van Liers woorden op te maken. Schiedam Warmteme ter BV, het aan de Nieuwe Haven gevestigde bedrijf dat zich bezighoudt met het meten van warmtege- bruik, is in andere handen overgegaan. Directeur-ei genaar Th.J.M. Evers heeft de onderneming overgedaan aan ISS Clori- us Internationa], een werkmaatschappij van het Deense ISS-concern dat totaal 65.000 mensen «n dienst heeft. De 63-jarige Evers wordt als directeur opgevolgd door J-H. Muijlwijk. De overname heeft geen ge volgen voor de personeels bezetting. Bij Warmteme ter en de acht rayonkanto ren in Nederland werken ongeveer 130 mensen. Burgemeester Hans van Es plaatst oer» dakelement op één van de 48 spaarhuizen in Steen- dij kpol der. Maassluis In de Steendnk- polder-Noord is gisteren net hoogste punt bereikt van de Maassluis De manschap pen van het zeekadetten- korps Maassluis brengen dit jaar het zomerkamp door op de Grevelingen. Het is voorlopig de laatste keer dat de kadetten in Nederland blijven. Voor de komende twee jaar staan uitstapjes naar Engeland op het pro gramma. In de week van II tot en met 20 juli gaan de kadetten samen met de korpsen van Vlaardingen en Den Helder naar de Kabbelaarsbank. Volgend jaar word koers gezet naar Southend on Sea in Engeland. Het jaar daar op zal De Rigel een reis van 400 zeilscheepjes begeleiden naar Thorley. „We zijn dan drie weken onder de pannen", aldus commandant A. van Bed al „De reis die Prins Willem III vroeger heeft onderno men naar Engeland, wordt nu weer gemaakt. Dat wordt echt een unieke hap pening". Schiedam Het specta culaire plan van het CDA om op net Stadserf (Em- maplein en omgeving) be halve een bibliotheek ook een hotel, een torenflat en een nieuw theater te bou- Vlaardingen Vrachtwagen chauffeurs nemen het soms niet al te nauw met de rijtij- denwet. Dat merkte de Vlaar- dingse politie, die daarop giste ren speciaal lette tijdens een verkeerscontrole op rijksweg 20. Van de 28 wetsovertreders hadden er 15 te lang achter het stuur 'gezeten. Een chauf feur van een transportbedrijf -uit Delft maakte het wel erg boni Hij had 72 uur achtereen zonder rusttijd gewerkt. De vrachtauto is door een andere chauffeur-van-het-bedri]V?P" gehaald-, wen, is door de PvdA nogal koeltjes ontvangen. Terwijl de socialistische wethouders Chris Zijde veld en Aad Wiegman er wel positieve punten in zien, staat de fractie er nogal sceptisch tegenover, „Goed beschouwd is het wei nig origineel en bevat het van geen kant iets nieuws", klei neert PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer de inspanningen van de grootste oppositiepartij. „De aardige dingen die erin staan leefden ook al bij ons, ■wij hadden die ideeën alleen nog niet uitgesproken". Zo is de suggestie voor een nieuw theater eigenlijk hele maal niet gewaagd, zegt Brou wen „De Passage-directie heeft een rapport in de maak, dat zo "ongeveer de doodssteek is voor het huidige theater. En dat Schiedam behoefte heeft aan nog een hotel, weten we ondertussen allemaal". De PvdA heeft zelf trouwens ook wel eens plannen voor bet Stadserf uitgebroed, maar deze nooit bekendgemaakt. Dat is volgens Brouwer eenvoudig te verklaren: „Als je geen slag om de arm houdt, geef je elke projectontwikkelaar straks vrij Bart'de Leede (PSP/PPR) durft de" christen-democraten wel een compliment te maken. •Dat het CDA met een totaal plan voor het Stadserf is geko men, terwijl de WD/PvdA- coalitie enkel met een biblio theek op de proppen kwam, vindt De Leede 'een heel ster ke tegenzet'. Brouwer wil die waardering dan uiteindelijk wel delen, maar werpt meteen een nieuw bezwaar op: „Je kunt weltalle aandacht richten op het cen trum en daar je geld in stop pen, maar wat moet je als straks de subsidies op de stads vernieuwing teruglopen? Dan zit je met een schitterend stadshart terwijl de woonwij ken verpauperen. Moet ik kie zen tussen geld voor een thea ter of geld voor stadsvernieu wing, dan kies ik toch heus voor het laatste". Een voorstel uit de wandel gangen om met Vlaardingen —dat aan een compleet nieu we Stadsgehoorzaal denkt— bij Vijfsluizen een gemeen schappelijk theater te bouwen, vindt Brouwer nog zo gek niet: „Prima, van mij mag het; daar zeg ik niet meteen nee tegen". De leerlingen van de scholenge meenschap vertrekken voor een dagje uit. Schiedam „Eindelijk rustig in de stad". Een docent van scholengemeenschap Nieuwe- lant/Liedewyde constateerde het met een vette glimlach. Enkele honderden leerlingen van de Schiedamse scholenge meenschap vertrokken giste ren in alle vroegte voor een schoolreis. De jongste scholie ren trokken richting Bospad hoeven, terwijl de ouderen, naar de Efteling gingen. Het was bijzonder dat een groep van 50 jongens naar Bel gië reisde om aan de Lesse een kanotocht te maken over het wild stromende water van de^ rivier. „Een hele uitdaging voor de jongens. Het zijn zeker niet de meest makkelijke leerlingen die meedoen aan de tocht, maar het leek ons leuk ze zo n uitdaging aan te bieden. Kun nen ze tonen wat ze in hun mars hebben". Schiedam In de groei van de Schiedamse bevolking zit lelijk de klad. Na een opleving in 1986 is het aantal inwoners gestaag dalende. In april sloot burgerzaken de boeken met een negatieve groei van 17 Schiedammers. De stad telde aan het einde van die maand 69.301 inwoners. doorChjRlSWOERTS Maaiiuis De mijnenveger ms. De Schui ling, in bruikleen afgestaan door de koninklij ke marine' aan het zeekadettenkorps Maas sluis] krijgt geen vaste ligplaats in de haven van EBrielle. Volgens een woordvoerder van 'de gemeente wordt geen toestemming gege ven omdat het schip te groot is. „De ruimte in de haven ontbreekt gewoon". Volgens commandant A. van Bedaf van het zeekadetten korps, dat ook nog de beschik king heeft over de voormalige loodsboot De Rigel, is dat ech ter niet de juiste reden. Ver bolgen zegt hij: „Het gaat ge woon om het feit, dat De Schuiling een oorlogsschip is. Het rode gemeentebestuur van Brielle wü geen schip met een grijs tintje in de haven hebben. Wij hebben drie eventuele lig plaatsen voorgesteld, maar het college heeft alle suggesties van de hand gewezen". „Onzin", is de reactie van de woordvoerder van de gemeen te Brielle. „Ik kan me herin neren dat we in het verleden diverse oorlogsschepen te gast hebben gehad in de haven. Dat was voor het gemeentebe stuur geen enkel probleem. Duidelijk is wel dat de mijnen veger veel te groot is voor onze haven. Het schip heeft een lengte van 33 meter, is 7 meter breed en heeft een diep gang van 1.80 meter. Gewoon veel te omvangrijk. Als ge meente staan we op het stand punt, dat schepen met een lengte van 15 meter of meer nïet in onze haven mogen af meren. Dat het hier gaat om een schip van de marine, heeft met de regeling niets te ma ken". Voor commandant Van Bedaf en zijn manschappen is de lol er inmiddels wel goed af. „Een ligplaats in Brielle zou veel ongemak voor ons wegnemen. Tijdens onze uitstapjes in de weekeinden kunnen we ner gens overnachten. Met De Schuiling hebben we die mo gelijkheid nu wel, maar nu steekt het gemeentebestuur van Brielle er een stokje voor. Leuk voor onze kadetten om dat te horen". Voor de in Rozenburg woon achtige Van Bedaf blijft het overeind staan, dat het besluit van het college van Brielle wel degelijk te maken heeft met het feit dat het om een marineschip gaat. „We gaan de schoorsteen in ieder geval zwart verven en op de romp komt met grote letters zeeka dettenkorps te staan. Zo haal je het marinetrekje er een beetje af. Ach, in Schiedam, waar ze ook een mijnenveger in bruikleen hebben, zie je de zelfde problemen. Daar is de boot al in een andere kleur ge schilderd. De kadetten werden bekogeld met rotte tomaten, alleen maar omdat ze op een marineschip bezig waren. Ge woon te gek om over te pra ten". Toezegging A. van Bedaf heeft inmiddels de toezegging van burgemees ter Hans van Es gekregen dat hij bij het recreatieschap Briel- se Maas zal proberen een plaatsje te bemachtigen voor de mijnenveger. ..Maar dan komt het korps toch ook weer in contact met de gemeente Brielle", aldus een woordvoerder van het vestingstadje, „want een groot gedeelte van het meer valt on der verantwoordelijkheid van onze stad. Ook de gemeente heeft in haar schrijven aan het zeekadettenkorps aangegeven, dat een plaats bij het Brielse Meer mogelijk moet zijn, maar wij hebben niets meer van het korps vernomen". „We wachten nu maar af", al dus Van Bedaf. „Ik hoop dat deze affaire snel uit de wereld is, want de kadetten moeten ook in het weekeinde kunnen overnachten". 'spaarhuizen', die door Slokke.r Vastgoed worden gerealiseerd, Het was burgemeester Hans, van Es, die er een officieel tin tje aan gaf door eigenhandig een dakelement te plaatsen. In totaal worden 48 energie zuinige woningen gebouwd. De belangstelling voor de wo ningen was vorig jaar over weldigend. De woningen wer den dan ook in een record tem po verkocht „Het gaat om een uniek pro ject", aldus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. „Het is voor de eerste maal, dat deze huizen in Maassluis worden gebouwd. Het is een heel uitgekiend systeem. Per jaar wordt minder dan 1000 kubieke gas verbruikt; een heel fiksej besparing, want normaal gesproken wordt er veel meer dan 1000 kubieke meter per jaar verstookt". Al in 1985 kwam Slokker met het plan bij burgemeester en wethouders aan. „Toen waren, er geen contingenten meer, dus konden we niets doen. Een jaar later hebben we een extra contingent aangevraagd en gelukkig gekregen". Maassluis De Petrus- en Paulusparochie in Maas sluis heeft een nieuwe pas toor. Bisschop Bar van Rotterdam heeft de 31-ja- rige Joost de Lange be noemd tot pastoor-'in de Eerste Stad aan de Water weg. De Lange is nu nog als ka pelaan werkzaam in Ber- kel en Rodenrijs. Voorlo pig, zo heeft de bisschop toegezegd, komt de pastoor voor vier jaar naar Maas sluis. Joost de Lange volgt pastoor Ammerlaan op die aan het begin van dit jaar werd benoemd in Middel- harnis. De Petrus- en Paulusparo chie viert dit jaar het 200- jarig bestaan en tijdens een feestelijke mis maakte de bisschop de benoeming van de nieuwe pastoor be kend. De parochianen wa ren zo blij met de benoe ming, dat in de kerk een spontaan applaus opklonk. WAAR KWALITEIT NOG VOOROPSTAAT verwarming sanitair las-en konetruktiewerk onderhoud van alle gasapparatuur Cflllftnburo#1raat 80 Vlaardingen Telefoon 010-434S096 HUSQVARNA SPECIAALZAAK Uw vakman voor HUSQVARNA NAAIMACHINES OOK VOOR KLEINVAKARTlKELEN ENZ. Van 's-Gravendijkpiein 37a Vlaardingen-010-4341693 REPARATIE VAN ALLE MERKEN .NAAIMACHINES -IN EIGEN. WERKPLAATS showroom t markt 39 vlaardingen 010-4601591 Onderwijsdienst waarschuwt drie Wa terweggemeen ten Vlaardingen De onder wijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg-Noord heeft zich bij de gemeen tebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis beklaagd over de nieuwe bezuinigingen, die de OBD bedreigen. De dienstverlening wordt in vier jaar gehalveerd, als de drie gemeenten vast houden aan hun voorne mens. De nieuwe wet op de onder wijsverzorging opent voor ge meenten de mogelijkheid voortaan minder geld bij te dragen aan begeleiding en hulp voor 'probleemkinderen'. Hans den Duik van de OBD vreest dat de steden in het "Waterweggebied daarvan gre tig gebruik zullen maken. De betrekkelijke weelde van enkele jaren terug garandeer de een subsidie van 150 gulden per leerling. Vanaf 1 januari 1987 fourneert Den Haag nog slechts 50 gulden. De gemeen ten mogen hun financiële steun zelf bepalen: eveneens 50 gulden, maar desnoods-he lemaal niets. „Voorlopig ziet het ernaar uit dat Vlaardingen en Maassluis die 50 gulden uitkeren, maar Schiedam derjkt aan slechts 30 gulden. Meer zou mooier zijn", aldus een teleurgestelde Den Duik. In een noodkreet aan de gemeenten schetst hij een som bere toekomst, die werkelijk heid kan worden als de knip niet royaal wordt opengetrok ken. Hij voorziet dat vooral de minst araagkrachtïgen de pi neut worden, omdat er straks geen geld meer zal zijn om probleemkinderen te laten tes ten. Dat gebeurt nu nog uit de pot van ae OBD. „Die service zal verdwijnen als de drie ge meenten niet over de brug ko men. Het effect is dat hulp een luxe wordt. Allerlei privêbu- reautjes en -organisaties zullen dan uit de grond worden ge stampt, die leerlingen voor drie- tot vijfhonderd gulden gaan testen. Willen we daar met deze steeds narder wor dende maatschappij naartoe?" vraagt Den Duik zich vertwij feld af. Commercieel In zijn achterhoofd heeft hij de gevolgen van een vorige bezuinigingsronde. Toen werd logopedische hulp naar parti culiere bureaus doorgesluisd en dus in een commerciële sfeer getrokken. Inmiddels is twee weken gele den over de materie een amb telijke nota op de scholen be zorgd met het verzoek daarop voor 13 juli te reageren. „Die körte termijn is typerend voor de manier waarop met de pro blematiek wordt omgespron gen. Juist in een periode dat scholen het druk hebben met rapporten en afronding van het schooljaar, krijgen ze dat er op hun bord bij. Ik heb ber grepen dat het openbaar on derwijs het verzoek aan de laars lapt en pas volgend" schooljaar reageert", aldus Den Duik. De OBD zal zich niet morrend neerleggen bij een eventuele lage subsidie. „De reacties van scholen zijn veelzeggend", ver tel t Den Duik. „Zij zijn. uitbë- zuinigd en zeggen niets van de huidige begeleiding te kunnen missen. Ik hoop dat de onder wijswethouders zich dat ter harte nemen". De dienst stelt dan ook voor het najaar harde acties in het vooruitzicht, als op politiek niveau (te) lage subsidiebedragen uit de bus rollen. "Vlaardingen Uit een snack bar aan de Van Beethovensm- eel is een partij shag en siga retten met een waarde van on geveer 1000 gulden gestolen- Men kwam binnen door een ruit te verbreken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1