SPORT Hans van Kleef pakt dwarsliggers hard aan Trotman denkt aan toekomst Excelsior ■Sü - HET WAAIGAT Maassluis 'ontdekt'het Staelduinsebos Selectie SW j niet uitgebreid SPORTAGENDA Geen genade voor speculanten in stadsvernieuwing Stadsgehoorzaal in de etalage Muziek en water bij zomerfeest Froukje Oostra Mozaïek van 16 ZWEDEN IN I VLAARDINGEN waai eens aan. nnK Wonen Fietstocht 'Mooie Nel' Rotterdams Nieuwsblad vrijdag1 'RW 3 juli 1987 door PETER DE LANGE Schiedam Speculanten zgn bij Hans van Kleef aan het verkeerde adres. Huisbazen, die een slaatje willen slaan uit de stadsvernieuwing, komen bij de PvdA-wethouder van een koude kermis thuis. „Ik heb tegen de ambtenaren ge zegd dat ze veel te geduldig zijn. Met een eigenaar die zijn pand niet wil verkopen, moet je korte metten maken". Van Kleef houdt van doortas tend optreden. Nauwelijks was hij de liberaal Cor van Tilborg op stadsvernieuwing opgevolgd, of hij liet zijn amb tenaren uitzoeken welke mid delen er zijn om onwillige huiseigenaren te dwingen hun bezit af te staan. Aanleiding: de gemeente stuit in de oude wijken steeds vaker op huis- jesmelkers die hun panden al leen tegen extreme prijzen van de hand willen doen. Soms gaat het om drie keer de taxatiewaarde. Een niet te tolereren verschijnsel, vindt Van Kleef: het winstbejag van een enkele particulier brengt de huisvesting van soms honder den gezinnen in gevaar. Vertra ging van een nieuwbouwplan houdt bovendien het risico in, dat Vlaardingen De Stadsgehoor zaal wil ook in de stille zomer maanden in beeld blijven. Daar om is op het Liesveld een vitrine ingericht, waarin de activiteiten in die periode worden belicht. Als het theaterseizoen weer be ging wordt de etalage perma nent ingericht. Uiteraard wordt er dan uitvoerig informatie ge geven over de in totaal 101 vor stellingen, die dit jaar in""het Stadsgehoczaal-complex"' wor den gegeven. Schiedam Muziek, veel mu ziek en een steeds terugkerend jwaterballet zijn de belangrijkste ingrediënten van het zomer feest, dat zaterdag in De Dijk in Schiedam wordt gehouden. Het jongerencentrum begint *s mid dags even na drie uur met de Dordtse new wave-formatie Off Off. Rekening houdend met over vloedige zonneschijn komen daarna vooral acts aan bod, die met hun muziek een flinke dosis warmte willen overbrengen. Natasja van de Hondel valt om half vijf nog enigszins uit de boot met haar half uurtje Madonna covers. Maar daarna kan er vol op geswingd worden op achter eenvolgens muziek van het Rot terdamse Zwit, dat naar Mad ness gemodelleerde ska brengt, een nog onbekende feestband compleet met vuurvreters en een messenslikker en tegen middernacht reggae van de Roots Warriors. Om het publiek ook tijdens de pauzes te amuseren worden tel kens wedstrijden zakslaan bo ven een waterbak ingelast. Het zomerfeest wordt volgens be proefd recept afgesloten met een groot kampvuur, dat tot onge- veerdrieuurzal brand en De nieuwe directeur van de Klinkerschool in Schiedam- Woudhoek wordt Lucas Jan van Heeren, een 31-jarïge Dubbel dammer die momenteel nog als schooldirecteur in Dordrecht werkt Hij volgt Froukje Oostra (34) op, die deze week door de gemeenteraad eervol uit haar functie werd ontslagen. Zij blijft wel part-time lesgeven op de Klinker. Vlaardingen Vooruitlopend op de komst van Nederland 3 wordt het mozaïekprogramma op de Vlaardïngse kabel uitge breid van 12 naar 16 beeldjes. De kijkers kunnen vanaf augustus, als de technische verandering zal zijn doorgevoerd, kiezen uit- 12 of 16 mini-beeldjes. Op mo menten dat veel zenders een testbeeld laten zien, zijn 12 shots te zien. de gemeente subsidie van het rijk verspeelt Bontjas Voor een doorgewinterde specu lant lijken dat sterke troeven, maar dat is slechts schijn, zegt Van Kleef: „Een slimme eigenaar pakt meteen het geld dat wij bie den, want als het op onteigenen uitdraait, trekt hij altijd aan het kortste eind. En hij loopt dan ook nog eens de rente mis". Hoewel de gemeente al jaren be zig is met stadsvernieuwing, is er nooit sprake geweest van specula tie op grote schaal. Zelfs met krot- te nkoning Fennis, die vooral in de Stationsstraat flink wat pan den bezat, waren er nooit moei lijkheden. Van Kleef; „Hij wist precies wanneer hij zijn spul moest afstoten. Fennis was een grijpbaar type, iemand die bont jassen droeg en in dure auto's rondreed. Het verschijnsel waar we nu mee te maken hebben is ongrijpbaar.dat zijn allemaal kleine jongens die één pandje hebben en die gewoon dwarslig gen. Die roepen in de kroeg tegen hun kennissen: de gemeente be kijkt het maar, ik doe het alleen voor een ton". Zelfs George Toth die de voor malige branderij De Koning aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan voor de neus van de gemeente wegkaapte mag zich volgens Van Kleef niet Me nieu we Fennis' noemen. Toth bezit weliswaar menig perceeltje in de oude wijken van Schiedam, maar het is nog niet gebeurd dat hij daarmee de gemeente onder druk zette. „In de stadsvernieuwing zijn we die man nog geen enkele keer tegengekomen", verzekert Van Kleef. „Toth pakt het anders aan, die móókt iete van zijn pan den. Kijk maar naar het rusthuis aan de Tuinlaan". Waar die 'kleine jongen', dat nieuwe type eigenaar dat zo graag met het mes op tafel onderhan delt, plotseling vandaan komt, is Van Kleef een raadsel. „Ik heb er geen enkele verklaring voor, ik weet alleen dat zulke situaties de laatste jaren vaker voorkomen dan vroeger. Gemiddeld gaat het om vijf, zeg zes gevallen op de honderd huizen. In absolute cij fers is dat niet veeL Het lijkt over kill om daar een hele nota over te schrijven. Maar soms wordt een heel complex, een hele straat op gehouden dooréén man". Weerstand Om langdurige gerechtelijke pro cedures te voorkomen zou de ge meente de weg van de minste weerstand kunnen kiezen en zuchtend met de vraagprijs ak koord gaan. Maar daarmee snijdt de overheid zich natuurlijk lelijk in de vingers. „Doe je dat één keer, dan ligt meteen de hele stadsvernieuwing plat. Want dan wil iedereen méér hebben. Ik vind dat trouwens onverant woord. Ik at hier niet om het geld van de bevolking weg te geven aan een paar individuen", zegt Van Kleef. Volgens de normale procedure worden huizen, die in de weg staan, eerst door een deskundige eigenaar de getaxeerd. Vindt de 1 prijs aanvaardbaar, dan is er geen enkel probleem, De moeilijkhe den beginnen pas als de huisbaas overvraagt en met minder geen genoegen neemt In het verleden belde de gemeente na een paar weken op om er nog eens over te praten. Onteigening kwam pas in het allerlaatste stadium ter spra ke. Een onteigeningsprocedure is wel effectief, maar kost in de regel veel tijd. Zoveel geduld heeft Van Kleef niet Hij heeft het instru mentarium om de tegenstander tot andere gedachten te dwingen aanmerkelijk verfijnd. Hardvochtig De resultaten werden deze week duidelijk. Via een onbewoonbaar- verklaring kreeg de gemeente tien panden in Oost in haar bezit (aan de Simon Stevirtstraat, de Laurens Cos terstraat en de Ar- chimedesstraat). Een tot nu toe .niet gebruikelijke methode, maar Hans van Kleef: 'Ik zit hier niet om het geld van de bevolking weg te geven'. wél een die de eigenaar voor het blok zet Want de huur van een onbewoonbaar verklaard huis be draagt maximaal een paar tien tjes. Verkoop (aan de gemeente) is dan altijd nog verkieslijker. Niet netjes? Ho js van Kleef haalt de schouders op. „De huurder wordt geherhuisvest die is uit de brand. De eigenaar heeft zijn kans gehad. Ik lig daar niet wak ker van". De wethouder vindt trouwens dat hij alle reden heeft om hardvochtig te zijn: naar zijn idee is de redelijkheid bij de te genpartij soms volkomen zoek. „Wat dacht je bijvoorbeeld van het volgende geval? Wéór ge beurd. Een huis wordt getaxeerd op 40.000 gulden De vraagprijs is 60.000 gulden. De eigenaar vraagt hertaxatie aan. Die komt uit op 45.000 gulden. Om de zaak op te lossen doen wij er nog eens vijf mille by. In plaats dat die vent toehapt, zegt hij: o, als jullie vijf mille extra geven wordt mijn prijs 65.000. De ambtenaar, die deze zaak behandelde, is toen maar' een half uurtje door de stad gaan lopen. Zoiets krankzinnigs had hij nog nooit meegemaakt". Schiedam Sandor Popovics, de nieuwe trainer manager van SW, heeft vanaf dinsdag 14 juli de beschikking over veertien contractspeiers. Hoe wel de Schiedamse eerste divisiedub nog tot 15 juli de tijd heeft een amateur aan te trekken, is voor zitter Martin de Jager geenszins van plan gehoor te geven aan dezemin of meernoodgreep. „Voorlopig houden we het hier bij", aldus De Ja ger. „We denken dat we er ten opzichte van vorig seizoen in geen geval zwakker op zijn geworden.' Ook het tweede elftal is kwalitatief beter gewor den. We verwachten dat zich in die groep een aan tal spelers dusdanig ontwikkelt, dat we een van hen in de loop van het seizoen een contract kun nen aanbieden". De organisatie voor het seizoen 1987-1988 is op een oor na gevild. Er is een prachtige presentatïegids gemaakt, waarmee Popovics na terugkeer van va kantie aan het werk gaat om sponsors te werven. Ook dan pas zal er meer zekerheid zijn over het oefenprogramma, omdat SW koste wat kost mi nimaal twee aantrekkelijke sparring-partners naar Harga wil lokken. In een ongedwongen en geanimeerde sfeer werd voorts onlangs afscheid genomen van clubarts Pe ter van der Hoek, die wegens een drukker wor dende praktijk zijn funktïe moest beëindigen. Hij wordt opgevolgd door John van Ogten, die als clubarts aan NEC verbonden is geweest. De in" sportblessures gespecialiseerde Van Ogten heeft; een praktijk in Berkel en Rodenrijs en ïs tevens werkzaam bij bet Zonnehuisin Vlaardingen. Het bestuur van SW'hoopt op korte termijn uit eigen gelederen te kunnen voorzien in de vacature die is ontstaan door het vertrek van Gerrit Sut- torp. De bij SW horende bingo-avonden blijven derhalve bestaan, temeer daar de opbrengsten daarvan een wezenlijk bestanddeel van de begro ting vormen. De Jager is bijzonder teleurgesteld in de houding van de gemeentelijke overheid, die definitief ne gatief heeft gereageerd cp het verzoek het resuwe hekwerk rond het hoofdveld te bekostigen. SW moet de KNVB in de loop van dit seizoen aanto nen toch een begin te zullen maken met de ver vanging van de huidige afrastering. MAASSLUIS zaterdag 4 juli historische kilometer, wandeling door de binnenstad onder VW-bege- leldlng, start gemeentemuseum, 14.00 tot 16.00 uur. ktndermartrt, binnenstad, 9.0Ouur, door MARTIN VERMEULEN Schiedam Bij Emmerson Trotman heeft een kampioen schap in de hoofdklasse van de cricketcompetitie niet de hoog ste prioriteit. De 32-jarige speler- coach van het Schiedamse Ex- celsior'20 hecht meer waarde aan een gericht toekomstbeleid, zodat de toonaangevende rol van de Thurlede-club in Neder land de komende jaren niet in gebaar wordt gebracht. ,,Ik ben gelukkiger als we in het vólgende seizoen kampioen worden", stelt de inwoner van Enschede, die wekelijks een 'long-weekend' in de jenever- stad doorbrengt, vast, „Dat neemt natuurlijk niet weg, dat we er deze competitie alles aan doen om zo hoog mogelijk te ein digen. Maar het is belangrijker, dat de vele talentvolle, jeugdige spelers, die hier actief zijn, zich positief ontwikkelen". De door de wol geverfde Trot man laat zich het hoofd niet op hol jagen. Na het droomseizoen van vorig jaar, waarin Excelsior H op de bovenste plaats eindigde, g maar het kampioenschap na een 75 beslissingswedstrijd moest laten 2 aan het Haagse Quick, waakt de 5 uit Barbados afkomstige Westin- jt diër voor voorbarig optimisme. „De druk wordt steeds groter", meent Trotman. „Door onze goede prestaties in de vorige 33 competitie zijn vele mensen ge- ïnteresseerd geraakt in de crïc- ketsport en met name Excel- sior'20. We zijn nu één van de fa vorieten en dat zadelt je op met wat extra druk. De supporters van Excelsior zijn ontzettend be langrijk. Niet alleen voor het ge hele team, maar ook voor mij persoonlijk". „Hun positieve denken stimu leert me enorm. Natuurlijk heb je binnen een vereniging altijd mensen, die vaak kritiek leve ren. Het merendeel is echter niet overdreven kritisch. In het ver leden heb ik het meegemaakt, dat men niet tevreden was als ik honderd runs maakte. Bij Excel sior feliciteren ze me als ik er veertig of vijftig bij elkaar heb geslagen". Stoppen „Bij Excelsior zijn de mensen echt 'cncketminded'. Voor Ne derlandse begrippen is het uniek, dat je wekelijks zo veel toeschouwers trekt. Bij andere Het college krijgt uitleg van Peter Ravensberger over de inrichting van het Staelduinsebos. wordt duidelijk dat het nog wél enige tijd kan duren voordat het door Het Zuidhollands Land schap verkregen gedeelte wordt vrijgegeven voor het publiek. Er staan nog 70 gebouwen op het ter rein: 23 Duitse en 25 Nederlandse bunkers; ook staan er nog 20 bak steengebouwen. Die gebouwen zullen vermoedelijk uit het bos verdwijnen. „Niet allemaal na tuurlijk, maar in een bos horen nu eenmaal niet "teveel gebouwen thuis. De bunkers rijn het minst Ontsierend. Aan weghalen den ken we niet Het is technisch al zeer moeilijk om de bunkers af te breken, want je hebt te maken met zeer solide bouw. Met muren van 3,5 meter dikte. De aanwezig heid van de vleermuizen is hele maal een reden om de bunkers in tact te laten", maakt Peter Ra- vensberger zijn nieuwsgierige ge hoor duidelijk. door CH RIS WOERTS Maassluis Dat is schrikken. Wethouder fcaak van der Knaap blijkt al een bunker te zijn binnengetreden. En gids Peter Ravensberger had het juist nog gezegd: in de bun kers, die in het delensiege- deelte van het Staelduinsebos staan, huizen vleermuizen van een zeldzaam ras. Iedere verstoring van het ritme kan funest zijn voor de beesljes, „Ze moeten maanden teren op hun reserves. Elke keer, als ze wakker schrikken, komt de stof wisseling op gang en dat vreet energie. De beestjes mogen dan ook absoluut niet gestoord wor den", maakt Peter Ravensberger duidelijk. Woorden die volledig langs Izaak van der Knaap heen zijn gegaan. Nieuwsgierig als hij is wil hij de bunker van dichtbij bekijken. Pe ter Ravensberger volgt met een angstige blik in zijn ogen de be wegingen van de ondernemende wethouder- De wethouders van Maassluis op bezoek in het door defensie vrij gegeven deel van het Staelduin sebos. Dit deel is voorlopig alleen toegankelijk voor groepen en ge nodigden. Burgemeester Van Es 'ontbreekt, hij is met vakantie. Zaklantaarn Natuurliefhebber Izaak van der Knaap, wethouder voor onder meer milieu, is vrijwel vanaf het begin lid van de vereniging Vrienden van het Staelduinsebos. Vandaar ook zijn warme belang stelling voor het nieuw verwor ven gedeelte van het bos. Lang blijft de wethouder overigens niet in de bunker. Het is te donker en een zaklantaarn ontbreekt De vleermuizen slapen rustig verder. Lopend door het prachtige, nog ongerepte gedeelte van het bos, AYR Terwijl het uitgelezen gezelschap slentert over de vrijwel niet ge bruikte paden van het bos, komt Izaak van der Knaap op een idee: „De slakken van de Afvalver werking Rijnmond, die kunnen we wel gebruiken om de paden te verharden. We hebben nog heel wat van die slakken over. Dum pen maar die handel", glimlacht de wethouder. Momenteel worden de plannen voor een definitieve inrichting van het bos gemaakt „Daarom kunnen we nog geen datum aan geven, waarop de mensen het bos mogen betreden. Het hek blijft voorlopig nog gesloten. Het is ook een financiële kwestie, want het afbreken van de gebouwen, de aanleg van de paden, het kost al lemaal geld", aldus Peter Ravens berger. Izaak van der Knaap, die ook de gemeentelijke penningen be heert, is adrem: „Een bijdrage van de gemeente Maassluis valt in deze niet te verwachten. De 33.000 gulden is en blijft een een malige zaak. Het geld is op". 3 september elke zaterda In onze showroom kan men zich oriënteren en overtuigen van de hoog waardige kwaliteit en het perfekte zitcomfort van diverse fauteuils. Leverbaar: in verschillende kleuren houten frames, leer- enstof soor ten. j/Sv/oY| j/Vi Üdïd 00 B80 aasBa I 1 II nmnroonl Markt 57 - Vlaardingen - Telefoon 010-4343685 verenigingen zijn er misschien twintig of dertig mensen aanwe zig. Bij ons is het altijd druk. Die fantastische sfeer is ook de enige reden, waarom Ik m Nederland nog cricket speel. Ik heb er vaak over gedacht om hier te stoppen. Eigenlijk heb ik genoeg van cricket „Ik speel, maar het geeft me weinig voldoening meer", komt er verrassend uit de mond van de speler, die van 1976 tot 1982 uitkwam voor het nationale team van Barbados. „Cricket is met leuk meer. Ik*wil in het veld ook wel eens lachen. Iedereen is te serieus. There is no fun any more", betreurt Trotman. „Maar ik vind het wel heerlijk om jongere spelers te begeleiden. Ik wil goede bowlers van ze ma ken. Goede batsmen. Ik probeer zelf altijd mijn best te doen, zo dat de anderen er wat van kun nen opsteken. Mijn eigen presta ties interesseren me niet zo. Ik zou ook niet weten hoeveel runs ik in dit seizoen tot nu toe heb gemaakt. Daar maak ik me niet druk over, Belangrijker is, dat Excelsior ook in de toekomst een woordje meespreekt. De jeugd wordt hierniet vergeten". Bewijs Het belangrijkste bewijs wordt geleverd door het feit dat het vertrek van de vorige trainer- coach Tony Opatha, routinier Koos Gouka en Johan Gordinou de Gouberville moeiteloos werd opgevangen met jonge spelers ui t eigen gelederen. Trotman: „Op de mat heb je de meeste gelegenheid om je spe lers te steunen. Dan probeer ik zo veel mogelijk nuttige aanwij zingen te geven, Dat deed ik vo rig jaar trouwens ook. In verge lijking met toen is er ook nauwe lijks iets veranderd, hoewel ik nu actief ben als speler-coach, terwijl die rol in de vonge zomer door Opatha werd vervuld. Gar field (Charles, de andere buiten lander bij Excelsïor'20, MV) as sisteert me. Als ik er niet ben leidt hij de trainingen. Dat ver loopt prima". Emmerson Trotman is nauwe lijks te spreken over het nieuwe play-off systeem, waarbij de vier ploegen, die halverwege het hoogst geklasseerd zijn, m een hele competitie onderling moe ten uitvechten welk team de ti tel verovert. „Ik ben voorstan der van een normale competitie. Ik denk, dat het een stap terug is voor het Nederlandse cricket. Het is er ook de oorzaak van, dat ik aan bat minder presteer". „Ik kan nog niet alles geven; de play-offs staan waarschijnlijk nog voor de deur. Ik denk, dat Excelsior één van de vier clubs is, die moet strijden om het kam- Emmerson Trotman...'MiJn ei gen prestaties interesseren mij niet zo'... pioenschap. Of we winnen, is niet zo belangrijk. De spelers Kunnen in die confrontaties er varing opdoen. Dat telt". Trot man is dus geen man, die streeft naar succes op korte termijn. Hij kijkt vooruit. Zuid-Afrilca 's Winters beleeft de Westindiër overigens meer plezier aan de cricketsport. De goedlachse Trotman verruilt sinds enige tijd jaarlijks zijn Twentse woning voor een verblijf in het door apartheid verdeelde Zuid-Afri- ka, waar hij zes maanden lang een goed belegde boterham ver dient als cricketprof. Die uit stapjes hebben er toe geleid, dat het spelen voor zijn nationale team verleden tijdis. „Ze hebben me geloof ik voor honderd jaar geschorst", maakt 'Trottie' zich nauwelijks druk. De schat aan ervaring, die in middels ïs opgebouwd Trot man houdt zich al vanaf zijn vijftiende serieus met cricket t>e- ztgis groot genoeg om het ge mis aan nog meer interlands te compenseren. Exceïsior'20 plükt de vruchten. Tips voor deze rubriek kunt u door geven san de sportredaktie var» deze krant, poatbua 110, 3130 'AC Vlaardingen. De sportrodektle is overdag telefonisch bereikbaar on der nummer 010-43435209 en In de avonduren onder nummer 010- 4120705. VRIJDAG 3 JULI Hereneottbel: 19.30 Schiedam Holy; Tennis: Parktoernool TSF Schiedam (B, C, D en vel). ZATERDAG 4 JULI Damsssottbal: 17.00 DOS'32—Holy; Zwemmen: Nederlandse kampioen schappen In Amersfoort: Tennis: Parktoernool TSF Schiedam (B, C, D en vet): Cricket: 11.00 Excelslor'20— Kampong. ZONDAG 5 JULI Wielrennen: 05.45 Toertocht 'Mooie Nel' van TC Rijnmond, vertrek vanaf de wielerbaan In sportpark Harga; Honkbal: 14.30 Squeeze—Schiedam, 14.30 Holy—1CL/A1pnians; Zwem men: Nederlandse kampioenschap pen In Amersfoort; Wielrennen: 06.15 Vertrek trlmfletslocht 'Mooie Nel' vanaf de Schiedamse wielerbaan in sportpark Harga; Tennis: Parktoer nool TSF Schiedam (B, C, D en vet); Damessoftbal: 11,00 SchiedamPi rates (vrh Cricket: 11.00 Excel- sior'20—Rood en Wit, KZKC—Her mes DVS. MAANDAG 6 JULI Wielrennen: 19.00-22.00 Officieuze open baankamploenschappen van Zuid-Holland op de Schiedamse wie lerbaan in sportpark Harga; Tennis: Parktoernool (B, C en D) van Be Quick in Maassluis. Schiedam De toerclub Rijn mond tekent zondag voor de or ganisatie van de 'Mooie Nel' trimfietstochL Al om kwart over zes 's ochtends wordt vetrokken voer deze tocht, die als eindbe stemming het meertje 'Mooie Nel' in de buurt van Haarlem heeft. *De tocht, die in groepsverband1, per deelnemrer. met een gemiddelde snelheid van 25 kilometer per uur zal worden gereden, voert eerst door Zuid-Holland in de richting van het riviertje de Vecht, Er kan zondag vanaf een uur voor de start worden ingeschreven. De kosten bedragen zes gulden

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 2