Vrije vrijdagmidd; Warande geschikt voor woningen en showrooms 'Wij hebben te weinig busgeld mee gekregen' Ondersteuning Bewoners: geen club van ritselaars Passage droomt: wéér verbouwen VERKOOPSTER VLMRDMGS ÜSBiAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATEBWEO Cltlfii! Hema Vlaardingen Schiedam en Maassluis wijzen idee van Assen af: Na sloop van verlaten wasserij: Leen Droppert beeldt gang der natuur uit Snelheid niet goed getaxeerd Vlaardingse economie gaf Onno Schoonheyt richting 47 te snel Schoonmaker blust brand VRIJDAG 10 1UL1 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardifigen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 De ambtenaar somt op: „Op de woensdagmiddag hebben kinderen veel activiteiten. Sportclubs, muziekverenigingen, scouting, en zo kan ik nog wel even doorgaan. Al die instellingen moeten hun schema's weer omgooien en aanpassen aan de nieuwe situatie. In sommige gevallen zal dat gaan, maar in veruit de meeste gevallen denk ik niet". Volgens Tigges is de vrije woensdagmiddag een welkome onderbreking voor de leerlingen. „En ook de leraren ervaren het als prettig. Als de kin deren naar huis gaan, wil dat niet zeggen dat ook de leraren vrij zijn. Integendeel zelfs. Van die vrije middag wordt gebruik gemaakt om te verga- Waterweg Lex Tigges, onderwijsconsulent van. de gemeente Schiedam, heeft met enige verbazing kennis genomen van het plan van de gemeente Assen om de vrije woensdagmiddag voor leerlin gen van het basisonderwijs te verruilen voor een vrije vrijdagmiddag. „Ik kan niet namens de gemeente spreken, omdat we er intern nog niet over van gedachten hebben gewisseld. Wethouder Van Kleef is ook met va kantie, dus pas na de zomer kunnen we er als ge meente een officieel oordeel over geven. Maar persoonlijk zie ik een groot aantal bezwaren", al dus Tigges. deren, om schoolwerkplannen op te stellen. Ik denk dat de woensdagmiddag een veel praktischer middag is dan de vrijdagmiddag om dat soort werkzaamheden te verrichten. Dat is puur mijn, persoonlijke mening. Misschien omarmt de ge meente Schiedam het plan innig na verdere bestu dering, maar dat kan ik op dit moment nog niet inschatten". Het plan heeft onderwijswethouder Ary Maarle- veld (PVDA) in Vlaardingen duidelijk verrast. „Ik heb er eigenlijk ook geen mening over", aldus de politicus. Om er direct aan toe te voegen: „Al vind ik wel dat je uit moet gaan van het belang van het kind. Mét de schoolleiders van het open baar onderwijs kunnen we er na de vakantie eens over van gedachten wisselen". De wethouder heeft wel begrip voor de houding van de gemeente Assen: „Door alle zeer ingewik kelde circulaires zijn veel gemeenten in de proble men gekomen. De scholen staan onder druk en zoeken naar oplossingen. Dat kan een vrije vrij dagmiddag betekenen". Liesbeth Snoeck (VVD), de Maassluisse wethou der voor ondermeer onderwijs, staat sceptisch te genover de plannen: „Al besef ik ook wel, dat veel ouders vrije middagen juist op de vrijdag vragen om eerder weg te kunnen. Je moet echter niet vergeten dat vooral jonge kinderen blij zijn met een onderbreking na 2,5 dag. Voor de ouders is het misschien wel makkelijk, maar je mag nooit het belang van het kind uit het oog verliezen". Liesbeth Snoeck denkt evenals Lex Tigges dat veel instellingen in de problemen komen, als wordt afgeweken van de vrije woensdagmiddag. „Het hele sociale leven wordt ontregeld. Aan het plan zitten nogal wat haken en ogen. De discussie over de eventuele vrije vrijdagmiddag zal zeker ook in Maassluis gevoerd gaan worden, maar van uit het kind geredeneerd wijs ik de omzetting af". Jan Vleesenbeek en Bert van Kan: „Wij gaan geen schoolmeestertje sDeten". door KOR KEGEL Schiedam „Als je ie mand naar Rotterdam stuurt met een strippen kaart waarop nog maar twee stripjes zitten, komt hij ook terug. Want je hebt hier vandaan drie stripjes nodig. Het is met ons vergelijkbaar. Wij gaan terug naar de wet houders Hafkamp en Van Kleef, want wij hebben te weinig busgeld mee ge kregen". Het budget van het instituut Ondersteuning Bewoners, a 242.000 grolden, staat twee op bouwwerkers en zes bewo nersdeskundigen toe - van wie overigens een aantal part time. Maar toen kwam de ge meenteraad op het idee die be roepskrachten de ambtelijke- status te geven. En men ver gat, onder andere, dat een overwerkende ambtenaar recht heeft op een eetvergoe- ding. Maar die declaraties kan het instituut van het hyidige budget niet betalen. Voorzitter Jan Vleesenbeek en secretaris Bert van Kan waren er eigenlijk niet zo van ge charmeerd, dat de opbouw werkers en bewonersdeskun digen in dienst van de ge meente kwamen want hun taak is het bijstaan van bewo ners, die juist met de gemeente vaak conflicten hebben. En bovendien kende Vleesenbeek de situatie bij het instituut So ciaal Raadslieden, waar de ge meente als werkgeefster zelfs bekeek -of een raadsvrouwe wel een abonnement op een vaktijdschrift mocht nemen. Maar de gemeenteraad heeft nu eenmaal zo besloten (en het voordeel is dat de beroeps krachten nu meer rechtszeker heid hebben) en bovendien kregen Vleesenbeek en Van Kan een geweldige opsteker toen Oost, Zuid en West zich met Nieuwland en Centrum verzoenden. Het bestuursduo had al geen zin om politiea gente te gaan spelen, maar door de vernieuwde samen werking hoeft dat ook niet. De trein, rijdt, zegt Vleesenbeek. Na een korte ïnwerkperiode kunnen de vijf wijken, waar stadsvernieuwing plaatsvindt, weer profiteren van de nodige deskundigheid. Nagenoeg twee jaar hebben de bewonersvere nigingen het zonder opbouw werk moeten doen. Vleesenbeek, zelf PvdA-lxd, heeft er in zijn partij nog wel eens vragen over gesteld. De voorloper van het instituut Ondersteuning Bewoners was het stedelijk instituut voor op bouwwerk Schiedam (Sivos). Daarvan werd de subsidie be vroren, omdat Nieuwland en Centrum zich niet konden verenigen met de voorgestelde opbouwwerkers. De politiek heeft de wijken toen laten tob ben, vinden Vleesenbeek en Van Kan. Vleesenbeek: „In Rotterdam zag je dat de socialisten juist het opbouwwerk proberen op te tillen, maar hier in Schie dam werd het doelbewust om zeep geholpen laat ik het nou voorzichtig zeggen. Ge lukkig hebben we bij deze ge meenteraad een andere instel ling gezien. En nu zie je in eens, dat Rotterdam achter loopt. Nu denken ze daar ook aan een structuur, waarin op bouwwerkers en bewonersdes kundigen samengaan. Het werk ligt ook zo in eikaars verlengde" Vleesenbeek kent de Rotter damse situatie goed. Het voor malige schoolhoofd was er in de jaren zeventig afdelings voorzitter van de PvdA en werd later secretaris van de deelgemeente Hillegersberg. In die functie had hij veel te maken met welzijnsplanning en was hij betrokken bij bewo- nersgroepen. Van Kan is van de Schiedam- se situatie zo mogelijk nog be ter op de hoogte dan zijn voor zitter, want hij was jarenlang bewonersdeskundige van Schiedam-West, en onder an- dere betrokken bij de totstand koming van wijkcentrum De Erker. Allebei vinden zij de twee raadsleden in het be stuur, Posthoorn en Hellwlg, uitermate coöperatief. „Zij lo pen haast nog harder dan wij, we moeten ze zowat afrem men. Te weinig geld? Zij zeg gen: o, dan stappen we toch naar de fracties. Wij zeggen: ja hoor, dat kan ook later nog, la ten we nu eerst maar eens met Hafkamp en Van Kleef gaan praten. Worden wij daar met een kluitje in het riet ge stuurd, dan zijn wij heus wel mans genoeg om het alsnog bij de politiek te gaan proberen". Voor de bewoners van Ambacht een rustige buitenwijk uit de ja ren twintig, zoals het gemeente bestuur zegt is het even wen nen. Sinds kort staat op de krui sing van de Sportlaan en de Nachtegaai laan een beeldhouw werk van een hedendaagse kun stenaar. Leen Droppert, maker ook van het Geuzenmonument, vond het rustieke pleintje de ideale plek om zijn visie op de natuur weer te ge ven. Tussen enkele zwerfkeien plaatste hij een bronzen zuil, die halverwege door een opzettelijke beschadiging wordt onderbro ken. Volgens Droppert brengt het kunstwerk zowel de opbouwende ais de afbrekende processen in de natuur in beeld. Geheel onbedoeld herinnert het 'beschadigde' beeld aan het ob ject, dat vroeger op dit kruispunt stond. Dat was een stenen vaas, 2 die een jaar of tien geleden op een 3 rumoerige oudejaarsavond door de jeugd werd vernield. s, Schiedam De naam geeft al aan, waarvoor het instituut Ondersteuning Bewoners is opgericht. Bij het instituut zijn mensen in dienst, die in vijf stadsvemieuwingswijken de bewoners bijstaan in aller lei acties én problemen. Per 1 juli kwam de eerste op bouwwerker in dienst, Maar ten van Otterdijk. Deze week werd een tweede uitverko ren: de Limburger Frans Klljzen. Verder zijn er zes bewonersdeskundigen: die weten alles.van architectuur en bouwkunde, dus kunnen zij adviseren bij sloop, nieuw bouw, renovatie en woning verbetering. Het bestuur bestaat uit twee gemeenteraadsleden. Her man Posthoorn en Els Heli- wig, en uit twee onafhanke lijke vrijwilligers; er is een vacature voor een derde. Jan Vleesenbeek is voorzitter, Bert van Kan secretaris. Ook is er een ambtelijk secretaris, Hans van Sassen van IJsselt Hun eerste succes bestond uit het op één lijn krijgen van vijf wijken, Oost, Zuid, West, Centrum en Nieuwland, die al enkele jaren nogal wan trouwig tegenover elkaar stonden. Dat was een hele prestatie, want het valt niet mee om de afweging te maken of een nieuwbouwproject in Schie dam-Oost belangrijker is dan een renovatieproject in Schiedam-West. In allebei de gevallen rekenen de bewo- nog vrij snel. Het instituut Ondersteuning Bewoners had namelijk geld over van de begroting voor 1987. Aanvan kelijk had men op 1 januari willen beginnen, maar dat werd 1 juli. Dat betekent dus, dat er van het gedurende een half jaar uitgespaarde geld af en toe een opbouwwerker voor één bepaald project in dienst kan worden genomen. Kan voor elke wijk voordelig zijn. De vraag is alleen, of de vijf wijken zo solidair blijven. Voor 1988 is dat voordeeltje er uiteraard niet. „Dan zullen wij vaker nee moeten verko pen", zegt Jan Vleesenbeek. „Wij zullen strenger moeten zijn. Maar laten wij hopen op een zelfde redelijkheid van de bewonersverenigingen, als zij deze keer hebben getoond. Ik mag dat wel, zo'n verplet terende harmonie". In de persoon van Frans Klïjzen is een tweede op bouwwerker toch nog tame lijk snel gevonden. Naast Maarten van Otterdijk had het instituut eerst Wim Goedvolk op het oog, een Rotterdammer, maar die haakte af nadat hij de hele sollicitatieprocedure al door lopen had, naar verluidt om dat hij plotseling bedacht dat het instituut er nogal ambte lijk uitziet. De beroepskrach ten zijn officieel in dienst van de gemeente. En de be stuursleden... Jan Vleesen beek is ambtenaar m Rotter dam, Bert van Kan is ambte naar in Vlaardingen. „Ja, als je daar de relativiteit niet van kunt zien..." Vleesen beek vond het maar raar van die Goedvolk. „Hij dacht dat we het type ambtenaar-ritse laar zochten, maar dat wil den wij juist niet. En dat wis hij ook niet, daar waren we juist blij mee. Nou ja". Over enige tijd neemt het in stituut zijn intrek in een kan toortje aan de Van Leeuwen- hoeckstraat. „Als het aange kleed ïs, houden wij een ge zellig open huisje", belooft Vleesenbeek. De beroeps krachten zullen zich overi gens zoveel mogelijk in de wijken zelf bevinden, in plaats van op deze centrale post. Schiedam In het passage theater is vanochtend op nieuw een plan gepresen teerd, waarin wordt voorge steld de accommodatie ingrijpend tc verbeteren. In het verleden is het theater al enkele malen verbouwd, steeds in de hoop dat meer Schiedammers hun weg er naartoe weten te vinden. Ook voor de Teerstooï wor den enkele verbeteringen voorgesteld. Alleen al de verbouwing zou neerkomen op zo'n half mil joen gulden, maar ook voor Schiedam Een 60-jarige vrouw heeft op de BK-laan vermoedelijk de toch niet zo hoge snelheid van een 2t-jari- ge bromfietser verkeerd ge schat, want toen 2ij met haar fiets vanaf het trottoir het ze brapad wilde oversteken, kon de jongeman niet tijdig meer remmen en belandde hij bo venop haar. De bromfietser kreeg ter plek ke pleisters over zijn schaaf, wonden, maar de vrouw moest op de EHBO van het Schie- landziekenhuis worden behan deld aan een gekneusde enkel en een gebroken sleutelbeen. personeelsuitbreiding vraagt Passage geld. In 1982 zijn weliswaar veel werkne mers op straat gezet, maar inmiddels blijkt men met ambulante krachten en vrij willigers onvoldoende uit de voeten te kunnen. Hoewel in de nota 'Kiezen voor cultuur' wordt opge merkt dat de Schiedamse theaters de best verstopte theaters van Nederland zijn, gaat de nota niet uit van sloop en nieuwbouw op een minder verstopte plaats. Voorkeur bestaat voor het zoveelste verbeterplan. Ook vraagt Passage extra subsi die voor professionele on dersteuning van de Schie damse amateurgezelschap pen. En de staf zou hoger in geschaald moeten worden. Schiedam Een pro jectontwikkelaar wil op de plaats van de voormalige wasserij Spring Grove aan de Warande ongeveer vijftig luxe apparte menten en enkele be drijfsruimten annex showrooms gaan bou wen. De Schiedamse makelaar Nico van der Laan, die de on derhandelingen voert namens de eigenaar van de leegstaande fabriek, Néproma bv, denkt de transactie zeer binnenkort af te sluiten. Het grondwater onder de vo rig jaar gesloten wasserij is vervuild met oplosmiddelen, maar volgens de makelaar hangt de verkoop niet af van de uitslag van. een sanerings onderzoek. „Het ziet er naar uit dat afgraven van de grond niet zo duur uitvalt, dat daarop de koop zal afketsen. En er moet sowieso worden gegra ven, want onder het complex komt een parkeergarage". De uitslag van het onderzoek is overigens nog niet bekend. De Grontmij legt daar momenteel de laatste hand aan. De ligging aan zowel de Nieu we Haven als de Warande maakt de grond bijzonder ge schikt voor woningbouw. Al voordat Spring Grove naar in dustriegebied 's-Graveland verhuisde, was er belangstel ling voor het fabriekspand. Een humanistische stichting voor de huisvesting van be jaarden was ooit in de markt, maar haakte, vermoedelijk wegens de geruchten over ver vuiling, af. Dat Van der Laan nu met een serieuze gegadigde op de proppen is gekomen, stemt Néproma dankbaar en tevreden. „Wij hebben altijd gehoopt het pand voor een acceptabele prijs van de hand te doen zon der gedonder te krijgen over de vervuiling", geeft C.J. Pons van het In Arnhem gevestigde schoonmaakconcern ruiterlijk toe. Voor de bewoners van de Wa rande zal het een hele opluch ting zijn, als de wasserij wordt afgebroken en de bodem gesa neerd, De vervuiling van het grondwater zorgde een paar jaar geleden voor lichte pa niek. Wie in de Warande naar het toilet ging, kwam daar niet zelden met betraande ogen vandaan; volgens de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid omdat Spring Grove vuil was water loosde op het riool. De openbare nutsbedrijven za gen zich enkele jaren geleden genoodzaakt in de Warande een compleet nieuwe waterlei ding aan te leggen. De nutsbe drijven nemen nog regelmatig monsters om de kwaliteit van het drinkwater te controleren. vraagt minimaal 32 uur per week Leeftijd 16-18 jaar Inlichtingen: Heme Vlaardingen Tel. 010-4341811 Vlaardingen Onno Schoonheyt, die dinsdag op 37-jarige leeftijd ir» zijn woonplaats Rhoon over leed aan een slopende ziekte, heeft in zijn Vlaar dingse journalistieke jaren al de basis gelegd voor zijn latere carrière rn de soci aal-economische verslag geving. Hij werkte op de redactie in de Brede Havenstraat slechts drie jaar, maar viel op door een gedegen aan pak van economisch nieuws. Jaap Hazejager, die tegelijk met hem bij het Vlaardings Dagblad te rechtkwam en tegenwoor dig bij het Algemeen Dag blad werkt, herinnert zich dat het vooral door een re portage kwam over een uit Vlaardingen vertrekkend contalnerbedrijf, dat Onno Schoonheyt in de econo mische journalistiek op viel. Hij werd aangenomen bij het Economisch Dag blad, werkte daar eerst voor de Vervoerskrant en werd uiteindelijk chef bij het ED, tot zijn ziekte hem vorig jaar dwong het werk neer te leggen. Onno J. Schoonheyt werd geboren in 1950 in Baiik Papan, maar groeide op onder de rook van Rotter dam. In 1975 kwam hij in Vlaardingen, na enkele maanden als journalist in de Hoeksche Waard te hebben gewerkt Met de polder vergeleken vond hij Vlaardingen een vera deming, een dynamische stad, waar hij heel wat af telefoneerde. Zijn voor keur ging uit naar het bu reauwerk. Van zijn inter views viel vooral een por tret van wethouder Bas Goudriaan op. Blind scha- ken kon hij als de beste, zoals menig collega moest ervaren. Maassluis/Vlaardingen Hoeveel snelheidscontroles de Maassluisse verkeerspolitie ook houdt, veel automobilisten blijven te snel rijden. Gisteren werden er op de Westlandse- weg 47 bekeurd, die sneller re den dan 70 kilometer per uur, terwijl ter plaatse maximaal 50 km per uur ïs toegestaan. Vannacht werd op de Van Ho- gendorplaan in Vlaardingen een 41-jarige autorijder aange houden, die te veel gedronken had. Maassluis De 43-jarige schoonmaker Amar heeft een grote brand in bejaardenhuis Zonneweelde voorkomen door via een gesprongen ruit het beginnende vuur te blussen met zijn eigen sopje. De Ma rokkaan zag plotseling vlam men in de kamer van een 84- jarige bewoonster en kwam ogenblikkelijk in actie. Kort sluiting in elektrische appara tuur was waarschijnlijk de oorzaak. Bij een opkoper van oude ma terialen aan de Sportlaan ging vannacht om half .twee alles in rook op. Ook ontstond brand in een keldergang aan de Bur gemeester ZaneveldstraaL Een PTT-verdeelkastje raakte on klaar, waardoor veel flatbewo ners niet konden bellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1