Comité verzet zich fel tegen ABC-warenhuis Succesvolle start van Jeugdland op Stadserf m nhe mme cburant Kop van Hoogstraat wordt kledingmekka 'Buurthuis onmisbaar voor laagst betaalden' Bibliotheek daagt Vlaardingen uit Mieke Bloemendaal in Sterrenslag VlAftROlNSS BAGB1AD SEH1EDAMSGHE COURANT 9Geen ruïnes maken van monumenten9 Sloopplan overvalt Barrika Geschiedenis in boekvorm Theo Janse haalt 'mode-MacDonalds9 naar Schiedam Weerzien met neergeschoten RAF-piloot Geen werk voor schoolverlaters Zestig jaar getrouwd Luthers Schiedam stopt met Goeree DINSDAG 14 IULI 1987 Regionale redactie: Brede Harenslraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Bevolkingsgroepen met weinig scholing en een laag inkomen komen lelijk in de kou te staan, als de bezuinigingen in het sociaal- cultureel werk doorgaan. Buurthuizen, waarvan Vlaardingen er enkele wil sluiten of laten fuseren, zijn voor die groepen onmisbaar. Waar de beter betaalden een avondje naar de Stadsgehoorzaal gaan of een bezoekje brenge: aan het Visserijmuseum, maken mensen met lage inkomens vooral gebruik van sportaccom modaties, bioscopen en buurt huizen. Dat blijkt uit een onderzoek naar het gebruik van culturele voorzieningen in Amsterdam, waar de gemeente het bezoek aan buurthuizen vergeleek met dat aan musea en theaters. De vereniging wijkbelangen Vette- noordsepolder gebruikt dat on derzoek om te pleiten voor het behoud van de Vlaardingse buurthuizen. TJ'l het Amsterdamse rapport komt ook naar voren dat buurt huizen een lagere drempel heb ben dan die sociaal-culturele centra, waarin bijvoorbeeld ook een bibliotheek en een dokter spraktijk is gevestigd. De wijk- vereniging van de VOP waar schuwt dan ook tegen de bouw van een dergelijk centrum in Holy. Maassluis De geschiedenis van rooms Maassluis, tot 23 au gustus onderwerp van een ten toonstelling in het Gemeente museum, is nu ook te boek ge steld. Koos Vaissier heeft na ge degen onderzoek en langdurig spitten in archieven de historie van de Petrus- en Paulusparo- chie beschreven. In een vijftig pagina's tellend en met foto's en prenten verlucht boek „vertelt hij over het wel en wee van de Maassluise pastoors, die nade re formatie soms grote moeite had den met de geloofsverkondi ging. Het boekje is verschenen in een oplage van 1100 exempla ren. Het is verkrijgbaar in het museum aan de Zuiddijk en het kost 4,50. Schiedam Theo Janse heeft plannen de kop van de Hoogstraat om te toveren tot een waar mekka op het gebied van exclusieve mode. Met deze versterking van de kledingfunctie, die de Hoogstraat toch al heeft, kan over twee jaar belangrijk tegenspel worden gebo den, als zich aan de andere kant van de binnenstad eenmaal een ABC-warenhuis heeft gevestigd. Dit gecombineerde warenhuis van Albert Heijn, Blokker en C A komt aan de Lange Kerkstraat. Niet dat Theo Janse concurrentie te duchten heeft van C A in de eerste plaats zit C A nu dich terbij dan over twee jaar het geval zal zijn, en in de tweede plaats is Janse gespecialiseerd in heel ande re confectie maar met meer uit gebreide voorzieningen zal de Hoogstraat in staat zijn het publiek vast te houden, ook als er een toe loop op de Lange Kerkstraat zal ontstaan. De winkeliersvereniging in de Hoogstraat juicht die initia tieven dan ook toe. Men voorziet dat er meer publiek op Schiedam afkomt en dat de loop erin komt. Herenkleding Janse mikt op drie expansiemogelijkheden. Theo Janse begint een filiaal recht te genover zijn huidige zaak, naast café Proosje. Déarnaast vestigt zich over enige tijd Beneton, een Janse, die meent dat er voor dit wereldwijd kledingconcern met - - - - 2000 filialen, onder andere in Pa rijs, New York, Amsterdam en Rotterdam „en straks ook in Schiedam", jubelt Theo Janse, die er trots op is omdat hij het onge veer 2000e filiaal gaat runnen. Be neton staat bekend als 'de MacDo- nalds van de mode'. Het bedrijf verkoopt dames- en herenkleding. De komst naar Schiedam is te dan ken aan de persoonlijke inzet van soort prestaties van Schïedamse winkeliers doorgaans wat minder aandacht bestaat dan voor papie ren plannen van grootwinkelbe drijven. „De verrijking van de Schiedamse binnenstad, waar die wethouders zo'n behoefte aan heb ben, moet toch in de eerste plaats komen van de gevestigde winke liers", vindt Theo Janse Zijn derde plan bestaat uit uitbrei ding van zijn zaak richting Lange Haven. Janse zegt reeds gesprek ken te hebben gevoerd met de Al gemene Bank Nederland, die een filiaal heeft op de Koemarkt, pal naast zijn huidige zaak. „Het ge sprek met de ABN ging via Am sterdam. Zij zijn hier geweest en wij hebben erover gesproken", zegt hij. Bekend is, dat de ABN aan de Koemarkt een te klein kantoor heeft Mocht de bank zich vestigen in een groter onderkomen, dan hebben straks vijf banken promi nente hoofdkantoren vlakbij el kaar in de Schiedamse binnenstad: de Bondsspaarbank aan de Lange Nieuwstraat, de Amro-bank aan de Gerrit Verboonstraat, de NMB aan de Nieuwe Haven, de Rabo bank aan de Broersvest en de ABN, eventueel op de huidige plaats van Hans (Textiel) van Heelsbergen of in nieuwbouw op de plaats van café 't Centrum. John Zwart: Schiedam „Kraken? Ik zou niet weten wat er in de bin nenstad gekraakt kan wor den". Vrouwenhuis Barrika zit lelijk omhoog. Het onder komen aan de Lange Kerk straat is één van de panden, die moeten wijken voor het ABC-warenhuis. En zicht op vervangende huisvesting is er niet De gemeente wil de vrouwen best een andere accommodatie aanbieden, alleen is de vraag wéér. Maijo Stijns van de Schiedamse Vrouwenemanci patie Organisatie heeft, sinds zij woensdagmiddag klokslag twee uur het 'ontruïmingsbe- vel' kreeg, al menie pandje in het centrum bekeken. Maar zelfs als ambtenaar Ben Hak- kenbroek zijn belofte niet na komt valt er weinig te 'versie ren'. „Het voormalig politiebureau op de Markt schijnt al een be stemming te hebben en dat schoolgebouw aan het Oude Kerkhof is helemaal rot Je bent snel uitgekinderd in de binnenstad. Vooral omdat de verhuizing volgens Hakken- broek ook weer niet te veel magkosten". Zo tijdens de zomer kwam het onheilsbericht des te harder aan. Al op I januari moet Bar rika verhuisd zijn en dus telt iedere dag. Maar veel hulp groepen kan Marjo Stijns niet mobiliseren: vrijwel iedereen is met vakantie. De SVO vindt het zonde dat Barrika straks tegen de vlakte moet: „Zo ko men er steeds meer centrale voorzieningen buiten het cen trum te liggen". Vlaardingen Norman Alfred Savill is een naam, die veel ou dere Vlaardingers ongetwijfeld nog wel wat zegt. Deze 'pilot of ficer' werd op 12 mei 1940 met zijn RAF-BIenheim-bommen- werper boven Hoek van Hol land neergeschoten. Hij was de enige van de bemanning, die het overleefde. Hij werd negen maanden in het ziekenhuis aan de Hofsingel verpleegd. Daarna werd hij door de Duitsers afge voerd naar een krijgsgevangen kamp bij Bremen. Sindsdien is het in Vlaardingen volledig stil geweest rond Savill, die daar in korte tijd veel vrien den had gemaakt. Dankzij Jan Anderson van het gelijknamig streekmuseum is de inmiddels Norman Alfred Savill: na 47 jaar terug in Vlaardingen. 77-jange Savill donderdag weer even terug in de stad. Anderson wilde hem graag in contact brengen met de vele nog in le ven zijnde Vlaardingers, die hem destijds hebben geholpen. Het weerzien vindt om twee uur plaats in het streekmuseum. Vlaardipgen/Schiedam Bi bliotheken herbergen een schat aan informatie. Om een indica tie te kunnen geven hoeveel, daagt de bibliotheek in Vlaar dingen de gebruikers uit om hun kennis op de proef te stellen. Daarvoor zijn speciale formulie ren gedrukt, waarop lastige vra gen kunnen worden gesteld. Het bibliotheekpersoneel gaat pro beren uit de vele duizenden do cumentatiemappen en naslag werken de antwoorden op te diepen. Reden voor de actie 'Vragen Tij' bliotheek door velen louter wordt gezien als uitleeninstituut. De vragenformulieren kunnen vanaf de landelijke bibliotheek dag, op 5 september, tot veertien dagen daarna worden ingele verd- Op de bibliotheekdag worden verder nauwelijks activiteiten gehouden, omdat dezelfde dag het traditionele Haring- en Bier feest wordt afgewerkt Er wor den als vanouds wel afgeschre ven boek voor een habbekrats te koop aangeboden. De hoofdbibliotheek in Schie dam is gisteren begonnen oude boeken van de hand te doen. WaterwegHet aantal werklo zen in het gewest Nieuwe Wa terweg-Noord is in juni flink ge- Vlaardingen Mannus Roo sendaal en Cornelia den Boer vierden gisteren hun 60-jarig huwelijksfeest. De twee, die el kaar destijds in Krimpen aan de Lek het jawoord gaven, kregen in hun woning aan de Marnix- laan bezoek van burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw. stegen. Bij het gewestelijk ar beidsbureau in Schiedam ston den aan het einde van die maand 8635 mannen en vrou wen als werkzoekend inge schreven, 334 meer dan in mei. De toename is het gevolg van het grote aantal schoolverlaters, dat niet onmiddellijk een baan kan vinden. Daarbij komt vol gens GAB-directeur Jan van Lent, dat de vraag naar arbeids krachten 3n sommige sectoren opmerkelijk daalt. Schiedam telt de meeste werklo zen. Daar zitten 3599 mensen zonder werk. Vlaardingen volgt met 3133 haanlozen, Maassluis en Maasland sluiten de rij roet 1122 en 65 werkzoekenden. Schiedam In de Schie damse binnenstad is verzet gerezen tegen de bouw van een ABC-warenhuis, Actie voerder John Zwart vindt het onaanvaardbaar dat voor de superwinkel van Albert Heijn, Blokker en C A waardevolle panden te gen de vlakte moeten. Samen met zijn vrienden Jan de Zwart en Gerda Hekkema heeft hij een comité Behoud Lange Kerkstraat en Kreupel- straat opgericht De eerste sympathisanten hebben de lijst al getekend: bewoners van de "Lange Kerkstraat die niet willen verhuizen. De bewoonster van nummer 54, mevrouw Boender, is hevig ver ontwaardigd. Het plannetje om de woning aan te kopen, die zij van de gemeente huurt, ging onver wacht de mist in: „De gemeente heeft het huis onder onze kont verkocht aan de aannemer". „Ge woon bezopen", noemt zij de plannen voor het warenhuis. „Daar is deze straat helemaal niet geschikt voor". Buurvrouw Niemantsverdriet, die tot september een christelijke boekhandel dreef aan de Lange Kerkstraat, piekert er niet over haar woning van de hand te doen. „Zijn ze nou helemaal zot om een mQdem warenhuis te bouwen zo pal tegenover de Grote Kerk?" zegt zij boos. Officieel is de wedu we nog niet eens op de hoogte ge bracht van het bouwplan. „Wet houder Zijdeveld belde vorige week op dat hij me dringend wil de spreken. Hij zou 's avonds langskomen, maar ik heb geen wethouder gezien". Ongetwijfeld was Zijdeveld uit op de woning van mevrouw Nie mantsverdriet, één van de laatste panden die de bouw van de drïe- ïn-één-winkel in de weg staan. Legt hij zijn visite alsnog af, dan zal Zijdeveld een harde dobber aan de weduwe krijgen. „Ik zit hier al 71 jaar en ik wil hier blij ven", zegt zijn resoluut John Zwart vindt het „een beetje slordig om een stuk binnenstad dat er goed uitziet zomaar af te breken". „Laat Zijdeveld eerst de gaten in de rest van het centrum maar eens volbouwen", adviseert de bebaarde actievoerder. Hij ver gelijkt de huidige wethouder voor stadsontwikkeling met diens veelbekntiseerde voorganger Cor Bolmers, die immers ook graag de slopershamer hanteerde. Zwart vindt het CDA-plan om het Stadserf te verrijken met een hotel, een wolkenkrabber en een nieuw theater „stukken realisti scher" dan Zijdevelds afspraken met de drie grootwinkelbedrij ven. „Want het CDA wil niets platgooien". Zwarts kompaan De Zwart ziet a! evenmin in, waarom een straat die nota bene in de WV-folders als rustiek wordt aangeprezen, zo zwaar verminkt moet worden: „Typisch Schie dam. Van de ruïne maken ze een monument, van monumenten maken ze ruïnes". Fantasie Jan Hagendoorn, spreekbuis van Gemeentebelangen Schiedam, ziet al voor zich hoe de Lange Kerkstraat er straks uit komt te zien. Hij heeft thuis op zijn teken- Hagendoorn heeft tweemaal Kerkstraat getekend: zoalszij nu Is, en zoals zij er inzijn ogen —nade bouw vaneen ABC- warenhuis uit zou kunnen tafel twee ge vel wand en uitge lijnd: één van de straat zoals zij nu is, met allerlei soorten geveltjes en panden van verschillende breed ten, en één van de straat met een ABC-warenhuis zoals Hagen- doom zo'n complex in Spijkenisse heeft gezien- Die tweede tekening bestaat uit strakke lijnen zonder fantasie. Het is duidelijk dat Hagendoorn wantrouwend staat tegenover de toezegging van de hoofden onroe rend goed van Albert Heijn, Blok ker en C A, namelijk dat ge streefd zal worden'naar een ont werp dat in de historische bin nenstad stedebouwkundig ver antwoord is. Hagendoorns wantrouwen wordt gevoed door het feit, dat het ABC- plan aan het begin van epn lange vakantieperiode is gepresenteerd. „De politiek ligt al op het strand, die gelooft het wel. Als die een maal begint te reageren, is het plan al bijna voltooid. Dit is de beste manier om je opponenten te overvallen, maar democratisch is anders", aldus Hagendoorn. Maasland Mieke Bloemen daal, burgemeester van Maas land, is vanavond op televisie te zien tijdens het programma Sterrenslag. Zij heeft dit week einde meegedaan aan het AVRO-spektakel, waarvan de opnamen plaats hadden in de Efteling in Kaatsheuvel. Zij was een van de zeven spelers uit het team met politici, met on der andere D66-kamerlid Gerrit Jan Wolffensperger en Europar lementariër J. Laveira, en met als coach oud-minister Tjerk Westerterp, thans voorzitter van de Optiebeurs. Bloemendaal kwam uit op de onderdelen hin de misbaan, jeeprace men. „Zij probeerde fraaie duik aan de overkant van en zwem- met een Schiedam/Vlaardingen Jeugdland is eigenlijk een ker mis, een theater en een creatief project ineen, zo bleek gisteren weer eens bij de opening van het jaarlijks te mg kerende kinder festijn op het Schiedamse Stad serf, pal naast het stadskantoor. Tal van kinderen stonden voor elven al te popelen van onge duld om aan de diverse activitei ten deel te nemen. Voor het zo ver was, kregen de kinderen eerst nog even een golfende wet houder Hafkamp te zien, die op die manier Jeugdland trachtte te openen. Helaas leidde de sterk door het poortje geplaatste hal niet tot het gewenste effect: het bord. dat als gevolg hiervan naar beneden moest vallen, bleef op zijn plaats, de tekst 'Jeugdland geopend' goed verborgen. De kinderen hadden aan dit foutje van de regie uiteraard geen boodschap. Zij verloren al snel hun aandacht voor de ploe terende wethouder en gingen op i'acht naar gratis popcorn en sui- cerspinnen of bonden de strijd aan met Neel de Rodeokameel, die trachtte de kinderen zo snel mogelijk van zijn rug te zwie- Ook de politie deed weer mee aan Jeugdland Schiedam. Agent Thijs Swaders beklimt Neel de Rodeokameel en probeert tussen de twee bulten te blijven zitten. pen. Andere kinderen gingen als echte Tour de France-renners de strijd aan op de fiets, of hiel den zich bezig met bailenvan- gen. De grootste attractie was onge twijfeld het mini-theater van Willy Wight, die er niet voor te rugdeinsde zijn charmante assis tente te verminken. Op onver klaarbare wijze kwam de dame, nadat zij m een kist doormidden was gezaagd, toch weer onge deeld te voorschijn, tal van kin deren met een verbouwereerd gezicht achterlatend. „Hoe kan dat nou?" vroeg een klein jonge tje aan zijn moeder, die lachend liet weten het ook niet te begrij pen. Andere kinderen bleken min der voor theater en kermisver maak te voelen. Met een serieus gezicht hielden zij zich op deze eerste Jetigdlanddag bezig met de edele schilderkunst, verscho len in een' rustig hoekje van het terrein. De komende weken doet de Jeugdland-karavaan alle be langrijke stadswijken aan, met sport, spel, show, theater en creativiteit als belangrijkste in grediënten. De vakantievieren de schooljeugd hoeft zich ook deze zomer dus niet te vervelen. Ook Vlaardingen laat zich in de vakantie niet onbetuigd. Daar beginnen de vakantieactivitei ten echter pasop 27juli (evenals Jeugdland in het Rotterdamse Ahoy') en deze duren tot en met 7 augustus. Jongeren tot 12 jaar kunnen dan in Holy of in de Broekpolder meedoen aan ka novaren, vlotten bouwen, sport toernooien, speurtochten, le vend stratego en zeskamp. het bad te komen", schetste een woordvoerster van de AVRO. „Ze d eed het niet slecht". Omdat vanavond Sterrenslag op de televisie is, wilde de AVRO niet de uitslag verklappen. „Het is wel zo, dat het team met politi ci gelijk is geëindigd met dat van de KRO, maar een eerste plaats hebben ze niet gehaald", zo wil de de woordvoerster kwijt. Het derde deelnemende team be stond uit medewerkers van Ve ronica. Sterrenslag is een produktie van Joop van den Ende. Aan de hand van een lijstje worden de deelnemers benaderd. „Er wordt gekeken wie er mee kan en wil doen en bovendien ook voor de televisie nog een beetje interessant is. Maar in zo'n va kantieperiode zijn we allang blij dat er mensen gevonden kun nen worden", zo verklaarde de AVRO de deelname van de Maasiandse burgemeester. Mie ke Bloemendaal zelf heeft een leuk weekeinde gehad, maar er een beetje spierpijn aan overge houden. „Het is leuk om met een aantal mensen, die zelf ook niet of nau welijks aan sport doen, je krach ten te meten, maar het ging vooral om het spel-element. Dat, en het feit dat de opbrengst van Stenrenslag naar de gehandicap tensport gaat, deed mij besluiten mee te doen", aldus Bloemen daal. Zij had voor dit weekeinde nau welijks getraind. Voor de Vre- desloop door De Lier. Maasland en Schipluiden had zij tussen pa sen en koninginnedag wel wat voorbereiding getroffen en ook fietste zij veertien dagen geleden een weekje met haar dochter op de Veluwe. ,,Dus dat moetje dan maar als training beschouwen". Schiedam De evangelisch-lu- therse predikant R.£. van den Berg is benoemd tot consulent van de kerkgemeente Zierikzee, een functie die goed te vereni gen is met zijn werk als dominee in de gemeenten Schiedam en Delft. Onlangs keurde de syno devergadering van de luthera nen het voorstel goed, dat de ge meenten Schiedam en Zierikzee hadden gedaan over een grens wijziging. Tot dusver maakte Goeree- Overüakkee deel uit van de kerkgemeente Schiedam, maar kortere verbindingenen meer contacten met Zierikzee maak ten het logisch dat het schierei land Goeree- Overflakkee werd toegevoegd aan luthers Zeeland. Aldus meldt het orgaan Kerk. Onze

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1