jWorld Runners lopen hard voor Tanzania Hema: nieuwbouw op dezelfde plek Energiebedrij f mikt op de warmtekracht KvK wil geen grote winkels in Schienoko Schiedam kón Radio Modern niet afremmen 9Ik maakte zelf grootste fout VUMR8WGS BftEBUD SHHIEiUttSCn C88BARI NSEOWE WATiflWie COURANT Vlaardings ziekenhuis en bejaardencentra eerste klanten Jeugd- rijnmond band in juich stemming Beroving bij nep-controle Alleen gebak en bonbons bij kwart eeuw Visserijmuseum Oudheidkundig onderzoek op kerkhof WATERWEG fjegionate redactie. Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. WOENSDAG 15 JULI 1987 Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie; 4345209 Schiedam - Joggers, die anders alleen voor hun plezier een paar ki lometer hardlopen, kunnen zich dit najaar eens voor het goede doel inspannen. Op 3 oktober houdt scholengemeenschap Buiten de Veste voor de tweede keer de Schiedamse World Runners Loop, een evenement voor zowel recreatielopers als wedstrijdatleten. De'opbrengst is bestemd voor een veeteeltproject in Nampungu, Tanzania. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 1, 3, 5 en 10 kilo meter. Het programma wordt besloten met de halve marathon. De or- f^anisatie gaat ervan uit, dat de eelnemers zich net als bij de World Runners Loop van vorig jaar laten sponsoren door parti culieren of bedrijven. Die opzet bracht de eerste keer ongeveer 11.000 gulden op. De opbrengst zal dit keer ver moedelijk hoger uitvallen, om dat ook de organisatiekosten worden gesponsord. Voor de loop is een comité van aanbeveling samengesteld Daarin zitten naast bekende Schiedammers als burgemeester Reinier Schee res en spaarbank directeur Klaas van de Geest na tionale beroemdheden als ex- minister Pieter Winsemïus en marathonloper Gerard Nijboer. Het startschot wordt op 3 okto ber gelost door Dolly Dot Angela Groothuizen. door KOR KEGEL Schiedam Hog voordat offi cieel bekend werd dat er een ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat zal verrijzen, heeft de Hema bij het Schiedamse ge-' meentebestuur een aanvraag ingediend tot nieuwbouw op de huidige plek aan het Hema- plein. Volgens een woordvoerster van de Hema in Amsterdam is de definitieve komst van het ABC- complex aan de Lange Kerk straat geen enkele reden om deze plannen in te trekken. „Nee, wij hebben daar geen en kele moeite mee. Met deze win kels in de nabijheid van de Hema hebben wij in andere ste den goede ervaringen", aldus de pr-mede werkster van het hoofdkantoor in Amsterdam. Vooraanstaande winkeliers in de binnenstad vinden het in principe wel aardig bedacht van de stadsontwikkelaars van de gemeente Schiedam: als je ervoor zorgt dat twee trekpleis ters op winkelgebied (ABC en de Hema) op een zodanige wijze ten opzichte van elkaar gesi tueerd worden, dat het winke lend publiek in Schiedam min of meer gedwongen wordt 'even' de rest van het het win kelbestand in het centrum aan te doen, dan'draagt dat bü tot het floreren van de plaatselijke middenstand. De ABC-keten aan de Lange Kerkstraat en de Hema aan de Hoogstraat, op het terrein van voormalig internaat De Uitkijk, zou In deze optiek het ei van Columbus zijn om de alom ge wenste 'grote omloop' langs de belangrijkste winkelstraten van de stad te verwezenlijken. Al jarenlang hoort Schiedam bij monde van de Hoogstraat-win keliers en het gemeentebestuur welke zet de Hema zou moeten doen in het nu echt losgebarsten "locatie-schaakspel' in de bin nenstad: verplaatsing naar de Uitkijk, goed bereikbaar, mooi gelegen en volgens de Hoog straat-winkeliers dé plek voor een in de toekomst florerende Hema. Hoogstraat-voorzitter Chris Coppens reageert in eerste in stantie teleurgesteld op het Hema-initiatief, waarin 'zijn' Hoogstraat geen enkele rol speelt: „Als het echt waar is dat de Hema niet naar de Hoog straat komt, dan zou dat een grote klap voor ons zijn. Dan komt toch nog uit waar al in 1974 voor gevreesd werd: een concentratie van grootwinkel bedrijven, maar dan aan de an dere kant van het centrum". Coppens sluit echter niet uit dat de Hema zich met dit voorstel met een heel andere sport be zighoudt: pokeren in plaats van schaken. „Het kan best zijn dat de Hema dit plan lanceert om niet direct al zijn kaarten uit te spelen", spreekt Coppens hoop vol. „En als de Hema niet naar De Uitkijk wil, dan moet ze maar op de plaats van het Pas sagetheater gaan zitten", aldus Coppens, hiermee een nieuwe dimensie toevoegend aan de discussie over de Schiedamse binnenstad. Eén ding staat op dit moment vast Schiedam wil de Hema be houden en de Hema wil in Schiedam blijven. De toekom stige Hema-locatie zal leren wie het pokerspel het best beheerst: het gemeentebestuur of de Hol landse Eenheidsprijzen Maat schappij uit Amsterdam. Zie ook pagina 15 Technicus ArieSmalfng enGEWR- directeurWim van den Heuvel Besparingen tot twintig procent'. Vlaardingen Het Holy- ziekenhuis en de bejaarden centra De Meerpaal en Schiedam Vlaard ingen Maass luis Bij de ontwikkeling van het Schienokogebied moet voor komen worden dat er grootscha lige winkels worden gevestigd als moderne uitbreiding van het centrum. Tot die conclusie komt de Ka mer van Koophandel in het deze week gepresenteerde regionaal economisch actieplan. De kamér vindt bovendien dat een her- stnictureringsplan voor de bin nenstad van Maassluis moet worden ontwikkeld. Alleen op die manier zou het oude cen trum de concurrentie met win kelcentrum Koningshoek kun nen bijhouden, concludeert de KvK. In het rapport is verder de voor spelling opgenomen dat kleine buurtverzorgende winkelcentra het de komende jaren moeilijk zullen krijgen. „Dit is in elke ge meente het geval, maar wordt in Rotterdam, Schiedam en Vlaar dingen versterkt door de stads vernieuwing", aldus de samen stellers. Vlaardingen Twee mannen die zich uitgaven voor contro leurs van het energiebedrijf hebben een 79-jarige vrouw in de Groen van Prinstererstraat beroofd. Het tweetal kwam zogenaamd de geijser nakijken. De vrouw, die geen geijser heeft, liet zich overbluffen. In de keuken werd haar gevraagd de waterstraal van de open gedraaide kraan in de gaten te houden. Eén 'contro leur' verdween naar de woonka mer, om, zoals later bleek, uit het dressoir een portemonnee met 135 gutden te stelen. In de Willem Beukelszoonstraat, waar zij eveneens hun slag wil den slaan, kwam het duo van een koude kermis thuis. Een 78- jarige alleenwonende vrouw ontkwam aan 'controle' door haar herdershond. Die joeg de nep-ambtenaren zoveel schrik I aan, dat zij het lieten bij aanbel len. Diezelfde stadsvernieuwingsge bieden worden getypeerd als 'broedplaats voor nieuwe onder nemingen'. Volgens de KvK is dat een heel andere functie dan in de zevenü'ger jaren, toen de politieke prioriteit in oude wij ken lag op de verbetering van de woonomstandigheden. Drieën-Huijsen willen hun energieverbruik drastisch gaan verminderen. Als eerste instellingen in Vlaardingen hebben het zie kenhuis en de twee bejaarden flats met het energiebedrijf GEWB besprekingen gevoerd over de plaatsing van een warmtekrachtinstallatie. Dat systeem, waarbij een gasge stookte motor zowel elektrici teit als warmte voortbrengt, levert een besparing op de energierekening op van onge veer twintig procent „De plannen zijn nagenoeg rond. De uitvoering hangt alleen af van de ontwikkeling van de aardgas- prijs en van de politiek, die er zijn zegje nog over moet doen", aldus directeur Wim van de Heuvel van het gas-, elektra- en waterbe drijf. Met het project is een bedrag gemoeid van circa twee miljoen gulden. Als de politiek het plan goed keurt, verwacht het GEWB in de toekomst aan nog meer bedrijven en instellingen warmte te kunnen leveren. Warmtekrachtstations zijn volgens Van den Heuvel en technisch ontwikkelingsambte- naar Arie Smaling vooral interes sant voor ondernemingen, die 24 uur per dag draaien. „Zelf hebben we er niets aan met die paar lampjes in ons gebouw. Hier aan de Hof]aan komt de eerste man om acht uur en gaat de laatste om vijf uur weg", aldus Van den Heuvel De GEWB-directeur houdt niet van vergelijkingen met de nuts bedrijven in Schiedam, die al ja ren warmtekracht leveren en zelf ook hun energie van een dergelij- ke installatie betrekken. Van den Heuvel erkent wel dat Vlaardin gen achterloopt bij het gebruik van alternatieve energiebronnen, maar voegt daaraan toe dat het gemeentebestuur nooit wezenlijk belangstelling heeft getoond. Bo vendien hebben wél meer steden eerst de kat uit de boom gekeken: „Rotterdam heeft pas een week geleden zijn eerste warmtek rachtstation in gebruik geno men". Van den Heuvel werd pas on langs benoemd tot directeur, als opvolger van de door de gemeen teraad ontslagen W.F. Pinkse. Eerst in zijn tweede jaar als ad junct mocht Van den Heuvel Arie Smaling vrijmaken voor onder zoek naar nieuwe technieken. De belangstelling voor zaken als windenergie en zonnecollectoren staat bij het Vlaardingse GEWB dan ook pas in de kinderschoe nen, hoewél Van den Heuvel niet afwijzend staat tegenover een windmolenparkje in industriege bied Het Scheur. Radio Modern aan de Nfeuwpoortweg in Schiedam, gezien vanaf rijksweg 20. Herhaling moet worden voorkomen. Vlaardingen Ben Arons is niet van zins het ooit nog egns zo ver te laten komen. De slopende ruzies hebben hem één ding geleerd: dat je nooit met je buren overhoop moet liggen als je een ondeme- ijning runt. Na alle trammelant met de Raad van State, de Dienst 'Centraal Milieubeheer Rijnmond, de politie en de gemeente (bouw en woningtoezicht), instanties die "door de klagende bovenburen 'werden ingeschakeld, zocht Arons naarstig naar een middel om daar „in de toekomst van gevrijwaard te "-blijven. Hij vond het ei van Co lumbus: hij gaat zelf boven de sau- "ha wonen, Arons is opgelucht dat de buren op last van de rechter begin deze maand hun biezen hebben ge pakt, maar aan het jarenlange touwtrekken over vochtproble- men en geluidshinder heeft hij een flinke kater overgehouden. Het feit dat de rechter de buren in het ongelijk stelde, doet daar niets aan af. Dat hij aan het geruzie niet failliet, is gegaan beschouwt Arons als een" klein wonder: „Sinds ik'Öp bevel van de Raad van "State in decem ber de sauna moest sluiten heb ik woof minstens een ton omzet ge mist. Ik moest rondkomen van de zwemschool, ofwel genoegen ne men met de helft van mijn inkom- "sten". De saunabeheerder steekt, als hij terugblikt op de vaak hoog opgelo pen kwestie, ook de hand in eigen boezem: „Ik heb zelf de grootste fout gemaakt door kort nadat ik de panden had gekocht, de buren de huur op te zeggen. Want in het be gin kwam bovenbuurman Van den Berg regelmatig een kijkje ne men tijdens de verbouwing. Hij was heel vriendelijk en wilde best helpen. Pas toen ik hem de huur opzegde begonnen de klachten. Daar ging hij heel ver in: als ik een spijker liet vallen, stond hij al bij me in de zaak, of stuurde hij de po litie. Best te begrijpen, hij woonde hier tenslotte voor een koopie en wilde gewoon niet verhuizen' Voordat hii zijn bedrijfje in de Waalstraat begon, had Arons een sauna en zwemschool^ in Axel, Zeeuws-Vlaand eren. „Ik heb na de verhuizing naar Vlaardingen dikwijls gedacht, waar ben ik aan begonnen. Maar daar in Axel kon ik ook niet blijven. Mijn zoon Hans die de boel later overneemt, wilde onder geen voorwaarde in Zee land gaan wonen". Arons heeft zware tijden achter de rug. Hij heeft zijn woning aan de Schiedamse weg moeten verkopen en woont sindsdien in een cara van. Nu de woning boven de sauna ontruimd is, heeft hij weer een be hoorlijk dak boven zijn hoofd. Al moet er heel wat aan worden opge knapt. „Want de buren hebben wel voortdurend gezegd dat ze heel hun ziel en zaligheid in dat huis hadden gestopt, maar ik ben geen ziel en zaligheid tegengeko men. Ik moet het eerst weer be woonbaar maken". Van het pand nóést de sauna wil Arons een tweede bedrijfsruimte maken. Hij zet er de zonnebank en de massagetafels neer, zodat het pandje langzaam kan uitgroeien tot een schoonheidssalon voor de saunabezoeker. Ook de sauna zelf, die een halfjaar stil heeft gelegen, kan best een opknapbeurt gebrui ken. Na de vakantie moet het kar wei af zijn. Werk genoeg, maar daar zien vader en zoon Arons niet tegenop. Senior „Ik heb hier in Vlaardingen wel geleerd hoe ie moet vechten. En daaraan ae overtuiging overgehouden dat al les lukt Schiedam Piet Prins, het eerste gemeenteraads lid dat in Schiedam informeerde or Radio Modern wel detailhandel mocht bedrijven in industriege bied 's-Graveland, is ervan overtuigd dat het de gemeente Schiedam destijds aan de middelen ont brak om de verkoop van elektronica aan de Nieuwpoortweg te verijdelen. Het VVD-raadslid vindt dan ook niet, dat de ge meente Schiedam het provinciaal vestigingsbeleid aan de laars heeft gelapt. „Radio Modern is ge woon de gemeente net iets te slim af geweest", al dus Prins, die overigens wel vindt dat de gemeen teraad nu maatregelen moet nemen. Prins zal er na de zomer op aandringen, dat de ge meenteraad snel een voorbereidingsbesluit neemt om verdere detailhandel in de buurt van Radio Modern te voorkomen. Ook gedeputeerde staten zullen Schiedam daarom vragen. Het college van GS antwoordde vorige week op vragen van PvdA-statenlid Cees van Wijk, dat Schiedam wél het provinciaal vesti gingsbeleid heeft genegeerd, De provincie voert sinds 1977 een^kruistocht om te verhinderen, dat op met name industriegebieden detailhandel plaatsvindt. Radio Modern bad daarom de ver koop van apparatuur in Schiedam moeten beper ken tot het filiaal op de Hoogstraat, Verouderd Schiedam heeft echter in 1977 niet optimaal ge hoor gegeven aan het provinciaal verzoek om ver ouderde bestemmingsplannen te herzien. Welis waar werd voor Mathenesse (rond Gusto en de flasfabriek) een nieuw bestemmingsplan ontwik- eld en ook voor 's-Graveland gold een redelijk actueel plan. Maar een klein stukje van dit gebied werd vergeten. Dat is de driehoek tussen Schie, rijksweg 20 en De Brauwweg. Hier bevinden zich onder meer de stratenmakerswerf, de manome- terfabriek en het in betonijzer gespecialeerde be- drijf Ferrocem. Ook hiervoor had de gemeente het bestemmings plan, daterend uit 1947, moeten herzien. Maar het was vergeten. Begin jaren tachtig zag Radio Mo dern, aldus Prins, zijn kans schoon. Eerst werden 'kneusjes en deukjes verkocht, maar later ook ste reo-, video- en andere elektrische apparatuur. Prins werd benaderd door Radio Bob met de vraag, of dat allemaal zomaar kon. Er leek sprake van oneigenlijke concurrentie. Zwijgzaam Prins heeft genoegen genomen met de uitleg die burgemeester Scheeres gaf, nadat partijgenoten van PvdA-statenlid Van Wijkin Schiedam het on derwerp aansneden. Schiedam heeft een PvdA/VVD-coalitie, Het viel het VVD-raadslid op, dat de oppositie er nagenoeg het zwijgen toe deed. Prins wil wel kwijt, dat hij zich afvraagt of ont wikkelingen zoals rond Radio Modem op termijn wel tegen te houden zijn. Hij wijst op Capelle aan den IJssel, waar een nele meubelstraat1 is ont staan in wat de provincie een industriële locatie noemt. „En Rotterdam heeft nu spijt van het strakke beleid. Capelle heeft daarvan de vruchten geplukt, Daarom biedt Rotterdam tegenwoordig grond te koop aan, wat toch een geweldige af zwakking is van het erfpachtbeleid", aldus Prins. Voor hem telt de werkgelegenheid ook mee. Radio Modern, eigendom wan Philips en een verzeke ringsmaatschappij, draaide met verlies. „En dan moet je toch wat verzinnen om daar een kentering in aan te brengen". Schiedam De Jeugdrijn- mondband verkeert in juich stemming. Het was al jaren een grote wens, maar eindelijk is die in vervulling gegaan: het enige jeugdkorps van Schiedam is uit genodigd met show en muziek de Taptoe van Breda op te luiste ren. De grootste taptoe van Ne derland wordt vrijdag 28 augus tus gehouden. De Jeugdrijnmondband heeft de uitnodiging waarschijnlijk te danken aan de prestaties op het laatste concours in Rijnsburg, Daar sleepte de band twee eerste prijzen in de wacht bij zowel de mars- als showwedstrijden. Schiedammers die mee willen naar het Mekka van de taptoes s kan kaarten bestellen bij Henk de Groot (tel. 4703421) of Klaas de Wit (4735262). Vlaardingen Het Visserijmu seum heeft het 25-jarig bestaan gisteren in alle bescheidenheid en stilte gevierd. Directeur Joop van Dorp en zijn medewerkers herdachten de kwart eeuw 's morgens met een gebakje bij de koffie en 's middags met een Lonbonnetje bij de thee. Eregas ten en toespraken kwamen er niet aan te pas. Oorspronkelijk had bet museum het jubileum willen markeren met een knallend feest. Maar de ingebruikname van de nieuwe vleugel, die voor dat partijtje de aanleiding had moeten vormen, is uitgesteld tot december. „Ge zien de wat traag verlopen fond senwerving", verklaart Van Dorp. Er is inmiddels voldoende geld ingezameld om de dertig am bachten tegen het einde van het jaar in de nieuwbouw onder te brengen, al vindt Van Dorp de cember op de keper beschouwd toch wel kort dag. „Maar die angst heb ik bij elke expositie. Zouden we het wel op tijd kla ren? Ik houd m'n hart vast. En toch komt alles altijd netjes op tijd in orde". Van Dorp betreurt wel dat één van de belangrijkste initiatief nemers van het museum in de cember niet bij de opening aan; wezig kan zijn. Hij doelt op de enkele maanden terug overle den Jan Heusdens, de oud-bur gemeester van Vlaardingen die ook aan de jubileumactie een be langrijke bijdrage leverde. Naast Heusdens zorgden promi nente Vlaardingers als de toen malige wethouder voor cultuur H.K. van Minnen en de schrij ver Fenand van den Oever (pseudoniem van Jaap Kolk man) ervoor, dat het Visserijmu seum op 14 juli 1962 kon worden geopend. Vlaardingen Jurrien Morree, oudheidkundig adviseur van de gemeente Vlaardingen, wil op de voormalige begraafplaats rond de Grote Kerk archeolo gisch onderzoek gaan verrich ten. Niet het kerkhof zelf heeft Morree's belangstelling opge wekt, maar het feit dat het ter rein rond de kerk tot de oudst bewoonde gebieden van Vlaar- dingep behoort. De onderzoeker verwacht daar restanten aan te treffen van vroegere beschavin- gen. Vlaardingen staat met onwel willend tegenover het plan, maar wil eerst advies van de Hervormde Gemeente. Die ver kocht de grond in 1971 api de stad op voorwaarde dat die het terrein in goede staat zou hou den. De gemeente verwacht dat de Hervormde Kerk geen be zwaar zal hebben tegen het on derzoek. De proefboringen rich ten volgens Morree geen schade aan en ook de wet op de lijkbe zorging staat archeologische werkzaamheden niet in de weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1